Unieke voorbereiding: trainings- annex- vakantiekamp HBSS en TROS delen Boly-dames foutloos Eerste winst Excelsior '20 Coach Theo van Leeuwen: Jongens hebben er alles voor over" Geselecteerden Teun Verboon verlaat VZC DONDERDAG 3 JUNI 1976 4 Nederlands studenten team naar Uruguay Delft De zestien voetballers die de reis naar Uruguy meemaken zijn: lbo van der Beukei (Actief Amstelveen), Henk Bodewés (Be Quick Groningen), Jan Willem Boogers, Sjoerd Boot, Frans van der Veen (allen Noordwijk), Rob Brand (Jonge Kracht, Nijmegen), André Dek ker (Holten), Bert Graafland (Jodan Boys), Roel de Hartog (Ajax-C), Dick Kiel (Go Ahead Kampen), Jan Lauers (SVN), Ton Meyers (Hui zen), Paul Oortwijn (CSVD), Marcel de Ree (RKAVIC), Ruud Wetzel (Telstar-© en Bor- cher Brouwer (CVV). Fysio-therapeut is Pieter Citerwijk en de twee bestuursleden (NSVB) die de ploeg completeren zijn Lau Royen (Delft) en Ton van Mïerlo (Leiden). Trainer- coach is Theo van LeeuWen uit 's-Gravenzan- de. THEO VAN LEEUWEN. .improviseren op bet veid- Delft Aan het Nederlands studenten- voetbalteam wordt in de regel weinig aandacht geschonken. Toch is het wel degelijk de moeite waard om de ach tergrond van het studentengebeurtn uit te pluizen. Vooral nu het team van 1—16 augustus in Uruguay de Oranje-kleur verdedigt in het officië le Wereldkampioenschap voor Stu dententeams. Trainer-coach van de forma tie die het in Zuid-Amerika moet gaan maken is Theo van Leeuwen (33) uit 's-Gra- venzande. Als ieraar licha melijke vorming en sport is hij al zo'n vijf jaar werk zaam aan de TH in Delft. AUe arbeid die hij verzet voor de nationale selectie doet hij evenwel pro deo. „We zijn er ook niet op uit geweest om in de publiciteit te komen. Vooral in het be gin van de voorbereiding niet. Je moet eerst afwach ten hoe het loopt. Nu gaat het prima en bestaat de se lectie uit een stel fijne kna pen maar het had evengoed anders -kunnen lopen.7' Knappe resultaten heeft het elftal inmiddels geboekt. Zo werd Sparta - C in Rotter dam met 3—1 geklopt en werd de- N> ^erlandse UE- FA-jeugd u. v -ens versla gen (2—GK Jen combinatie van het Nederlands Militair Elftal (AiB) werd met 5—2 aan de kant gezet „Verde digend hebben we het dan ook niet echt moeilijk ge had," weet Van Leeuwen die in het bezit is van een B-licentie en het Delftse Taurus onder zijn hoede heeft „En dat is toch echt wel een keer nodig. Daarom zijn we nog bezig om een wedstrijd tegen een eredivi sieclub te organiseren, want hoe sterk we precies zijn, weet ik niet. We zijn nog steeds bezig ons ergens te plaatsen. Maar dat we ster ker zijn dan een gemiddelde hoofdklasser, daar ben ik van overtuigd." Het team, hoort niet bij de „grote" KNVB maar in de hoedanigheid van Neder- door Elbert van den Berg landse Studenten Voetbal bond bij de Nederlandse Studentensportstichting. „De KNVB heeft ons als het ware geadopteerd. We krij gen van hen ook subsidie. Maar dat stelt niet veel voor. Dat bedrag is de laat ste jaren nog steeds niet gewijzigd. Maar ja, we han gen er eigenlijk nog steeds een beetje bij, bij de KNVB", vertelt Theo van Leeuwen, die als enige ver antwoordelijk is voor- de training en coaching van het elftal. Dat er erg veel (studenten)- voetballers te strikken zijn voor een retourtje Uruguay „is een logische zaak. Maar dat avontuur lag in mei 1975, toen werd gestart met de voorbereiding voor een treffen in'België, nog niet in het vooruitzicht! Toch kwa men er op de advertentie in de KNVB-er 70 „studeren den" af. Pas na de met I—0 verloren ontmoeting tegen de zuiderburen werd be kend dat het Nederlands team naar Zuid-Amerika zou gaan. Tegen België was het eiftal niet sterk genoeg. Aanval lend stelden we helemaal niets voor. Dus daar moest verandering in komen. Er moesten andere spelers bij komen. Ik heb er een paar benaderd en gezegdr wat voelen jullie voor het stu denten-team. Dus niet: heb ben jullie zin om mee naar Uruguay te gaan? Op die manier heb ik nu een team gekregen -dat uit jongens bestaat die er alles voor wil len doen om in augustus 20 goed mogelijk voor de dag te komen. Ze hebben het er voor over om alleen voor een test naar Delft te ko men, en ook nog eens de helft van de reiskosten te betalen." Vanaf maart is er regelmatig geoefend. Het Nederlands UEFA-jeugdteam (16—17 jaar) werd met 4—0 versla gen en Sparta-C kreeg met 3—1 klop. „Vooral in die