w£ÉGd.ci'D€l@fs Het politie bureau, een haven voor ontheemden Geen subsidie voor het Schiiurkerkje mm Lastige brand in Rijnmondfiat Federatie wil wijkkrant Voor velen de laatste strohalm Dure auto gestolen Pot-sierüjk Zelfspot Duidelijk Kleurenblind Wijkkrant **P B en W stellen werkgroep in Best jaar voor bad Groenoord Cursus EHBO Gereedschap ontvreemd Leren geloven in Bethel-kerk 2 VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1976 3 v- :*V\. 1 '3 Vlaardingen Rustig rijdend over een mooie, geasfal teerde weg zie je plotseling aan de linkerzijde een witte auto voorbij komen. Voordat het stopteken gegeven is, weet je twee dingen zeker: ik reed te hard en ...dat is politie. Je rijdt je auto de berm in en Iaat je verstand razendsnel de beste reden voor je overtreding formulerenAls je de agent door je voorruit op je auto ziet afkomen, zijn linkerhand knoopt de rechter borstzak van het uniformjasje open om het bonnenboek daaruit te voorschijn te toveren, maakt zich een wilde ergernis van je mees- fer.De agent hoort je verhaal beleefd aan. Ondertus sen schrijft hij de verwenste bon. Je mag verder rijden. „Hij luisterde niet eens", veroordeel je de politieman. En langere of kortere tijd heb je een hekel aan die jongens. Het bovenstaande heeft bijna ie dere Nederlander wel eens meegemaaM. Misschien waren de omstandigheden anders. Misschien deed een achterlicht van een fiets het niet Misschien wós het iets onbenulligs. Maar zeker is,-dat het krijgen van een bekeuring een bitter gevoel je gens de politie veroozaakt En vele mensen zien de agent niet anders dan de ijverige bonnen schrijver. Een beperkt beeld, dat moet gezegd. Maar ook een beeld dat niet volmaakt kan worden- Want, „de normale mens" zal van het „andere" po litiewerk weinig of niets mer ken. Politie-inspectrice Marian Ekels: „De kamer niet te veel op een kantoor laten lijken om de probleemmens op zijn gemak te stellen". BET ANDERE WERK Nee, het andere werk is voor de buitenwacht tevens het onbe kende werk, We praten niet aver het oplossen van inbra ken, moorden, verkrachtingen en soortgelijke zaken. Daar ban de burger over lezen. Het gaat om het stille werk, dat slechts aan een aantal mensen en instellingen bekend is. Het is het in praktijk toepassen van artikel 28 van de politie wet: het verlenen van hulp aan hen die deze behoeven. En om het andere werk nog nader ar te bakenen: de politie als op- vangster van iemand in een crisissituatie. ,De politie wordt erg vaak met mensen in een crisissituatie ge- confronteerd", vertelt mr. Ma rian Ekels, eerste inspectrice en chef van de afdeling jeugdza ken van de Vlaardingse politie. „Het contact met zo'n iemand kan op verschillende manieren tot stand komen", vervolgt zij. „Soms treft een surveillancewa gen iemand aan de waterkant aan. Dat gebeurt vaak midden in de nacht. Die mensen staan te overdenken of ze een eind aan hun leven zullen maken. De agenten uit die auto gaan naar die persoon toe. Ze praten met hem. Daar heb ik grote bewon dering voor. Die jongens heb ben geen opleiding voor dit soort dingen gekregen. Meestal komt die man mee naar het bureau. En dan wordt er hier met hem gepraat". ONMACHT Iemand in een crisissituatie, het zijn even vaak mannen als vrouwen, moet geholpen wor- r den. Daarover bestaan in Ne derland geen meningsverschil len, Het aantal hulpverlenings organisaties is dan ook bijzon der groot. „We stikken bijna in de hulpverlening", aldus Ma rian Ekels. En toch zit de poli tie vaak met crisisgevallen (vo rig jaar 278 geregistreerde in Vlaardingen, waarvan 158 echt I t§«tl V r 1 - zware). Een gevolg van het leit dat de organisaties alleen tij dens kantooruren bereikbaar zijn. 