W ater huishouding ingrijpend anders TYPISTE Goed geregeld Kapitein Rob. Eerste concert Dubbelmannen Grandioze avond met Carlo en Alberto v^Sdkr y\ ■MBMMPHI zijns - markt boogaard is ingeschakeld j. boogaard elektriciteit hv MAANDAG 27 SEPTEMBER 1976 2 05 76UÊNMUISWMRZÊW GAAN ER MEI roue VANDOOS EAi IK v moet noem roeien y 'sooi HET Touw üirlf VANGEN dan trek ik je J urne v voort Dy r MAAR DAT GAAT DEUK - HI HI HI HI V <?P!R iK BEV BU 5iR!?iCnARD ttêZ&N -dJ- KEV .CAROL .KGê^OCP GAT (K -HEM ERVAN Hga KUNNEN OV£RTu GEM CAT £R GEEN OPSTANO VAN CS \- BCO^-i.NGËN i5 ,H -«OOP Nü WMR PAT HU JN SEC &.U.FT O5? <5C1\S2 ZA- r-i=e? OnC-S 3£2= OV\S~A\- L CG-=CE\ NET KUNNEN Uitgave: SIJTHOFF PERS BV Deze krant verschijnt in het gebied Nieuwe Waterweg-noord {var» Schiedam tot Hoek van Holland} en is uitsluitend verkrijg baar in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad (in Maassluis eveneens m combinatie met de Haagsche Courant of Het Binnenhol). REDACTIE Chef: H. L. Lambregtse Redactie Schiedam :K. Kegel en W. J. van der Post. Redactie Vlaardingen: J. Hazejager, K. Jonker en O. Schoon heyt. Sportredactie; B. v.dBerg en M. Verwaaijen (Vlaardingen). De redactie Schiedam is gevestigd aan de Broersvest 3a, tel. 262566 en 266046 postbus 137, Schiedam. De redactie Vlaar dingen is gevestigd aan de Brede Havenstraat 6, tel. 343229 er> 345209, postbus 110, Vlaardingen. Berichten voor de redactie kunnen per telex worden doorgege ven. Telexnummer 32177 PLAATSELIJKE CORRESPOND-.NTEN Maasland: S. P. van Zuilen, Dtepenburchstraat 34, tel, 01899- Hoek van Holland. L. van Ooijen, Mahustraat 135, tel. Q1747. 2804 ABONNEMENTEN Opgave van abonnementen kan geschieden op de volgende adressen: Broersvest 3a, Schiedam, (tel. 010-268091) en Brede Havenstraat 6, Vlaardingen, (tel 010-354525, b g g, 354587) Voor inlichtingen over administratie en abonnementen kan men verder terecht bij het Rotterdamsch Nieuwsblad, tel 010-144144 KLACHTENDIENST Dagelijks van 18.30 tot 20 00 uur en zaterdags van 17 00 tot 19 00 uur: tel 010-144144 en 070-624552 Agentschap' Rotterdamsch Nieuwsblad. Maassluis Bilderdijk- iaan 8, tel. 01899-17174 NABESTELLEN FOTO'S Geplaatste foto's kunnen worden nabesteld bij de fotoredactie van het Rotterdamsch Nieuwsblad, tel. 010-144144, toestel 152. ADVERTENTIES Advertentietarieven op aanvraag, tel. 010-144144 ,,Nu even dan. Ik wil toch ook uw woning wel eens zien." Verrast Weef hij op de drempel een ogen blik toeven. „Neen maar, mijn compliment. Wat een mooie din gen hebt u gekozen." Zijn ogen gleden langs de notenhouten por- celeinkast, de fraaie fauteuils, da perzen met hun mooie gloed, de kostbare schemerlampen. Hij tuur de naar een gobelin, dat aan een der wanden hing. „Dat is heel fraai," mompelde hij. „Vindt u? Dat heb ik zelf gebor duurd." Met opgetrokken wenk brauwen. keek hij haar aan. „Zulk fijn borduurwerk, is dat moge lijk?" „Ja heus," glimlachte ze en schoof een ndderfauteuil schuin voor het raam, dat het mooiste uitzicht op de gracht bood. „Kom gaat u zitten. Ja, tk heb er enorm veel werk san gehad. Maar het resultaat was toch wel lonend. Drinkt u een kopje koffie of liever een glas sherry of port?" Hij ging zitten en tuurde dromang naar buitan. ..Hebt u soms whisky?" Hij streek over zijn haren en scheen vermoeid. Ze bloosde. „Ach neen, het spijt me. Ik heb afleert „Na tuurlijk, ik begrijp het," schertste hij „Dames drinken weinig van dat goedje. Nu dan graag een glas port." Ze besloot de volgend dag direct een fles goede whisky te kopen Lam dat ze ,neen' had moeten zeggen. Met enigszins tril lende vingers pakte ze twee fraai gesiepen kristallen glazen op ran ke voet uit de notehouten sierkast. „Wat woont u hier mooi. Dat uit zicht is een schilderij, maar dan levend. Vroeger woonde ik met mijn ouders op de Keizersgracht Ik had mijn kamer aan de voor kant er> genoot er altijd van zo domweg te zitten