SCHIEDAMSCHE COURANT De nacht van Zijdeveld: minstens 5000 woningen Tal van cursussen voor werkloz Onenigheid tussen twee bedrijven Voorbeelden huursubsidies Gewond bij achter volging PPR verder met PvdA - wl tiïïm A Poes bespringt bestuurder Olie stroomt in kelder ;#1 Pinsdag 28 september 1976 - - ONAFHANKELIJK DAGBLAD _101ste jaargang no. 25669- e PAGINA'S- 'Hl Broersvest 3 telefoon administratie 263091 - redactie 262566 - klachlendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Ten minste 5000 woningen zullen verrijzen in Schiedam-Noord en Hans van der Wilk wordt als wethouder niet opgevolgd. Dat zijn de twee belangrijkste besluiten van de ge meenteraad tijdens de maandvergadering, die na urenlang vergaderen vanochtend kort na half drie was afgelopen. Rond middernacht was de raad nog gestart met een uitvoerige discussie over woningbouw in Schie dam-Noord, ondanks een ordevoorstel van Nikolaj Dielemans (PvdA) om de vergadering vanwege het belang van dat agendapunt op een andere avond voort te zetten. Dielemans werd daarin gesteund door de CDA-fractie en raadsleden Jaap de Visser, Geert van der Linden en Yvonne Siljes (allen PvdA) en Van der Wilk (PPR). Met deze 16 stemmen voor en 19 tegen werd het voorstel verworpen. Met dezelfde stemverhouding van dezelfde groep werden later eveneens twee amendementen en twee moties van Dielemans afgekeurd. Daarmee had de socialist een „meer verantwoorde besluit vorming" willen bewerkstelligen. Inspraak en be leid waren volgens hem ver te zoeken geweest Zijn tegenstanders: het overgrote deel van de PvdA, de WD en de CPN, en met name wethou der voor stadsontwikkeling ir. Chris Zijdeveld. Zij menen dat haast is geboden met bouw van op zijn minst 5000 woningen in de wijken Woud- hoek en Spaland, omdat Schiedam dan op een fikse subsidie van minister van volkshuisvesting Hans Gruijters (D'66) zou kunnen rekenen. Volgens Zijdeveld bestaat die toezegging, als dit jaar nog wordt begonnen met de bouw. Cor van Tiiborg (WD) zei daarover: „Wij moeten eruit halen, wat erin zit" Tweede beweegreden voor Zijdeveld: de 3000 woningzoekenden, die volgens bem in Schiedam rondlopen. PvdA-zegsvrouwe Jo Ouwens motiveerde dat stand punt namens haar meeste partijgenoten met de woorden: „De hele bevolking praat bet meest over problemen rond huisvesting. Daaruit blijkt de ellende door woningnood." CDA-woordvoerder Siem Rosman echten „In maart nam de raad het principebesluit tot bouw van 1500 woningen in Schiedam-Noord. Daarmee had den wij geen moeite, Nu vallen wij echter van Het ene in het andere uiterste, van 1500 naar 59Ö0. Wat mevrouw Ouwens verkondigt, is niet de basis van het gesprek. Natuurlijk is er woningnood, maar in andere delen van de stad zijn ook nog mogelijkheden om te bouwen. De nood is aanlei ding om in Noord te denken aan meer dan 1500 woningen." Van der Wilk refereerde aan het alarmsignaal van Stuwgroep Midden-Delfland vorige weck. Tevens sprak hij een voorkeur uit voor herstel van oude wijken om leegstand van woningen tegen te gaan. De motivatie van Zijdeveld vond hij getuigen van een onsamenhangend beleid, dat geen steun ver dient Bekend is, dat hij vooral vanwege conflic ten in het college over stadsvernieuwing aftrad als wethouder. Dielemans merkte op, dat de gemeente helemaal nog geen garanties heeft gekregen van het rijk: „Schiedam heeft bij het ministerie nauwelijks prioriteit, als het gaat om woningbouw. Boven dien is de toestand van de schatkist benard en vraag ik mij af, of Schiedam wel krijgt wat straks wordt gevraagd. Maar wat staat trouwens het slaan van een eerste paal in Noord in dit jaar nog in de weg? Niets. De raad keurde bouw van 1500 woningen toch al goed." Voorts constateerde hij, dat "niet uitgesloten is dat het college straks met een nieuw voorstel komt om ten minste 7000 woningen in Woudhoek en Spaland te bouwen. „En dan kan het ook best zijn, dat de gemeente die garanties van de minis ter nog steeds niet officieel heeft", voegde hij toe. Volgens wethouder Zijdeveld maakt