maats naast ki u ist Extra belasting oppervlaktewater Hoekse raad tegen belasting waterzuivering Eerste sleutel nieuwe woningen Haydnlaan NIEUWE VERBINDING TUSSEN MAASLAND EN VLAARDINGEN Kakkerlakken Infocentrum volgend seizoen van de grond Bunker Expositie vol dieren Film Bunuel in De Tempel Speedboten in zee gevaar voor zwemmers Demonstratie diepvriezen Posita-jeugd besluit seizoen Betrapt Put bleek te hoog Jeugdland in Margriethal Honden Muzikaal tift Mmff Verf Enthousiasme Plastic VRIJDAG 18 JUNI 1076 3 °P 0 Schiedam „Ik til zwaar aan de sociaal-culturele functie van het museum- De laatste tijd wordt het maatschappelijk-re- levante aspect in dc museum wereld nogal aan de orde ge steld, ik ben er een voorstan der van om de bezoeker behal ve beeldende kunst ook infor matie te bieden. Dat is nu wel bereikt in deze dierenten toon stelling." Aan het woord Hans Paalman, directeur van het Stedelijk Mu seum Schiedam, of - zoals dat tegenwoordig schijnt te worden afgekort- sm.sm. Morgen, wordt genoemde expositie door hem geopend. Grafiek, tekenin gen, schilderijen, keramiek, for to's en ook gedichten, alle in het kader van het dier, rijn dan de hele zomer in het museum te zien. Het gaat hierbij ook om het dier in zijn natuurlijke om geving, maar een opvallende rol speelt ook „het dier in al zijn ellende en lijden", min of meer onder het motto': wat we met dieren doen, doen we vroeg o laat, afgestompt als we zijn, ook met elkaar. Het maatschappijkritische ele ment komt nadrukkelijk naar voren. Actie- en milieugroepen dragen hiertoe hu steentje bij. Via informatiestands van stich tingen en verenigingen wordt die beeldende kunst benadrukt, waaruit een sterke afkeer blijkt van proeven met dieren (vivi sectie bijvoorbeeld) en jacht erop, van dierenmishandeling en van het opsluiten in een kooitje. Hei dier. Een onderwerp, dat ie dereen aanspreekt, waar je alle kanten mee uitkunt. Hans: Paal man: „We speelden vorig jaar al met het idee om rond wereld dierendag de situatie van het dier aan de orde te stellen. Maar omdat dat toen maar in één zaal kon, de andere waren al vol, hebben we het even laten rusten. Nu is er sprake van een totaalmanifestatie, een gebeu ren met kunst, film, actie in het hele museum. Het leuke daarbij is, dat de bevolking wordt inge schakeld: men kan foto's, teke ningen, verhalen en gedichten inzenden, en die krijgen dan een. plaatsje, ergens in het ge bouw," Het is voor het eerst, cW zomertentoonstelling zo groots is opgezet Porder* al werden in de zomerlanden exposities gehóuden in het kader van on derwerpen als water, illusie, kermis en mode, maar die vormden altijd maar een onder deel van wat verder te zien was. Dat was een gevolg van de aanvankelijke gedachte, dat zo'n expositie buiten het sei zoen viel en daarom waar schijnlijk minder belangtelling van publiek zou krijgen. Eén van de werken van de Italiaan Valeriano Trubbiani, handelend over vogelmoord, een onderwerp van de dierententoonstelüng Hoek van Holland De Hoekse deelraad heeft zich bijzonder gereserveerd opgesteld tegen de plannen van het hoogheem raadschap Delfland om een ex tra belasting in te voeren voor de 2uivering van het oppervlak tewater. Voorzitter L. van der Houwen twijfelde, zelfs aan het feit of dat voornemen wel enige rechtsgrond heeft. Het toch invoeren van deze belas ting zal een deel van Hoek van Holland (Plan Oost) extra be lasten met ongeveer tachtig gul- den per woning per jaar. In totaal komt dit neer op onge veer 40.000 gulden en dat alleen omdat Oost in de Delflandse polder ligt. De deelraad is van plan om even-, tueel via' een bezwaarschrift,' die onevenredige belasting aan; te vaüen omdat men