SCHIEDAMSCHE COURANT Vakantie bemoeitij kt onderzoek naar tbc Martin Brozius opent Jeugdland in Margriethal 0e Hoek Opent nopdcamping In Nolet straks diverse menu's Alsnog herfst- teelt Ik neem de proef 1: Ook naar de Hoek MAF- fabriek komt ër toch Geen overzicht over besmetting ■Vlaardingen als kool Gewond bij redding *Jmw< wmfo.w Ook voor dieet-patiënten: Diensten centrum heft bibliotheek op Maassluis wijst buitenlanders uit Dierenliefde Haring weer goedkoper Dinsdag 20 juli 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no,.25621 4PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Hoek van Holland De ijsbaan in Hoek van Holland is vorige week als noodcamping in gebruik genomen. Afgelopen weekeinde stonden er al meer dan vijftig tenten en tientallen caravans op dit terrein. De ijsbaan die tien jaar geleden werd aangelegd doet deze zo- nier voor het eerst dienst als camping- Campingbeh eerder '.Van Ettinger besloot tot open stelling nadat hij kampeerders voor de „echte" camping had moeten doorverwijzen. Zowel de vaste als de flexibele plaat sen zijn voor de komende we ken verhuurd. Op de noodcamping zijn geen sanitaire voorzieningen. Vakan tiegangers moeten een paar honderd meter lopen voor een douche. Ondanks deze nadelen noemt Van Ettinger de nood- camping „een geweldige oplos sing. Vrijdag had ik een gezin dat het al bij zeven campings had geprobeerd. Ede mensen waren dolblij dat ze geholpen waren". Hoek van Holland De Haagse rozenkorüngin Ada Erdsieck komt ook naar Hoek van Holland. Zij zal daar zelfs twee maal verschijnen. Op vrijdagavond 30 juli be zoekt zij de markt. Dit bezoek krijgt nog een vervolg op dinsdag 3 au gustus. De dertigste komt Ada om acht uur aan en de derde om half elf. Ook het tweede bezoek geldt de Hoekse markt. 2oals gebruikelijk wordt Ada vergezeld van hofda me Magdaleen Fesevur en chauffeur Bart Beun- ders. Zij reist in een door het Leïdsehendams Auto mobielmuseum ter be schikking gestelde Prin- cess-Vanderplas automo biel De rozenkoningin bezoekt naast Hoek van Holland ook Maassluis, Vlaardin- gen en Schiedam. VI aar din gen De Mono- Amonïum-Fösfaat-fabriek van Windmill Holland aan de Maassluisedijk in Vlaar- dingen mag worden ge bouwd. In augustus zal met de bouw worden begonnen. De fabriek, die in een vrij gemaakt gedeelte van de bestaande fabriek - komt, moet in september volgend jaar in gebruik worden ge nomen. Met de bouw van de zogeheten MAF-fabriek is ongeveer zes miljoen gul den gemoeid. De toestemming kreeg Windmill ruim anderhalf jaar na het in dienen van de aanvraag. In de fabriek zal mono-amonium-fos- faat worden bereid. Deze stof is een grondstof voor de meng- - De Vlaardingse "Windmlll-vesti- ging is de grootste productie- eenheid van Europa en Afrika, of wel van zóne twee. "Windmills moederbedrijf, het Amerikaan se CRC, heeft namelijk de we reld in zones verdeeld. In Vlaardingen is ook het hoofd kantoor 'gevestigd. Van daaruit worden de vestigingen in deze zóne centraal geleid. De nieuwe fabriek betekent een duidelijke vermindering van de luchtvervuiling die Windmill veroorzaakt. Werd in de oude fabriek nog vijftig kilo stikstof per uur de lucht ingegooid, bij de nieuwe zal dit slechts tien kBo per uur zijn. Dat is dan te danken aan de in het bedrijf Het afvalwater dat de fabriek verlaat, zal niet minder veron treinigd zijn. Er is echter ook geen'sprake van sterkere ver ontreiniging. De^MAF-fabriek moet in produc tie komen als de conjunctuur weer stijgend is. Voor de kunst mest wordt dat economisch herstel in de tweede helft van. 1977 Verwacht. Op het ogenbllik kampt Windmill met een terug- gang. Deze werd onlangs om schreven als „de opgaande lijn 4 ran vijf jaar is met een grote klap onderbroken". Gezien de droogte van de afgelopen j, maanden wordt enige vooruit- gang verwacht in de afzet van .fchet bijproduct veevoeders. i Vlaardingen De bevol- king van Vlaardingen tel- p de op 1 juli 78.691 zielen. Dat waren-er 155 meer dan op 1 'juni van dit jaar. Het is geruime tijd geleden dat de bevolking va" Vlaardingen in één maand tijd dermate flink t uitbreidde. 