rennen FC Vlaarding en SW starten oefenprogramma De Adelaar bestaat 75 jaar Dit weekeinde geen amateur voetbal EDVS mag niet falen Praeses Koevermans: „Geen erkenning van Sportraad" Eindsprint Holy en Schiedam Sportagenda WF oefent Hen aanblik op het tentenkamp in het KNVB-sportcentrum te Zeist, Wat schaft de pot vanavond? Zo aardappelen, capuoijners en sla. te zien tandvlees, Om echter niet in een specifiek voetbalkamp te vervallen, staan tal van andere spelen en spelle tjes op het programma die ervoor zorgen dat de jongelui zich werkelijk geen moment vervelen. Een overladen program ma soms ook, dat om ze ven uur 's ochtends be gint en vaak laat in de avond eindigt. Geen won der dan ook dat de ou ders hun kinderen na afloop in vermoeide toe stand terugvinden. Vaak wordt van die zijde de klacht gehoord dat de jongens veel te laat naar bed gaan. Een nogal loze opmer king die door Jan Groe ne veld, één van de 23 kampchefs, als onge nuanceerd terzijde wordt geschoven: „Als de jon gens om een uur of twaalf naar bed gaan, is het een uur later stil. Maar stuur je ze om ne gen uur, half tien naar bed, dsui zijn ze om twee uur nog klaar wakker". Het totale scala van acti viteiten mag dan mis schien wat overbezet zijn}, het is in ieder geval rijkelijk gevarieerd. Het risico dat de jongens in een bepaalde sleur te rechtkomen is bijna tot nul teruggebracht Door Donald Bax Om een indruk te geven welke sporten en spelen zo'n kamp allemaal in zich kan-hebben: voetbal, trefbal, voetvolley, voet- bal- en vaardigheidstes- ten, tafeltenniscompetitie, filmavond, dierenspel, schepenspel, tal van op- drachtentochten en vrij dagavond de slotavond, waaraan altijd muzikale medewerking wordt ver leend door een bandje dat de voor deze avon den stereotype muziek verzorgt. Dus veel mee zingers waarop door ie dereen flink-kan worden gehost. Al deze activiteiten wor den georganiseerd door een kampstaf .die .wordt... samengesteld door de commissie voor jeugd- sportkampen in overleg met de kampchefs. Mees tal bestaat een staf uit jeugdleiders van vereni- gingen die door de kampchefs 2ijn voorge dragen, omdat zij als .verenigingsleider getoond hebben voor dit werk ge schikt'te zijn. Kampmoeder In de regel bestaat een stal uit negen personen, waarin elk lid zijn eigen taak heeft Zo stippelt er één het voetbalpr»- graxnma uit neemt een ander de testen voor zijn rekening en houdt weer een ander de corvee- werkzaamheden in de gaten. En dan is er de kampmoeder, die gedu rende zo'n woek ook echt als een moeder op treedt voor de kinderen. Bovendien is in bijna ie der kamp een. leerling van het CIOS (sportaca- demie) aanwezig^die irj. het praktische kader van zijn opleiding de recrea tie in de avonduren ver zorgt Met uitzondering van laatstgenoemde bestaat een kampstaf uit vrijwil ligers. Het kost al deze mensen een week van hun vakantie. Behalve ambtenaren en militai ren, die een week van het rijk cadeau krijgen. De organisatoren zijn met het plannen van hun activiteiten hoe kan het ook anders voor een groot deel afhanke lijk van het weer. En in het „gekke" Nederland weet je het maar nooit. Zo kan het gebeuren dat het een hele week regent en dat het leeuwedeel van het programma in de kantine of in de sporthal wordt afge werkt Dit jaar was het vaak zo dat de voetbal wedstrijden in de avon duren werden gespeeld, omdat de doktoren in verband met de aanhou dende hitte niet toeston den dat overdag werd gevoetbald. Donderdag zijn de ou ders aan de beurt De enige dag waarop hen wordt toegestaan de ver richtingen van hun kroost van nabij te vol gen. Iets dat overigens lang niet altijd op prijs wordt gesteld. Noch door de kinderen, noch door de kampstaf, die hier door soms ernstig in haar doen en laten wordt gehinderd. "Meest voorkomende vraag van de ouders is of wel voldoende wordt gegeten en of de jongens wel op tijd naar bed gaan. Dat laatste kan ge voeglijk vergeten wor den, maar over het eer ste niets dan lof. Op het kamp in Assen na, waar het eten wordt verzorgd door de kazer ne in Zuid-Laren, is in ieder kamp een kok aan