SCHIEDAMSCHE COURANT Treinverkeer ernstig vertraagd Deel binnenstad wordt rehabilitatiegebied \mx' I Na woning verbetering huur 114 gulden omhoog PvdA-betoog Vracht verkeer aan banden Holy-Noord krijgt eerste woonerven 'mmk+ i r*m iiigp? pan ügH Bovenleiding stuk getrokken Wervingsactie culturele jongeren Om meer subsidie te ontvangen De Koning ziet CDA/PvdA coalitie Provincie weigert vergunning voor ertsknikker- fabriek Autobrand Kwijtschelding achterstallige huur Bewoners Lange Haven verontrust AUTOBEDRIJF ERTAN Blauwe brug niet meer opgebouwd Donderdag 30 september 1976_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 101ste jaargang no. 25671. PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 2525S6 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Maatregel morgen van kracht VIaardingen— De Burgemeester Verkadesïngel, de Van den Linden van Heuvelsingel, al smede een stuk van de Kethel- Wcg zullen met ingang van morgen voor het vrachtverkeer zijn afgesloten. Het gaat om een proef die tot 1 januari duurt. De politie is tot deze maatregel overgegaan om de bewoners die aan de genoemde toe voer wegen naar VI aard in ge n—Ambacht wonen enigszins te ontlasten van dit verkeer en het daaruit voortvloeiende on gerief. Het vrachtverkeer krijgt de mo gelijkheid om te rijden via de Burgemeester Heusdenslaan, de Westlandseweg, de Mara- thonweg of de Schiedamsedijk. Tijdens een toelichting op de maatregel zei inspecteur M. M. Keizerwaard van de afdeling verkeerszaken dat de vrachtwa genchauffeurs voldoende van te voren op de wijzigingen zullen worden geattendeerd. Er ko men waarschuwingsborden die drie maal worden herhaald. Na morgen komt er een korte „ge- wenningstijd" van circa twee weken, daarna zal er verbalise rend worden opgetreden. De politie zal er nauwlettend op toe zien hoe het vrachtverkeer zich verder ontwikkelt. Men i hoopt met deze maatregel te komen, tot een betere regulering van het zware verkeer. In ja nuari wordt bezien of van de tijdelijke maatregel een defini tieve wordt gemaakt Inspec teur Keizerwaard deelde voorts mede dat het nachtelijk rijver bod voor vrachtverkeer' binnen afzienbare tijd effectief wordt. Het wachten is slechts op het gereedkomen van nog enkele technische zaken. 9 Met speciaal door de NS ingezette bussen wer den de gestrande reizi gers van Hoek van Hof land naar het station Maassluis-West gebracht. Vandaar werd de trein reis in de richting VJaar- dingen voortgezet. Hoek van Holland Een ka potte bovenleiding, veroor zaakt door een rukwind, heeft gistermorgen ernstige vertraging in het treinver keer tussen Hoek van Hol land en Maassluis veroor zaakt. Slechts de internatio nale treinen van en naar de Hoek konden met behulp van dieselloeomotieven van' het baanvak gebruik maken. Alle andere treinverbindin gen waren gedurende enkele uren onmogelijk. De Spoor wegen onderhielden de diensten met bussen. De storing vond om kwart over zeven plaats. Door de rukwind werd de bovenlei ding stuk getrokken, als ge volg waarvan de stroom op het baanvlak uitviel. Met flinke vertragingen slaagden de Spoorwegen erin om het internationale verkeer op gang te houden. Om half elf kon het treinverkeer weer van een spoor gebruik ma ken. De inderhaast ingezette bussen werden weer uit de dienst genomen. Schiedam Aan het organiseren van een wervingsactie voor Cultureel Jongeren Paspoort- houders geeft de commissie voor vorming en recreatie een hoge prioriteit. De Sehiedamse Gemeenschap wil een dergelij ke actie gaan houden. Op de wensbegroting voor 1977 van de SG is hiervoor een bedrag uit getrokken, dat schommelt tus sen de 428 en 2.428 gulden. Momenteel blijkt het aantal CJP- houders in Schiedam vrij con-- stantOngeveer 300 350 men sen hebben een CJP. De SG is van mening dat dit aantal veel hoger meet kunnen. Men denkt hierbij aan een gerichte actier Jongeren die in '77 vijftien jaar worden, zouden bijvoorbeeld aangeschreven kunnen worden. Naast het propaganda- en wer vingsmateriaal is ook mede werking nodig van het bevol kingsregister. De kosten hier voor worden geschat op 1.500 gulden. Maassluis Het college van burgemeester en