Samen Links uitgevoerd aan einde va i zittingsperiode Gorzenaren weer op de bres voor lantaarnpalen Huur na achttien jaar definitief mm Vragen voor dertig gemeenten over M.E. KRITIEK OP OMBOUW-PLAN SCHOOLGEBOUW Provincie moet brandweer organiseren Oppositie laat te weinig eigen geluid horen Culturele Raad heeft tekort van 1,6 miljoen ^ﮫs«sg§g Open brief aan Den Uyl over Prins Bernard Wethouder er niet? Dan gaan we weg Politie brengt baby naar ziekenhuis Begroting ter inzage Engelse souvenirjager Flauwe kul Groter groeien Vrijdag 1 oktober 1976. SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no. 25672-8 PAGINA'S Broersvesl 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Bewoners van de Middelharnissestraat hebben bij de gemeente opnieuw er op aangedrongen de oude lantaarnpalen in de straat te laten staan. Aan de gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders schrijven de Gortenaren, dat over de inspraak van de buurtbewoners wordt heengelopen. Men vindt dat de gemeente de gietijzeren palen niet moet verwijde ren, maar alleen moet laten opknappen. Actievoerder H. Speijer, die de brief namens de buurtbewoners heeft geschreven, is echter niet op de hoogte met de toekomst van de lantaarns, zo blijkt uit de open brief. Hij meent dat de palen naar de schroothoop gaan. In onze krant van dinsdag 7 september meldden wij reeds, dat de gemeente de sfeervolle palen achter de hand wil houden voor de Lange Haven en de Korte Dam, waar regelmatig soortgelijke palen door het vrachtverkeer worden kapotgereden. Het zou volgens een woordvoerder van de GTB te duur zijn om daarvoor telkens een nieuwgemaakie paal in dezelfde stijl aan te kopen. Dergelijke palen, uitgevoerd in kunsthars zoals bij de nieuwbouw in de binnenstad staan, zouden wel zeven maal zo duur zijn. j VIaardingen De Belangengroepering Wets overtreders (B.W.O.) heeft naar aanleiding van ons artikel over de Regionale Mobiele Eenheid een brief geschreven aan de dertig gemeenten die hun ME.-activiteiten hebben gebundeld. De brief is verzonden aan de gemeenteraden. Het bewuste artikel heeft 21 september in onze krant gestaan onder de kop: VIaardingen zenuwcentrum van Regio nale Mobiele Eenheid. Deze krachtenbunde ling is vandaag een feit geworden. De groepering heeft bovendien een open bnef doen uitgaan aan minister-president, Joop den Uyl. In deze brief spreekt de groepering (een organisatie van (ex-) gevangenen, andere wetsovertreders en nïet-wetsovertreders) haar verbazing uit over het feit, dat tegen Prins Bomhard geen gerechtelijk vooronderzoek wordt ingsteld. In haar brief aan de dertig gemeenten ia Zuid-Holland en Zeeland worden de gemeen tebesturen gevraagd antwoord te geven op onder meer de vraag, of zij in een openbare vergadering hebben besloten steun te verle nen aan de regionalisatie van de politie en of zij op de hoogte zijn van de taken van de Mobiele Eenheid (M.E.). Voorts wordt hun de vraag voorgelegd over welke controlemo gelijkheden zij denken te beschikken bij het optreden van de ME. en hoe zij de ontrek king van politiemensen aan het gemeentelijke korps (die worden ingezet voor de MX) denken te gaan oplossen. Schiedam AI zeker achttien jaar betalen 2500 bewoners van gemeentewoningen in Nieuw- land officieel een voorlopige huur. Volgend jaar, bij de ko mende huurverhoging, zal daaraan een eind komen. Dan zal het woord „voorlopige" op de betaalfonnulieren worden geschrapt Voor de huurders van de wonin gen in het betreffende complex tussen Parkweg, Burgemeester Vlaardingen Uit protest, dat wethouder Bas Goudriaan niet de moeite had genomen om zijn (sloop)plannen toe te lich ten, hebben ongeveer dertig uit de Vettenoordse polder afkom stige bewoners de