SCHIEDAMSCHE COURANT W® Politieoptreden bemoeilijkt door rondrijdende bromfietsers Consul bij burgemeester I Mobiele Eenheid grijpt harder in Kalmte SCIfflDEM ROTTERDAM BASKONSOLÖSU BEDRETTEV TIM ABAS: aanval Keurings diensten spreken eikaar niet tegen 4|' Hlllülllfl Dinsdag 10 augustus 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klachtendienst 144144 _101ste jaargang no. 25634.4 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL De Botterdame Mobiele Eenheid trekt in linie door de Mariastraat Als een service aan de in het Waterweggebied wo- 1 nende Turken hebben wij gemeend om vandaag twee stukjes m Turks op moeten nemen in deze krant. Het ene is een vertaling van het hoofdartikel uit het Rotterdamsch Nieuwsblad van gisteren waarin afkeer wordt uitgesproken over de anti-Turkse rellen van dit weekeinde. Verder een in het Turks gestelde oproep van de Turkse consul in ons land, de heer Tunabas te Rotter dam, aan zijn landgenoten om vooral kalm te blijven. „Ik ben hier pas zes maan den en ik had dit met voor zien. Deze acties waren een comptete verrassing voor mij", aldus de heer Tuna bas. AGIZ DOLU KR I TIK, eles- tirme gelmeye basladi yine sinirlarimïzin disindan, bu hafta sonu meydana gelen olaylarla ilgili olarak. Sabir- siz, bilincsiz ve suursuzca yapilan ayirimdan oturu. Schiedam da yuzlerce kisi- nin ayni hakka sahip oldugu halde, adeta halk mah keme lerinde yargilarcasina, in- sanlarai yargilamaya kalkis- masi uzerine. BILINDIGI GIBI olay cika- ranlarla birtik olma, bir ba- si t dovus veya kavga olayi- nin musebbibi bir Turk ola- bilir. Suphesiz cok uzucu birsey bu. Bunun boyle ol- masi Schiedam daki kermis olayi boyle kotu bir dramin oynannaasini gerekt irmez herhalde. BOYLE OLSA BILE henuz huk uk i olarak sucun tesbit edilip, bir Turk tarafindan cinayetin islenip islenmedigi tartisiürken, kendi kendimi- ze hakemlik-hakiml ik oy- nayip, suclu zanlisini ccza- landirmak gibi, insanlik disi da vr an is herhalde yakisik almazdi. EN AZINDAN boyle bir olay Schiedam daki bir ki- sim halkin sokaJc teroru ya- ratmasini gerektirmer. Hat- ta bu bas ka milliyetten bir kisi olsa bile. Bunun icin bu adi sokak kavgasini tas vip edemeyiz. En kisa 7.4 man da berkes uze rine duseni yapip, evine ce- kilmek zorundadir. Sucltilar normal me tod ve kajiunlarla cezalandi -ril mali dir. Yasadi- gimiz (ve yasamak istedigi- miz) dtmyada Rust nog niet terug in Schiedam „Cuma aJcsami Scihidem sehrinde meydana gelen olaylarla ilgili olarak, hadi- se mahallinde polis refaka- tinde yapmis oldugum tahki- kat neticesinde, polisin gere- kli emniyet tedbirini aldigi- ni gormus bulunuyorum. Bu ara da vataadaslarinla konusma Lmkanini da bul- mus bulunuyorum. Bir kis- minin panik icerisinde oldu- klarini gorduru. Bir kis mi evlerini terketmislerdir. Bu arada Schiedam polisinde bir cift vatandasimin evlerï- ne gidemedigini, polis buro- sunda sabahlamak istedikle- rinl uzulerek musahade et- tim. Bir kisim yurttasimiz ïse, Baskonsotoslugumuza muracaatla tedbir alinmasi- ni istemislerdir. Kendilerine itidal tavsiye ederek, polis in sorusturmasinin sonucunu beklemelerinï rica ettim. Hollanda lilarin bu Turkiye aleyhtar tutumu benim icin supriz olmustur. Ben henuz alti aydir Hollanda da bulu nuyorum Boyle birseyi arzu ctmem tabiiki imltansizdir. Cok iyi iltskilerimiz olan Hollanda lïlar arasinda, Tur kiye aleyhtari hir tutum ol- duguna malesef istemeyerek i nan maya bas lad ïm. Gele- cekteki dostane iliskilerimi- zi gozonunde buJundurarak. birbirimize daha anlayisla davramnak zorunda. oldugu- muzu belirtmek is te rim Schiedam Nog steeds wordt Schiedam geteisterd door on geregeldheden naar aanlei ding van de dodelijke steek partij die vrijdagavond op de kennis plaatsvond. De rellen richtten zich gisteravond voornamelijk op de oostwijk. Vijftig man van de Mobiele Eenheid hebben daar diverse malen hardhandig straten schoongeveegd. Tevens werd een aanval verhinderd op het huis van burgemeester Arie Lems. Tot na middernacht bleef Schiedam-Oost onrustig door opstootjes, brandjes en charges. Er werd een kat en muis speï opgevoerd tussen politie en