Wie bidt er nog in de kantine?" DIEVEN GEPAKT Loonzakjes gestolen Vrije Academie blijft groeien Dommee H. Lukito: m fef-if m Ruit ingeslagen Otto Dicke 1 blijft hangen Stroom- levering Zuid verbeterd Fietsster gewond Jeugdige brandstichters Gekanteld teruggevonden Geld voor Schiemond Volgend jaar in Hollandia gebouw Commissie akkoord met Culturele Raad Derde prijs voor Thurlede Inbrekers bezoeken Calandstraat Maassluis Waar ge beurt het nog in ons land, dat na de wer kweek een groot deel van het personeel naar de kantine gaat om daar een gezamen lijke weeksluiting te houden die geleid wordt door een domi nee of een pastoraal werker? Welke predi kant neemt zijn vrouw nog mee als hij op huisbezoek gaat? En, welk gezin vindt het een normale zaak dat de predikant en 2ijn vrouw zo maar een avondje op visite ko men, bij welk gemeen telid (kerkelijk) dan ook? Wie dat wil meemaken zal naar de andere kant van de aarde moeten vliegen of va ren, in casu Djakarta. De sympathieke Nederlands Hervormd predikant ds. H. Lukito en zijn vrouw kun nen er veel over vertellen en kerkelijk Maassluis - eigen lijk de hele Randstad - zal zeker wel het een en ander van hen "hebben vernomen Ruim twee jaar geleden zet ten het echtpaar Lukito en zijn vier opgroeiende kinde ren (twee jongens en twee meisjes) voor op Nederland se bodem. Hoe komt zo'n domineesgezin er eigenlijk om na veertien jaar pasto raal werk in Djakarta en een stuk van Java naar Ne derland te komen, een land met doorgaans wispelturige zomers, kwakkelwxnters, mist en uitlaatgassen? „In Indonesië is de gebonden heid tussen Kerk en samen leving veel groter dan in Ne derland", zegt de dominee. „Dat heeft te maken met de economische situatie, waar door zelfs ook een goede samenwerking met de Islam op sociaal vlak bestaat. Zoals vroeger de gebonden heid tussen Staat en Kerk in Nederland groot was, geldt dit nu nog steeds in mijn vaderland. Een voorbeeld hiervan zijn de weeks! uitin gen op de fabrieken, waar voor de directies van zeer veel ondernemingen facili teiten verlenen door bijvoor beeld de kantine beschik baar te stellen. En het is jammer dat men dat hier niet meer tegenkomt. Trou wens, wie bidt er tijdens werk nog voor zijn eten, in kantine, of in het wegrestau rant?" door Jaap Hazejager Zorgen maken „Door onze voortdurende rela ties met de Nederlandse, En gelse, Amerikaanse, Duitse en Zwitserse zendmgsbon- den waren wij daar reeds lange tijd van op de hoogte en daarover maakten en ma ken wij ons zorgen. Over deze problemen hebben de gezamenlijke Christelijke Kerken m Indonesië reeds m 1971 uitvoerig gesproken tij dens de algemene kerkver gadering. Hoe was het vroe ger? Toen kwamen de zen delingen van het Westen naar het Oosten, Nu blijkt dat ook he Westen eigenlijk dringend behoefte heeft aan hulp. En zijn wij als Christe nen dan niet geroepen om gezamenlijk de taak die God ons heeft opgedragen zo goed mogelijk te vervullen? Welnu, dan zal er een weder zijdse assistentie aan de Kerk in de wereld moeten worden gegeven. Dit idee werd tijdens onze vergade ring van 1972 niet verder uitgewerkt. Met nadruk zeg ik er bij "at het hier niet alleen gaat om het geestelij ke aspect Ook maatschap pelijke hulp is geboden." Verzoek N-H. Kerk In 1972 trok ds. Lutiko op verzoek van de Generale Sy node van de Nederlands Hervormde Kerk de stoute schoenen aan. En inderdaad, wat de predikant in ons land aantrof was op zijn zachtst gezegd wel even wennen. Eerlijk bekennen hij en zijn vrouw: „Wij zijn echt even geschrokken. Neem nou al leen ai die verschillende mo daliteiten (kerkelijke richtin gen, red.) en die muren die daar om heen zijn opgetrok ken. Let wel. dat heb je in Indonesië ook wel, maar in de praktijk merk je daar, ook als predikant, weinig