SCHIEDAMSCHE COURANT Progressieve fracties zetten Amro buiten spel VVD en PCG: Meten met twee maten99 Vertrouwensrelatie voor ABC het belangrijkst Politiebescherming voor PSP-bestnnr Dromenland Uit(h)Uylen en opnieuw beginnen Bandtekeningen moeten duidelijkheid brengen Prijzen terug Boycot Auto's gestolen ge öö-SrÏÏf00 guIden- Sn J?e TOarde de Gemeente zoekt „heemschutters" Schilders in conflict met werkgever VARA op weekmarkt NA DREIGBRIEF Vervuiling Drempels Oosterstraat •II Vrijdag 3 september 1976_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -101ste jaargang no. 25652 - 6 PAGINA'S- Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL De prijzen van de fancy-fair die dit weekeinde in De Dukdalf in Schiedam-zuid wordt gehouden, zijn weer terug. Wethouder Hans van der Wik heeft dit gistermiddag op het Stadskantoor voor elkaar gekregen. Hij bedong dat de kinderen uit de Gorzen, die de prijzen bij een „overval" in de Lekstraat hadden buitgemaakt deze terugga ven aan het wijkcentrum. Dit op voorwaarde dat de gemeente zo spoedig mogelijk met een bedrag over de brug komt voor het toekomstige timmerkamp aan het Hoofdplein. Tevens bedongen de dieven dat de bezoekers van de fancy-fair die een prijs winnen, vijftig cent voor kef kamp moeten betalen. Vlaardingen De Amsterda-, m—Rotterdam Bank, de Am- ra Bank, is in Vlaardingen de gebeten hond. Tijdens de raadsvergadering werden fol ders uitgedeeld met daaraan vast briefkaarten om reke ningen bij de Amro Bank op lc zeggen. Ook in het PvdA- blaadjc Achterban werd tot een boycot van deze bank op geroepen. In de folder staat dat de actie niet gericht is tegen het personeel van de Amro Bank. Ook b en w heb ben de Amro Bank laten val len. Tijdens de eerste avond van de raadsvergadering en wijriging van een voorstel met betrekking tot het cen trumgebied Iloly-Noord af. Daarmee was een project-ont wikkelingmaatschappij waar in de Amro Bank deelneemt, bij de ontwikkeling van dat centrumgebied van de baan. Alleen de wethouder van Fi nanciën IJsbrand van der Velden was tegen de wijzi ging van het voorstel. Wet houder Bas Goudriaan, die op een persconferentie ver klaart had dit voorstel staan de te houden, is dan ook door de knieën gegaan voor de po litieke druk. Dat is waar schijnlijk op de Fractieverga dering van de PvdA maan dagavond gebeurd. Vlaardinjen De gemeenteraad heeft gisteravond laat na langdurige discussies besloten af te zien van het aantrekken van de Stichting projektont- wikkelingsbureau AMRO-Westland/Utreeht als ad-, viseur bij de financiering en ontwikkeling van het centrumgebied Holy-Noord. Oorspronkelijk zag het er naar uit dat de stemverhouding 17-17 zou zijn, maar omdat wethouder drs. IJsbrand van der Velden zich tenslotte toch uitsprak tegen inschake ling van het projektontwikkelingsbureau haaide het gewijzigde voorstel van B en W het. Schiedam Probeer een ongedwongen contact te leggen met de buitenlandse werknemer, die vlakbij u in de straat woont; dan kan een vertrouwensrelatie ontstaan, waaruit wederzijds begrip voortvloeit, met inzicht in eikaars levensstijl. Voordeel daarvan is, dat via die manier een leren begrijpen van de Nederlandse- taal voor die buitenlander makkelijker wordt, waardoor deze zich ook beter kan uiten tegenover dié Nederlander, die de moeite niet wil nemen om hem via gebarentaal of andere uitingen te begrijpen. Dat is wel de belangrijkste con clusie, die zesentwintig be langstellenden onder wie ook buitenlanders gister avond trokken in centrum De Kreek aan de Lange Haven in Schiedam, waar de ABC-over- leggroep een discussieavond hield. De ABC-werkgroepen geven in de oude wijken van Schiedam taallessen aan bui tenlanders, maar er bestaat ten schreeuwend tekort aan Nederlandse vrijwilligers. ABC gaat ervan uit, dat iede reen die Nederlands spreekt en schrijft met behulp van plaatjes een buitenlander op weg kan helpen in het leren van onze taal. Problemen rijn