SCHIEDAMSCHE COURANT ACTIE VLUCHTELING 1976 WIL 500 COLLECTANTEN 8,5 miljoen voor scholencomplex Theater voor werklozen VVV als voorlichtster fSsmsmsm Culturele Raad begint vrijdag Belasting honden strenger Actie voor drempels in Jan Steenstraat ■7-1 Autokrakers in Slachthuisbuurt ■SS-ljrl Burgemeester 4-0 jaar NYV-Iid Museum: discussie Midden- Delfland INE hM&fmStöBé "Industrie afremmen" /Woensdag 6 oktober 1976,. ONAFHANKELIJK DAGBLAD 101ste jaargang no 25675- 4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Maassluis De Culturele Raad Maassluis xal vrijdagavond om acht uur officieel geïnstalleerd worden. Burgemeester Theo van Dijke xal de installatie voor zijn rekening nemen. Het voor de gemeente belangrijke gebeuren vindt plaats in de conferentiekamer van het se cretariegebouw aan de Govert van Wijnkade. De gemeenteraad besloot in zijn vergadering van september tot het instellen van een culturele raad. Ook de leden van die raad werden toen benoemd. Het zijn vier gemeenteraadsle den, mevrouw Coenen—Vaes- sen (WD), mevrouw Van Rest (CDA), J. van de Griend (PPR/PSP), en H. Peltenburg (WM'BO), tien mensen uit het culturele leven van Maassluis en de voorzitter wethouder van culturele zaken I. van der Knaap. Kort na het door de gemeente raad instellen van een culturele raad werden in Maassluis plan nen gesmeed tot het instellen van een tweede, alternatieve raad, Dit omdat de door de jeugdorganisaties voorgestelde vertegenwoordiger voor de cul turele raad niet door de raad sleden benoemd werd. Hoewel nog geen zekerheid hierover te verkrijgen is, 2al er hoogst waarschijnlijk geen tweede cul turele raad komen. De initia tiefnemers denken nu meer aan een speciale raad voor jeugdza ken. Vïaardingen Er zal strenger worden gelet op het betalen van de hondenbelasting. Deze be draagt momenteel ƒ48 per hond. Wie een hond heeft geno men moet binnen veertien da gen daarvan aangifte doen. Komt het bureau gemeentebe lastingen ei- achter dat er niet betaald is dan zal deze belas ting worden nagevorderd. Dit bedrag wordt nog eens met 100 procent verhoogd. Het ligt over igens in de bedoeling dat de hondenbelasting wordt ver hoogd met 7 procent. Schiedam De autokrakers heb ben opnieuw toegeslagen. Dit maal in de Slachthuisbuurt in Schiedam-West. Daar werd drie maal iets uit geparkeerde auto's gestolen: voornamelijk weer cassetterecorders. Het aantal autokraken in de afge- lopen weken is daarmee opgelo pen tot minstens dertig. De laatste slachtoffers zijn de 32- jarige T.M.v.D. uit de Slaeht- huislaan, die uit zijn auto een reservesleutel en een paar kwartjes mist, de 28-jarige J.M.S. uit de D, A. de Jongstraat die op het hoofdbureau van politie aangifte heeft gedaan voor een cassetterecorder ter waarde van 200 gulden en ten slotte de 31-jarige mevrouw J.D. uit de Julianalaan die een cassetterecorder ter waarde van 100 gulden mist. Bij deze diefstallen werd aan de auto's nauwelijks schade aangericht. Iets erger was het echter bij de 38-jarige J.v.V. uit de Geert Reindersstraat. Bij een poging tot diefstal werd zijn wagen licht beschadigd. Leden van Schiedams comité Vluchteling 1975 kwamen gistermiddag voor het eerst bi/een. Schiedam Vluchteling 1976, de lan delijke actie waarvoor ook in Schie dam een comité is opgericht, vergt een enorme voorbereiding. Gisteren in de namiddag kwam het Schiedam- se actiecomité hijeen in het stads kantoor. In Vlaardingen is zo'n co mité in oprichting. Daar