mm Juvenilis klasse tekort Pollux houdt verlies beperkt HYK VERDWIJNT UIT DE TOP Spirit op beide fronten te sterk Hans van Rasteren kan alles... Herman Kromhout knap zesde bij 100 kilometer Veel belangstelling bij Zonnehuis-toernooi Jan Start: „LISC individueel beter" MAANDAG 27 SEPTEMBER 1976 8 ;A Uitslag: 1. Hans van Kai(«*nft<i.48; 2. Uwe Schuötr 6.51.53; 3. Jan Knippenberg 6A8.49; i. Joop Kriar 7 J9JM; 5. PieUr Schouten 7.58.40; 6. Herman Kromhout 8.0857; 7. Henk Bronswijk 8JQ.2S; A Wim Hogen do rp 8J5.ll; 9 Jaap Small en bur? 8i5.11; 10. Dirk van der Laan 8J957; l£ Ton Peter» 8.5U5; 12. Jocheai Gowenber- rer 8-57.42; 13. Ludwi* Sm3tk*859J3:14. Jan van der Po! 9.1734; 15. Joop Oodhol 9.18.46:16. Ben Hst*» ftJfcSfc IX Richard van Epfc*a 924.08; 18. KurtFclle 931.09; 19. Heck Groenewejen 929,41; 20. Co* Koster 924.27. Rotterdam Jan Start, de trainer-coach van het herenteam van Juvenilis, was na afloop van de wedstrijd tegen LISC Koejaké realist genoeg om te bekennen dat hij niet op een overwinning had gerekend. Nuchter stelde hij vast: „Het zou een enorme verrassing zijn geweest ais we hadden gewonnen". Die surprise heeft er ook geen moment ingezeten. Als ploeg was LISC weliswaar niet ster ker dan de Schiedammers maar het beschikte over zoveel individuele kwaliteiten dat het eigenlijk niet kon verliezen. In een vrij harde wedstrijd, mede in de hand gewerkt door erg vreemde beslissingen van de wisselvallige scheidsrechters, trok het nu a! als kampioen gedoodverfde LISC met 85—66 aan het langste eind. Heel even slechts koesterde Ju- venius hoop op een beter resul taat. Diep Ln de tweede helft had het een achterstand van 21 punten teruggebracht tot 7 pun ten. De weinige supporters die mee waren gereisd naar De Enk (in verband met werk zaamheden was de Schiedamse sporthal Margriet niet beschik baar) gingen er eens goed voor zitten. Het bleek echter een op leving van zeer tijdelijke aard. Lijdzaam moest Juvenilis toe zien hoe de Leidse formatie de voorsprong in de slotfase meer dan verdubbelde. Al na twaalf minuten in de eerste helft kreeg Juventus een grote klap te verwerken, toen center Rob Mark met vijf persoonlijke fouten het veld moest verlaten. Heilker later: „Als Rob een fout maakt, kunnen de scheidsrech ters er niet omheen. Die fouten zijn wel zo duidelijk". Het bete kende dat Juventus alleen nog maar in Wim C ordemans een speler had voor de aanvals- en verdedigingsrebounds. Jan Start „De eerste helft was gewoon slecht, van beide kan ten. Wij zijn vooral de boot ingegaan door de fast breaks van LISC. Individueel waren die jongens veel beter. Het was trouwens helemaal een sterke ploeg." LISC legde de grondslag voor de ruime zege aan het eind van de eerste helft. Juventus probeer de de opgelopen achterstand (14—24 na vijftien minuten) goed te maken, maar deed dat dermate onnauwkeurig dat LISC enorme veel vrijheid kreeg. Via een heel simpel spel letje met twee of drie passes, afgesloten met een lay-up vrij onder het bord breidde LISC bij rust de voorsprong uit tot 33-22. WISSELING Na de wisseling ging het een stuk beter met Juventus en dat kwam, aldus Start: „Omdat LISC geen antwoord had op onze zone-verdediging. Dat vond ik wel opvallend. Boven dien was hun zone-verdediging voor ons geen probleem. Door veel te schieten kwamen we tot 7 punten terug." door Donafd Bax Met name Harry Sluimer (Start: „Ik had