Twee jaar en tbr geëist na „spelletje" schieten 5Mahogonymodieus spektakel rond Diana Ross Maar iJc Jhelb ze wel in de gaten hoor, die linkers..." Sukkel van bankier jaagt op aandelen Baldadigheid met brandslang Verslaafde Vlaardinger treft vriend dodelijk Koffie hamsteren bij Mar de Wilt: hamsterwoede CARILLON BESPELING VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1976 3 Botterdam Met moeite krijgt Maarten van W. (22) wat woorden over 2'n lippen- „Ik weet er zelf nog geen raad mee", klinkt het als hem voor de Rotterdamse rechtbank wordt gevraagd, waarom bij op 8 mei zijn twintigjarige vriend Bob Sureveen in Vlaardin- gen heeft doodgeschoten. Officier van justitie mr. W. A. de Saint Aulaire houdt het op een „ver, bijzonder ver, uit de band ge lonen spelletje in de dragsscene". lil, W ju ui. i^«ivun. Omdat hij Van W, beschouwt als een „uiterst gevaarlijk iemand, als hij niet wordt behandeld" adviseert de officier een gevan genisstraf van twee jaar en daarbij een onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. De achtste mei begint voor Bob en Maarten zoals voor hen ge bruikelijk. In de vroege och tend wordt al bier gedronken en slikken 2e verdovende mid delen. Maarten, die van de dok ter dagelijks drie mandrax ta bletten moet innemen, over schrijdt gewoontegetrouw die hoeveelheid en heeft er in een mum van tijd al zes in zijn van drugs afhankelijke lichaam. Om de weer opduikende verve ling te verdrijven besluiten de vrienden in de tuin bij Maarten van W, met diens luchtbuks te gaan schieten. Ondanks de hoe veelheid geslikte middelen toont Van W. zich een vaardig schutter, die telkens raad weet met moeilijke doelen. WOOBDEN Nadat zij korte tijd woerden heb ben gehad over wie er aan de beurt is om een spiegel aan diggelen te schieten, raakt Bob Sure veen door het slaapver wekkende mandraxmiddel ver suft en valt in slaap. „Dat zat me niet lekker", vertelt Maar ten de rechtbank- „Be wilde hem wakker maken." Van W. slaagt daarin door zijn vriend in de borststreek te tref fen. Jk schrok enorm van wat ik gedaan had, maar toen hij bij me kwam zitten en direct zei dat hij er geen last van had was ik gerustgesteld." Van een tweede kogel, die Sureveen in de pols raakt kan de Vlaardin ger zich niets voor de geest halen. De beide knapen beslui ten daarna elkaar om beurten „voor de grap" te beschieten.- Geen van de kogels treft doel, totdat Sureveen opnieuw neer valt „Omdat ik dacht dat het toch geen kwaad kon, heb ik toen weer geschoten", herinnert Van W. zich. De kogel dringt door tot de hersenen. Bob Sure veen sterft een dag later. „Hebben er werkelijk geen ande re zaken een rol gespeeld?", tracht rechtbankpresident mr. G. J. E. Poe rink. „U had van Bob nog geld tegoed, is het niet?" „Dat had er beslist niets mee te maken. Ik kon altijd goed met hem opschieten. Ik heb wel eens bedreigingen geuit omdat hij zich niet aan zijn afspraken had gehouden, om dat geld terug te geven, maar dat heeft die dag géén rol gespeeld. Ik heb hem alleen maar wakker willen maken." Volgens raadsman mr. A. J. de Bie gaat achter het drama een „brij van ellende schuil". .Maarten leefde in een wonder lijke wereld, waarin we ons moeilijk kunnen verplaatsen. Men verveelt zich, gebruikt wat, steelt wat en verveelt zich weer. Dat hij echter ooit ook maar één seconde de opzet beeft ge had iemand te doden, is zeer onaannemelijk. Er is een goede sfeer geweest in die tuin. Maar ten heeft met een vreselijke hoeveelheid gif in zijn lichaam, rijn vriend wakker willen ma ken verder niet" Mr. De Bie (door Willem van der Kooij) laakt uitvoerig de rapporten, waarin Van W. wordt afgeschil- derd als „het grootste beest dat men ooit heeft gezien." Verder kritiseert hij de houding van de arts. die Maarten vele tientallen tabletten gaf, waaraan hij prompt verslaafd