Albert de Koning en „het eeuwige i nisver stand i 1 M Eerste spade dit jaar de grond in Expositie van tuinprodukten anjerfonds helpt JAC gaat door met dienstinformatie Aanleg Park Kethel Over de kop: total loss SPEELTUIN Ook peuterzalen Steendijkpolder Open deurdienst Kelderbrand in Nieuwland Vlaardingen weer gegroeid Piet Lap in Gazan-pand i BIJNA 1000 KANTJES DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1976 Albert, als „Zorba da Griek..." Vlaardingen „Vlaardin- gers? Die zijn verschrik kelijk aardig voor mij. Ais ik enkele maanden hier op Rhodos verblijf dan nemen ze vaak iets voor mij mee, of ze ne men iets van mij mee voor thuis, ze doen de groeten aan mijn ouders of ze nemen een soort van ijlbrief mee van thuis met een bood schap". Albert de Koning, reisleider van professie is zojuist voor enkele dagen overgewipt van het Griekse droomeiland Rhodos naar zijn geboortestad, de stad overigens waar hij ook in den vreemde graag reclame voor maakt. „Gek idee eigenlijk", zo verklaart hij onder het genot van een fiks glas ouzo (een Griekse anijsdrank die te ver gelijken valt met Ricard of Per nod), „om vijf uur stond ik nog op de waterski's en rond mid dernacht lag ik op een oor in de Prins Hendriklaan". Jaarlijks begeleidt Albert vele honderden Nederlanders tij dens hun vakantie op Rhodos. En hij doet dat met het grootste plezier, sterker nog: .Het is voor mij een feest om dit werk te doeri". Maar betekent dat dan dat Albert 365 dagen' van het jaar vakantie heeft? Deze gedachte komt im mers bij je op als gesproken wordt over waterskieen, berg beklimmen, volksdansen, zwemmen, excursies maken naar wijngebieden en ontvang sten bij de plaatselijke autori teiten. De energieke reisleider zit maar eens schamper te la chen als wij dit rijtje van va kantiegel ukzaligheden opsom men. „Kom nou", zegt hij la- r Albert, als Albert de Ko ning uit Vlaardingen in de tuin van zijn ouderlijk huis. chend, „dat is toch weer het eeuwige misverstand, hè.... de reisleider heeft altijd vakantie. Mag ik even opsommen wat we zo al moeten doen?" PIET SNOT En dan komen enkele belangrijke werkzaamheden van een reislei der op tafel. Ten eerste houdt Albert dne maal in de week „zitting" in de hotels waar gas ten van zijn werkgevers (Broere Reizen in Rotterdam en Arke uit Enschede) logeren. „En ge lukkig zit ik daar meestal voor Piet Snot", voegt Albert er ra zendsnel aan toe. „En als er eens iets is, dan houden wij het gezellig en ik probeer het ge sprek over een andere boeg te gooien. Dat hoeft niet te beteke nen dat wij het probleem om zeilen, maar ook de leuke din gen wil ik naar voren halen. Over het algemeen is men zijn of haar slechte bui dan gauw kwijt". Verder heeft De Koning vaste kantooruren om administratie bij te houden, planningen te maken, geld over te maken enz. Het leiden van excursies en evenementen zijn ook belangrij ke taken van een reisleider, hoewel de autoriteiten in Rho dos van het standpunt uitgaan dat ten behoeve van de werkge legenheid eigen ingezetenen bij voorkeur optreden als excursie- leider. OPVANG „Erg belangrijk is", zo vertelt Al- bert, „het opvangen van men sen wanneer er interne proble men njzen of wanneer er tries te telefoontjes uit Nederland komen vanwege familieomstan digheden. Dan moet je als reis leider snel kunnen handelen: reispapieren in orde maken, voorkeursbehandeling geven, de betrokkenen naar het '•£- tuig brengen en naar N r- land bellen dat de familie on derweg naar huis is. Vooral het meedelen van de onheilsbood schap moet tactisch gebeuren en het begeleiden van de be trokkenen daarna. Dan besef je eigenlijk wat voor een verant woording op je rust. En, niet om op te snijden, maar dan blijkt gewoon het verschil tus sen een goedwillende amateur- reisleider en de beroepskrach ten die vaak maanden achter een op eenzelfde