hem in de eerste helft expres veel rust gegeven, om dat hij zich in de warming-up had geblesseerd") scoorde punt na punt. Juventus kroop dich terbij. LISC's playing-coach Rudy van Eijk begon zich nu zelf met de wedstrijd te be moeien. Het had succes, want al spoedig liepen de Leidenaren weer weg. Waarbij Juventus nog eens de pech had dat drie minuten voor het einde ook "Wim Cordemans met het maximale aantal fouten naar de kant moest Het ver weer van de Schiedammers was definitief gebroken. Plicht matig maakten zij de laatste minuten vol, waardoor LISC de gelegenheid kreeg op 85—66 te eindigen. De beste schutters bij Juventus waren Wim Cordemans met 22 (8—14) punten en ondanks rijn blessure Harry Sluimer met 20 (614) punten. De doelman van Asvion zal het schot van Nolko Oosterhagen stoppen. Schiedam Ter gelegenheid van het tweede lustrum van het Zonnehuis-Vlaardingen is een inter-zonnehuis mini voetbal toernooi gehouden in de sporthal Margriet. Deelnemers aan dit toernooi waren de zonnehuizen uit: Amstelveen, Beekbergen, Doom, Zuidhorn, Zwolle en Vla ar dingen. Alle huizen kwamen uit met een dames- en herenteam. Geneesheer-directeur J. de Graaf van Zonnehuis Vlaardingen opende het toernooi en stelde de ploegen voor aan het talrijke publiek, waaronder vele patiën ten van Vlaardingen die met speciaal vervoer in de sporthal waren gebracht De algemeen organisator Maarten van der Linden had alles perfect gere geld. Ook de wedstrijdcommis sie, bestaande uit: Frank Booy, Ria Mouthaan, Ernst van der Vüs, Marjan Merkens en Arie van Osnabruggen, heeft een steentje bijgedragen aan het slagen, van dit toernooi Als gastvrouw was Emmy van Schinkel aanwezig. In de afdeling A bij de dames waren de uitslagen: Amstelvee n—Beekbergen 3—S, Beekber gen—Zwolle 1—2, Zwolle—Am stelveen 4—1, Afdeling B da mes: Doorn—Vlaardingen 5—0, Vlaardingen—Zuidhorn 8—2, Zuidhorn—Doom 1—1. Voor de vijfde en zesde plaats Amstel veen— Zuidhorn 1—2. Voor de derde prijs speelde Beekbergen tegen Vlaardingen en eindigde onbeslist 0—0. Vlaardingen won door strafschoppen. Ook de wedstrijd ora de eerste en tweede prijs tussen Zwolle en Doom eindigde gelijk: 1—1, Doorn won met strafschoppen. De totale eindstand was: 1, Doom, 2. Zwolle, 3. Vlaardin gen, 4. Beekbergen, 5. Zuidhorn en 6. Amstelveen, In de afdeling A bij de heren waren de uitslagen: Amstelvee n—Beekbergen 1-4, Beekber gen—Zwolle 3—0, Zwolle—Am stelveen 2—1. Afdeling B heren: Doom—Vlaardingen 1—l, Vlaardingen—Zuidhom 0—2, Zuidhorn—Doorn 1—2. Voor de vijfde en zesde plaats Amstel veen—Zuidhorn 3—4. Voor de derde prijs was de wedstrijd tussen Zwolle en Doom onbe slist 2—2. Zwolle won hier door strafschoppen. Om de eerste en tweede prijs werd een felle strijd geleverd tussen de teams van Vlaardingen en Beekber gen welke door de Vlaardingers met 3—werd gewonnen, De totale eindstand bij de heren: 1. Vlaardingen, 2. Beekbergen, 3. Zwolle, 4. Doorn, 5. Zuidhorn en 6. Amstelveen. Schiedam De confronta tie tussen het naar de tweede klasse gepromo veerde Pollux en de kampioen van dat zelfde jaar Asvion is niet het hockeyspektakel gewor den dat velen hadden verwacht. Deze op rede lijk peil staande wed strijd werd door Asvion verdiend gewonnen om dat het Het zien over een beter elftal te beschik ken. De zenuwen speelden de spelers in deze semi-der- by duidelijk parten. De eenvoudigste ballen wer den