meent, dat: in elk geval niet een deel van Hoek van Holland met extra lasten moeten worden opge scheept. Daar komt nog bij dat dit gedeelte van de Hoek voor. wat betreft de huurprijzen toch al tamelijk zwaar belast is. Schiedam Een film van Luis Bunuel met daarna een discus sie erover. Dat staat op het zaterdaavond-programma van "sociëteit De Tempel, gevestigd aan de Overschiesestraat. Om ongeveer negen uur begint de film, die De Melkweg heet en 103 minuten duurt. Toegang kost een rijksdaalder. In de hoofdrollen spelen Laurent Terrieff en Michel Piccoli. Zij 1 raken verzeild in situaties, waarin'het verschil tussen ge- loof en bijgeloof aan de orde wordt gesteld. Na de film kan daarover worden gepraat. Hoek van Holland Vol gens de heer J. van Bel kom, fractievoorzitter van PvdA in de Hoekse deel raad, vormen de speedbo ten al dan niet met waters kiërs een direct gevaar vóór de zwemmers in zee. De boten varen veel te 'dicht langs de kust met alle mogelijke gevaren vandien. De deelraad wil dat de speedboten in de algemene politieverordening worden opgenomen, zodat er wette lijk tegen deze „zeepiraten" kan worden opgetreden. Vi aardingen Huiswouwen ®htaf huismannen die alles over diepvriezen willen weten kun- nen daarvoor op 22, 23 en 24 }uni terecht in de kantine van de G.E.W.B, aan de Hoflaan 25. t»e a-deling Voorlichting van de Gemeentel;jke Energie- en Wa terleidingbedrijven geeft op eerder genoemde data van 09.30 tot 11.30 uur demonstraties diepvriezen. Maasland De jeugdafdeling vanpostzegelvereniging Posita besluit morgen het seizoen. Dat gebeurt met een veiling van twintig kavels Nederlandse ze gels. De bijeenkomst begint om twee uur in de land- en tuin bouwschool aan de Comman deurskade. Delft De gemeente zal opnieuw ten strijde trekken tegen de kakkerlakken die het Westerkwartier belagen. Dat is al eens eerder gebeurd, maar het ongedierte laat zich maar moeilijk definitief uitroeien. De commissie voor maat schappelijke aangelegenheden en gezondheidszorg reageer de gisteravond positief op een.yerzoek .vanjiet JBuurtcomI-., té Westerkwartier om opnieuw de strijd aan tc binden met de kakkerlakken. Een wat ingrijpende suggestie van een der commissieleden om het probleem definitief uit het Westerkwartier te bannen; buldozers het wijkjie met de grond gelijk laten maken. Hoek van Holland De Hoekse deel gemeenteraad is tegen de plannen van het hoogheem raadschap Delfland om een ex tra belasting in te voeren voor zuivering van het oppervlakte water, Ongeveer 500 huurders in Plan Oost dat in de Delf landse polder ligt, zouden hier door per jaar 80 gulden meer aan belasting moeten gaan be talen. De deelraad overweegt om via een bezwaarschrift te protesteren tegen het voorstel van het hoogheemraadschap. Tijdens de vergadering van de deel gemeenteraad afgelopen dinsdag kwamen ook de ver koopvergunningen aan de orde. Drie verzoeken om zo'n vergun ning werden afgewezen. Een van de aanvragers was de. heer W. van der Hoeven die in goed Vertrouwen een hengelsport- kraampje vlakbij het strand had gekocht met de bedoeling, daar een groente- en fruitzaak- je te vestigen. Het saneringsbe- sluit staat zijn vergunning ech ter in de weg. Vlaardingen Enkele jongens hebben in de nacht van woens dag op donderdag geprobeerd een automaat aan de Van Ho- gendorplaan te kraken. Zij wer den echter gestoord en namen ijlings de benen. De surveille rende agenten hebben daarop de inhoud van de automaat vei lig gesteld. Vlaardingen De 35-jarige K. Middag heeft woensdag in de Nieuwlandstraat rijn auto zwaar beschadigd toen hij te gen een 20 centimeter hoog put deksel reed. Het deksel bleek niet gemarkeerd. De auto van deze