juiste deling Sunlight verbreekt traditie Zwaluwen-Excelsior: Offensief PPSC laat beloond VLAARDMGEN MACHTELOOS GTB tevreden HVO wint MW'72 raakt achterop karakter Spektakel op Thurlede Eerste Phoenix-nederlaag sinds oprichting CION heeft winst nodig voorsprong glippen Vlaardingers laten tweemaal MAANDAG 27 SEPTEMBER 1976 5 :oek van Holland In een aantrekkelijke wedstrijd bleef HVO op zijn vrije za terdag met 2—1 baas over Hoekse Boys. Cees Schilder - v f v :v - - v. j Vlaardingen Frans de Kruis bleef zoals hij was. De oefenmeester van Zwaluwen zei niet veel. Mompelde wel wat over „erg veel pech" en „we waren duidelijk beter" maar meer wilde de Vlaardingse trainer niet zeggen. Volgens de man, die zich eens de „Rinus Michels van Zwaluwen" noem de, sprak de 2-2 uitslag tegen Excelsior M de veldverhouding tegen, ïen dele had hij gelijk. Immers, werd bestraft met een elfmeter vooral voor rust leek Zwalu- trap. wen de beste papieren te heb- Pas nadat eerst Aad Trees tot ben. Alleen was het juist de zo twee keer toe een bal van de belangrijke tweede helft die meer in het voordeel van Ex celsior uitviel. En dat ondanks het feit dat Ernest Kegel op de lat kopte en Aat Trees tot tweemaal toe op de lijn moest redden. SFEER Zwaluwen-Excelsior werd zeker geen topper. Of, zoals Leen Ad miraal het typeerde: „Ik had meer van deze derby verwacht Normaal gesproken hoef je je spelers niet extra op te peppen als een dergelijke tegenstander op het programma staat Maar toch, die echte derby-sfeer heb ik niet kunnen proeven". Toch was het begin hoopvol. Want er waren nog geen acht minuten gespeeld toen scheids rechter Labruyère voor de eer ste keer van. zich deed spreken. Joop Brussée brak door en werd net binnen de lijnen door Mart van der Pol neergelegd. „Strafschop", besliste de leids man. Excelsior boos en. Zwarj- wen via Leen Pijpers op l-ö. door Martijn Verwaaïjen „Natuurlijk was het een straf schop", oordeelde Frans de Kruis vastberaden. „Ik vond het onredelijk", meende Leen Admiraal echter wel terecht. „Tenslotte was het duidelijk dat Mart probeerde de bal te spelen. Dat hij het been van die speler raakte betekende na tuurlijk een overtreding. Maar leg de bal dan even buiten het strafschopgebied. Want ik zou niet weten wat er gebeurd was als het aan de andere kant gebeurd zou zijn". Het betekende wel dat de taktiek van de ex-CW-trainer al na tien minuten gewijzigd moest worden. „Het was de bedoeling dat we met twee spitsen (Lies Kardol en Frans de Munnik) zouden spelen en Erik Sehef- fers en Tonny Vonk om beur ten op zouden komen. Door die snelle treffer moest ik wel met drie spitsen gaan spelen". Het leek allemaal niet veel te hel pen. Want Zwaluwen bleef de sterkere ploeg maar vooral de meest aanvallende. KANSLOOS En juist daardoor verzwakte de defensie van de thuisclub. Waarvan Frans de Munnink (een stuk minder solistisch) na een half uur spelen profiteerde. De buitenspeler van Escelsior omspeelde Kees Broos vrij ge makkelijk en liet Ab Nijgh kansloos: 1-1. Vlak voor rust echter nam Zwalu wen een toch wel verdiende voorsprong. Leen Pijpers ging een 1-2 combinatie aan met Joop Brussée. Het lukte door dat de Excelsior-verdediging té gretig reageerde. Pijpers kwam zodoende alleen voor Gerrit Geurtsen die met een keihard maar zonder meer gewaagd schot werd gepasseerd: 2-1. Dat Excelsior direct na rust niet alleen fel de aanval op zocht maar ook met keihard knokken gevaarlijk werd was duidelijk de verdienste van. de ploeg. »Öp dat moment 2ie je dat het karakter er zeker is", zei Leen Admiraal, „de jongens hebben er alles aan gedaan om terug te komen". Hetgeen al na een paar minuten leek te lukken. Toen brak de wat tegenvallende Erik Schef- fers onverwacht door maar al leen voor doelman Ab Nijgh kon de Maassluizenaar niet sco ren. Waarbij wel een overtre ding nodig was die dit keer niet de verdiende gelijkmaker. Het