gemist of kwamen moeilijk onder controle. Asvion bleek met zijn er varing zich sneller te kunnen aanpassen dan Pollux en wist met geva rieerde aanvallen veelal over de razendsneEe Rob Strik de Pollux-ver- dedigïng onder druk te zetten, maar oud-Asvion- speler Jan Wattez en in laatste instantie doelman Edwin Boogaard waren een te groot struikelblok. Ook de door Asvion gefor ceerde strafcomers werpen vooralsnog geen resultaten af, mede door het snelle inlopen van de Pollux-ver- dedigers. Ook de in de be ginfase door de scheids rechters aan Asvion gege ven strafbal werd door Ro nald Jacobs hoog over ge knald, zodat de rust met dubbelblanke cijfers werd gehaald. Op zich al een ver dienste voor de Vlaardin gers. Eer aanval van Asvion wordt afgeslagen. Na rust een steeds meer ge prikkelde stemming in het veld, dat door het lakse op treden van de scheidsrech ters werd aangewakkerd. Coach Sillevis van Asvion: „Er kwamen teveel overtre dingen, die niet naar beho ren werden bestraft". Voor al de Schiedammers had den van deze agressie te lijden. Zo kon een door braak op links van Rob Strik alleen door een grove overtreding worden gestuit, welke de dader een groene kaart opleverde. Asvion bleef de betere en het was niet meer dan logisch dat dit overwicht in een doelpunt werd uitgedrukt Een door Mare Jacobs goed genomen strafcorner werd door de voortreffelijk spe lende Aad Schuddebeurs op de enige wijze benut. Zijn droge knal betekende het eerste en naar later zou blij ken het enige doelpunt. Coach Siliakis van Pollux: ,Jk ben niet tevreden over de inzet van enkele spe lers", bleek als eenling niet content met de uitslag. „Er had voor Pollux zeker een gelijkspel ingezeten, wan neer iedere speler in zijn normale vorm had ge speeld". Schiedam In de handbal- competitie was bij de he ren in de afdeling tweede klasse de wedstrijd tussen HVK en Spirit uit Alblas- serdam van groot belang. Inzet hierbij was een plaats in de top van de ranglijst. Het is de ploeg uit Kethel niet gelukt om deze ontmoeting met een overwinning af te sluiten. HVK moest aantreden zonder doelman Hans van der Bie (vakantie). In zijn plaats stond nu tussen de palen Carlo Har rewijn die de ploeg op het veld zeker miste. Het werd een gelijkopgaande strijd waarin Spirit de score opende door een doelpunt van Ronald Eekhart 0—1. Martin van der Bie maakte echter kort daar na weer gelijk I1. Hierna nam de ploeg uit Alblasser- dam steeds een voorsprong, maar Ton Vis maakte telkens voor HVK gelijk. Bij de rust kon de goed leidende scheids rechter Eric Seugling (één van de jongste arbiters uit de af deling) 6—6 optekenen. In de tweede helft waren het Wim de Boef en Cor Kanters die voor Spirit de stand op 6—8 brachten. HVK werd hierdoor niet ontmoedigd en bleef met frisse aanvallen, het doel van Spirit in gevaar brengen. De mannen tut Ke thel hadden met veel pech te kampen. Vele schoten kwa- men buiten bereik van doel man Meijer maar werden dan door de staander gekeerd. Door topscorer Ton Vis (hij nam negen doelpunten voor zijn rekening) kwam HVK echter ln de achtste minuut weer gelijk 88. Spirit-trainer Wim Hazelebach gaf aan de lijn de nodige in structies en liet duidelijk blij ken hoe belangrijk het is om een coach langs de lijn te hebben. Via 9—9 en 10—10 begon het in de laatste fase van de strijd er op te lijken dat beide teams aan één punt zouden komen. In