van. We doen zoveel moge lijk samen. Het lijkt wel dat met het overschrijden van de Nederlandse grens op weg naar de missie- of zen- dmgspost, ook de kerkelijke grenzen wegvallen. Maar daar is in Nederland nog lang geen sprake van, on danks het vele gepraat en de gezamenlijke kerstnacht dienst" Na een korte stage in Gegst- geest, waar de Nederlandse zendingsbond- 2ijn hoofdze tel heeft, begon ds. Lukito „mee te draaien"; eerst lan delijk, later meer in de Randstad. In de praktijk kwam dat er op neer dat ook mevrouw Lukito mee op stap ging: het bezoeken van regionale vergaderingen en in een later stadium het lei den er van, huisbezoeken afleggen en natuurlijk ook het verzorgen van een uitge breid lezingenprogramma. ftp fPfU Vlaardingen Tegen de 17-jarige Vlaardinger A. A- S. en de 21-jarige Rotterdammer A. B. is proces-verbaal opgemaakt Het tweetal bekende de diefstal van een aanhangwagen ter waarde van zeshonderd gulden. De aanhangwagen gebruikten zijr voor het vervoer van goederen, zoals een compleet bankstel en andere meubelen, ter waarde; van enige duizenden guldens.) Deze goederen werden destijdsi 's nachts ontvreemd uit eenj kelder box van een flatgebouw' aan de Abel Tasmanlaan. Vervolgens brachten de twee die-I ven, m diezelfde nacht, een on-j gewenst bezoek aan een kelder-, box van een woningcomplex aan de Korte Hoogstraat. Hier namen 2ij twee kratten bier en, enige flessen cola mee. Uit eenj andere kelderbox van hetzelfde; woningcomplex aan de Korte' Hoogstraat ontvreemdden zijr nog een vier-pils gascomfoor' ter waarde van vijfenzeventig' gulden. J In de nacht van twaalf op dertien' augustus bemachtigden de( Vlaardinger en de Rotterdam-i mer zestien potten groente en! een klok met een totale waarde van 217 gulden. Dn maakten zij buit in een kelder van een wo ning aan de Burgemeester Pruissmgel. Een tweede poging,; die nacht, m een andere kelder' aan de Pruissmgel mislukte. De schade die het tweetal bij dei inbraken aanrichtte bedroeg] ongeveer tachtig gulden. Dominee Handojo Lukito: „Ik voel mij een beetje een zendeling Zendeling „Het viel mij op. vooral tijdens mijn onênteringsperiode in Oegstgeest, dat veel Neder landers vooral geïnteres seerd zijn in het zendings werk in Indonesië. De mees ten hikken er een beetje to gen aan dat een dominee uit een ver land naar Nederland komt om een beetje te hel pen m het pastorale werk. Eigenlijk ben ik een beetje een zendeling, en dat vindt men hier vreemd. Immers, de zendelingen komen toch uit het Westen en gaan het evangelie verkondigen en so ciaal werk verrichten in het Oosten. Dat is typisch de taak van een Westerling. en kan dat dan ook anders om? Wijn zijn de oorspron kelijke Kerk, kan het dan gebeuren dat de Jonge Kerk naar ons toe komt?" Dominee Lukito vindt dat er in ons land veel „zendings werk" val te verrichten Hoe wel zijn taak in ons land zuiver experimenteel is had den de heer en mevrouw Lukito al snel door wat hun taak hier ging worden. En, omdat hij een soort basis miste om van daar uit te werken werd naar een jon ge, moderne gemeente ge zocht, waar de secularisatie (ontkerkelijking) tamelijk groot is. Het werd Maassluis. „En ik ben ontzettend blij met deze keuze", zo voegt hij er aan toe. „Ik zit hier m de Westwijk en dat is een mo derne wijk met veel veel im port uit de grote steden Dat geeft ons voor- en nadelen Het grote voordeel is dat de mensen hier verschrikkelijk aardig zijn Maar wel in de trant van: dominee, kom er in, maar ik doe nergens meer aan. Aan de andere kant geeft dit natuurlijk ook problemen. Het grootste pro bleem van deze tijd is toch wel dat de mensen zo ver schrikkelijk met zichzelf be zig zijn, wat een gevolg is van de harde, materialisti sche mentaliteit die ons door allerlei