kijken naar het water, de bomen, de schuiten. Nu is het pand een kantoor. Ik heb het verkocht na de dood van mijn eerste vrouw. Och ja, ten slotte heeft het huis m zuid meer modern comfort." Joyce heeft dat natuurlijk gewild, dacht Hanna stil en hief het glas. „Op uw gezond heid en welkom in mijn woning." Hij knikte en keek haar dan na denkend aan. Ze paste met haar gedistingeerde verschijning volko men tussen ai die fraaie dingen, Dat ze ook zo van antiek hield. Joyce had het altijd over rommel'. Het had hem veel strijd met haar gekost zijn moo e inboedel te be houden. Maar hierin was hij koppig geweest. Wel had ze hem een eigen bou doir afgedwongen als compromis. Ze had het laten inrichten met bizarre prullaria. Hij kwam er nooit. Het was ook zo jammer, dat ze nooit eens met hem naar een museum wilde. Maar och ja, er stond ook weer veel tegenover, hoewel, de laatste weken was ze wel erg veel weg Nu had ze weer opgebeld, dat ze niet thuis kwam dineren. 2e was op een middagtea en dat scheen daar zo leuk te zijn, dat er een fuifavond aan was gekoppeld. Ze had wel gevraagd of hij ook kwam, maar hij had er echt geen lust in gehad. Die vent. die Barbusse, kwam vrij veel uit Parijs naar Holland. Die zou er ook wel bij zijn, liever maar in zijn eentje thuiszitten, dan het tumult van zo'n bijna barbaars feest bij te moeten wonen en te zitten kijken hoe je eigen vrouw plezier maakte met een ander. Hanna merkte de bittere trek rond zijn mond. de trietse blrk, waarme de hij naar buiten tuurde. Ze zag hem automatisch van het glas nippen en ze voelde, dat hij met zijn gedachten overal kon zijn behalve hier in deze kamer. Ze begon zich gekwetst te voelen. Ze was toch een vrouw en geen aap. Mooi was ze niet, dat vertelde de spiegel haar wel, maar ze verzorg de zich toch keurig en ze had toevallig juist dat vlotte jurkje aan Was ze dan zo volkomen lucht voor hem'ï Ze schraapte nerveus haar keel. Ze had best een deuntje willen huilen. De reactie van blijheid over zijn komst, voelde ze omgeslagen in een bui van neerslachtigheid. Nauwelijks een woord zei hij meer. Zat daar maar te staren, naar buiten, waar nu de lantaarns pinkten en lichtvlekken spiegelden in het donkere grachten water. Zo zagen ze nog een poos, hun gezichten vervagend in de sche mering. 2610 Bomer en zijn metgezel nemen hun intrek in één der hotels op Terschelling. De Zweden hebben alle voorzorgsmaatre gelen genomen om niet ont dekt te worden en Bomer heeft zich laten inschrijven onder de naam Gessier, Zwit ser van nationaliteit Hij in formeert bij de ketlner en de barkeeper of er nog wel eens schepen stranden op deze kust en natuurlijk gaat het gesprek dan al gauw over het Zweede schip, dat enkele da gen tevoren is vergaan. De „Zwitsers" hebben daar grote belangstelling voor. Hoe gaat zo'n berging nu feitelijk in zijn werk' Is zoiets een ris kante onderneming? De heren zijn zo geïnteresseerd, dat de barkeeper de kapitein van de sleepboot opbelt en vraagt of hij niet even langs kan ko men; hij beeft twee toeristen, die graag iets meer willen we len over de gestrande Zweed. De kapitein komt, maakt ken nis met „Herr Gessier", drinkt graag een biertje met hem en vertelt hem alles wat hij weet Nee, het schip is niet meer te bergen. Ja, de man, die het laatste werd gered, is al be graven. En zijn boot? O. die is aangespoeld en ligt nog op het strand, als wrakhout Schiedam Een geraas vult de recreatiezaal van het stadskantoor. Herrie, die iets wegheeft van. zowel Zestienhoven, als een spectaculaire water val. Dat laatste is eerder waar. Een halve minuut eerder telefoneerde de wethouder van Ruimtelij ke ordening. „Ja, goedemiddag meneer, met Zijdeveld. Is het mogelijk het gemaal nu in werking te stellen" Applaus van tientallen aan wezigen in de kantine. Zo verrichtte de gemeente Schiedam vrijdagmid dag rond half vier officieel de opening van het nieuwe poldergemaal