l A ^Irond/ in 'x Blokje Bevrijdingskoor verandert naam Brand door schilletjes Seizoen voorbij mÖJÉw® Krakers van brievenbussen aangehouden 9 DONDERDAG 24 JUNI 1976 3 Signalement: Naam: Herda Kas: Mecheise Herder Geslacht: Vrouwelijk Leeftijd: 1 jaar 10 maanden Beharing: Kort Kleur: Lichtbruin Een echte Mecheise Her der mag deze week Blokje Rond versie ren. Een Mecheise Herder kan vergele ken worden met een licht en hooggebouw de Duitse Herder die in zijn geboorteland ook als herdershond werd gebruikt. Even als de Tervuerense Herder en de Groe- nendaler komt dit ras uit België. De Mechei se Herder verschilt van zijn andere land genoten door zijn kor te beharing die bij de andere twee rassen lang is. De kleur van de Mecheise Herder varieert van reebruin tot mahonie met zwar te haarpunten en een iets lichtere kleur op de buik. Volgens de raspunten zijn witte tenen ook toegestaan evenals een kleine wit te vlek op de borst. Ha wat informatie over het ras deze week nu iets over de hond waar het allemaal om gaat n.l. Herda. Zij heeft verschillende voordelen o.a, dat zij wel tegen alleen zijn kan en dat zij ook geen bezwaar maakt tegen een eind met de auto rijden, verder is ae al ingeënt tegen Hondsdolheid (Inter nationaal certificaat), Is ze erg lief en erg aanhankelijk. Tegen Hondeziekte is ze nog niet ingeënt maar dit gebeurt nog voordat zij naar een nieuwe baas gaat. De reden dat Herda hier is ge- bracht is dat ze bij haar vorige baas niet met de kleine kinde-/ ren op kon schieten. Dit kan natuurlijk di verse oorzaken heb ben. Een oorzaak kan o.a. zijii jaloezie tegenover de kinderen omdat de hond zich achter ge steld voelt, een andere oorzaak is b.v. angst dat kinderen met hun grijpgrage handjes aan oren trekken of in ogen steken en in de neus knijpen. Dit alles hoeft natuurlijk niet altijd met opzet te ge beuren maar de hond vindt dit natuurlijk niet leuk. Wanneer kinderen hem een paar keer pijn hebben gedaan hebben zal de hond proberen dit ge vaar bij voorbaat af te schrikken door te gaan grommen. Met veel geduld kan de hond weer bij ge bracht worden dat kinderen hok lief te gen hem kunnen doen. Herda zal wel enige tijd nodig hebben voordat zij aan haar nieuwe omgeving ge wend is daar het in het Dierentehuis ook een tijdje duurde voordat Herda zich op haar gemak ging voe len. De volgende honden zit ten ook nog te wach ten op een nieuwe baas, een bastaard Herder met halflang haar en een met kort haar, een Ierse setter, een klein bastaard i zwervertje (erg lief) en' ook nog 'het hondje van vorige week. De poezen galerij zit ook weer - vol met jonge dieren die naar een nieuw pleeggezin zit ten uit te kijken. In onze winkel zijn nu ook boekjes te verkrij gen waarin je alles kunt lezen wat een hond aan voeding en vitaminen nodig heeft. Een mooi en handig boekje met veel be langrijke informatie: Zoals de niet alledaagse naam al doet vermoeden is hij niet van oorsprong Nederlander; hij werd geboren in- India en kwam, door omstandigheden waar verder niet over gepraat wordt, in 195S als 23-jarige stu dent naar de lage landen bij de zee. In Delft studeert hij al vrij spoedig af als ingenieur electro- techniek, In 1959 wordt hij lid van een Arnhemse bridgeclub en van dan af rijst zijn ster snel in het dan nog betrekkelijk kleine bridgewereldje. Vino Bisht behoort nu al jaren lang tot de Nederlandse bridge- top en zijn naam wordt meestal in één adem genoemd met die van