neem de proef Eendrachtbmirt Eindelijk Meer zekerheid voor Y OP-bewoners Dankwoord voor Noietpersoneel City-Centrum houdt toch geen veemarkt Aardbeving Waterweg STILTE vechtpartij gewond voelbaar Meer kleur in Poldervaart Zuidelijke Randweg van de baan Rien, Basf Ton en IJsbrand op de fiets jen onder auto 101ste jaargang no. 25569 8 pagina's ONAFHANKELIJK DAGBLAD SCHIEDAM EN KETHEL Broersvest 3 - te3efoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 Schiedam Bezoekers van een café op de Broervest hebben gisteravond een jonden opge vangen, die ogenschijnlijk ern stig gewond aan het hoofd voorbij het terras strompelde. Een ambulance bracht hem naar het Gemeenteziekenhuis, waar hij ter observatie is opgenomen. De wond. op het achterhoofd toegebracht met waarschijnlijk een kapotgeslagen, fles, is niet ernstig. Het ongeluk was het gevolg van een vechtpartij in café Oud-Holland aan de Hoog- straat. Schiedam Het City-Centrum ziet af van het houden van een ouderwetse veemarkt op 2aterdag 22 mei. De winkeliersvereniging had bij de planning gedacht dat de gemeente een deel van de kosten zou_ betalen. Nu het gemeentebestuur heeft gesteld dat dit niet waar is zegt het verenigingsbestuur te kennen gegeven dat de middenstand niet alleen voor de kosten kan opdraaien. „We hebben al zoveel kosten gemaakt voor het plaatsen van adver tenties om veeboeren hierheen te krijgen. Nu hebben we weer advertenties moeten plaatsen om ze af te zeggen. Dat kost duizen den guldens?" aldus een woordvoerder van de winkeliers ver eni- Wethouder Hans van der Wilk vindt het kortzichtig van het City-Cen trum- om te denken dat de gemeentediensten bij een dergelijke organisatie gratis werk verrichten. „Ik kan me niet voorstellen dat iemand dat denkt. Een kolossaal misverstand. De kosten moeten toch worden doorberekend en dat moet dan toch ergens van terugkomen? Ik moet toegeven dat we er blijkbaar niet in zijn geslaagd om dat misverstand uit de weg te ruimen. Het is echter niet terecht dat het de gemeente in de schoenen wordt geschoven dat die veemarkt niet doorgaat". 'Schiedam Geneesheer-directeur C. J. M. Vlootman heeft gister middag personeel van het Noletziekenhuis, dat zich heeft ingezet bij de hulpverlening na de treinramp, bedankt voor de nauwgezet heid waarmee is gewerkt. Tijdens een borreluurtje, ingelast om allen eindelijk even op adem te laten komen en nog wat na te praten, zei hij er trots op te zijn, dat het Noietpersoneel heeft bewezen bij een drama als dat van dinsdag perfect te kunnen werken. .„liet zijn hartverscheurende uren geweest", aldus dr. Vlootman, „en menig arts zal nog wel nachtmerries hebben. Maar de moreel moet in ons ziekenhuis wel erg goed zijn, we hebben groots werk kunnen doen. De geneesheer-directeur zette nog eens op een rij, wat zich achter de schermen heeft afgespeeld. Hoe moeilijk de identificatie verliep en hoe onbèsc hrijflijk de taferelen waren in de ver trekken, waar mensen wachtten op het moment tot bevestigd werd, dat het inderdaad hun familielid was die omkwam. „Die onzekerheid de hele dag door, dat was eigenlijk nog het ergst", aldus Vlootman. Hij vertelde, dat gemiddeld an derhalf uur per slachtoffer no dig is gewéést om zeker te zijn van juiste identificatie. „In sommige gevallen moesten wé aan V de hand van kleding te weten komen, wie het slachtof fer was.: Daarna heeft een spe ciaal geselecteerd team de lij ken moéten wassen. Ondertus sen zorgden pastores, het Leger des Heïls, ën verplegend