SCHIEDAMSCHE COURANT Nieuwe deelraad geïnstalleerd Breuk in links f i#c g re imcoll Verder gaan met vier wethouders voor tweede ouderwacht in Oost Gasverbruik steeg, minder waterafname Ogb fors omhoog Culturele raad in Maassluis «I Scliaefer reikt eerste sleutel uit Onwel en overleden PPR-wethouder stapt op Toevlught nog niet in Verto mmm Zekerheid rond CAI in november Weer tien mille voor Turken «.«i ill Woensdag 8 september 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 - 101 ste jaargang no. 25655-4 PAGINA'S SCHIEDAM ENKETHEL Hoek van Holland De enige maanden geleden gekozen Hoekse deel gemeenteraad is gisteravond officieel geïnstal leerd. Door de fractievoorzit ters van PvdA, CDA, VVD en Hoeks Belang werden tijdens de installatie verklaringen af gelegd, die er niet om logen. Namens het CDA sprekend legde fraktieleider P. van der Wal een vrij scherpe verklaring af waar in hij zich afzette tegen de Pv dA. Hij was van mening dat er een mogelijkheid geweest was om met de twee winnende par tijen (CDA en WD) het dage- Volgens PvdA-fraktieleider F. C. lijks bestuur te gaan formeren, l. van Vugt is de tijd aangebro- dagelijks bestuur zullen, zo zegt Deze eerste vergadering in De het CDA, gesteld. hoge eisen worden Hoekstee vormde een onder streping van deopenheid in de komende vier jaar, zo meende WD-afgevaardige J. L. M. van Vlijman in zijn inleiding." hjen ervan „ja te zeggen maar r"1^sTftjSSfggf J"""r «sbcvoi zen om net verieaen ie laten Trtrr> iets anders te doen." Gezien het werd aan een breed dagelijks rosten en om te gaan werken VTO 13 steeds voorstander ge- feit dat Hoeks Belang uit het o bestuur. aan de toekomst. De PvdA had weest van een breed dagelijks vooroverleg is gehouden wenste v -w_ Van der Wal herinnerde nog eens liever voor de verkiezingen af- bestuur en dat betekent natuur- hij geen verantwoordelijkheid *mÈMÊÊF^ -■ SffiÊmëm JmÊËm aan alle voorbesprekingen die spraken gemaakt. Volgens van hjk dat er compromissen zullen te dragen voor de samenstelling ^^mÈÊÊÈÈM JPipif«MiM hebben plaats gevonden tussen Vugt zou dat tot een betere moeten komen. De gemeentepo- van het dagelijks bestuur. v* #lr CDA, PvdA en WD. Als met- eenheid (CDA-PvdA) hebben ]?tiek is anders dan de landspo- Hoeks Belang wil echter op za- v- - politieke partij werd Hoeks Be- geleid. Ook de PvdA zag geen «hek. Er zijn meer zaken die kelijke punten met alle partijen A lang daar bewust buiten gela- heil in samenwerking met ons ^binden dan die ons schei- samenwerken als het belang M v t©n- Aan de prestaties van de Hoeks Belang op een ruet-poli- en ak*us Van Vlijmen. „De van Hoek van Holland ermee PvdA-vertegenwoordiger in het tieke basis. partijen zijn te hoop gelopen bij gediend is. iiiiitiiiiiiiiiiiiHiiiiMiiniiHuiiiMiiHitiiiiiiinHnHuiiiiiiüiiiiiiiiiiniiiiiHiiiiiHuiiiiiHiitiiiniiiiiiiitiiiiiiiiiimitiiiiiniHininirii^ één herder en realiteit en demo cratie zijn uit het oog verloren", aldus De Haas, de vertegen woordiger van Hoeks Belang Hij beschuldigde de politieke par- Vlaar dingen Staatssecretaris Jan Schaefer van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Orde ning zal donderdag 16 septem ber de eerste sleutel overhandi gen aan de bewoner van de 2ö.0fl0-ste woning, die na de Tweede Wereldoorlog is ge bouwd. Het huis is er een uit een complex dat gebouwd is in opdracht van woningbouwver eniging "Samenwerking", dat staat tussen de Maassluissedijk ec Westnieuwland. De wonin gen zijn gebouwd onder het motto "goed en goedkoop", met extra subsidie van het rijk. Het complex bestaat uit verschil lende typen woningen voor zo wel gezinnen als alleenstaan den. Op de parkeergarage zijn tuinen aangelegd. Maassluis De inwoners van Maassluis moeten volgend jaar aanzienlijk meer onroerend- goedbeiasting gaan betalen. De raad ging gisteravond akkoord met een verhoging van vijftien procent. Voor de boerenbedrij ven in de Zuidbuurt is een spe ciale regeling ontworpen. Deze bedrijven zijn nu in een aparte categorie ondergebracht. Het te betalen bedrag aan onroerend- goedbelasting zal hierdoor meer in. overeenstemming zijn met wat vergelijkbare bedrij ven in het Westland betalen. Slechts mevrouw Van Dinter (CDA) was tegen de verhoging met