inspraak vergadering verlaten. De bewoners waren vooral op de aanwezigheid.van de wethou der gebrand omdat het gister avond de laatste mogelijkheid was om te pleiten voor het be houd van de woningen aan de Prins Hendrikstraat, Stations straat en Pieter Karei. Toen de bewoners alleen maar ambtenaren achter de verga dertafel vonden, verlieten zij hvinhg minuten boos de veru- dering. Voor 12 oktober zullen de bewoners (lees wïjkvereni- ging Vettenocrdsepolder) schriftelijke kritiek leveren op het concept-actieplan Vette- noordsepolder. De bewoners vinden het wel vreemd dat eer der deze week toen de midden standers aan de beurt waren hun zegje over de plannen te doen, de wethouder wel aanwe zig was. Schiedam Met sirene en zwaai licht heeft een politiewagen de l-jarige Peter Peerbolte met spoed naar het Gemeente Zie kenhuis gebracht De baby uit Ede die bij zijn tante aan de Van Heuven Goedhart straat logeerde had een stuk speelgoed ingeslikt Het jonge tje kwam hierdoor in ademha- hngsmoe ili j khed en. Boor het snelle optreden van de politie kon men in het zieken huis het stuk speelgoed nog op tijd verwijderen. van Haarenlaan en Burgemees ter Honnerlage Gretelaan heeft dat geen verdere gevolgen. De bewoners hebben volgens de gemeente het juiste bedrag be taald. Zij krijgen niets terug, maar hoeven ook niets bij te betalen. Het is alleen een interne regeling tussen rijk en gemeente over het vijfjarencontract, dat des tijds is aangegaan om de conti nuïteit van de bouw te garande ren. Het afdoen van deze regeling heeft in de loop van de jaren nogal wat voeten in de aarde gezet Onlangs is de gemeente het eindelijk met het rijk over de afwikkeling eens geworden. Vlaardingen De gemeentelijke begroting van inkomsten en uitgaven en de begrotingen van de takken van dienst voor 1977 liggen vanaf 6 tot en met 20 oktober ter inzage op het gemeentehuis. Het is ook moge lijk om in het bezit van de begroting te komen. Dat kan tegen betaling van de kosten van de drukwerken. O De muziektent op de Plantage in Schiedam Wordt misschien afge broken. Dit is gebleken op de vergadering van de commissie voor vorming en recreatie. Op een vraag van commis sielid Arie Ver! inde (Pv dA) of het podium niet méér gebruikt zou kun nen worden, kreeg hij als reactie dat het beter kon worden afgebroken. Voorzitter Herman Post hoorn vond dat er teveei lawaai geproduceerd werd bij activiteiten rond de muziektent. „De omwonenden hebben er a/leen maar last van", zei hij. „We kunnen de zaak beter opdoeken". Jlfevrotiw R. Taverne (CDA) verklaarde zich in principe akkoord met het voorstel van wethou der Posthoorn. Het alter natief dat werd aange dragen was, de muziek tent te vervangen door een verplaatsbaar po dium. Deze suggestie wordt door gegeven aan de Schie- damse Gemeenschap. De muziektent op de Plan tage Vlaardingen Fractie voorzitter Hans Versluys van de PvdA is van me ning dat Samen Links, het beleidsprogramma van de PSP, PPR, PvdA en D'66, aan het einde van de zittingsperiode van de raad zal zijn uit gevoerd. Hij deelde dit mee naar aanleiding van het verschijnen van een nota over twee jaar pro- dA-fractieleden. Hoewel de samenstellers ervan over het algemeen niet ontevre den zijn over het gevoerde be leid hebben zij op een aantal punten toch kntische kantteke ningen gemaakt Een. ervan is de inspraak. Het praktisch han delen van het college hjkt vol gens de PvdA-fractie vaak niet in overeenstemming met een zogenaamd links beleid. On danks de „goede zakelijke ver richtingen" van het college heeft zij tot nu toe geen pro gressief image weten op te bou wen. Burgers hebben onvol doende het gevoel gekregen dat B en W naar hen hebben geluis terd. De PvdA-raadsIeden wij ten dit