perso neel voor dé opvang van de nabestaanden. Het Is een dag vol verschrikking geweest, maar we hebben hulp van hoge kwaliteit geleverd". De aardbeving, die gister avond honderden doden eiste in Italië en Joegosla vië, is ook in het Nieuwe Waterweggebied voelbaar geweest. In Schiedam en Vlaardingen kwamen tien tallen telefoontjes binnen van mensen, bij wie lam pen en kiokgewichten wa ren gaan slingeren. Mevrouw Ekels van de Vlaar- dingse politie spreekt over een - stroom meldingen. Schade was er niet. In Schiedam kwamen de meldingen uit Groenoord en Kethel. Hoofdinspecteur D. P. - van der Veen zegt: „Ik zat zelf - ook te kijken, wat gebeurt er nou toch?". Volgens 'de heer Dorleijn van de Maassiuise politie hebben al leen bewoners van de Seringèn- en Sparrenflat aardschokken gevoeld. Er kwamen enkele te lefoontjes binnen. - Schiedam De hele woonbuurt langs de Maasdijk in Schiedam-Zuid gaat tegen de vlakte, ook een zestigtal huizen aan de Eendrachtstraat dat volgens vroegere plannen kon worden gehandhaafd. Binnen een jaar, veel eerder dan verwacht, moet tweederde deel van de panden zijn ontruimd. Een speciale ambtelijke werKgroep herhuisvesting zal met de bewoners con tact hebben over problemen als verhuizing/verplaat sing, rechten op een uitkering daarvoor, en sociale begeleiding. Woningbouwvereniging De Een- J. dracht verwacht de huizen op korte, termijn aan de gemeènte te verkopen. De bewoners zijn al jaren geleden op de hoogte gesteld, dat hun wijkje geen erg lang leven meer was beschoren, in verband met de. aanleg, van een waterkering die zal aanslui ten op de Deltadijk van Hoek van Holland naar Schiedam. Het rijk financiert de aanleg van de Maasdijk-waterkering voor honderd procent. Over de nieuwe dijk zal verkeer gaan rijden, maar volgens wet houder van stadsontwikkeling ir. Chris Zijdeveld (PvdA) Iiou.lt dat niet in, dat de Zulde- Uit onze krant van 18-10- lijke Randweg er komt Deze -1074 verkeersbaan is eens gepland om een snelle verbinding r- Vlaardingen-Rotterdam te krij gen, maar de bezwaren ertegen zijn toegenomen. Al op 18 okto ber 1974 schreven wij in onze krant, dat Zijdeveld twijfelde aan de noodzaak van de rand weg. Nu wil hij er zelfs aan werken om Schiedam-Zuid (de Gorzen) meer verkeersvrij te maken. Vooral de route West- frankelandsedijk-Havendijk- Lekstraat, die bij de Buiten- sluis aansluit op de Maasdijk, wil hij ontlasten door snelver keer via borden te verwijzen naar rijkswegen. Wel blijft volgens de wethouder de noodzaak van een weg over de buitenwaterkering Maasdijk bestaan. „Ik zal er niet van uitgaan, dat nu die randweg er moet komen. Maar over de wa terkering zal wel degelijk ver keer gaan, die dijk blijft een verbinding tussen de Buitenha- venweg en het Rotterdamse ha vengebied," aldus Zijdeveld. Bij de gemeente bestaat de in druk, dat zestig huizen aan de Eendrachtstraat - die aanvan kelijk niet hoefden te worden j gesloopt - door de verkeersweg te veel in een isolement komen te liggen. In gesprekken met de woningbouwvereniging is naar voren gekomen, dat dan maar het hele buurtje moet worden gesloopt. Dat zal. in twee fasen gebeuren. Over een jaar moeten de pan den aan de Maasdijk, de Nieuw-Mathenesserstraat en een deel van de Eendracht straat zijn ontruimd, de rest komt later aan de beurt. Wan neer met de aanleg van de wa terkering zal worden begonnen, kan Zijdeveld niet zeggen: „Dat is aan het rijk. Mogelijk wordt in de planning iets geschoven, omdat bok al wordt gewerkt