Slavenburg, Kreyns, Van Oppen, zijn partner bij de zo juist beëindigde wereldkam pioenschappen en olympiade. Het Nederlandse optreden tij dens die wedstrijden in Zuid- Frankrijk was niet bepaald ge weldig. Vino zal de laatste zijn om dat tegen te spreken. Wel geeft hij oorzaken aan waarom het allemaal niet zo geweldig ging en stelt hij vast dat Neder land toch zeker bij de sterkste vijf landen moet gaan behoren. VOLKSSPORT Het valt niet mee om met Vino Bisht een afspraak te maken om eens over dat moeilijke kaartspel te spreken. Steeds weer is hij in het buitenland, dan weer voor het Schiedamse electrotechnisch adviesbureau waar hij voor werkt, dan weer om ergens dat kaartspel te spe len. Op een avond laat lukt het dan, hij komt net terug uit Duitsland en is zichtbaar ver moeid. Het praten over het bridgespel lijkt hem echter op te peppen. „Bridge is in Neder land een echte volkssport ge worden", vertelt hij ontspannen achterover leunend op de bank in zijn flat „Het spel komt ook steeds meer in zwang en in verhouding wordt er in Neder land meer gebridged dan in welk land ook. De Nederlandse Bridgebond heeft 28.000 leden en er zijn zo'n 250.000 huistuin- en keukenbridgers. De bond doet ook veel aan het stimule ren van de belangstelling voor het spel, vooral in de breedte. Alleen de top.„,die hangt er maar zo'n beetje bij. Er is bijna geen enkele begeleiding en dat wreekt zich dan bij belangrijke wedstrijden". NEDERLANDS Praten over de wereldkampioen schappen, de Bermuda Bowl, lijkt niet zo prettig voor Vino Bisht Plotseling grijpt hij naar zijn voorhoofd en roept uit: „Die wedstrijd tegen Jamaica, 20-0 verloren, en die jongens konden niet eens bridgen". Hoe dat dan komt? Een typisch Ne derlandse kwaal blijkt aan dit herhaaldelijk en toch onnodig falen ten grondslag te liggen: kankeren. Vino; „Dat is iets verschrikkelijks, dat gekanker. Altijd, wordt getracht fouten op eikaars nek af te schuiven; net het Nederlands elftal. Bij een goede begeleiding zou dat niet gebeuren en dan zouden we ook wel tot de beste vijf kun nen doorstoten. Gelukkig wordt de jeugd goed opgeleid. In Am sterdam, dat is Nederlands bridge hoofdstad, wordt op som mige scholen bridgeles gegeven. Dat heeft vele voordelen en het is jammer dat men in andere steden in Nederland nog niet zo ver is. Naast het feit dat je goede bridgers opleidt, heeft het een positieve invloed op de leerprestaties, net als schaken. Die kinderen kan je ook de liefde voor het spel bijbrengen. En dat is wel het allerbelang rijkste". 9 Bridge wordt wel eens met klaverjassen vergeleken. Kent Vino dat typisch Nederlandse spel ook? Het oordeel is op zijn 'zachtst gezegd niet erg positief: „Het is een idioot spel natuur lijk. Belachelijk". „Ken je het eigenlijk wel?" vraagt zijn schoonzusje. Het antwoord komt onmiddellijk en is uiterst duidelijk: „Natuurlijk. Ik ken bijna alle kaartspelen en elke goede bridger. Dat is gevoel voor de kaarten hebben. Ik po ker ook wel eens, voor ontspan ning. Maar dat klaverjassen....