SÖHIEDAMSCHE CO URANT „Nederlanders hebben plicht om te helpen'"'1 TUI? de Weinig belangstelling voor VOP-infoniiatie „Groenteteler wordt niet rijk" Gereformeerd paxhiiis open Burgemeester te gast bij Turken: Parmantige tentoonstelling Dronken tegen verkeerszuiltje Landbouwschap over hoge groenteprijs: Papierver- spiïlers Bezweken aan verwondingen Vernielingen BOTSEN BROMMERS ALCOHOL-CON TROLE ïoek van de Steenstraat dag twee kaar in bot- ongeluk ge-j 9-jarige me-! Maandag 6 eeptemJber 1976. onafhankelijk dagblad - 101ste jaargang no. 256538 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam „Wij Nederlanders hebben de verplichting U te helpen. Per slot van rekening hebben wij U hier naar toe gehaald, omdat wij bepaalde werkzaamheden niet meer alleen af konden. U ging naar een ver land met andere wetten en zeden. Eigenlijk moeten we U dankbaar zijn dat gekomen bent." Burgemeester drs. A. kerns zei deze vriendelijke woorden vrij dagavond in de volgepakte moskee aan de Marlastraat. Het was die dag voor de Turkse gemeenschap in Schiedam een belangrijke dag. De in Turkije bekende schrijver en liistoricus Murat Sertoglu (overigens ook in Nederland geen onbekende) bracht een bezoek aan zijn landgenoten en 's avonds hield hij in de moskee een toespraak voor de mannen. Ook deelde hij aan enkele Turken de Koran, de Mohammedaanse Bijbel, uit Ook burgemeester Lems was op de hoogte gebracht van het be- ^zoek van de Turkse schrijver aan Schiedam. En daar het ei genlijk de eerste officiële sa menkomst betrof in de ver nieuwde moskee maakte Schie- damse eerste burger gaarne van de gelegenheid gebruik om samen met zijn vrouw die avond gast te rijn van de Tur ken De Turkse schrijver is niet zo maar een auteur. Eigenlijk is hij historicus en als zodanig heeft hij bijna vijfhonderd boe ken op zijn naam staan, waar van er honderd verfilmd zijn en nog eens tientallen vertaald. Verder is hij kolomnist van het Turkse dagblad Hürriijet, dat ook in ons land een correspon dent heeft. In opdracht van zijn krant maakt Sertoglu een reis langs een aantal Turkse ge meenschappen in ons land om zich op de hoogjp te stellen van de leef- en werksituatie van de ze mensen. Hoewel het voor niet-Turken moeilijk is om iets te begrijpen van de ceremonie in de moskee was het wel duidelijk dat de ongeveer 70 Turken die samen gepakt waren in de moskee bij zonder veel ontzag hebben voor de schrijver, die als een wijs man op kalme en zachte toon tot rijn toehoorders sprak. Velen maakten van de gelegen heid gebruik burgemeester Lems vragen te stellen, zakelij ke maar ook wel pijnlijke. Zo vroeg men om extra les-uren voor de Turkse taal en een stuk grond om daar een moskee op te bouwen. Maar ook: hoe kunt u ons garanderen dat wij niet meer lastig worden gevallen? Wellicht was het juist daarom dat de heer Lems naar de moskee was gekomen, want hij ging deze pijnlijke vraag niet uit de weg. Hij nam er de tijd voor om via een tolk te vertellen dat twee nationaliteiten met totaal verschillende achtergronden in een betrekkelijk klein gebied' moeten wonen en werken. Hij benadrukte dat dat steeds is goed gegaan en dat dit ook zo moet blijven. „De rellen, waar van u de dupe bent geworden moeten wij zo snel mogelijk trachten te vergeten". Wel vond hij dat de Nederlanders en de Turken meer contact met elkaar moeten hebben om zo te leren begrijpen dat wij allemaal verschillend zijn, „Daar wij als Nederlanders in do meerder heid rijn en eigenlijk gastheer zijn, moeten wij daar in het vervolg toch iets meer aan doen...." grote publieke belangstelling hield de Vlaardlngse PJuImvee- en Konijnenvereniging zaterdag In de Opel-hal van dealer Van der Kooy haar jaarlijkse Jongdie- rendag. De leden, behalve af komstig uit Vlaardlngen, ook uit het verdere Waterweggebied en zelfs daar buiion, brachten hier hun dit Jaar geboren ras-tuindie- ren voor de keurmeesters. Deze beoordeelden ze op raszuiver heid, uiterlijk en conditie en ken den de besten onder hen waarde- ringspredicaten toe. Er waren gro te sierhoenders en parmantige kriefen. Voorst de nodigB rassen konijnen met fraaie pelzen in tal van kleursiagen. Vooral de kleurd- wergert en pootjes (rood oog) on der de konijnen trokken da aan dacht, Deze diertjes nemen steeds mee in populariteit toe omdat