vijftien procent. Zij was het niet eens met het feit dat de kosten van het nieuwe Stads kantoor gedeeltelijk door een verhoging van deze belasting gedekt worden. Schiedam In de modevak school aan de Prof. Aalberse- laan is maandagavond de 54-ja- rige mevrouw G. uit Schiedam onwel geworden. Met de ambulance van de GG en GD werd de hartpatiënte naar het Gemeente Ziekenhuis ge bracht, waar zij bleek te zijn overleden. Schiedam Met onmiddellijke ingang heeft Hans van der Wilk (37) gisteren tijdens de wekelijkse college- vergadering ontslag genomen als wethouder van communicatie-, wijk- en jeugdzaken. Na de PvdA-le- den Cor Bolmers en Clara Stroman is hij de derde wethouder van dit college, die opstapt om politieke conflicten. Hij blijft wel het enige PPR-raadslïd. Directe aanIeiding.om„ te .vertrekt ken is de houding van zijn col legegenoten ten opzichte van opbouwconsulent stadsvernieu wing drs. Frans Le Large. Die houding van het college ziet Van der Wilk als een recht streekse aanval op zijn beleid, maar tevens is deze zaak voor hem de druppel, die de emmer doet overlopen. In het college is sprake van een verslechterde sfeer, vooral sinds wethouder ir. Chris Zijdeveld zijn nota Stadsvernieuwing presenteerde op een manier, waarmee Van der Wilk het helemaal niet eens was. Aan het samenwerkingsverband binnen het programeollege, dat bestond tussen PvdA, CPN en PPR, is wat de radicalen be treft nu een einde gekomen. Of verdere samenwerking tussen raadslid Van der Wilk en de socialistische fractie, en daar naast binnen het gezamenlijk overleg tussen beide linkse par tijen, ook onmogelijk moet wor den geacht, beslissen de PFR- leden op vrijdag 17 september. De PvdA-fractie vergadert mor genavond erover. De kerngroep van de PPR onder steunt het besluit van Van der Wilk. De vaste woordvoerder van de kerngroep Ben Savels- .bergh betreurt de gang van za ken en meent, dat metname de Pvd A-bewindslied en zich her haaldelijk niet hebben gehou den aan hetverkiezingspro- gramma van de progressieve combinatie. Burgemeester drs. Ar ie- Lems heeft gistermiddag verklaard, dat de PPR-wethouder zich niet kon verenigen met het stand punt van de rest van het college om functionaris Le Large nog niet in vaste dienst te nemen. De opbouwconsulent is volgens de TAP-regeling (tijdelijk ar beidsplaats) sinds een jaar bij de gemeente werkzaam. Het over de ambtenaar uitge brachte advies van een begelei dingscommissie vat Van der Wilk positief op. De overige col legeleden (Reinier Scheeres is overigens op vakantie) achten op basis van het rapport de kwaliteiten van de opbouwcon sulent onvoldoende. Zij zeggen een beslissing over definitieve aanstelling te willen uitstellen tot 1 december. Volgens Van der Wilk heeft het college over de betrokken ambtenaar al een oordeel klaar, maar past men deze tactiek toe om hem te verwijten dat hij geen geduld heeft tot december. De afgetre- wetnouder Hans van der voor vaste aan stelling functionaris omdat onmis baar acht in welzijns sector voor zover met stadsver nieuwing heeft te ma Schiedam Het opstappen van wethouder Hans van der Wilk is in politieke kringen nauwelijks een verrassing. Voor CDA-lid Siem Rosman, bij afwezigheid van fractie leidster Rietje Taverne woord voerder, komt het vertrek al leen sneller dan hij had ver wacht. „Tekenen van spanning waren er al een tijdje. Ook tekenen van onmacht van Van der Wilk. Zijn inbreng bij de nota Stadsvernieuwing vond in het cllege blijkbaar geen gehoor", aldus Rosman, die de discussie over de opbouwcon sulent een minder belangrijk gevolg daarvan vindt. PvdA-fractievoorzitter dr. Joop de Jong vindt de situatie „enorm rot". Schiedam ziet hij -voor politici als zeer harde leerschool. Oor Bolmers en Clara Stroman vertrokken, nu ook de PPR'er. De Jong: „Goe de ideeën zijn er bij de pro gressieven uiteraard, maar kennelijk hebben wij niet de goede mensen om die als wet houder uit te voeren. Mijn per soonlijke mening is dan ook, dat Van der Wilk niet moet worden opgevolgd. Verdeling van zijn portefeuille onder de anderen vind ik gewenst." Zo denkt ook WD-fractielei- der Gerard Verhulsdonk er over. „Wij verkondigen al een jaar of twee, drie, dat een tal van vier wethouders