SCHIEDAMSCHE COURANT Oppogj.t.e woedend op burgemeester aassluis helpt getroffen gezin Selectief autogebruik bevorderen Jongeren nog steeds geen kans k Partnerstad crisiscentrum Ik neem de proef w m Schorsing voorkomt in stemming brengen motie Onbehoorlijk Oorzaak schietpartij mogelijk drugs en alcohol Culturele raad komt dichterbij Vlaardingse raad: ilI§Ë ouwen familie vlucht uit brandende Bewonersvereniging over inschrijving bij bureau huisvesting: Dinsdag 11 mei 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL 101ste jaargang no. 25571 Burgemeester Kieboom van Vlaardingen heeft zich gis teravond tijdens de raads vergadering; niet van de sterkste zijde laten 2ien. Hij werd verschrikkelijk boos toen de oppositie (VVD en PCG/KVP) een motie in stemming wilde brengen. Volgens Kieboom was dit niet juist omdat op deze „bijzondere" vergadering alleen werd gesproken over de Doelstellingennota. Dus konden er alleen uitspra ken worden gedaan voor wat hij noemde „het beleid in de toekomst". Besluiten over het „Vlaardingen van vandaag" konden zijns in ziens beter in de gewone maandelijkse raadsverga dering worden genomen. Formeel (dat gaf Kieboom toe) had hij volkomen onge lijk. Immers, als de meer derheid van de raad een uitspraak wil doen, dan dient dat te gebeuren. Achtergrond van de houding van de burgemeester is ze ker geweest dat hij wist dat de motie zou worden aangenomen. Er waren gis teravond namelijk vijl Pv- dA-raadsleden afwezig en de oppositie had dit keer de meerderheid. Dat hij daarom toen hij zag dat hij de strijd zou verlie zen de vergadering schor ste, is zeker politiek onbe hoorlijk te noemen. De Vlaardingse burgemeester die toch al veel te veel in de politieke schoenen van zijn wethouders stapte ging hiermee duidelijk zijn voorzitttersboekje te bui ten. De vroegere Utrechtse PvdA- wethouder mag best uitko- men bij welke politieke i club hij zit, aan de andere kant moet hij ook beseffen i dat hij met zijn ambtsketen om een zo objectief moge lijke voorzitter van de ge meenteraad moet zijn. Vlaardingen Zowel de 22-jarige verdachte J. W. van P. als het 20-jarige slachtoffer Bob Sureveen waren naar alle waarschijnlijkheid onder invloed van drugs en/of sterke drank toen zaterdagavond de schietpartij plaatsvond waarbij Sureveen zo zwaar gewond raakte dat hij later overleed. Bij de schietpartij werd Sureveen geraakt door een kogeltje uit een luchtbuks. Het projectiel drong zijn hersenen binnen. Een operatie in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis heeft niet meer kunnen helpen. Gisteren is op het stoffelijk overschot sectie uitgevoerd om de juiste doodsoorzaak te vinden. Verdachte Van P. is gisteren voor het eerst uitgebreid verhoord. Een uitgebreid buurtonderzoek zou vandaag worden afgerond. Vlagrdingen Burgemeester Wim Kieboom heeft zich gisteravond de woede van de oppositie op de hals gehaald door juist op het moment dat de fracties van WD en PCG/KVP een motie in stemming wilden brengen de vergadering te schorsen Deze motie, waarin van het college wordt gevraagd nog dit jaar een studie over parkeergarages af te ronden en volgend jaar aan de raaa voorstellen hierover aan te bieden, zou zeker zijn aangenomen. Doordat vijf PvdA-leden niet aanwezig waren had de oppositie deze keer de meerderheid. Burgemeester Kieboom: erg boos Het indienen van de motie ge beurde tijdens de discussie over de Doelstellingennota van het voorontwerp-structuurplan van de gemeente Vlaardingen. Tijdens deze tweede vergade ring waarop uitsluitend over de Doelstellingennota wordt gesproken kwam onder meer de volgende doelstelling aan de orde: „Centrumbezoekers dienen hun auto's zoveel mogelijk te zetten in parkeergarages die