wezig. Deze ziet nauwlet tend toe dat kwaliteit en hoeveelheid van het voedsel niets te wensen over laat. Men zou het een echt „voetballersmenu" kun nen noemen, gebaseerd op groente en vlees. Op dat menu prijken onder meer diverse soepen, ca- pucijners met sla, do perwtjes met peentjes, sperziebonen, rundvlees, karbonades en blinde vinken. Met iedere dag een toetje, zoals ijs, si naasappels en griesmeel pudding. Slotavond Voor de jongens het in de gaten hebben is het dan alweer vrijdag: de dag van de voetbal-, trefbal- en voetvolleyfi- nales en de (onvergetelij ke) slotavond. Na het avondeten wor den de clubvlaggen van de diverse verenigingen ingenomen en netjes op gehangen in de kantine. Vervolgens is het snel douchen en de vuile voetbalplunje verwisselen voor de schone en voor deze avond meer aange paste „burgerkleding". Om acht uur breekt het spektakel los. Terwijl het bandje de ene meezinger na de andere de zaal in- slingert, dansen en hos sen de kinderen tot ze erbij neervallen. Tijdens de pauzes van het bandje worden de prijzen uitgereikt, waar bij er zoveel mogelijk op wordt gelet dat iedere vereniging een herinne ring overhoudt Boven dien voert een aantal jongens van iedere club een toneelstukje op dat meestal betrekking heeft op de week die achter hen ligt En plotseling, rond een uur of één, is het stil in het kamp. De wacht maakt nog éénmaal een ronde, duikt de tent in waar nog herrie wordt gemaakt en trekt zich dan terug in de kantine. Waar de leiders en de kampstaf een feestje bouwen op de goede afloop van een week KNVB-jeugsportkampen. VRIJDAG 30 JULI 1976 Vlaardingen Het weekeinde is er voor de ama teurclubs geen voetbal op de velden in het Waterweggebied. De gemeenten volgen daarmee de richtlijnen van de groud- technische dienst van de KNVB op, om de velden vanaf 1 augustus voorlopig rust te geven. De Maassluise Sport- en Recreaiieraad jraat zich begin augustus .opnieuw over die zaak beraden, terwijl het Dage lijks Eestuur van de Vlaar- dingse Baad voor Sport en Re creatie al een nieuwe beslis sing heeft Alle velden in Vlaardingen wor den vanaf maandag 16 augus tus bespeelbaar geacht Het hoofd van de gemeentelijke Plantsoenendienst Klaas Kalfs- beek, is van mening dat de velden de eerste twee weken van augustus stus erg nat zul len worden gehouden. Op het ogenblik is de situatie zo, dat hij besproeiiïng de drainage riet gaat werken. Met andere Woorden: het water zakt niet weg omdat de grond te hard is, roaax de plantsoenendienst ver wacht dit wel over twee weken. °P het ogenblik zijn er in Vlaar dingen maar enkele velden waarvan bij besproeiing het water doorsijpelt naar de drai nage. Binnen afzienbare tijd zullen alle Vlaardingse comple xen voorzien zijn van een eigen Jnstallatie.Hoewel er op een aantal complexen dan nieuwe aansluitingen zullen moeten worden gemaakt, kan men in de toekomst voorkomen dat raen steeds weer slangen en ander aansluitmateriaal van complex naar complex moet verplaatsen. Vlaardingen De beide eerste - divisieclubs SW en FC Vlaardingen starten het komende weekeindeoffi- cieel hun oefenprogramma. De Schiedammers reizen daarvoor zaterdagavond naar Katwijk om het jaar lijkse duel tegen Quick Boys aan te gaan, de ex-club van trainer Leo Halkes van SW. Vorige week kregen de Katwijkers FC Den Haag al op bezoek en sloten dat duel met een 2-0 nederlaag af. SW zal zeker de eerste zestien man in het veld laten opdraven om in verband met de zware competitiestart zo snel moge lijk met zijn competitieteam te beginnen. De Schiedammers doen het zaterdagavond wel zonder Jan van Aitena, de nieuwe aanwinst van VDL, die op vakantie is gegaan. FC Vlaardingen ontmoet zondag avond (17 uur) aan de Mara- thonweg de Belgische eerste-di- visieclub KVMechelen. Meche- len is één van de oudste clubs van België en heeft in Valken- borgh een uitstekende doelman, die vorig seizoen nog reserve stond voor het Belgische elftal Vorig seizoen speelde trouwens ook nog Hans Postumus voor KV Mee helen, dat in Van Hae- ren zijn trainer heeft FC Vlaardingen zal zeker zijn nieuwelingen uitgebreid