mm allemaal niet !j >1 rï!': Prof. Backer Dirks over einde drinkwater iuoridering: lafve borstel per jaar... WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1876 Het Ivoren Kruis: m ÉISÈsN foenen gebitten waard V Effect Hoor Cok Koeleman Weegschaal Tiel Achter Niet voor niets „Gemiddelde Nederlander' 9fHet was Prof. O, Backer Dirks. Hoogleraar in de preventieve aan de Utrechtse rijksuniversiteit tandheelkunde oontol oppro*. coviteilen per Kind Cultmborg fnderroekjoor 1952 '53 Tandbederf in CuJemburg en Tiel. Het drinkwater in Culemborg bevatte 0,1 mg fluor per liter, het water in Tiel 1,1 mg. De grafiek toont de fnvfoed hiervan op tandbederf bij kinderen van elf tot en met vijftien jaar van 1952 tot en met 1965. Aan het einde van de proef had een kind In Culemborg gemiddeld 2es gaatjes in tanden en kiezen terwijl de kinderen in Tiel er gemiddeld twee hadden. Bij het begin van het experiment was het gemiddel de In beide gemeenten ongeveer vier. Utrecht We moeten meer dan zeventig jaar terug in de geschiedenis om wat te weten te komen over de voorloper van de drinkwaterfluoridering. Zoals zo vaak gaf de natuur het voorbeeld. !n Amerika werden rond 1900 gebieden gevonden waar de mensen bijzonder weinig last hadden van tandbederf. Intensief onderzoek leidde ertoe dat ongeveer dertig jaar later kon worden vastgesteld dat fluoride (in de wandeling fluor genoemd) in het drinkwater hiervan de oorzaak was. In dit geval had de natuur het water rijk van dit element voorzien. We schrijven 1976. Daar waar de natuur wat schaarser met fluor omspringt, heeft de mens deze taak overgenomen. Ook in Nederland gebeurde dit. Tot een Koninklijk Besluit in de Staatscourant hieraan een einde maakte. Wat nu? Deze vraag stelden we prof. O. Backer Dirks, hoogleraar preventieve tandheelkunde aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. Hij is al sinds 1942 in Nederland doende met het bestuderen van en experimenteren met gefluorideerd drinkwater. ..Het water dat Rotterdam gebruikt voor de drinkwatervoorziening bevat 0,3 mg fluor per liter. Dat zit op een natuurlijke wijze in het water. Die hoeveelheid wordt aangevuld tot 1.1 mg. Deze concentratie zorgt ervoor dat de mensen die dat water gebruiken, vijftig procent minder last van tandbederf hebben. Dat kon goed worden onderzocht omdat in Amerika de mensen al meer dan een hafve eeuw water dronken met genoeg fluor. Nadelige gevolgen waren er niet. behalve daar waar extreem veel fluor in het water zat. Het gaat dan om meer dan 7 mg per liter. Deze concentratie is slecht voor het beendergestel. Het kan leiden tot verkalking van het bot". „in Ethiopië hebben we onderzoekingen gedaan. De mensen daar krijgen per dag veertig tot zestig mg fluor binnen. Het enige nadelige effect waren afwijkingen aan de botten. Dat fluor kankerverwekkend zou zijn. is gewoon niet waar". Weer even terug naar de geschiedenis. Backer Dirks: „In 1940 zijn we in Nederland de eerste experimenten gaan doen. Fluorideren kon toen nog niet jn verband met de oorlog, in 1946 zijn we die mogelijkheid gaan bekijken tot we in 1953 in Tiel met de fluoridering van het drinkwater begonnen. Na 15 jaar kon worden aangetoond dat de mensen uit Tiel de helft minder tandbederf hadden. Dit effect was veel groter dan we verwachtten". „Fluor is de enige natuurlijke stof die het glazuur van de tanden en kiezen sterk kan maken. De enige wijze waarop we in de natuur gezien hebben dat dit goed werd toegepast, was ais fluor in het water zat. Wet de fluoridering deden wij hetzetfde. Maar bovendien kunnen we weinig anders doen. De eetgewoonten van de mensen veranderen? Bovendien is het eten van suiker niet