17er teerspro bleem oplossen met brug over de Gaag Vakantiepret in de Westwijk Redelijke opkomst bij borstonderzoek j Huttendorp op ijsbaan Posthoorn Fout Grafzerk Zieken Opnieuw uitbreiding voor De Schutse Inbrekers in keten Buitenlanders *in de eel Kerkweghewoners: Mannen boven de veertig jaar: Britse scouts op 't stadhuis VOOR EIGEN COLLECTIE: Historische Vereniging wil jeneveretiketten I v JULii xyio 3 Hoek van Holland Op het terrein van de ijs baan wordt weer een huttendorp ingericht. Het gebeuren zal plaats vinden in de periode van 9 tot en met 13 au gustus. In de week daar voor zal een vrachtwa gen door Hoek van Hol land rijden om oud hout en andere bruikbare ma terialen op te halen waarvan het huttendorp kan worden ingericht. De deelnemers hebben zich ai enkele weken geleden via de schoten kunnen melden en de belangstelling is zeer groot Het dorp zal evenals vorig jaar een eigen burgemeester kiezen. Ook de brandweer, politie en andere openbare diensten zul len aanwezig zijn. Alle voorzie ningen zullen door de kinderen zelf gebouwd moeten worden. De ouderen, die op het terrein aanwezig zijn, zullen zich be perken tot het geven van advie zen en het houden van alge meen toezicht Daarnaast zullen er in de week van het huttendorp tal van at- tiacties zijn waar de kinderen naar kunnen kijken of waaraan ze zelf kunnen deelnemen. Schiedam Inbrekers hebben drie bouwketen .aan de Zwa- luwlaan bezocht. Met de beto- mjzerschaar, die werd gestolen uit de keet van het aannemers- materieelverhuurbedrijf J- van der Vorm uit Rotterdam, wer den de twee andere keten open- gebroken. Daaruit werd een hoeveelheid gereedschap, eigen- dom van een Rotterdams eJec- trotechnisch bedrijf, gestolen. Weer brandje 's-Gravenlandse- Schiedam Voor de tweede maal deze week is er aan de 'sGravelandseweg een. stapel autobanden in brand gestoken. Woensdagavond om kwart voor elf rukte de brandweer op nieuw uit om het vuur in. het industriegebied te blussen. Dit karwei gebeurde met een nevel- straal. Ook deze keer zijn de daders spoorloos. Schiedam Op het hoofdbureau van politie zijn ingesloten de 25-jarige Duitser A. H. en de 37-jarige Oostenrijker H. M. Zij werden woensdagavond gear resteerd aan de Nieuwe Haven, na een telefoontje van de 29-ja- rige monteur P. P. K. uit Schie- "f dam. Deze had vanuit zijn woonboot gezien dat pr twee mannen in rijn auto zaten. Om binnen te komen hadden rij het rechter- portierraampje geforceerd. "Aan de politie vertelden de twee dat zij de nacht in de auto hadden willen doorbrengen! De Rubicon Maasland- keerspro blematiek. Maasland Een een voudige beweegba re brug over de Gaag wordt door het aktiecomité Kerkweg als verre weg de meest accep tabele oplossing ge noemd in het steeds nijpender wordende Maaslandse ver keersprobleem, De bewoners schrijven dit in een open brief aan het ge meentebestuur. Zij zien in hun voorstel voordelen ten aan zien van de twee door de gemeente pepresenteerde voorstellen. Het gemeentebestuur zag tij dens een paar maanden te rug gehouden hoorzitting over de Maaslandse ver- keersknoop verbreding van de Kerkweg of een grote vaste brug over de Gaag naar de Commandeurspol der als oplossing. De Kerk weg zou door verbreding en asfaltering. aangepast kun nen worden aan de grotere verkeersstromen. Een vaste brug over de Gaag met aan sluitend een nieuwe weg naar de Commandeurspol der, zou inhouden dat de Kerkweg voor doorgaand verkeer moet worden afge sloten- Tijdens de hearing werden enkele voorstellen gelan ceerd, teneinde op andere wijze uit de verkeersproble matiek te komen. Proble matiek die is ontstaan te neinde de steeds meer be bouwde- Commandeur spol- der te ontsluiten. De ver keersintensiteit van de Kerkweg neemt daardoor steeds meer toe, want de mensen in de polder willen ook naar huis. De alternatieve voorsteilen betroffen de bouw van een brug over de Gaag, met aansluitend een nieuwe weg naar de Commandeurspol- der. Het zou in dit geval echter een beweegbare brug dienen te