wedstrijd liep het erg goed. Van alle kanten kregen we complimenten. „Aanvaller Bert Graafland (Jodan Boys) speelde een sterke wedstrijd. Later hoorde ik dat hij wel meer door prof clubs was benaderd maar dat hij uit principe alleen op zaterdag wil voetballen. Naast een wedstrijd tegen een eredivisieploeg die op het programma staat komen de Nederlandse studenten („Ie dereen die een dagstudie volgt komt er voor in aan merking. Daarom hebben we nu ook van alles wat. Het „bekakte" is er geluk kig helemaal af. nog in aklie tegen de Franse en Duitse collega's. „Op 22 juni spelen we in Orléans tegen Frankrijk en op' 7 juli hoogstwaarschijnlijk in Zeist tegen Duitsland. Om internationale ervaring op te doen. Dat is echt nodig, want voor de wedstrijd te gen België zaten ze al met bleke gezichtjes in de kleed kamer." Via een puntensysteem, uitge dacht door de FISU (Inter nationale Studentenorgani satie) is Nederland de uitno diging voor Uruguay toege komen. Landen die in Zuid- Amerika eveneens in aktie komen, zijn: Frankrijk, Duitsland, Spanje, .Joego slavië. Roemenië,twee Zuidamerikaanse landen, twee Afrikaanse en twee Aziatische vertegenwoordi gers, „Omdat we onze tactiek on mogelijk op het spel van de tegenstander kunnen af stemmen (Wie weet hoe ze in Afrika voetballen?) moe ten de spelers op het veld kunnen improviseren. Je kunt ze niet met een specia le opdracht het veld in stu ren." Voordat de équipe evenwel in de omgeving van Montevi deo („We weten nog niet waar en tegen wie. Alleen is zeker dat er vier poules van vier ploegen komen") de voetbalschoenen aan trekt, verblijven de uitver korenen vanaf 12 juli in het zuiden van Frankrijk of het noorden van Spanje voor een trainings-annex-vakan- tiekamp. Iets unieks. „In overleg met de selectie is dat zo geregeld. Want om - alleen maar te trainen al die tijd is oervervelend. Dat 21e- je bijvoorbeeld aan het Ne-* derlands elftal. De vrouwen of verloofdes gaan mee,* maar het is wel plicht dat- er twee keer per dag wordt* getraind. Voor de rest moe- ten 2e zelf weten wat ze* doen." - Drie dagen voor de start van* het kampioenschap stapt* het gezelschap in Madrid in^ het vliegtuig om er in Uru-» gay weer uit te komen. De- temperatuur zal in die tijd* dan schommelen tussen de« 10 en 12 graden omdat het1 winter is in Zuid-Amerika. Van Leeuwen: „We hebben een tijd geleden een ge sprek gehad met de selectie en ze gewezen op het feit wat ze precies gingen doen. Bijvoorbeeld met de poli tieke richting van de men sen." De voorbereiding van het Ne derlands Studententeam kost in totaal ongeveer 30.000: „In vergelijking met voorbereidingen van andere selecties is dit be drag maar een schijntje." Wat niet wil zeggen dat de voorbereiding niet optimaal .is geweest Van Leeuwen: „Je hebt natuurlijk altijd te maken met jongens die exa men of tentamens moeten afleggen. Zoiets gaat nu eenmaal voor. Maar alles bij elkaar is het ongeveer' zo: misschien worden we- wel laatste, want we moeten afwachten waar we terecht komen. Maar we kunnen niet zeggen dat er in de voorbereidingsperiode niet goed is gewerkt En dat is in het studentenwereldje toch echt wel eens anders geweest. Schiedam Ter gelegenheid van de jubileumviering van HBSS speelde het eerste elf tal tegen het radio- ea tele visie-elftal van de TROS, in de pauze van het A en B juni oren toernooi. In het elftal van HBSS speel den Nico van Stralen en Pe ter Boon (beiden overgeko men van Excelsior, '20) hun eerste wedstrijd in de oranje zwarte kleuren. HBSS pakte de zaken in het begin goed aan en het was Nico van Stralen die de score opende 1-0. Na tien minuten was het Thijs Rademakers dje 2-0 Uet aantekenen. Bij het TROS-elftal stond Olivier ten Bergen in doel en door vaak kundig ingrijpen kon hij een hogere score voorko men. Maar net voor rust was een afstandschot van Gert Pe roen hem toch te machtig en kon met een 3-0 stand wor den gerust Na de thee werd Siem van der Marei gewis seld door Bob Roeters en ging doelman Kees Verdam in de voorhoede spelen. Zijn plaats in doel werd ingeno men door Wim van Est Daar van keeperswisseling geen melding was gemaakt gaf scheidsrechter Joop van Rest terecht een strafschop aan de TROS-formatie en Harry van Nierop zette deze in een doelpunt om 3-1. Kort hierna was het weer Nico van Stralen die 4-1 op het scorebord liet plaatsen. TROS gaf zich niet gewon