Solo in Hoekse finale Martin E:avik de sterkste II Kinderarbeid achterhaald begrip in z wen r wereld Judith Verkerk in conflict met haar trainer jjl L i TRAINER DRIES PEUTE: „HET SPEELELEMENT MOET GROOT ZIJN" René van der Kuil (20) gaat nog jaren mee wt'Zy" VISSEN - Zetbameta DINSDAG 13 JULi iyio ►ita. Winnaar Martin Havik Utrecht Het wegvallen van VZC Ylaardïngen houdt in dat ZRO'ers op de Nationale zwemkamploenscfaappen in Utrecht dun zijn gezaaid. Zelfs een Judith Verkerk is er nauwelijks te zien, hoewel dat een andere oorzaak heeft. Een conflict met haar trainer Ton S winkels van De Deve! ligt hieraan ten grondslag. Intussen zijn beide partijen zó ver uit elkaar gegroeid (zeggen elkaar ook geen gedag meer), dat de veertienjarige vlinderslag specialiste overweegt naar Nautilus in Dordrecht over te stappen en Swinkels zijn talent niet meer accepteert. Eén en ander had tot gevolg dat Judith Verkerk zich uit eigen beweging terugtrok uit de estaf ettes, maar op de persoonlijke slagen alsnog een pcging zal doen een ticket te verdienen voor Oslo. Maar voor haar is de lol er wel een klein beetje af, omdat zij immer had ge hoopt om Montreal. Maar haar trainer zag het» gezien haar leeftijd, (nog) niet zitten. Intus sen heeft het conflict zich zó toegespitst, dat vader Verkerk zich uit het bestuur van De Deve] heeft teruggetrokken. Door Bas van den Berg Een ander talent uit de regio, i Eline Herfst van R. zal Oslo! nooit zien, wanneer zij blijft) „kwakkelen" met haar vorm. j Drie weken terug deed zij de 800 vrij nog af in 9.24 en was i daarmee goed voor een retour-1 tje Oslo, waar begin augustus) de jeugd Europese zwemka-j pioenschappen zullen worden gehouden, maar gisteren klokte zij ineens'weer 9.43.35 en daar-1 over was uiteraard trainer Dries Peute zeer veardrietig, „Maar er zijn nog kansen", oor- deelde hij later weer. „Op dei 100 en 400 vrij. Misschien is die inzinking van korte duur". Overigens begint steeds luider de1 naam van Dries Peute door te klinken in het sfeervolle bad „Den Hommel". Niet ten on rechte overigens, omdat hij zijn formatie van zwemclub Rotter dam al na drie dagen naar de tweede plaats tilde. Ome Dries zelf wimpelt alle loftuigingen snel af. „Het is mijn beroep", zegt hij simpel, „dus ik moet er wel verstand van hebben om met kinderen om te gaan". Gis teravond brachten twee pupil len van Ome Dries, Arnold Notinekes en R en Marcel Jan sen van het Delftse Raket, zijn wijze lessen in de Praktijk. Toevallig waren de twee mini- vedetten eikaars concurrent op de 800 vrij ook nog, maar .Dries Peute maalde er niet om. „ik geef ze ieder gelijke kansen", en na het startschot waren ze even vlot weg. Ui teindelijk finishte de Delfte- naar als eerste in 10.15.09, maar Arnold Nonnekes koos voor 10.18.04 en dat hield naast brons een drastische verbete ring van het kringrecord in. Eerder op de dag was Rob van- der Meer van De Devel erin geslaagd om in de finale van de 400 vni fiongens onder tien jaar) op een zesde plaats te komen in 5.33.85. Winnaar was hier Eric Rieken van het Alp hens e AZC ij\ 5.25.22, terwijl zelfs Petra de Koek van 't Y bij de meisjes 5.10.97 voor over had. Hoek van Holland In de JSg finale leerde De Hoek de winnaar kennen. Op nieuw was er op het kor te, maar lastige parcours in het centrum geen eindsprint nodig. Martin Havik, 20 jaar pas, was de rappe mannen een slag voor. Twee ronden voor het eind duwde hij de ketting op de „der tien". Op zijn grootste versnelling sprong hij bij de laatste concurrenten weg. Hagenaar Joop Kettenis was de enige die reageerde. Hij zette aan, maar kwajn niet tot bij Haviks achterwiel. Achter hem keken de favo rieten elkaar aan: Gerrie Mak, de Schiedamse win naar van 1975; Jan Hordijk, geroutineerd als immer; Wim Liebrechts, al even er varen; en de Noordholland se prijsrijder Sjaak Schui temaker. Geen van die cou- door Henk Kruithof reurs voelde ervoor de an deren terug te voeren. Ket tenis kon het evenmin. Voor in de sponsorploeg van