jongeren. In totaal werden zes arrestaties verricht. De Mobiele Eenheid trad gisteravond harder op dan zondag- en zaterdagavond. Ook de jongeren die de rellen ver oorzaakten hadden hun. taktiek veranderd. Zij waren mobieler. Op brommers waren zij moei lijk grijpbaar. Bij de aanval op het huis van de burgemeester aan de Burge meester Knappertiaan werden drie jongeren gearresteerd. Tien man van de ME stond al klaar voor de jongeren arri veerden. Bij aankomst werden de jongeren verspreid voor zij kans hadden gezien de ruiten in te gooien. Burgemeester Lems ging kort na deze actie van het hoofdbureau van politie naar huis om zijn vrouw op te vangen. Op de aanval reageerde hij met de woorden: ^Eigenlijk verwachtte ik het wel een beetje." Je loopt natuurlijk een risico. Misschien komt het ook wel omdat ik voor het NOS-j'oumaal op de televisie was. We hadden afgesproken dat we de rellen nu harder zouden aanpakken, maar ze rijn nu moeilijk grijpbaar. Het lijken georganiseerde oproer kraaiers, uitgerust met mobilo foons." De rellen die eerst op het Broers- vrid en later in de Westfranke- landsestraat in het westen plaatsvonden richtten zich na de aanval op het huis van de burgemeester voornamelijk op de oostwijk. la de Singel, de Boerhaavelaan de Franselaan rukte de Mo biele Eenheid op naar de Pro fessor Kamerlingh Onneslaan ^aar jongeren zich met molo tovcocktails hadden verza meld, Ook de Stationsstraat en de zijstraten werden schoonge veegd. Twee arrestaten werden met handboeien afgevoerd. molotov-cocktail op het La ren tzplcin lokte nieuwe acties van de ME uit. Een arrestant werd handhandig van de Mor sestraat naar de overvalwagen gebracht. Niet lang daarna werd er op het Lorentrplein een auto midden op de rijbaan ge- duwd die later van een Turk bleek te zijn. De Ooel werd overgoten met twee jerrycans Vlak voor de woning van burgemeester Lems werden diverse arresta ties verricht. Van links naar rechts de Turkse handel- sattaché A. Ka- pisiz, consul- generaal B. Tu nabas en bur gemeester A J. Lems Schiedam Naar aanleiding van de onlusten van het afgelopen weekeinde heeft burgemeester drs. Ane Lems gistermiddag een onderhoud gehad met de Turkse consul-generaal B. Tu nabas. Deze vroeg om bescher ming van de Turkse bevolking en om voortzetting van de ai 1 genomen maatregelen voor hun j veiligheid. In tegenstelling tot de algemene j indruk was de consul zeer te- vreden over het politieoptreden „Hier is eert zeer alerte en elfi Ciente politiemacht, die de zaak j goed in de hand kan houden", aldus de heer Tunabas. Al vroeg begon de politie gisteravond met acties, zoals hier in de Hoogstraat. benzine. Voordat men echter kans had gezien de wagen in brand te steken was de ME al ter plaatse. De wagen werd af gevoerd naar het Boerhaave- plein waar de brandweer de wagen schoonspoot. Na deze actie waren er in Schic- dam-Oost alleen nog twee klei- uc brandjes. Schiedam Raddraaiers reden af en aan. Op brommers en ook wel in auto's begaven zich grote groepen jongeren van oost naar west, letterlijk van het ene deel van de stad naar het andere. Al voor zeven uur gisteravond bleek, dat ook deze keer minstens een derde deel van de op rellen beluste menigte bestond uit jongens in de leeftijd van rond de zestien jaar. In elke oude wijk, waar men uit nieuwsgierigheid iets van de actie kon volgen, zei men dan ook: „Dit zijn geen volksgerichte rellen meer. Gelukkig. Wat nu aan de hand is, is gewoon agentje pesten- Met Tur ken heeft dit vanavond niets meer van doen." Raddraaiers noemde ook burgemeester drs, Arie Lems de jongens, die de actie van gisteravond aanvoerden. Een actie trouwens, die naar ieders mening wei nig meer te maken had met racisme, al was de auto die men probeerde in brand te steken eigendom van een Turk en ook al waren in Oudhollandse strijdliedjes verturkste varianten aan gebracht. Lems vond de actie in geen enkel geval begrijpelijk: „Wij wijken niet voor het gepeupel en zullen behoorlijk hard op treden.' Het is beschamend, wat hier gebeurt." Hoofdinspecteur D. P. van der Veen, waarnemend commissaris tijdens de vakantie van C. van der