SCHIEDAMSCHE COURANT Babberspolder geen renovatie geei i nieuwbouw I Vuurzee in Hoogstraat ,1 Wat bewoners denken en willen Laurens Costerstraat wil verkeersdrempels Geert van der Linden verlaat gemeenteraad Glimmerveen: „Weet van niks' n Wijk- vereniging lanceert tegenaanval a? Water voortaan zonder fluor Bestemmingsplan integraal bekeken Trein verkeer vertraagd Opgraving gestaakt Wethouder Collé praat met woon wagen volk t iisiiiii Woensdag 1 september 1976 ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101 ste jaargang no. 25650- 6 PAGINA'S Broersvesl 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - kiachtendtenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Een beperkte verbetering:, waar no dig, en een goede onderhoudsbeurt van de wonin gen. Over renovatie en nieuwbouw willen wij niet praten, omdat de bewoners dat niet willen. Dit is het eerste uitgangspunt van de Bewonersgroep Renovatie Babberspolder. Gistermiddag verscheen de nota Wat Bewoners Denken en Willen. Deze nota is de definitieve reactie van de bewonersgroep op het door drie architecten uitgebrachte rapport Onderzoek naar de bouwtechnische kwaliteit van de woningen en sociale woonomstandigheden van de bewoners van de 410 semi-permanente woningen in de Babberspolder te Vlaardingen. De nota van de bewonersgroep bevat de nodige kritiek op het rapport van de architecten. Volgens de bewonersgroep hebben de architecten de ge meente naar de mond gepraat om zich van een vervolgop dracht opdrach%t zeker te stellen. Daarom zouden de ar- chitecten in hun rapport ook veel verder zijn gegaan dam de opdracht strekte. De bewo nersgroep wil dan ook dat alle zaken in het rapport worden Schiedam Met de woorden „Ik weet van niks. Ik ben niet betrapt Toevallig zat ik in een auto waar pamfletten in werden gevonden", verliet J. Glimmerveen gistermiddag om half een liet Schiedamse hoofdbureau van politie. Daar had de voorzitter van de Volksunie met een paar mede werkers van maandagavond tien uur vastgezeten voor het verspreiden van opruiende en rasristïsche pamfletten in het centrum van Schiedam. He 48-jarige Glimmerveen, boekhouder, zegt van niets te weten. „Op het bureau heb ik dan ook geen verklaring afge legd en heb ik geen vingeraf drukken laten nemen." In Schiedam zijn in totaal ze venduizend pamfletten van de Nederlandse Volksunie ver spreid. De politie heeft er maandagavond aan de Dam drieduizend in beslag geno men, toen men er net een kleine duizend had rondge bracht Hij de Schiedamse politie liet men er geen twijfel over be staan, dat de vijf zich hadden schuldig gemaakt aan een misdrijf, namelijk het aanzet ten tot haat tegen bepaalde groepen (art. 237e van het wetboek van Strafrecht). De officier van justitie in Rotter dam zal de gearresteerde le den van de Nederlandse volksunie voor de rechter brengen. geschrapt, die niet strikt tot de opdracht bekoorden. In de nota wordt ook kritiek geleverd op het onderzoek naar de sociale woonomstan digheden. Hiervan is voigens de bewonersgroep weinig in het rapport terug te vinden. Antwoorden op vragen als „waar bestaat in een. stads wijk nog zo'n dorpssfeer, zoals we die aantreffen in de Babberspolder" ontbreken. De bewonersgroep verwerpt de conclusies van de architecten, waarop deze adviseren de helft van de woningen te slo pen. Zij wenst een nieuw on derzoek, waarin haar vragen, twijfels beantwoord worden. Het afzetten van de woningen tegen de huidige wooneisen en wenselijkheden vindt de bewonersgroep in zekere zin onjuist De sociale woonom standigheden zijn daarbij na melijk buiten beschouwing gelaten. „Het gaat er immers om", zo staat er in de nota, „welke eisen de bewoners stellen". In een door de architecten ge houden enquête