omstandigheden wordt opgedrongen. Wij ver armen, geestelijk gezien, wij hebben geen tijd meer om over andere zaken te praten. En hier ligt dan ook mijn taak: Pastoraal werk. Ik ben een Christen uit een ander land en wil met de mensen hier meepraten, maar ook discussieren. Dat kan op bij eenkomsten, maar ook thuis. Het liefst neem ik dan mijn vrouw mee. Maar toen wij in Nederland kwamen werden wii al gewaarschuwd hier mee uit te kijken. De men sen zijn het hier met gewoon dat de predikantsvrouw haar man op huisbezoek vergezelt Het ontbreekt ken nelijk toch enigszins aan openheid, althans gemeten naar Indonesisch kerkelijke maatstaven. Jammer, want dat was een teleurstelling voor mijn vrouw, die er juist zo van houdt om met de vrouw des huizes over de s pecif leke vrouwe npro bic- men in dit land te praten," Dominee Lukito werkt nu al weer een jaar m Maassluis en verre omgeving en dat doet hij met groot plezier. De samenwerking met de collega's is fijn en ook het gesprek met de gemeentele den begint nu aardig op gang te komen. „Per slot moet je ook even aan elkaar wennen", zo zegt hij. Hoe lang hij nog blijft is nog met bekend, maar zijn contract van vier jaar dat m 1978 afloopt kan verlengd wor den. „Voor wat het pastorale werk betreft kan ik nog wel even vooruit". Lachtend voegt hij er aan toe: „Maar het weer, hè. Het is hier 's winters nogal gril lig. Vlaardingen De 21-jarige P. uit f Vlaardmgen is zondagochtend! naar hel Holyziekenhuïs over-j gebracht. De man had zichzelf] in een driftige bui verwond. Dit[ gebeurde om half zes zondag-' morgen, toen F. een ruit van' het pand aan de Oosthavenka-j de insloeg. Hij had ruzie gekre-1 gen met zijn late gasten, diet nog bij hem op bezoek waren. Om zijn woede af te reageren! sloeg de Vlaardinger op de ruit1 Maassluis De pentekeningen en pastels van Otto Dicke in het gemeentemuseum van Maas-I I sluis zullen ook deze week nogl te bezichtigen zijn. In verband met de grote belangstelling voor de expositie is deze ver- lengd tot en met zondag 5 sep- tember. Eir 'orige week hadden al ruim j v.. uonderd mensen de tentoon- l stelling bezocht. In verband met de verlenging van de expo sitie van Dicke zal de tentoon stelling Schilden jen en aquarel len van Menjean worden uitge steld. De opening daarvan, die voor vrijdag was gepland, 2al nu plaats vinden op vrijdag 10 september. Schiedam De hoogspan ningskabel van het elek triciteitsnet in de Geer- vheisestraat is dermate slecht, dat bij een breuk de stroomlevermg aan heel Schiedam-Zutd ern stig gestagneerd 2ou ra ken. Dat leert een onder zoek, dat de gemeentelij ke technische bedrijven (GTB) instelden na een eerste breuk in die kabel, waardoor vorige week woensdagmiddag een groot deel van wijk Gor zen ongeveer twee uur zonder stroom kwam te zitten. De nieuwe'.bestrating van de Geervlietsestraat, die na .renovatie en henn- richpng onlangs in een milièustraat ofwel woon staat veranderde, moest daarom wevr worden op gebroken. Inmiddels is de gemeente begonnen met vervanging van de hoog spanningskabel, die niet meer aan de eisen vol deed, Na de kabelbreuk kon woensdagmiddag de stroomvoorziening vn Zuid wel snel worden hervat, maar de ringlei ding van de kabel bleef verbroken. Bij een twee de breuk zou dat grote complicaties opleveren. De gemeente zou het weg dek zo snel mogelijk m de oude nieuwe toestand terugbrengen. Schiedam Bij de betonpalenfabrïek J. de Wit aan de Nieuw Mathenesserstraat zijn dit weekeinde twee loonzakjes met in totaal 900 gulden verdwenen. Het geld namen inbrekers mee uit een kantoor. 