aan het geïsoleerde op treden van het college. Zij vinden het daarom noodzake lijk dat dp komende twee jaar aan deze mspraakzaken meer aandacht wordt besteed. „Luiks besturen", zo vindt de PvdA. fractie, „wil niet alleen zeggen vóór, maar ook door de burgers beslissen." In het verleden is er nogal eens kortsluiting geweest in de com municatie tussen B en W en de Rozenburg De rijkspolitie van Rozenburg heeft procesverbaal ?Pgemaakt tegen een souvenir- jagende Engelsman. De man Wilde namelijk voordat 'ie te rugvoer naar Engeland een sou venir uit Holland meenemen en dat werd een verkeersbord dat bij Paktank in Europoort voor j de verkeersveiligheid was neer-1 gezet. - 1 De Engelsman had het bord tus sen zijn bagage verstopt maar' deed dat niet zo dat de douane het over het hoofd zag. Hij gmg even later naar zijn vaderland zonder verkeersbord maar met procesverbaal. fractie. Laatstgenoemde werd niet zelden verrast door een onverwacht voorstel van het college. Het grote probleem was dan steeds dat de fractie nooit in het openbaar kon „uitbar sten". De afgelopen maand ech ter is tijdens een gezamenlijk studieweekeinde van PPR. en PvdA aan de Volks Hoge School Olaertsduyn uitvoerig over deze zaken gepraat Vol gens fractiesecretaris Henk - Krabbe zijn er toen duidelijke afspraken gemaakt zodat span ningen tussen B en W en. fractie kunnen worden voorkomen. .Enigszins vreemd is een beschul diging aan het adres van de oppositiepartijen. Volgens de PvdA-fractie gaan zij niet zel den met opzet mee met het standpunt van de progressieve fracties om daarmee „eventuele verschillen van inzicht te ver doezelen". Volgens de nota wil de oppositie aantonen dat een programcollege, steunend op partijen van één kleur, overbo dig en onjuist is". Fractieleider Hans Versluys vergoelijkte deze zienswijze enigszins door te zeg gen dat het moet worden opge vat als een pnkkel om meer de eigen protestants-christelijke of liberale opvatting in bepaalde zaken naar voren te brengen. Schiedam Over het plan om de Mathenesseschool aan het Oude Kerkhof om te bouwen voor woonruimte voor alleenstaanden en kleine gezinnen zijn de meningen verdeeld. Toch is de raadscommissie voor ruimtelijke ordening akkoord gegaan met het voorstel van wethouder Chns Zijdeveld om de dienst gemeentewerken eens te laten onderzoeken of zoiets eigenlijk wel mogelijk is. Tegen stemde het WD-raadslid Cor van Tdborg die vond dat bepaalde nieuwbouw het ka rakteristieke hoekje bij de Gro-t te Kerk veel aantrekkelijker! zou maken dan het huidige' pand. „Dit gebouw past hele-; maal met zo geweldig in het! gehele beeld daar", zo bracht1 hij naar voren. Van Tüborg, vroeg zich ook af waarom erj weer de nadruk zou moeten worden gelegd op woonruimte voor alleenstaanden en kleine gezinnen en waarom niet op grotere woningen, PvdA-er Aad Wiegman stond lijn recht tegenover deze mening. Tijdens de vergadering in het stadskantoor bleek hij een groot voorstander van het om- bouw-idee. Volgens Wiegman zouden veel alleenstaanden op die plek in het centrum willen wonen. Vlaardingen In de door de PvdA-fractie opge stelde nota over twee jaar prograzncollege staat onder meer dat het jammer is dat Maassluis tijdens de onderhande lingen over de samen werkingsvorm tussen de GG en GD heeft „afge haakt". De Ylaardingse PvdA-fractie hoopt ech ter dat de Maassluise ge meentebestuurders snel tot de overtuiging komen dat een gezamenlijke aanpak te verkiezen Is boven het op poten zet ten van een eigen (duur) apparaat. Mevrouw M. P. A. van £c- k—Grootveld, verant woordelijk wethouder in Maassluis voor onder meer de gezondheidszorg, deelde ons desgevraagd mee dat de gemeente Maassluis pertinent niet heeft afgehaakt maar wacht op het „eventueel spoedig tot stand komen van een regionale Rijn- mondgezo ndheidsdienst". De opmerking van de Pv dA-fractie in de nota be titelt de Maassluise wet houder met „flauwe kul". „Ik meen mij te herinne ren dat nog maar kort geleden de drie PvdA- fracties uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis bij elkaar zijn geweest en dat toen is afgesproken dat het nu maar eens af gelopen moest zijn met het elkaar beschuldage- Deze fraaie tekst is te vinden op het wegdek van de Marathonweg nabij het Fortunaveld. Voor de oplettende automobilist is namelijk aangegeven hoe hij in Damterrot en in Trumeen kan komen. Kenners van het gebied ten noorden van de Nieuwe Waterweg zullen wel onmiddellijk nattigheid voelen. Die plaatsen bestaan immers met. Cryptogrammers of soortgelijken kunnen wellicht uit de drie lettergre pen opmaken dat met Damterrot naar Rotterdam venvezen wordt. Trumcen is nu makkelijk op te lossen. Dat moet natuurlijk Vlaardings centrum zijn. Toch is een dergelijke rangschikking van de lettergre pen met zonder gevaar. De automobilist wil namelijk wel even weten wat daar op straat staat. Hij mindert dus vaart Voor achterop komend verkeer kan dat vervelende gevolgen hebben, Hoorn/Maassluis „Zolang de mini-provincies nog niet be staan moeten de huidige pro vinciebesturen belast worden met het dragen van de verant woordelijkheid voor en van de voorbereiding van de rampen bestrijding. De organisatie van de regionale brandweer be hoort daar ook toe". Burgemeester M. K. van Dijke zei dit tijdens een lezing op het jaarlijkse tweedaagse landelij ke congres van de Nederlandse Vereniging van Brandweercom mandanten in Hoorn. Zo lang de wet deze regionalise ring niet voorschrijft zal deze volgens de burgemeester moe ten geschieden op basis van vrijwilligheid en goed overleg. Volgens burgemeester van Dijke mag de regionalisering echter niet leiden tot het opheffen van het plaatselijke brandweer korps. Dit omdat de binding van de leden van de vrijwillige korpsen met hun eigen omge ving vóór alles moet blijven bestaan. Als sprekend voor beeld van regionale samen werking noemde de heer Van Dijke de Brandweer gemeen schap Noordelijke Delta. Vlaardingen De begroting van de Culturele Raad Vlaardingen voor 1977 geeft een nadelig saldo van ruim 1,6 miljoen gulden te zien. Voor dit jaar is een nadelig saldo van ruim 1,4 miljoen begroot. Het inmiddels afgeronde boekjaar 1975 geeft een tekort van bijna 1,2 miljoen gulden te zien. Het totaal aan uitgaven raamt de Culturele Raad voor het vol gend jaar op bijna twee miljoen gulden. Belangrijke uitgaven zijn onder meer de Stadsge hoorzaal (bijna zeven ton), de subsidie, het Visserijmuseum. Ook de personeelslasten zijn een niet geringe uitgave. Ten opzichte van dit jaar zijn de personeelslasten met 26,000 gul den gestegen. Aan de inkomsten kanten staat slechts 309.573 gulden geraamd. Dat is weliswaar bijna 13.000 gulden meer dan voor dit jaar begroot is, maar wel bijna 5000 gulden minder dan vong jaar in werkelijkheid werd ontvan gen. De belangrijkste inkom- stenpost is de Stadsgehoorzaal (bijna 150.000 gulden). De Culturele Raad komt op don derdag 14 oktober bijeen om de begroting te bespreken. Vlaardingen De bevolking van Vlaardingen is in de maand augustus toegenomen met 87. Het aantal bewoners bedraagt sinds 1 september 78899. In totaal werden 83 Vlaardinger- tjes geboren, 39 jongens en 44 meisjes. Hier tegenover staat dat 39 mensen het leven lieten, In augustus vestigden zich 375 nieuwe bewoners, verdeeld over 67 gezinnen. Er vertrokken 332 Vlaardingers naar elders. In totaal trouwden 63 echtpa ren. Het aantal echtscheidingen bedroeg 14.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1