SCHIEDAMSCHE COURANT Provincie Laat mensen m eepraten Volksunie nt r e I en weer 01 i „Ik word stapel van die Voorlichting'' „Broekpolder is gevaarlijk" Voor herindeling Midden Delfland vordert Ifc neem leproi Jeugdwerkloosheid in juli gestegen Mevrouw Romeijn: Eerste paal Maassluis' stadskantoor AUTOBEDRIJFERTAN Brandbommen in Proveniershuis; Turkse winkelier opnieuw gedupeerd Eerste woningen Steendijkpolder bijna klaar In Waterweggebied: B en W Vlaardingen: Schiedam moet dokken voor treinlawaai Brand stichters aangehouden Ingebruikneming GAB uitgesteld Öjfe» Donderdag 12 augustus 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101 ste jaargang no. 25636—4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - Wachtend lenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL !^IIIIIIl!!lllill(lil!IIIIIlllI|]l[li!!lil[||liNI!ii(iiI!]|llliIII!ll!lllllll|]ltlliiiiliHiitini Mevrouw Ro- meijn aan de telefoon: „Weer die voorlich ting". Vlaardingen Mevrouw Romeijn uit de Van Blankenheimstraat heeft er schoon genoeg van. Elke dag wordt zij talloze malen, gebeld door mensen die de afdeling Voorlichting van de ge meente willen hebben. „Ik word er hele maal crazy van", zegt zij „Ze bellen me 20.000 keer per dag, omdat ik toevallig het oude telefoonnummer van „die voorlichting of zoiets" heb gekregen. Eigenlijk weet ik nog geen eens wat het is, die voorlichting. Maar het schijnt nogal geliefd te zijn bij de mensen. Ze kijken natuurlijk in het telefoonboek en dan zien 2e telefoonnummer 34 24 15. Dat is nu mijn nummer. Je wordt er helemaal stapel van". Mevrouw Romeijn legt haar probleem duidelijk op tafel. Sinds één juli woont zij in VIaardingen. Vóór die tijd woonde zij in Rotterdam. Daar had de 51-jarige mevrouw Romeijn ook wel eens moei lijkheden met haar telefoon". „Daar bleef het gelukkig bij een geintje, maar hier m Vlaardmgen loopt het helemaal de spuigaten uit", zegt zij geïrriteerd. Mevrouw Romeijn hoopt dat de mensen dit stukje lezen: „Want anders blijven ze bellen. En ik ben niet van plan om het nummer te wijzigen. Dat heb ik in Rotterdam ook al gedaan. Neen. Mijn huidige nummer laat ik ongewijzigd. Ze kunnen wel blijven bellen, maar ik leg gewoon de hoorn op de haak. De aan- houder wint". Voorlopig berust mevrouw Romeijn in haar lot. In februari komen de nieuwe telefoonboeken uit Daar zal het gewij zigde nummer van Voorlichting natuur lijk wel in staan. „Hopelijk wordt het dan iets minder". Het telefoonnummer van het gemeente lijk Voorlichtingsbureau is: 35 58 88, Dus.... trnfifiiiiiiiiiirinjiimNiiiiiimiifiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiijiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiniimimiiiuiiiiiiifiiiiiiiiiijm Delft Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland hebben besloten ak koord te gaan om op 1 september te starten met een inspraakproce dure bij de inrichtings plannen van het Midden Delfland. Om deze pro cedure door te laten gaan, moet ook de Stich ting Onderzoek Midden Delfland (SOMD) er mee instemmen. Hiermee zou de provincie vooruit lo pen op een beslissing van de Tweede Kamer over de ontwerpwet Midden Delfland. Het was de werkgroep Midden Delfland Delft (MDD) die de aanzet gaf tot het instellen van de inspraakprocedure. In april van dit jaar gaf de werkgroep een boekje uit waarin werd ge pleit voor inspraak van de be volking bij het inrichten van het. Midden Delfland. Wanneer de Stichting inderdaad instemt met het besluit van Gedeputeer de Staten, zullen de Provinciale Raad voor Ruimtelijke Orde ning, de Streekeonmrussïe en de werkgroep MDD samen de in spraak organiseren. Vanaf 1 september worden dan mensen uit de bevolking van de omliggende gemeenten uitgeno- dig om in een aantal werkgroe pen te gaan zitten die