Haagen, vond eveneens dat een hardere aanpak nood zakelijk was. „In kleine groepjes rijden die bromfietsers door de stad heen. Pure baldadigheid. Zij spreiden zich, dat is duidelijk. Dat maakt het echter voor ons onmogelijk om hen op de voet te volgen. Dat is een groot nadeel. Op deze manier worden wij alleen maar beziggehouden. Wat wij daaraan moe ten doen, Js mogelijkerwijs een harder optreden- Daarover ga ik nu overleg gen." Van der Veen zei dat halverwege de avond, kort na half tien. De Mobiele Eenheid kwam daarna herhaaldelijk ten tonele, en na een harde charge in de Morsestraat was van een georgani seerd optreden van herrieschoppende jeugd nauwelijks sprake meer. Telkens wanneer een agent met witte helm zich liet zien, nam de massa de wijk. Nauwlettend hield de politie een licht groene Ford Capri in de gaten. Deze wagen was één van de enkele voertui gen, die in de actie een coördinerende taak vervulde. Twee maal werd de Capri achtervolgd. De eerste keer door een autobusje van de Mobiele Eenheid over de Lorentz^ laan, Hogebanweg, Horvalhweg en Sin gel. De tweede maal door een surveil lancewagen van de pokitie door het Prinses Bcatrixpark. De wagen, die zat volgeladen met actievoerders (vermoe delijk vrienden van de jongen, die vrij dag werd doodgestoken), bleek beide keren te snel. Indrukken, die ook bij de politie zijn blijven hangen, zijn dat allereerst de actie van gisteravond niet direct tegen Turken was gericht, in tegenstelling tot de acties van dit weekeinde, maar nu waarschijnlijk voortvloeiden uit ballorigheid aan het eind van de zo mervakantie. Daar staat tegenover, dat de laatste actie meer voorbereid moet zijn geweest. Was de hele dag al sprake van nieuwe acties {men had het over brandbom men, en inderdaad zijn die gebruikt}, 's avonds bleek dat van een meer uit gestippelde tactiek kon worden gespro ken. Moeilijk kwam de actie op gang, maar toen eenmaal Alle jongeren zich hadden verzameld en even en masse het Broersveld opgingen, verspreidde men zich na de eerste actie van de ME over SchiedanvOost en West, met voor al het Lorertzpleïn als centrum van actie. Vanaf het moment van uiteen gaan was het met name op de Koe markt een komen en gaan van brom fietsers, die contact onderhielden met beide groepen in de twee oude wijken, en die als tweede doel voor ogen hield: het misleiden van de politie. Wat vooral bewees, dat de actie niet langer tegen Turken was gericht maar berustte op baldadigheid, was het feit dat Turken in de Mariastraat de naamplaatjes voor hun voordeur, die zij in de loop van de dag eraf hadden geschroefd, gisteravond weer durfden te bevestigen. Dat gebeurde wel later op de avond. Tot diep in de nacht waren opmerkelijk veel mensen op de been, meer dan in het weekeinde. Het zachte weer noopte velen In vooral de Boerhaavelaan en Mariastraat ertoe om buiten te gaan zitten of uit het raam te gaan hangen. De ernst van de zaak zag lang niet iedereen in, blijkens opmerkingen als: „Ach, laat die jon gens toch, hel iji nu nog vakantie...." Vlaardingen In een brief, ge richt aan B en W, heeft de plaatsvervangend directeur van de Keuringsdienst van Wa ren verklaard, geen enkel be zwaar te hebben tegen de ver koop van aardappelen en peen tjes die geteeld zijn op het met slib uit de Rotterdamse havens opgespoten land van landbou wer H. J. van Woerden. In een bnef die gencht is tot de directie van Gemeente Werken Vlaardingen echter stelt dr W. van Dnel van de afdeling schei kunde van het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid dat aan leg van volkstuinen m de Broekpolder, gezien de hoge cadmium gegevens, met verant woord is. Plaatsvervangend directeur dr. J. Th. van Doesburgh deelde ons desgevraagd mee dat de resul taten van beide onderzoeken ongeveer gelijkluidend zijn. Per gewas echter, en zelfs delen van gewassen, kunnen de gehalten van zware metalen sterk ver schillen. Daar volkstuinders allerlei ge wassen telen zou derhalve ge vaar kunnen bestaan dat het ene gewas wel en het andere weer met zware metalen bevat. f t4 SI 1 iC ffi- 1 «•ai®?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1