wethou-1' ders wil een gedeelte van de binnenstad van Maas- sluis als rehabilitatiegebied aanwijzen. Het gaat om j de Zuiddijk, de Hoogstraat, de Noord- en Zuidvliet, 1! de Haven, het Kerkeiland en enkele aangrenzende delen van de binnenstad. De raad moet zich dinsdag- I avond over het voorstel van B en W uitspreken. Vlaardingen De woonerf gedachte, die bij Konin klijk Besluit van 27 augus tus een feit is geworden, zal ook in Holy-Noord wor den toegepast. Binnenkort zullen aan het begin van de diverse dreven de vierkan te, blauwe borden met daarop een wit huis wor den geplaatst. Het gaat om bijna alle straten die eindi gen op „dreef", met uitzon dering van onder meer de Olmen-, Populieren- en de Esdoomdreef* Thans is de verkeerspolitie druk bezig met het maken van een inventarisatie voor te nemen maatregelen, omdat de „aankle ding" van de desbetreffende straten juridisch nog niet hele maal verantwoord is. Op voor hand van het van kracht wor den van de maatregelen, die tot doel heeft om de voetganger in zijn directe woongebied*te be schermen, volgen enkele ken merken van een woonerf: Zo mogen voetgangers de sraat over de volle breedte gebrui ken. Spelen op een woonerf is toegestaan. Bestuurders van auto's, brommers, motoren en rijwielen mogen niet sneller rij den dan stapvoets. Ook moeten p woonerf-verkeers- Maassluis Het Tweede Kamer lid De Koning (ARP) verwacht aa de verkiezingen een coalitie tussen het CDA en de PvdA. De Koning sprak zijn verwach ting uit op een ledenvergade ring van de Maassluise ge- meenteraadsfractïe van het CDA. Het voordeel van samenwerking met de PvdA is volgens De Koning het betrekken van de socialisten bij de ombuiging van het beleid die al aan de gang is. Een ander voordeel zou de houding van de vakbond zijn'tegenover een CDA/PvdA regering. De Koning was niet zuinig met kritiek op de PvdA. Hij noemde de partij bedillerig en dramme rig. „De houding van de socia listen ten opzichte van de de fensie is ronduit gevaarlijk", al dus De Koning. Het kamerlid verwacht dat het CDA bij de begrotingsbehande ling heel wat kritische geluiden zal laten horen. „Het begroting stekort baart ons zorgen", zei De Koning. Hoe dat tekort op gevangen moet worden, noem de hij een kernvraag. Het per sen van bankbiljetten is zijns* inziens geen oplossing. Het bord. zij rekening houden met de al daar spelende kinderen en met niet-gemarkeerde obstakels. Voetgangers mogen overigens niet onnodig het verkeer belem meren. Parkeren mag alleen in de daartoe bestemde vakken; wanneer dit niet gebeurt is men in overtreding. Bepaalde voor- rangsregels 2ullen niet meer van toepassing zijn. Den Haag Het dagelijks be stuur van de provincie heeft definitief besloten de Stuwa- doorsmaatschappij Kruwal te Rozenburg geen vergunning op grond van de Wet Luchtveron treiniging te geven voor het stichten van een ertsknikkerfa- briek. In mei van dit jaar hebben gede puteerde staten al in beginsel een afwijzend antwoord gege ven op het verzoek van Kruwal, dat dateert van juni 1975. Het college van GS heeft daarna nog de zienswijze gevraagd van enkele adviseurs, waaronder de adviescommissie voor milieube heer. In zijn vergadering van gisteren heeft het.alle in het geding zijnde belangen nog eens zorgvuldig afgewogen, met als resultaat het besluit tot defi nitieve weieeririH Het genoemde gebied wordt tot rehabilitatiegebied aangewe zen om verschillende redenen, In april van dit jaar is een deel van de binnenstad door de mi nister van CRM als beschermd stadsgezicht aangewezen- In ju li is het aangewezen gedeelte opgenomen in het register van beschermde stads- en dorpsge zichten. Daar zowel van het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening als van het ministerie van CRM de hoogste financiële steun te verwachten is als het bovengenoemde gebied tot re habilitatiegebied wordt aange wezen, wil het college hiertoe laten besluiten. Die financiële steun van de twee ministeries is nodig voor het opknappen van allerlei panden in het gebied. Panden die niet in een beschermd stads- of dorpsgezicht zijn opgenomen, maar wel in een stadsvernieu wingsplan, komen slechts