raakte. Uitspraak 26 augustus. Mar de Wilt: ,lk zou toch dit werk voor geen goud willen missen". W \\4r* p't1 - 1 -E Schiedam Diana Ross is niet alleen een vocaliste van for maat en een actrice met voor haar eerste rol als Billie Holli- day in "Lady sings the Blues" reeds een Oscar-nominatie, maar rij heeft haar hart ook verpand aan mode ontwerpen. Misschien nauwelijks een reden om dat al in haar tweede film, die nu in PASSAGE-BIO draait, uit te buiten. Nu het echter toch gebeurd is, lijkt al haar kruit reeds zo'n beetje ver schoten, want in het modieuze spektakel "Mahogony" zijn haar mogelijkheden wel uitput tend verbruikt Vlaardingen „De men sen zeggen wel eens te gen mij: Mar, jij krijgt het nog eens aan je hart. Je loopt te hard en je verdient eigenlijk te wei- nig naai' wat je er voor moet doen. Maar ik zeg: ik ga liever hard, dan dat ik stilsta Mar de Wilt (42) is A en O krui denier in de Van Hogendorp- laan; een moderne manager aan het hoofd van elf map personeel, maar toch ook de gezellige ouderwetse grntters- baas. Duizend praatjes tegen de klan ten, potloodje achter het oor en overal en nergens rijn. Zegt geen tijd voor babbels te heb ben, maar als je hem één woord geeft, dan krijg je een stort vloed terug. De Wilt rit al 24 jaar in het kruideniersvak. „En daar heb ik nog nooit een haar spijt van gehad", zegt hij al dravend achter een karretje met potten Calvé-sauzen. „Hoe wel, ik moet zeggen dat het sinds die aanstaande prijsver hogingen van de koffie wel een gekkenhuis is. Als je niet uit kijkt ben je zo leeggeroofd. Dinsdag mochten de klanten nog drie pakken meenemen, woensdag twee pakken en nu nog maar één. En als de „koek" op is, nou, dan hebben we pech. Dan moeten we wachten tot de nieuwe partij wordt geleverd. Ik heb al meegemaakt dat be paalde klanten hun hele gezin sturen om een pak koffie te halen en alsof dat nog niet ge noeg is komt moe zelf ook nog eens een paar keer extra. Maar ik heb ze wel in de gaten hoor, die linkers De winkeliers in het Waterwegge bied hadden gehoopt dat de huisvrouwen hun hamsterwoe de normaal konden bedwingen. Per slot van rekening moet je op een gegeven ogenblik toch de nieuwe prijs gaan betalen. De „aanval" op de koffie was echter zo groot dat verschillen de zaken, waaronder De Gruy- ter (altijd al bekend geweest om zijn koffie), geen pak koffie meer in huis hebben. De aan voer geeft problemen. De groot handel, de directe leverancier van de winkelier, betaalt sinds 10 augustus reeds de nieuwe koffieprijs, terwijl de consu mentenprijs nog niet omhoog is gegaan. Met andere woorden de winkelier kan alleen koffie te gen de nieuwe prijs kopen. Maar voor koffie tegen niéuw- Prijs heeft op dit moment geen huisvrouw belangstelling. Zo kan het gebeuren dat er groot winkelbedrijven rijn (o.a. Vroom en Dreesmann) die zo lang de consumentenprijs niet omhoog gaat ter wille van de klantenbinding koffie tegen de Oude prijs blijven verkopen. doe dan ook, kruidenier Mar de Wilt vindt dat hele gedoe om die koffie maar een vervelende zaak. „Wat moeten de klanten; nu wel zeggen", zo vertelt hij ons. „De mooie meneren uit de regering en de vakbonden plei ten voor stabilisering van de prijzen, maar intussen schiet de prijs als een komeet omhoog. En onwillekeurig zijn er men sen die denken dat wij daar ook wel iets aan zullen over houden." Mar de Wilt is niet alleen baas. Hij is mede-directeur van de besloten vennootschap, samen met broer Koos (50), die de financiële zaken regelt en zwa ger Henk (36) die de scepter voert in de A en O-zaak in de Dirk Hl-laan. Henk babbelt vanachter een stapel dozen ver der: „Toen wij hier in de zaay trokken verklaarden alle colle ga's ons voor gek. Per slot be droeg de huur van de zaak toen 35,- in de week en dat was in die tijd wel een bedrag. De Ionen bedroegen 