Ketting Didam opgeno men Martin Havik was de koers „gelopen". Al ver voor de finishlijn kon hij rechtop in het zadel gaan zitten. Beide handen gingen de lucht in. De ronde van Hoek van Holland, voor beeldig georganiseerd door De Pedaalridders, beteken de de derde seizoenwinst voor de Strijenaar. Maakte tegelijk trouwens een eind aan een voor Martin Havik moeilijke periode. Want na in het voorjaar „Feijenoord" en een semi-klassieker in Bruns- wijk (Duitsland) te hebben be heerst sukkelde de belofte uit de Hoeksche Waard (in 1974 nog, m een al even sterke solo. Honderd amateurs beginnen aan de Ronde van Hoek van Holland Nederlands juniorenkampioen) met ademhalingsproblemen. Havik: ,Jn enkele criteria en ook tijdens de nationale titel strijd in Simpelveld, moest ik echt van de fiets. Het ging niet meer. Ik stierf van de pijn. Maar de laatste weken is het beter. Vorige week ben ik te ruggekomen uit de zware inter nationale ronde van Joegosla vië. In de eindstand daar was ik 29e, maar dat zegt voor mij niet zoveel. Belangrijk was dat ik me weer lekker voelde. Voor, mezelf goed had gereden en de vorm terug kreeg. In Maasdijk kon ik dat woensdag nog niet bewijzen. Daar smakte ik tegen de grond. In Heeswijk was ik zondag derde. Deze zege past in de opgaande lijn." Winst die Martin Havik verdien de. Nadat hij immers omstreeks de twintigste kilometer met twaalf anderen aansloot bij een al heel snel ontstaan kopgroep- je (Peter Noy, Arie de Groot, Gerard Looyenstein en Piet Franken), bleef Havik voortdu rend attent. Van Steenis, Ver sluis, Westlander Marcel van Leeuwen, Ton Koop (twee jaar geleden, de winnaar), "Wim 't Hoen, Joop van Vliet en Sïem Berkhout en Cees de Kleine mochten dan proberen wat ze wilden, het tempo voorop bleef zo hoog dat die in het peloton achtergeraakte mannen jiooit meer vooraan zouden komen. Voor enkele leiders ging het te snel. Jan Zuydweg loste. De Groot eveneens en met hem dwarrelde Rob Zuydweg eraf. Kettenis en Havik voelden trou wens wemig voor een gezapig vervolg. Terwijl De Wit, Van Bragt, Schuurman en Gomes uit de hoofdmacht (WWV-ers Toussaint en Van den Enden volgden daarin het voorbeeld van Vlaardinger Rudie Lieb rechts en verlieten de strijd) de achtervolging inzetten, bleven zij aanvallen. Vim Liebrechts trouwens ook. Ger Mak counterde en gmg door. Een breuk in de kopgroep kon na dubbeling van het veld niet uitblijven. Met Schuitema ker en Liebrechts bleef Havik daarbij in de spits. Hordijk, Mak en Kettenis moesten (Cees van den Meijden en Cees de Kleine staken een handje toe) al alles geven om niet al voor de echte finale te worden ver rast. Franken, Kuit, Ruiters, Pouw, Noy en Onos haakten ontmoedigd af. Voor hen restte een bescheiden prijs. Om de zege duelleerden nog zes amateurs. Schuitemaker, zon der van vakantie genietende clubmaker Kieftenburg naar Zuid-Holland gekomen, dacht te profiteren van een afsprin- tend peloton. Hij redde het niet De aanval was iets te voorba rig. Havik koos rijn moment beter. Als in de tijd dat hij in de juniorenkoersen van de riva liteit tussen Jacobs en Van Vliet gebruik maakte, spoot het Strijense talent weg. Niemand durfde hem voluit te volgen. Niemand ook sprak later een woord van kritiek. In De Hoek won de sterkste. De uitslag: 1 Martin Havik (StrijenJ 90 km in 2.01.47, 2 G. Slak (Schie dam), 3 J. Kettenis (Den Haag), 4 J. Hordijk (Westmaas), 5 W. Liebrechts (Vlaardingen), 6. S. Schuitemaker (Aadijk), 1 P. Franken (Oosterhout), 8 G. Kuit (Zwanenburg), 9. P. Kuiter (Amsterdam), 10. H. Pouw (Neder- borst den Berg), 11 P. Noy (Amster dam), 12 K. Onos (Lrsse), 13 C. vao der Meijden (Puttershoek), 14 C. van Bragt (Lage Zwaluwe), 15 G. de Wit ('s-Graveodeel)f 16 W. Gomes (Am sterdam), 17. C. de Kleine ('s-Gra- vendeel), 18. C. Schuurman (Braeke- (en), 19 A. Versluis (Acieide), 20. tt. Kroep (Rotterdam). Viaardingen In de vijfde serie om het kampioenschap van de henge- laarsveremging Zethameta is in de Oude Rijn builen de verwachting veelvjs gevangen. Een poging om koploper van der Hoo ven te verslaan werd waargemaakt door W_ Korpershoek, die 4200 gram op het droge wist te brengen. Overige uitslagen: 2, K. y.aLVaart 3960 gram; 3. N. van der^Sooven 2980 gram; 4- A van^Tfenderen 2920 gram; 5. K- van Geideren 2115 gram; 6. 