subsidie voor uitbouw ui Noord juist mogelijk, dat over onbe paalde tijd herstel in oude wijken financieel haal baar is. In de nachtelijke vergadering kwam hij tot drie maal toe erop terug, dat hij een rotsvast vertrouwen stelt in Gruijters en dat twee vfcegen in één klap worden geslagen; subsidie voor wo ningbouw en daardoor een oplossing van woning nood. Dielemans kwam met alternatieve berekeningen op de proppen en toonde mogelijkheden tot andere aantallen woningen: minder dan 5000. Op zijn vraag of groepen uit de bevolking daarover geen inspraak meer mogen hebben, antwoordde Zijde veld, dat daartoe geen Ujd rest. Het collegevoor stel werd uiteindelijk aangenomen: 19 stemmen voor en 16 tegen. Vroeger op de avond had de raad al besloten om de resterende tijd tot de verkiezingen met vier wethouders verder te gaan. Daartegen hadden gestemd: Van der Wilk, die bang is dat de porte feuille die hij had nu onvoldoende aandacht krijgt, en de elf CDA-raadsIeden, die vier wethou ders volstrekt onvoldoende vinden. Schiedam Bij een achtervol ging door de politie is dit weekeinde in Schiedam de 17- jarige Rotterdammer R. v. B. gewond geraakt. De jongen die op de Horvathweg tweemaal een stopteken van de politie had genegeerd sloeg op de hoek van de Oversehiesed- warsstraat en de Singel met zijn brommer over de kop toen hij met een band de trottoir band raakte. Met hoofd en ar men sloeg hij tegen een etalage ruit die daarop brak. De bromfietser werd met de am bulance van de GG en GD naar het Gemeente Ziekenhuis ge bracht waar hij voor enkele smpvonden is behandeld. Vóór hij naar huis kon terugke ren moest hij toen eerst naar het politiebureau om zich te verantwoorden voor het nege ren van de stoptekens. Daar bleek dat de jongen zijn brom mer had opgevoerd. Werknemers slaan kantoor in p uin Het las- en constructiebedrijf Goes B.V. aan de Lange Haven in Schiedam dat door verbolgen werknemers grondig overhoop werd gehaald. Vlaardingen De 900 in Vlaar- dingen woonachtige werklozen ontvangen in de tweede helft van deze week een brochure, getiteld: wachten op werk, toch wijzer worden..., waarin tal van mogelijkheden, staan aangegeven om deel te nemen aan cursussen die speciaal voor hen worden gegeven. Deze staan onder auspiciën van de Werkgroep Sociaal Culturele Activiteiten Werklozen. Hierin nemen behalve de gemeente on der meer ook het ministerie van Sociale Zaken, de stichting Club- en Buurthuiswerk, de Vereniging Wijkbelangen Vette- noordsepolder en de CJV lief de en Vrede deel. De cursussen zijn gratis. De organisatoren zijn ervan uit gegaan dat zo veel mogelijk gebruik wordt gemaakt van de diensten van de bestaande in stellingen op dit terrein zoals de Vrije Academie, het Open Jon geren Centrum en de wijkcen tra. Zo begint 4 oktober een theaterproject dat waarschijn lijk in de oude muziekschool aan de Schiedamseweg zal wor den gegeven. Men kan echter ook meedoen aan sportdagen, of zich laten inschrijven voor een korte cursus schoonheids verzorging, naaien, houtbe werking, fotografie, leerbewer- ken of maaltijd verzorging. In de brochure bevinden rich ook nog een vragenlijst, alsmede twee aanmeldingskaarten. De vragenlijst moet meer klaar heid geven in de wensen van de betrokkenen. Opvallend daarbij is dat er geen namen behoeven te worden ingevuld; de privicy staat voorop. Alleen wanneer iemand wil deelnemen aan een niet in het programmaboekje vermelde cursus moet de naam in verband met de beantwoor ding worden ingevuld. Wethouder mevrouw J. Vermeu- len-van Dijk verklaarde desge vraagd dat het hier gaat om een eerste aanzet. In een later sta dium zullen de deelnemers aan de cursussen de mogelijkheid krijgen hun wensen kenbaar te maken. De gemeente rekent er op dat zij, behalve de door de raad beschikbaar gestelde 25.000, ook nog eens van het ministerie van CRM een bijdra ge ontvangt Sociale Zaken par ticipeert reeds in deze activitei ten. Schiedam/Maassluis Blind van woede hebben f werknemers grote rava ge aangericht in het kantoor van het las- en