onnatuurlijk. Het is echter wel schadelijk. Het gebit kan wel tegen een bepaalde hoeveelheid suiker. Eet je drie keer per dag iets met suiker, dan is er niets aan de hand. Maar de mensen doen de heie dag niets anders. Dat is funest. De hoeveelheid tandbederf wordt namelijk bepaald door het aantal keren dat je per dag suiker gebruikt Je kunt dus beter in één keer vijf toffees eten, dan om het uur één". „Je moet dit hele probleem zien als een weegschaal: aan de ene kant de aanval van suiker op het gebit en aan de andere kant de fluor. Hoe meer je snoept, hoe meer fluor nodig is". Als we dan vragen of het tandenpoetsen helemaal geen gewicht in de schaal legt, komt het antwoord bij de hoogleraar er maar moeilijk uit. Uiteindelijk zegt hij: „Ik moet eigenlijk nee zeggen. Daar zie ik echt geen heil in. Het poetsen wordt meestal niet goed gedaan. Bovendien kan het poetsen hooguit tien procent of minder tandbederf voorkomen, We adviseren de mensen altijd te poetsen met gefluorideerde tandpasta. Daarmee bereik je tuwsen de 25 en 30 procent minder gaatjes. Helaas is 15 procent van de tandpasta in Nederland maar gefluorideerd". Wat nu? Professor Backer Dirks stelt de vraag zelf en geeft antwoord. Flu ortab letten. Dat lijkt er het meest op. Er zijn echter twee problemen, fn plaats van de natuurlijke manier om fluor met het drinkwater binnen te krijgen, moeten de mensen nu een paar keer per dag een tablet nemen. Het tweede probleem, en dat is veel groter, is dat er een grote groep mensen is die geen belangstelling heeft voor het gebit. Die mensen gaan geen tabletten nemen. Je bereikt hert echter wel met het gefluorideerde drinkwater. Tabletten zijn een a-sociale maatregel, het water was een sociale". „In Tiel hebben we ook proeven gedaan met die tabletten. Dertig procent van de kinderen gebruikte ze zoals het moest en de helft gebruikte ze, Tot de kleuterschool kun je weinig anders doen dan tabletten geven. Ik vind het aanvaardbaar om ze op de scholen uit te laten delen. Op de lagere scholen wordt dat al veel moeilijker. Daarom doen we proeven, onder meer in Hengelo, om de scholieren ééns per week te laten spoelen met een fluoroplossing. Dat is zeker minder effectief dan tabletten, maar het is een aanvaardbare oplossing", „Een andere mogelijkheid is de fluorappiicatie. Twee keer per jaar wordt dan het gebit met een vloeistof ingesmeerd. Dat hebben we gedaan met kinderen van zeven jaar tot hun zestiende. Het resultaat was: de helft minder gaatjes. Het nadeel van deze alternatieven is echter dat je dat je heie leven moet blijven doen. Dat is de kern van de zaak. Water gebruik je gewoon je leven lang. De rest niet. Zodra je met de tabletten of de applicatie stopt, begint de weerstand van het gebit af te nemen", „Een nadeel van de applicatie is, dat de tanden en kiezen verkleuren. We gebruikten tinfluoride, dat heeft het beste resultaat. Maar het tin zorgt voor de verkleuring. Bovendien kost het ontzettend veel tijd. Je bent tweekeer per jaar eer» kwartier per kind bezig. Dat is precies de tijd die de schooltandartsen voor de kinderen hebben. Daarom is het beter om te spoelen of fluortabietten te gebruiken. De tijd die je daardoor overhoudt moet dan worden besteed aan voorlichting". „Overigens zijn we in Nederland ontzettend achter wat betreft de tandheelkundige verzorging. We moeten er veel meer geld aan besteden. Rond de eeuwwisseling hebben we drie a vier keer zoveel tandartsen. De kosten zuilen evenredig toenemen. Maar dan zijn we nog niet zover als men in Noorwegen of Zweden is". Er wordt gezegd dat de fluoridering van het drinkwater „verkeerd" is gebracht. Als medicijn in plaats van het aanvullen van een