verder het on derwijs aan kinderen van bui tenlanders, die na verloop van jtjd teruggaan naar eigen ana, omdat die met hun taal lessen net tussen de wal en «et schip vallen, en naast liet gering aantal vrijwilligers ■y het bereiken van de gastar beiders. Volgens de stichting hulp aan Buitenlandse Werk nemers bestaat bij hen wel een behoefte om Nederlands «®ren, maar de manier waarop zij in de gelegenheid worden gesteld laat soms te wensen over. Ook bjj ABC neeft men gemerkt, dat veel vrijwilligers hun doel voorbij f-hieten en een behoefte kwe ts* d'« er niet is. Dat komt 'f hun eigen problemen. v°teravond was een gevolg- rekking, dat buitenlanders Qoor hun andere cultuur en wsie ook andere behoeften en Problemen hebben. Daarom moet volgens de ABC-overleg- goep eerst worden gepro- om elkaar te gaan be- Stijpen. fe'.-Wl-iafffifa. mbhL f Schiedam heeft Wt SUB dat Bi" blau- <21-Dh-40> uil de «S tS stolen. De waarde van de wagen be~ uit SgG. mevr°uw V. d. H. beifj haar autó. «n vStf lao" öaüonrar eestoiüï n p!ein werd g<m hediaag, 30m Schiedam Het vroegere ar- chiefpand aan het Oude Kerk hof is nog steeds te koop bij de gemeente. Sinds het monu mentale pand ruim veertien dagen geleden in de verkoop ging hebben zich tien mogelij ke kopers gemeld. Op het Stadskantoor verwacht- men echter dat binnenkort nog meer gegadigden zich zul len aanmelden, wanneer een advertentie is geplaatst in het orgaan van de Bond Heem schut. Uit deze historische vereniging verwacht men nog een aantal reacties van echte liefhebbers. Schiedam Twintig werkne mers van het schildersbedrijf Jonkman in Schiedam, die 'werkzaamheden uitvoeren aan de Johannes Post kazerne in Havelle zijn met onstslag bedreigd, na een conflict met de directeur FC Jonkman. Volgens de districtsbestuurder A. Zandstra van de Bouw en Houtbond CNV hebben de twintig begin deze week hun werk een paar uur neergelegd omdat hun werkgever on danks herhaald aandringen niet wil voldoen aan de CAO- verplichting om hun weke lijkse vakantïezegei en een loonspecifieatie te geven. De heer Jonkman had er be zwaar tegen, dat de vak bondsman op het werk kwam om het conflict met de schil ders te bespreken. Aanvankelijk dreigde hij vol gens de heer Zandstra, de twintig man te ontslaan, daarna onslocg hij er acht die hij als raddraaiers beschouw de, op staande voet. De acht zijn desondanks toch aan het werk gegaan in afwachting van een bespreking op vrij dag, tussen Jonkman en be stuurders van dc drie bouw bonden. In eerste instantie had het colle ge unaniem gepleit voor het inschakelen van de genoemde proj ectontwikkelingsmaat- schappij. Gezien echter de fel le protesten van de progres sieve achterban zijn B en W van hun voornemen terugge komen. Alleen wethouder Van der Velden was niet bereid zijn eerder genomen stand punt te herzien. De PCG, de KVP alsmede de SGP/GPV hielden er echter een totaal andere mening op na. De heer J. Wijnstok (PCG) zag het inschakelen van de AMRO-Westland/tltrecht als de beste garantie om de finan ciële haalbaarheid van het to tale projekt mogelijk te ma ken. Van alle gegadigden was het onderhavige bureau het meest flexibel en constructief. Bovendien kon men verze kerd zijn van „een stuk know how op het gebied van de financiële discipline". De heer F. R. Quast van de WD had er, evenais overi gens de protestants-christelij ke groeperingen en de KVP, alle begrip voor dat veel raad sleden moeite hadden met het inschakelen van de Amro- Bank. Hij zag echter de boy cot van deze bank niet als de juiste methodiek om de apart heidspolitiek te beïnvloeden. Het liberale raadslid wees voorts op de brief van de Minister van Financiën, waar in deze waarschuwt voor het schaden van belangen van ve le instellingen, groeperingen en individuen. Tenslotte zei de heer Quast dat er meer ban ken zijn aan te wijzen die, direct of indirect, zaken doen met Zuid-Afrika, Zowel de heer Wijnstok als de heer Quast vonden dat