overigens door de bewonersgroep na derhand bewerkt, spreken de bewoners zich duidelijk uit te gen renovatie of nieuwbouw. Ruim tweederde van de bewo ners voelt daar helemaal niets voor. In het rapport wordt de verzak king als belangrijk argument voor sloop gebruikt Daardoor zou met name ten zuiden van de Rotterdamseweg, waar vol gens het rapport de verzak king het ergst en daardoor de wateroverlast het grootst is, een groot deel van de huizen tegen de grond moeten. Uit de gehouden enquête blijkt dat er ten noorden van de Rotter damseweg bijna evenveel wa teroverlast is. De bewonersgroep is van me ning dat haar nota de nodige opschudding op het gemeente-* huis zal veroorzaken- Zij wil nu verder een discussie tussen architecten, projectgroeple den, het college van B en W, leden van de bewonersgroep, gemeenteraadsleden, stuur groep stadsvernieuwing en vertegenwoordigers van de provinciale directie van het ministerie van volkshuisves ting en rumtelijke ordening. Verder zou een hernieuwd on derzoek naar de bodemge steldheid en waterhuishou ding in het complex van de 410 moeten worden ingesteld. Het badhuis moet voor de wijk bestemd worden. Schiedam „Het was ont zettend. Als ik het zelf niet had gezien zou ik het niet kunnen geloven. Ik keek vanaf de Korte Dam de Hoogstraat in, wat ik zag was een grote vlammen zee". Dat zegt mevrouw P. Visser (67) uit de Archime- dusstraat in Schiedam. Vannacht om kwart voor vier passeerde zij toevallig de Grattersteeg en ontdek te toen als eerste vlammen in oude bebouwing in die steeg. In een uur tijd bedwongen dertig brandweerlieden de vuurzee, waarvan de oor zaak nog onbekend is. De etage boven kledingmaga zijn Van der Veer en het naastliggende pand op de hoek van Gruttersteeg brandde uit „Van der Veer woont in Gouda. Die hebben ze pijlsnel uit zijn bed moeten trommelen. Hij heeft zijn spulletjes la ter mogen onderbrengen in A. Sla's kledingmagazijn", aldus mevrouw Visser. Aanvankelijk was sprake van een zogenaamde mid- denbrand, maar kort daar na werd groot alarm gege ven. Het nabije pandje van de Bescherming Bevolking liep bij het bluswerk ge ringe waterschade op. „Die mensen van de brandweer verdienen toch wel eens een pluim, hoor. Wat moeten zij toch een heidens karwei klaren, al tijd maar weer", zegt me vrouw Visser, die van be gin tot eind ooggetuige was. Overigens sloegen ook burgemeester drs. A. J. Lems en politiecommis saris C. van der Haagen de taferelen gade. Volgens mevrouw Visser was het maar goed, dat er geen wind stond. „Dan hadden geheid nog meer panden in de fik gevlo gen", zegt ze. In een uur tijd bedwongen de brandweerlie den de vuurzee aan de panden aan de Hoogstraat. Handekeningen voor Lems SfKiöJam Zeker tweehonderd bewoners van Scbledam-Oost wuien verkeersdrempels in de Laurens Costerstraat. Dat blijkt iJL66" "aödlekenin6enlijst, die deze week aan burgemeester If™ *s overhandigd door de buurtbewoonsters C. Bosveld en u-van der Kuil. Concrete beloftes werden daarbij van gemeen- .Sfdaan. De burgemeester zei, dat hij het een wutiatief vond en beloofde zo spoedig mogelijk schriftelijk antwoord te sturen. gewoon wat gebeuren, want sinds in de Galiléïstraat «J^eersdrempels liggen is het hier veel drukker", aldus de grange me-,touw Van der Kuil. .bovendien rijden de auto's veel te hard door de straat. Je houdt ms je hart vast, want er zijn vlakbij drie scholen: de St, ï-a„ys,us'St- Jan en 't Koepeltje. Veel'leerlingen moeten de urens Costerstraat oversteken om naar school of naar huis gaan hlniVeif?t of zeven drempels wil men ook voor de zijstraten bakken, zandbakken en speelvoorrienmgen voor de kinde- Vlaardingen Alle bewoners van de Vettenoordsepolder I worden opgeroepen zaterdag- I middag om 15.30 uur naar de I Lijnhal te komen om daar te worden geïnformeerd over de I stand van zaken rond het Ak-, tieplan V.O.P. I In een speciale editie van de I V.O.F.