Antiekzaak en show room in De Belaart Jeugd m er Idloosh eid neemt enorm toe Kamerleden geïnformeerd over Midden Delfland Standpunt PvdA niet definitief Comité tegen Godslastering schrijft CaUaghan Goudriaan praat met wijk- vereniging VOP Burenruzie ontaardt in steekpartij Eis tien maanden Schoolverlaters belangrijkste oorzaak Acceptatie van kunstschenking Gevaarlijke pillen zoek Telefonische Hulpdienst geen jaarlijkse subsidie 'm SCHIEDAMSCHE COURANT Vrijdag 10 september 1976. ONAFHANKELIJK DAGBLAD 101 etc jaargang no. 25657.3 pagina's Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Het Neder lands Comité tegen Godslas tering, zetelend in Vlaardin- gen, heeft een brief aan de Engelse premier Callaghan geschreven. In de brief zegt het comité zich achter de Britse kerkelijke leiders en andere Britse organisaties op te stellen. Het betreft hun verzoek de opname van de film „Het Liefdeleven van Jezus Christus" te verbieden. De opname van deze film van de Deen Thorsen werd ook al in Frankrijk, Dene marken, Zweden en de Ver enigde Staten verboden. Het comité vermeldt in zijn brief dat het de Nederlandse regering ongeveer 300.000 handtekeningen heeft kun nen aanbieden om een. ver zoek tegen vertoning van de film te ondersteunen. „De meeste normale mensen zijn het er over eens dat porno grafie al genoeg bekend is in de wereld. Daar hoeft nog met eens godslastering aan te worden toegevoegd", zo stelt het comité. lltIlllllllLU]|lllt[]1ltlillllllllllill!1tl!llllllll[llllllltEHttllllllISIiinUllll]llllltll]lll[illl!i1llllElliHIII!llllltIllttl]lllllltf[ll!IIlJ]lHI[i!91iIIIIllI!ltiH!II[![lllillIi!!ftl]llt[liIinil!ftIjEJ]lllHflir!iriT]FJIIIIJllHIHHllIlllEtl!lll(t)!lllf1tl IIIIIIIIfllllKlltllllIllIlilllUTIIIIUlllllinilHilHIiliiniFUllltttllIlIlUIilllUHliltlllUtlIlflIilIllittiilf Schiedam De Belaart wordt binnenkort opgeknapt In de panden van de vroegere distil leerderij aan de Boterstraat in het centrum van Schiedam ko men een antiekzaak en een sho wroom. Volgende week is het pand op de De vroegere distilleerderij De Belaart in Schiedam wordt binnenkort opgeknapt. r 1 In de panden komen een 2® antiekzaak en een sho wroom. hoek van de 's-Gravelandseweg officieel het eigendom van de antiquair S. Bijl uit Schiedam. Die heeft de ruimte gekocht van zijn stadgenoot Van Ros- sum die het enige tijd geleden op zijn beurt weer heeft aange kocht van Skol Nederland. Binnenkort zal de antiquair het pand laten restaureren. De drie rode sterren die voor de vroege re distilleerderij A. van den Be laart op de voorgevel zijn ge verfd zullen worden verwij derd. Verder zal ondermeer het dak worden opgeknapt, 2odat - de oude ijsselsteentjes weer aan het licht komen. De antiekzaak van Bijl, de tweede m Schiedam. 2a! waarschijnlijk over een half jaar worden geo pend. In het ernaast gelegen pand, ook destijds van De Be laart, komt een showroom van het zonweringbednjf Van Ros- sum, dat momenteel aan de Vlaardmgerdijk is gevestigd. Meer richting Grote Markt zal nog een pand worden opge knapt De Schiedammer Frans van Thienen wil daar een filiaal van zijn doe-het-zeif zaak ope nen. Rotterdam "Als u eens wist, boe moeilijk ik het had,' dan zou u wel begrijpen dat ik heb gestoken". Met stemverheffing trachtte de 24-jarige Stencley H. de rechtbank gisteren duide- - lijk te maken, dat hij op 8 juni zijn buurman wel moest steken. Al maanden zouden er tussen de Antilliaan en zijn Vlaar-<j dingse benedenbuurman pro blemen hebben bestaan. Op 8 juni was een schuld, die H nog moest vereffenen de óorzaak van een twistgesprek, dat eind igde met de belofte dat H. spoe dig dé geleende 330 gulden zou terugbetalen, 's Middags ont moette het tweetal elkaar bui ten bij de auto van H,, die één van hen aan de praat wist te krijgen. Daarop ontstond om onduidelijke redenen een wor steling, waaraan een bloedige einde kwam toen H. een schroe- vedraaier pakte en zijn oppo nent G. A.. den Hollander ne gen steekwonden toebracht. "Ik voelde me bedreigd", voerde H. aan. "Deze verdachte heeft agressieve initiatieven genomen en niet Den Hollander, van wie in het geheel niets negatiefs bekend is, Als H. zich bedreigd voelde, had hij alle gelegenheid om weg te lopen, maar wat