Fonin 3 ouw vertrek uit Rijnmond tegen gaan Rijnmond wil Maasland toch inlijven Woudhoek durft kort geding nog niet aan Helft PvdA-leden in Vlaardingen volgt politiek Haast geboden met schnurkerk Antiek uit woning gestolen Expositie van Brancusi open Maassluis college in nota over inrichting polder- Steendijk- noord: GELUIDSAPPARATUUR GESTOLEN: SCHADE 9 MILLE Inspraak procedure binnenkort van start Nieuwe bewonerscommissie stuurt wel brief naar minister Gruyters Manifestatie ES Schiedammers bekennen kleur «ft SCHIEDAMSCHE COURANT jVrijdag 21 mei 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 101ste jaargang no. 25579 io PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Maassluis De woning bouw in het noordelijk imi van de Steendijk- polder moet er mede op gericht zijn dat de door stroming vanuit Maas sluis en het overige Rijnmondgebied wordt tegengegaan. Dit bete kent, gelet op het huidi- ge woningbestand rela tief veel kleine wonin gen in meergezinshuizen en een tekort aan grote re eengezinswoningen, dat er in deze polder eengezinshuizen met een grote verscheidenheid in woningtypen moeten worden gebouwd. Dit is een van de doelstellingen uit een nota van het Maassluise gemeentebestuur over de in richting van het noordelijke deel van de Steendijkpolder, Het werkstuk van het Maasslui- Vlaardingen Inbrekers hebben een bezoek gebracht aan een vrinkelbedrijf aan de Dr. Wiardi Beckmannsmgel, Ontvreemd werden drie tuner-versterkers en vier cassette-decks. Oerwaar de van het gestolene bedraagt ongeveer achtduizend gulden. In de winkel werd bovendien voor zeker duizend gulden schade aangericht. se college van B en W zal moe ten fungeren als basis voor het inspraakplanSteendijkpoider- noord. Op zeer korte termijn zal een groot aantal plaatselijke organen (politieke partijen, wjjkverenigingen, Raad van kerken en Stichting Samenle vingsopbouw) worden uitgeno digd om elk maximaal twee vertegenwoordigers aan te wij zen die namens deze groepen aan het overleg zuilen deelne men. Uit deze personen worden drie werkgroepen samengesteld. Te zamen vormen zij de Project groep inrichting SteendijkpoU der-noord. Voorzitter van deze projectgroep is wethouder J. A. Hummelen van stadsontwikke ling. Het inspraak-proces begint met een openbare inspraakavond. Later 2ullen de werkgroepen apart aan het werk gaan. AI de resultaten van deze bijeenkom sten zullen moeten leiden tot een ontwerp-inrichtmgsplan dat zal worden aangeboden aan het college. Later zal het plan aan de gemeenteraad worden voor gelegd. Als het plan eenmaal is vastge- iiiiiiiiiüiiiifitmiiiiiiiiiitiiiiiiiüiiiiiiiimiiiiiinii iHimiimiiiuiiiJiiiniiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiim Schiedam In een wo ning aan de Schiedam- seweg hebben inslui pers voor bijna zesdui zend gulden aan antiek buitgemaakt. In de nacht van dinsdag op woensdag verdwe nen uit het huis van de familie J. M een Friese staartklok, drie schilde rijen en vier delftsblau we borden. Het gebeurde terwijl de bewoners op de eerste etage lagen te slapen. De nog onbekende da ders behoefden mets te forceren om binnen te komen. De 66-jange hoofdbewoner had ver geten om de tuindeur af te sluiten. Het noordelijke dee! van de Maassluise Steendijkpol der. Nu nog grasland, over enige jaren een nieuwe woonwijk. Een andere punt m de gemeente lijke nota is dat de wijk gevrij waard moet worden van door gaand verkeer. Het autoverkeer zal moeten worden beperkt en het gebruik van andere ver voersmiddelen zal moeten wor-. den gestimuleerd. Verder zal er een net van directe veilige en aangename voetgangers- en fietsroutes moeten komen. 9 Met de opmerking "Ik hoop dat u allemaal, aangemoedigd door deze tentoonstelling, naar het Centre Beaubourg in Parijs gaat", draaide mr. drs. L J. F. Wijsenbeek, direc- teur van het Haagse Gemeentemuseum, een Punt aan zijn vermoeiend betoog, gister avond in het Stedelijk Museum in Schiedam. Dat was tijdens de opening van de tentoon stelling van werk van de Roemeense beeld houwer Brancusi, die honderd jaar geleden werd geboren. De toespraken waren vooral in het Frans opgesteld, omdat de Roemeense ambassadeur dr. Traian Pop de opening bijwoonde: Zijne Excellentie spreekt geen Nederlands. Centre Beavbourg is een plaats in Parijs, waar beeldhouwwerken van Brancusi zijn ten toongesteld. De expositie in Schiedam, die tot 13 juni duurt, Iaat foto's en films