de allerlaat ste minuut was een onoplet tendheid in de HVK verdedi ging er de oorzaak van dat Bert van Houwelingen toch nog de wedstrijd met een overwinning kon afsluiten: 10-11. HVK is door deze nederlaag afgezakt naar de vijfde plaats, terwijl Spirit nu de tweede plaats op de ranglijst bezet Schiedam Op de tweede zondag is er op de hockeyvelden lustig op los gescoord. Zo wonnen de heren van Spirit na een goed gespeelde wedstrijd met 3—0 van het Rotterdamse Aeolus, Ook de dames wisten tegen de vertegenwoordigsters van deze vereni ging aan de goede kant van de score te blijven; met 3—1 winst bleven de punten op „Harga". De heren van Evergreen hielden niet zulke fraaie herinneringen over aan de ontmoeting tegen HoogvÜetse Oeda. Na een keiharde wedstrijd werden de punten eerlijk gedeeld: 3—3. De dames Aran Asvion wisten in hun wedstrijd tegen Te Werve ook mi niet tot winst te komen. Ret 3—6 verlies was dan ook verdiend. In de semi-derby Pollux—Ever green bleken de Vlaardingse dames over de langste adem te beschikken, wat een 3—1 winst opleverde. Voor Spirit was de van het Rot terdamse Aeolus geen onbeken de. Reeds vele jaren zijn zij de tegenstander geweest van de Schiedammers en daarom was men op Jterga" niet zo gerust op een goede afloop. Na een gelijk opgaande eerste helft met zeer goed hockey van beide kanten bleven de doelverdedi- gers met verve overeind, zodat deze met 0—0 werd afgesloten. Na rust bleek de speech van coach De Bruin gewerkt te heb ben, want nog furieuzer gingen de mannen van Spirit in de aanval. Ook nu bleek de grote waarde van Jan Ter Braak. Goed door zetten van hem werd door deze speler zelf afgerond waarop hij Spirit op een 1—0 voorsprong wist te zetten. Dit doofde elk vuur bij Aeolus en Rein Hengst profiteerde daar dankbaar van en zo plukte Spirit de vruchten van zijn goed en geconcen treerd speL Evergreen wist niet wat het over kwam in zijn wedstrijd tegen het Hoogvlietse Oeda. Mis schien was de late aankomst op het veld de reden (aanvangstijd door de bond gewijzigd zonder dit aan Evergreen door te ge ven). Niemand wist het maar de tegenstander als ook de scheidsrechters waren dusda nig geprikkeld dat zij de vreemdste beslissingen namen, die het toch al lage spelpeil niet ten goede deden komen. Met hockey, dat meer op houthak ken leek, werd Evergreen be speeld. Via een dubieuze beslis sing kreeg Oeda een strafbal te nemen die prompt werd verzil verd: 1—0. Oeda bleef irriterend spelen wat tot gevolg had dat een speler van deze vereniging voor vijf minuten van het veld werd ge stuurd. Evergreen wist deze nu merieke meerderheid goed uit te buiten en door de rebound van een strafcorner fraai in te slaan bracht Kees Peters de partijen op gelijke voet: 11. In de rust werd na diep beraad bij Evergreen besloten om zelf rus tig te blijven spelen. Dit bleek het juiste antwoord te zijn want door snelle counters wist eerst Aad de Wit (1—2) en daarna Frank Pek Evergreen op een 3—1 voorsprong te zetten. De strijd werd nog -vinniger en doordat Oeda alles op alles zet te, kon het alsnog naast Ever green komen: 3—3. Zo kwam voor Evergreen een einde aan een bijzonder onplezierige mid dag met een wedstrijd om snel te vergeten. ASVION Men had in Asvton-kringen hoge verwachtingen van het dame- selftal. Immers, het verlies van vorige week was een ongeluk je. Het elftal van Te Werve, dat voor het eerst in