We hopen thuis" te uit eindelijk zijn, m „Rebellen" beginnen aan vierde carrière Knipselkrant Schiedam weg ONGELUKKEN IN AUGUSTUS Inzittenden spoorloos MAASSLUIS OPNIEUW KUNSTWERKEN Nieuw provinciaal subsidie beleid voor de tuinbouw DINSDAG 7 SEPTEMBER 1976 Fancy fair in badhuis ZINGEN OP DE TRAP Rimboejaeht en kampvuur AUTO BEWERKT Dode eenden Rookgenot met botsing H11I1II Lunch- en wandelconcert Van noodschool tot wijkgebouw Maassluis Jan Rebel (63) rommelt wat op de zolder van zijn huis: een lijstje maken voor een zelf geschilderd portret. Als het druk is geweest, of spannend dan reageert hij deze spanningen door gaans af met zijn oude liefde: schilderen en restau reren. En de afgelopen weken hebben Rebel en zijn sympa thieke echtgenote Maria Rebel-van Emmickhoven het druk gehad. Vier jaar geleden opende Maria een balletschool aan de Goudsteen. Door de snelle uit breiding moest worden gezocht naar een andere ruimte. Deze werd zaterdag op de hoek P. C. Hooft- laan/Prinsekade in gebruik genomen. Honderden kwamen het Maasshüse ballet-echtpaar gelukwen sen. Beiden zijn eigenlijk aan hun vierde carrière begonnen. Deze begon reeds 26 jaar geleden bij het Scapino, het reeds meer dan dertig jaar bestaande bal- ietgezelschap voor de jeugd. Maria maakte deel uit van het corps de ballet, terwijl Jan daar technisch directeur was. Samen met artistiek-directrice Hans Snoek hebben zij jaren gewerkt aan de opbouw van Scapino. Mevrouw Hans Snoek is nog steeds directeur, Jan Hebei stopte acht jaar geleden en ging vervolgens met zijn gezin naar het verre Australië. Daar heeft hij vier jaar lang de filosofie die achter Scapino zit, trachten over te brengen. Scapino „Ik ben altijd al een pionier ge weest", zo zegt Jan Rebel van achter zijn schildersezel. „Daar om ook heb ik het achttien jaar volgehouden bij Scapino. Mee helpen aan de opbouw van een balletgezelschap dat door velen met gemengde gevoelens werd gadegeslagen- Immers, de Ne derlanders waren zo vlak na de oorlog niet bepaald ballet-min ded. Maar evenals Hans Snoek* geloofde ik heilig in de opbouw van het Nederlandse ballet. Maar als je toeschouwers wil hebben, een enthousiaste zaal, dan moet je gaan opbouwen. Bij de schoolkinderen en mid delbare scholieren; rij rijn de schouwburgbezoekers van de toekomst". Maria en Jan wilden na achttien jaar hard werken best wel eens een poosje stoppen en zich be zinnen op wat er daarna ging gebeuren. Zo gingen de gedach ten uit naar een eigen ballet schooltje. Het zou dan afgelo pen zijn met inspannende repe tities en het vele reizen en trek ken. Dit gebeurde "echter niet; de ko mende jaren moest er nog in tensiever gereisd worden. Niet in Nederland, maar in Austra lië. Via familie ontving hij van het Australische Department of Education te vergelijken met ons Ministerie van Onderwijs een uitnodiging om aldaar het bslletonderwijs op de scholen te introduceren. „Per week moest ik met mijn medewerkers vier voorstellin gen geven", zo vervolgt de cho reograaf. „Keihard werken, maar op den duur zag je toch resultaat.Er ontstond een gro tere belangstelling, het onder wijs ging meer aandacht beste den aan persoonlijke vorming van de leerlingen en zovoorts. Ook de kadercursussen die mijn vrouw en ik gaven werden op den duur goed bezocht". Maria, die geen tijd had om bij het gesprek aanwezig te zijn, komt met twee dikke plakboe ken boven. Al bladerend tref fen wij een bedankbrief aan van het Australische Ministerie van Onderwijs. Vier jaar lang altijd van huis zijn wordt op den duur een te grote opgave. Bovendien was de opdracht in Australië praktisch vervuld. Daar kwam nog bij dat bij Maria en Jan weer dat ballet schooltje