-krant zegt de Wijkver- eniging dat het plan van wet houder B. Goudriaan, name- j lijk het afbreken van een deel van de wijk, niet zo maar kan gebeuren. „Er zijn in de wijk i verschillende meningen", zo staat in de V.O-P.-krant, „maar een ding hebben we I allemaal gemeen; we willen straks een zo .goed mogelijke woning voor een zo laag mo gelijke huur. En daar zegt het plan van de wethouder totaal mets over. De wethouder is één en al onduidelijkheid". Zo vragen de wijkbewoners zich onder meer af, wat de wet houder bedoelt met lage hu ren. Daarom moet duidelijk worden gemaakt wat er moge lijk is. Aangezien volgens het wijkcomité de gemeente dit niet doet, zal zaterdagmiddag deze voorlichtingsmiddag worden gehouden. De bezoe kers zal veel informatie wor den verschaft over de eigenlij ke inhoud van het concept Aktieplan van B en W en wat de voor- en nadelen rijn van renovatie of nieuwbouw. Vlaardingen In Rotter dam wordt binnenkort de fluorkraan dichtgedraaid Het tijdperk van gefluori deerd drinkwater is dan voorbij. Het dichtdraaien van de kraan in Rotterdam heeft ook gevolgen voor Vlaar dingen, Schiedam, Maas sluis, Hoek van Holland, Delft, Capelle aan den IJs- sel, Hoogvliet, en het gehe le gebied van Voome, Put ten en Rozenburg. Deze plaatsen zullen het binnen afzienbare tijd water moe ten drinken zonder een ex tra dosis fluoride (in de wandeling fluor genaamd). Dit middel moest voorko men, dat tanden en kiezen door het frequent nuttigen van allerhande zoetigheid al te snel te gronde zouden gaan. Het gebit wordt als het ware „vogelvrij" ver klaard. Prof. Dacker Dirks denkt, dat er echter op het besluit om geen fluor meer aan het water toe te voe gen, zal worden teruggeko men. Meer over bet stopzetten van de fluoridering en de alternatieven die er zijn om de mensen in staat te stellen toch fluor te laten gebruiken vindt u op pagina 4. Schiedam Het 1 plan voor de Schiedamse 1 n ens tad zal nog steeds inte graal door de Kroon worden bekeken. Dit ondanks het feit, dat onlangs één van de twee bezwaarschriften is ingetrok ken. De reden is volgens wethouder Chris Zijdeveld van stadsont wikkeling dat er nog steeds een tweede bezwaarschrift ligt; dat van B. Sehweers en D. Ocster- hoff. Deze Schiedammers rijn niet van plan het 247 pagina's dikke be roepsschrift In te trekken. Daar wordt gewoon niet aan gedacht, omdat de inrichten volgens hen nog steeds met zijn veranderd, Sehweers en Oosterhoff wachten op de openbare zitting die de Raad van State waarschijnlijk in oktober zal houden. Schiedam de Zoveelste wissel in de gemeente- j raadsfractie van de PvdA staat voor de deur: j binnenkort verlaat waarschijnlijk Geert van der Linden (27) de raad in verband met verandering van werkkring. Hij wil zich in het buitenland in het ontwikkelingswerk storten. Het vertrek van G. H. P. B. van der Linden betekent de eerste wijziging in de PvdA-fractie, die met te maken heeft met alle heibel in de partij. Sinds de huidige fractie in 1974 aan het werk toog, hebben zich al veel verschuivingen voorge daan. Allereerst haakte de omstreden wethouder Cor Bolmers af. i Het toenmalige raadslid Rei- j nier Scheeres volgde hem op J als wethouder van financien legde tenslotte Ruurd van der Veer de fractievoorzitterschap neer. De Jong kwam toen weer terug als fractieleider. <±js wemouaer van imanden j r»~ en economie (Bolmers had Schiedam - De opgravingen bu l daarvoor stadsontwikkeling 1 h?' fJ,ww WeLck VMr!