deze klasse speelt, moest het kind van de rekening worden. In eerste in stantie leek deze mening ge rechtvaardigd, want door fu rieus aan te vallen wist Anne xes Kremer tegen de paal te schieten. Dit bleek later het enige wapenfeit te zijn, want verder dan de 23-meterlijn kwam Asvion niet meer en kreeg Te Werve steeds meer vat op het spel. Dit resulteerde al voor rust in een treffer van Gonnie Volkers, 0—I. Ook na de rust bleken de Te Werve-dames méér in huts te hebben en met goed veldspel werden de dames van Asvion overtroefd. Alweer was het Gonnie Volkers die profiteerde van een foutje van de Schie damse doelvrouwe en beheerst scoorde zij 0—2. Te Werve bleef komen. Nu was het invalster Paula Leenheer die doelvrouwe Yvonne Buter wist te omspelen wat 3—0 betekende. Asvion. coach Guus Stöver zocht na afloop niet naar excuses: „Het is geen schande om van een sterkere tegenstander te verlie zen. Zij waren over alle limes beter en gaan ook hoge ogen gooien in de race naar de top- plaats". De dames van Spirit moesten, evenals de heren, aantreden te gen Aeolus, dat met een Mieke van Dooren in de gelederen over een. sterk team beschikt Zij was het dan ook die Aeolus op een 0—I voorsprong wist te zetten. Nog voor rust kwam Spirit langszij en op een goede voorzet van Liesbeth Verzijden wist Maria Hageraats doeltref fend uit te halen: 1—1. Na rust een steeds sterker spelend Spi rit, dat door Marijke van Leeu wen na een fraaie aanval Qp een 2—1 voorsprong kwam. Di rect daarna werd het goede doorzetten van Annelies Wil- Jems beloond, want haar zacht rollertje verschalkte de Aeolus- doelvrouwe: 3—1. Een tevreden Spiritcoach Jan Voüebrecht na afloop: „Dit Aeolus behoort tot de sterkste clubs in de afdeling. Winst betekent dat Spirit goed mee kan". Met goed spel wisten de dames van Pollux in hun semi-derby tegen het Maassluisse Ever green deze tegenstandsters hun wil op te leggen, al hadden zij in het begin enkele benauwde ogenblikken toen Evergreen op voorsprong wist te komen. El' ien Smit was de maakster van dit doelpunt na goed voorberei dend werk van Netleke Eeinj- gert en Dorien Pritchard: 0—1- Pollux bleek toch de sterkste te zijn. Nadat de keepster van Evergreen eerst nog een straf bal had gestopt, wisten de Vlaardingse dames langs Ever green te komen. Snelle coun ters werden door Mieke Meer hof en Karin Schoenmakers naar behoren afgerond w**4* de rost met de stand op 2—1 voor Pollux inging. Na rust een fel aanvallend Pol lux, dat op hevig verzet stuitte van Evergreen-doelvrouwe Le- nie Windhausen. Toch bleek zo niet opgewassen tegen het schot uit een lange corner van Mieke Meerhof welke de eindstand op 3—1 zette. Coach Petri van Pol lux: „Een door ons verdiend gewonnen wedstrijd, maar wat stond er bij Evergreen een uit muntende keepster". Naaldwijk RUN *76 was een onvergetelijk evene ment. Deze 100 km. hardloopwedstrijd in Winschoten trok 77 deel nemers, onder wie één dame. Hoewel de meeste lopers geen ervaring hadden op een dergelij ke afstand, vielen er toch slechts 10 uit. Hel- muth Urbach, die als fa voriet had ingeschreven, schitterde door afwezig heid. Nu werd Hans van Rasteren (AV Fortuna, Vlaardingen) knap win naar in een tijd van 6 uur, 15 minuten en 48 seconden. Dat lag niet alleen aan de afwezigheid van Hel- muth Urbach, die 6.40.09 als beste tijd had staan, want Hans van Kasteren kon tijdens deze