gaan testen en dat zijn Dick Beek, doelman Toon Eggers, Wim Tijl, Ted Hessling en Kees Do minie. Op het ogenblik is de Vlaardingse groep nog achttien man, maar trainer Theo Lase- roms gaat de competitie in met een selectie van vijftien spelers. Vlaardingen Nog steeds is de beslissing in de tweede klas honkbal niet gevallen. Leek het Delftse Kinesis Birds zijn jacht op de titel snel te zien bekroond, de beide Waterweg- clubs Schiedam en Holy zijn aan een enorme eindsprint be zig, die hen op het ogenblik maar twee punten scheidt van het leiderschap. Zondag ont vangen de Vlaardlngere aan de Zwaluwenlaan Nado-V, terwijl Schiedam uit de ontmoeting met Gouda aan gaat In de afdeling krijgt het Maassluise MSVJl zaterdag al bezoek van St Lodewijk en reist Groe- noord naar het ongeslagen Ce- Ier i tas. Schiedam Het on verwachte verlies van Hermes DVS te gen VRA (190 tegen 135 all out) heeft er toe geleid dat de Schiedamse cricke ters gepasseerd zijn door AAC, terwijl VRA zelf ook nog een mooie gooi maakt om de titel. De Schie damse kansen zijn echter beslist niet verkeken, maar dan moet zondag wel worden gewonnen van HCC 3 in Den Haag. Geen onover komelijke hindernis, al blijft optimale concentratie in het Haagge een vereiste. Excelsior'20 heeft op /Thurlede" het team van Hilversum op be zoek. Tegen deze uitge kookt spelende cricke ters moet captain Henk Rensman goed op 2'n tellen passen met als ex tra handicap dat Wim Putters met vakantie is. Al is daarentegen Koos Gouka weer present. De verwachting is een fijne wedstrijd met winst voor Excelsïor'20. Het in de tweede klasse fier aan de kop gaande- Asvion is gastheer voor het vierde elftal van Rood en Wit Uit werd een benauwde overwin ning behaald door As- vion, reden om te veron derstellen dat het ook( nu de grote kanshebber is op de overwinning. De gehele basis is terug van - vakantie zodat een span nende wedstrijd tege moet kan -worden ge zien, met mogelijk winst voor de Schiedammers. Meer problemen "heeft Spirit Daar de gehele aanval, met Vollebregt, F.. Hengst en Ter Braak, op vakantie is, moet het met een sterk gehavend team naar Rotterdam om bp „.Vreelust" Sparta H te bestrijden. Gezien de moeilijkheden om de juiste vervangers te vin den, lijkt een draw in deze wedstrijd het meest bereikbare. Vrijdag: Avondvierdaagse Hoek van Holland. Cele- ritas-Schiedazn (softbal). Eerste training DHS, 19 uur, Kethel. Zaterdag: Oude Maas- FPSC. MSV71-SL Lode wijk, 14.30 uur, Maas sluis-W. Scheveningen- Z wal uwen (haringserie). Quick-Boys-SW, 17 uur. Katwijk. HDVS-FC Dordrecht te Bruinisse, 17 uur. Zondag: Holy-Nado V, 14.30 uur, Zwaluwenlaan. Sparta 2-Spirit (cricket), 11 uur. HCC 3-Hermes DVS (cricket). Elxcelsior "20-Hilversum (er.), 11 uur, Thurlede. DFC-FC Vlaardingen C te Dord recht Wasservaar-Schie- dam, FC Vlaardingen*KV Mechelen, 17 uur, Mar, weg. Asvion-Rood en Wit (er.), Thurlede, 11 uur. Celeritas-Groenoord, Gouda-Schiedam. Schiedam Afdelingsclub WF heeft zijn oefenprogramma rond. Het ziet er als volgt uit: zondag 1 augustus: Nieuwen- hoom 2-WF, 12 uur; zondag 8 augustus: Indus '67-WF, 14,30 uur; zondag 15 augustus: DVC- WF, 14.30 uur; woensdag 18 au gustus: Zwart Wit-WF; zondag 22 augustus: HWD-WF, 14.30 uur. Vlaardingen De Postduivenvereniging De Adelaar bestaat 75 jaar. In het café van Piet van der Berg aan de Westhavenplaats werd de vereniging op 1 oktober 1901 opgericht De club startte met 17 leden en werd aangesloten bij de Nederlandse Bond van Postduivenhouders. De Adelaar is hiervan nog steeds lid en werd op 22 juli 1975 Koninklijk goedgekeurd. Enkele tuinen die nog beleend zijn vin de oprichting zijn de gebroeders Everdingen, Opa Priem, Hoogendijk de harin greder. HLaniw* van Ze lm. De- geilng. Lens e» SwaneveltL Van de oudste leden is nor m leven Dr. Moerman, die is 1908 Ud werd en na een kleine on derbreking nor steeds lid is van De Adelaar. Van der Berg is momenteel onafgebroken het oudste lid met 55 dienstjaren, hij is ook erelid evenals Wil lem Strays die nog neer actie! is voor de duivensport. Zelf heeft Struys geen duiven