ze ais troeteldieren ook in huis of op batcons te houden zijn. Onder de bezoekers bevond zich ook burge meester W. Kiefcoom van Vlaardin- gen die met zijn echtgenote gerui me tijd het keuren van de dieren gade sfoeg. Tot het mooiste dier van de keuring werd uitgeroepen, de Isabel- kleurdwerg gefokt door de voor zitter van de vereniging, de heer H. Scheepmaker uit Vlaardingen. Vlaardingen „Voorlichting V.OJV'. Het grote spandoek 1 met de rood zwarte letters dat boven de ingang van de Lijn- baanhal hing, was duidelijk te zien. Ook was er voldoende publiciteit aan gegeven. Wie echter naar binnen, ging werd geconfronteerd met een grote, kale ruimte, waarin slechts weinig belangstellenden te zien waren. De Wijkgroep V.Ö.P. had heel wat werk gemaakt van deze voorlichtïngsmiddag. Er was veel interessants te zien en te lezen en daarom ïs het jammer dat er zo weinig kijkers waren. Weliswaar kwamen veel wijkbe woners snel even naar binnen om bij de entree hun handteke ning te 2etten onder een aan B en W gerichte open brief, maar daar hield het verder mee op. Op de voorlichtingsmanifestatie konden de serieuzere bezoekers kennis nemen van de stand van Schiedam Een dronken auto mobilist zag zaterdagmorgen VTOeg te laat dat er op de krui sen» van de Burgemeester Knappertlaan en de Vondellaan verkeerszuiltjes stonden.' Van deze zuiltjes bleef niet veel over. De auto werd zwaar be schadigd. Tegen de chauffeur, de 40-jarige M. C. uit Schiedam, werd proces-verbaal opge maakt. ADVERTENTIE Bel een heer in't verkeer de korrekte'Rit'meesters zaken. Op een groot vel papier was een heel schema getekend; j vanaf het voorjaar met de dret- r ging van acties tot en. met het „tekenen van de vrede" tussen. wethouder Bas Goudriaan en PvdA-fractievoorzitter Hans Versluys. Verschillende mede werkers van de Wijkgroep ga ven korte toelichtingen op het naar hun mening vage en on volledige Aktieplan van B en W. Een van de grieven is bij voorbeeld de geringe aandacht in het plan voor het sociale aspect. Boeiend was een door Peter Ro- overs gemaakte dia-reeks: dia's van kranteknipsels, citaten uit het sociologisch onderzoek dat indertijd door Het Bouwcen trum is verricht, de wensen van de eigen bewoners, gedeelten, uit het „Aktieplan", woningen die moeten worden afgebroken en die volgens de Wijkgroep best behouden kunnen worden enzovoorts. Verder werd er een één uur durende film vertoond over de Jordaanbuurt zoals die was, is en moet worden. Dit nieuwsblad, waarin u ai het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proet toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres WoonpJ Tel Deze bon m open envelop zonder postzegel sturen naar Antwoordnummer 8$4, Rotterdam. Vlaardingen „Uit de hoge prijsnoteringen voor groenten en fruit van de afgelopen weken mag de consument niet afleiden, dat de telers op dit moment flink geld verdienen en bezig rijn hun inkomensachterstand in te halen. De groenten waarvan de prijzen sterk gestegen zijn, hebben lagere oogstopbrengsten gehad dan normaal". „De consument kan echter zelf ook veel doen om de hoge prij zen wat te ontlopen. Voorwaar de daarvoor is prijs- en kwali teitsbewust kopen. Via de vei lingen worden op dit moment ook minder dure en zelfs goed kope produkten afgezet Zo rijn tomaten en sla op dit moment bepaald goedkoop", aldus het landbouwschap. Het Schap geeft toe dat de consu mentenprijs uiteraard hoger ligt dan de veilingprijs, die de producent ontvangt, maar voegt er aan toe dat de veiling- prijzen overal in Nederland op een gelijk niveau liggen, terwijl de prijzen in de winkels nogal eens van elkaar afwijken. „Prijsbewust inkopen", is daar om ook het advies van bet Landbouwschao. Dit zegt het Landbouwschap in I Den Haag naar aanleiding van j de klachten van veel consumers-1 ten over de hoge groenteprijs I van de laatste weken. Het ver- wijt dat daarbij vaak gehoord wordt, als zouden de tuinders sterk profiteren van deze hoge prijzen, wijst het Landbouw schap van de hand. „Tegenover de hoge prijzen voor sperziebonen en bloemkool stond eind augustus een veilin- gaanvoer van 281 ton voor de sperziebonen en 331.000 stuks bloemkool. In dezelfde periode van het vorig jaar bedroeg de oogst echter 323 ton sperziebo nen en maar liefst 1.165.GGO bloemkolen oftewel bijna vier