zullen proberen een plan op te stellen voor de inrichting van het Mid den Delfland. Dit plan zou re presentatief moeten zijn voor de mening van bevolking van de betrokken gemeenten. Hier toe zullen ook enquetes gehou den worden. Op het ogenblik ligt in de Tweede Kamer een ontwerpwet over het Midden Delfland waarin wordt voorgesteld een recon- structiecommissïe samen te stellen die over de inrichting van het gebied moeten beslui ten. In deze commissie zullen wethouders van omringende ge meenten en een provinciebe stuurder plaats nemen, maar de bevolking zou er nauwelijks in betrokken worden. Het is de bedoeling van de werkgroep- MDD dat de Ideeen van de verschillende werkgroepen die aan de inrichting van het Mid den Delfland gaan werken, tot één geheel worden gesmolton. Dit untwerppland zou dan als basismateriaal voor de recon structiecommissie moeten gaan dienen. Op die manier worden de eisen van de bevolking in de inrichting verwerkt. Verder zal het materiaal ook voor het streekplan dienen. - Burgemeester M. K. van Dijke zal half september de eerste paai slaan voor het nieu we Maassluise Stadskantoor in Koningshoek. De bouw van het nieuwe kantoor is inmiddels gegund aan de Ne derlandse Aannemingsmaat schappij Nedam B.V. te Am stelveen. Dit bedrijf was met een bedrag van 10,842.500,- (exdusief BTW) de laagste van de veertig inschrijvers. Het toeval wil, dat de bouw van het nieuwe stadhuis precies valt in het jaar dat het oude stad huis aan de Hoogstraat zijn 300ste verjaardag viert voor botrouwtw occasion* V. Deventerstr««t17 Schiedam Tel. 26.53.25 Koopavond geopend Voor de tweede maal bin nen een week zijn gister avond de ruiten ingegooid bij de Turkse winkelier Y. Sen- gull aan de Korte Dam. Schiedam Het aantal ongere geldheden in Schiedam is sterk verminderd. Het bleef gister avond voornamelijk beperkt tot het werpen van twee molotow- cocktails in het Proveniershuis, het voor de tweede maal vernie ten van een ruit van een Turkse winkel en het 121 brand steken van een vuilcontainer en een bloembak. De Mobiele Eenheid is niet in aktie geweest. Dat geldt ook voor het nieuwe wa pen dat de politie in de strijd had willen werpen: twee grote Bouviers met elk veertig meter lijn. Wel zijn echter in de Boylestraat twee mannen gearresteerd voor het verspreiden van opruiende geschriften van de Volksunie, die wordt geleid door de Hage naar Joop Glimmerveen, De pamfletten die huis - aan-huis werden verspreid door de 32-ja- rige free-lance journalist G. A N. M. B. uit Hoorn en de 56-ja- rïge reisleider J. H. S. uit Am sterdam zijn gericht aan de „Blanke Nederlanders". Glimmerveen vindt dat het ge- mentebestuur verantwoordelijk is voor de wanordelijkheden. Door de uitgegeven verklarin gen zouden de stadsbestuurders de inwoners van Schiedam ook lafhartig in de steek hebben gelaten. De Unie zegt orde op zaken te willen stellen door on der meer alle Surinamers en Maassluis Aan het einde van: deze maand worden de eei woningwetwoningen in de Maassluise Steendijkpolder op geleverd. De eerste nieuwe wo ningen maken deel uit van een complex van 229 woningwetwo ningen. Samen met nog 850 an dere woningen vormen zij het. zuidelijke deel van de Steen dijkpolder. In het noordelijke gedeelte zullen nog eens 864 woningen komen. Voor het noordelijke gedeelte is gisteravond in de Koningshof de inspraakprocedure van start gegaan. De straten in Steendljkpolder- Zuid worden genoemd naar mensen die zich op de een of andere mander hebben beijverd voor de vrede of zich voor het welzijn van de mensheid ver dienstelijk hebben gemaakt. Deze straten zullen dreven wor den genoemd. Vlaardingen In juli is de geregistreerde werkloosheid opnieuw gestegen, zij het in geringe mate namelijk met 29 mannen en 18 vrouwen. In