bestemming blijven en daardoor ook beter op de hoogte zijn van de plaat selijke situaties zoals opening stijden van vliegtuigondeme- mïngen, postkantoor enz. Ver der zitten telexnummers beter in je hoofd, je weet precies wie je in Nederland moet bellen als er wat aan de hand is enzo voorts". Albert de Koning heeft altijd al een beroep geambieerd, waarin hij rich vrij kan bewegen. Dat merkte hij het eerst loen hij bij een bank in Vlaardingen werk te als kassier. Daar heeft hij volgens zijn zeggen veel van geleerd, mensenkennis vooral. Op een gegeven moment trok het buitenleven hem meer aan en Albert ging werken bij een internationaal transportbedrijf, waar hij administratieve werk zaamheden verrichtte. Maar ook moest hij vaak op pad om allerlei problemen zoals doua neformaliteiten op te lossen. Die kans kreeg hij, omdat hij toen reeds vloeiend de moderne talen sprak en bezig was met Spaans. Op een gegeven mo ment anderhalf jaar geleden kwam er een plekje vrij als reisleider en daar is Albert toen onmiddellijk ingedoken. „En ik heb er tot vandaag de dag geen moment spijt van gehad", aldus de „vliegende Vlaardinger." Albert de Koning kan doorgaans goed met de vakantiegangers opschieten. Dat moet haast wel als je dit enerverende beroep goed wil uitoefenen. Maar een bijzonder zwak plekje heeft hij toch voor de Vlaardmgers die op Rhodos komen. „Ik heb er al tientallen ontmoet met wie ik nog steeds correspondeer", zo verklaart hij. „Het rijn fijne mensen die best bereid zijn wat voor je te doen als ze weer naar Nederland gaan. Eens kwam er iemand uit de haringstad die een fle^e schelvispekel had meegenomen. En je weet dat is een vanouds bekend pittig Vlaardings drankje. Kijk, om dat flesje schelvispekel hebben wij zo'n lol gehad. We hebben er een echte Vlaardingse avond van gemaakt En we deden, maar net alsof de gestoofde inktvis en stukken kreeft harin gen waren. Op den duur had je daar toch geen erg meer in...he, ha, ha". „Gekke dingen?" „Natuurlijk. Als reisleider moet je bereid zijn om alles te doen. Zo moest ik onlangs optreden tnet een volksdansgroep uit het plaatsje Embonas. Ik in dat danspak. Moet je nagaan- een Griek met rooie haren., te gek. joh. En de mensen maar lachen. Dat vin den zij prachtig. Nou, dan doe je dal toch. Die lui hebben maar een keer per jaar vakan tie. Dan moet je bereid zijn er iets moois van te maken". „Hoewel de meeste mensen bijna het hele jaar sparen om geld voor zo'n verre vakantie bij el kaar te knjgen zijn er ook die volgens mij geld poepen. Ik zag pas een man die een tas met geld bij zich had. Waar halen zij het vandaan, hè? Ik heb niet te klagen over mijn salans, maar dit was tè gek. Er komen echter ook echtparen aan die elkaar in de vakantie uit het oog verhezen en die elkaar pas weer op het vliegveld bij de aanvang van de thuisreis in de armen vallen. Welkom thuis..." EENZAAMHEID Kan iedereen reisleider worden? „Dat is moeilijk te zeggen. Je moet beschikken over enkele eigenschappen. De belangrijk ste daarvan is dat je in staat bent vaak en lang alleen te rijn, afgezonderd van familie. De meeste van onze collega's wor den er voor soms maanden, op uit gestuurd. Vier tot acht maanden zijn normaal. Bij de meesten gaat op den duur de eenzaamheid een rol spelen. Het enige contact is een brief of telefoontje Daarom is het belangrijk ongebonden te zijn. De job is zeker met geschikt voor verliefde paartjes die eens wat anders willen. Daar is wei- rug of geen tijd voor. De ken vele vriendschappen en verlo vingen die door dit werk kapot zijn gegaan. En dan vraag ik mij af: is dat het werk waard...?" Schiedam Zoals de zaken er Ou voor staan gaat nog voor eind december de eerste spade de grond in voor de aanleg van het Park Kethel, Het nieuwe park komt te liggen ten noord en van de oude dorpskern. Het gebied wordt verder begrensd