in hun gedachten op kwam; gezellig, ergens in een jonge gemeente in het verre vaderland. Die jonge gemeente werd Maas sluis, de gemeente waar het bal letechtpaar al weer vier jaar woont en werkt* De komst van het bekende balietechtpaar had Jan en Maria Rebel; bijna 45-jarig ballethuwelijk wel gevolgen voor hen, want dat „kleine schooltje" bleek reeds snel uit te groeien tot een echte, volwassen balletschool. Die op den duur uit haar jasje groeide. „Het ging niet langer meer", zegt Jan Rebel. „Het aantal leerlin gen werd te groot. We hadden gedacht aan een kleine regiona le school Maar ach, hoe gaat dat dan. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan en je wilt het toch weer allemaal groter doen dan oorspronkelijk de bedoe ling was. Oorspronkelijk zou ik mij niet met de school van Ma ria bemoeien, maar weer naar Scapino gaan. Dat heb ik inder daad een jaartje gedaan. Mijn vrouw riep mij eigenlijk terug om haar te assisteren. Eerlijk gezegd vind ik het wel goed, zo. Ik word al weer wat ouder en dan wordt Scapino mij toch iets te zwaar. Maria en ik zijn nu aan onze vierde ballet-episode begonnen. Eerst Scapino, daar na Australië, vervolgens de Goudsteen en thans de P. C. Hooftlaan. Maar wij hopen nu eindelijk „thuis" te zijn. Jan Rebel: „Ik ben altijd al een pionier geweest" Vlaardingen Medewerkers van de peuterspeelzaal in de Vette- noordsepolder houden zaterdag een fancy fair in het Badhuis aan de Valeriusstraat Dit ker- - pisachtige gebeuren begint half elf 's ochtends en duurt tot vier uur 's middags. Iedereen kan zich vermaken met - spelletjes, waarmee voor jong - en oud prachtige prijzen zijn te winnen. De opbrengst van de fancy fair wordt besteed aan de - v^n een schuur, In deze schuur moeten de steppen, kar- retjes, driewielers, fietsen en andere vervoermiddelen van de Jeugd een plaatsje vinden. Den Haag De provincie wil ten aanzien van de land en tuinbouw een nieuw en vooral doelgerichter subsidie beleid gaan voeren. Hiertoe worden de huidige subsidies, die vaak min of meer automatisch worden verlengd, binnenkort grondig doorgelicht. Dit staat in de voorlopige nota land- en tuinbouwbeleid van de provincie Zuid-Hol land. Voor wat de tuinbouw betreft betekent dit oun. dat de vaste jaarlijkse bijdrage aan het proefstation in Naaldwijk op losse schroeven komt te staan. Wel is het mogelijk dat de pro vincie af en toe een speciaal onderzoek subsidieert Zo'n on derzoek moet dan betrekking hebben op „aantoonbaar speci fiek regionale problemen", zoals bijvoorbeeld de vraag waarom een bepaalde teelt in het Westland mislukt, terwijl de tuinders in Noord-Brabant de opbrengst niet kunnen bijbe nen. De nota gaat ervan uit dat de tuinbouw in de toekomst inten siever zal moeten worden bege leid. Men verwacht dat de noodzaak tot gebiedsuitbrei ding aan de ene kant, en de dreigende verstedelijking aan de andere kant, steeds vaker aanleiding tot conflicten zullen geven. Volgens de nota zou on derzocht moeten - worden hoeverre die verstedelijking van invloed is op de positie van het agrarisch bedrijf. Met name zou het van belang zijn te we ten of de kring nu werkelijk in aanmerking komt als potentieel hervestïgingsgebied of dat de centrumfunktie van het West- land alleen gewaarborgd blijft ais de tuinders in dit gebied kunnen blijven. Maasland Vrijdagavond 10 sep tember treedt de groep Faith" op de trappen van de Gerefor meerde kerk (tegenover het po litiebureau) op. Het concert zal ongeveer één uur duren. De v Vlaardingse groep Faith (wat v betekent: vertrouwen) brengt diverse muziekstijlen met reli- geiuze teksten. De organiserende jeugd van de gereformeerde jongerensocfe-' teit ,,'t