0 «am Na een ongeval in jchiedam-West is dit weekeinde 64-jarige fietsster H. uit Gaardingen met een hersen schudding en een hoofdwond gnomen in het Holy Zieken- "rouw had met haar fiets op p! *k.ai*dingerdijk de door- 8»hg niet vrijgelaten voor de O-jarige bromfietser J. v.d. P.. ^pakker van beroep. Bij het Nolet ziekenhuis werd een portemonnee met 230 gulden en een paar sleutels ontvreemd De portemonnee zat m de tas van de eigenares, de 22-jarige doktersassistente B. uit Schie dam. Ook de 18-jarige timmerman F. B, werd dit weekeinde bestolen. De man mist een zwarte polstas met een bos sleutels en een bedrag van 60 gulden. Het tasje verdween van een tafel bij café Het Raadhuis aan de Grote Markt. Bij het politiebureau heeft verder aangifte gedaan de 31-jange C M. B. De winkelier mist zijn eenassige-aanhangwagen die voor zijn winkel aan het Ru- bensplein stond geparkeerd. Aan de Lange Kerkstraat werden dit weekeinde een bromfiets en drie helmen gestolen De eige naar, de 49-jange produktie- medewerker A. v L. had de brommer en de helmen met afgesloten op de middenberm gezet Met een staaf ijzer hebben inbre kers zich toegang verschatt tot een opslagplaats bij de nieuw- bouw van de Rijnmond-MTS in Bijdorp. Daar verdween voor 3000 gulden aan gereedschap. Vlaardmgen De vijftienjarige A. J. P-, zijn veertienjarige broer E. R. P. en de evenoude A, P. V. zijn door de politie aangehouden. Het drietal heeft zondagavond tot vier maal toe gras in brand gestoken, aan de Spoorsmgel te Vlaardingen. Al le keren moest de brandweer hiervoor in actie komen. De drie jeugdige brandstichters wachtten steeds tot de brand weer was vertrokken. Korte tijd daarna staken zij de zaak op nieuw in de brand. Schiedam Ernstig beschadigd en gekanteld is aan de Maas- si uised ijk in Vlaardingen de gestolen wagen van de 28-jari- ge Schiedammer P.J.C.M.F. te ruggevonden. De Citroen Dyane die met de lichten aan bij de inrit van de NAM werd gevonden was ver dwenen van de Lange Achter weg in het centrum van Schie dam Nabij de Lindenhof had de eigenaar de wagen daar af gesloten neergezet. Schiedam Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring gehecht aan een besluit van de Schiedamse gemeenteraad van donderdag 24 juni om een krediet te verle nen ten behoeve van de be- dnjfsgemeenschap Schiemond. In deze bedrijfsgemeenschap, gevestigd aan de Vijgensteeg, werken Schiedammers in het kader van de wet sociale werk voorziening, aangeduid als wsw. Het krediet, groot 330.000 gulden, is verleend om aanpassingen aan het gebouw mogelijk te ma ken, zoals het aanbrengen van zonweringen, om een snijma chine aan te schaffen, om ruim te te maken voor routine-inves teringen en ook omdat de pro ductiecapaciteit van Schiemond is uitgebreid. Vooral door prijs stijgingen is in de loop der tijd een krediet van 600.000 gulden, dat de raad op 26 maart vorig jaar verleende, onvoldoende ge-; bleken Een Boetseren, van de veie cursus sen van de Vrije Aca demie. Maassluis Het ziet er naar uit dat Maassluis binnen niet al te lange tijd nu eindelijk z'n Cul turele Raad krijgt. De raadscommissie voor cul turele zaken maakte m ieder geval weinig moei lijkheden over het voor stel. Daar over de namen op de kandidatenlijst to taal met werd gesproken mag worden aangenomen dat hiertegen geen be zwaren 2ijn. Wel had me vrouw C. Scheffers- de Vogel (W.N. '80) bezwaar tegen het aantal gemeen teraadsleden dat straks m de Culturele Raad zit ting neemt. Het gaat hier om in totaal vier gemeenteraadsleden en dat is volgens me vrouw Scheffers te veel. Voorzitter wethouder I. van der Knaap (CDA) be toogde echter dat men in dit geval dezelfde lijn heeft aangehouden als bij de samenstelling van de Sportraad. Het WD- raadslid mevrouw E. F. M. Coenen - Va essen wil- de dat, zodra de Culture le Raad effectief wordt, de Beheerscommissie voor het Gemeentemu seum wordt opgeheven. Zij dreef deze zaak op de spits door er aan toe te voegen: „Anders kunnen wij niet akkoord gaan met dit voorstel". Me vrouw Coenen stemde niet toe, ook met nadat voorzitter Van der Knaap de suggestie had geop perd dit voorstel op de agenda van de eerste ver gadering van de Culture le Raad te plaatsen. Ui teindelijk behield zij haar stem voor. Vlaardingen De stichting De Vrije Academie Vlaardingen start de komende maand weer met een aantal cursussen. Het aantal cursussen voor het sei zoen 1976/1977 bedraagt 24. In het gebouw van de academie aan de Stationsstraat zijn elf ruimtes voor de verschillende cursussen beschikbaar. Vol gend jaar zal de academie naar het Hollandjagebouw verbui zen. Daar zal zij de beschik king krijgen over het souter rain en een groot gedeelte van de begane grond. Het aantal cursussen van de aca demie is met oog op de verhui zing aanzienlijk uitgebreid. De Vrije Academie heelt daarmee de onstuimige groei van de af gelopen jaren voortgezet. Zij staat op het ogenblik aan de vooravond van het achtste sei zoen. Zoals wellicht bekend, be gon de academie in de Enca- school aan de Zomerstraal. Met vier voortrekkers op dit gebied werden in twee lokalen cursus sen tekenen, boetseren en naaldwerk gegeven In 1971 stapte de academie over naar het gebouw in de Stations straat. Het aantal begeleiders nam geleidelijk toe en bedraagt op dit moment twintig. Ook kwamen er meer en meer cur sisten. Waren dat er in hel eer ste seizoen nog slechts honderd, vorig jaar volgden zeshonderd mensen, de cursussen. De meeste cursussen duren dertig weken. Enkele anderen vijftien. Het cursusgeld moest voor dit jaar verhoogd worden. Jonge ren en 65-plussers betalen ech ter nog steeds minder. Ook de kinderwerkplaats is zeer goed koop gebleven. Vlaardmgse werklozen kunnen de cursussen kosteloos volgen. Dit is te dan ken aan een bijzonder subsidie regeling. Verder is er een'cre che op dinsdagochtend, dins dagmiddag en op donderdag middag. Een overzicht van de cursussen volgt hieronder Algemene oriëntatie Een cursus om met de vele mogelijkheden van de academie kennis te maken. Beeldende oriëntatie. Beeld en geluid. Fotografie. Vlak vor men. Tekenen en schilderen. Schilderen. Etsen Zeefdruk ken. Textiel 1. Textiel 2. Weven. Getouwweven.Kantklossen. Mo de Ruimtelijke vormen 1. Ruimtelijke vormen 2. Boetse ren. Pottend raaien Edelsme den Maskers maken Creatief spel Kinderwerkplaats. Jeugd werkplaats. Informatie over de cursussen is telefonisch te verkrijgen door 3489S8 te hellen. Schiedam Bij de jaarlijks te houden keuring van volkstuin complexen door het Nederlands Algemeen Verbond van Volk- stumhouders, js m groep B aan het Schiedamse complex Thur lede een derde prijs toegekend. Tijdens de opening van de ex positie zaterdag j i reikte na mens het verbond Pau v d Kraan de hiermee verdiende medaille uit aan de voorzitter van Thurlede. Martin Bouwer Schiedam Bij drie bedrijven aan dc Calandstraat is dit weekeinde ingebroken. Bij een derde bedrijf kwam men niet verder dan de deur. Bij de drukkerij Van der Watet op nummer 92 werd de voor deur en een thermophaan ruit geforceerd. Uit een kantoor verdween 100 gulden. De scha de die bij deze inbraak werd aangericht bedraagt 3500 gul den. Ook bij het containerbednjf Wijnstekers BV op nummer 90 ging men naar binnen. Het ge hele kantoor werd doorzocht. Een brandvrije kast werd open gebroken. Er zijn nog geen ver missingen vastgesteld. Het exacte schadebedrag is ook met vastgesteld. Men vermoedt dat deze zeer aanzienlijk is. Bij Lambert en Compagny op nummer 94 is de schade opgelo pen tot 2000 gulden. Met een straattegel werd een thermop- haanruit ingegooid. Daarna werd getracht de voordeur te forceren. Men slaagde er echter niet in om binnen te komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3