door Noordeinde/Harre weg en Dorpsstraat/Kerkweg. Begin volgend jaar zal dan de eerste fase van het parkplan worden uitgevoerd. Om belangstellenden alvast op de hoogte te brengen van wat de plannen precies inhouden, houdt de Schiedamse dienst van Gemeentewerken 31 augus tus een informatie-avond in het Schephuis bij de Hervormde dorpskerk Kethel, Vanaf 8 uur kan iedereen tot tien uur het Schephuis binnenlopen om zich uitvoerig te laten informereb over het nieuwe park. Vooruitlopend op deze„open"- avond zullen de leden van de commissie Ruimtelijke Orde- zich maandagavond om acht uur in het Stadskantoor over de plannen buigen. Het park krijgt een bijzonder ka rakter. De plannenmakers zijn er namelijk vanuit gegaan, dat een brokje Hollands polder landschap" binnen de steeds meer oprukkende verstedelij king behouden moest blijven. De bestaande boerderij aan de Harreweg zal dan ook behou den blijven. Ook zal men staan- de in het park een prachtig gezicht hebben op de op een terp gelegen fraaie dorpskerk. Bij de aanleg van het Park Kethel is rekening gehouden met de ptannen voor de woningbouw in Woudhoek en Spaland, Daar om wordt de uitvoering van het park-plan verdeeld over vier fa sen. Voor de eerste fase heeft de gemeenteraad op 24 mei van dit jaar een krediet verleend van 1.256.000 De totale kosten van de uitvoering zijn voorlopig geraamd op ruim zes miljoen gulden. Hoe gaat het er uitzien? Het ei genlijke Park Kethel komt te bggen ten noorden van Kethel. Het park zal vier zogenaamde uitlopers knjgen. De eerste zal langs de bestaande Harreweg lopen en aansluiting geven op het recreatiegebied Midden- Delfland. Hierbij streeft men om de Harreweg zoveel moge lijk verkeersvrij te maken. De tweede uitloper gaat langs de Kerkweg naar de kerkbuurt Kethel-Noord en zo verder naar het weidegebied bij de Kande laar. De derde uitloper leidt de fietser en wandelaar naar het Prinses Beatrixpark, Het nieu we centrale fietspad zal aan sluiten op het brede fietspad door het Beatrixpark, langs sportpark Thurïed'e. Tenslotte sluit de vierde uitloper aan op het toekomstige winkel-en wijk centrum Kethel. Deze aanslui ting komt tot stand via het be staande bosplantsoen tussen Bachplein en de bebouwing van de Laan van Spaland. Kortom: in het park is veel aan dacht besteed aan de fietser en wandelaar. De bewoners van zowel Nieuwland/Centrum als Groenoord kunnen nu langs ei gen (autovrije) fiets- en voetpa den de recreatiegebieden in Schiedam-Noord bereiken. In drie jaar tijd hoopt men klaar te zijn met de uitvoering van het plan. De aanleg van de Uitlopers zal meer tijd in beslag nemen. Deze ts mede afhanke lijk van de uitbreidingsplannen voor Schiedam-Noord. Dit brokje „Hollands polderlandschap" komt te liggen tussen het nieuwe Park Kethel en de oude dorpskern. Door het weiland wordt een voetgangerspad aangelegd dat aansluit op het „knot-essenweg- getje" dat nu loopt tus sen Woudhoek en het dorp Kethel. chiedam Op de Boerhaave- iaan m Oost is dinsdagmiddag een wagen over de kop gesla gen. De 19-jarige bestuurder R. 4., uit Schiedam kwam er zon- aer verwondingen van af Ü,J de btaastest van de politie bleek de jongen onder invloed te verkeren van alcoholische drank. Van de bloedproef nog geen uitslag. De wagen is total loss uit de Boerhaavelaan gesleept- Maasland Het speeltumcomité maasland heeft van het Anjer fonds Zuid-Holland een subsi die van 2500 gulden ontvangen. Ret geld zal ondermeer worden gebruikt voor de inrichtings kosten van het speeltuinhuisje. Maassluis De JMaasslmse ge meenteraad zal. worden ge vraagd een prjncipe-imtem- ming af te geven voor de stich ting van twee peuterspeelzalen m het toekomstig scholencom plex in de Steendijkpolder. Schiedam In de Grote Kerk wordt zondag 29 augustus een open deurdienst gehouden. Het thema van deze dienst is de verwachting