natuurlijk bestanddeel van het water. Backer Dirks: „Het fluorideren is natuurlijk. Maar de fluoridevergiftiging speelt een nadelige rol. In het Sfoegebied fn Zuid-Beveland zijn twee bedrijven die ieder per dag 400 kilo fluor uitstoten. Dat komt op het gras, de koeien fikken het op en worden ziek. Maar dat kun je niet vergelijken met het drinkwater. Het gaat om de concentratie. Het ergste vind ik dat er een gevaarlijk spel is gespeeld; op de angst van de mensen. Er is steeds gezegd dat je er kanker van zou krijgen. De mensen lopen met die angst rond". „Nu fs de beslissing om de fluoridering te stoppen genomen. Omdat de persoonlijke vrijheid van de mensen in het geding kwam. Op allerlei gebieden hebben we toch geen vrijheid meer. Neem de bromfietshelmen, de autogordels. Ik kan me voorsteilen dat dat wordt ervaren als een vorm van paternalisme dat niet meer van deze tijd is. Waar de oplossing ligt, zie ik niet. Toch is het allemaal niet voor niets geweest. De belangstelling van de mensen voor hun gebitten is toegenomen". ,.De tandartsen zuilen het druk krijgen. Maar niet alfeen met boren en vullen. De mensen nemen veel eerder een kunstgebit. Dat gebeurt nu al. Op het ogenblik heeft drie procent van de achttienjarigen al een kunstgebit, ikgeloof dat we wel weer terugkomen bij de fluoridering van het drinkwater. Wanneer weet ik niet De huidige situatie moet eerst bezinken. Dan willan de mensen het wel en de ffuoridering is tenslotte voor de mensen". „Zijn miljoenen kinderge bitten niet iets beters waard"? Deze vraag vorm de de inleiding van een artikel in het periodiek van de Nederlandse Vereni ging voor mond- en tand* hygiëne Het Ivoren Kruis waarin fel wordt uitge haald tegen het stopzetten van de drinkwaterfluoride- ring. Het enige middel waarmee zeker vijftig procent vanal- Ie tandbederf kan werden voorkomen, is drinkwater- fluoridering. Overal waar dit in Nederland is inge voerd, blijkt de gunstige uitwerking van deze me disch verantwoorde maat regel.Fluor is de enige stof, die een aanzienlijke verhoging geeft van de na tuurlijke weerstand van het tandglazuur tegen tandbederf. Drinkwater- fluoridering is de enige weg waarlangs de bevol king van een optimale toe diening van fluor kan wor den verzekerd". „Fluoridering is de enige mogelijkheid om op korte termijn soelaas te bieden in de tandheelkundige noodsituatie, ontstaan door de ontstellende toe name van tandbederf, in het bijzonder bij kinderen. De kosten van drinkwater- fluoridering bedragen slechts een fractie van die van elke andere wijze van fluortoediening. Met drink- waterfluoridering is het mogelijk een optimale tandheelkundige verzor ging voor de gehele Ne derlandse bevolking be reikbaar te maken". „Zonder drinkwaterfiuori- dering zullen de totale tandheelkundige kosten binnen afzienbare tijd on betaalbaar worden en het gros van de bevolking op steeds jeugdiger leeftijd het natuurlijke gebit gaan ontberen aldus de tand heelkundige gezondheids voorlichting van Het Ivo ren Kruis. Prof. Backer Kirks lijkt niet j fen onrechte weinig vertrou- wen te hebben rn het tanden poetsen van „de Neüerlan- I der". Gemiddeld wordt per jaar zes gulden per poetsen de Nederlander aan tandpas ta uitgegeven. Dat zijn drie tubes. Anders geteld niet eens genoeg voor één poets- beurt per dag. Ook de kwaliteit van de bor stel is niet overweldigend goed. per jaar wordt slechts ruim een halve borstel ge bruikt In Scandinavië ligt dit verbruik op twee of drie bor stels per jaar. Deze cijfers zijn afkomstig van de Stich ting Voorlichtings Instituut voor de Suikerverwerkende Industrie (VISI) in Amsfer- I dam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4