was halverwege de tweede helft. En ook nu weer een doel punt om van te watertanden, doellijn haalde en Ernest Ke- Op rechts passeerde Frans de gel de onderkant van de lat Munnink zijn. directe tegenstan- teisterde kwam Excelsior op der. Precies op tijd lepelde hij de bal op het hoofd van de Meer dan die 2-2 heeft er echter meegekomen Hans Plaatzer die beide ploegen weer naast el kaar kopte. Een. treffer waar over Leen Admiraal zei: „Het ging grandioos. Dit was nou echt een Engels doelpunt". voor beide ploegen niet ingeze ten. Het zou overigens ook niet reëel geweest zijn. Immers, zo wel Zwaluwen als Excelsior waren te onmachtig om nog te scoren. H terdag met Hoekse Boys. Cees nam beide goals voor rekening. Eén voor rnst en de tweede die uit een straf schop voortkwam. SSS-goalie Piet Stolk voorkomt een PPSC-treffer. Schiedam Onder het motto: „Wie verliest valt af," maakten PPSC en SSS er een zodanig spektakel van dat het regel rechte propaganda voor de amateursport was. Op Thurle de besliste weliswaar PPSC de strijd (2—1) op grond van intel ligentie, niettemin kon iede reen achter de woorden van trainer Hans van der Wekke van SSS staan: „Wij komen te rug. Dit is een tijdelijke inzin king na een glansrijke oefen- campagne". De Klaaswaaïse formatie compenseerde na rust de achterstand op PPSC met véél werklust en dat vond zijn beloning een kwartier voor tijd in een fraaie goal van Jan Koodbol, die daarvoor laatste man Piet van Veen was ontweken. Maar grove fouten in het Klaaswaaïse verweer leidden tenslotte verlies in. PPSC—SSS, een duel van twee topclubs uit die tweede klas, ook al doet de stand op de ranglijst anders geloven. Beide kenden een uitstekende oefen- Start, waarin veel werd ges coord, maar bij de „ouverture" ging het mis. Ex-semiprof Jan Roodbol zou het spitsprobleem kunnen oplossen, maar zakt op het ogenblik een beetje weg. door Bas van den Berg Ook tegen PPSC was hij niet erg geconcentreerd om, volgens recept, als aanvallende midden velder de diepte op te zoeken. Bovendien vielen zijn passes niet gelukkig uit en dat had zeker zijn weerslag op de hele ploeg. Maar ook werd SSS min of meer tot die behoudende rol „ver leid", omdat de Schiedammers vanaf het begin op jacht gin gen. Hans van der Wekke zei terecht in de rust: „PPSC speel de tachtig procent sterker en daar moest SSS alleen maar grote inzet tegenover zetten". PPSC overheerste voor rust over vrijwel alle linies. Maar geen goals. Hoewel spits John Segaar in ideale posities werd gelanceerd, maakte hij er wei nig van. In dit verband was het niet vreemd dat hij na rust werd ingewisseld voor Peter den Hartogh. Trainer Hans Constanze over zijn pupil: „In de oefenwedstrijden draaide John Segaar heel goed, maar al die kansen die hij mist werken een beetje frustrerend. Op de trainingen praat ik veel met hem om zelfvertrouwen te kweken. Juist Segaar had PPSC voor rust al in veiligheid kunnen brengen. Achter elkaar werd de Klaaswaaïse defensie over beide vleugels zoek ge speeld. Eén uitzondering was er voor Ko Lokhorst, die veel as sistentie verleende en bij SSS een grote sta-in-de-weg was. Maar ook hij stond in de soepe- le acties van Kalden en uitblin ker Coen Winkelman machte loos. PAAL Maar geen goals. En daaruit put te SSS veel moed. Nietemin was het slechts André Zegers die, huiten bereik van doelman John Eist, de paal wist te be roeren. De rest figureerde. Moest alle zeilen bijzetten om het Schiedamse offensief tc ontlopen. Bij de grote serie hoekschoppen kwam regelma tig lange Rob de Nijs naar voren, maar ook zijn kopballen slaagden nïeL Maar in tweede instantie werkte SSS hard aan een offensief. Hans van der Wekke: „Ik had de indruk dat PPSC voor rust té veel kruit had verschoten", en Hans Costanze: „Onze aan vallers stoorden niet meer zo goed". Het gevolg was dat PPSC steeds meer onder druk kwam te staan. Laatste man Piet van Veen (geblesseerd) kon het „zware" werk niet meer zo aan en bracht met zijn korte passes vleugelverdediger Tonny van der Linden, bij herhaling in moeilijkheden. ANTWOORD Een kwartier voor tijd volgde onverwacht een verre pass van Leo Schouten richting vrij staande Jan Roodbol. Hij pas seerde ook nog de Schiedamse doelman en tergend langzaam rolde de bal in het verlaten doel: 1—0. Het antwoord van de Schiedammers was echter onverbiddellijk. Eerst speelde Lodi Kalden zich op links hele maal vrij (omspeelde Lokhorst) en gaf Coen Winkelman een niet te missen kans (1—1) en op de valreep scoorde Hans Vor- stenbos, uit een dieplepass van Coen Winkelman, de winnende goal: 2—1. Bij PPSC verdween Ab Weber voor Loek Kalden en John Segaar voor Peter den Hartogh en bij SSS was dat Koos Schop voor Teun Blom. bied. De referee stond op de middellijn maar meende toch duidelijk gezien te hebben dat de overtreding binnen het straf schopgebied had plaatsgevon den. Protesten van Vlaardingen hiel pen niets. Waardoor Buis van SV35 dankbaar gebruik maak te van het kadootje en de straf schop onhoudbaar inschoot: 1-0, Ook na rust hetzelfde beeld. Weinig kansen en twee ploegen die geen enkel risico durfden te nemen. Vlaardingen heeft wel van alles geprobeerd. Maar zonder resul taat Alleen Dick Jansen (in de tweede helft in het veld geko men voor de geblesseerde Kees van der Mark) leek de stand toch nog op 1-1 te brengen. Zijn kopbal vloog echter rake lings over. Vlaardingen Eén hoogtepunt kende de wedstrijd S"W35- Vlaardingen (1-0). Dat was de dubieuze strafschop die de ui termate zwak leidende scheids rechter Van Vliet voor rust toekende aan de thuisclub. Waardoor ook het enige doel punt van dit slaapverwekken de duel een feit was. Beide ploegen hebben zeker niet aan klantenbinding gedaan. De twee onmachtige frontlinies bleken totaal geen vuist te kun nen maken waardoor de strijd zich hoofdzakelijk op het mid denveld afspeelde. Kansen kre gen de twee teams dan ook vrijwel niet Pas vlak voor rust zorgde scheidsrechter Van Vliet voor de broodnodige variatie. Jan van der Mark maakte hands ruim buiten het strafschopge- Schiedam Sunlight verraste vriend en vijand. Voor het eerst sinds de oprichting van de voetbalvereniging Phoenix wist een tegenstander met winst naar huis te gaan. Een 0—1 zege voor de VI aar dingers was voldoende om de „amateurs" mokkend achter te laten. De enige treffer van dit pittige duel viel halverwege de eerste helft. Het al vanaf het begin sterk aanvallend spelende Sun light kreeg toen via Boudewijn Groen een goede kans die be nut werd: 01. Het was niet de enige kans die de lange Vlaar- dmger kreeg. Want kort na zijn doelpunt verscheen Groen an dermaal voor de Phoenix-doel- man. Ditmaal wist de goalie echter een doelpunt te voorko men. Ook na rust speelde Sunlight sterk. Schroomde het ook niet de aanval op te zoeken. Dat er geen doelpunten meer vielen was dan ook in die beginperio de van de tweede helft te dan ken aan de te nonchalante af werking bij de VI aar dingers. Pas een kwartier voor het einde kwam Sunlight onder druk te staan. En moest trainer Baas met twee spitsen verder om zijn defensie te versterken. Een mi nuut voor het laatste fluitsig naal haalde John Sey zelfs nog een bal van de doellijn. Uitste kend keeperswerk van Leo Ver- duyn voorkwam echter dat Phoenix alsnog de traditie zou kunnen handhaven. De eerste nederlaag van de Kot- terdammers is een feit Uitge rekend Sunlight bracht de for matie deze klap toe. Opvallend ook omdat beide ploegen el kaar ook vorig seizoen in de strijd om het kampioenschap van Rotterdam ontmoetten. Toen won Phoenix tweemaal. Waarschijnlijk daardoor werd de tegenstander onderschat en streed Sunligt met dubbele in zet. Maasland Het grootste pro bleem bij MW '72 blijft het maken van doelpunten. In de vier gespeelde wedstrijden scoorden de Maastanders slechts drie keer. Dat