Biblio theekwerk in Zuid-Holland loopt ver achter ■HM Dieren vertellen over Holy wood Wethouders over Stage Scholier bij inbraak molen betrapt 111 BURGERLIJKE STAND fe Amnesty in .De Toverbal Jongen steekt man Uitslag jaarmarkt ^wedstrijden Het werk van de openbare bibliotheken vertoont in Zuid-Holland - afgezien van de grote steden - een zeer grote achter stand in vergelijking met de andere provincies. Van de gemeenten zonder enige openbare-bibliotheekvoorziening in ons land is een derde in de provincie Zuid-Holland te vinden en het wegwer ken van deze zg. „witte vlekken" is alleen uitvoerbaar, indien het rijk bij zondere subsidies gaat verstrekken voor zowel de bouwkosten als voor het aan schaffen van een begincoliectie boeken. Inhaal programma kost 36 miljoen Expositie in Het Weeshuis Ml derlip gescheurd IVO DE Wijs in Hoek van Holland X UUiNi lb I O 3 Maassluis Het jongerencen trum De Toverbal heeft voor deze week weer een aantal acti viteiten op het programma staan. Morgenavond zullen en kele leden van de Maassluise adoptiegroep van Amnesty In ternational iets vertellen over het werk van deze organisatie. Vrijdagavond wordt de Neder landse speelfilm „Help, de dok ter verzuipt" gedraaid. Zater dagavond treedt de Engelse theatergroep Incubus in De Toverbal op. Willeke van Ammelrooy, Martine Bijl en Piet Bambcrgen spelen dc hoofdrollen in „Help, de dokter verzuipt". De film han delt- over de verliefdheid van een dorpsdokter en die van een aannemer. Beiden veroveren hun geliefde, maar dat daar- voor heel wat gelachen zal moe ten worden staat als een paal boven water. De Engelse theatergroep Incubus brengt het stuk The Picnic Lun cheon Party. Dit stuk behandelt opkomst en verval van het En gels liberalisme. Hoek van Holland Een jongen van twaalf of dertien jaar heeft het afgelopen weekeinde de 58- jange J. Weijgerse met een sti letto in de hand gestoken. De verwonding was niet ernstig. De polite is nog op zoek naar de jongen. Weijgerse, een employé van de afdeling sport en recreatie, wil de vier jongens van de sportvel den aan de Dirk van den Burg- weg wegsturen. De jongens wa ren op het afgesloten terrein aan het voetballen. Drie jon gens namen de benen, maar de vierde bleef staan. Toen Weij gerse de jongen bij de arm pakte om hem van het veld te verwijderen, trok de jongen een stiletto en stak Weijgerse in de hand. PM Dit zijn de voornaamste con clusie, uit een rapport rDrempelnota), dat is samen gesteld door de Verenigde Procinciale Bibliotheekeen- trales voor Zuid Holland (VPBC). In heel Nederland waren in 1974 ruim 240 gemeenten met samen 1,3 miljoen inwo ners verstoken van enige openbare bibliotheekvoor ziening; in Zuid-Holland wa ren dat er 83 met ruim 418.000 inwoners. Van deze 83 waren er 38 met een in wonertal tussen 5.000 en 30.000 en 34 met tussen 21.000 en 5.000 mensen In 1975 was het gezamenlijke aantal inwoners van deze 72 gemeenten gegroeid tot 420.000. Nog afgezien van de noodzaak in een aantal van deze gemeenten ook filialen te stichten, is het dus nodig huisvesting te maken voor 72 openbare bibliotheken, die om te beginnen samen 857.000 boeken nodig heb ben en 228 personeelsleden in volledige dienst. Deze aantallen zijn gebaseerd op rijksnormen. In de nota