volstaat. Voor Van der Wilk vind ik het jammer. Hij is een prettige kerel, die het slachtoffer is geworden van zijn portefeuil le, die heel moeilijk is omdat daarvoor weinig geld is. Hij was gedwongen te praten, pra ten en nog eens praten met mensen, die als zij morgen iets zouden vragen, dat gisteren ai hadden gewild. Van der Wilk kwam terecht tussen de mo lenstenen." Voor het kiezerspubliek vindt Verhulsdonk de situatie moei lijk worden, omdat de homo geniteit in het linkse blok vol gens hem ver te zoeken is. „De derde wethouder sinds de ver kiezingen is nu op wachtgeld gezet Hadden we dat geld niet beter kunnen aanwenden?" zegt hij. Rosman wilde nog geen com mentaar geven .op de vraag, of het CDA de wethoudersstoel wil inpikken. „Ik ken de stand punt bepaling van de PvdA niet Van die partij moet blij ken, of een andere koers wordt opgegaan in plaats van handhaven van het program- college, zonder de PPR dan. Gezien de interne moeilijfche- deif in die partij zie ik echter die verandering nog niet" Overigens zal voorlopig CPN- wethouder Eef Collé invallen voor Van der Wilk {Dat is dan volgens de vakantie- en ziekte regeling), tot een besluit is ge nomen over öf opsplitsing van de portefeuille onder de ande re wethouders of over een nieuwe wethouder. -s De jongerenorgani satie Dc Toevlught, de voorma re Koningshofjongeren, zal nog üiet bij de Toverbal in het Vertocomplex zijn intrek kun nen nemen. Hetcollege trok gisteravond een voorstel hiertoe in. Wethouder Smit verant woordde deze beslissing nadat bij vergeefs geprobeerd had de *™es van het CDA en de VVD over te halen om een kre diet voor de huisvesting van de toevlught in het Verto-gebouw beschikbaar te stellen, e* krediet dat de meerderheid van het college voor de inrich ting van het Verto-gebouw voor Toevlught beschikbaar wilde stellen bedroeg slechts 76.000 gulden. De bezwaren van dé en het CDA waren dan ook niet van financiële aard. vooral de geluidsoverlast en de verkeershinder, brommers, wo gen. voor de WD-fractie ere zwaar. Het CDA meende dat voor de Toevlught wel ruimte was binnen de Toverbal, "«houder van jeugdzaken Smit zei het voorstel volgende tfiaand opnieuw in de raad te brengen. Dit dan. na overleg in ae commissies en met CRM. I Vlaardingen Het gasverbruik in Vlaardingen js vorig jaar met bijna vijf miljoen kubieke meter gestegen tot ruim 95 mil joen kubieke meter. Het water verbruik nam vorig jaar af met 455.000 liter tot 5.895, OQÜ kubie ke meter. Dit blijkt uit het jaar verslag over 1975 van de ge meentelijke energie- en water leiding bedrijven, het GEWB. Het gasverbruik is plotseling sterk toegenomen. Nadat in 1972 het verbruik van gas met een sprong van ruim dertien miljoen gestegen was, bleef het in 1973 en 1974 steeds net boven de negentig miljoen kubieke meter per jaar. Het afgelopen jaar is daar dan plotseling vrij drastisch verandering in geko men. Bekijkt men het verbruik van gas per maand, dan ziet de lezer van het jaarverslag dat het gas verbruik eigenlijk met ruim 99 miljoen kubieke meter is toege nomen. Volgens directeur Pink- se van het GEWB is dit verschil van bijna vier miljoen kubieke meter een gevolg van gasverlies door lekkage en verschillen in druk, temperatuur en meetfou- ten. „Het is ook wel eens voor gekomen", aldus Pinkse, „dat we meer gas verkochten dan we gekocht hadden". December 1975 was de maand waarin het meeste gas gebruikt werd: ruim dertien miljoen ku bieke meter of wei 13,5 procent van het jaargebruik. In de maand juli werd slechts ruim twee miljoen kubieke meter gas gebruikt. Procentueel nam bet grootver bruik van gas af. Het klein erbruik bedroeg in 1975 ruim 58 procent. De zogenaamde blok- verwarming bleef evenals in 1974 zestien procent van het totaal verbruik. De grootindustrie verbruikte in 1975 ook minder water dan voorheen. Het gebruik van wa ter, ruim twee miljoen kubieke meter, door de grootindustrie is sinds 1967 niet zo laag geweest. Het huishoudelijk verbruik, hel verbruik van de Wemindustrie en het afspuien en het ongeme ten gebruik van water stegen. Het huishoudelijk verbruik be- droeg in 1975 42,6 procent. Corrina Bosveld en Hilde van der Kuil, die de Kinderen na- bij de Marco- niweg in Schiedam- Oost