vergelijking met juli van het vorige jaar is dit een stijging van respectievelijk 22 procent en 1Z procent. Door het verlaten van de scholen echter is de werkloosheid onder de jeugd groter dan de totale stijging, zodat de werkloosheid onder de volwassenen iets daal de- De stijging van de jeugd werkloosheid was ruim twee maal zo hoog, namelijk 49 pro cent jongens en 20 procent meisjes. Volgens een medede ling van het Gewestelijk Ar beidsbureau kan echter pas in de loop van september worden bezien m hoeverre de hoge jeugdwerkloosheidscijfers blij vend zijn. Immers, er zijn thans nog te veel onzekere factoren in verband met vakanties en lo pende sollicitaties. Wel vait het nog maar te zien of jongeren zonder een gespecialiseerde op leiding nog wel toekomst heb ben in kantoorbanen. De openstaande vraag naar ar beidskrachten daalde ten op zichte van juli 1975 met èl pro cent voor de mannen en met ju procent voor de vrouwen, waar mee de verhouding van vraag en aanbod aanzienlijk verslech terde. In de metaal is ui verge lijking met dezelfde periode van het vorig jaar het aanbod verdubbeld, terwijl de vraag tot ongeveer 1/4 is teruggelopen. Deze ontwikkeling is nog met tot staan gekomen. Hoewel het aantal aanvragen voor werktijdverkorting is te ruggelopen is het aantal werk nemers dat hierbij betrokken is aanzienlijk gestegen. Dit als ge volg van de werktijdverkorting bij Wdton-Fijenoord. Overigens moet het volgens het Geweste lijk Arbeidsbureau niet onmo gelijk worden geacht dat de terugloop in aanvragen voor werktijdverkorting mede een gevolg is van de produktie-on- derbreking door de vakanties. Turken uit Nederland te verwij-i deren. Over de pamfletten die onder an dere ook aan de Maasdijk* zijn verspreid zijn op het politiebu reau al drie klachten binnenge komen. „Een duidelijke aldus hoofdinspekteur van der Vaan. „Ik hoop en ver wacht dat de inhoud bij de Schiedammers bijzonder slecht zal vallen. Gezien de plaats en de tijd van verspreiding zijn. het duidelijk opruiende geschriften en hebben we dus ingegrepen." De politie heeft nog geen spoor van de jongens die gisteravond om kwart over negen twee mo lotovcocktails in. het Prove niershuis wierpen. De brand bommen die vanaf de waterzij de in het achterhuis werden geworpen hebben nauwelijks schade aangericht Vlaardingen Het eten van aardappelen en groenten die afkomstig zijn uit de Broek polder is nog steeds niet zonder gevaar en wordt door het gemeentebestuur ontraden. Aldus staat in een verklaring die wethou der J. Vermeide- van Dijk aan het begin van de gisteravond gehouden gemeente raadsvergadering namens het college voor las. Burgemeester en wethouders lieten deze waarschuwing boren na overleg met het ministerie van landbouw en visserij. Het gemeentebestuur zal voortgaan met het verzamelen van gegevens. Dit gebeurt dan in overleg met de betrokken autoritei ten en instanties, te weten het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid, de Keurings dienst van Waren, de gemeente Rotterdam en de bij deze affaire betrokken ministe ries. Schiedam Voor de rellen die zondagavond in Schie dam-West plaatsvonden zijn opnieuw twee arresta ties verricht. De 18-jarige leerling-bank werker V.F. en zijn een jaar oudere collega C.T.