zijn, terwijl de Kerkweg ook in funktie blijft voor al het verkeer. Niets doen of eventueel een éénrichtingsverkeer instel len was bet tweede alterna tief. In de open brief, door vijf bewoners ondertekend, wordt een duidelijke voor keur uitgesproken voor een beweegbare brug over de Gaag. „Dit omvat drie hoofdverkeersaders, de Ko ningin Julianaweg, de Kerk weg en de nieuwe weg naar de Polder," zo zeggen de bewoners. „Het lijkt logisch te veronderstellen dat een lagere verkeersconcentratïe per weg kan leiden tot een hogere graad van verkeers beheer sing en daardoor tot een betere verkeersveilig heid. Een lagere verkeers- concentratie zal ook minder overlast bezorgen", zo me nen zij. Ten aanzien van het als zeer subjectief gewaardeerde landschapsschooo, ,gaat de voorkeur ook uit naar een brug richting polder. „Een lage, in het dorpsbeeld pas sende beweegbare brug zal minder storend en ingrij pend zijn dan een hoge vas te brug of een grondige wij ziging van de Kerkweg". Ook het aspect flexibiliteit willen de bewoners laten meespelen bij de beoorde ling. De door hen voorgesta ne oplossing biedt daartoe meer mogelijkheden dan de overige voorstellen. Zij zien meer mogelijkheden om piekbelasting op te vangen, en aangepast te worden aan niet voorziene ontwikkelin gen. In de open brief wordt ten slotte nog opgemerkt dat een relatief zeer groot aan tal van de direct bij de uit voering betrokken inwoners voorstander zijn van een beweegbare brug. De juiste merites daarvan kunnen zij niet beoordelen. „Dit alter natief dient echter op zijn minst bestudeerd te wor den", zo menen. zij. Niets doen en het verkeer zijn beloop te laten, wordt door de briefschrijvers niet wen selijk geacht: „Uit ervaring kan worden gesteld dat, in dien de huidige verkeerssi tuatie nog meer verslech tert, met name in de spitsu ren, er ongetwijfeld meer en ernstiger ongelukken tussen snel- en langzaam verkeer zullen plaatsvin den". Zou het feit, dat de Rotterdamse architect Erik Bakema zich officieus bezighoudt met het ontwerpen van een poort tussen Schiedams museum en gebouw De Linden hof, hetgeen ultuur- wethouder Herman Posthoorn wel aanspreekt, dan toch ermee te maken hebben dat het architectenbureau Van den Broek ic Bakema uit Rotterdam is gevestigd aan de Posthoomstraat aldaar? In het artikel over leegstand, den: de werkgroep Schiedam zie onze krant van woensdag, van de Consumentenbond. De repten wij over de werkgroep Werkgroep Schiedam was héél Schiedam. Pout We bedoel- wat anders. Een uit zijn krachten gegroeide grafzerk, dat is het eigenlijk. Hoevelen zou het geen pak van het hart zijn, als de grond rond de ruïne van Oud-Mathenesse in Schiedam toch nog wat drassi- ger bleek te rijn dan wordt vermoed? Ziet u het voor zich; het nabijgelegen - Stadskantoor aan de Emmastraat, dat erbij staat als een torentje van Pisa? Verzakkend m het veen, het Stadskantoor van de baan.... Anderen zijn trots. Schiedams prestige-object, eind 1972 ge bouwd, steekt boven alles uit Maar steekt ook tegen alles af. Tegen de roomse kerk vlak ernaast, tegen de ruïne, tegen de hele binnenstad. We bbjven het lelijk vinden, dat schrille- contrast tussen oud- en nieuwbouw, Het scheelt nota bene twee eeuwen: die eerste htusjes aan de Baan werden in de tweede helft van de achttiende eeuw al opgezet Die zijn in eik geval nog niet verzakt. „Er zijn zieken te melden en alles is tot op heden naar wens verlopen". Eerlijk, zo staat het geschre ven in één van die vriendelijke briefjes, die wij ook deze week weer ontvingen van wijkver- enïging Het Singelkwartier uit Schiedam-Oost. Die club maakt er een jaarlijks gebruik van om ons op de hoogte te houden van het wel en wee van de kindertjes van het Sin gelkwartier, die dan met oom Henk op vakantie zijn. Deze keer zijn rij met zijn allen in kamp De Duikse Hoed in Loon op Zand. In het eerste briefje stond, dat de jange Colïnda de Goede een aardigheidje van de kamp leider had gekregen en door allen was toegezongen. Later werd nog