1^" K| 'Woonwagens staan gewoon te verteren' „rm is er sprake Verbouwing Hollandia pand in oktober Commissie naar kamp Protest Schiedam Rijnmond-begroting Magna Carta „in concert" Paul Segaar over amateurtoneel: Musical en thriller Spaanse middag Gorree krijgl zilver DECENNIUM Borsalino in Toverbal CASSETTE DECK Ésfj ■SMSBS— 0 A cö W 'f SOftSY STEREO- PECE1VER •iiIJDAG 17 SEPTEMBER 1976 5 I a De Engelse folk/popgroep Magna Carta komt naar I Vlaardingen. Zaterdagavond 18 september om half j negen geeft de groep een concert in de Stadsgehoor- zaal. De organisatie ligt in handen van het O.J.C. Vlaardingen. Magna Carta debuteerde in 1969 als folktrio met de LP Seasons. Nadien maakten de drie Engelse musici nog verschillende LP's. De groep bestaat uit Chris Simpson, Tommy Hoy en Nigel Portman Smith. De toegang voor het concert bedraagt 'in de voorver koop bij Plato en het VVV vijf gulden. Aan de Stadsgehoorzaal betaalt men zes gulden. Paul Segaar. ^Schiedam De Schiedammer is een individualist. Dat staat voor de meeste inwoners als een paal boven water. De 5*. verenigingen waar ze lid van zijn kunnen daardoor uitmun ten in eenzelvigheid, niet direct in negatieve zin, maar wel zodanig dat een klein verwijt van egoïsme soms op z'n plaats is. Dat uitgerekend het Schiedamse amateurtoneel de bevolking en de verenigingen een beetje dichter bij elkaar wil brengen is een verhaal waard. We praten met Paul Segaar. Hij woont een jaar of dertig onder de invloed van „proostje" en is al vele jaren actief lid van de toneelgroep „Groeton". Hij: „Een Schiedammer is eigen- lijk een rare snijboon. Hij werkt en doet voor zichzelf waar hij zin in heeft en hij praat veel, zonder dikwijls tot resultaat te komen. Dit keer echter is er van daadwerkelijke samen werking sprake". Het plan is zo simpel als wat en eigenlijk het ei van Columbus. De dne toneelverenigingen, Groeton. '71, en Utile Dulee verkopen gezamenlijk hun toneelinspanningen. Dat houdt in door Gerard v.d. Heuvel dat het publiek voor ƒ.12,50 een abonnement kan kopen en daardoor voor het zien van drie stukken ten minste dertig procent goedkoper uit is. e^aar: „Dat systeem kun je eindeloos varieren en, net als dij het beroepstheater, combineren met bijvoorbeeld zang en muziekuitvoeringen**. Toneelgroep '71 komt met „Mireille", Groeton doet 2 maal -Frenkel Frank's „Polyester Polka" en U. D. de in gebouw Irene met „Ping, zei de klok". Drie blijspelen dus in het betere genre. De Schiedamse Gemeenschap en het V. V. V., alsmede de leden van de groepen zorgen voor de abonne- mentverkoop. Regisseurs als Jan Kruik en Ad Hoeymans, beroepsmensen, staan borg voor een goede kwaliteit, bchiedam kan zich met dit initiatief gelukkig prijzen. Het tijdperk van onderlinge kinnen sinne en naijver lijkt nu aenmtief voorbij. Segaar, 42 jaar en vertegenwoordiger (bekend als zanger en van de Berend Boudewijn kwis) zegt: „Schiedam heeft vele grote namen voortgebracht. Denk maar eens aan Willem Duys en Ton van Duijnhoven en Joop Daalmeyer van Achter het Nieuws. Er is geen reden dat we ons zouden moeten schamen voor elkaar. Onze generatie 2ie^ dat, vandaar dat de samenwerking moet lukken". Voor He treft de toneelprestaties van Schiedam brengt hij nog het winnen van het Landjuweel destijds in herinnering. Het initiatief van de drie amateurverenigingen verdient navolging. Het zal het Schiedamse publiek ten goede komen, zeker als het abonnement tot een zo breed mogelijk scala van kunst wordt