- nee. Je speelt het maar met 32 kaarten, er zijn verschillende soorten, Rotterdams, Amster dams en kraken. En dat de boer bij troef hoger is dan de aas; dat is toch tegennatuurlijk, net als het aftroeven van een slag van je partner. Het kan wel interessant worden, als je kraken er bijhaalt en de spelers de kaarten kunnen onthouden. Bij bridge moet dat ook, en daar gaat het om 52 kaarten. Dat is voor een paar spelletjes niet moeilijk, maar bij wedstrij den speel je tien of twaalf uur achter elkaar en dat een aantal dagen achtereen. Dat vergt heel veel concentratie". VROUWEN Professor Max Euwe heeft nog niet zo lang geleden beweerd dat binnen twee eeuwen een vrouw wereldkampioen scha ken zal worden. Vino Bisht heeft minder vertrouwen in het vrouwelijk kunnen op bridgege- bied, „Vrouwen kunnen niet bridgen", beweert hij eerst, maar dat mag beslist niet opge schreven worden, „Het is meer een mannensport", zwakt hij vervolgens zijn bewering af. Het blijkt ook dat hij er niet in is geslaagd zijn vrouw het spel te leren. „Je moet het je vrouw maar niet proberen te leren", vertelt hij „want het be tekent het eind van je huwelijk. Je kent dat verhaal toch van die bridger die een club binnen komt en daar twee paren met elkaar ziet spelen? Speelt u met elkaar, vraagt 'ie. Ja, 2egt het ene vrouwtje, we zijn pas ge trouwd. En ons huwelijk is tóch al kapot, zegt het andere vrouwtje. Zo is het precies hoor", besluit hij lachend. HET SPEL Er worden veel verhalen vertelt over bridge en over de beoefe naars van het spek Veel onware verhalen vooral. Zo is het be slist geen spel van drinkers en kroeglopers. De topspelers ge bruiken helemaal geen of nau welijks alcohol, net zo min als andere topsporters. Vals spelen door kuchen, stampen of vin gerstand - het bekende verhaal van Roald Dahl - komt volgens Vino Bisht in Nederland zeker niet voor. Hij vindt ook dat er niet overdreven moet worden bij wedstrijden. De spelers heb ben daar tegenwoordig hele maal geen contact meer met elkaar door dwars over de tafel (en zelfs eronderdoor-) lopende schotten. „Ze moeten oppassen dat ze het bridgespel niet ver moorden". Vino Bisht heeft het spel lief, zegt hij. Toch zou hij geen prof wil len worden. „Mijn werk en mijn gezin komen op de eerste plaats en dan bridge. Dat zijn de drie belangrijke dingen in mijn le ven. Eerst mijn gezin, dan mijn werk en dan bridge. In die vol gorde". Onvermijdelijke vragen: al die systemen, kent u die en welke speelt u? En: Wie is de sterkste Nederlandse bridger? Vino: „Ja, dat vraagt iedereen altijd. Het spelen, het tafelspel dus, dat is natuurlijk het belangrijk ste. Het bieden is maar een hulpmiddel om het contract vast te stellen. Ik speel sterke sans; daar is Bob Slavenburg wereldkampioen mee( gewor den. En daar heb je dan ook de beste bridger. Een geniaal natuurtalent". Vanavond zit Vino Bisht voor zijn plezier te bridgen in de Conti nental Club in Amsterdam. Daar komen alle grote Neder landse bridgers regelmatig bij een om een aantal robbers te spelen tegen een tarief je om het spannend te houden. Zelfs Bob j Slavenburg komt zo eens in de j paar maanden speciaal naar j Nederland om in de oudste j bridgeclub van Nederland een j kaartje te leggen. Velen weten te vertellen, dat er daar en in de Belgische casino's om astro nomische bedragen wordt ge- bridged. Vino Bisht: „We spelen j daar voor ons plezier. Een klein tariefje is wel nodig. Anders wórdt het gewoon kaartje j gooien". Vino Bisht: „Nederland zou bij de sterkste vijf brid- gelanden moeten en kunnen behoren". Hoek van Holland De politie heeft twee brie venbuskrakers aangehouden. De twee Rotterdam mers hebben en kele weken gele den enkele bus sen gekraakt in een flatgebouw aan de President Wierdsmastraat. Dankzij een vrij nauwkeurig sig nalement van omwonenden konden de 33-ja- rige W.S. en de 28-jarige W.J.N. worden