0. van Vliet 1790 gram; 7. H. van der Berg 1720 gram; 8- P. van't Oor 1180 gram vis- Utrecht Kinderarbeid, het zwaar beladen woord dat elk jaar weer bij de Nationale zwem- kampioenschappen op duikt, lijkt een achter haald begrip te zijn. En kele jaren terug maakte iedereen, die in het enge zwemwereïdje past, zich druk over vragen van se nator Diepenhorst aan de minister van CRM, of de eisen die aan jonge kinderen worden gesteld cultureel niet aanvecht baar zijn, creatief van geringe waarde zijn, maatschappelijk vrijwel niets inhouden en so ciaal medisch zelfs onge wenst zijn. Kinderarbeid en slavenhan del heette het toen, thans kunnen de clublrainers, die samen met bondscoach Bert Sitters het zwembe- leid bepalen, er smakelijk om lachen. Aan iedereen die het maar horen wil, roepen zij in koor: „Spelen derwijs worden talenten gekweekt en daarbij is de invloed van de ouders van nul en gene waarde. De tijd dat iedereen de ouders van Hansje Bunschoten wilde nadoen, is voorbij." Ook een Dries Peute, zwem- trainer bij uitstek en in de regio Groot Rotterdam be kend als Ome Dries, maakt er geen geheim van, dat hij van invloeden buitenaf wei nig merkt en niet de minste moeite heeft om jonge kin deren op te leiden. „Voor negentig procent ben ik de baas", Ucht hij toe, „en ge loof niet dat de kinderen bij mij een streng regime on dergaan. Het woord Ome Dries is daarbij niet mis plaatst, want", zegt hij weer, „je moet tegen kinde ren van acht tien jaar als René van der Kuil ..race tegen de klok... een vader optreden. Ik heb zelf kinderen die aan paard rijden en judo doen en uit ervaring weet ik dat je de jeugd in zijn tak van sport moet laten. Het prestatie- drangverschïjnsel moet zo klein mogelijk bewust door werken. Wél moet je vanaf het begin grote aandacht aan de techniek van het kind besteden". Ome Dries: „Van nature is een kind altijd prestatiege richt. Zelfs wanneer het een medaille kan verdienen bij het eerste zwemdiploma, zal het méér gemotiveerd zijn. Voor de rest werk ik hoofd zakelijk met kinderen die ai rDoor Bas van den Berg een bepaalde aanleg heb ben. Nogmaals, langs pres tatiedrang kan je niet heen, maar de wijze waarop je dat verpakt, is erg belang rijk. Kinderen die geselec teerd worden voor nationa le jeugdkampioenschappen, zijn op hun onderdeel wél één van de snelste acht van ons land. Maar je mag als trainer geen verschil maken tussen kinderen die een me daille krijgen en bloemen en die alleen maar in baan acht zwemmen". Ter informatie: Ome Dries Peute is typisch een trainer die niet geboden is aan eni ge club. Zijn hoofdberoep bestaat uit het les geven aan kinderen, in hoofdzaak van talenten. Vanaf 1970 onderneemt hij met succes een poging om in Rotter dam het topzwemmen weer van de grond te krijgen. De havenstad teerde te lang op zwemsterren als Rïe Mas tenbroek, Willy den Ouden, Cor Kint en anderen, maar dat was wél voor de tweede wereldoorlog. Eerst toen de gemeente Rotterdam het bad Akragon in '73 beschik- baar stelde, lag de weg open - en met deelname van de meeste Rotterdamse zwemclubs - om van Rotter dam weer een zwemstad te maken. Uitspringer thans is ongetwijfeld Maritzka van der Linden, het veertienjari ge schoolslag talentje, dat aan de vooravond staat van de Olympische Spelen in, Montreal, terwijl op de no minatie staan om door te breken Arnold Nonnekes en Eline Herfst. SPEELELEMENT Duidelijk is dat de persoonlijke - vaderlijke - benadering bij de Rijnmond jeugd aanslaat. Peute zelf daarover: „Het speelele- ment moet groot zijn, anders bereik je ermee dat kinderen er op hun vijftiende jaar al mee stoppen. Brigitha en Maze- reeuw mogen dan van de „ou de" garde zijn, de meesten van