Keldertje" beoogt met dit optreden het publiek kennis te laten maken met de activitei ten van de sociëteit. Na afloop van het optreden kun nen belangstellenden in de so ciëteit de Magneet een kop kof fie drinken en nog wat napra ten over het gebrachte pro gramma. Vlaardingen Het nieuwe scou-; ting-jaar van het district Rijn mond van Scouting Nederland is zaterdag officieel begonnen. Het nieuwe seizoen werd inge luid met een welpen-rimboe- jacht en in de avonduren een groot kampvuur voor alle le den. De welpen-rimboejacht is een groot succes gewordemBijna driehonderd van deze jonge' padvinders uit Vlaardingen, Schiedam en Maassluis namen zaterdagmorgen aan de jacht, deel. Het kampvuur mocht zich eveneens in een ruime belang stelling verheugen. Kabouters, padvindsters, verkenners, ro wans, sherpa's, pivo's en leiders luisterden naar een optreden van de RAVO-Scouting-Band Vlaardingen. Verder werd er natuurlijk gezongen. Schiedam Helemaal beklad met aluminiumverf, aan weers-; kanten bekrast en bewerkt met een afbijtmiddel was de perso nenauto van de 24-jarige admi nistrateur H. M. L. uit de Zalm- straat in de Gorzen. Vemiel- zuchtigen hadden de wagen, die voor zijn woning was gepar keerd, zodanig onder handen genomen dat de auto nu in zijn geheel moet worden overgespo ten. Voor L. betekent dat een strop van achthonderd gulden. Schiedam Botulisme heeft dit weekeinde de dood van veertien eenden veroorzaakt. Op verschil lende plekken in Schie dam werden de dode wa tervogels gevonden. Acht lagen m de poldervaart achter het Spieringshoe- klyceum, twee in de vij vers aan de Stadhouder slaan en vier in de singel langs de Burgemeester Honnerlage Gretelaan, tussen de Nieuwe Dam* laan en de P. J. Troel- stralaan. Sciiedam Wethouder van voorlichting Hans van der Wilk meent dat gemeenteraadsleden, nu zij voor het raadswerk een geldelijke vergoeding krijgen, in de toekomst zelf ervoor moeten zorgen dat rij op de hoogte blijven van het plaatselijke nieuws. Uit eigen zak moeten rij dan het abonnement op dagbladen be talen. Het college van burge meester en wethouders denk- t er namelijk over om de knip selkrant van de gemeente Schiedam op te heffen. ïn dat blaadje, dat dagelijks ver schijnt onder de naam „De pers schrijft", staan artikelen uit di verse bladen, die voor ambtena ren en raadsleden interessant kunnen zijn. Menig stadsbe stuurder vond het daarom nooit noodzakelijk om zich op meer dan één krant te abonneren. De actualiteiten, die hun eigen krant miste, stonden doorgaans wel in de andere krant en dien tengevolge in de knipselkrant, dus lazen zü het toch. Wethouder Van der Wilk vindt echter, dat de kosten van de knipselkrant te hoog worden. Hoe ervoor moet worden ge zorgd, dat het ambtenaren korps kan beschikken over schreven nieuws als de knipsel krant verdwijnt, moet nader worden bekeken. In Vlaardin gen vindt men een dergelijk nieuwsbulletin kennelijk niet te duur. Daar is de gemeentevoor- lichtmg - op initiatief van bur gemeester Wim Kïeboom - juist enkele maanden geleden de knipselkrant gaan perfectione ren. Het krantje draagt de naam „Geknipt voor Vlaardin gen". Ook Maassluis kent trou- wen$ een knipselkrant. Vlaardingen De 20-jange Vlaardmger A. B. heeft het afgelopen weekeinde zijn rechterknie en lin kerhand gekneusd. Dit gebeurde nadat hij met zijn auto tegen een boom was gereden op de Ary Koplaan. Van de even eons 20-jange mede-pas- sagiere moesten wang en voorhoofd worden ge hecht. De wagen werd zeer zwaar beschadigd aan de voorzijde. Het ongeluk ontstond door dat de bestuurder trek had gekregen in een siga retje, en bij het aanste ken de macht over het stuur verloor. Schiedam Geen doden