worden de kosten becijferd, die een gemeente, per hoofd van de bevolking, jaarlijks moet bijdragen als ze zou besluiten een openba re bibliotheek te stichten. Daarbij 2ijn dan de perso neelskosten geheel buiten beschouwing gelaten, aange zien dat een rijkszaak is. De aanschaf van de begincoliec tie boeken (de helft van het na te streven aantal met een minimum van 3.500) wordt in het eerste jaar geheel af geschreven, zodat de bijdra ge dat eerste jaar hoger is dan daarna. In het oprich tingsjaar komt een gemeente met 2.000 inwoners voor een bijdrage te staan van 43,83 per inwoner en dat daalt dan tot 15,97 per inwoner in gemeenten met 19.000 mensen. In de volgende ja ren worden de bijdragen per inwoner resp. 28.08 en 6,42. Ter vergelijking die- ne, dat de gemeenten, die al een openbare bibliotheek hebben gemiddeld 4,27 per inwoner per jaar betalen. Op grond van deze cijfers con cludeert deDrempelnota, dat het voor de betrokken ge meenten ondoenlijk is een openbare bibliotheek op te richten. Zou de eerste aanschaf van boeken bekostigd kunnen worden uit een bijzondere subsidie, dan daalt de bij drage per inwoner in het oprichtingsjaar tot 28.08 in een gemeente met 2.000 in woners en tot 7.15 in een plaats met 19.000 mensen. Daarbij is dan uitgegaan van een bezit van 0,7 boek per inwoner (minimum 3.500), wat het niveau is in de al bestaande bibliothe ken. Dat aantal blijft echter zeer ver achter bij de gemid delden in de andere provin cies. Ook zo'n bijzondere subsidie is volgens de nota nog onvol doende en daarom is ook nog berekend wat het effect zou zijn van een rijkssubsi die voor de bouw van een bibliotheek en wel tot 75 procent van de bouwkosten. Op die basis komt de nota dan tot een gemeentelijke bijdrage per inwoner (in het oprichtingsjaar) van 15,58 in gemeenten met 2.000 in woners tot 4,32 voor plaat sen met 19.000 mwoners. In deze op2et blijven de ge meentelijke bijdragen alleen voor de kleine gemeenten nog zeer hoog. De jaarlijkse exploitatiekosten na het eer ste jaar bbjven echter in ge meenten tot 13.000 mwoners aanzienlijk boven het gemid delde van de al bestaande openbare bibliotheken. De drempelnota ziet dan ook m het verstrekken van beide genoemde bijzondere rijks subsidies de enige mogelijk heid om de oprichtingskos ten van openbare bibliothe ken in gemeenten met 2.GÖ0 tot 19.000 inwoners tot rede lijk aanvaardbare proporties terug te dringen. Volgens een uit 1973 daterend plan zou de bestaande ach terstand in de periode tot 1983 ingelopen moeten wor den. Worden er in de jaren 1977 t/m 1981, gelijkmatig verdeeld. In totaal 72 biblio theken gebouwd, dan is daar jaarlijks ruim 4,5 miljoen bouwsubsidie voor nodig en ongeveer 9QO.OQO voor aan schaf van boeken. In totaal zou daar ruim 27 miljoen mee gemoeid zijn. Bij uitvoering van dit plan zal ook het centrale apparaat van de VPBC sterker moe ten groeien dan toch al no dig was geweest om te vol doen aan de nieuwe wettelij ke eisen. Uitbreiding van de „achtergrondcollectie", groei van het personeelsbestand en verbetering van de huis vesting van de centrale moe ten in een periode van zes jaar ruim 8 miljoen gaan kosten, zodat uitvoering van het in de D rem petnota ge schetste plan m totaal 35,6 miljoen gaat kosten. Schiedam