Linkse invloed op museum- commissie Opera-primeur in Havenkerk Roodlicht- camera ook in Schiedam in werkmg: Russisch roulette voor snelverkeer Burgemeester: „Gelukkig maar. ze waren toch doodgegaan. Het vertrek van Backer Orpheus 110 jaar Geramde auto door etalage Engelsman tegen paal Politie sust familieruzie SLEP Mishandeld Populieren in Maasland omgezaagd Populierengraf Sociale die bouw Koninklijke onderscheiding The Flails in De Noord Lunchdienst o uUj*i 1ÜI0 3 'drs. Van der Feijst: „Tegen de gevoelens van commissie in." Schiedam De linkse coup in de museum com missie is hard aangeko men bij enkele leden daarvan. Stadsarchiva ris drs. Guus van der Feijst, die secretaris van de commissie is en te vens waarnemend direc teur van het Stedelijk Museum (een functie die in de praktijk niets om het lijf heeft), vindt zelfs dat de benoeming van kunstenaar Albert Ver kade tot commissielid „tegen alle regels in druist". Verkade heeft ir. Dolf Backer van zijn zetel in de museum- door Kor" Kegel commissse verdrongen. Tij dens de laatstegemeente- raardsvergadering werden op de kunstenaar zeventien stemmen uitgebracht, af komstig van de progressieve partijen.. Backer, apotheker van beroep, kreeg van de oppposïtie veertien stem men. Hij was herkiesbaar en door de museum commissie als nummer één voorgedra gen. Een unicum in het bestaan van de commissie voor hei Stedelijk Museum. Van der Feijst: „Ik kan mij niet heu- ven dat in de twaalf jaar dat ik in de commissie zit, de gemeenteraad ooit num mer twee heeft gekozen. Nu is dat wel geneurd. Het is duidelijk tegen de gevoelens van de commissie in." Allang bestaan bezwaren te gen het huidig functioneren van de museumcommissie. In progressieve kringen vindt men de leden geen af spiegeling van de burgerij. Twee maanden geleden schreven wij ai over kriti sche geluiden binnen en over de commissie. Er is sprake van geweest, dat de commissie zou worden uitge breid met een lid. Dat zou volgens aanvankelijke plan nen een kunstenaar moeten zijn. Daarop heeft Albert Verkade schriftelijk laten weten, dat hij wel interesse had. Uitbreiding zat er later met meer in, maar men dacht nog wel aan de naam Verka de en dat leidde ertoe, dat hij kon wedijveren met Bac ker. Verkade, die een andere politieke kleur heeft dan de apotheker, is nu de tweede kunstenaar in de commissie. De ander is Sjef Hende- ...rickx. Backer kwam per 23 maart 1970 in-de commissie als plaatsvervanger van Goos Venveïj, die in het huwelijk trad met de toenmalige wet-;, houtier voor "cultuur Truus de Graaff en dientengevolge uit de commissie moest stap pen. Zijn vtouw was voorzit ter van de commissie en fa milieleden mogen volgens de wet niet met elkaar in één gemeentelijke commissie zit ten. Backer, die als kunst verzamelaar ook werken in bent heeft van Albert Ver- kade, speelde altijd een onopvallende, passieve rol in de museumcommissie. Hij is nu weggestuurd. Zo gniffelde PvdA-wethouder voor cultuur Herman Post hoorn vorige week tevreden: „Hoe vind je onze stunt?" De schrik zit erin bij com missieleden, die over een tijdje herkiesbaar zijn: aan het eind van dit jaar dr. August Poll, huisarts en kunstcollectioneur, en eind volgend jaar Trees Moeihuij- sen-Coenders, echtgenote van huidarts Theo Moeihuij- sen en als één van de weini gen in de museumcommissie nog actief op het kunstvlak. namelijk in museum Boy- mand-van Beuningen in Rot terdam. Zowel arts Poll als dokters- vrouq Moelhuijsen genieten niet zo zeer de sympathie van de linkse partijen in de gemeenteraad, die de meer derheid hebben. Schiedam Het Konin klijk Schiedams Man nenkoor Orpheus, dat 26 augustus 110 jaar be staat, gaat dat jubileum vieren met een uitvoe ring van de Russische opera Een Leven Voor De Tsaar (Iwan Sussa- nin), geschreven door Michael Glinka. Het zal de eerste keer zijn, dat deze opera in zijn geheel in Nederland wordt ge bracht, Tweede primeur voor het jubi lerende Orpheus zal zijn, dat de opera wordt gebracht in de Havenkerk, het monu mentale kerkgebouw aan de Lange Haven waar de stich ting Johannes Maasbaeh Wereldzending nu nog aan het restaureren is. De opera wordt uitgevoerd op vrijdag 22 oktober. Mede werking wordt verleend door Germain e Stordiau (sopraan), Frieda van Enge lenburg (alt), Rob Sturken- boom (tenor) en Rc' ert Hol! (bas en bariton). Dirigent van Orpheus is Chris