Schiedam houdt AMR' O-rekening Centrum gaat weer info-avond eisen Discotheek na centrum Ook Maasslnise water duurder Criminele zaken in nieuw museum Sloopvergunning voor Musis Sacriiiii Bejaarden protest Rukwind ontwricht treinverkeer ONS IDEAAL MOET GAAN VERGADEREN Vierde gal tbc-bureau :101ste jaargang no. 25670-4 PAGINA'S Woensdag 29 september 1976, ONAFHANKELIJK DAGBLAD SCHIEDAM EN KETHEL Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 Schiedam Onbe kenden hebben het gebouw voor de sociale werk voorziening aan de Sportlaan bin nen met olie be smeurd. Voor 150 gulden werd scha de aangericht. Bij motorenfabriek Oosterholt Gebr. aan de Lange Nieuwstraat wer den een map met bescheiden en een zakrekenmachine gestolen. Met een valse sleutel kwam men binnen, Schiedam Voor de vierde maal in twee weken is een ruit in gegooid van het Consultatiebureau tot Bestrijding der Tuberculose, geves tigd aan de Stadhou derslaan. Vermoed wordt, dat twee in de buurt wonende jongens van rond de veertien jaar zo af en toe snel voorbij- fietsen om dan een steen te gooien. Schiedam De bejaar den van de Heyerm ans- flat pikken het niet lan ger dat er in de wijk Woodhoek geen bushal te is. Sinds fis termid dag protesteren rij daar tegen met acht meter lange spandoeken. „Wij wachten al drie jaar" en „Wij willen een bus halte hier" wstaat er in grote rode letters op de twee doeken die aaa de gevel van de beja&r- dercervlce-flat hangen. partijen schaarden zich daarachter", zei hij. CDA-fractieleidster Rietje Taverne vond rijn betoog volstrekt onjuist, „temeer om dat onze regering koos voor het handha ven van betrekkingen met Zuid-Afrika. Handelsverkeer via de AMR O is een zin ver financieel iets", zei zij. Wethouder voor financiën en economie Rei- nïer Scheeres (PvdA) gaf toe, dat het apartheidsregime in Zuidelijk Afrika ver werpelijk is, maar hij vermeldde daarbij dat „hier Schiedam aan de orde is en geen buitenlandse politiek". Bovendien was hem onduidelijk welk effect een boycot van de AMRO ooit zal hebben. Ten slotte zag hij grote technische moeilijkheden bij het overschakelen op een andere bank, zoals bij drukwerk en computerprogram ma's. Van der Wilk vond evenwel, dat dat punt niet zwaar mag wegen. „Het is een princi piële kwestie. Bovendien gaat het over technische kanten, die toch al geregeld worden veranderd, dus ook dat mag geen probleem IJN", meende hij. (PPR) heeft maandag de eerste minuut van de gemeenteraadsvergadering al ge bruikt om te demonstreren, dat hij niet langer in het college van B en W zetelt. Aanleiding was een schrijven van de plaatselijke PSP over de betrekkingen tus sen de gemeente Schiedam en de AMRO- bank. Het collegevoorstel luidde om die brief voor kennisgeving aan te nemen. Van der Wilk echter diende een motie in (mede onderte kend door de PvdA-leden Nicolaj Diele- mans, Joop de Jong en Yvonne Siljee), waarin werd voorgesteld om op het advies van de PSP in te gaan en de relatie tussen gemeente en AMRO te verbreken. De mo tie stuitte op felle weerstand. Alleen de vier ondertekenaars stemden voor. Schiedam weigert zijn rekening bij de AMRO-bank op te zeggen. On danks krachtige aandrang van vier raadsleden heeft het ge meentebestuur in de maandver gadering besloten de betrekkin gen met de Amsterdam-Rotter dam te handhaven en niet te protesteren tegen activiteiten ran die bank in Zuid-Afrika. „Het is toch te gek om los te lopen dat de ouden van dagen zo lang moe ten lopen om bij een bushalte te kunnen ko men", zo werd gister middag uitgelegd door de 70-jarige Aad Jocke, een van de tien actie voerders. „Nu lopen de bejaarden zich ik weet niet wat. Voor de gemeente is het een kleine moeite om de route van de bus om te laten leggen". Zo volgt men niet het Vlaardingse voor beeld. Daar besloot de raad op donderdag 2 september de stichting Projectontwikke lingsmaatschappij AMRO/Westl and-Ut recht uit te sluiten als adviseur bij het realiseren van