gemeld, dat het weer prima is en de kinderen zich best amuseren en volop genie ten van de mooie natuur. Woensdagavond is een bos wandeling gemaakt, nadat ze 's ochtends ook al einden had den gelopen en gefietst; gister avond was de zogenaamde bonte avond en vandaag is het grut naar de Eftelïng. Morgen komen ze terug, staat in het laatste briefje. Maar dat van die zieke kinder tjes („Alles is hier nog steeds in orde") snappen we niet Ei genlijk houden we helemaal niet van zulke post Schiedam De opkomst voor het borstonderzoek vaor mannen boven de veertig is redelijk geweest. De Stichting Tuberovi die dit onderzoek begin dit te jaar voor 't eerst in Schiedam hield, heeft nu uitgerekend dat de opkomst ruim 79 procent is geweest van het aantal mannen dat in aanmerking 'kwam. In totaal zijn er 15.016 Schiedam. j»Amers van boven de veertig op- geroep en. Van 3.169 heeft men <- horen gekregen waarom niet r kon worden meegedaan. Daar volgt uit dat er 11.877 perso nen in aanmerking kwamen, van dit aantal rijn er 9.391 verschenen: 79.05 procent. Naar net tótaal aantal opgeroepenen is dat 62,41 procent, net hoogste percentage ligt in de wijk Groenoord en Kethel. Bij het kruisgebouw aan het Bach- Plein kwam 81,25 procent Voor 'Ti n°teerde nten in de Be- thelkerk aan de Oude Maas- straat 79,51 procent Het lokaal ■"'-ui de Prof. Casimirschool aan de Burgemeester Honnerlage ti bretel aan in Nieuw] and' volgt ü.met 79,04 procent k'>varri 76,15 procent. De' ^Stichting Tuberova noteerde' o ln,een lokaal van de Prinses peatrixschool aan de Buys Bal- Tbch een redelijke opkomst", al dus GG en GD-directeur E. H. -jE. Wolfs, "ongeveer hetzelfde- __als bij het gebruikelijke bor stonderzoek. Pas aan het eind van het jaar zullen we een goed overzicht hebben van het aantal «Jngkanker gevallen dat bij dit onaereoek is ontdekt Gezien de S»!aP?®en ,n VI aardingen dat er een stuic mensen iets is gevon- "jfcn- Die zullen echter nog na uw moeten worden onderzocht genV 13 n°e niets over 202" Vlaardingen De Second Nor- manby Scout Group uit Nor- manby Middlesborough in En geland zal maandagochtend om elf uur officieel worden ontvan gen op het Vlaardingse stad huis. Wethouder IJsbrand van der Velden zal de Engelse pad vinders en hun gastheren, de Marnbc van Sint Aldegonde Groep, in de historische hal van het stadhuis toespreken- De komst van de scoutgroup geldt als een tegenbezoek voor het bezoek dat de Viaardingers in 1973 aan Middlesborough brachten. Bij dit bezoek bracht de burgemeester van het Engel se plaatsje een bezoek aan de Viaardingers. Hij gaf toen een boodschap mee voor zijn toen malige Vlaardingse collega mr. J. Heusdens. Van de rijde van het gemeentebestuur is dan ook te verwachten, dat van de mo gelijkheid om de Engelsen een aardigheidje aan te bieden ge bruik zal worden gemaakt. Wet houder Van der Velden is in verband met de afwezigheid van burgemeester Kieboom en loco-burgemeester Klaots, de aangewezen man om de padvin ders toe te spreken. Dinsdag vertrekken de twee pad- vindersgroepen naar Heeze. Daar wordt het zomerkamp van de verkenners gehouden. Schiedam De Historische Ver eniging: Schiedam wil een eigen collectie gapi aanleggen van eti ketten die jeneverflessen hebben gesierd. Een eerste aanzet is ai gegeven door het bestuurslid A. Gordijn die zijn privécoliectie heeft afgestaan. In het laatste nummer van het verenigingsblad Scyedam roept men de leden op om drukkers, distillateurs of verzamelaars te zoeken die voor aanvulling zou den kunnen zorgen. Volgens de historici moeten er zeker nog oude clichés op drukkerijzolders liggen. Miljoenen etiketten zouden in de jenever- stad zijn gedrukt En dat met talloze beeld merken. De jenever werd aangeprezen met fraaie illustraties van zowat het halve die renrijk: hengsten, olifanten, vinken, giraf fes en hazen. Gouden medailles, medische aanbevelingen en indrukwekkende handte keningen ontbraken vaak ook niet. Voorbeelden daarvan zijn te zien In het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. In