4 Het merendeel van de toe name is te danken aan hét forse vestigingsover schot in de maand juni. Er vestigden zich name lijk 109 gezinnen in de gemeen te. Dat betekende k, 454 personen tegenover 342 mensen die VI aar din- .jpn verlieten. Zij vorm- t <den gezamenlijk 72 gezin- *-£nea crDe rest van de groei is een 'gevolg van het geboorte overschot Het aantal ge boorten bedroeg 85 en bot aantal sterfgevallen rr. bleef tot 42 beperkt. de maand juni kon de ambtenaar van de bur- gerUjke stand 74 huwelij ken voltrekken. Negen huwelijken werden ont- »- bonden. Schiedam Het tweede contact-onderzoek van het consultatiebureau tot bestrijding der tubercu lose verloopt moeilijk. Oorzaak is de vakantie- tijd, waardoor velen geen gehoor geven aan de oproep van het bu reau. Slechts één. derde van de mensen, die rich begin mei na de tbc-ex- plosie spontaan lieten onderzoeken, komt op dagen. Daardoor bestaat op .het .ogenblik .geen juist overzicht meer van het aantal besmette ge vallen. Op het consulta tiebureau verwacht men pas in september de tweede controle volledig te kunnen uitvoeren. Het consultatiebureau,, gevestigd aan de Stadhouderslaan in Schiedam, bestrijkt de gemeen ten Schiedam, Vlaardingen, - Maassluis, Maasland, alsmede delen van Hozenburg en Goeree Overflakkee. Besmettingen moeten vooral worden gezocht in Vlaardingen en Schiedam en omgeving. In Schiedam is de bron. Hans H,, woonachtig ge weest voor hij in een sanato rium werd opgenomen. Het consultatiebureau op de Baan in Rotterdam richt zich op de bewoners van die stad. Mevrouw H. M. Bakker, als lon garts verbonden, aan het Schie- damse consultatiebureau, ver wacht dat nog wel nieuwe be smettingen zullen worden ont dekt „Zeer waarschijnlijk ook zieken", zegt zij. Als bron wordt iemand gezien, die lijdt aan open tuberculose. Infectie ge schiedt dan door het zogenaam de aanspatten. Dat vindt plaats als de tb-patiënt iemand in het gezicht hoest. Gesloten tbc is daarentegen niet besmettelijk. Hoeveel besmettingen er in totaal zullen rijn, zal pas in september blijken. Het onderzoek staat nu op een pitje. „Het suddert", zegt dr. Bakker. In mei al was er sprake van besmetting onder vele tientallen cafébezoekers, onder wie voornamelijk jeugdi gen. „Die vormen de meest kwetsbare groep", volgens me vrouw Bakker. Daarom richt het onderzoek in deze vakantie periode zich vooral op jongeren tot twintig jaar. Vlaardingen Het auto-ongeluk met de Porsche waarover giste ren in onze krant een bericht verscheen, heeft nog een ge wonde geëist. Het is de dertig jarige Vlaardinger W. A. Tege- laar. De heer Tegelaar zat bij de zuide lijke afrit van rijksweg 20 naar de Westlandseweg te vissen. Hij werd opgeschrikt door de Por sche. Deze schoot de afrit af, reed drie bomen omver en be landde in de sloot, waar de wagen in brand vloog. De be stuurder van de sportwagen liep slechts verwondingen aan een hand op. De heer Tegel aar echter brak zijn linker enkel en scheurde de en kelbanden van zijn andere en kel. De man was namelijk zon der zich te bedenken in de sloot gedoken om de inzittenden van de auto te redden. De bestuur der van de auto was er evenwel al uitgeslingerd. Bij zijn red dingspoging liep de heer Tege laar zijn ongelukkige kwetsu ren op. Martin Brozius opende op onverstaanbare wijze bet kinderfestijn Jeugdland in sporthal Margriet. Schiedam De