doet hij? Hij volgt zijn slachtoffer en steekt liefst negen keer", aldus mr. W. A. de Saint Aulaire, officier van justitie, die poging tot doodslag bewezen achtte. Hij kwam tot een eis van tien maanden, waarvan drie voor waardelijk, Omdat H. sterk ver minderd toerekenbaar wordt genoemd, adviseerde de officier verder een psychiatrische be handeling. De werkloosheid in het gebied Nieuwe Waterweg- Noord is gedurende de maand augustus aanzienlijk toegenomen. Vooral het aantal vrouwelijke werklo zen geeft een aanmerkelijke toename te zien, name lijk 26 procent. Deze gegevens heeft het Gewestelijk Arbeidsbureau in Vlaardingen bekendgemaakt. De stijging van het aantal werklozen is met name een gevolg van de toename van het aantal jeugdige werklozen. Zestig procent van de toename bij de mannen, en bij de vrouwen zelfs 75 procent, wordt veroorzaakt door jongeren tot en met 22 jaar. De vraag naar arbeidskrachten nam in augustus toe van 514 tot 622. De vraag naar jongeren beneden de 19 jaar nam zowel bij vrouwen als mannen toe. De vraag/aanbod verhouding werd bij de mannen iets minder on gunstig (juli 1:3; augustus 1:2,6), maar verslechterde bij de vrou wen (1:4; 1:5,5), Bijna -veertig procent van de ROOSKLEURIG werkloosheid wordt veroor zaakt door jongeren tot en met ^een *n de houw lijken de zaken 22 jaar. Schoolverlaters nemen ?r rooskleurig voor te staan. Er een groot gedeelte van de stij- *s 6011 duidelijk tekort aan tim- ging van dit percentage voor merkeden, metselaars en sehil- hun rekening. Het aantal man- de-s, _Er is wel een overschot nelijke schoolverlaters dat als asn uitvoerders. Dezen zijn ech- arbeidsreserve geregistreerd is steeg met 74 tot 188. Het aantal werkloze vrouwelijke school verlaters nam met meer dan honderd procent (99 vrouwen) toe tot 189 Per 31 augustus waren er 2372 werklozen, name lijk 1653 mannen en 719 vrou wen. ter door gebrek aan diploma's of door hun leeftijd moeilijk plaatsbaar. In de metaal heerst een duidelijk overaanbod van ingenieurs, constructeurs en electromonteurs. Aanvragen voor werktijdverkorting m deze sector nemen'duidelijk af; In-der' sector kantodr en dergelijken nam het aanbod met 35 procent (mannen 20 procent, vrouwen 50 procent) toe bij een kleine vraag. In zijn maandelijks overzicht zegt de direkteur van het GAB, drs. H. J. Harberts onder meer: „De onevenwichtigheid tussen be- roepswensen en vorige betrek king en het opnemingsvermo- gen van de huidige maatschap pij wordt zienderogen groter en daarmee de vraag hoe het GAB daarop moet reageren. Een aanwijzing daartoe wordt reeds gegeven door een aantal inge schrevenen die zelf werk accep teren dat het GAB hun niet als passend zou hebben kunnen aanbieden. Duidelijk blijkt dat een diploma algemeen vormend onderwijs zonder meer een te zwakke basis is geworden voor een kansrijke plaatsing in de administratieve sector." Schiedam heeft van de zes aange sloten gemeentes het grootste aantal werklozen binnen haar - grenzen; namelijk 1136., Bijna vijftig procent van alle manne lijke werklozen komt uit Schie dam. Bij de vrouwen bedraagt dit percentage 44. In Vlaardin gen is de situatie andersom. Van de bij het GAB ingeschre ven vrouwelijke werklozen komt 38 procent uit Vlaardin gen; bij de mannen is dit 35 procent Maassluis telt 198 werklozen, of wel 8,5 procent. Ook in Maassluis echter een groter percentage vrouwen dan mannen, namelijk acht procent bij de mannen en negen bij de vrouwen. Hoek van Holland en Maasland nemen respectieve lijk twee en één procent van de werklozen voor hun rekening. Rozenburg, als zesde gemeente, heeft 5,5 procent van het aantal bij het GAB Nieuwe Waterweg- Noord ingeschreven werklozen. Over dertien spraak. volgt de uit- Maasland Burgemeester J. van den Brink van Maasland en burgemeester A. Bruggeman van Schipluiden bevonden zich pstermiddag onder de vele vertegenwoordigers die commentaar leverden op de reconstructiewet Midden delfland. Aanleiding hiertoe vormde een werkbezoek, dat een speciale commissie uit öe Tweede Kamer, die de reconstructiewet voorbereidt, aan Midden Delfland bracht De commissie was gisteravond aanwezig op een hoorzitting in het Delftse stadhuis, die even eens was gewijd aan