's Nachts is de zelfmoor denaar, de geflipte druggebrui ker, de alcoholist, de gedepri meerde en hij of zij met huwe lijksmoeilijkheden of huisves tingsproblemen, 's nachts is hij alleen. ,De politie is er altijd en heeft een grote herkenbaarheid", zegt de inspectrice. „Soms komen de mensen hier uit zichzelf naar toe. Ze krijgen dan een kop koffie. We praten met ze. Vaak is dat het enige wat ze willen, dat er iemand naar ze luistert Je maakt hun mond met een veertje open, maar de mond is met een bijl niet meer dicht te slaan. Als we geen oplossing kunnen bieden in de vorm van verwijzen naar een hulporgani satie je moet goede contacten hebben om iemand in het holst van de nacht in vertrouwde handen over te geven kun nen ze bij ons blijven overnach ten. Er is dan eten en er is een bed. Maar het is een noodmid- deL Je bent dan meer een EH- BO-post waar een noodverband wordt aangelegd. Meestal kan de politieman niet verder gaan dan het schouderklopje en rijn gewillig oor lenen. Dat is on macht". Dat de politie regelmatig als maatschappelijk- of sociaalwer ker moet optreden, is dan welis waar niet algemeen bekend, maar er wordt toch al geruime tijd naar een betere opvang voor crisisgevallen gezocht. In Vlaardingen zijn verschillende organisaties al sinds 1973 bezig voor dit probleem een oplossing te zoeken. Een oplossing die in ieder geval anders zal zijn dan die welke men in Utrecht en Den Haag gekozen heeft. De politiekorpsen van die gemeen tes hebben namelijk maat schappelijk werkers in dienst genomen. „Dat willen wij be slist niet", stelt Marian Ekels, „in de eerste plaats hebben wij met ruimtegebrek te kampen en ten tweede zou zo'n maat schappelijk werker bij ons op de begroting komen". Dus gaat het gesprek verder. De brieven die het instellen van een 24-uurs opvangmogelijk- heid voor crisisgevallen toejui chen, stapelen, zich op. Brieven van geestelijken en brieven van instellingen. Het gesprek duurt voort Een gesprek waar theo rie en praktijk regelmatig bot sen. „Want", zo vertelt Manan Ekels, „die mensen van de so ciale academies praten als een boek. Ze praten je zo van de sokken met hun jargon. En dan zeggen ze bovendien, als het allemaal niet gaat zo als zij dat willen: „Kijk, jullie weten dat niet, maar wij hebben die stu die gedaan". Ondertussen ben je jaren verder voor er iets van de grond komt". De Vlaardmgse politie blijft in tussen aangewezen op GG en GD en op de eigen contacten. En verder doet zij wat ze kan. Een tijdrovende zaak, deze mensen in een crisissituatie. Want een paar uur ben je er als politieman toch gauw mee kwijt. Zo is er de anonieme vrouw met huwelijksproble men. Regelmatig belt rij 's nachts het alarmnummer van de politie. De wachtcomman dant praat met haar. Soms uren lang. Opmerkelijk is dat het aantal cri sisgevallen lijkt toe te nemen. Een verschijnsel dat Marian Ekels wijt aan de overvloed van hulpinstanties. „Bij veel men sen lijkt het idee te hebben post gevat, dat als je problemen hebt je maar naar een over heidsinstelling toestapt. Deze moet dat probleem maar oplos sen. Maar zo is het natuurlijk niet. De mens moet zelf een oplossing aandragen en daarbij kan hij geholpen worden. „Hulp, daar heb ik recht op", is een misvatting". Maassluis B. en W. hebben een ambtelijke werkgroep Inge steld die moet proberen een oplossing te vinden voor het behoud van het Rooms ka th- oüeke Schiiurkerkje. Deze