aan de Buitensluis en die heeft wel voorrang." Enkele weken geleden zijn gemeentewerkers van de plantsoenendienst al be gonnen met het ,verhuisklaax* maken van de platanen op de Maasdijk. De huizen in de Eendracht-buurt zijn arbeiderswoninkjes uit het begin van deze eeuw: op 5 maart 1915 kwam de bouwver gunning los. Sommige mensen Naafyi, wonen er al heel lang en gaan met pijn in het hart weg ft lijkt Adres-." wel de Bakkershaven, die een eindje verderop loopt en waar woor.pi de huizen weldra met de grond gelijk worden gemaakt, als de Tei - bewoners vertrokken zijn). An- Deze bon.,n open envelop, zonder deren gaan met plezier. Twee postzegel, s turen near' van onze verslaggevers gingen Antwoordnummer 834. Rotterdam. er eens op de koffie en vingen reacties. Op pagina drie. L - - Ambtenaren van de Schiedamse plantsoe nendienst zijn gisteren bij de Poldervaart begon nen met het uitzetten van een grote partij water planten. Tussen het Ouivenpad en de West. i Abtmolen, ko men aan de Westelijke oeverstrook niet alleen, driehonderd stuks zwa- nenbloemen en duizend stuks meervoudige riet- stokken, maar ook diver se soorten bloeiende oe verplanten zoals de kat- testaart. het pijlkruid, de grote lisdodde, de gele lis en ten slotte de egels- kop. Het doel is ondermeer het verkrijgen van een plantengordel met een grote verscheidenheid aan vormen en kleuren. WcUiouderi A I strikt noodzakelijk7' Vlaar dingen.Vier van de vijf Vlaardingse wethouders zullen zaterdag meedoen aan de Lan delijke Fietsdag. Rien Boven berg (sport en recreatie), IJs- i brand van der Velden (finan ciën), Bas Goudriaan (verkeer en vervoer) en Ton Kloots (on- derwijs) zullen dan om elf uur bij de Vlaardingse Visbank aan de Westhavenkade verzamelen. Elke deelnemer kan tassen ne ger. en een uur vertrekken. De route die iedereen in eigen tem po kan afleggen loopt onder meer via Schipluiden, Maas land en Maassluis. Vlaardingen is start- en finishploats. Schiedam Op de Nieuwe Ha ven is gistermiddag de twaalf jarige Wim Vermeulen uit Schiedam aangereden door een auto. Met een hersenschudding en een hoofdwond is hij in het Noletziekenhuis opgenomen. Wim fietste vanaf de Vlaardinger- dijk richting Burgemeester Knappertlaan, maar stak bij de Kippenbrug plots over. De uit tegengestelde richting rijdende automobilist P. S. kon hem daardoor niet ontwijken. Vlaardingen Op initiatief van de PvdA, de PCG en de PPR hebben de bewoners van de Vetlenoordsepoider in Vlaar dingen wat meer zekerheid ge kregen over aanpak van de stadsvernieuwing in dit ge bied. Hans Versluys, de fractie voorzitter van de PvdA, diende bij de behandeling van een in gekomen brief een motie in die een aantal uitgangspunten be vatte. Deze moeten bij de defi nitieve aanpak van de stads vernieuwing in de VOP gehan teerd worden. De motie die Versluys nu koppel de aan de brief van de wijk- groep VOP en de Vereniging Wijkbelangen VOP aan de ge meenteraad is ingediend om aan de onzekerheid in de wijk een einde te maken. De raad schaarde zich unaniem achter de uitgangspunten. Wel werden er na beraad van het college enige wijzigingen in aange bracht. Eindelijk, eindelijk, eindelijk. Eindelijk is de Burgemeester Heusdenslaan of zoals anderen liever zeggen: de Moermanweg open voor het verkeer. Sinds maandagmiddag kan het verkeer van deze nieuwe weg, die de Westlandseweg/Burgemeester Pruissingel ver bindt met onder meer de Holysingel, gebruik maken. Ook de nieuwe verkeerslichten nabij het Kolpa Bad