het gebied. De commissie moest uitdrukke lijk verklaren dat zij slechts naar Delft was gekomen om de meningen van de belangheb benden te horen, want anders waren de Kamerleden verzeild geraakt in een oeverloze discus sie tussen de aanwezigen uit het betrokken gebied. Milieugroe pen, stadsbestuurders en boe ren bleken het onderling nog lang niet eens te zijn over de vorm die de reconstructiewet moet krijgen. De begrenzing aan de zuidzijde van het gebied, de verdeling in agrarische- en recreatiegebie den, de rijksweg 19, de besluit vorming en de uiteindelijke vormgeving vormden onder werp van gesprek. Over één ding was iedereen het met el kaar eens: Rotterdam moet meewerken. Wethouder A. G. Kloots van Vlaardingen betitel de de weigering van de Maas stad om voor twintig procent deel te neme als „De bom onder de reconstructie". |j Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan heeft woensdag avond 15 september om 8 uur in het Wijkcentrum Vettenoord- sepolder een gesprek met het bestuur van de wijkvereniging. Het doel daarvan is om de gere zen problemen van de afgelo- j pen tijd uit te praten. De wet- i houder deed deze mededeling' gisteravond tij'dens de eerste in- I formatie-avond over het con- j cept actieplan voor de V.O.P. I Hoewel het gaat om een ge sprek tussen de wethouder en het bestuur eisten verschillende aanwezigen dat dit onderhoud openbaar moet zijn, omdat m het verleden „alle vergaderin gen over de V.O.P. openbaar zijn geweest". Op de eerste informatie-avond hebben verschillende bewoners uit de V.O.P. van de gelegen heid gebruik gemaakt hun pro blemen naar voren te brengen. Een daarvan is de huursubsi die. In het actieplan staat daar over weinig vermeld. Maar de bewoners, die straks moeten verhuizen naar een nieuwe wo ning, willen graag weten hoe hoog hun subsidie zal zijn. Hoewel wethouder Goudriaan in eerste instantie meedeelde dat dit van geval tot geval bekeken moet worden, zegde hij later toe dat men nog deze maand circa twintig voorbeelden van huursubsidie-verlening tege moet kan zien. Hij is niet van plan om straks aan de bewoners, die moeten ver huizen of meer huur moeten gaan betalen, collectieve huur subsidie of huurverlaging toe te staan, ondanks het feit dat 80 procent van de bewoners hier voor in aanmerking komt Hij had overigens goede hoop dat de huren niet boven de twee honderd gulden zullen komen. Hij tekende hierbij wel aan dat in dit bedrag geen rekening ge houden is met de geldontwaar ding. De wethouder hoopt bij realise ring van het plan te komen tot een evenwichtige opbouw van de V-O.P. Een van de conse quenties daarvan is dat de bui tenlandse werknemers geleide1- lijk aan verspreid zullen wor den over een bredere laag van de Vlaardingse bevolking. Maassluis Wethouder I. van der Knaap van culturele zaken zal yanavond om 8 uur bij de offlciele opening van de exposi tie „Aquarellen en schilderijen van Neujean" in het gemeente lijk museum aan de Zuiddijk de recente schenking van me vrouw F.I.H. Neujean-De Sa- vomin Lohman in ontvangst nemen. Deze schenking, die tot stand kwam door bemiddeling van de schilder Jan van Heel, bestaat uit vier aquarellen, drie olieverfschilderijen en een pen tekening. Schiedam De politie speurt naar pillen, die bij gebruik vooral voor kinderen levensgevaar lijk zijn. De medicijnen zijn gestolen uit de zwar te beauty-case van wijk zuster H.B. Keizer, die zij had achtergelaten op haar fiets voor de Wïl- helminaflat op de Vlaar- dingerdïjk in Schiedam. Twee doosjes valium, een doosje palfiiun en een doos slaaptabletten worden vermist. Schiedam De Telefonische Hulpdienst krijgt geen vaste jaarlijkse subsidie van vijfduizend gulden. De commissie van sociale zaken en volksgezondheid is er woensdagavond met toe overgegaan om een voorstel voor deze subsidie aan de raad te zullen aanbieden. De commissie hield zich aan het eerder genomen voorstel om een j startsubsidie van ƒ8050,— voor de Hulpdienst beschikbaar te stellen. Dat zal waarschijnlijk worden aangevuld met een bedrag van tweeeneerihalfduizend gulden, een subsidie die is afgestemd I op het bewonersaantal van Schiedam. j In Vlaardingen en Maassluis wordt deze subsidie waarschijnlijk ook