inwoner van Asperen raakte beschadigd nabij de -vooras. Maassluis Wethouder Han Hummelen, wethou der van stadsontwikke- Maasland Maasland en Vlaarr dingen, worden- voor fietsers en voetgangers nauwer met. elkaar -■ verbonden. Vorige week is pro vinciale waterstaat gestart met de bouw van een brug over de Boonervlïet, in hetverlengde van de Parallelweg van rijks weg 20. De brug is de laatste schakel in het voet- en fietspad, dat zowel voor het recreatieve als het schoolgaande verkeer van belang is. In Maasland sluit de nieuwe verbinding aan op de Kortebuurt De Parallelweg langs de rijksweg lag er al jaren, maar bij de Boonervlïet gekomen was het rechtsomkeer geblazen. Met Maaslandse gemeentebestuur had al lang bij de provincie aangedrongen op een brugver- binding. Dat verzoek werd later kracht bijgezet door een werk groep verkeersveiligheid. Deze groep zag voordelen in de nieu we verbinding voor het school gaande fietsverkeer, dat nu slechts via de smalle en niet ongevaarlijke Zuidbuurt moet gaan. Provinciale waterstaat had al di verse malen aangekondigd met de bouw van de brug te begin nen, maar steeds werd dat uit gesteld. Nu echter zijn de palen waarop de brug straks moet komen te rusten al geheid, 20- dat het niet al te lang meer zal duren eer men er over kan fietsen en wandelen. De bouw van de bn^ over de Boonervlïet ling heeft vanmiddag om half vier de eerste sleutel uitgereikt van het com plex ééngezinswoningen aan de Haydnlaan te Maassluis. De eer viel te beurt aan de toekomsti ge bewoners van de Cho- pinlaan 12, de heer en mevrouw Cossee. De 126 woningen in de pre mie-verkoopsector, va riërend in prijs van 98 tot 105 duizend gulden, zijn gebouwd door Kle- mentum B.V. te Maas sluis in opdracht van de Stichting Personeels- bouw Maassluis- Deze stichting startte in maart 1975 en stelt zich ten. doel premie-koopwonin gen te bouwen, voor die genen die in het huidige woningbouwbeleid tus sen wal en schip dreigen te geraken. Met andere woorden, voor wie pre- mie-verhuurwoningen en woningen in de vrije sec tor te duur zijn,' terwijl deze mensen ook niet in aanmerking komen voor woningwetwoningen in verband met de gezins grootte. De prijzen van de 126 wo ningen heeft de stichting kunnen realiseren door te bouwen tegen kost prijs, dus zonder één en kel winstoogmerk, waar door de mogelijkheid werd geschapen, dat de bewoners voor de maxi male subsidie in aanmer king komen. De eerste paal voor het project werd op 3 december ge slagen. Morgen vijfde Staelduindag Schiedam Ruim tachtig mede werkers en vijftien beroeps krachten van de stichting Fede ratie van Schiedamse Instellin gen voor Sociaal-Cultureel Werk en Samenlevingsopbouw zullen rich in juli inzetten voor Jeugdland '76, een manifestatie die voor kinderen ook dit jaar wordt gehouden in sporthal Margriet. Kinderen kunnen zich daar in de zomervakantie bezighouden met timmeren, verven, kleien, naaien, emailleren, solderen, ty pen, weven, knopen, bloem schikken, poffertjes bakken en film kijken." Als speciale attrac tie is er dit jaar een luchtbed, waarop de kleintjes naar harte lust kunnen springen. Toegang kost drie gulden per kind per dag. Een knipkaart voor een hele week entree kost twaalfeneenhalve gulden. Van 19 tot 30 juli vindt Jeugdland plaats, van negen uur 's och tends tot vier uur 's middags. Bij de prijs is brood, drinken en fruit inbegrepen. Kaarten worden vanaf maandag ver kocht bij de WV aan de Over schiesestraat 1, in het Prove» niershuis. Naast de jaarlijks terugkerende activiteiten, waarbij de club- en buurthuiswerkers de leiding opi zich nemen, zijn er uitstapjesj naar ondermeer de brandweer kazerne en een boerderij. Opi het