het afwij zen van de Amro-adviseur meten met twee maten in houdt. Van de zijde van de progressie ve fracties merkte de heer W. A. Kwakkelstein (PPR) op dat de Amro Bank al zo lang en vaak verzocht is de contacten met Zuid-Afrika te verbreken. „Dit heeft zij niet gedaan", zo verklaarde hij. „Sterker nog, de Amro verhardde zich in haar standpunt. Daarom zou ik mij schamen als uitgere kend Vlaardingen met deze bank in zee zou gaan". Even als PvdA-fractievoorzitter Hans Versluys was Kwakkel stein van mening dat hier sprake is van het aanwenden van kapitaal voor een immo reel doel. Toen eenmaal duidelijk was dat de kansen „fifty-fifty" lagen was de spanning in de raad zaal toegenomen. Maar aan het einde van de tweede in stantie verbak wethouder Van der Velden deze spanning door partij te kiezen voor zijn achterban. Schiedam De VARA-radic maakt op dinsdag 12 oktober opnamen op de weekmarkt in Schiedam-Groenoord. Die op. namen zuilen gebruikt wor den voor een programma over markten, dat de omroep deze herfst zal uitzenden. Vlaardingen Het bestuur van de Vlaardingse politieke partij PSP heeft woensdagavond poli tiebescherming gekregen. Dit gebeurde nadat bij het PSP-pandje een dreigbrief was bezorgd. De brief was ondertekend door de Rotterdammer Vermunt. Deze noemt zich in de brief, die in erbarmelijk slecht Nederlands geschreven is, de leider der Actie Nieuw Rechts, Nationaal Jonge ren Verbond, Nederlandse Unie. De in het PSP-pandje aanwezi ge bestuursleden, bezig met het samenstellen van het maandblaadje Rood Vlaardin gen, schrokken nogal van de brief. De brief heeft als aan hef „Rode varkens". Daarna volgt een scheldpartij van bij zonder laag allooi. Rood Vlaardingen wordt onder meer zeer misleidend, smerig en opruiend genoemd. Een ar tikeltje over dienstplicht blijkt de leider van Nieuw Rechts niet lekker te zitten. Hij noemt dat ondermijning en uitholling van het Nederland se leger. De briefschrijver zegt over „een gigantische lijst namen van die schoften van de PSP" te beschikken. Wanneer hem voortaan iets niet bevalt, zal hij met zijn mannen hardhan dig optreden. De Rotterdammer meldt in zijn bnef dat hij zijn „leider schap" binnenkort aan een Vlaardinger zal overdragen. Deze opvolger zal. zo staat er in de brief, met dje andere schoften afrekenen. Dit staat na' de mededeling dat Leo Zeef, Herman Maatwijk en Linders op de zwarte lijst staan. De PSP is met de bewuste brief naar de politie gegaan. Er is geen aanklacht ingediend, maar de brief is aan de politie ter inzage gegeven. Naar aan leiding daarvan is er bij het PSP-pandje en de huizen van de bestuursleden van de par tij gesurveilleerd. De politie zal de herkomst van de brief verder onderzoeken. Daartoe is ook de Rotterdamse politie ingeschakeld. Zolang dat no dig is blijft de politie extra surveilleren. Volgens politievoorlichtster me vrouw Ekels, zelf juriste, Valt de briefschrijver moeilijk of niet te vervolgen. In de brief wordt namelijk niemand per soonlijk bedreigd. Een andere moeilijkheid is dat in de brief twee handschriften ,worden gebruikt. De brief' is dan waarschijnlijk ook door twee of meer mensen opgesteld. Een dreigbrief is overigens op zich niets bijzonders, zo stelt mevrouw Ekels. Zij voegt daar aan toe dat dc zaak ech ter wel degelijk serieus geno men wordt. Een papaverplantage. Hier, in Nederland. Langs de Haakweg in Hoek van Holland nota bene. Honderden papavers, waaruit de Chinezen al sinds onheugelijke tijd opium winnen. Dat droomverwekkende goedje is zeer kostbaar, de mens raakt er aan verslaafd en het is slecht voor de gezondheid. Mag het dan verwondering wekken dat passerende, vakantievierende jongeren uit eigen land en uit het buurland in het oosten even uitstappen om eens te kijken of daar niet op goedkope wijze aan geestverruimende stoffen was te komen? Zij kwamen allen bedrogen uit. De vei-meende papavers zijn niet anders dan de zogeheten poppy's. Een plant uit