woning- en winkelbouwpro- ject Holy-Noord. Een reactie daarop was een week daarna wel het advies van de NW-bond Mercurius aan zijn leden om eventuele rekeningen bij de bank niet op te zeggen. Schiedams raadslid Hans van der Wilk Sinds gistermiddag hangen er aan de gevel van de Bejaardenservice-fiat aan het Heyercnansplein spandoeken. Het feit, dat de zwarte bevolking in Zuid- Afrika destijds de Wereldraad van Ker ken verzocht een actie op touw te netten, bleek voor Van der Wilk de voornaamste reden om de motie in te dienen. „Ook de landelijke besturen van de progressieve Volgens de gemeente krijgt Woudhoek waar schijnlijk pas in het voorjaar van 1978 een busverbinding, zodra de Brederoweg helemaal klaar is. Met de vol tooiing van deze weg begint men pas eind volgend jaar, De aanleg van een bus baan op dc plaats waar straks de Brederoweg komt is volgens de ge meente ook niet te reali seren. Rijkswaterstaat zou daar niet mee ak koord gaan. Wethouder Chris Zijde veld meent dat het ook niet mogelijk is alleen de Heyermansflat op te nemen in de route vn de huidige bus 52. De kos ten van deze extra halte zouden volgens hem ruim 1,5 ton bedragen. ,Met de theorieën van de gemeente hebben we niets te maken. De doe ken blijven wat mij be treft hangen tot er hier een bushalte is", aldus de heer Jocke. verkregen. Met achtie bedoelt Tijdens deze vergadering in zaal het bestuur in dit geval een Beatrix aan de Lange Kerk- soort forum over de situatie straat steeg het ledental van de rond de binnenstad. vereniging van 59 naar 68. Schiedam De bewonersver eniging Schiedam-Centrum gaat opnieuw van de ge meente een informatie avond voor de bewoners van de binnenstad eisen. Het pand aan de Hoogstraat waarin de discotheek, de openbare biblio theek en de schoolbibliotheek vermoedelijk ko men. Tevens gaat men bekijken of het financieel mogelijk is om het clubblad in de toekomst huïs-aan-huis in de wijk te verspreiden. De vereniging gaat nog deze week een. brief schrijven aan de ge meenteraad en het college van burgemeester en wethouders waarin er aan wordt herinnerd dat men reeds ruim een half jaar wacht op een info-avond. Tevens gaat men de ophouw- consulent stadsvernieuwing van het ministerie van ruimtelijke ordening m Den Haag over de wens van de buurtbewoners in lichten. Dit besluit is gisteravond tijdens de ledenvergadering van de vereniging met overgrote meer derheid van stemmen aangeno men. Na lang heen en weer gepraat besloot men om in de brief toch ook de opmerking op te nemen dat de bewonersver- erugïng tot actie zal overgaan indien binnen twee maanden geen positief antwoord wordt genre bijvoorbeeld nog droeg het ledental reeds 585 steeds. Ook het ledental en werden tot op heden bij groeit nog steeds. In 1975 na dertienduizend platen beschikte de discotheek uitgeleend, over 356 leden en werden in totaal 7.407 platen uitge- De discotheek is momenteel leend. In de eerste zes nog gevestigd aan de Van maanden van dit jaar be- Hogendorplaan. Vlaardïngren In het pand Binnenkort zal het college 220 aan de Hoogstraat van B en W de raad het wordt, wanneer de gemeen- voorstel doen om het pand teraad het goed vindt, de geschikt te laten maken Vlaardingse Uitleen Disco- voor de nieuwe bestemmin- theek gevestigd. Naast' de gen. discotheek ligt het ook in De verhuizing van de disco de bedoeling de openbare theek heeft direct te maken leesbibliotheek en de met het feit dat de belang- schoolbibliotbeek in het stelling nog steeds groeien- pand in het centrum onder de is. Zo groeit het platen- te breneen. bestand in het populaire Hock van Holland De stroom op het spoorwegbbaanvah Hoek van Holland—Maassluis viel vanmorgen even na zeven uur uit, nadat een rukwind een deel van de bovenleiding kapot had getrokken. Vier internationale treinen, die met reizigers van de Harwich- nachtboot uit De Hoek wilden vertrekken, kwamen zonder stroom te staan. De treinen werden - met flinke vertraging - door diesel locomotieven naar Maassluis getrokken vanwaar ze de reis op eigen kracht kon den voortzetten. Schiedam Het politiemu seum is geopend. Een zol der vol criminele zaken en oorlogsherinneringen. Iede reen kan zich nu laten In schrijven om dat in groeps verband op het hoofdbu reau aan de Lange Niéuw- straat gratis te gaan bekij ken. Ook de beruchte inbreker Aage M. die deze week uit de strafge vangenis in Hoorn is ontslagen en van wie nog wat spullen in het museum liggen die hij jaren geleden tijdens een inbraak bij de GTB aan de Dwarsstraat heeft achtergelaten. De 34-jarige Aage zal dan echter net als de andere bezoekers ook eerst een propaganda- of in- strucüefilm voor het politievak moeten aanschouwen. Dat is min of meer verplicht bij een bezoek aan het museum waar ondermeer geweren, pistolen, bajonetten, oorlogsinsignes, oorkondes, in beslaggenomen wapentuig, zenders, verdovende middelen en smokkalwaar lig gen uitgestald. Verder is er bij voorbeeld curiosa als de ratel van een klepperman of een ou de celdeur. Schiedam r Het achterpand van Musis Sacrum aan de Lange Haven in Schiedam kan gesloopt worden. Monu mentenzorg heeft toestemming gegeven om de sloopver gunning, die op naam stond van de oude eigenaar van het pand, over fce schrijven op Bouwmaatschappij Kreuger B.V., de nieuwe eigenaar, Musis Sacrum zal worden verbouwd tot bowlingcentrum. Op de plaats van het achterpand zal de nieuwbouw van het centrum komen. Hier worden twaalf kegelbanen onderge- bracht, Monumentenzorg ging eveneens akkoord met de bestekteke ningen van de Schiedamse architecten Nol Heuvelhorst en Joep Willemse. Voordat de bouw nu definitief kan begin nen, moet nog ewaeht worden op de goedkeuring van de gemeente Schiedam. Deze zal zich aan de hand van de bestektekeningen uitspreken over het verlenen van een bouwvergunning. Dit zal waarschijnlijk een puur techni sche aangelegenheid worden, want qua vormgeving is de Welstandscommissie al geruime tijd akkoord gegaan met de plannen van de architecten. Als eenmaal met de bouw een begin is gemaakt, zal het nog een half jaar duren voordat Musis Sacrum als bowlingcen- trum gebruikt kan gaan worden. De kosten van het gehele project zijn geraamd op bijna twee miljoen gulden. VIaardingen De bewoners van de GomelLs Hautmamstraat ea de Nieuwe Kerkstraat willen uitgenodigd worden voor een vergadering met bet bestuur van de woningbouwvereni ging Ons Ideaal. Zij willen praten over de klachten die Ons Ideaal heeft ontvangen over de gerenoveerde woningen in genoemde straten. Hoe worden deze klachten bij even tueel verdere renovatie opgelost, xo is de vraag. Het dringend verzoek om "een vergadering staat in een open brief van de BHW aan de woningbouwvereniging. De BHW kwam onlangs met een rapport van het Bouwkundig Advies bureau voor Buurtbewoners. Bestuurslid van Ons Ideaal, J. Kanters, zegt dat hij het rapport niet onder ogen heeft gehad. Wel was hij aanwezig op een vergadering van de bewoners waar het rapport gepresenteerd werd. Volgens Kanters zijn er ever de proefwoningen vier klachten binnen gekomen. Er zijn enkele puntjes die nog verbeterd moeten worden, zoals de ontluchting, aldus Kanters. Hij heeft verder geen problemen met het beleggen van een vergadering. „Dan moet er overigens wel iets nieuws te melden zijn", meent hij. Het Schiedamse politiemuseum: criminele zaken en oorlogsherinneringen, dus commissaris C. van der een mentaliteitsverandering te lagere scholen een bezoek laten Haagen die gistermiddag be- krijgen zullen we in samen- brengen. Misschien dat dan kende toch wél een beetje trots werking met de onderwijs con- minder gauw ruiten worden in to zijn op de verzameling, „om sulent ook de leerlingen van de gegooid". „Met die instructiefilms willen we het gezicht van de politie meer naar buiten brengen. We kun-, ren immers best nog een paar goede krachten gebruiken", al-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1