gearres teerd. Zij beken den uit enkele brievenbussen waardepapieren te hebben gesto len. Vlaardingen De niet onbekende Vlaardingse Gemengde Zangvereniging Het Bevrijdingskoor zal in het vervolg als het Annchen van den Bos Koor door het leven gaan. Op een onlangs gehouden algemene ledenvergadering werd met algemene stemmen tot deze naamsverandering beslo ten. Weer brand bi] Imko, door opeenhoping van pindavliesjes Schiedam Bij handels maatschappij Imko aan de Noordvest, fabrikant van zoute pinda's en pindakaas, is gisterochtend een brand je uitgebroken. Zoals wel vaker het geval is geweest, was ook dit keer de oor zaak een opeenhoping van pindavliesjes en schilletjes in een afvoerbuis. „We moeten er wel vaker ingrij- pen", aldus een brandweer man, „maar de schade is nooit zo groot". De brandweer had iets meer dan een kwartier nodig om het vuur te doven. „De roo kontwikkeling was nogal sterk", aldus de brandweer. „Restjes slaolie waren na melijk ook in brand gevol gen en dat fikt wel. Het is net als hout bij een bos brand". Schiedam In het dienstencen trum De Vier Molens wordt vrijdagavond weer open huis gehouden- ledereen die een dansje wil ma ken een kopje koffie wil drin ken of bijvoorbeeld gewoon ge zellig wil praten is welkom. De aanvang is 20.00 uur. Men heeft tot de naamsverande ring besloten, omdat de naam Het Bevrijdingskoor als min of meer uit de tijd wordt be schouwd. Bovendien zou bij buitenstaanders, zo meent men binnen het koor, de indruk ge-f wekt kunnen worden dat men'j alleen vaderlandse liederen ten! gehore brengt en medewerking." verleent aan nationale gedenk dagen. De dirigente van het! koor heeft tot de naamsveran dering toestemming gegeven en het koor draagt nu haar naam.v De koninklijke goedkeuring opf de naamsverandering-is onder tussen ook verkregen. De zangvereniging keelt twee, langspeelplaten op haar naam- staan. De eerste werd in okto ber 1974 uitgebracht onder de titel Marie-Cécile Moerdijk pre senteert, Het Bevrijdingskoor. De tweede is onder de nieuwe naam uitgebracht. Marie-Cécile Moerdijk is beschermvrouwe geworden van het koor. De tweede elpee is bij de leden van de vereniging voor 15,90 gulden te koop. Het koor zal ook op de radio te beluisteren zijn en wel op de donderdagen 8 en 15 juli. Dat zal rijn in het pro gramma Goed Gestemd van de NCRV op Hilversum tussen kwart over één en twee uur. Het programma wordt verzorgd door de beschermvrouwe van het koor en Gerard Olie. Schiedam Sociëteit QT? houdt zaterdagavond een feest als af sluiting van het seizoen. Pop- jazzgroep Cabold geeft dan een try-out. Die groep bestaat uit Paul Boon (gitaar en zang), Fred Neervoort (drums), Peter van Eijk (orgel,, piano en zang). Rob Kruine (bas, zang en gi- taar) en Hans van Schijndel (fluit, gitaar en zang). Toegang is gratis," het optreden begint rond half elf. Vanaf zondag aanstaande tot en met 8 augus tus is de sociëteit gesloten, be halve op zaterdagavonden. QT? is gevestigd in gebouw De Teer- stoof, Nieuwstraat 12, Schie dam. de "andere" volkssport Meester Schiedam Hog boven het aards gekrioel - op de twaalfde etage van een flat aan het Sibeliusplein in Schiedam - woont Vino Bisht, electro-technisch ingenieur en één van de sterkste Nederlandse brid gers. Een vrij kleine, wat donkere man met gitzwart, lang, krullerig en springerig haar en een snorretje boven de vaak lachende mond.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3