bedrijfsleven is een beroep gedaan in verband met het be nodigde materiaal. Voor veel activiteiten zijn voorwerpen no dig als wc-rollen, lucifersdoos jes, afgebrande lucifers, lappen, oude overhemden en restjes wol. De Schiedamse federatie van instellingen op het gebied van sociaal-culturele arbeid doet een beroep op de Schie dammers om dergelijk mate- riaal te brengen naar de Jéugd- haven in Nieuwiand, aan de Aibardastraat 59. Maasland De vereniging „Vrienden van het Staeiduinse Bos" houdt morgen voor de vijfde maal een Staelduindag. Behalve de jaarvergadering is er ook een excursie door het bos, Omdat het bos van belang is voor een veel grotere kring dan de leden alieen. zijn alle belangstellenden op deze Stael duindag weer van harte wel kom. De vergadering wordt gehouden in of bij de stenen schuur in het centrum van het bos. Die schuur moet het toekomstige informatiecentrum gaan wor den. De plannen daarvoor be staan al lang, maar de uitwerk ing laat nog altijd op zich wach ten. Secretaris P. Abbas ver wacht nu echter, dat het info centrum in het nieuwe vereni gingsjaar gerealiseerd kan wor den. Het afgelopen jaar was weer ge vuld met tal van akties voor dat centrum. In het nieuwe seizoen wordt daarmee doorgegaan, en warden lopende akties als de verkoop van lepeltjes en bal pennen met stickers uitgebreid. Met de eigenaar van het bos, de Stichting Zuid-Hollands land schap, rijn de kontakten in. het afgelopen jaar nauwer aange haald. De cursus voor de toekomstige bemanning van het infocen trum, heeft al meerdere bijeen komsten achter de rug. Deze cursussen worden gegeven door vijf docenten van het I.V.N- (In stituut voor Natuurbeseher- mingseducatie). Eén der drie excursies uit de cursus kan za terdag tijdens de Staelduindag door de aanwezigen worden meegemaakt. Tijdens de bestuursvergaderin gen is ook gesproken, over het defensiebas en over de plannen voor een golfbaan. Of de claim van de Rotterdamse golfclub op het bos, eincUgd januari '77, nog 'realiteit gaat worden, hangt voornameüjk af van het plan Midden-Delfland. De claim van de golfers zou komen te verval len als er in de Broekpolder te Vlaardingen een golfterrein aangelegd zou worden. De Staelduindag duurt van morgens tien tot plm één uur. Er wordt meteen gestart met de excursie door het bos, waarna om twaalf uur de jaarvergade ring begint. Tijdens de be stuursverkiezing wordt de heer E. Dekker kandidaat gesteld in de vacature Petit dit de la Ro che. Na de sluiting kunnen de liefhebbers nog de mouwen op stropen om in en om de schuur werkzaamheden te verrichten. Honden zijn nèt mensen, dat bleek maar weer eens al te duidelijk toen een van onze redacteuren met zijn hond in de wachtkamer zat van een direnarts in Maasland. De hond moest worden geopereerd en het wachten was op de dierenarts die hem een spuitje zougeven om hem in slaap te „wiegen". In de wachtkamer zat ook een dame mei twee hondjes van het mode! „rolveger". De arts was even weggeroepen en daarom zou zijn assistente dc 'verdoving wel even toedienen. Inplaats van deze handeling in de behandelkamer te verrichten kwam zij met naald en flesjes verdovingsvloeistof naar de wachtkamer. Op het moment dot rij wilde spuiten zag de redacteur, dat de dame ineens haar hand op de ogen wan één van haar hondjes legde. Gevraagd naar het waarom kreeg hij als antwoord: „Hij kan ér beslist niet tegen, dat een andere hond een spuit krijgt". Museumsuppoost Harry van Haasteren blijft er vro lijk onder, nu het Stedelijk Museum in Schiedam een weekje was gesloten, in verband met de inrichting van de dierententoonstel- ling. Hoe vaak hoorden we door de telefoon niet de naweeën van rijn muzikale