van de christen heid volgens het boek van de Openbaringen en de visioenen van de profeet Jesaja, namelijk „Een nieuwe hemel en een nieu we aarde". De dienst dte om half elf begint zal worden geleid door Ds. H. de Goede uit Giessenburg. Me dewerking verlenen het kerk koor van de Grote Kerk onder leiding van B. de Leeuw en de organist J. P. Bekkers. Vlaardingen Wegens succes ge prolongeerd. Dat geldt voor de informatieavonden van de Mili taire Dienstgroep van het Vlaardingse Jongeren Advies Centrum. Op 31 augustus om 20 uur is er weer één m de P.K. Drossaartstraat 201. De infor matieavond is bestemd voer jongeren die binnnenkort m dienst moeten en geïnteresseer den. Het JAC geeft aan de hand van een dia-serie een beeld van wat de dienstplichtige in het leger te wachten staat. Verder wordt, natuurlijk informatie verstrekt over de rechten, de plichten, de mogelijkheden tot studie en de gevolgen van dienstweigeren en; afgekeurd worden op S-5. De; toekomstige dienstplichtige mag ook vragen stellen. De Schiedamse Volkstuin-I dersvereniging „Thurle-j de" houdt zaterdag en| zondag a.s. in haar eigen I clubgebouw weer een tentoonstelling van bloe men en andere tuinpro- ducten. De door de leden ingezonden pro-i ducten worden in 5 groepen- onderverdeeld Groep 1: groen-1 ten en fruit, groep 2 planten in; bak of pot (uitsluitend uit eigen tuin; groep 3 Snijbloemen zelf j gekweekt opgestoken in glas ofi vaas. Groep 4 en 5 Bloemschik-' werken mei bloemen uit eigen; tuin of met koopbloemen. Ver-! der komt er een fotoexpositie I met shots genomen van bloe-! men, in eigen tuin of op en m de naaste omgeving van hel volkstiunencomplex Alle inzen dingen worden door een vak-1 kundige jury beoordeeld Ook! de bezoekers mogen een voor-I keursstem uitbrengen op del mooiste inzending van deze ten- toonstelling. Deze is voor het L publiek gratis toegankelijk. Za-1 ter dag van 1130 tot 20 00 uur' en zondag van 1000 tot l?00l uur De prijsuitreiking vindt' plaats omstreeks 17.30 uur opl de laatste dag J Vlaardingen Volgens de voorlopige cijfers van de bevolkingsstatistiek is het inwonertal m Vlaardin gen in de nrnnd juli met 129 vermet Jerd. In to taal telt Vlaardingen nu 78 812 inwoners Er ves tigden zich m deze perio de 87 gezinnen en in to taal 331 personen, er ver trokken 69 ge/i nn en en m totaal 304 personen Het aantal geboorten bedroeg 88, het aantal overlede nen 36, het aantal huwe lijken 43 en het aantal echtscheidingen 8. Schiedam De brandweer js dinsdagnacht uitgerukt naar Nieuwland In de Alphons Ariénsstraat was een kelder brandje. In de kelder van de 58-jarige Schiedammer J. L. verbrandde enkele karnpeerspuilen en een buitenboordmotor. Het vuur is volgens de politie ontstaan nadat jongeren'm de buurt onvoorzichtig met vuur werk waren omgesprongen Schiedam Piet L*p heren- en' jongcnhkledmg gaat een vesti-J ging openen aan de Hoogstraat! m Schiedam j Het nieuwe filiaal komt in dei zaak van Gazan die dinsdag isj gesloten. Dit pand is hiervoor) reeds aangekocht Binnenkort, zal het worden verbouwd. I Vlaardingen De Vlaar dmgse Raad voor Sport en Recreatie heeft besloten de sportvelden beperkt vrij te geven. Door de weck zal per veld 6én wedstrijd gespeeld mogen worden, terwijl m het weekeinde eveneens per veld één duel mag worden vastgesteld Vlaardingen Bijna duizend kantjes, 975 namelijk, voerde de Vlaardingen 142 gisteren aan. Daarvan waren 532 kant jes Westkust-haring en 443 kantjes Noordzee-harmg. De prijzen lagen ongeveer op het zelfde niveau als begin deze week. Voor de steur haring van de Westkust werden prijzen tus sen de 104 en 115 gulden be taald Steurhanng uit de Noordzee bracht 120 gulden per kantje op. Voor kleine volle ha ring wer 140 gulden betaald. Grote volle haring verdween voor 160 gulden per kantje.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3