zien van het werk van de beeldhouwer, die in 1957 overleed. Teksten van Brancusi vullen de tentoonstelling aan. Wijsenbeek noemde het werk van Brancusi "verinnerlijkte boe- renbeeldhouwkunst, die mondiaal is gewor den". Een overeenkomst tussen de beeld houwwerken en de schilderkunst van Mon driaan vond Wijsenbeek, at uit beide blijkt dat de kunstenaars tot het uiterste gingen, "Dat is Brancusi ook gelukt", aldus de mu seumdirecteur. steld zal de overlegprocedure worden afgesloten met een openbare informatie-avond. In de nu uit gegeven doelstellin gennota wordt onder meer ge steld dat het noordelijk deel van de polder moet aansluiten op de reeds bestaande woonge bieden in Maaslsuis-west. Een ruimtelijke afscheiding tussen de bestaande en de nieuwe wijk wordt als ongewenst ervaren- -- In het plangebied zullen onge veer 870 woningen komen. Vijf tien procent daarvan zal wor den gebouwd in de womngwets- ector en 68 pproccnt in de pre mie-koopsector. Gestreefd zal worden naar een 2ekere men ging van bevolkingsgroepen, zo wel qua leeftijd, huishouding en inkomen. Een concentratie van bijvoorbeeld bejaardenwo ningen, woningen voor alleen staanden en kleine gezinnen zal met in deze wijk mogen voorko men. Keet Nu de inspraakprocedure binnen kort op gang zal komen heeft het Maassluise college ook ge dacht aan de mogelijkheid om de werkgroepen en de project groep een permanente verga derruimte aan te bieden. Men denkt hierbij aan een bouwkeet op het zuidelijk deel van de Steendijkpolder. De werkgroe pen worden dan steeds weer geconfronteerd met de activitei ten en de bouwplannen voor het zuidelijk deel. Bovendien kan deze bouwkeet later dienst doen als vergaderruimte voor de bouwteams die later aan de hand van de door de werkgroe pen ontwikkelde gedachten aan het werk gaan. Tenslotte kan in de bouwkeet een permanente expositie worden ingericht met de plannen in de Steendijkpol der. Maasland Het da gelijks bestuur van het openbaar li chaam Rijnmond blijft van mening dat de gemeente Maasland bij dit gewest moet ko men en niet bij het gewest Haaglan den. Het Rijn mond-bestuur schrijft als reaktie op de mededeling van minister De Gaay Fortman (binnenlandse za ken), dat hij zijn oorspronkelijke standpunt heeft gewijzigd en nu vaststelt dat Maas land niet bij Rijn mond, maar bij de Haaglanden als ge west moet worden ingedeeld. Het Rijnmond-be stuur vindt dat de minister zijn her ziening onvoldoen de beargumenteert en zij adviseert de Rijnmondraad dan ook het voorlopige standpunt met te wijzigen. Men blijft van mening dat Maasland bij Rijn mond hoort en ner gens anders. Het dagelijks bestuur van het gewest Rijnmond stelt dat de gemeente Maas land een taak te vervullen heeft voor het Rijnmond gebied ten aanzien van de recreatie en in de toekomst, zoals ook in het streekplan is aan geduid, een bijdra ge zal moeten leve ren aan het voor zien in de woonbe hoefte van de in woners van Maas sluis. Het feit dat het ge meentebestuur van Maasland en het overlegorgaan Westland te kennen hebben gegeven niet vóór opname van Maasland in de nieuwe provincie Rijnmond te zijn, mag, aldus Rijn mond, niet zwaar der wegen dan de veelheid van argu menten die door het ministerie zelf, de gemeente Maas sluis en het open baar lichaam Rijn mond zijn aange dragen voor opna me van Maasland in de nieuwe pro vincie Rijnmond. Schiedam De bewoners van het Faassenplein en omgeving hebben gister avond een bewonerscom missie opgericht Het eerste wat het voorlopig bestuur van deze commissie gaat doen is het schrijven van een brief naar minister Gruyters, bet college van b en w, de plaatselijke poli tieke partijen en de ge meentelijke woningdienst om verbetering te eisen van de warmte-isolatïe in de bijna vierhonderd ge meente-woningen in de buurt. Verdere aktïe stelt men nog uit tot na de vol gende ledenvergadering. Door de brief aan de minister van volkshuisvesting moet er vol gens het voorlopige bestuur een onderzoek naar de klachten volgen, aangezien het gesubsi dieerde woningbouw betreft. De brieven aan de politieke par tijen in Schiedam moeten er voor zorgen dat de gemeente raad in een van de komende vergaderingen meer aandacht besteedt aan de situatie in Woudhoek. De ruim tachtig buurtbewoners die gisteravond in het diensten centrum De Woudhoek voor de bewonerscommissie stemden durfden de oorspronkelijke plannen van de initiatiefne mers, nu de