De heer Simons uit de Huysmanstraat is winnaar geworden van de wedstrijd hal- lonraden die zaterdag 21 mei op de jaarmarkt in Schiedam werd gehouden. Nog een andere Schiedammer raadde het juiste aantal ballon- netjes dat bij het stadserf in de lucht hing. Na lotingkwam de heer Simons echter als winnaar uit de bus. _Bij de jaarmarktloterij is de eer ste prijs (een droogtrommel) ge vallen op lot nummer 0708, de tweede prijs (radio cassettere- 5 corder op lot nummer 0329, de derde prijs (autostofzuiger) op 0782. Vlaardingen Drie Rotterdamse aquarellisten stellen sinds vrij dag hun werk tentoon in het Viaardingse Weeshuis. Het werk van Charles Kemper, Jan Burgerhout en Jan Goedhart blijft tot zaterdag 12 juni in de expositiezaal Het Weeshuis han gen. De expositie is voor iedereen gra tis toegankelijk. Het Weeshuis is van maandag tot en met vrij dag van twaalf tot vijf uur geo pend. Op vrijdagavond kan men er van zeven tot negen uur terecht en op zaterdag van tien tot vijf uur. Het Weeshuis is te vinden aan het Weeshuisplein. De organisatie van de expositie is in handen van de Culturele Raad Vlaardingen. De rijksaan koopsubsidie is van kracht voor werken van dertig tot driedui zend gulden. ft*. fv:>> - Schiedam De 13-jarige Bobbie B* uit Schiedam is dit week einde met een gescheurde on derlip naar het Gemeente Zie kenhuis gebracht Na medische behandeling kon de jongen «naar huis terugkeren. de Laan van Spieringshoek was de scholier van zijn fiets gevallen en op de bagagedra ger terechtgekomen van de fietser die naast hem reed. Vlaardingen De Viaardingse kinderboerderij heeft een boekje uitgegeven over het reilen en zeilen van de dieren op „Holywood". Het is van de hand van Marjuu van Schie en zal in een oplage van 20Q0 stuks worden ver spreid onder de tweedeklassertjes van alle lagere scholen in Vlaardingen. In het 27 pagina's tellende boekje komt een aantal bewoners van de kinderboerderij aan het woord. Konijnen, ezels, geiten en schapen vertellen iets over hun leven, hun gewoontes en hun maaltijden. Veel foto's en tekeningen en een fraai omslag maken er een aantrekke lijk werkje van, dat vooral leerzaam is: aan het slot is een aantal opdrachten verwerkt, die door de kinderen op „Holywood" uitge werkt kunnen worden. De uitgave gebeurt in het kader van de Viaar dingse milieuprojecten onder auspiciën van de Stuurgroep Milieu Vlaardingen. Schiedam Wethouders Herman Posthoorn (vorming, recreatie) en zijn leden Hans van der Wilk (wijk- en jeugdzaken) zijn de eerste leden van het college van B en W, die zich met het Stage project in ex-mouterij De Goudsbloem gaan bezighouden. Binnenkort vindt een bespre king plaats met in elk geval de „vennootschap onder firma" Stage, Bertus Notenboom en Bram Uil. Stage omhelst in grote lijnen een horecabedrijf met een sociaal- cultureel karakter. Alle wethou ders zullen, rnet het project di rect te maken krijgen. Eef Collé gaat zich als wethouder van sociale zaken na de vakantie in het project verdiepen, Reiruer Scheeres zal de financiële as pecten bestuderen als een eva luatie is gemaakt van het eerste gesprek tussen Posthoorn en Van der Wilk en Stage. Chris Zijdeveld heeft ermee te maken als wethouder van ruimtelijke ordening. Van de definitieve