uitgebreid. Voorlopig loopt het Schiedamse - amateurtoneel voorop. Vlaardingen De films „Chitty Chitty Bang Bang" en „Puppeti J on a Chain" worden, zaterdag in de zalen „Triangel" en „Mid- delbuyse" vertoond, tijdens de openbare jeugdvoorstellingen r van de Fico. In verband met de lengte van de musical Chitty Chitty Bang Bang (drie uur!) zijn de aan vangstijden van de voorstellin gen enigszins gewijzigd, 's Mor gens om tien uur, 's middags half drie in Middelhuyse en om half twee in Triangel wordt de musical gedraaid. De voorstellingen van de thriller Puppet on a Chain beginnen in Middelhuyse 's avonds om half acht en in Triangel om half zeven en kwart over negen. Toegangsprijs bedraagt één piek. Maassluis De Spaanse Stich-j tmg Sociedad Cultural Recrea tive „Espanoles en Maassluis" houdt zondagmiddag om drie uur een officiële bijeenkomst in de Koningshof aan de Uiver- laan in Maassluis. Spanjaarden uit Vlaardingen, Ro zenburg, Maassluis en omge ving. die geïnteresseerd zijn in de Spaanse cultuur en taal, worden verwacht op de bijeen komst Vrije Academie volgend jaar aan Oosthavenkade j Vlaardingen In oktober wordt een begin gemaakt met de ver bouwing van het oude Holland- iagebouw aan de Oosthavenka de in Vlaardingen. Na de ver bouwing, volgend jaar mei/juni, zal het gebouw worden betrok ken door de Vrije Academie. Behalve voor de Vrije Acade mie wordt er in het gebouw ook ruimte gecreëerd voor tentoon stellingen. Deze ruimte is be stemd voor de Culturele Raad en de VA zelf. CARILLONCONCERT - De Maasslulse stadsbeiaardier Jan van der Zwart geeft zaterdag middag van drie tot vier uur een concert op het carillon in de Grote Kerktoren van Maas sluis. De Vlaardingse toneelgezelschap pen krijgen eveneens een plaats. Er wordt één grote ruimte voor toneel ingericht, die eventueel kan worden ges plitst door een vouwwand. "Nu de toneelgroepen in het toe komstige VA-gebouw een geza menlijk onderdak zullen vin den, komen zij met elkaar in aanraking", vertelt M. Bot van culturele zaken, gemeente Vlaardingen. "Dit hoeft niet tot een samengaan van de gezel schappen te leiden. Wél zullen ze van elkaar leren en elkaar beïnvloeden". De oudheidkun- Schiedam Evenals de meeste gemeenten in het Rijnmondge bied maakt Schiedam een jaar lijkse gewoonte ervan om bij Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland te protesteren tegen de begroting van het Openbaar Li chaam Rijnmond, waarrn die gemeenten moeten meebetalen. Ook dit jaar stapt Schiedam weer naar GS. Het college van B en W heeft dat deze week besloten en Eef Collé, plaats vervanger van ex-wethouder voor communicatie-, wijk- en jeugdzaken Hans van der Wilk, legt uit waarom. „Onverantwoord is de kostenver hoging, waarin wij meebetalen voor gemeenschappelijke pro blemen als gezondheidsdienst en, vuilverbranding en buiten- stedelijke recreatie. Voor dit jaar betaalde Schiedam 6 gul den 71 per inwoner aan Rijn mond. Voor volgend jaar is dat begroot op 8,99. Die verhoging is meer dan trendmatig en ne- men wij niet". i Op dinsdag 21 september vmdt! een gesprek plaats over de fi-l nanciele zorgen tussen Schie dam en GS. De gemeente wil met hoger gaan dan een bedrag van 7,42. Het enige, dat een gemeente kan doen tegen de concept-begroting van het Li chaam, is klagen bij de provin cie. Op een andere manier dwarsliggen, door zonder meen. niets of te weinig te betalen, mag niet. In 1974 heeft zo'n protest succes gehad. Rijnmond moest toen zijn begroting op diverse