de papaverfamilie die menige tuin siert met fraaie bloemen en de aardige, zaadbevattende bollen. Weliswaar worden deze papaverachtigen net als de echte papavers getopt. Maar in dit geval gaat het om het zaad van de plant Daarvan wordt olie gemaakt en verder kent eigenlijk iedereen het. .als maanzaad, op de gelijknamige broodjes namelijk. Maassluis Dc ex-zwemster Erica Terpstra houdt maandag 6 september in bistro De la Poste in Koningshoek (ingang achter het postkantoor) een inleiding over het politieke gebeuren in Nederland. Zij doel dit op uitnodiging van de plaatselijke WD, van welke partij zij zelf ook een vooraanstaand lid is. Haar onderwerp zal zijn: Uit(h)Uylen cn opnieuw beginnen. Met deze avond zal dan ook een wens van vele Maassluise WD-ers in vervulling gaan, namelijk het houden van een politiek café. Al eerder zijn reeds pogingen in deze rich ting ondernomen, maar deze liepen steeds op niets uit. In het komende winterseizoen zal éénmaal in de twee maan den in De la Poste politiek café worden gehouden. Tel kens zullen bekende liberalen worden uilgenodigd hun visie te geven op de landelijke poli-, tieke problemen. De vroegere zwemster begint in de VVD meer en meer be kendheid te krijgen wat er toe heeft geleid dat zij volgend jaar op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkie zingen wordt geplaatst. Schiedam In de plantsoenen smijten de Schiedammers veel troep. Zelfs zoveel, dat de gemeente een werkgroep zal instellen die bestaat uit vertegenwoordigers van de reinigingsdienst en de plant soenendienst. Bezien moet worden, hoe men de vervuil ing het best kan tegengaan. Een mogelijke oplossing zou zijn om langs elke plantsoen een sleuf te graven, waarin plastic, papier en andere rommel kan worden gesme ten. Het neerzetten van meer papierbakken lijkt effectie ver, maar de ervaring zou1 leren dat velen toch niet de moeite nemen om hun ijsbe- kertje naar een bak te bren gen. De reinigingsdienst kan vaak met de grootste moeite rot zooi uit de bosjes halen en af en toe wordt wel beplanting beschadigd. Actie heeft succes Schiedam De actie voor ver keersdrempels in de Ooster straat heeft succes gehad. Binnenkort zullen in de straat beperkte aanpassingen wor den aangebracht Misschien reeds begin volgende maand. Op het Stadskantoor werkt men reeds aan tekeningen voor de verbetering. Buurtbewoners hadden daar eind juli om ge vraagd na een actie waarbij zij zelf een drempel hadden aangebracht in het wegdek nabij de Singel. Men vor.dt dat het autoverkeer te hard door de straat rijdt Voorat voor kinderen uit de buurt zou dat het nodige ge vaar opleveren. De bewoners vereniging Schiedam-Oost was het daarmee eens en steunde dan ook de actie. De plannen van de dienst ge meentewerken zullen nog worden doorgenomen met de buurtbewoners en de bewo nersvereniging. "Vlaardingen Een handtekeningenactie moet duide lijkheid brengen of de bewoners van de Vette- noordsepolder nog steeds achter de wijkvereniging staan. Gistermiddag ging daartoe een extra editie van de VOP-krant bij de bewoners de brievenbus in. In de VOP-krant staat een open brief aan het college van B en W en de gemeenteraadsleden. De bewoners hoeven de brief alleen maar te onderte kenen. Zij kunnen deze brief dan zaterdagmiddag tijdens de bijeenkomst in de Lijnbaanhallen inleve ren. De handtekeningen moeten de uitlating van de wethouder van stadsontwikkeling, Bas Goudriaan, over het niet representatief zijn van de vertegenwoordigers van de bewoners, ontzenuwen. Verder verklaren de bewoners door het ondertekenen van de brief „in hoge mate verontrust te zijn over de wijze van aanpak waarop het actieplan tot stand is gekomen. Verder bevat de brief wat kritiek. Het sociale aspect heeft de minste aandacht gekregen, is een van de klachten. Een ktacht die overigens deze weck ook in dc Babberspolder kon worden gehoord. "<h föfa. 1 awisii"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1