werken nu. Ce voorgeschiedenis van de nieuwe verbindingsweg over net landgoed van de omstreden kanker-therapeut dokter Moerman is bekend. Vele processen zijn aan de totstand koming van de weg vooraf gegaan. Bovendien vond menigeen het vreemd dat om de weg te noemen naar een burgemeester die nog in functie was. Gebruikelijker is dat een burgemeester wordt vernoemd als hij vertrokken is. Maar al het werk van actiegroepen heeft niet mogen baten: de weg is er nu. Inmiddels hebben we ook weer een nieuwe Vlaardingse burgemeester. Misschien komt komt er ook nog wel eens een Kieboomstraat? De uitgangspunten in de motie zijn de volgende: De Vette- noordsepolder blijft een woon wijk; Er moet zo spoedig moge lijk, in ieder geval voor augus tus, een actieplan komen. Hie ruit moet duidelijk blijken wel ke gedeelten zijn te verbeteren, welke stukken nog enige jaren in stand moeten worden gehou den, waar vervangende nieuw bouw moet komen en welke open plekken bebouwd moeten worden. De gemeenteraad zal hierover een definitieve besli- sing nemen. Totdat het actieplan bekend is. drag. Dat zou de gemeente dan wordt het volgende huisves- zes miljoen kosten, tingsbeleid gevoerd: bekeken wordt of leegstaande en ïeegko- Echt tevreden zijn de mensen uit mende woningen nog voor een de VOP die op de publieke bedrag van maximaal 10,000 tribune aanwezig waren niet gulden bewoonbaar zijn Je ma- Naar hun mening hadden er ken. Indien dat het geval is, dan ook uitgangspunten voor de worden deze woningen weer kaalslaggebieden geformuleerd verhuurd. Als zo'n opknapbeurt moeten worden. Er werd zelfs te duur wordt, dan zullen deze al weer over acties gesproken, woningen pas weer verhuurd worden, wanneer zij geheel 2ijn verbeterd of een instandhou dingsbeurt hebben gehad. Het ontwerp-bestemmingsplan voor het rehabitatiegebied moet nog dit jaar gereed zijn. Bewo ners die wonen in woningen die moeten worden vervangen zul len als eerste in aanmerking komen voor een nieuwbouwwo ning in de wijk. Wethouder Bas Goudriaan zag in de motie een ondersteuning van het door het college gevoerde beleid. Hoewel deze opmerking gelach op de publieke tribune veroorzaakte, werd dat door Versluys bevestigd. Versluys hadoverigens geen moei te met de in zijn motie aange brachte veranderingen. Hij had voor het bewoonbaar maken van een leegstaande of leegko mende woning 5000 gulden, wil len uittrekken. Op verzoek van het college is dit tot 10.000 gul den verhoogd. Een woordvoer der van de Vereniging Wijkbe langen VOP vreesde dat de wethouder zich daarmee veel ellende op de hals haalt. Naar zijn zeggen zijn er in de Vette- Een voorbeeld dat door noordsepolder ongeveer zes- het publiek gevolgd honderd woningen die nog be- werd. woonbaargemaakt kunnen worden voor het genoemde be-, Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Vlaardingen Burgemees ter Wim Kieboom van Vlaardingen heeft bij het begin van de raadsverga dering in Vlaardingen gisteravond de slachtof fers van de treinramp bij Schiedam herdacht. Hjj sprak onder meer over de grote verslagenheid op de school waarvan een leraar bij de treinbotsing het leven liet Zijn be wondering ging uit naar de hulpverleners waar van er vele uit Vlaardin gen afkomstig zijn. Hij verzocht tenslotte de raadsleden staande enke le ogenblikken stilte te« betrachten ter nagedach tenis van de slachtoffers. Siuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad >-'• p|

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1