30,- per week." Het is kwart voor elf in de mor gen en het zweet staat Mar reeds in het boordje van zijn overhemd. Ondanks dat blijft hij heer, modem maar netjes gekleed. Dat moet je, als je eigenaar van een zaak bent- En daarom draagt hij een vlot bruin overhemd, bruine das, grijze broek en - zeker niet tegen de koude - een. bruin mannenschort „Ja", zegt-ie," „voor die meisjes ligt het an ders. Die mogen er van mij best wat luchtiger bij lopen. Ze moe ten hard werken, maar dan moet het natuurlijk wel mense lijk blijven." TEVREDEN „Tevreden over het personeel? Ik ben best tevreden. Ze mogen van mij veel, als 2e maar wel beleefd blijven tegen de klan ten. En als er moeilijkheden rijn dan ben ik toch altijd in de huurt. De klanten zijn over VI aardingen Gerard de Waardt, beiaardier in Spijkenis- se, zal vanavond om 19.30 uur het zevende zomeravondconcert geven op het carillon van de Grote Kerk op de markt In samenwerking met de Culturele Raad is een programma samen gesteld van de volgende compo nisten: Sweelinck, Siep, Leen 't Hart, Bach, Scarlatti, Van Hoof, Strausz en Van der Gheyn. Vlaardingen Een fabriek aan de Fultonstraat is het doelwit geworden van baldadige jonge lui. Zij braken in en namen een radio en twee geluidsboxen mee. De waarde van de gesto len goederen bedraagt ongeveer tweehonderd gulden. Voorts liet men een vat olie leeg lopen. Vervolgens werd een brand slang in paraatheid gesteld, waarmee de jongens door het bedrijf heenspoten. De schade wordt geraamd op eni ge honderden guldens. De da ders zijn waarschijnijk branie- schoppertjes geweest het algemeen wel aardig, maar ze zijn wel ongeduldig. Nou ja, ga zelf maar eens twee minuten wachten; het lijkt wel een eeu wigheid als je haast hebt Maar diezelfde jachtige klant staat zo gauw die buiten staat een uur te klessebessen met een kennis die zij tegenkomt" Reclames, zo vindt Mar de Wilt rijn er om mensen te trekken. „Maar je verdient er geen sou mee. Je doet het natuurlijk voor de klantenbinding. Kijk eens- Onze handel rit eigenlijk rot in elkaar. In vaktermen noe men ze dat wel eens: je bent margarineverkoper, omdat het een centenkwestie is. En dan heb je van die lollige collega' die een krat Heineken ver on der de inkoopsprijs gaan aan bieden. Mag ik dan zeggen dat onze handel in wezen rot in elkaar zit slecht georgani seerd? We concurreren elkaar hartstikke dood, in plaats van. elkaar te helpen. Praktisch elke reclame van mij betekent dat de verkoopprijs gelijk ligt aan de inkoop. Ik ben ook zo gek' om bepaalde artikelen goedko per te verkopen. Maar daartoe word je wel gedwongen." „Om zo scherp mogelijk te calcu leren", zo vervolgt Mar, „moet mijn broer Koos, die de finan ciën regelt dagen en avonden zitten rekenen. Die maakt we ken van 80 tot 90 uur. WE je dat er even vet in zetten? Dan weten de mensen dat we wel verdienen, maar ook dat we er voor moeten zwoegen. Overi gens, we hebben het er graag voor over. Je moet eens weten hoe lang hij, samen met de accountant bezig is om prijzen en btw te splitsen. De regering moest eens beseffen welk een hels en kostbaar karwei dat is SCHORT De Vlaardingse middenstander kan rijn zin niet afmaken, want hij moet even een „klacht" van opa Schippers incasseren: „Hé man, wat zie jij er toch als een aap uit met dat schort! En doe die stropdas toch eens even afAntwoord van de mar- ganneverkoper: „Opa, als ik bij jou in het testament kom Opa grinnikt maar wat en schuifelt achter een stevige moeke naar de kassa. „En toch zou ik dit werk voor geen goud -willen missen. Het leek er misschien even op dat ik zo'n klaagmiddenstander ben, maar dat is niet zo. Ik heb alleen maar getracht een beeld te geven van de probleempjes, waarmee in wezen iedere on dernemer geconfronteerd wordt. Het is alleen zo jammer dat wij ons zelf bijna