aan de Fokkerstraat, vlak bij de stadskwekerij in het industrie-gebied. In even officiële bewoordingen heet het, dat daar mee „een geheel nieuw polderbemalingssysteem is geeffectueerd". Met het in werking stellen van de pompen heeft men dan ook niet het nieuwe gemaal onder de aandacht willen brengen; wèl de ingrijpende verandering daardoor in de waterstaatkun dige toestand van Schiedam- Noord. Bovendien ging het erom het voormalige boezem water Poldervaart in het zonne tje te 2etten als aangepaste, maar in elk geval behouden recreatiestrook. Jarenlang vond overleg plaats over de plaatselijke waterhuis houding. Betrokken daarbij wa ren de Provinciale Waterstaat, het Hoogheemraadschap Delf land, Rijkswaterstaat, de Ne derlandse Spoorwegen, ge meentewerken Rotterdam, het Lab voor Grondmechanica, de polderbesturen Harga, West Abts, Vockestaert en Nieuw- land, de afdeling molens van de rijksdienst voor Monumenten zorg, Energievoorziening Zuid- Holiand, de Nederlandse Gasu nie, de PTT en de werkgroep Behoud Poldervaart Die laat ste club coördineert diverse ste delijke belangengroepen. Dat de waterbeschaving in Schie dam moest worden aangepakt bleek duidelijk toen in 1961 de rijkscommissie Poldervaart een nota uitbracht waarin ophef fing van de vaart met klem werd aanbevolen, vanwege de slechte wallen erlangs en de onveiligheid daardoor. Boven dien dacht men destijds nog, dat de diagonale loop van de vaart hinderlijk was voor een stedebouwkundige ontwikke ling aan weerskanten. In maart Het poldergemaal aan de Fokkerstraat; Schiedam ten noorden van de Vlaardingerdijk is erop aangewezen. Vlaardingen Het Vlaardings Dubbelmannen-kwartet geeft voor het eerst een concert voor „groot" publiek. Dat gebeurt vanavond om acht uur in de Remonstrantse kerk aan de Emraastraat. De toegang tot het concert, dat aan de donateurs is opgedragen, is gratis. Om acht uur wordt begonnen. Het&L; Dubbelmannen-kwartet brengt klassieke liederen, spiri tuals, Russische volksliederen en eigentijdse muziek. Adrie van Buuren zai het achttal diri geren. Ria Korpcrshoek draagt zorg voor piano-begeleiding. Solisten bij dit eerste concert zijn. Jan van Noort en Joop Post. De bezoeker/luisteraar kan zich in de pauze met een kop koffie verwennen. 1965 velde de gemeenteraad van Schiedam het oordeel over de vaart. Problemen dus, want verdwijnen van de Poldervaart hield in dat de waterhuishouding anders moest worden geregeld. Tevens diende men rekening te houden met lozingsmogelijkheden na stadsuitbreiding in Schiedam- Noord. Ook sprak nog mee de eis om noolafvalwater te zuive ren. Kunstwerken, zoals het vakjar gon voorschrijft, werden uitge voerd: gemalen bij de Parkslui zen in Rotterdam en bij de Spuisluis in Schiedam bouwde men ter vervanging van het ge maal Van der Schalk, in de zevenhonderd jaar oude Pol dervaart, dat lange tijd 42 pro cent van de totale bemalingsca paciteit voor zijn rekening had genomen. Voor alle werkzaamheden rond de Poldervaart verleende de raad in tien jaar tijd kredieten, m totaal rond de zestien mil joen gulden waarvan negen miljoen al op is en de rest is geïnvesteerd. Het poldergemaal aan de Fokkerstraat bijvoor beeld is ervan gebouwd. Vanaf heden kan daardoor op de Schie worden geloosd voor een bemalmgsgebied, dat wordt be grensd door Schie, Noordvest- gracht. Vlaardingerdijk tot en met de grens met Vlaardingen, de lijn rijksweg 19 en de noord elijke grens van geplande uit breidingen in Noord. Verdermoesten aanvoersingels met aansluitende vijvers wor den aangelegd. Voorzieningen voor de waterbeheersing wer den getroffen, zoals inlaten, duikers (onder spoorlijnen bij voorbeeld), stuwen en aanslui tingen, die evenals singels vaak het extra voordeel hadden dat de aangrenzende terreinen zo beter bouwrijp konden worden gemaakt. Consequenties waren verder het opheffen van be staande poldergemalen, slopen van bruggen, slechten