nota, die Stage maakte over de opzet, is op het Stadskantoor een aantal dupli caten gemaakt. Veel ambtena ren buigen zich erover, maar Van der Wilk, ook nog wethou der voor communicatie, kon nog niet zeggen in hoeverre de nota is afgehandeld. „Voorlopig gaan Posthoorn en ik ons 'oriën teren, maar uiteraard houden we daarbij wel in de gaten die andere sectoren, die niet in on ze portefeuille zitten", aldus Van der Wilk. Schiedam In de molenwoning in de Babberspolder is een veertien jarige Schiedamse scholier op heterdaad betrapt bij een inbraak. Politieagenten, die door een paar wandelaars waren gealarmeerd, hebben de jongen meegenomen naar het hoofdbureau aan de Lange NieuwstraaL Om de woning binnen te komen De jongen bekende dat-de spulle- had de scholier aan de voorzij- nafkomstig waren uit een turn de een ruit vermeld. Uit het huis, nabij het volkstuinencom plex De Vijf Sluizen, had hij alleen een glassnijder meegeno- buisje in het Vijf Sluizencom- plex. Daar had hij om binnen te komen aan de zijkant een ruit vernield. men. Op het moment dat hij De ovenge inbraken die dit week- werd aangehouden had hij die echter al weggegooid. In zijn tas vond de politie wel een foto toestel. een draagbare radio en een potje met los geld. einde zijn gepleegd zijn nog niet opgelost. Zo verdween uit de kantine bij het tennispark Van Vliet een partij snoepgoed en een rood sd aarvarken met een bedrag van 75 galden en wat los geld met een totale waarde van 25 gulden. In de S W-kan tine werden drie automaten gelicht. Er verdwe nen een paar dozen met snoep goed ter waarde van 150 gulden en een bedrag van 150 gulden, öok bij Hermes verdween 150 gulden bij een inbraak. Aan de Zwaluwlaan hebben on bekenden een politielamp ter waarde van 150 gulden buitge maakt. De lamp was nabij de Schiedamseweg geplaatst voor de wegwerkzaamheden. iiimiiiiiiimimiiiiiiiimiiüniiimimiiiimimiimi Hoek van Holland Het cabaret Ivo de Wijs is op vrijdag in Hoek van Holland. Het is een bezoek in het kader van het wijkcircuit In de wijk gespeeld. Het cabaret treedt op in de grote zaal van De Hoekstee. De entree bedraagt 2,50 gulden. Het programma van Ivo de Wijs draagt de naam Achter de Wol ken is Zonneschijn. Het gezel schap bestaat uit Aggie Terlin- gen, Pieter Nieuwint en Ri chard Fritschy. De muziek is van Pieter Nieuwint en de tek sten zijn van Ivo de Wijs en Jan Boerstoel. UfiiiiiHiinimuiiinimiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii! Vlaardi ngen GEBOREN: Monique, d.v. J. L. O. Lemckert en I. M. van Stek, VL: Specht laan 624; Arnoud Christiaan, z.v. H. T. Kollen en J. Dijks hoorn, VI,: Leliestraat 4; Sas- kia, d.v. H. van der Veen en S. de Rujg, VL: Wenenweg 115; Hugo Matthijs, z.v. C. A. van der Houwen en D. I. van Oos ten, Maassluis, Spechtstraat 33; Chantal, d.v, A. van den Bor en Th. A. M. Bode, VL: Zeeman straat 66; Hillegonda Christina, d.v. J, Borsboom en C. Moree, VI.: Burg. A. v. Walsumlaan 251; Dennis, z.v. F. M, H. van den Berg en E. Ch. M. de Blois, VI.: Dirk Schaferstr. 21 c. OVERLEDEN: Jacob Korpershoek, 72 jr., echtg. v. G. de Heer, Maasland, Pr, Manjkelaan 24; Jacob Moll, 88 jr., echtg. v. J. Jongerbloed, Ro zenburg, Molenweg 22. GEHUWD: Jan de Haan, 23 jr. en Johanna Oosterman. 