°" in zijn portefeuille gehad) en Herman Posthoorn ging op de i vrijgekomen stoel van Scheer es zitten. Daarna vertrok Clara Stroman als wethouder van vorming en recreatie. Zij bleef wel raad slid. Na een principiële strijd, die door de achterban werd uitgevochten, werd Posthoorn haar opvolger en "verliezer Joop de Jong legde kort daar na het voorzitterschap van de fractie neer. Ruud van der Veer volgde De Jong op ais fractie-leider. Persoonlijke aanvallen leidden ook ertoe, dat Jaap Looy de fractie verliet. Gé Brouwer kwam voor hem in de plaats. Vanwege moeilijkheden om de politieke richting, die met PPR en CPN was opgegaan, *1 pig stopgezet De reden is dat de oudheidkundige C. Hoek, die het onderzoek leidt, deze week naar een congres in Duitsland is. Schiedam Het treinverkeer tussen Delft en Schiedam heeft gisteren kort na het middaguur ruim twintig mi nuten vertraging opgeiopen. Op een slechts voor land bouwvoertuigen toegankelij ke, niet beveiligde overweg nabij de Kerklaan in Kethel was een vrachtauto vast ko men te ritten. De trein rich ting Delft kon nog achter de wagen langs en de machinist van deze trein waarschuwde de hem tegemoet komende machinisten. Een botsing kon hierdoor voorkomen worden. De bestuurder van de vrach tauto, A. van Schie uit Schie dam, was de trein ook ai tege moet gerend. Schiedam Gezichtsverlies in de ogen van de woonwagenbewoners heeft wethouder van sociale J zaken en volksgezondheid Eef Collé (CPN) nogr enigszins proberen te voorkomen. Gistermiddag voerde hij een gesprek met de bewonerscommissie van het Schiedamse kamp. Op de valreep, want i vanochtend zou die commissie een persconferentie i geven over de manier, waarop de gemeente het woon wagen volk behandelt. Gewacht wordt op re- i constructie van het kamp, maar die blijft uit De bewoners overwogen om maatregelen te nemen. jHet gebeuren kreeg voor de van Schiedam zal worden voortgezet Men is tot de conclusie gekomen dat de plaats waar tot nu toe is gegraven absoluut geen stadswallen zijn. Misschien dat men nog op een andere plaats bij het sloopterrein gaat graven. Schiedam De 35-jarige kan toorbediende J. A. is maan dagavond door de etalageruit gevallen van het televisiepa leis aan de Grote Markt. De Schiedammer had zijn even wicht verloren. een collega hem probeerde los te trekken kantelde de wagen van Van Schie. De lading puin, die moest dienen voor versteviging van dammen, kwam in de sloot terecht. Het duurde geruime tijd voor de wagen weer op zijn wielen gezet was, omdat er moeilijk een takelwagen bij kon ko men. Gedurende ruim een uur bleef het treinverkeer in beide richtingen hierdoor vertra ging ondervinden. Op de be wuste plaats moest namelijk langzamer worden gereden. Collé werd door onze krant op de hoogte gesteld van de con- ferentieplarmen. In het kamp meent men, dat de wethouder daarop niet heeft willen wach ten en rich gedwongen voelde toch nog iets van zich te laten horen. De persconferentie ging vanoch tend weliswaar niet door, maar de bewoners blijven het optreden van de wethouder een lachertje vinden. Annie Schaap, lid van de bewoners commissie, reageert nuchter: „We krijgen een sloot. Verder niks. We hadden graag willen horen, wanneer de gemeente nou eindelijk eens gaat beltin nen met reconstructie van dit kamp, maar het emge dat Col lé te zeggen had was, dat B. en V/. hebben besloten alvast een sloot voor het nieuwe kpmp te laten graven". De bewoners voelen zich voor de zoveelste keer met een kluitje in ditmaal maal de sloot gestuurd. Hen is inmid dels duidelijk geworden, dat de gemeentelijke diensten de reconstructie volkomen ver keerd begroot hebben. Collé is verantwoordelijk. Het mi nisterie van CRM en het inter stedelijk woonwagenschap hebben de begroting nog niet goedgekeurd. 'Ï>SS$ WW I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1