SZC'er kent alleen de race tegen de klok i René van der Kuil gaat in I [ontreal nog sneller Waarom geen emancipatie bij cricket ImêMè- m Van der Pols winnaar tennistoernooi jy^ggSggl Martin Meeldijk sterkste amateur Volleybal bij TSF TOEKOMST EENLING Inschrijving Hoekse jeugdronde gesloten Asvion-speelster Anja Ronteltrap vraagt zich af: m v;%q>S WR -*-5-1 LEREN KLEINE KANS Spieringshoek in de ban van de hitte Sport Real in De Hoek VERSCHIL Emmerzaal beste vliegvisser 4 René van der Kuil valt weer in de prijzen Schiedam René van der Kuil (20) houdt de kanaalrace voorlopig voor gezien. Dit al ternatief bood perspectief, wanneer het Schiedamse zwem talent zou stralen voor Montreal. Maar zie daar: Met uiterst scherpe tijden op de 200 en 400 vrij, vorige week in bad West, de eerste af stand weliswaar iets boven de Olympische limiet, bood bondscoach Bert Sitters de SZC'er een vliegticket aan voor Canada. René van der Kuil is na zijn Europese titel in '72 (1500 meter in 17.16-3) wederom doorgebroken. Maar nog geen top. In Amerika alleen al zijn er meer dan veertig zwemmers die op de 200 vrij onder de 1. 56 kunnen duiken. Ik Steek daar met mijn 1.56.54 schril bij af, daarom heb ik al leen houvast voor de 400 vrij, waar ik op de wereldlijst de achttiende plaats be2et. Dus geen finale? René van der Kuil weet het niet. „Misschien met een beetje geluk of gunstige lo ting. Ik zal in Montreal wel wéér sneller gaan". Hoewel krasse taal, wordt snel duidelijk dat René van der Kuil een pure idea list is, die op zijn eenzame trai ningen bij SZC alleen maar de race tegen de klok kent Anderhalf jaar draaide hij het starre leven van een topzwemmer de rug toe „Gewoon omdat ik ook wel eens een keertje wilde uitgaan met vrien den, hoewel ik wel bleef poloën," maar van die „dwaling" keerde Rene van der Kuil snel terug. Met als resul taat dat de Olympische Spelen voor de Schiedammer het bewijs zijn van keihard werken Strijdbaar tot mis schien wel zijn 25 ste jaar, „Omdat", legt hi3 zorgvuldig uit, „ik nog veel meer kan Misschien zal ik van mijn hobby nog eens een beroep kunnen maken, omdat thans mijn maatschap pelijke carrière door dat zwemmen op de achtergrond is gekomen" Ter informatie: René van der Kuil het er zelfs een baan als kok voor liggen, fungeert in de vacanties als badmees- Door Bas van den Berg ter van Groen oord en ziet als een berg op tegen militaire dienst dit na jaar. Pas na de wapenrok wil de Schiedammer gaan werken aan zijn maatschappelijke carrière. René zelf: "Er zijn voorbeelden genoeg wat sk kan gaan doen: Z weminstructeur, zwemschool, lange afstand zwemmer door kanaal of oceaan, noem maar op". Voorlopig heeft René van der Kuil ge kozen voor topzwemmen, ui opvol ging van vader Dolf, die voor de tweede wereldoorlog deel uitmaakte van dc nationale zwemploeg en op zijn specialiteit, de 100 vry. rond de minuut zwom „Hoewel ik weet", zegt de stevig gebouwde Schiedammer, „dat het herenzwemmen ik Montreal nauwelijks zal meetellen, staar ik me er met blind op dat wij internationaal vrijwel mets betekenen, in tegenstel ling tot de dames. In dat opzicht deed het me mets toen rivaal Henk Elzer- man vier dagen, nadat ik het had gevestigd, mijn nationaal record op de 400 vrij afpakte". Nochtans zoekt hij naar erkenning Montreal is al een stap m de goede richting. „Ik zal daar zeker nog iets van mijn 400 metertyd (4.03) kunnen afknabbelen, hoewel er de laatste weken al vjjf seconden 2ijn afgeslepen". Deelname aan de Olympische Spelen geeft René van der Kuil desondanks voldoening, „Omdat ik er hard voor Hoek van Holland De jeugdwtelerronde is één van die vakan tieonderdelen die zich in Hoek van Holland terecht een vaste plaats hebben ver worven tijdens de va kantieperiode. Drie avonden lang zullen een kleine tweehon derd kinderen in ze ven leeftijdsgroepen (6 tot en met 13 jaar) weer een felle strijd leveren op het par koers Van Spïlbergen- straat/Columbus- straat rond de Van Rijckevorselschool. Inzet zijn allereerst medailles en bekers voor de winnaars, maar ook voor de minder snelle rijders is de ronde erg