rijn gevallen bij de 123 ongelukken, waarmee de Schiedamse politie in augustus werd geconfronteerd. De incidenten vonden vooral plaats in de spits, tussen vijf en voertuigen, zes uur 's middags. Negen men- In augustus vorig jaar was het sen werden zwaar gewond, 21 aantal ongevallen, dat bij de licht. Van de voertuigen kwa men 06 er met lichte schade af, maar 24 werden zwaar bescha digd. De voornaamste oorzaken waren: het met verlenen van voorrang, onoplettendheid en het te dicht volgen van andere politie binnenkwam, 140. Ook toen vielen geen doden, wel evenveel zwaar gewonden als de afgelopen maand en 30 licht gewonden. Een zelfde aantal auto's werd zwaar beschadigd, 109 liepen lichte schade op. m De enkele kren kefen de kop geslagen auto van de Vlaardmger, van wie elk spoor ontbreekt banv/eg in een slip moest zijn geraakt, daarna enkele buitelingen over de middenberm heeft gemaakt, alvorens in de struiken aan de andere kant van de weg te belanden. De inzittenden, volgens getuigen een man en een vrouw, waren echter spoorloos. Gezien de beschadigingen aan het voertuig moeten dezen toch wel gewond rijn geraakt, meent de politie. Een onderzoek is ingesteld. Voorlopig heeft dat Politieagenten, die inmiddels ter plekke waren uitgewezen, dat de wagen op naam staat van aangekomen, merken dat de auto, die uit de een Vlaardinger, die tot op heden nog niet thuis richting Rotterdam kwam, iets voorbij de Hoge- is gearriveerd. Schiedam Een raadselachtig ongeval heeft plaatsgevonden op de Horvathweg tussen Schie dam en Rotterdam. Bij de politie kwam zondag avond vroeg de melding binnen over een enkele keren over de kop geslagen auto met twee passagiers. De geneeskundige dienst leek nood zakelijk te zijn en daarom werd een ambulance gezonden naar de plaats van het ongeluk. Maassluis Als de raad er zijn goedkeuring aan geeft zal de gemeente wederom verrijkt worden met een schenking van me-' vrouw F. I, H. Neujean - De Savomin Lohman, de echtgenote van de overleden kunstschitder A. B. Neujean. Het gaat om vieri aquarellen en een pentekening van de kunstschilder. Vorig jaarj schonk mevrouw Neujean reeds drie olieverfschilderijen. Van de overleden schilder zijn werken in de collecties opgeno men van het Haags Gemeente museum, het Rijks Prentenka binet te Leiden en bei Rijks Prentenkabinet in het Rijksmu seum te Amsterdam. De gift kwam tot stand door bemidde ling van de kunstschilder Jan van Heel. heeft overigens te kennen gege ven eveneens vier schilderijen dje door hem zelf zijn vervaar- digd aan de gemeente te schen-j ken. Ook zijn echtgenote, me-; vrouw Van Heel - Poort, heeft' toegezegd vier werken uit haar! pnvécollectie, beschikbaar te stellen. Daar deze schilderijen nog moeten worden voorzien van een lijst, vragen B en W de xaad 1550 beschikbaar te stel len en voorts alle schenkenin- gen in dank te aanvaarden. Vlaardingen Aad Zoutendijk verzorgt donderdagmiddag van 12,45 tot 13.15 uur weer het wekelijkse orgelconcert in de Grote Kerk van Vlaardingen. Op het programma staan wer ken van George Böhm en Fran cois Couperin. Tevens za! hij een eigen improvisatie ten ge hore brengen. Zaterdag 11 september van 15.00 tot 17.00 uur geeft Zoutendijk een wandelconcert in de Vlaar dingse kerk. Hij 2al tijdens dit optreden worden bijgestaan door Adrïe en Mieke Zouten dijk op viool en cello.Het drie tal btengt brengt van Firri, De Paepen en Couperin. Maassluis De noodschool aan de Burgemeester Schwartzlaan te Maassluis wordt verbouwd tot wijkgebouw en peuterspeel zaal. Het Maassluise college van B en W heeft hiervoor een bouwvergunning verleend aan gemeentewerken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3