constructiebedrijf Goes NV in Schiedam. Som migen konden er temau- wemood van worden weerhouden om de be- drijfsleider te moleste-MM ren die door moeilijkhe- P ^21—1 den met het metaal con- J structiebedrijf Meibo in Maassluis geen loon kon uitbetalen. Gistermid dag kwam men tot de conclusie dat bij de ver keerde gram was ge haald. Twintig perso neelsleden hielden toen de deur van het Maas- sluise bedrijf de wacht terwijl hun directie bin nen overleg voerde. Bij deze bespreking ging het er om wie aan het Gemeenschap pelijk Administratiekantoor (GAK) ruim 89 mille aan ach terstallige premies voor sociale lasten zou betalen. Meibo die personeel van Goes BV in Schiedam had „ingeleend" was van mening dat de uitlener dit moest doen. De directie van dit bedrijf aan de Lange Haven meende echter dat Meiboom hier verantwoordelijk voor was. Het gevolg was dat het GAK van geen van beide geld kreeg en daarom beslag liet leggen op de betalingen van Meibo. De direc tie van het Schiedamse con structiebedrijf kon hierdoor de ongeveer 150 werknemers geen weekloon uitbetalen. Toen men dit donderdagavond zag aanko- men haalde bedrijfsleider J. Harreman alvast enkele spiks plinternieuwe kantoormeubels naar rijn woning In Capelle aan de IJssel. Hij was bang dat deze zouden worden vernield als de werknemers de volgende dag zouden horen dat rij geen geld kregen. Dat vermoeden bleek juist. Het restant dat achterbleef werd vrijdag inderdaad kort en klein geslagen of gestolen. Het gehele kantoor werd overhoop ge haald. Zelfs een huurwagen die voor de deur stond en eigen dom is van een bedrijf uit Lisse werd door één van de werkne mers meegenomen. têi ffis Twintig werk nemers van het Schiedamse be drijf Goes BV hielden gister middag de wacht voor het metaal constructiebe drijf Meibo in Maassluis. Zij wilden geld zien. Vlaardingen Op de zuidelijke afrit van rijksweg 20 naar de Wèstlandseweg is het afgelopen weekeinde een personenauto te gen een lichtmast gebotst Het ongeluk werd veroorzaakt doordat een poes uit een neten mand m de auto plotseling in de nek van de bestuurder sprong. Een eveneens in de au to aanwezige hond, een Ierse Setter werd bij deze gelegen heid door de voorruit geslin gerd. Tot op heden ontbreekt elk spoor van de hond. De bestuurder, de 24-jange F. W. M. uit Maassluis werd met ver wondingen naar het Holy-zie- kenhuis overgebracht Hij hoef de echter niet worden opgeno men. De politie doet een beroep op degenen die inlichtingen over de mogelijke verblijfplaats van de hond kunnen geven. 's-Avonds bezocht men de 36-jari ge bedrijfsleider in zijn flatwo ning m Capelle. Vijfentwintig man, waarvan sommigen gewa pend met een pistool, eisten geld. De bedrijfsleider voelde zich bedreigd en waarschuwde de politie die er op toe heeft gezien dat het gesprek zonder geweld verliep. „Het zijn immers mensen die eerst slaan en dan pas vragen waarom 2e geen loon knjgen". aldus Harreman, „we hebben dus maar 't zekere voor het onzekere genomen". Zijn broer die ook m het bedrijf werk zaam is vult aan: „Hij kon Tdens bestratingswerkzaamheden in de Vlaardingse Slruik- traat is een zandaulo tegen de gevel van een huis gereden, Htwel dit slechts met lage snelheid gebeurde is het resultaat >ig duidelijk zichtbaar. De „zachte" aanraking leverde het tnd een scheur over de gehele lengte van de gevel op tn tien centimeter breedte,Het schadebedrag is nog niet t«end. Wel ziet het er naar uit, dat een deel van het pand Bet worden gesloopt. Het ongeluk gebeurde toen de ciuffeur zijn vrachtwagen achteruit het smalle straatje nnanoeuvreerde. Vlaardingen Tijdens de eerste inspraakavond voor bewoners uit de Vette- noordepolder ïs herhaalde malen aangedrongen op voorbeelden van huursubsi die. De grote klacht was namelijk dat men niet pre cies weet waar men, als het om de huursubsidie gaat, aan toe is. In V.O.P. Ver nieuwd nummer 4, een uit gave van het bureau Voor- lichting van het stadhuis, staan enkele voorbeelden. Voor een huurwoning van 203 per maand krijgt degeen, die 16.500 