en verla gen van kades, bestemmingen zoeken voor vrijkomende gronden. Het hele polderbemalingsplan werd op 24 januari 1972 door de raad goedgekeurd. Wel met de duidelijke toelichting dat op heffing van de Poldervaart nimmer heeft betekend dat de vaart zou worden gedempt, maar dat de functie met langer die van een boezemwater zou zijn. Carlo als Paganini. Als een bliksemschicht tijdens een donderbui Zo sneed de show van Carlo Colombaioni en Alberto Vitali door de uren heen die we, tachtig enthousias te theaterbezoekers, doorbrach ten in de Stadsgehoorzaal. Vederlichte humor. Een kruising van André van Duin en Toon Hermans en, met het waterspu- gen nog in de herinnering stukje Spel zonder Grenzen. Ook een spiegel der mensheid. Denk maar aan die tekstloze scene na de pauze. Een wat zenuwachtig grinnikend pu bliek, tot dan uitbundig schate rend, nu niet goed wetend wat te doen bij het zien van die twee zwervers. Mimiek en gelaatsexpressie laten aan duidelijkheid niets te wen sen over en het slot van deze act (het demonstratieve weg werpgebaar van Carlp sprak boekdelen) doen het schaam-' rood naar de kaken stijgen. Geen decor, geen muziek en zeker niet de clowns in de traditionele sfeer, ondanks de aankondiging „Fenomenale clowns". Wel het werken met het publiek. Een onmisbaar onderdeel van het programma. Het wordt telkens in de voorstelling betrokken, echter nergens in verlegenheid gebracht Geen enkel probleem leverde de Italiaanse tekst op. Integendeel, het was verbazingwekkend hoe „I] Colombaioni" door woord en gebaar de bedoeling duide lijk kon maken. Een grandioze avond, van 30 september tot 6 oktober te zien in het Luxor- theater in Rotterdam. G. v.d. H. Het was goed toeven op de welzjnsmarkt op het Emmaplein in het hartje van Schiedam. Bleef het in de och tend nog rustig, het was tamelijk guur weer, in de middagu ren kwam er flink wat belangstelling. Meer belangstelling dan vorig jaar in ieder ge val De directeur van de organiserende Stichting Schxedamse Gemeenschap, R. H. Pillard, was dan ook wel tevreden. Volgend jaar kan er dan ook weer een markt ver wacht worden. De opbrengst voor het door aardbevingen ge teisterde Udine viel Pillard ook mee. Die opbrengst is ruim dui zend gulden. En om dat sommige vereni gingen ook voor Udi ne in de weer waren, zal dat nog wel meei worden. Jammer dat die guldens geen daal ders zijn. NOOTEBOOM AUTOBANDEN B.V. J Kerklaani? Schiedam/Kethel Tel. 700069-708976 4 b.g.g. 708328 Zaterdags, tot 13.00 uur geopend - in één van onze kleine type-kamers is plaats voor een Zij zal met vier meisjes in een prettige, colle giale sfeer samenwerken. Haar HAVO/MAVÖ- opleiding behoedt haar voor fouten in de Nederlandse taal. Nieuwsgierig? Een telefoontje met onze afde ling personeelszaken kan opheldering brengen. Vraag naar de heer H. H. P. Codée. Dijkeren Doornbos/ accountants Mathenesseriaan 181 Rotterdam-3003 Tel, 010-36.00.66. HÏH Geen kopzorg over aanleg en onderhoud van elektrische installaties wanneer Boogaard is ingeschakeld. Scherpe en vaste prijs; Boogaard koopt materiaal met grote hoeveel heden tegelijk. Dat maakt het voordeliger voor u. Daardoor ook géén onverwachte tussentijdse prijsverhogingen. Persoonlijke aandacht: Boogaard heeft teams van ervaren vaklieden onder leiding van een projektleider. U kent de mensen en zij kennen het werk. Van begin tot eind. Zij houden zich aan de afspraken. Veelzi jdige vakmanschap Boogaard komt overal. In scholen, tehuizen, kantoren, werkplaatsen, winkels, woningen... Voor karweien van f 500.- en f 500.000.-. Voor de aanleg van centraal antennesystemen enonderhouds kontrakten; voor alles op het gebied van elektriciteit. Wie met Boogaard in zee gaat, vaart op een voorbeeldig bestek. Goed geregeld! kantoor - tekenkamer - werkplaats Emimastraat 13 Vlaardingen tel.010-348744 (5 lijnen)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 2