18jr.; Andaes Si mon van Oorschot, 24 jr. en Ingrid Brigitta Schultz, 18jr.; Jacob Klos, 25 jr. en Linda Brouwer, I8jr. GEBOREN: Diane, d,v. J, P. van der Ster en M. Boogaard, VI.: Joh. v. Sij- nenstraat 8; Olivier, z.v. L. P. van der Weijden en J. Pep- pinck, VI.: Burg. Verkadesingel 35; Geertjan, z.v. A. Gardenier en H. Schutte, Maassluis, Wil lem Landrélaan 78; Anthonius Hendrikus, z.v. D. Bakker en F. Beekhuijsen, VI.: v.d. Spiegel- str. 70c; Huibert Abraham Jer ry, z.v, H. Brons en J. A. Berve- hng, VI. dr. Brugsmastr. 6 OVERLEDEN: Arie Romein, 67 jr., echtg. v. W de Blois, VI.: Korte Hoogstraat 45c. GEHUWD Matthijs Cns de Jong, 27jr., Wad- dinxveen, Justus van Effenlaan 54 en Pieternella Hozeman, 20jr„ VI.: van Wesembekestraat 14; Jacobus Maximiliaan Ser- raarens, 23 jr., VI.: Eksterlaan 320 en Jantje Woensdregt, 19 jr., VI,: Eksterlaan 166; Marinus de Bruijne, 25 jr., VL: Paulus Buijsstraat 44d en Johanna An- tonia Josephine Nijhout, 17 jr., Winterswijk. Ligusterlaan 34; Johannes Cornells Theodoms de Lange, 20 jr., VI.: Koolmees straat 15 en Wilhelmina Prins, 18 jr„ Schiedam, Johan Wage- naarstr. 1; Lambertus Berve- ling, 26 jr., VL: Coomhertstraat 66 en Johanna Arnolda Marina van Beek, 20 jr., Vi.r van Olden- barneveltstr. 3; Pieun Groene- veld, 2Gjr„ VI,: Brederostraat 9 en Henrietta van Setm, 18 jr., VL: Meeuwenstraat 11; Augusti- nus Gerrets, 27 jr., Schiedam, Schuttersveld 77 en Bartelma Maria van der Stikke, 27 jrVI. Binnensingel 41; Ronald Johan Klok, 29 jr„ VL: Burg. Pruissm- gcl 128a en Ann'*ije Lijntje van Oudheusden, 29 jr.. Amers foort, Hoglaodseweg 24; Pieter Comeïis de Bruin, 24 jr., VI.: Rietgansstraat 12 en Elisabeth Antonia van Dijk, 22 jr., Maas sluis, van Ostadestraat 14d; An ten Benjamin Mulder, 34 jr., Prinsenbeek, Gertrudislaan 8 en Jolanda Dezentje, 28 jr., VL: Holysmgel 512; Cornells Johan nes van Spronsen, 20 jr. en Hillegonda Maria Wjilebrands 19 jr. GEBOREN: Herwijn Leendert, z.v. L. Nieuw- straten en J. Grootvetd, VL: A. van Nesstr. 7; Jos, zv. L. M. van der Eijk en E. van der Kruijt, VL: Asterstraat 29; Kla- zina Jacoba Cornelia, d.v Th. 't Hart en J. van der Gaag, Maassluis, Jac. Boezemstr. 47; Anna Maria Pleuntje, d.v. Th. 't Hart en J. .van der Gaag, Maassluis. Jac. Boezemstr. 47. OVERLEDEN: Matthijs Antoruus van Gelder, 73 jr., VI.- Willem de Zwijgerlaan 2; Arie Cornells Gog, 71 jr., echtg. v. F, Voorburg, VL: Blois v. Treslongstr. 186. GEHUWD: Johannes Mannus Abramsen, 23 jr. en Francisca Maria Bouts, 21 jr.; Pieter Onck, 25 jr. en Hendrika Ahda Wilhelmina Ma ria van Leeuwen, 20 jr.; Jaco bus Cornelis Jozef van Breuke- len, 23 jr. en Theresia Cathari- na Remkes, 19 jr.; Simon Dam, 28 jr. en Yvonne Johanna Hele na Schefferlie, 23 jr. GEBOREN: Vicky, d.v. J. Sloof en D. H. de Jong, VL: van Limb. Stirumstr. 33b; Paulus Johannes Adria- nus, Z.v. J. A. N. van Zijl en C, J. M. Scholten, VL: Burg. A. van Walsumlaan 29; Rustum, z.v, J. A. Q, A. Saleh en F. Kharroub. VL: v. Hogendorp- laan 165a; Marjon Anna, d.v. M. J. Bleeker en Ch. E, H. Estour- gie, VI.: Boerhaavestr. 335. OVERLEDEN: Johannes Goedhart, 52 jr., VL: Emmastraat 115; Pieter van der Meer, 74 jr., echtg. v. G, van Deventer, VL: Voorstraat 3.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3