dusdanig Maassluis Over niet al te lange tijd zal ook Maassluis over een culturele raad beschikken, B. en W. van die gemeente hebben een nieuwe regeling voor het instellen van zo'n lichaam opge steld. In die nieuwe regeling is veel aandacht geschonken aan opmerkingen van raadsleden en burgers, die aan de discussie rond de instelling van een cul turele raad hebben deelgeno men. De ambtelijke werkgroep, verant woordelijk voor de herziening van het voorstel, heeft een inde ling in tien sectoren gemaakt voor de benoeming van de le den van de culturele raad. Een dergelijke indeling is gemaakt cm een eenzijdige bemanning van de raad te voorkomen. De indelingen in sectoren is als volgt: instrumentale muziek beoefening; vocale muziekbeoe fening; bewegingsexpressie, mi me en toneel; film en fotogra fie; lectuurvoorziening; mu seum en beeldende kunst; vor- nungs- en ontwikkelingswerk; jeugdorganisaties; amateuristi sche kunstbeoefening en kunst- - vorming; receptieve cultuurpar ticipatie. Uit de bevolking zijn inmiddels al 28 kandidaten voor een plaats 1? de raad naar voren gekomen. 2ij zullen op de aanbeveling van het college aan de raad geplaatst worden. Deze zal ui teindelijk tien leden benoemen. De raad is echter met gehouden bit de 28 een keus te maken. Hij kan ook andere personen benoemen. Maassluis De gemeente Maassluis zal zoveel moge lijk hulp verlenen aan de weduwe en de drie kinde ren van de heer H. W. Wal den, een van de 24 slachtof fers van de treinramp vori ge week in Schiedam. De nabestaanden van het uit Suriname afkomstige slach toffer werden vorige week in de nacht van vrijdag op zaterdag nog eens zwaar ge troffen toen hun woning aan de Maassluise Burge meester Rippingstraat gro tendeels verwoest werd bij een brand. Mevrouw Walden, haar drie kin deren en nog eens dertien fami lieleden en vrienden konden toen maar op het nippertje uit het brandende huis vluchten. De gemeente heeft inmiddels la ten weten dat de woning onder beheer van de gemeente lijke woningstichting zo snel mogelijk zal worden opgeknapt De getroffenen zijn zondag per vliegtuig naar Suriname ver- Vlaardingen „Een selectief autogebruik dient te worden bevorderd". Tot deze uitspraak is gister avond de Vlaardingse gemeenteraad gekomen tijdens de discussie over de Doelstellingennota van het voorontwerp-structuurplan van de gemeente Vlaar dingen. Het college van B. en W. (daarbij gesteund door de fracties van PvdA en PPR) had liever ge zien dat deze uitspraak als volgt bad geluid: „Het autoge bruik dient te worden afge remd". Dit ging zowel de gecombineerde PCG/KVP-fraetie als de WD- fractie te ver. De eerste kwam - ~%xz. -w' H&t De verkeersveiligheid voor [fioet sterk worden verbeterd, teraad. voetgangers en (brom)fietsers aldus de Vlaardingse gemeen- mel een wijzigingsvoorstel zoals dat later werd aangenomen en de liberalen wilden een uit spraak waarin gesteld was dat het massale gebruik van de per sonenauto een selectief gebruik daarvan noodzakelijk maakt. Het aannemen van het confessio nele amendement maakte deze uitspraak echter overbodig. Volgens de PCG/KVP-fractie moet men de burgerij een stuk persoonlijke verantwoordelijk heid geven over het gebruik van de auto. PPR-man Kwak- kelstem meende echter dat als het aantal auto's blijft groeien er geen andere oplossing is dan maatregelen nemen van de zij de van de overheid. Tijdens deze tweede vergadering over de Doelstellingennota (morgenavond komt de raad nog een keer bijeen om het boekwerk te behandelen) kre gen ook de voetganger en de fietser grote aandacht. Zo werd onder meer vastgesteld dat het verplaatsen te voet, per (brom)- fiets en met het openbaar ver voer moet worden gestimu leerd. In dat kader 2al