keer zo veel", becijfert het Landbouwschap. Schiedam Wethouder van stadsontwikkeling ir. Chris Zij develd (PvdA) wil het papier- verbruik door de commissie ruimtelijke ordening, waarvan hij voorzitter is, drastisch ver minderen. „Wij zijn de grootste papierverspillers van de ge meente", zei hij op de vonge week gehouden vergadering te gen de commissieleden. De kritischer aanpak van de wet houder zal tot gevolg hebben, dat de commissieleden die zich buigen over ontwikkelingspro jecten in Schiedam minder te keningen van die bestemmings plannen krijgen thuisgestuurd. „Op de vergaderingen van deze commissie krijgt u van één van onze ambtenaren toch altijd een uitgebreide toelichting op die plannen", vindt ir. Zijde veld. Vlaardingen De_ 65-jarige H. van der Graaf uit Rotterdam, die woensdagmiddag werd ge schept door een vrachtwagen, is zaterdag in het Dijkzigtzie- kenhuis aan rijn verwondingen bezweken. Het ongeval gebeur de doordat een vrachtwagen combinatie op de Frederik Hen- dnklaan in een slip was ge raakt als gevolg van de regen- Schiedam Vernielzuchtige mensen hebben het de afgelo pen week gemunt op de perso nenwagen van ambtenaar K. L. L. uit Schiedam. Tot twee keer toe werd aan het voertuig scha de berokkend. Eerst werd het koffer deksel verwoest, later werden twee achterlichten inge gooid. De 25-jarige beambte rit met een schade van 320 gulden m 2ijn maag. Hij parkeert zijn auto altijd op do Schiedamse- weg. Op het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat heeft de 23-jarige H. M. M. I. van N-, bewoonster van een schuit aan de Westerkade, aan gifte gedaan van diefstal van een dekbedhoes, een donker bruine van 130 gulden. Schiedam Op de hoek van Groenenlaan en de zijn zaterdagmiddag bromfietsers met elkaar in sing gekomen. Het ongeluk beurde doordat de 59-jarige u.c- vrouw M. K. uit Schiedam schrok van de passerende 21-ja- rige C. H. eveneens uit Schie dam. Hierbij raakten de twee bromfietsers elkaar. De vrouw kwam te vallen en moest met een gescheurde achillespees worden behandeld in het Ge meenteziekenhuis. Schiedam Ook in Schiedam is in de nacht van vrijdag op za terdag alcoholcontrole gehou den. Er werden 800 auto's aan gehouden. Tegen twee automo bilisten moest proces-verbaal worden opgemaakt Tien auto mobilisten kregen een rijverbod Sc liedam Oak organisaties, die weinig aan de weg timmeren omdat zij geen afschriften van hun brieven, geen klaagbrieven en geen utopieën aan de pers zenden, raaar die gewoonweg simpele doeners zijn, verdienen de belangstelling van ondermeer subsidiërende instellingen. Ook deze gereformeerde jeugd heeft namelijk 0112e gemeenschap no en in de toekomst zeker nodig. Met woorden van dien aard open de gemeentesecretaris mr. Me lis Blok, in zijn functie van voorzitter van de stichting Ge reformeerd Jeugdhuis, vrijdag avond 't Paxhuis, een ontmoe tingscentrum in een voormalig wijnpakhuis aan de Sehie, waarin „hot onderling contact afstand van 't Paxhuis. Woens dagmiddag zei Blok ervoor te voelen in rijn openingswoord eeu vergelijk te willen maken tussen de problemen rond de vroegere mouterij en de situatie in 't Paxhuis, dat in ruim een jaar tijd grondig is verbouwd. tussen de jongeren moge leiden Hoe grondig, vertelde Cees Kok, een hechte christelijke jeugdgemeenschap ten dienste van de kerk met een grote k", aldus Blok, Vrtór do opening had hij al beslo ten om toch maar niet uit te halen in de richting van ex- mouterij De Goudsbloem, waar sinds 1973 jongeren bezig rijn met restauratie, maar door en kele conflicten de laatste tijd weinig kon worden opgescho ten. De Goudsbloem staat op de hoek van de Noordvest en de St. Annazusterslraat, op onge veer tweehonderdvijftig meter voorzitter van de stichting Ge reformeerde Jeugdraad Schie dam, een overkoepelend orgaan binnen de gereformeerde kerk. „Toen dit gebouw in juni 1975 door de stichting Jeugdhuis werd aangekocht, was de koop som 55.000 gulden. Een kern groep van twintig jongeren met om hen heen een aantal losse medewerkers is nu erin ge slaagd om het materiaal ter waarde van 80.000 gulden een centrum te creëren, dat door de verzekering onlangs op 220.000 gulden is getaxeerd". Murat Sertoglu en burgemeester Lems in gesprek met de Turken

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1