hun sportgenoten hebben ai ja ren terug de kant opgezocht. Voelen zich thans uitgeput en staren met doffe ogen naar ver bleekte medailles. Alleen of grotendeels omdat hun ouders zo nodig de ouders van een Hansje Bunschoten moesten evenaren". Blijft echter wel de vraag bestaan of er in ons tand dan zo vToeg al met wedstnjdzwemmen moet worden begonnen, Het ant woord is eenvoudig: Om de achterstand op de andere lan den roet te groot te laten wor den. Ons land heeft nog steeds een zij het kleine, naam op te houden als sterkste land In West-Europa. Met een beetje ge luk kan dat 2elfs voor Bngitha, mede dank zij de ziekte van enkele Oostduitsers, medailles opleveren. Wanneer dit zo zal rijn, kan de jeugd eenvoudig niet achterblijven. Op het ogenblik heeft ons land die achterban in grote mate, alleen de wijze waarop die jeugd wordt klaargestoomd, wordt nog wel eens verkeerd beoordeeld. Een betere sociale begeleiding door het kweken van nationale jeugdselecties, voor jeugd tussen bijvoorbeeld acht en twaalf jaar, zou mis schien wel de beste oplossing zijn, maar anderzijds bestaat dan de vrees dat die kinderen te vroeg uit de ouderlijke macht worden losgepeuterd. EIGEN LEVEN Theo Romeijn, trainer van de Vïaardingse Zwem Club en van De Zeehond uit Rozenburg zegt dan ook terecht, dat die jeugd een eigen (zwem) leven gaat leiden. Zij hebben niet meer in de gaten wat er om hen heen gebeurt; zolang hij of zij maar voor die tosport blijft leven, is er niets aan de hand. Verandering van omgeving kan echter de „doodsteek" be tekenen- De jongen of bet meis je raakt uit die vicieuze cirkel, de interesse verflauwt, de pres taties worden minder en daar gaat een talent dat leek voor- Theo Romeijn ..zwem mers in vicieuze cirkel... bestemd om een topper te wor den-" Om mee te blijven doen is het echter nodig dat de zwemjeugd al op vroege leeftijd kennis maakt met de prestatiesport, roepen alle trainers weer. Hoe? Door het kind spelenderwijs een vorm van discipline te ge ven, waardoor het in staat is om op den duur naar de top te groeien. Hoe jonger het kind begint, hoe plooibaarder het is voor trainer, ouders en zwem- bond om het te bewegen tot een „ijzeren" discipline. Maar naast die speelse opleiding ook pro fessioneel werken. Vroeger, zo'n tien jaar terug, kon een zwemster Olympisch goud ha len met enkele honderden me ters per dag. Nu is het al tien kilometer, maar ook andere za ken, zoals het bijslijpen van de techniek, spreken tot de ver beelding. ONDERZOEK Een recent voorbeeld daarvan is het onderzoek dat de Nationale zivemtop in het Waterloopkun dig laboratorium in Wagenin- gen heeft ondergaan. Een meis je als Diane Edelijn weet nu precies hoe zij haar (rug) slag nog rendabeler kan maken. Wanneer dergelijke onderzoe ken bij jeugd tussen acht en twaalf jaar worden toegepast, zullen ongetwijfeld records op steeds vroegere leeftijd worden behaaid. Maar het blijft wel afhankelijk van de trainirjgsopbouw. „Een meisje van 24 jaar", zegt tram ster Wil Storm, „kan evengoed dan pas haar top bereiken". Die uitspraak past precies in het straatje van René van der Kuil, de twintigjarige Schiedammer, die anderhalf jaar af zag, maar toch zonder geestelijke uitput ting de nationale top heeft be reikt. „Ik ga echt wel eens uit", legt hij uit. „maar weet hoe ik moet leven, "'snneer ik op die wijze doorga, Avem ik op mijn 25ste jaar nOg." Een facet waarmee de Schie dammer te maken heeft, is dat bij alleen maar de race tegen de klok bent. In eigen (SZC) kring geen concur rentie heeft en daarom a>" leen maar traint- René van der Kuil: heb ik me daar op ingesteld. Ik weet mets beters". Van der Kuil w echter wel extra gemoti veerd omdat hij wellicht van zijn zwemhobby 6®° beroep kan gaan maken. „Wanneer ik Montreal met had gehaald, was ik zeker het Kanaal overgezwom men", denkt hij al profes sioneel, „maar misschien wordt het op den duur wel zweminstructeur of een zwemschool".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4