ook de verkeers veiligheid voor de voetganger en de (brom)fietser sterk moe ten worden verbeterd. Tenslotte voelde de raad unaniem voor de gedachte om de doordring baarheid van de stad speciaal voor voetgangers en (brom)fiet- sers te verhogen. trokken waar het stoffelijk overschot van de heer Walden zal worden begraven. Hoe lang mevrouw Walden en haar kin deren daar blijven is niet be kend. ■Mocht de woning op het moment dat het gezin terug is nog niet zijn hersteld* dan zal in ieder geval een andere woning wor den aangeboden", aldus een woordvoerder van de gemeente. „Bovendien zijn allerlei ge meentelijke diensten ingescha keld om ook iets te doen aan het probleem van de inboedel. Bijvoorbeeld via de sociale dienst zai geprobeerd worden geld vrij te maken zodat een dee) van een nieuwe inboedel kan worden gekocht." Inmiddels is wel bekend gewor den dat de oorzaak van de brand vrijwel zeker kortsluiting in het hchtelement van het aquarium is geweest Dit stond in een slaapkamer en de brand werd pas ontdekt toen de ka mer al in lichterlaaie stond. Bij de brand raakte een brand weerman gewond. Hij liep een slagaderlijke bloeding op en kon ter plaatse worden behan deld. Een extra probleem was nog dat ook de paspoorten van me vrouw Walden en haar kinde ren waren verband. Aanvanke lijk had het gezin zaterdag wil len vertrekken. Met nieuwe pas poorten zijn zij zondag afge reisd. /Maassluis Zeventien familie leden fits vrouwen, ster kin deren tn seven mannen) var» de dinsdag bij de tretneam? in Schiedam omgekomen II W. Halden, zip vannacht uil de brandende I lat woning aan de Burgemeester Rippiag- slrui 87 gevlucht Ze waren er bijeen, om bet uit Surina me afkomstige slachtoffer denseenieuwplethltghtid de laatste eer te bewijzen. Hel stoffelijk overschot van Wal den, die zes jaar tb Nederland was e» >of maar twee maan den In de flat w Maassluis woonde, 2o<i vandaag nair Suriname worden overgevlo gen. Uit onze krant van zater dag Uitgezocht moet verder nog wor den in hoeverre men verzekerd was. Het gezin Walden woonde pas twee maanden in Maassluis en de polis zou nog steeds op het vorige adres in Rotterdam staan. gesitueerd dienen te zijn dat zij vrijwel geen hinder voor hun directe omgeving veroorza ken". De PvdA-fractie (gesteund door de PPR) had hierin slechts het woord „parkeergarages" willen vervangen door „parkeergele- genheden". Mevrouw M. Bellmgwout-Rooden- burg (PCG) stelde dat haar fractie daarmee best kon in stemmen, maar zij meende dat in dit verband een directe uit spraak van de gemeenteraad nodig was. „Deze doelstellingen gaan over het beleid in de toe komst* maar het is harde nood zaak dat die studie over par keergarages er zo snel mogelijk komt". Zij wees in dit verband op het risico dat het winkelcen trum in de binnenstad dood bloedt omdat er in de directe omgeving steeds meer concur- rentie komt. „Eigenlijk hebben we in het centrum te weinig j parkeerplaatsen", zo meende zij. Direct na het indienen van de motie ontstond een discussie over de procedure van deze vergadering. Volgens een steeds bozer wordende burgemeester waren deze vergaderingen waarop alleen over de Doelstel lingennota werd gesproken in die zm bijzonder „dat we dan uitsluitend praten over het be leid op langere termijn". Hij stelde voor om de motie tij dens de eerstkomende „gewo ne" raadsvergadering aan de orde te stellen. „En dan zeg ik j toe dat het college daarover I ook een duidelijk standpunt zal I geven" aldus Kieboom. In tweede instantie bleef de oppo- sitie voet bij stuk houden dat' er een stemming moest komen. „Wij vinden dat deze zaak grote i haast heeft", aldus PCG-fractie- leider Wijnstok. Met stemver heffing en zichtbaar zeer boos kwam de