veilig willen laten 'y'. oversteken. Maassluis De gemeenteraad van Maassluis heeft gister avond unaniem besloten tot de instelling van een culturele raad. Een voorstel van me vrouw Koene van de WD om tegelijkertijd de Raad van Be heer van het Gemeentemuseum op te heffen haalde het maar net. Een minderheid van acht leden van de raad vond deze handelswijze niet elegant. Volgens mevrouw Scheffers zal de ingestelde raad zich aller eerst moeten gaan bezig hou den met het inventariseren van wat er in de gemeente aan "cul tureels" Is. Zij merkte overi gens op dat de nu opgeheven Raad van Beheer eigenlijk niet officieel meer bestond. De zit tingsperiode van de raad was namelijk al lang verlopen en de leden van de raad waren niet opnieuw benoemd. De raad benoemde ook onmiddel lijk de leden die in de Culturele Raad zitting zullen gaan heb- bem - - Maassluis In de loop van de maand november zal het Maas- sluise college van burgemeester en wethouders met een defini tief voorstel komen voor de aanleg van een Centrale Anten ne Inrichting. Voor het onder zoek dat hiervoor zal moeten worden verricht, zal een onaf hankelijke deskundige worden aangetrokken. Dit werd gister avond tijdens de raadsvergade ring besloten. De deskundige zal met de com missies van financiën en stads ontwikkeling een speciale werk groep vormen. Deze werkgroep zal een antwoord moeten geven op de vele technische wagen over een CAI, die er nog bij de verschillende raadsleden en ge meentelijke deskundigen leven. De fractie van WN'80 en Van der Griendt (PPR/PSP) waren tegen het aantrekken van een deskundige. Schiedam Bij het kruispunt van de Marconiweg en de Van Swindensingel komt waar schijnlijk nog dit jaar een ou denvacht. De leerlingen van de nabijgelegen St. Jansschooi in Schiedam-Oost krijgen deze week een stencil voor de ouders mee waarin wordt gevraagd of men daar aan wil meewerken. Het initiatief komt van Corrina Bosveld (27) en Hxlde van der Kuil (26). Beide huisvrouwen spanden zich al m om in de Laurens Costerstraat verkeers drempels te krijgen. Vorige week overhandigden zij daar voor tweehonderd handtekenin gen aan burgemeester Ane Lems. Aan de oudercommissie van de St. Jansschooi hebben zij deze week gevraagd of men wil mee werken aan de oprichting van een ouderwacht, de tweede in Schiedam-Oost. Aanvankelijk wilden Corrina en Hilde ver- keersbrigadiertjes bij het kruis punt laten posten. Het hoofd van de school haalde ze echter over om ervoor te zorgen dat er een ouderwacht komt, omdat dat volgens hem veiliger is, „De zaak is gaan rollen na de handtekemngen-actie voor drempels in de Laurens Coster- straat," aldus Corrina Bos veld," toen kregen we van di verse moeders die aan de ande re kant van de Marconiweg wo nen de vraag waarom we daar geen handtekeningen hadden opgehaald. Terecht, want het is daar een moeilijk kruispunt. De automobilisten moeten daar op veel dineert letten en kunnen de overstekende kinderen over het hoofd zien. Als de Laurens Cos- terstraat inderdaad drempels krijgt wordt het het daar nog drukker. Maar zelfs nu is het al drukker. De twee huisvrouwen uit Oost wachten ongeveer twee maan den om reacties van de gemeen te te krijgen over de verkeers drempels. Indien er dan nog niets is gebeurd willen zij tot actie overgaan, „Ik zou me schamen, maar het is noodzake lijk," aldus Corrina. Schiedam Bij de Europese Be weging Nederland in Den Haag is de laatste veertien dagen weer tien mille binnengekomen voor de Actie Turken Schie dam. In totaal is nu reeds 27.000 gulden gestort op het gironummer 5031. Zoals bekend zal de opbrengst van deze actie worden verdeeld onder de Turkse caféhouders en winkeliers die een maand geleden bij de rellen in Schie dam werden gedupeerd. „Het verheugt ons dat er al zoveel binnen is", zo vertelde gister middag Ferry Rondagh, secre taris van de Europese Bewe ging Nederland, „het overgrote deel van de giften komt uit Schiedam en omgeving. Het ge middelde bedrag dat voor de actie wordt afgestaan is vijfen twintig gulden. Meest van ge wone mensen. Toch zitten we nog ver af van het totale scha debedrag. Dat wordt immers geschat op 150.000 gulden." 1 f Ut». 'mJ!|

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1