RUN '76 alles. Bovendien stapt Helmuth Urbach, die mentaal erg zwak is, gemakkelijk uit de strijd, als hij geen eerste kan worden. Hans van Kasteren: ,Jk ben ge komen om te winnen. Al had ik tot nu toe altijd van Urbach verloren. Van het weer heb ik geen hinder gehad; het was niet ideaal, dus er moet nog weieens een tij&sverbetering in zitten. Juist tegen wind bij Veendam ging ik iets sneller dan Schïider en toen kon ik hem afschudden". Het was een geweldig succes voor de streeklopers. Jan Knippen berg (Castricum, maar vroeger Hoek van Holland) werd derde en liep lange tijd met Hans van Kasteren en Uwe Schücter op kop: „Ik train er niet speciaal voor. De laatste week heb ik het natuurlijk rustig aan ge daan. In het begin deed ik het met Rob Strik rustig aan en op 35 km. kwam ik bij de kop. Dat was eigenlijk te vroeg. Later ben ik driemaal gedemarreerd en dat had ik nooit moeten doen. Anders had ik zeker een betere klassering en tijd be reikt Het weer was koud, maar voor mij waren deze omstan digheden wel goed. De organi satie was af en hiervan kunnen ze bij de Amsterdam-Marathon nog wat leren. Hans van Kaste ren had een fantastische dag, maar normaal ontlopen we el kaar weinig. Na mijn inzinking op 70 km. ben ik te snel gaan Door Jan Vijverberg lopen. Ik hoop nu op meer van dergelijke lange-afstandslopen in Nederland". Medio oktober heeft Knippenberg eerst nog een 56 mijlswedstrijd in Iver- ness in de Schotse Hooglanden, Herman Kromhout (Olympus- "70) bereikte een fraaie zesde plek, maar de Lierse atleet heeft het enorm moeilijk ge had. Op 55 km. had hij last van de enkel en een blessure aan de achillespees kwam terug Op dat moment wilde hij er uit stappen, maar verzorger mas seur Rob van der Haak heeft hem er prima doorheen gehol pen. Herman Kromhout: „Na de 55 km. heeft hij me zeker nog vijfmaal gemasseerd- Ik verwisselde toen van schoenen, want de andere waren te licht Voor een kleine selekte groep is het topsport, maar voor mij was het een groot avontuur. Mijn eerste reaktie na afloop was om het nooit meer te doen". Clubgenoot Henk Bronswijk pak te de zevende plaats en dat had niemand verwacht. Op de 83 km. zag hij Herman Kromhout nog op de massagetafel liggen. Herman vertrok en Henk nam zijn plaats in. Op de 90 km. lag hij nog 6 minuten op Herman Kromhout achter, maar uiteind elijk was het verschil slechts 1 1/2 minuut Af en toe wandelde hij, maar aan het einde voelde hij rich nog redelijk fit. Henk Bronswijk: „Ik rekende tevoren op circa 10 uur en het werd 8 uur, 10 minuten en 29 seconden. Ik had misschien de dag van het jaar. Ik doe het zeker nog weieens". Henk Groenewegen legde beslag op de 19e plaats en dit was voor deze Olympus-atleet lang niet slecht. Op de Marathonafstand was het verschil met Henk Bronswijk slechts 5 minuten, maar later heeft Henk Groene wegen het erg moeilijk gehad. Misschien door zuurstofgebrek, maar voetletsels of blaren had hij in ieder geval niet. Na de 63 km. ging het beter en van verzorger Piet van Schie heeft hij enorm veel steun gehad. Ook Henk Bronswijk werd door Piet van Sohie gesteund. Henk Kuijpers (Antilope, Wad- dinxveen) legde met een tijd van 10 uur, 25 minuten en 34 seconden, beslag op de 27e plaats. Een marathon, een week geleden, in Antwerpen speelde hem parten. Hans van Kasteren Ge komen om te winnen,...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 8