pun ten terugschroeven. Vlaaröinger Loco-burge meester A. G. Kloots heeft vanochtend de eremedaille, verbonden aan de Orde I van Oranje-Nassau, in zil ver uitgereikt aan Johan nes Gorree. Deze kreeg zijn onderscheiding voor veertig jaar trouwe dienst als schilder bij Hoek Loos NV W.A. Hoeks's Machine- I en Zuurstoffabriek in Schiedam. De heer Gorree werd gebo ren in Aarlanderveen en woont op het ogenblik aan de Boslaan in Vlaardingen. Daar kreeg hij zijn konin klijke onderscheiding ook opgespeld. Gorree is ten gevolge van een slechte ge zondheidstoestand nog slechts halve dagen werk- l zaara. Schiedam In sociëteit De Tem pel treedt morgenavond Decen nium op, een vijfjarige pop groep uit Venlo. Toegang kost voor leden vier gulden, het op treden start om acht uur. Sinds een wisseling in de bezetting van de groep, in de zomer van vorig jaar is de band een nieu we weg ingeslagen. De levensfi losofie, die is verwerkt in de teksten van nummers, is wei dezelfde gebleven en daarom werd met het management ge broken, maar de muzikale vormgeving is diepgaander. De formatie houdt drie geheel ver schillende repertoires erop na. Maassluis In de Toverbal aan de Remestraat jn Maassluis wordt vanavond de fdm „Bor salino" vertoond. De film staat onder regie van Jacques Deray met in de hoofdrollen Jeen- Paul Belmondo en Alain Delon. In het verhaal krijgt het twee tal, Siffredi en Capelle een be ruchte naam, zij verwerven door misdaad en geweld een hoge positie in het criminele wereldje. dige verzameling van de Vlaar dingse gemeente krijgt ook een plaatsje an het nieuwe VA-ge bouw. Momenteel ligt de collec tie nog gedeeltelijk in het stad huis en voor een deel in het Weeshuis. Met oude Hollandia-hoofdkantoor aan de Oosthavenkade wordt dusdanig verbouwd dat er een grote hal in het gebouw wordt ingericht. Deze hal moet een centrale positie gaan innemen". "Het wordt waarschijnlijk de ont- raoetingszaal voor alle gebrui kers", zegt M. Bot, "maar dat zal pas nader hand kunnen blij ken". Voor de verbouwingskosten is door de raad een krediet van 1.504.000 gulden beschikbaar gesteld. ADVERTENTIE 'vye TC 204 SD £en Hifi deck mei dolby systeem en t fürntfcop, twee 3 standen irtpesoort schakelaars Katalcgusprijs 995 bij EV ATOOM type STR 7015 met FM/AM Vermogen2 15 Wattkonimu, ingangen voor picfe-up-reserve. rmkrofoon en recorder met neband kontrole SON Y STR 70251 mogelijkheid bjj EVATOOM kstalogusp'ijs333bij EVATOOM 649.- ggg Mgri Nolenslaan 686.7^* Schiedam" /Tel. 702667 PvdA-raadsleden bezoeken het woon wagenkamp, gelegen in de meest afge legen uithoek van de stad en omringd door een sloopterrein, een vuilnisbelt en een stinkende sloot vol ratten. Jo Ouwens: „Ja, ik ben hier al eens eerder geweest, maar vorige week hebben wij in de commissie sociale zaken en volksgezondheid afgespro ken, dat wij op de problemen hier nog eens nader zouden ingaan". Raadslid Verlinde in gesprek met kampbewoonsters. den van on2e partij, maar ik geloof dat alle fracties wel vin den dat iets moet gebeuren". In de commissie zal zijn voorstel ondermeer gaan inhouden om in schuurtjes (we's en washok ken) andere ingangen te maken die makkelijker bereikbaar zijn, en om naar het woonwa genkamp in Den haag te gaan kijken om ideeen op te doen voor verbetering. „Het kamp is de laatste halve eeuw enkele keren verhuisd, van de ene gribus naar de an dere, en nu heb ik toch wel weer de sterks indruk dat jullie opnieuw weggestopt zitten", al dus