werkgroep is in het leven ge roepen, omdat het gemeentebe stuur van het Ministerie van C.R.M, bericht heeft ontvangen dat het „helaas de eerstkomen- Schiedam In bad Groe noord zijn dit jaar bijna 25,000 mensen meer ge weest dan in 1975. Woensdagmiddag, toen het 1 poorten van het open lucht bad weerwerden gesloten nu het badsei zoen er weer op zit, bleek dat er in totaal circa 310.000 bezoekers zijn ge weest .Volgens de gemeente is dit (uiteraard) te danken aan de goede zomer en vooral aan de gunstige na-zo mer. ^hiedam fi, gebouw Arcade '^njde Lange Haven begint •ainsdag 21 september de cursus •*oor de opleiding tot EHBO-er. Ex cursus die twaalf maal weke lijks in de bovenzaal wordt ge- geven begint 's-avonds om acht acht van half de jaren niet mogelijk is een subsidie te verlenen in de res tauratiekosten van het exte- rieur van dit gebouw alsmede de pastorie". In de brief van het ministerie schrijft de directeur van de af deling musea, monumenten en archieven verder dat het hem evenmin mogelijk is „uit de middelen die mij voor musea en de amateuristische kunst beoefening ter beschikking staan, subsidie toe te zeggen in de kosten van inrichting van het gebouw als museum". Zoals bekend heeft de gemeente raad, mede op herhaald aan dringen van de actiegroep Laat staan die kerk, op l juni uit oogpunt van bescherming van het historische karakter het rooms-katholieke Schuurkerkje en de aangrenzende gebouwen aangekocht. Verder is toen be sloten het kerkje voor te dragen voor plaatsing op de lijst van beschermde monumenten en subsidie aan te vragen voor een j~ restauratie- en inrichtingsplan. Dit plan was er op geacht het kerkje een culturele bestem ming te geven. Zo werd gedacht aan een betere huisvesting van het gemeentemuseum Thans zal enerzijds worden on derzocht of het mogelijk is op het resterende deel van het aan gekochte terrein een bebou wingsplan te ontwikkelen. An derzijds zal worden bekeken of de interne verbouwingskosten kunnen worden beperkt, indien uitsluitend museum-activiteiten in de kerk en pastorie zullen worden ondergebracht. De raad zal worden gevraagd ƒ25.000 beschikbaar te stellen om een architectenbureau in te schake len dat kan bezien in hoeverre deze alternatieve plannen kun nen worden verwezenlijkt Schiedam isolatiemate riaal tussen de gevels en galerijen van het Rijn mondflatgebouw aan het Sïbeliusplein heeft woensdagmiddag in brand gestaan. Voor de brandweer een lastige brand. Het vuur was ontstaan op het moment dat een Duitse firma op de galerijen van de flat een nieuwe folielaag aanbracht Bij het droogbranden van de gale rij schoot de vlam uit een van de branders naar de onderzijde van een galerij. Daar raakte een vogelnestje in brand. Vandaar sloeg de vlam door een zogenaamde dekkatie-voeg naar brandgevaarlijke isolatie- stof in de voorgevel. Geruime tijd is de brandweer be zig geweest gedeeltes van het isolatiemateriaal te verwijde ren. Vlaardingen Een dure Ford 19.000 gulden. Taunus met kenteken 45 MN 43 Degenen die inlichtingen omtrent is dinsdagnacht gestolen uit een de diefstal kunnen geven, wor- garagebednjf aan de Boslaan den verzocht contact op te ne- te Vlaardingen. De wagen ver- men met de politie Vlaardin- tegenwoordigt een waarde van gen. Vlaardingen Een complete werkbank met bankschroef en een pijpenklem is vanaf het schoolplein van de Solijnschool aan de Vondelstraat verdwe nen. In de periode tussen dins dagmiddag kwart over vier en woensdagochtend acht uur moet het gereedschap gestolen zijn. De waarde van vermiste goederen bedraagt