meer, maar als concierge van het clubgebouw, en bij het verzor gen van de duiven en het In- korven, is hij onmisbaar .voor de vereniging. Afgelopen zaterdag was de jubi- leumviucht vanuit St. Quentin in Frankrijk (242 kilometer) om de grote prijs van Radio Mole naar, een elektronische klokra dio. Winnaar van deze, vlucht werd Elisa Bouman, 2. Toon Koevennans, 3. Dr. Cor Moer man, 4. Arie de Ruiter, 5. Cor Pille, 6. Piet Verhart, 7. Marti- nus Moordam, 8. Jacob van Bo degom, 9. Henk Moerman, 10. Kees Stolk, 11. Jan de Ligt, 12. Jo Webers en 13. Paul Boer- dam. Alle winnaars ontvingen een fraaie prijs en werden door de voorzitter in het zonnetje gezet. Voorzitter Toon Koevermans: „Ik vind het een betreurenswaardi ge zaak dat de Sportraad van de gemeente Vlaardingen de postduivenverenigingen niet er kent als sport- en recreatiever eniging. Een verzoek daartoe is al tweemaal afgewezen. Wij verzetten toch een stukje re- creatiewerk voor de duïvenlief- hebbers. Gokken is bij ons niet de hoofdzaak," gaat Koever mans verder. „Er zijn leden bij die al 20 jaar meedoen en nooit een cent aan de duiven ver diend hebben, zij doen louter en alleen, mee voor de sport" Toon Koevermans is al 20 jaar lid van De Adelaar, daarnaast is hij 10 jaar tweede voorzitter van de kring Rotterdam. In de tentoonstellingscommissie van Rotterdam en omstreken, waar zo'n twintig verenigingen bij aangesloten zijn, is Koever mans al zes jaar voorritter. Eén oktober is de officiële oprich tingsdatum en dan gaan de le den van De Adelaar een feestje brouwen in intieme sfeer. Zeist Sinds 1948 orga niseert de Koninklijke Ncderlandsche Voetbal bond (KNVB) jaarlijks de voor voetbalvereni gingen overbekende, maar voor de buitenwe reld echter totaal onbe kende, jeugdsportkam- pen. Iedere zomer, van eind juni tot begin au gustus en verdeeld over zes kaxnpweken, kunnen zo'n slordige zesduizend jeugdige voetballers, in lefeftijd variërend van tien tot en met veertien jaar, zich een week lang intensief uitleven- Het initiatief tot deze kampen werd in 1948 ge- legd' door de Vereniging van Zaterdagclubs (VZC). In die tijd, de tweede wereldoorlog zat nog diep in ieders geheu gen gegrift, reikte de welvaart nog niet zo ver 'dat iedere jongen jaar lijks met vakantie 'kon gaan. De zaterdagclubs kwamen toen met het idee om als compensatie een voetbalkamp te orga niseren. Om de jongens - toch de mogelijkheid te bieden er een week uit te zijn. Het succes was dermate overrompelend dat de KNVB besloot deze kam pen onder haar auspiciën te nemen. Ieder jaar steeg het aantal deelne mers met grote sprongen en in 1956 werden de je ugds port kam pen een volwaardig onderdeel van de werkzaamheden van de KNVB. Het KNVB-handboek uit 1964 vertelt hierover: „Mede door het feit dat de kampen onze jongens zo enorm veel vreugde geven, heeft de bonds vergadering in 1956 ver klaard: „De jeugdsport- kampen beschouwen wij als onderdeel van het bondswerk". Sedert dien prijkt dit belangrijke werk als post op de KNVB-begroting". Uiteraard was het in de beginjaren van de kam pen nog echt pionieren. Het eerste kamp, dat in 1948 in Nuns peet werd -gehouden, telde 430 deel nemers uit zestien ver enigingen, die niet kon den bevroeden dat dit aantal vijfentwintig jaar later vervijftienvoudigd zou zijn. In 1963 was het aantal deelnemers al opgelopen tot 2300. Verdeeld over de kampen Hoek van Holland, Otterlo en Baam. Niet veel later vielen de laatste twee af, maar daarvoor in de plaats kwamen Zeist (KNVB-sportcentrum), Assen (kunstijsbaan), Ouddorp en Maarsber- gen. Ouddorp verdween ook en over bleken Hoek van Holland, Zeist, As sen en Maars bergen, dat enige jaren uit de roula tie is geweest, maar er dit jaar weer bij is.JDeze zomer bieden de vier kampen onderdak aan 6003 jongens en leiders en tweehonderd kamp- stafleden. Werkelijkheid Genoeg geschiedenis, over naar de werkelijk heid. Want nog steeds is niet naar voren gekomen wat een week jeugd- sportkampen nu precies inhoudt Uiteraard staat de voetballerij centraal.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5