Verlinde. Verhuizing naar een plaats dichter bij de be bouwde kom blijft inderdaad de grootste wens van de wagen- bevolking. Maar volgens Collé is dat binnen vijf jaar beslist onmogelijk. Hij twijfelt zelfs aan tien Schiedam Arie Verlinde, de meest bewogen socialist uit de Schiedamse gemeenteraad, kijkt nog bezorgder dan anders. „Weet Collé hiervan?" vraagt hij. Vol vuur reageert een be woonster: „Jawel, meneer Collé heeft het al zo vaak gezien, de wethouder komt geregeld kijken, maar kijken helpt allemaal niks". Gisterochtend, rond half twaalf. Drie Het drietal is met de fiets. „Wij beseffen nu wat het is om zover buiten de stad te wo nen", zegt Clara Stroman. Met die opmerking lokt zij reacties uit. Herinnerd wordt aan bus 40, die eenmaal per uur van Overschie naar Schiedam rijdt. Op enkele honderden meters van het kamp staat een halte, wel aan de andere kant van de Schie. „Dus je moet niet gek opkijken, hoor, als je naar de halte loopt en je denkt, oh, ik haal het makkelijk, want ik heb nog tien minuten de tijd, want je zult zien, dan staat de Rol brug open en mis je de bus toch. Kan je een uur wachten". Andere bewoonsters reppen over het weggetje langs het kamp, dat Schiekade heet Naast die weg staat een sloperij. Auto wrakken en. vrachtauto's ver sperren niet zelden de weg. Wil iemand met zijn auto er op uit, dan moet hij <5f een tijd wach ten tot de weg weer vrij is óf hij gaat via Delft. Toch zijn dat nog bijkomstighe den. Zeven bewoonsters leiden de PvdA'ers het kamp rond en wijzen op ongemakken. Rijn van Raalte, raadslid voor het door Kor. Kegel CDA, komt binnenkort kijken. Hij maakte een afspraak met Nel Nelssen, evenals Hans de Bruijn in het kamp werkzaam voor de Katholieke stichting voor Sociaal-Culturele Arbeid. Bijna vijftig woonwagens staan op een dermate klein terrein, dat op sommige plekken de ra men door ruimtegebrek niet open kunnen klappen. Door aanwezigheid van schuurtjes achter de wagens kan het hout aan de achterkant niet worden schoongemaakt. „De wagens staan gewoon te verteren", zegt de bewonerscommissie. Gebrek aan ruimte is bovendien levensgevaarlijk. De brandpre ventie is slecht en onrustba rend. Gasflessen staan buiten, de wagens dicht opeen. Alles is van hout en ontploffingsgevaar bestaat, dus redeneert de kampbevolking: „Bij brand blijft niks over van onze spul len. Blusapparaten zijn er wel, maar daar kan je slecht bij, en als je eenmaal erbij bent, komt een straaltje eruit zetten, dat lijkt Manneke Pies van Brussel wel. Daar heb je geheid niks aan". In de winter bevriezen waterlei ding en afvoer, de ontlasting spoelt niet door, het stinkt bij het leven en de gasketels doen het door de vorst ook niet Ver warming kost kapitalen. „In de winterdag stook ik soms voor meer dan zeventig gulden per week aan olie", zegt iemand. „Dat is toch niet vol te hou den". Vier keer ging de bewonerscom missie al naar het stadskantoor. Het stadskantoor, in casu ver antwoordelijk wethouder Collé, kwam een keer naar het kamp. Later regelmatiger, toen plan nen werden gemaakt om het kamp opnieuw op te zetten, en na veel moeite en boze gezich ten lag een tekening op tafel. Na de bouwvak zou worden begonnen, maar vorige week werd het plan te duur bevon den. Geen reconstructie dus. Toch moet één en ander worden aangepakt, zei Verlinde gister. „Toevallig zijn hier nu drie le- Sociaaf-cultureei werkster Nel Nelssen in de engte tussen twee woonwagens.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5