de dammen naar het Belgische Over Damr e ROUTE I VRIJDAG 9 JULI 1976 Walcheren Zeeuws Vlaanderen OEN HAAG DELFT SCHIEDAj BENELUXTUNNEL VOORNS haringvljetdaw 'f/&^*£oER siw O u cf d o r V PUTTEN N lellevoehsluis brouwersdam) overflahkee SCHOUWEN Haamsteden Weshenschouwerxjjg Burghsluis ^PLOMPB TOREN J ."v'xv ZE E LA ND BRUG] VEERSEUEER- DAH f Vrouwenpolder v Vw BEVELAND Pom burg /$£er>e^-£ [(C WA LCHEREN VV J ZoufefatSC MIDDECbURG Valkenisse^ Dishoek" o •V\VtlSSINGEi Zieri kzee f DUIVEUMD BERGEN OP ZOOM ROOSENDAAL ZUID BEVELAKD Cadzand Rouie Auiosnelweg Veerdiensi Grens VLAADOEDZfJ lAardenburg Maldegem BRUGGE Over de dammen naar Damme wordt voor een dagje-met-de-auto-uit een unieke belevenis. Het wordt een „koppige" rit, want de tocht gaat ditmaal over de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden, wier koppen met hun duinenpracht en indrukwekkende vergezichten over de brede wateren van Haringvliet, Grevelingen, Ooster- en Westerschelde landschappelijk veel variatie bieden. £en aantrekkelijk punt van de route is ook de majestueuze overtocht van Vlissingen naar Breskens, waarna genoten wordt van het eigene van Zeeuws Vlaanderen en van de Belgische trekpliester, het eeuwenoude stadje Damme, dat naar allerlei uithangborden en opschnf n doen geloven de stad is van de legendarische figuren Tijl Uieienspiegei, Nele en Lamme Goedzak. Vanuit de Randstad kiezen we, om dit alles op spoor te komen, maar direct de Beneluxroute, die zodra we de over de Hujmswxrug zijn en de stank van Pemis achter ons hebben, ons voert langs de dorpsjes Geervliet en Heerivliet op weg naar de rust van het eiland Voorne. Voorbij het stevig uit z'n jasje gegroeide Hellevoetsluis gaan we de Haringvlietdam over met zijn. zeventien uitwateringssluizen. Goeree ligt er bij als een vriendelijke uitnodiging met z'n vele wegen naar tal van stranden. De Punt van het eiland is een natuurreservaat, dat voor liefhebbers van planten en vogels bijzonder aantrekkelijk is. Rond Ouddorp 2ijn het ook de twee schilderachtig gelegen korenmolens, die onze blik vangen. In de Westduinen, staat trots de vuurtoren de nacht af te wachten om dienst te doen. Over de Brouwersdam bereiken we het eiland Schouwen-Duivelanö. waarvan we vooral de Door Jan Zwart Se Belfort met zijn vier hoektorentjes is het domi nerende element in het sil houet van het historische stadje Sluis teruggebracht. Omdat we zoveel aan de Grote van Dale te danken hebben, maken we er nog even op attent dat op een van de wallen een borstbeeld staat van J, H. van Dale (1828-1872), die schoolhoofd in Sluis was en samensteller van het bekende woordenboek. Vlak bij Sluis ligt het plaatsje Sint Anna ter Muiden, dat alleen maar bestaat uit een lang gerekt marktplein met oude pomp en geschoren lindebomen voor de oude huizen. Het oude raadhuis, de massale middeleeuwse toren en de grote kruiskerk accenturen het historische karakter van het plaatsje nog eens extra. Wat historie betreft kan Aardenburg ook meepraten met zijn monumenten en oude wallen. Het voornaamste gebouw is er de imposante Sint Bavokerk, het enig zuivere voorbeeld in ons land van de zogenaamde Sehelde-gotiek. De Kaai- of Westpoort is uit 1650. Nu we zo dicht bij België zijn, willen we ook nog even het historische plaatsje Damme aandoen, dat we via Maldegem bereiken. Damme dateert uit het midden van de twaalfde eeuw, dus is het de historie die er de toon aangeeft. Damme is ontstaan als voorhaven van Brugge, aan een dam opgeworpen aan het uiteinde van het Zwin, een brede zeearm, die doorheen de polders de Noordzee bereikte tussen Knokke en Cadzand. Damme werd een welvarende plaats, Langs de kust van Walcheren vooral bij Vlissingen geeft de scheepvaart op Antwer pen boule vard en strand een extra attrac tie Oosterschelde. Natuurlijk vertoeven we even in Zierikzee om er de historie van het stadje te ondergaan, die vooral uitkomt in de bochtige straatjes met de vele oude geveltjes en rond de prachtige stadspoorten. Van luchtverontreiniging hebben ze kennelijk op de eilanden nog geen weet, zeker niet op de Zeelandbrug, de vijf kilometer lange tolbrug over de Oosterschelde. Noord-Bevel and, dat over enkele jaren ten tweede male verrijkt wordt met een verbinding naar Schouwen, ervaren we als een fris eiland. Na de dam over het Veerse Meer slaan we direct rechts af Vrouwenpolder in, de badplaats met z'n prachtige duinen en brede strand. Van die duinen genieten we intens door de duinweg te houden naar Domburg, misschien wel de oudste badplaats van Walcheren. Bezienswaardig zijn er een kerkje uit de vijftiende eeuw, het voormalige woonhuis van de tekenaarschilder Jan Toorop „In de Waicherschen Dolfijn", en het raadhuis uit 1637, Domburg is op het eind van de vorige eeuw een belangrijk Kurort geweest. Het aanzienlijke badhotel en het badpaviljoen aan de korte boulevard getuigen er nog van. Het was de Amsterdamse arts Metzger, die de plaats beroemd maakte door z'n massagemethoden waardoor hij tal van patiënten, onder wie diversen van vorstelijken huize, naar Domburg trok. Uit dankbaarheid richtte het gemeentebestuur een borstbeeld voor de dokter op. Even buiten de badplaats ligt het kasteel Westhove met een vrij toegankelijk landgoed. De rit naar Zoutelande kunnen we via Westkapelle met de vuurtoren, of over Aagtekerk en Meliskerk maken om daarna vanuit het badplaatsje, waar het strand op het zuiden ligt, de prachtig begroeide duinweg te nemen naar Valkenisse en Dishoek, een wat het landschap betreft verrukkelijk stukje natuurschoon. Vlissingen biedt op zijn boulevard een imposant uitzicht op de drukke scheepvaart naar Antwerpen en Gent. "We zoeken er de pont naar Breskens, die ons voert naar het frisse land van Zeeuws Vlaanderen. Ruim twintig minuten genieten we van de overtocht, van het prachtige uitzicht op de brede Westerschelde, van de steeds mooier wordende kijk op Vlissingen's standbeeld en de kustlijn van het eiland Walcheren en ook van de pont zelf, waar het goed toeven is. Zeeuws-Vla and eren heeft veel te bieden aan vruchtbare polders, historische stadjes en landschappelijke hoogtepunten. Wat het laatste betreft is het fijn toeven tussen Breskens en de badplaats Cadzand en op de wallen van Sluis. Cadzand biedt een royaal uitzicht op de Wielingen met zijn drukke scheepvaart en op Walcheren. De duinen noden er tot wandelen, vooral ook omdat er zo veel moois is te zien aan de duizenden schorrenbloemen waarvan het lamsoor in de bloeitijd het gebied violet kleurt. Sluis herinnert aan het verleden door zijn belfort met vier hoektorentjes. Veel Vlaamse steden hebben zo'n toren, maar Hulst is de enige stad in Nederland die er zich op kan beroemen zo'n markante toren te bezitten. In het stadhuis is de fraaie raadzaal met schilderijen en wandtapijten te bezichtigen, De aarden omwalling van 1598, door Menno van Coevorden in 1702 verbeterd, is gespaard gebleven. Andere bezienswaardigheden zijn er de Oostsluis en de Brugse Poort. Zes bastions zijn in de oorspronkelijke staat kreeg stapelrechten van wijn en haring en was in de middeleeuwen de voornaamste wijnmarkt van noordelijk Europa. Jacob van Maerlant woonde er in de tweede helft van de dertiende eeuw, schreef er zijn voornaamste werken en ligt er begraven in het vroegere kerkportaal, onder de toren. Het huwelijk van Karei de Stoute met Margaretha van York werd er in 1468 ingezegend in de nog bestaande woning van de grafelijke baljuw Eustaas Wyts; kortom Damme heeft voorspeod en belangrijke gebeurtenissen gekend, die nog af te lezen 2ijn uit tal van gebouwen. De verzanding van het Zwin bracht echter de ondergang, maar dat betekent niet dat het stadje niet meer aantrekkelijk zou zijn. Volgens de volksoverlevering is Damme ook de stad van de figuren Tijl Uilenspiegel, Nele en Lamme Goedzak en het zijn vooral oudheidkundigen, kunstenaars en toeristen die Damme bezoeken vanwege z'n indrukwekkende monumenten. De vele eethuisje accentueren het feit, dat Damme bovendien trekpleister is voor lekkerbekken en gastronomen, zoals de mensen er het zeggen. Feit is ook, dat onze tocht over de dammen naar Damme ons heel wat belevenissen van bijzonder aangename aard bezorgde. Het stad huis ran Damme is een van de vele indruk wekkende Gotische mo numenten, die het Belgi sche stadje z'n speciale historische sfeer geven Delft - Schiedam - Beneluxfunnei - Hellevoetsluis -Haringvlietdam - Ouddorp - Brouwersdam - Renesse - Haamstede - Westemschouwen - Burghsluis - Plompe Toren - Zierikzee - Zeeland- brug - Noord-Beveiand - Veerse Meerdam - Vrou wenpolder - Duinweg - Domburg - Zoutelande - Vlakenisse - Dishoek - Vlissingen - Breskens - Cadzand - Sluis - Aardenburg - Maldegem - Damme (Beigië). westpunt onze toeristische interesse laten gelden. Op de rit Renesse-Haamstede-Westen- schouwen genieten we niet alleen van de duinen-rijkdom, maar ook van de akkers en weiden met hun vele bochtige weggetjes en rijk begroeide laantjes. Vanaf de Punt bij Westenschouwen, bij Burghsluis en Plompe Toren hebben we een bijzonder fraai uitzicht op de Zierikzee laat zoals de foto toont nog veel historie zien in z'n oude omwalling en stadspoor ten, maar is er ook trots op de nabij gelegen Zeelandbrug te hebben, de op één na langste brug van Europa

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4