voor financiële steun van het minis terie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in aan merking. De rijksdienst voor de Monumen tenzorg heeft er op aangedron gen een begin te maken met de procedure. Men wil namelijk zo snel mogelijk beschikken over een uitvoeringsplan. De minis teries kunnen dan voor de ver schillende gemeentes een meer jarenprogramma opstellen. Naast het deel dat tot beschermd stadsgezicht is aangewezen zul len nog wat aangrenzende de len van de binnenstad als reha bilitatiegebied aangewezen wor den. Dat zijn de omgeving van de Lange Boonestraat, de be bouwing langs de Zuidvliet, de Bloemhofpanden, de bebou wing tussen de Fen acoliuslaan, het Zandpad en het oudste ge deelte van de Taansehuurpol- der, met name de Stations straat, de Piet Heinstraat en de M. H. Trompstraat. De wijk 't Hoofd, die ook voor rehabilita tie in aanmerking komt, zal niet tot rehabilitatiegebied worden aangewezen. Voor de hierboven genoemde eer ste vier gebiedjes betekent het aanwijzen tot rehabilitatiege bied voornamelijk een handha ven van de stedebouwkundige structuur en behoud en verbe tering van waardevolle panden. Een gevolg van het aanwijzen van een deel van Maassluis tot rehabilitatiegebied is dat de raad in principe akkoord gaat met de voor rekening van de gemeente komende kosten van de stadsvernieuwing. De com missie voor stadsontwikkeling staat achter het voorstel van het college. Schiedam Het is voor de politie nog een raadsel, hoe gistermor gen de auto van de 30-jarige Schiedammer T. J. B. in brand is geraakt. De man had zijn wagen 's mor gens om negen uur niet afgeslo ten nabij het pompstation in Woudhoek geparkeerd. Toen hij twee uur later terugkwam, was de auto helemaal uitge brand. Bovendien was hij veer tig meter verplaatst. VI aar dingen Na de renovatie gaat de huur van de 146 William Pontwoningen met 114 gulden per maand omhoog. De achterstalli ge huur, als gevolg van het niet betalen van de huurverhogingen, wordt de bewoners kwijtgescholden, zo heeft het ministerie gisteren beslist De huurverhoging bedraagt per jaar 2 1/2% van de renovatie- kosten. Zoals bekend bedragen die 55.000 gulden per woning. Bij de renovatie kunnen de bewo- contactpersoon. Deze zal zich bezig gaan houden met het op lossen van de praktische pro blemen, die zich tijdens het ver bouwingsproces voordoen. ners de hulp inroepen, van een Samen met ing. D. S. Doolaart, voorzitter van de projectgroep William Pontwoningen, gaat wethouder Bas Goudriaan de mogelijkheden onderzoeken om een sociaal begeleider aan te trekken. Daarvoor zal morgen een gesprek plaatsvinden met te» vertegenwoordiger van de nationale woningraad. Het inschakelen van een contact persoon bij woningverbetering behoort sinds kort tot de moge lijkheden. Staatssecretaris Jan Schaefer van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft zich daarvoor ingezet. Hij is vanmening dat problemen, die hij voorbeeld optreden bij tijde lijke verhuizing en her-huisves ting, ernstige vertraging kun nen veroorzaken bij de uitvoe ring van de verbeteringsplan nen. Voor deze begeleiding krijgt de gemeente een bijdrage van 500 gulden per te verbeteren wo ning uit de rijkskas.Naast het feit, dat de woningen worden gerenoveerd krijgen de schuur tjes een opknapbeurt. Schiedam De enquête die de bewonersvereniging Schieda m—Centrum heeft gehouden hij de bzwoners van de Lange Haven is bijna uitgewerkt. Reeds nu blijkt daaruit dat vrijwel alle bewoners de ver keerssituatie In hun Straat zeer verontrustend vinden. „Voor de veiligheid van voetgan gers en fietsers kan daar niet worden ingestaan", zo betitelde de werkgroep Aard Vredebregt onlangs de situatie. Volgende week hoopt hij de resultaten van de enquête te hebben uitge werkt. De werkgroep verkeer van de bewonersvereniging wil dan eind oktober of begin novem ber met de bewoners van de Lange Haven rond de tafel gaan zitten om het eens te wor den over een voorstel aan de gemeente. Op deze bijeenkomst zal ook het idee worden besproken om hek jes langs de haven te laten plaatsen. Dit voorstel bracht een van de buurtbewoners te berde op de laatste ledenverga