Ver hoog. Vanwege de gro' ngstel- ling, die at be ,d„. "oor de manifestatie, hl net be stuur van het koor besloten om nu reeds bewijzen van reservering uit te geven. Voor tweeëneenhalve gulden kan men een plaatsbewijs reserveren. Een resterend bedrag van vijf, zeveneneen- halve- of tien gulden moet dan worden bijbetaald na het begin van de officiële voorverkoop, in september. De reserveringskaarten zijn verkrijgbaar in de sigaren zaak van Loet Stouthandei, secretaris van Orpheus, hoek Appelmarkt/Lange Ha ven. Het beeldscherm op het hoofd bureau van politie in Schiedam waarmee de kentekens van over treders van het negatief wordt af gelezen. Schiedam „Als de men sen het niet geloven, dan komen ze hier de nega tieven' maar bekijken", zo vertelt hoofdinspec teur F. J. van den Heu- ge, terwijl hij de eerste opnames bekijkt van de nieuwe roodlichteamera. Sinds woensdagmorgen vier uur is het immers zo ver. Bij drie kruispunten in Schiedam loopt de au tomobilist of motorrijder die door rood licht rijdt de kans dat hij vanuit een klein kastje gekiekt wordt Die kans is er bij de Vlaar- dingerdijk, nabij het kruis punt met de Julianalaan voor het verkeer in de rich ting van de Burgemester Knaupertlaan; aan de Bur gemeester Van Linarenlaan nabij het Nieuwlandptein in de richting van de Hor- vathweg en tenslotte bij de 's-Gravelandseweg nabij de Lange Kerkstraat voor au tomobilisten of motorrij ders die de richting opgaan van de Broers vest. Daar staan de boxen. Vrijwel nie mand weet echter tevoren of de camera er in zit. Alleen de poli tieagenten weten het fijne van dit Russisch roulette. Wanneer na een week of drie een antwoordkaartje van de politie thuis in de bus komt is het raak geweest, dan heeft de camera erin gezeten. Op het kaartje dat na acht dagen teruggestuurd moet worden worden informa ties gevraagd over de bestuur der van de auto waarmee door het rode licht is gereden. Het is een voorloper van het proces verbaal. Het kaartje komt pas na twee of drie weken omdat aan de hand van het kentekennummer dat is gefotografeerd eerst de naam en het adres van de eigenaar uitgezocht moet worden. Wan neer er 2oals bijvoorbeeld bij vens het tijdstip en de plaats waar de overtreding is begaan. SHkLkV* Een van de boxen. Een soort Russisch roulette; zit de camera erin of niet' sommige bedrijfsauto's een te lefoonnummer op de auto staat af te lezen wordt er eventjes om informatie gebeld. Het aflezen van de negatieven gebeurt op het hoofdbureau via een beeld scherm dat?,2of2() maal kan vergroten. Op de linkerboven hoek van dc opname staat te- Alleen de palen waar boxen op bevestigd zijn kosten al 4500 gulden. De totale kosten bedra gen 65 mille. „Daar hebben we j dan ook wat voor," aldus i hoofdinspecteur D. J. van den Henbei, „de boxen hebben een preventieve werking, Bovedjen hebben we ook geen discussies I meer over het punt of de auto- mobilist nu wel of niet door j rood licht reed. Twee foto-op» names zijn daar het bewijs van. De opnames worden gemaakt zodra het voertuig over een soort lus rijdt die even over de stopstreep onder het wegdek zit. Er wordt dan een magnetisch veld verstoord. Daar komt nogj bij dat "we ook nog een i zogenaamde pardontijd j hebben van 0,8 seconde na j geel licht. Met een pauze van een seconde worden dan op een film van dertig meter lengte twee foto's ge- maakt om te zien of de man inderdaad is doorgereden. Als er daabij maar een i haartje twijfel is dan kdmt j het altijd in het voordeel j van de automobilist We j verwachten hier geen grote toeloop van mensen die niet geloven dat ze door I rood licht zijn gereden en het negatief wel eens wil len zien. De meesten weten het immers toch al voor zichzelf." Dat men bij de politie ent housiast over de spiks plinternieuwe camera is blijkt al uit het feit dat men binnenkort bij het j gemeentebestuur een krediet wil gaan aanvra gen voor nog drie palen en boxen. Schiedam De 51-jarige foto graaf W.G.K. uit Schiedam heeft dinsdagnacht met zijn au to een etalageruit aan de Lange Kerstraat geramd. De fotograaf maakte deze ma noeuvre nadat de 30-jarige ij zerwerker A R K. hem met de wagen op het kruispunt met de Broersvest geen voorrang had gegeven Bij deze botsing lie pen beide voertuigen behoorlijk schade op. De bestuurders kwa men er met de schrik af. i Schiedam - De 44-jarige Engels- j man RC. is in