nen en het was Wiljo Buiten zorg die voor 4-2 zorgde. Wim Houtman zorgde voor 5-2. Ad van Kessel en Rob Kok wisten echter de span ning weer terug te brengen, daar beiden doelman Wim van Est wisten te passeren: 5-4. Simon Mol wist met een mooie lob de stand weer in wicht te brengen: 5-5. HBSS wilde echter toch wel de vol le winst in huis houden en na een goed opgezette aan val was het Henk Scharlo die 6-5 liet aantekenen. Bram Biesterveld (van de NCRV boekenclub) zorgde echter in de laatste fase van de strijd toch nog voor een puntendeling: 6-6. Vlaardlngen Het Holy Stoft- maal werd koploper the Hawks baIIteam heeft haar derde met 9—2 verslagen. Deze over- overwinning te pakken. Dit- winning was in de eerste Vlaardlngen Het dames cricketteam van Excelsior '20 kwam deze wreek tot haar eerste winst, tegen Victoria, waarvan de speelsters nog nooit met een bat in hun handen hadden gestaan. Met een totaal van 42 runs waren alle Rotterdamse dames aan slag geweest. Bow ster Lisette de Rouw was uitstekend op dreef waarvan de cijfers 3 voor en 4 overs voor zichzelf spraken. Excelsior 'ZO had dit totaal snel gepasseerd voor het verlies van 3 wickets met Inge Weerdenburg. Ingrid van Dorp met 7 als grootste aandeelhouders. Daarmee hadden de Schiedamse dames hun eerste winst te pak ken. De dames van Spirit leden een gevoelige nederlaag tegen Quick Den Haag. De Hagenaars hadden een uitstekend ant woord op het bowlen van onder andere Frans Hengst, maar toen het scorebord de 127 runs aanwees, was de laatste wicket gevallen. Opvallend was het goede fielden van Spirit, waar voor men bijzonder geconcen treerd te werk ging. Verdedi gend had Spirit veel last van de Haagse bowlers. De dames van Asvion behoren tot de sterkste teams in hun afde ling. Excelsior '20 ondervond dat aan den lijve. De Schiedam- se dames, getraind door Siüe- vis, wisten behoorlijk met het bat om te gaan, terwijl ook het fielden goed was verzorgd, In 33 overs bereikte het een totaal van 58 runs. Gerda van der Water met 9, Inge Weerdenburg met 9 en Mike Smulders met 7 runs waren hier het best op dreef. Asvion had 18 overs no- dig om het totaal van Excelsior '20 te overschrijden. plaats te danken aan het nage noeg foutloze veldspel van de Holydames en in de tweede plaats aan bet slaggeweld, dat de ploeg keer op keer wist op te brengen. Maar liefst twaalf books lagen passeerden werp ster Anke Sanner, waaronder een schitterende Homerus van Yvonne de Paauw, die overi gens nog twee bonksiagen wist te plaatsen en daardoor Holy's produktiefste slagvronw was. Holy opende de score door Yvon ne de Paauw, die. nadat zij een honkslag had geplaatst, eerst werd „doorgeslagen" door Ger da van Oeveren, waarna zij op! slimme wij2e de thuisplaat wist te „stelen". I Daar de slagploeg van the Hawks op voortreffelijke wijze doort Holywerpster Anja Witberg aan j banden werd gelegd, liep Holyt in de volgende innings regelma- tig verder uit, zonder dat the Hawks hier maar ook een punt tegenover kon stellen. Het meest slagvaardig was Holy in de vierde en vijfde slagbeurt, toen maar liefst acht meisjes de thuisplaat wisten te bereiken en de stand op 9—<0 brachten. Pas toen konden de dames van the Hawks iets terug doen en wis ten in de laatste slagbeurt twee punten te scoren, doch verder lieten de meisjes van Holy het niet komen en sloten de wed strijden zegevierend af. waar door zij nu op de tweede plaats zijn terecht gekomen. Vlaardlngen Teun Verboon is niet langer trainer meer van de Vlaardingse Zwem Club. Werk zaamheden verhinderen de zwem trainer, die regelmatig als coach fungeert van het Na tionale team, nog langer zijn diensten aan te bieden. Vlak voor de nationale zwemkam- pioenschappen zit de VZC met een groot gapend gat. Verboom, die vier jaar terug uit Australië terugkeerde op eigen bodem, heeft al die jaren zijn uiterste best gedaan om VZC sterk in de breedte te maken. Daarin slaagde hij volkomen, getuige het feit dat VZC op Zian/Vitesse na nog steeds de sterkste zwemclub in ons land Zijn afhaken ligt voornamelijk in het feit dat hij op de vrijdag avonden en op zaterdagmorgen geen tijd meer kan vrijmaken voor de trainingen. De training bij VZC is nu grotendeels in handen van Theo Romein en Sjaak Bot Bovendien worden hulptrainers aangetrokken. Teun Verboonwerkzaamheden

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4