dering van de buurtbewoners vereniging. o Hij is al weer voorbij die lekkere, lange, war me zomer. Of ie zowat in mei begon, zullen de meesten zich niet meer herinneren. We! tropen roosters, overvolle zwembaden, afgeladen terrasjes, afgestampte stranden en wat a! niet meer. De boeren heb ben ook hun eigen her inneringen aan de zo mer. En de ijsverkopers ook. Maar het is on danks de aangename temperaturen van de laatste dagen toch echt voorbij. In de buurt van de bin- nensigel is het heel dui delijk te merken en niet alleen daar. Overal la ten vallende bladeren weten dat de herfst, weer is begonnen. Deze foto geeft dat goed weer. Bruine bla ren bros en een fiets in de herfst van zijn be staan. Het woord is aan de dichter. ADVERTENTIE voor betrouwbare -occasions v. Deveirterstraat 17 Schiedam Tel. 26.53.25 Koopavond.geopend Schiedam Ten eigen bate ver draaid is het betoog van PvdA- raadslid Jo Ou wens, dat zij namens het grootste deel van haar fractie hield in de ge meenteraadsvergadering van maandag. Met deze opmerking heeft Hans van Kleef, voorzit ter van werkgroep huisvesting van bewoners vereniging Schie dam-Centrum, gereageerd Op Ou wens' betoog over woning bouw in Sehledam-Noord, waarvan ook ondermeer het CDA zich volkomen distan tieerde. „Ik ben ongelofelijk kwaad op dinsdagavond, ook in de verga- haar", aldus Van Kleef die zelf dering van bewonersvereniging PvdA-lid is. „In de raad bracht Schiedam-Centrum naar voren zij naar voren, dat op huur- gebracht, spreekuren zoveel mensen ko- Verontwaardigd hebben eveneens men die vragen, waarom niet meer in Sehiedam-Noord wordt gebouwd? Dat was voor haar een motivatie om voor meer bouwen m Noord te pleiten. Maar ik heb juist tegen haar gezegd, dat bij onze spreekuren wordt gevraagd waarom bouw in het centrum uitblijft!" De onjuistheid van Ou wens' in terpretatie werd inmiddels. groepen jongeren in Schiedam gereageerd op het besluit van de gemeenteraad om in Noord ten minste vijfduizend wonin gen te laten bouwen. „Ziet dan zelfs de raad niet in, dat wet houder Zijdeveld met zijn huis vestingsbeleid helemaal ernaast zit?" zo vragen rij zich af. „De theorie is fout van CPN, WD en de twaalf PvdA'ers die Schiedam De zogenaamde blauw brug over de voormalige Poldervaart naar alle waarschijnlijk heid toch op de schroothoop terecht komen. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening is daar gisteravond al mee akkoord gegaan. Het laatste woord hierover is binnenkort alleen nog aan de gemeenteraad. Aanvankelijk wilde men de oude ophaalbrug in Bijdorp demonteren en de meeste onderdelen bewaren om ergens weer op te bouwen, bijvoor beeld in het Prinses Beatrixpark of Schiedam- Noord. Dat besluit had men vorig jaar reeds genomen. Bij de dienst gemeentewerken is men echter tot de ontdekking gekomen dat het materiaal eigen lijk waardeloos is: de boel is volgens de ambte naren al veel te veel verroest Nadat wethouder Chris Zijdeveld de garantie had gegeven dat aankoop van een nieuwe brug in dezelfde stijl veel goedkoper is dan restauratie van de oude ging de commissie dan ook akkoord met de sloop. voor Zijdevelds bouwplannen stemden,,' is de diep teleurge stelde reactie. „De wethouder voor stadsontwikkeling gaat er van uit, dat de vijfduizend wo ningen wel vol komen met alle woningzoekenden in onze stad, en als dan nog huizen overblij ven verwacht hij, dat die wel worden opgevuld met woning zoekers uit de rest van het Rijn mondgebied. Nou, dat laatste kan inderdaad wel waar rijn, want er zijn in de omgeving woningzoekenden genoeg. Maar dat houdt niet in, dat daarmee het huisvestingsprobleem in Schiedam zelf is opgelost". De jongeren zien dan nog af van problemen als relatief hogere huren, die studenten bijvoor beeld niet kunnen opbrengen. Zij stoelen hun theorie name lijk „op het simpele gegeven, dat veel woningzoekenden ge woon niet naar Groen oord wil len, niet naar Woudhoek en, Zijdeveld raadt het nooit, ook niet naar die nieuwe wijk. Hoe veel van de mensen die een woning willen, om welke reden ook, zouden niet veel liever in wn oude wijk wonen?"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1