ruim acht honderd gulden. Schiedam De wijk- en bewo- nersverenigingen gaan binnenkort bepraten of een wijkkrant in. het leven moet wor den geroepen. Dat gebeurt op ver zoek van de Schie- damse Federatie voor Sociaal- en Culturele Instel lingen. De federatie vindt dat de wijkbewo ners via de be staande kranten te weinig informa tie krijgen. „Bo vendien is deze in formatie nog ge kleurd en geeft onvoldoende de intenties en wer kelijke belangen van de doelgroe pen weer", zo schreef men on langs aan de ver enigingen. De federatie meent dat er veel behoef te bestaat aan spe cifiek wijknieuws. Veel groepen zou den graag, zelf stukken willen plaatsen. Drie sociaal-cultu reel werkers heb ben de verenigin gen nu uitgeno digd eens te ko men praten over de organisatie van een dergelijke krant, de verschij- ningssnelheid, de vormgeving, fi nanciering, ver spreiding en inte resse. Reacties wil men voor maandag 1 november hebben. Schiedam In de Bethelkerk aan de Nieuwe Maasstraat wordt zondag 19 september een open-deurdienstgehouden. In deze dienst, die om kwart over negen begint, zal Ds. P. van der Veer uit Ridderkerk voorgaan. Het thema is „leren geloven". Wat doe je als je sanitair te over hebt en boven dien nog m de Potgieterstraat woont? Oan doe je zoals mevrouw De Bruin. Je geeft je straat een pot-sierlijk tintje, niet alleen door de bloeme tjes, maar ook de patten eens flink buiten te zetten. In het onlangs verschenen jaarverslag over 1975 van de Gemeentelij ke Energie en Waterleidingbedrijven staat dat vorig jaar 74 lantaarnpalen omver zijn gereden. Van 53 aanrijdingen was de dader bekend: m 15 gevallen was de vogel gevlogen Het licht was uitgegaan Zelfspot. Na alle narigheid in de Schiedamse politiek kent de PvdA dat nog, die vorm van ironie. Richt Piet van Ruiven op de ledenvergadering het woord tot Chris Zijdeveld: „De wethouder, eh, toch nog wet houder, hè? Uitbouwen Dat de Schiedamse socialisten voortaan hun eigen clubblaad je gaan verspreiden omdat dat goedkoper is, is een idee van Cees van der Geer, dat wet houder voor stadsontwikkeling ir. Zijdeveld wel verder wilde uitbouwen Die man kan ook nergens met zijn vingers van afblijven Hij heeft toch maar weinig opgestoken van de ru zie rond Schiedam-Noord. Bridge Kom je gebouw Irene binnen, omdat de Schiedamse PvdA-Ie- den m de grote zaal aldaar gaan vergaderen, en dan staat op het bord bij de ingang: Grote zaal bridge. Maar ge lukkig waren de kaarten al een dag eerder geschud. Huis Deze maand hebben vier Pv- dA'ers in Schiedam hun lid maatschap opgezegd. Niet eens om politieke redenen, want daarvan zou nu niemand nog iets begrijpen. Het lot wil. dat cfne van hen te lange tijd verzuimd hebben hun contri butie te betalen en dat ook niet meer willen, en dat de vierde geen contributie meer kan betalen omdat die een huis gaat kopen Dat kenmerkt de ware socialist! Borrel Dinsdag vergaderde de VVD in Novo tel. Besloten, want wij mochten er niet bij zijn. Tegen Gerard Verhuisdonk zeiden wij: „Dan gaan we maar naar de commissievergadering van vorming en recreatie in het stadskantoor". Waarop de fractieleider reageerde: „Ja. doe maar, die is vast interes santer". Hij heeft ongelijk gehad. In Novo- te! hadden ze tenminste neg een borreluurtje. Wee Zo maar twee woordspelinkjes tussendoor: 1. Hans van der Wqk uit de PPRoblemen. 