aan trekkelijk, want het grote aantal prijzen en premies garan deert dat alle deelne mers in elk geval wel iets winnen. En dat „iets" kan variëren van een taart, ijstaart of bos bloemen tot één van de vele waar debonnen van een gulden die bij de deel nemende winkeliers besteed kunnen wor den. De ronde wordt verreden op maandag 5, dinsdag 6 1 en woensdag juli. De deelnemende kinderen dienen uiterlijk om zes uur aanwezig te zijn, want om kwart over zes precies zal de eerste rit van start gaan. Ook dit evenement mag rekenen op grote publieke belang stelling. Ook vanuit het kijkervolk wordt altijd weer een fors aantal pre mies ter beschikking ge steld en gezien de steeds stijgende kosten voür de organisatie is dat natuur lijk ook weknodig. Schiedam Praten met Anja Ronteltrap gaat uiteraard over cricket. Zij is één van de vijf tien dames van het Schïedamse Asvion die bezeten zijn van die steeds populairder wor dende sport. „Ik be grijp eigenlijk niet", laat zij er tussentijds op volgen, „dat er nog zo veel mannen zijn die te genwerking geven". Daarmee onderschrijft zij volledig de mening van bondsvoorzitster Anneke Weidema, die zegt, dat er altijd nog mannen zijn die dame scricket uit den boze vinden. Maar waarom zou de meest elegante en stijlvolle balsport geen vrouwelijke teams mogen kennen? Ten slotte is het meest ken merkende van cricket dat het zg. overhands gooien door een vrouw is ontdekt. Ook bij schaatsen, wielrennen en hockey, om maar en kele takken van sport op te noemen, is de vrouw niet meer weg te denken". „Sport is een belangrijk deel van mijn leven", vervolgt de talentvolle Schiedamse. Op vrij jeugdige leeftijd werd ik al met cricket ge confronteerd. Met mijn va der ging ik altijd naar Hermes DVS kijken en toen ik via een lange pe riode van handbal, bij on der andere UVG en De Hollandiaan, deze sport gedwongen vaarwel moest zeggen, ben ik op m'n ou de liefde teruggevallen". „Met een aantal dames, die via Lady's Day hei toch wel aan trekkelijk vonden om af en toe eens een wedstrijd te «pe len, bestond er bij Hennes 'v:;- -- S J I Anja Ronteltrap bezeten van cricket DVS toen al de mogelijkheid voor dames om er te trainen. Hoewel eerst schoorvoetend, maar later gezwicht voor de argumenten, kregen de dames de mogelijkheid om bij As vion te komen spelen met het materiaal van de heren. Het ging echter wel om een jaar op proef. Maar zoals de zaken er thans voor staan, mag wel worden gezegd dat het dame scricket een vaste plaats heeft veroverd". Initiatiefneemster van dit alles was Marjo Keuzekamp, die bij Anja grote geestdrift on dervond en verhuisde naar sportpark „Thurlede". De hui dige stand van zaken geeft aan dat het damesteam van Asvion een goede tweede plaats bezet, met alleen maar het Utrechtse Fletiomare aan de top. Voor zo'n resultaat traint Asvion éénmaal per week onder leiding van VOC- speler Jaco Sillevis. „En dat gaat zonder moeilijkheden. We accepteren vrijwel alles", zegt Anja, die er gelijk mei- ding van maakt collega Yvon ne Buter een uitblinkster te vincden. „Zij presenteerde het", aldus Anja Ronteltrap, „om tegen het Vughtse MOP een echte centuri te slaan en was daarmee de eerste dame m ons land die dat predikaat verwierf. Anja Ronteltrap was zelf de eerste die gebruik maakte van de mogelijkheid om dankzij de bond een coa- c hing week in Engeland mee te maken. Zij raakt daarover niet uitgepraat. „Het was erg vermoeiend", vervolgt hij. „Van 's morgens vroeg tot 's avonds Iaat niets anders dan cricket, waarvoor ik mij vol ledig kon uitleven". Aan deze periode hield de Schiedamse een bat over met daarop de handtekeningen van een En gels en Zuidafrikaans team. „In zo'n week leer je meer dan in de hele competitie in ons land". Buiten het beoefe nen van cricket is Anja Ron teltrap ook wedstrijdsecreta ris van de Nederlandse Da mes Cricket Bond, waardoor zij het erg druk heeft. „Wij zijn onder andere nu bezig om eenheid van. tenue te krij gen. De rokken bij voorbeeld van de Engelse dames vind ik ondingen en zal het beslist weigeren om te gaan dragen. Wat het rueuw voorgeschre