verleend. Dit zal op 1 oktober worden besproken op de vergadering van het Waterwegkontakt; op deze vergadering spreken de Schie- damse. Vlaardingse en Maassluise wethouders van sociale zaken met elkaar. Ane Verlinde (PvdA) deed op de commissievergadering een voorstel om een jaarlijkse subsidie van vijfduizend gulden voor de Hulp dienst beschikbaar te stellen. "Hierdoor kan de hulpdienst zijn voortbestaan garanderen", zo sprak het commissielid. "Nu moeten ze nog maar afwachten of volgend jaar weer geld van de gemeente over de tafel komt". Voorzitter Eef Collé antwoordde hierop dat hij geen toezegging kon doen, omdat de werkzaamheden van de Hulpdienst niet onder zijn portefeuille vallen. Van links naar rechts: raadsleden Nicolaj Dieiemans, Yvonne Siljee, Geert van der Linden en Arie Verlinde en de voorzitter van het Permanent Overlegorgaan, partijbons Jan Simons. Schiedam De vacature van de afgetreden wethouder Hans van der Wilk (PPR) moet voorshands niet worden opge vuld, is de mening van de ge- meeuteraadsfractie van de Pv dA. Unaniem is de fractie gis teravond tot het standpunt ge komen, dat binnen het samen werkingsverband met CPN en PPR nog voldoende mogelijk heden aanwezig zijn om het gezamenlijk programma de res terende tijd tot de verkiezin gen naar vermogen uit te voe ren. Uit de verklaring van fractievoor zitter dr. Joop de Jong, die hij tegen half één vannacht beëind igde, werd echter duidelijk dat de PvdA in geen enkel oordeel definitief is. Zo zou het best kunnen zijn, dat als het CDA druk uitoefent, toch een wet houder erbij komt als opvoler van Van der Wilk. Dat zal dan een confessionele wethouder zijn. Volgens CDA-woord voerder Siem Ros man overweegt zijn partij niet vast te houden aan de eis van twee jaar geleden om al leen in het college van B en W zitting te namen, als het CDA twee wethouders zou kunnen leveren. „De kaarten zijn ge schud en liggen nu anders," aldus Hosman. Hoewel de PPR zich wil beraden over verdere mogelijkheden tot linkse samenwerking, bestaat bij de PvdA geen aanleiding om de samenwerking ter dis cussie te stellen, aldus de gister avond kort voor middernacht in allerhaast uitgetypte verkla ring De Jong hield zich strak daaraan. Op een vraag van onze krant antwoordde hij, dat de PvdA- f ra cue vindt dat met CPN en PPR voldoende mogelijkheden zijn om het gezamenlijk pro gram uit te voeren, maar dat die mogelijkheden niet beter of slechter worden geacht dan wanneer Van der Wilk toch zou worden opgevolgd. Vanavond vindt overleg plaats tussen de fractievoorzitters. Van der Wilk, m de toekomst de enige PPR*er in de raad, zal daar met bij zijn. Hij was wel gisteren aanwezig om zijn standpunten toe te lichten, maar verliet de vergadering toen het agendapunt over zijn opvolging aan de orde was. Overigens zegt de PvdA het heen gaan van de radicaal als wet houder te betreuren. Om prak tische redenen (tijdgebrek, poli tieke vaagheid) en vanwege de geleerde les (m twee jaar ver trokken drie wethouders) wil men echter voor hem geen op volger, althans in principe. De PvdA ge^ft de voorkeur aan het verdelen van de taken van de ex-wethouder tussen de an dere leden van het college. Van de fractie waren gisteravond afwezig oud-fractieleider Ruurd van der Veer, Jaap de Visser, Ane van Loenen en wethouder Rei nier Schceres. Aan de verklaring is toegevoegd een punt over sfeer-verslechte- ring in het college. Gezegd wordt, dat daarvan m raads- en fractiebesluiten m het verleden amper iets te merken was. Over slechte sfeer in de fractie, die maandagavond naar voren kwam toen Nicolaj Dieiemans na een woordenwisseling met partijgenoot wethouder ir. Chris Zijdeveld over bouwen in Schiedam-Noord de betreffen de commissievergadering ver liet, zei De Jong: „De fractie zal dat probleem een volgende keer behandelen. Het staat los van de zaak-Van der Wilk," Over het verstek laten gaan van enkele socialisten in die com missie zullen binnenkort wel de fractievoorzitters en de burge meester praten in de commissie voor algemene en bestuurlijke zaken. Zijdeveld is van plan om in de september-vergadering van de gemeenteraad iets er over te zeggen. 3b. il-JMi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1