burgemeester toen met een officieel ordevoorstel om de motie pas in de jum-ver- gadenng van de raad te behan delen. Toen dit voorstel met 14 tegen 16 stemmen werd verworpen, be sloot burgemeester Kieboom de discussie met de woorden: „We hebben afgesproken dat deze vergaderingen om elf uur zou- den worden gestopt. Ik zie dat het precies elf uur is en dus schors ik de vergadering. Woensdag om 8 uur gaan we verder". Schiedam De bewonersver eniging Schiedam-Centrum heeft er bij het college van burgemeester en wethou ders over geklaagd dat men bij het gemeentelijk bureau huisvesting nog geen jonge ren inschrijft. De protest brief is gisteren op het stadskantoor binnengeko- mea „De circulaire over de stuurgroep jongerenhuisvesting die de staatssecretaris vong jaar no vember heeft gepubliceerd is blijkbaar nog ruet tot de loket werkers doorgedrongen," aldus een woordvoerder van de bewo- nersvereruging," de laatste we ken zijn daar aan de lopende band klachten over binnenge komen. Bij bureau huisvesting neemt men helemaal geen noti tie van de aanvragen die door jongeren worden gedaan. Straks zegt men dan zeker dat er weinig aanvragen van jonge ren zijn. Of dat het aantal niet bekend is en dat er daarom eerst weer een onderzoek naar de behoefte moet komen. Dat' willen wij nu verhinderen." Op dit moment kan men alleen voor een gemeentewoning wor den ingeschreven indien het echtpaar een gezamenlijke leef tijd van veertig jaar heeft. Voor toewijzing van een gemeente woning moet de gezamenlijke leeftijd 42 jaar zijn. Voor toe wijzing van particuliere wonin gen is geen vaste grens. Plaatsvervangend chef Zuidema van bureau huisvesting: „In dien men de gezamenlijke leef tijd van 40 jaar met heeft, ver wijzen we altijd naar de parti culiere sector. Het gros van de jongeren vindt daar wel wat. Naar aanleiding van de circu laire die de staatssecretaris heeft doen rondgaan is verder al een voorstel aan het college van B en W gedaan. Dat loopt alleen nog." f Rl Het Palazzo Bartoiini in Udine, één van de weinige plaatsjes in het getroffen gebied die er nog redelijk van afkomen. Schiedam Vooral met de partnerstad Esslmgen houdt de Schiedam se Gemeenschap nauw contact over de gang van zaken in Udxne, de Italiaanse zusterstad in het rampgebied Friuh. In die plaats zijn tot nu toe drie doden gevallen, het aantal verwoestingen m de stad valt vergeleken met plaatsjes in de nabijheid mee. Udine, partnerstad van Schiedam, is daarom voorlopig crisis centrum in de door aardbevingen geteisterde provincie Friuü. Ruud Pillard, directeur van de stichting Schiedamse Gemeenschap (SG) kon onze krant de mededeling doen dat telefonisch contact met Udxne onmogelijk is. „Joop Daalmeij- er van dt SG-afdehng internationale uitwisseling heeft al geprobeerd om Udine te bereiken, maar dat lukte niet", aldus Pillard, Schiedam en Esshngen hebben a! overwogen wat kan worden gedaan om Udme de helpende hand te bieden. Gedacht wordt aan het houden van geldinzamelingen De opbrengst zal dan bestemd zijn voor evacuatie van gewonden en voor voedsel en tenten. A3 is Udine niet zo zwaar getroffen als de omgeving van de plaats, duizenden mensen zijn er de straat op gevlucht tijdens de schokken Alle tweehonderd gedetineerden van de stedelijke gevangenis hebben buiten de cellen op de binnenplaats geslapen In de paniek hebben sommigen ook geprobeerd om over de muren te ontsnappen. -I Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur rrui dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proel loe in combinatie met: Rotierdamsch Nieuwsblad Naam Adres Woonpl Tet Deze bon tn open envelop zonder postzegel storen naar Antwoordnummer 634, Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1