opening van Jeugdland in sport hal Margriet is enigs zins in het water geval len. Wel was de op komst van Schiedam- mertjes overweldigend (na enkele uren waren al meer dan zeshonderd kinderen aanwezig), maar de geluidskwali teit was dermate slecht, dat Martin Brozius' openingsceremonie on verstaanbaar over kwam. De belangstelling daarvoor van de kinders was dan ook tanend en ieder ging in de hal zijns weegs: op naar de kleitafel, de lees hoek en springmatras. Verdere activiteiten zijn schilderen, sieraden ma ken, emailleren, timme ren, spelletjes doen en werken In de Jeugdland drukkerij aan een eigen kinderkrant. Dat alles gebeurt onder leiding van tientallen medewerkers en beroepskrachten van alle Schiedamse club- en buurt huizen. De organisatie was voor het grootste deel in han den van Annemiek van de Reit van wijkcentrum Oost en De honderden boterhammen, die dagelijks moeten worden gesmeerd en waarvan elk kind een paar krijgt, zijn bil de toegangsprijs inbegrepen. Evenals twee con sumpties per dag. Hugo Koole van de Jeugdha- ven Nieuwland. In september vorig jaar is al begonnen met de voorbereidingen. Afspra ken moesten worden gemaakt met de sporthaL In de loop van de laatste maan den werd ook het bedrijfsle ven ingeschakeld. „Mede werking viel echter weer te gen", aldus Roel Rasker van de jeugdhaven. „Enkele be drijven helpen wel met het afstaan van materiaal dat we hier nodig hebben, maar over het algemeen wordt nauwe lijks gereageerd. Jammer. Het meeste moeten we zelf aan schaffen." Daarvoor krijgt F Jeugdland dan ook een ge meentelijke subsidie van 35.000 gulden. Jeugdland vindt jaarlijks plaats. Opende vong jaar Hans van der Wilk, wethouder voor wijk- en jeugdzaken, het even ement, dit keer was Martin Brozius benaderd. Deze kin derheld, bekend uit voorna melijk de televisieserie „Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen, mijnheer'en zijn spellenprogramma „Ren je rot", liet tijdens de opening aanvankelijk nog enkele kin deren bedjes zingen in de mi crofoon, maar even later schalde rijn eigen grammo foonplaat al luid in de Mar- gnethal, 20 hard dat rnemg aanwezige de handen voor de oren hield, De grimassen^ die Brozius daarbij trok, boeiden de kinderen ruet erg en steeds minder jongeren stonden rond rijn podium geschaard. Ten leste gaf hij dan ook de pijp aan Maarten. Hij vertelde weinig tijd te hebben, omdat hem elders in den lande nog meer klussen stonden te wachten. Het kinderfestijn duurt twee weken. Dagelijks kunnen kin deren in de leeftijd van vier tot twaalf jaar in Margnet terecht tussen negen uur 's ochtends en vier uur 's mid- dags. Dag- en weekkaarten zijn te koop. Een groot nadeel is de tijd, die in het festijn gaat zitten. Annemiek van de Reit: „Het gaat ten koste van Jeugdland, dat we ook ons eigen werk nog moeten doen, en ons werk lijdt Onder hei bezig rijn met Jeugdland." Schiedam De patiënten in het Nolet Ziekenhuis zuüen van begin volgend jaar af zelf mogen uitma ken wat rij willen eten. Er zal dan keuze zijn uit vier verschillende menu's. Voor dieet-patiënten wor den twee keuze-menu's samengesteld. „Ik ken nog geen ziekenhuis in Nederland waar dieet- patiënten bij maaltijden kunnen kiezen," aldus No- j Hoek van Holland De Stichting Dienstencentrum Hoek van Holland heeft be sloten om de eigen biblio theek op te heffen. Jaren lang is deze bibliotheek met ongeveer achthonderd boeken in stand gehouden als een extra service voor de bejaarden. Sinds kort is het dienstencentrum gevestigd in De Hoekstee, pal naast de gemeentebibliotheek. De eigen „boekerij" is daardoor geheel overbodig geworden. Natuurlijk kunnen de bejaar den op alle openingsuren te recht, maar op dinsdagmiddag tussen 2 en 3 uur is er boven dien een