2. Schiedamse coilege var» bah en wee. Orpheus Secretaris Loe Stouthandet van zangkoor Orpheus was boos. Hij belde onze redactie: „Het is geen stijl! Voor ons hon- derdtienjarïg jubileum hadden jullie in je krant maar twee zinnen over". Wij vinden dat genoeg. Tien jaar geleden kreeg het koor al rui me aandacht, ten tweede ver schijnt in onze kolommen bin nenkort een herinnering aan het jubileumconcert dat op 22 oktober wordt gegeven, en ten derde waren die bedoelde twee zinnen tamelijk Jang. Uit het blaadje „Impuls" van de Christelijke Jongeren Vereniging Liefde en Vrede in Vlaardingen: Een bestuurslid dient te zijn: Wijs als Salomo Dom als een ezel Geduld te hebben als Job Vlug als een vis Dikhuidig te zijn ais een olifant Mag een bestuurslid misschien Sluw als een vos ook zictaeif zijn en dan toch Moedig als een leeuw op uw waardering mogen reke- Doof als een kwartet nen? Tussen de stapels post die dage lijks op onze redacties >n Schiedam en Vlaardingen te recht komen, vonden we ook de volgende aankondiging* 58ste Openbare Vergadering van de Kamer V der (en nu komt het 'duidelijke' deel) Afd.- v.d.R.v.St.v.d g.v.b. Een verkla rende voetnoot ontbreekt. Met belangstelling zien w»j dan maar uit naar fantasierijke geesten die deze afkorting voor ons verklaren De leukste verklaring wordt beloond. met de o.i.p.o.k g.ma v.h.R.N. Dal de PSP zich in Vlaardingen uit in het blaadje Rood Vlaar dingen is een publiek geheim. We mogen echter aannemen dat met iedereen Rood Vlaar dtngen ieest. En dat is jammer. Daarom even een citaatje: „Je moet al een echte politieke ingewijde 2tjn wil je nog het verschil kunnen opmerken tus sen bijvoorbeeld VVD, S6P, GPV, CDA en PvdA". En wat dacht u van de2e* „Inmiddefs, na drie jaar, is wel duidelijk dat Oen Uyt en zijn ploeg een politiek bedrijven, waarvoor Biesheuvel en Wiegel zich niet zouden schamen". Vlaardingens eerste burger Wim Kieboom krrjgt weer een on derscheiding. Op 1 oktober is de burgervader namelijk veer tig jaar iid van het NW. De vroede vader vertelde ons* „Ik werd lid van die club toer» ik bij Ruys en Co in dienst trad. Het kantoor van het NW zat er naast. Dus dat was makke lijk". Zoals bekend is er ook een soort vakbond voor hogere ambtena ren. Sinds kort is daar zeifs een afdeling voor burgemees ters bij. Wim Kieboom: „Ik ben maar gewoon van het NW lid gebleven, buitengewoon lid natuurlijk. Die andere club is mij veel te deftig". De Schiedamse Federatie van Sociaat-cuiturele Instellingen vindt dat de wijkbewoners via de bestaande kranten te wei nig informatie krijgen. Daarom wil zij een wijkkrant gaan uit brengen. Te gek. De kranten staan bol van het wijknieuws. Onze krant tenminste wel. Elke reactie krijgt de nodige aan dacht. Bij een enquête die onlangs on der driehonderd abonnees werd gehouden bieek dat het grootste deel er dik mee tevre den is. Wij herinneren ook nog even aan een informatie-stencil die de bewonersvereniging Scbiedam-Zuid ir» juli heeft verspreid in Blok L. Dit formu lier begint met de zin „De laatste weken zijn er nog al wat artikelen verschenen in de Schiedamse Courant over de renovatie van uw huis". Uit de stencil blijkt verder dat bijna de gehele correspondentie tus sen de twee partijen, de wo ningbouwvereniging Volks huisvesting en de actiegroep, via de krant is gegaan. Niks te klagen dus. Nee, een wijkblad zoals de fede ratie dat wil lijkt ons overbo dig. Geen fijn plan. Ook niet haalbaar als we kijken naar de moBite waarmee sommige wijk- en bewonersverenigingen hun reeds bestaande blad vol krijgen. Dan bekijken we het nog niet eens uit milieu-technisch en huishoudelijk oogpunt: weer meer papiergebruik en weer meer papier in do brievanbu- s

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3