ven tenue gaat worden weet ik niet, maar dat één met een hot-pants aan en een ander met lange broek loopt is geen gezicht". Omdat de Engelse women cric- ketorganizatïon dit jaar een halve eeuw bestaat, gaat bin nenkort een achttien vrouw sterke delegatie naar Colwall waar een cricketweek wordt gehouden, met deelnemers uit de hele wereld. Hiervoor zijn ook enkele Schiedamse dames uitgenodigd. Voor Anja Ron teltrap is de kans heel klein dat zij hier bij zal zijn, omdat er dan vakantie moet warden opgenomen in een periode waarin zij door haar baas moeilijk kan worden gemist. Ze zegt het met weemoed in haar stem, want uit ervaring weet zij dat zo'n cricketweek een geweldige belevenis is. „Daar zie je de Engelsen cric ket spelen zoals in ons land door de heren in de over gangsklasse wordt gedaan. Voor wat het fielden betreft is dat zelfs nog een klas ho ger". Voor degenen die kennis willen maken met het dame scricket, wacht komende za terdag de Schiedamse derby Asvion tegen Excelsior '20 op „Thurlede". Schiedam Ook ai zagen de organisatoren van het toernooi op het tennispark Spieringshoek hun wens droom, een toernooi zonder regen in vervulling gaan, tevreden over het weer konden zij toch nauwe lijks zijn. Voor hen was het immers voortdurend een gewetensvraag of het nog wel verantwoord was deelnemers voor de volgende ronde de baan op te sturen. Iedereen was na afloop van het evenement dan ook zeer gelukkig dat het toernooi tijdig en zonder ongelukken is gespeeld. heb gewerkt". Anderhalf jaar lang, onder leiding van trainer Wim van Kranenburg, 4 1/2 uur per dag trai nen. In bad West, Groenoord, bad Zuid en in Monster, waar er maar zwemwater was. René van der Kuil trof het daarbij slecht dat hij geen enkele concurrentie had. ,4a, ik ben bij SZC slechts een eenling, daarom was de klok mijn grote rivaal". Zijn concurrent en graadmeter waarop hij zich helemaal afstemde. Eenmaal per week bood de centrale training in Amersfoort de Schiedammer de gelegenheid zich te kunnen meten, met collega's maar voor de rest was hij aangewezen op zichzelf. Rène:,,- Daarom waren die individuele tests, zoals de winterkampioenschappen en de krmgstrijd van de ZRO, voor mij erg belangrijk. Het nationaal record in het Dordtse Combibad tijdens de kringkarn pioenschappen leverde het bewijs dat ik nog mee kon". De selec- tiestnjd m bad West maakte René van der Kuil uiteindelijk rijp voor Mont real Schiedam De zoveelste af levering van de „Populai re" het wekelijks wïelerfes- tïjn op de baan van „Har- ga", was er één zonder veel spektakel. Bij de amateurs greep Martin Meeldijk (Feyenoord) de titel, dank zij driemaal winst op de onderdelen sprint, één kilo meter en onbekende af stand. De tweede plaats was voor Jacky Hammen- dorp van Ahoy en de derde voor Rinus van Spronsen van Westland Wil Vooruit. Zijn collega John Ruinand bezette de vierde plaats. Bij do nieuwelingen was de ze ventienjarige Vlaardmger Aad van Asten ongenaakbaar Op vier onderdelen, te weten klas sement, afvalrace, puntenrace en onbekende afstand, werd hij winnaar. Op dc tweede plaats eindigde Eddie Wittekock van De Coureur met daarachter John van der Hoeven van de Vïaardingse vereniging. Rinie van Spronsen van WW bezette de vierde plaats en de overige wielrenners waren: 5. Henk van der Berg (Coureur), 6. Bennie Heeze Har ga) en 7 Ruche de Bruin (Ilarga). De dameswedstrijden, op de on derdelen sprint, achtervolging en onbekende afstand, waren aangelegenheden voor Merv Barendrecht van Barrhopoort om zich daarin de sterkste te tonen. Gevolgd door Ineke Muilwijk van Rotterdam Bij de 12- en 13-jange renners ging de winst naar Erik Meijer van Couieur, gevolgd door Marcel Barendrecht van Barrhopoort. Overige uitslagen. 