per jaar verdient 60 subsidie per maand. Voor een huis van 272 krijgt men f 125; wie echter 20,000 ver dient krijgt 25 subsidie. Wie een woning van 347 huurt, krijgt bij een jaarinkomen van 16.900 een maandelijkse sub sidie van 195; degenen die 70,000 verdient krijgt 80 .per maand; wie 25.000 ver dient kan op slechts 10 huur subsidie rekenen. Voor een woning van 425 per i maand krijgt de laagste groep j 245 subsidie, de middelste j 130 en de hoogste groep 60 huursubsidie. Voor meer informaties over sub sidie kan men contact opnemen met het stadhuis, telefoon 355888, toestel 235, In de reken voorbeelden is uitgegaan van het belastbaar inkomen van vo rig jaar, plus 13 procent. moeilijk in z'n eentje blijven wachten en het nieuws aan de jongens vertellen. Dan zou hij misschien nu met een snee in zijn nek in de haven liggen. Het blijkt echter dat de directie van Meibo geruchten heeft ver spreid dat wij met het geld de benen hadden genomen en zo het personeel tegen ons heeft opgejut". Rechercheurs hebben de woning van Harreman het gehele week einde dag en nacht in de gaten gehouden, omdat steeds meer werknemers om geld kwamen. Ook het Schiedamse bedrijf Mercunus dat voor 12 mille de nieuwe kantoormeubelen had geleverd. Directeur G. H. A. Koster van Goes BV hield zich ondertussen constant schuil in zijn caravan in de buurt van Breda. Gisteren dook hij pas weer op. Met bedrijfsleider Harreman is hij toen gaan praten met de directeuren P. Memster en J. W. van der Bos van Meibo BV, „Als ze fout hadden gezeten had den ze dat nooit gedaan, want dan hadden ze geen poot om op te staan", zo vertelde één van de verbolgen werknemers gis termiddag voor de deur van het bedrijf aan de Keuchenius- straat in Maassluis. Na beschuldigingen over en weer was het resultaat van deze ver hitte discussie dat de directie van Meibo BV beloofde van daag alsnog de achterstallige premies aan het GAK te beta len, waardoor ook de werkne mers van het vernielde Schie damse constructiebedrijf toch nog uitbetaald kunnen worden. Schiedam Ruim duizend liter huisbrandolie heeft gisteravond de kelder van hel kledingmagazijn Kreymborg aan de Broersvest „blank ge zet". De olie, die uit een Eekke C V-installatie was ge stroomd, is door de reini gingsdienst verwijderd. Dat gebeurde met een pomp aan de zijde van het Herenpand, De soms vijf centimeter dikke ohelaag was hier voor eerst door de gealar meerde brandweer in grote bakken geveegd. Het exacte schadebedrag is nog met vastgesteld. Ze ker is evenwel dat een partij kleding door de stank van de olie schade heeft opgelopen. Vlaardingen De PPR gaat ver der besturen met de PvdA. Dit is op de ledenvergadering van deze partij besloten. Wel is men van mening dat de eigen identiteit van de partij beter gestalte moet krijgen. Boven dien zal aan het verder deelne men aan het programcollege een aantal voorwaarden wor den verbonden. De ledenvergadering van -de Vlaardingse PPR was bijeen gekomen om twee jaar pro gramcollege te bespreken. In PPR-rueuws, het orgaan van de partLj. was uitgebreid geschre ven over dat feit. Alle leden die op de vergadering aanwezig waren, hebben zich over het beleid van het college uitge sproken. De meningen liepen nogal uiteen. Sommigen waren tevreden met het gevoerde .be leid en wilden op de ingeslagen weg voortgaan. Anderen daar entegen wilden de medewerk ing opzeggen- Zij geloofden met dat het beter zou gaan. Een aantal leden gaat nu een werkgroep vormen. Deze werk groep gaat een aantal voor waarden formuleren- Onder in williging van die voorwaarden zal de medewerking aan het programcollege worden voort gezet. In een volgende ledenver gadering zullen de opgestelde voorwaarden in de vorm van een voorstel aan de leden wor den voorgelegd. Belangrijk uit gangspunt van dat voorstel is hei vaker innemen van een minderheidsstandpunt. Dit kan in bepaalde gevallen betekenen dat het linkse blok zijn absolute meerderheid m de raad niet zal kunnen gebruiken f 11

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1