buien, als hij de hoorn op nam, en hij nog met rijn vingers roffelde op de ba lie. met zijn x-oeten op de grond stampte, of een fluit- concertje gaf. Het zijn muzikale mensen daar, in dat museum. Mor genmiddag is Josine Bok hoven, de museumassisten te, aan de beurt, bij de opening van die dierenten- toonstelling, want ze speelt dan mee op het museum plein in een blazersorkest uit Amsterdam. Het Roode Kruis heeft bij de Koemarktbrug in het Schiedamse stadscentrum een nieuwe boekenbox gezet. De metalen bus is verdwenen. Nu staat er een vierkant betonnen gevaarte. Een fantasieloos grijs ding dat geheel in de omgeving detoneert. Ook op de Viaardingse Westhavenkade is zo'n ding gezien. De overeenkomst met een in de Tweede Wereldoorlog gecon strueerde bunker wondt nog eens versterkt door een grote gleuf waar men afgedankte boeken en tijdschriften door kan depone ren.: Sommige bezoekers van nabijgelegen caféterrassen denken, nu dat ze vanuit deze schietgleuf onder vuur zullen worden genomen en gaan dan toch maai* weer binnen ritten. Vraagje aan Ruud Pillard, directeur van een stichting die bij tijd en wijle nog wel eens een culturele activiteit op touw wil zetten: de Schiedamse Gemeenschap .„Is het gebeuren Expressie Schiedam voor herhaling vatbaar?" Pillard: „Ik dacht van wel".'Het is bij de SG ingeslagen, die ES, waarbij bekende Schie dammers kartonnen dozen bekliederden op het mu seumplein en zich met kwast en verf overgaven aan hun dierlijke instinc ten. Menig toeschouwer vond het een spectaculaire jacht, toen bijvoorbeeld cultuurwethouder Herman. Posthoorn achter de broek 'verd gezeten door een ja ger met nat penseel: Soms laat de SG na zo'n evenement een geweldige rotzooi over. Zo ook op het museumplein, waar nu nog resten van het werk van die „schilders" zijn te zien. Komt ES straks nog een keer. Heeft gemeentewer ken in elk geval wat te doen, want dat/ plein schoon schrobben is een fiks karwei. Vooraanstaande Schied mmers mogen dat, 2e!fs op een in het oog lopend histo risch plein. In maart verscheen het tweede tijdschrift van de Historische Vereniging Schiedam. Scyedam heet dat blaadje. In zogenaamde vakkringen vond men het overdreven en bespottelijk, dat de redactie zich had veroorloofd om op de voor kant van dat nummer te zetten: tweede jaargang. Dc vereniging was toen nog geen half jaar oud. Zelf noemde de redactie dat: niet professioneel mis schien, maar we! euthou-, siast. In december ver scheen het eerste nummer, de verschijning van het tweede moest 20 nodig sa menlopen met het kalen derjaar. Deze week is het derde nummer verschenen. We vragen ons toch af, of dat enthousiasme niet snel ver dwijnt. als je op de voor kant van zo'n derde editie leest: nummer twee. Het gebeurt de laatste tijd herhaaldelijk, dat er plastic zakken in het Maaslandse Hertenkamp terecht komen. De beheerders van het dierenpark zijn ingetogen met hel voeren door de kinderen, maar doen een dringend beroep op de ouders er op te wijzen dat de plastic voerzakken de dieren niet kunnen bereiken. Tot dusver heeft bet nog geen slachtoffers gekost, al moest er al wel een paar keer bij een plastic verorberend dier worden ingegrepen. Ook verzoekt de stichting hertenkamp geen hengels meer uit te werpen in het kleine vijvertje. Het bordje met verboden te vissen is weliswaar weggehaald, maar in het vol met karpers zittende kweekvijvertje mag niet gevist worden. In de naaste omgeving is voldoende gelegenheid waar het wel mag. De reden dat het bordje, is weggehaald is eenvoudig omdat men het in zo'n klein vijvertje niet leuk vond daar een bord met „verboden", neer te zettea

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3