3. Rob Huis man (Schiedam), 4. Rob de Roy (Ahoy). Schiedam Tennisclub TSF, die ook aan badminton doet, ziet m het volleybal een nieuwe tak wanneer er voldoende belang stelling voor is. Maar een maand na de oproep in het clubblad is het aantal leden nog steeds één. Het bestuur wil ech ter de moed nag niet opgeven en daarom plaatste het deze maand wederom een oproep voor nieuwe leden. Hoek van Holland „Sport - Real", de landelijke actie die meer beweging en meer recrea tie voorstaan, gaat binnenkort ook Hoek van Holland bewe gen. In de Hoek is een plaatselijke actiecomité gevormd, bestaan de uit een aantal mensen - die55r,%,de Melker, in sport kringen zeker niet onbekend zij'n. Het zijn de heren A. Wood, C. Ponse, H. van Hees, C. de- Melker, R. Groeneweg en me vrouw Wood. In samenwerking met bestaande sportverenigingen zullen zij gaan proberen de „stiïzitters" te activeren. Daarbij wordt ge dacht aan het beoefenen van alle mogelijke sporten, maar wel buiten wedstrijdverband. Het inschakelen van de verenigin gen heeft ook zeker niet als eerste doel de mensen te bewe gen lid te worden. Het hoofd doel is om de mensen in bewe ging te brengen. Binnenkort hoopt de Hoekse tak van „Sport Real" daaromtrent nadere mededelingen te doen. In het B-toemooi was het bij de heren een oude bekende die de titel in de wacht sleepte. Eric van der Pols, tennisleraar uit Maassluis, brengt naast zijn gedegen slagenrepertoire ook altijd een goede wedstrijdmenta- liteit en de nodige spelin- telligentie op de haan. Deze eigenschappen waren ook deze keer weer een vol doende garantie om in de halve finale MIke Verkerk en in de finale Gee Baars te verslaan. Laatstgenoem de had kennelijk na een formidabel gespeelde halve finale tegen Frank de Haas zijn kruit verschoten. Bij dc dames was er een nieuwe winnares. Een jonge dame van 15 jaar. Marjan van der Torre genaamd, beheerste de finale tegen de bepaald met zwakke Ada de Mol-Wassenaar van de eerste tot de laatste slag. Indien dit meisje op dezelfde weg blijft voortgaan, zal 2ij ongetwijfeld op korte termijn de Nederland se tenmstop bij de dames bin nendringen. Ook het herenenkel in C werd gewonnen door aanstormend talent. Ronald van Vliet, de zoon van de bekende Schie damse tennisleraar, leverde een kranige prestatie door dit sterk bezette nummer te winnen In de finale versloeg hij de toch wel wat verrassend m de eind strijd gekomen Robert van der Wilt. Het was dan ook terecht dat de parkdirecteur van Spie ringshoek, Jan van der Torre tijdens de prijsuitreiking op merkte dat nu bij velen de hoop leefde dat Robert van der Wilt zijn grote talent eens niet zal laten voortsluimeren. maar dit na dit toernooi verder tot ont plooiing zal brengen. Bij de dames in C was de titel voor mevr. Louwers uit De Lier, die dit toernooi weliswaar geen stijl prijs verdiende, doch zeer gedegen vele sterker geachte tegenstanders m het stofrige gravel liet bijten. Ook de laatste hindernis, Ingnd Koppe uit Schiedam, wist zij op bekwame wijze te nemen. In de D klasse was de titel bij de heren voor van der Raadt die de finale moest spelen tegen de taaie Ad Hofstede. Gezien het grote leeftijdsverschil moest Hofstede m deze verzengende hitte wel logischerwijs het on derspit delven. Bij de dames in D won Gabnelle Sehiks uit Maassluis van Els de Ruiter uit Schiedam. Een opvallende ei genschap van de winnares was de m verhouding tot haar leef tijd, grote vastheid. Maasland Het vissen met de vlieghengel op oppervlaktejagers on der de witvissen neemt steeds meer in populariteit toe. Van- daar dat de wedstrijd- commissie hiervoor een concours had uit geschreven, dat ge houden werd in de Maaslandse Wetering, bekend onder de naam „De Vuilbak". Er verschenen zo'n tien tot twaalf ervaren vissers voor dit con cours aan de water kant, dat werd gewon nen door de vliegvis ser Jan Emmerzaal, die in tötaal 1.43.8 me ter ruis- en blank voorn wist buit te ma ken. Verdere klassering: 2 A. Ti jan, 56.9 cm.; 3. J. v.d. Struis 52,2 cm.; 4. M. Ver maas, 30.4 cm; 5. H.v.d. Heuvel, 26 cm.; 6. A. Graeneveld met 13.6 cm. vis. Op 8 juli wordt het con cours herhaald. Ditmaal met als viswater dé tank val m Westwijk, ter hoog te van de Buys Ballot laan. Er wordt van 19.00 tot 21.00 gevist. Ook Schiedamse sportvissers, die gerechtigd zijn in het Vlaardmgse viswater te hengelen, kunnen zander kosten aan het concours deelnemen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4