de loop der tijd heeft dit museum al een aardige verzameling etiketten aangelegd, onder meer van distilleerderij Herman Jansen, Oude etiketten van jene verflessen uit het Stedelijk Museum in Schiedam, „Nu hebben we al een bescheiden begin voor een eigen collectie. Wie helpt ons verder?", zo vraagt het verenigingsbestuur in Scyedam. Etiketten rijn overigens niet de enige dingen die de vereniging vergaart In het laatste nummer wordt verder nog gevraagd om oud fotomateriaal, oude an sichten en gegevens over de Havenkerk aan de Lange Haven, vooral na 1900. Vlaardingen De West- wijk bruist van de va kantieactiviteiten. Voor de week van maandag 26 tot en met 30 juli en de week van maandag 2 tot en met vrijdag 6 au gustus staan allerlei dingen op het program ma. In het ontmoetingscentrum aan de Floris de Vijfdelaan en in de Srnt Willibrorduskerk aan het Erasmusplein kan een ieder rijn of haar handenarbeidtalen- ten ten toon spreiden. Van 's ochtends tien uur tot 's mid dags vier uur wordt er geknut seld. gekleid, getekend, geschil derd enzovoorts. Kosten 75 cent. Op het terrein van de Bui ja BaZ- lotlaan wordt een bouwspeel plaats ingericht- Jeugdige bouw- en timmerlieden zullen hier ideeën kunnen uitprobe ren. Hamer en nijptang zelf meenemen, voor spijkers wordt gezorgd. Kosten 75 cent De Droedeikar. Een uiterlijk wat veranderde Droedeikar rijdt el ke dag in de Zuidbuurt van 's ochtends tien uur tot 's mid dags half een en van halftwee tot vier uur. Je kan de hele dag meedoen met handenarbeid en spelletjes. Kosten 50 cent De Droedeikar kun je vinden op het grasveld achter de flats in de Datheenstraat ingang bij de Geert Grotelaan (maandag), Prof. Telderstraat hoek Prof. Mekelstraat (dinsdag), grasveld achter de flats in de Vossius- stjjaat ingang bij de Van Baer- lestraat (woensdag), Johannes Poststraat (donderdag), Mr. Verschuurstraat bij bruggetje Zuiübuurtseweg (vrijdag). Voor de iets oudere jeugd zijn er twee soosavonden met disco in het ontmoetingscentrum. De eerste op vrijdagavond 30 juli, de tweede op vrijdagavond 6 augustus. Aanvang acht uur. Kosten 150 cent. Voorts zijn er fiimmiddagen in het ontmoe tingscentrum. Op vrijdagmid dag 30 juli: Spanky. Een week later op 6 augustus: Little Jun gle Boy. Aanvang twee uur. Kosten 140 cent. Maasland Nog voor het eind van dit jaar aal de i openbare basisschool De Schutse een fikse uitbrei ding ondergaan. De aan het Deeipad gelegen school krijgt er een zesde lokaal en een gemeenschapsruim te bij. Het ruimteprobleem waarmee de school al geruime tijd kampt, is met de nieuwe uitbreiding volledig opgelost. Eerst komt het zesde lokaal aan de beurt Dat is dringend nood zakelijk, want De Schutse start het nieuwe schooljaar met circa 170 leerlingen. In de raadsver gadering van juni stelde de raad reeds het benodigde kre diet van 61.500 gulden beschik baar. Bij de aanvang van het nieuwe schoojaar is het zesde lokaal echter nog niet klaar. Naar ver wachting is het dat pas in de tweede helft van september. Tot die tijd is als tussenoplos sing gekozen: het huren van een zaal in gebouw het Tref punt. Per maand gaat dat 690 gulden kosten. De brandpre ventie van deze op de eerste verdieping gelegen zaal was echter onvoldoende. Met de aanschaf van een ladder werd dit bezwaar opgeheven. Dat de kinderen bij eventuele calami teiten vanuit het raam eerst een uitstap van twee meter moeten nemen om bij de ladder te ko men, is door de brandweer niet bezwaarlijk geacht De uitbreiding met een gemeen schapsruimte zal pas tegen het eind van het jaar gereed zijn. Hiermee is een bedrag gemoeid van 105.000 gulden. In de raads vergadering van augustus wordt de raad voorgesteld tot deze uitbreiding te besluiten. Volgens wethouder J. Kwakkel- stein van onderwijs is deze op lossing beter dan de versnelde bouw van een nieuwe school. "Bij een goed onderhoud kun nen we nog minstens tien jaar vooruit met deze school", meent hij.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3