speciaal uitleenuurtje voor 65-plussers. Met een bejaardenpas bedraagt het lidmaatschap van de biblio theek een gulden per jaar, zon der pasje 3,50. De boeken- voorxaad van het dienstencen trum zal worden geschonken aan de verpleeginrichting De Kreek in 's-Gravenzande. Maassluis In de afgelopen maand heeft de Maaassluise po litie in totaal zes Turken uitge wezen. De buitenlanders verble ven illegaal in Nederland. De uitwijzing geschiedde op last van het ministerie van justitie. De zes uitgewezen vreemdelingen woonden allemaal in de Sta tionsstraat Een Turk die vroe ger in Maassluis woonde, kon uitzetting uit het land voorko men door het indienen van een verzoekschrift Zijn uitwijzing werd daardoor opgeschort Het zelfde geldt voor een gezin van de Israëlische nationaliteit. Op 1 juli van dit jaar woonden er 881 vreemdelingen in Maas- sluis. Vlaardingen De politie heeft zondagnacht twee honden van een balkon aan een woning in de Eykmanstraat gehaald. De; dieren hielden door hun onop-: houdelijk geblaf de hele buurt wakker. Om kwart over één In de zeer vroege maandagmorgen meld de zich de eigenaresse van de dieren op het bureau. Tegen haar werd proces-verbaal opge maakt Daarna kon zij haar honden uit het asiel halen. De honden hadden vanaf zondag- mi dag 12 uur op het balkon vertoeft let-direkteur C. J. AL Vloot man, „die groep patiënten zeker veertig procent, zit bijna altijd slecht. Straks kunnen ze echter bij ons wel kiezen. Organisatorisch zal dat voor ons wel een hele klus worden." j Voor de nieuwe regeling hebben j stafleden van het ziekenhuis I aan de Stadhouderslaan diver se studiereizen gemaakt naar ultra-moderne ziekenhuizen in Duitsland. Het wachten is nu alleen nog op het moment dat de nieuwe keu ken klaar is. De vergunning voor de nieuwbouw is onlangs afgekomen. Zolang de bouw en de inrichting nog niet klaar is doet men het nog met de onge veer vijfentwintig jaar oude keuken en moeten de patiënten nog eten wat de pot schaft Tot november 1974 moest men dat ook in het Gemeente Zie kenhuis aan de Burgemeester Knappe rtlaan. Sindsdien kun nen de patiënten daar kiezen uit twee maaltijden. Dieet-pa tiënten hebben geen keuze. Het Holy Ziekenhuis in Vlaardin gen kent geen verschillende me nu-kaarten. Indien men het niet eens is met wat wordt voorge schoteld is er echter nog een mogelijkheid om toch nog jets anders te krijgen. Vlaardingen - Bij de afslag in Vlaardingen werden gisteroch tend weer flrnk wat haringen aan de man gebracht De Vlaar dingen 34 bracht 24 kantjes op "de"afstag.' De 'andëre^VTaardm- gers, de 73, de l en de 142 kwamen respectievelijk met 142, 63 en 94 kantjes op de proppen. De prijzen liepen ui teen van 160 tot 280 gulden per kantje. Voor 2oute haring werd 162 gulden neergeteld. De zoute Westkust baring bracht 160 gul den per kantje op. Zoute steur- harïng leverde 126 gulden op. Den Haag Op veel bedrijven is alsnog gekozen voor een ex tra herfstteelt van chrysanten, paprika's of tomaten. Oorzaak is het warme droge weer, dat nu al weken aanhoudt Daar door zijn de teelten op veel bedrijven eerder afgelopen dan in voorgaande jaren. Aldus een mededeling van het ministerie van landbouw en visserij. Bij het ministerie bestaat de in druk dat vooral de tomaten teelt dit jaar erg goed verloopt. De teelt van vroege stooktoma- ten is vrijwel overal achter de rug; hij de latere heteluchtteelt worden nog zeer goede resulta ten geboekt. Alleen wordt het optreden van parasieten steeds groter. Drt nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proel too in combinatie met Rotterdamsch Nieuwsblad Adres Woonp) Tel Deze bon m open envelop, zonder postzegel stuf en Antwoordnummer 834, Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1