- M.V. werden er van ver dacht dat zij brand hebben gesticht in de Turkse mos kee aan de Mariastraat. Beide Schiedammers zijn ingesloten op het hoofdbu reau van politie. De laatst genoemde is daar gister morgen om kwart over vijf voor van zijn bed gelicht De brandweer bluste gisteravond aan de Kreupefstraat de huisvuilcontainer die door twee jongens van rond de DU kwam voornamelijk omdat zestien jaar benzine was overgoten en in brand een Schiedammer die in de gostOken. Schie aan het vissen was de bommen 2ag ontploffen en on middellijk de politie alarmeer de. Het achterhuis kwam daar door slechts vol rook en een sterke benzinelucht. Alleen de houten vloer werd iets beschadigd. Ook de jongens die gisteravond om ben uur vanaf een paar brommers stenen door twee ruiten wierpen van Sin turk-ex port aan de Korte Dam zijn nog niet gepakt De Turkse winke lier Y. Sengull had gistermid dag net nieuwe ruiten in de étalage laten zetten. De oude waren gesneuveld bij de reller van zaterdagavond. Verder zoekt de politie nog naar twee jongens van rond de zes tien jaar die gisteravond om kwart voor elf in de Kreupel- straat een vuilcontainer met benriene overgoten en in brand staken. Voor de ongeregeldheden zijn wel drie jeugdige verdachten naar het bureau gebracht. Allen zijn echter na een kort verhoor weer op vrije voeten gesteld. S hiedam Over het onderzoek naar de dodelijke steekpar tij die vrijdagavond op de Schiedamse kermis plaatsvond is de politie zeer voorzichtig in de mededelingen. Gistermid dag wilde men alleen kwijt dat et een positieve ontwikke ling is. „Enige optimisme is gerechtvaardigd dat het onderzoek tot een goede oplossing zal leiden", aldus hoofdinspecteur D. P. van der Veen. Verdere inlichtingen wil men absoluut niet geven. Zeker is evenwel dat de politie waarde hecht aan de opmerking die een caféhoudster in onze krant van afgelopen maandag deed. Deze vrouw meende dat de dader een vaste bezoeker was van café Mickey Mouse. Via België zou de man, een Turk die illegaal in ons land verbleef inmiddels al naar zijn vaderland zijn gevlucht Schiedam De Nederlandse Spoorwegen willen dat Schie dam bijdraagt in de kosten om de geluidsoverlast bij het spoor wegviaduct Parkweg te vermin deren. Het college van burge meester en wethouders is hier al mee akkoord gegaan. Binnenkort zal ook aan de ge meenteraad toestemming wor den gevraagd om voor de uit voering een bedrag van 15 mille te reserveren. Een gedeelte van de werkzaamhe den is al uitgevoerd. Zo hebben de NS al langere spoorstaven aangebracht. Wanneer er nu een trein passeert dreunt het noordelijk spoor minder hard op de metaalconstructie van het viaduct. De tweede maatregel tegen het treinlawaai wordt het aanbren gen van elastische voegen on der de steunpunten van de staalconstructie. Tenslotte worden ook de zij tussenplaten tussenplanten van het viaduct verwijderd. Daar moet dan wel een andere bevei liging voor in de plaats komen, want deze platen zijn ervoor om tevoorkomen dat er voor werpen van de spoorbaan of uit passerende tremen op de on derliggende rijbaan vallen. Na elk onderdeel zal het centrum voor technisch onderzoek van de NS metingen verrichten om het resultaat van. de werkzaam heden te peilen. Zeker is dat de geluidsoverlast voor de omwonenden zo nooit helemaal zal verdwijnen. Dat zal alleen het geval zijn als het viaduct helemaal wordt ge sloopt en weer opnieuw wordt opgebouwd. Dit blijkt uit een. intern NS-rapport dat wij 7 juli 1975 publiceerden. Schiedam De ingebruikneming van het nieuwe pand van het Gewestelijk Arbeidsbureau achter de Hargahof is veertien dagen uitgesteld. Oorzaak is de schade die de jeugd tijdens de bouwvakvakantie heeft aange richt. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden zal de ver huizing nu begin oktober ge schieden. Het publiek zal zich nog even tevreden moeten stel len met het huidige provisori sche onderkomen. Dit nieuwsblad, waann u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd m combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen graiis op proef toe in combinatie met: flotterdamseh Nieuwsblad Tel Deze bon 1, open envelop, zonder postzegel sturen Antwoordnummer 834. Rotterdam. 'ri '4 "'«itsa U'j '•WM 'ij?-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1