het Nolet Zie- kenhuis opgenomen nadat hij op de Broersvest tegen een paal j van een verkeerslicht was gelo pen. De man die volgens de politie niet helemaal nuchter meer was had hierbij een hersenschuding op gelopen. Vlaardingen De politie heeft dinsdagavond een einde moeten maken aan een familieruzie" in een pand aan de Gedempte Biersioot. De 26-jarige zoon H.B. was dronken, thuisgeko men. Hij viel toen zijn ouders.' zuster en broer lastig. Uit de ruzie ontstond een vechtpartij. De politie heeft H.B. ingesloten op het politiebureau. Het was niet de eerste maal dat de poli tie een einde heeft moeten ma ken aan deze familieruzies. Vlaardingen De 20-jarige Vlaardinger G.B. dinsdagavond rond half negen op de LA. Kesperweg in een slip. Dit ge beurde waarschijnlijk doordat het wegdek glad geworden was van de regen. De auto van B. schoot van de weg af en- be landde in het gras. De voorzijde van de auto werd beschadigd. B. bleef ongedeerd. Vlaardingen Zonder dat daar toe enige aanleiding bestond, heeft de 19-jarige Vlaardinger L.V.V. een 18-jarige Schïedamse student op de Schiedamseweg mishandeld. De student, die op de Schiedamseweg liep. liep lichte verwondingen op. Tegen de Vlaardinger is proces-ver baal opgemaakt fc u Jr Fm( w*m (imm Maasland Het gemeen teraadslid mevrouw Van Kranenburg heeft zich dinsdagavond tij dens de Maaslandse raadsvergadering niet gelukkig getoond met het omzagen van popu lieren rond het oude MVV-complex. „Een ui terst ongelukkig tijdstip in verband met de broe dende vogels", zo liet zij weten. Het kwam haar bovendien ui termate vreemd voor, dat er een maand na het uitgeven van 7000 voor de redding van de grote paardekastan- je nu zomaar een kleine duizend populieren en elzen worden omgezaagd. Burgemeester Van den Brink zei dat men er nu begrip voor moet hebben dat de bomen weg moe ten. „Het zijn populieren, we moeten de zaak niet overdrij ven en niet emotioneel reage ren" merkte hij op. De burge meester omzeilde een antwoord op de vraag van het raadslid van11 de open Groepering, naar aanleiding van een brief van de Maaslander N. Voogt van de Foreest. Deze had'vorig jaar november gevraagd om de bo men te behouden door ze elders in het dorp te plaatsen. Als antwoord werd hem meege- o UI tumn iotlt tl/4, wuncbifih/k kin- 4' ff Ivf »«Hr» wITin Uaa-4 brawM.itfttnii.* Dr .Urea*» deeld dat de populieren en el zen langs de Foreest na het rooien zoveel mogelijk zouden worden gebruikt als beplanting rond en nabij de nieuwe land en tuinbouwschool. Waarom dit niet was gebeurd kreeg me vrouw Van Kranenburg niet te horen. De briefschrijver had trouwens evenmin bericht ge had dat de aan hem gedane toezegging niet zou worden uit gevoerd. Burgemeester Van den Brink vond het eigenlijk maat ge- Lt GiEREKI.NCE.\ MET WIJ* Vlaardingen Wegens veertig jaar trouwe dienst is Hendrik Kliza de Lange uit Schiedam koninklijk onderscheiden. Hij kreeg de eremedaille verbon den aan de Ordevan Oranje- Nassau in brons opgespeld. De medaille werd hem door H. A. B. Neleman, algemeen direc teur van de Hollandse Pelmo len, overhandigd. Schiedam Zaterdagavond spe len The Flails in zaal De Noord aan de Kerkweg in Kethel. De popgroep heeft het repertoire helemaal vernieuwd en aange past, volgens voorzitter Koos Scheijbeler van de fanclub, aan het tegenwoordige publiek. Dat betekent, dat de band is voort gegaan in de stijl van Jerry, and the Cracks, onder welke naam The Flails een single uitbrach ten. Het concert van The Flails begint om kwart over acht. Toegang kost drie gulden voor leden van de fanclub en twee kwartjes meer voor niet-leden. Uit onze krant van dinsdag lukkig dat de bomenver- planting niet was doorge gaan. „Ze waren door de droogte toch doodgegaan. Kijkt u maar naar de toen in het dorp geplante bo men". Het sloeg niet op de vragen van mevrouw Van Kra nenburg en de toezeg ging aan Foreest-bewo- ner Voogt. Zij moesten het met die opmerking echter maar doen. Schiedam Vooraf gegaan door een korte dienst 2al J.P, Bek kers vrijdag 11 juni weer op het orgel van de Grote Kerk in Schiedam spelen. De korte dienst wordt gesproken door pater de Groot. Deze dienst be gint om half één. Organist Bek kers zal een werk van Bach ten gehore brengen. De toegang tot de dienst en het orgelconcert is zoals gebruikelijk gratis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3