had al puntenverlies tot gevolg in de vorm van gelijke spelen, maar zaterdag betekende het tegen RAS zelfs twee verlïespunten. Opnieuw speelde MVV een wedstrijd van de gemiste kan sen, terwijl RAS uit een coun ter de volle winst pakte: 0-1. RAS was met de bedoeling naar Maasland gekomen om tenmin ste één punt te behalen. De Hagenaars groeven zich met ze ven A acht spelers rond hun doelgebied in. Het aanvallende MW zag echter geen kans om die veste te doorbreken. Niette min kwamen er toch kansen, maar een kopbal van Wim van der Hoeven na een kwartier en een schot van Hans Bos, tien minuten later, troffen geen doel, Dè kans van de wedstrijd was voor Joop van Berkel, In de zesendertigste minuut kopte hij van twee meter afstand in, maar hij vond de paal op zijn weg. Had MW in die periode een doel punt weten te maken, dan was het verloop wellicht heel anders geweest. Nu brak RAS vijf mi nuten voor de rust gevaarlijk uit, wat met een vrije trap nog even gekeerd kon worden. Uit die vrije trap echter was het Freek Bakker die de bal on houdbaar achter MW-doelman Johan Verboon joeg: 0-1. MW '72 had nog een tweede helft om iets aan die achter stand te doen. Opnieuw waren de Maaslanders de meest aan vallende ploeg, maar RAS stond geen doelpunt toe. Cees van Buuren bracht na twintig minuten wel meer snelheid en gevaar in de ploeg (hij verving Wim van der Hoeven), maar ook dat bracht geen profijt. Na een klein half uur was MW nog wel een keer dicht bij de gelijkmaker. Uit een één-twee met Cees van Buuren kwam Leo Jansen alleen voor de Haagse doelman, die echter als winnaar tevoorschijn kwam. Schiedam GTB kwam met het gedegradeerde RSM een 2-2 ge lijkspel overeen, waarmee trai ner Ton Vorstenbos best tevre den was. Weliswaar was rijn ploeg voor de rust sterker (wat in een 2-1 ruststand resulteer de), maar de tweede helft was voor de Rotterdammers. GTB nam meteen het initiatief, wat vooralsnog niet uitgebuit werd. In de vijfentwintigste mi nuut kwam echter de verdiende voorsprong, toen Gé Tillestijn de kruising vond: 1-0. GTB bleef doorgaan, maar het op dringen had tot gevolg dat RSM na een lange trap naar voren gelijk kon maken. Vijf minuten voor rust hernam GTB opnieuw de leiding. Een strafschop werd door Jan Ba- üjns niet gemist: 2-1. In de tweede helft heeft GTB het moeilijk gehad. RSM bepaalde nu de wedstrijd, maar zag nog geen kans om invaller-doelman Ton de Nijs te passeren. Dat gebeurde pas twintig minuten voor tijd door GTB zelf, toen Jan Balijns de bal ongelukkig; bewerkte en de bal tergend langzaam over de lijn ver dween: 2-2. Hetgeen wel een juiste uitslag was. Vlaardingen CION zat in het hoekje waar de klappen vallen, en had derhalve een overwin ning hard nodig. Die kwam er zaterdagmid dag ook en nog wel bij VVIIR op Zestienhoven. Met 1-3 tiok CION aan het langste eind, maar de overwinning had nog veel groter kunnen uit vallen. De Vlaardingers namen in de tiende minuut de lei ding, nadat er al goede kansen onbenut waren gebleven. Uit een "een twee met Leen van der Lee zette John Gouds waard zijn ploeg op G-i. Goudswaard was ook de grondlegger voor de tweede goal. Met een dieptepass bereikte hij Ton Gruben, die op zijn beurt Erna Elfers bedien de: 0-2. Vlak voor rust kwam WHR tDch nog terug, toen de defensie niet in greep bij een vrije trap: 1-2. Veel maakte die goal overigens niet uit, want in de tweede helft dic teerde CION het spel nog meer als daarvoor. Tal van kansen werden er ge creëerd, waarvan er slechts één werd benut. Dat was in de twintigste minuut, toen Ton Gruben een lange voorzet van WD Schetger op juiste waar de beoordeelde: 1-3. Ver der liet CION nog veel kansen onbenut, terwij) het enige wapenfeit van WHR in de tweede helft een schot op de lat was Gerrit Geurtsen houdt Ernest Kegel van succes af. Chaotisch moment uit de streekderby

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5