doodcon- curreren. Maar goed, de klant mag ook wel een voordeeltje hebben. Dat rijn onze besog nes." Of mijn 20on ook in de zaak komt? Ik zal 'm als hij dat waagt bij wijze van spreken villen. Hij weet niet waar hij aan begint Maar ja, dat zei mijn vader me vroeger ook en ik ben ook geen stuurman ge worden, weet je wel "Mahogony" is za in de eerste plaats een wat ouderwets Holly- woo d-schou wspel geworden met flonkerende modeshows, zoals ün Rome bij prinses Irene Galitrine. Het showelement wordt nog geaccentueerd door de langgerekte scènes, waarin fotograaf Anthony Perkins met Diana Ross als model aan het werk is, eerst in een atelier ïn Chicago, later in Rome, waar cameraman David Watkin zich bijna onbeheerst uitleeft Diana Ross te zien in Passage Bio Het toch al zwakke verhaal lijdt daar steijk onder, het wordt te vaak vertraagd en onderbroken en de dramatische hoogtepun ten zijn onevenredig zwaar aan gedikt De poging aan het be kende basisthema van het am bitieuze meisje uit het volk, dat carrière wil maken, een eigen tijds karakter te geven door haar vriend (ook een kleurling) als een, overigens niet bijster succesrijke, linkse politicus ten tonele te voeren, is al even ge forceerd. En Anthony Perkins kan nu eenmaal sinds "Psycho" mets anders meer spelen dan een impotente neuroticus met zelfdestruetteneigmgen, wat tenminste op zijn dodenrit met Diana Ross nog de beste scène uit de film oplevert In Rome krijgt Diana Ross door toedoen van een miljonair de kans haar zelf ontworpen exoti sche toiletten te showen. Ont waakt uit de roes van haar succes herinnert zij zich dan haar verstoten minnaar en zij duikt prompt in de gemeente politiek van Chicago. Een hap py ending na heel wat emotio nele uitbarstingen van Diana Ross en haar vriend (BEly Dee Williams) in de loop van een film, waarvan men rich mag afvragen wat er uit had kunnen komen, wanneer de aanvanke lijk aangewezen Brit Tony Ri chardson hem had geregi streerd. Claude Zidi heeft zich enige jaren voor rijn vrolijke fratsen moe ten verlaten op de Chariots, bereidwillige jongens, die uit de status van popmuzikanten naar het komiekenbestaan moesten trachten te klimmen. Dat is be zwaarlijk voor het milieu, waar springen over een drumstel al als een act met een hoofdletter wordt aangeprezen. Goed, hij zal zich met een normaler be zette klucht wel plezieriger voe len en dat is Zidi dan na "La moutarde ne monte au nez" voor de tweede maal gelukt Tot zijn voordeel want "Wie niet weg is, is gezien" heeft met Pierre Richard aan het hoofd wel wat meer body. Dat is nu te zien in PASSAGE-THEA TER. Er wordt in Frankrijk druk ge zocht naar een opvolger van Louis de F'ur.es wiens troon vakant leek. Lino Ventura werd door Gerard Oury daarvoor ge lanceerd en Richard zou de kandidaat van Zidi kunnen zijn, ware het niet dat Richard en De Funes binnenkort in een film van Zidi tegenover elkaar komen te staan. De eerste moet het als schlemiel vooral nog wat van de situatie- humor hebben. In dit geval is Van de regen in de drup of van de traves tieten naar de sardientjes geldt voor Pier re Richard en Jane Birkin in de film van Zidi die momenteel in Passage- Theater draait Voor de kinde ren draait nog steeds Dick - Trom. hij de onhandige waarnemer van een bankdirecteur. Hij loert naar Jane Birkin in de kapsalon aan de overkant en brekebeent bovendien door het bankfiliaal, waaruit aandelen worden gestolen in een showbe- drijf voor travestieten. De humor kan aanvankelijk wel wat puntiger, tenzij ver kleed- grap pen uw grappen zijn. Als de feest trein uit Alcazar in Brighton is aangekomen en het "Twaalf stoelen"-thema gaat meespelen, bereikt Zidi een snedlger opvolging van aardige momenten en valt er ontspan nen te lachen om deze kluchtige jacht

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3