voorlopige bestuur sleden van de commissie nog niet aan. In het dienstencentrum De Woudhoek hebben de bewo ners van de gemeentewoningen in Schiedam-Woudhoek ook een bewonerscommissie gevormd. Vlaardingen Bijna de belft (48.4 procent) van öe Vlaardingse PvdA-le- den volgt zoveel moge lijk de plaatselijke poli tiek. ïets meer dan een derde (35.5 procent) VoI£t deze matig en 7.1 procent heeft nauwe- bjks interesse voor wat er op plaatselijk poli tiek terrein gebeurt. «1 ander blijkt uit een eind 0r!g jaar gehouden enquête resse hebben voor sociaal-eco nomische zaken en 19 voor stadsontwikkeling en woning bouw. In mindere mate bleek men geïn teresseerd in sociale wetgeving (15), onderwijs (17) en milieu (15). onder de Vlaardingse PvdA-le den. Van de ongeveer 500 leden stuurden 155 een ingevuld for mulier in. De informatie over de plaatselij ke politiek krijgt men hoofdza kelijk van de plaatselijke kran ten- Daarnaast put men ook veel gegevens uit het eigen par tijblaadje Achterban. Niet meer dan twintig procent van alle geënquêteerden haalt dan nog informatie uit het bezoeken van de plaatselijke raadsvergade ringen. Opmerkelijk is dat op 55 van de E 155 formulieren de vraag: „Wel- ke sectoren in de politiek heb ben uw belangstelling?" in het geheel niet werd beantwoord. Uit de wel ingevulde formulie ren blijkt dat 31 personen inte- ander opvallend resultaat van de vrij beperkte enquête is dat 29 procent belangstelling toont voor bepaalde partijaeti- viteiten, In een groot aantal ge vallen werd hier „vakbond" in gevuld. Het eerste voorstel, het aanspan nen van een kort geding tegen de gemeente indien er mets aan de huizen wordt gedaan, stuitte op financiële bezwaren. Iets dergelijks zou 2QÜ0 gulden gaan kosten. Over het tweede plan per 1 juli geen huur meer te betalen zo lang er niet genoeg aandacht aan de klachten wordt besteed was men ook met laaiend ent housiast. De ambtenaren onder de verbolgen buurtbewoners vreesden dat dan de gemeente de achterstallige huur van het salaris zou gaan afhouden. Het oprichten van een bewoners commissie, zoals de bewoners van de Volkshuisvestmghuizen aan de andere kant van de Van Dalsumlaan reeds hebben ge daan, leek de buurtbewoners voorlopig toch het beste. „Het begin van de strjjd voor een leefbare wijk", zoals voorlopig bestuurslid Fraanje het gister avond noemde. Maassluis Op maandag 24 mei ïls. vindt een beslissend gesprek plaats tussen vertegenwoordigers van het ministe rie van CRM, dagelijks bestuurder Tiesma van Rijnmond en het Maassluise college van B W over subsidie voor restauratie van de oude Petrus en Pauluskerk. Hierna zullen bouwtekening en kostenraming, gemaakt door het Maassluise architectenbureau De Bruy, openbaar gemaakt kunnen worden. Dat maakte wethouder I. van der Knaap van culturele zaken gisteravond tijdens een commissievergadering bekend. Er moet haast gemaakt worden met de procedure rond de schuurkerk. Het ministerie van CRM heeft het gemeentebe stuur tot 19 juni de tijd gegeten het historische gebouw op de Monumentenlijst te zetten. De raad zal hierover moeten beslissen maar omdat deze zaak niet behandeld is in de deze week gehouden commissiever gaderingen zal er volgens wethouder Van der Knaap een extra gecombineerde vergadering gehouden moeten wor den. De actiegroep „Laat staan die kerk" sprak tijdens de commis sievergadering haar grote ongerustheid uit over de korte tijd, die nog rest tussen nu en 19 juni. De actiegroep heeft wel vertrouwen in de welwillendheid van de wethouder. Schiedam Politici, actiegroe pen en bekende Schiedammers geven zaterdagmiddag hun po litieke hete hangijzers een kleurtje. Dat gebeurt op het museumplein in Schiedam of, als het slecht weer is, in het Stedelijk Museum. Onder het motto "Schiedam bekent kleur" zal daarmee ora drie uur de manifestatie Expressie Schiedam (ES) worden geo pend. Rond vier uur zal de creatieve bezigheid zijn afgelopen, de deelnemers staat dan een rond wandeling langs de expositie Expressie Schiedam '76 te wachten. Die expositie bestaat uit hand werk van Schiedammers. Ve len, die zich het afgelopen jaar hebben beziggehouden met schilderen, tekenen, kieien, bor duren en noem maar op, heb ben hun producten ingestuurd naar het museum, alwaar al die creaties nu zijn geëxposeerd. Burgemeester drs. Arie Lems opent de manifestatie officieel. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1