maakte men eerder al, tijdens een gemeente raadsvergadering bekend, aan de ac tie mee te willen werken. Het doel van de actie is dertigduizend vluchtelingen in dne continenten te helpen aan huisvesting, voeding en medische ver zorging. In Azië gaat het vooral om men sen, die met name uit Cambodja uitweken naar Thailand, Laos en Vietnam ten gevol ge van de oorlog in Indochina. In Afrika richt men zich op vluchtelingen in Soedan en Tanzania en in Latijns-Amerika op emigranten uit diverse landen In Schiedam spitst de actie zfch toe op vrijdagavond 29 oktober. Na uitzending op tv van een indringend programma gaan collectanten Schiedam huis-aan-huis af werken. De opbrengst wordt gebracht in de bijkantoren van Spaarbank anno 1820 (giro 2717) en in het hoofdkantoor aan de Lange Nieuwstraat geteld. Gehoopt wordt op 350.000 gulden. De uitslag wordt door gebeld naar de centrale op de Koninginne gracht in Den Haag. Gisteren sprak men over de voorbereidin gen. Minstens vijfhonderd vrijwilligers zijn nodig om te collecteren: elk zal vijftig a zestig woningen langs moeten om daar na zijn opbrengst af te geven bij één van de bijkantoren van de bank, waar leden van het comité zullen inspecteren. Voor woensdag 20 oktober moet bekend zijn. hoeveel personen aan de collecte mee zullen doen. Men kan zich aanmelden m het stadskantoor (tel. 010-260500} bij amb tenaren Piet Drenth en Gé Rens, die de organisatie en het secretariaat in handen hebben. Verdere leden zijn burgemeester drs AJ Lems (voorzitter), alle fractievoorzitters uit de gemeenteraad, namens de gerefor meerde. roomse en Nederlands-hervormde kerk respectievelijk ds. J. Nierop, deken E. van Diepen en ds. M C. Baart, en voorts mevrouw E de Vos van het Centraal Vrouwencomité, M.B. ten Have van het Roode Kruis, A. van Oirsehot als voorzit ter van het plaatselijk contact van schout- ing Nederland, M. Elsmg als voorzitter van voetbalclub SVV en ten slotte W. van Vliet als mededirecteur van de spaarbank. i Schiedam De Jan Steenstraat wil niet langer worden gebruikt als sluiproute voor het autoverkeer. Vandaag hebben buurtbewo ners hierover een brief geschreven aan de gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders. De bewoners van deze straat in Schiedam-West willen verkeers drempels m het wegdek. Gister avond is hiervoor een handte keningenactie gehouden. Deze actie en het verzoek aan de gemeente om drempels aan te leggen wordt ondersteund door de Bewonersvereniging Schie dam-West. 'Het wordt nu immers te gek. Er moet nu iets gebeuren", meent initiatiefnemer C. Lans, "Het lijkt hier soms wel een race baan. Vooral 's middags om een uur of kwart over vier, wan neer de werf van Wilton Fije- noord uitgaat. Dan is het hier een. drukte van jewelste. Via de Rembrandtlaan komen hier dan massa's auto's door om het stoplicht bij het kruispunt van de Van Haarerüaan en de Vlaardmgerdijk mis te lopen. Dat levert natuurlijk de nodige gevaren op, want in deze buurt wonen veel gezinnen met kleine kinderen die buiten spelen". Vlaai-dingen Drie leden van het Engelse toneelgezelschap Crystal Theatre of the Saint uit Bristol gaan de komende one of vier weken met werklozen aan de slag. De drie ®jn naar Vlaardingen gebaald door het Open Jongeren Centrum. Dit gebeurt in het kader van de sociaal-culturele actnnteiten voor werkloien. Het OJC heeft ook al een sportproject voor werklozen op polen gezet. De drie Engelsen, Terry koe, Bradley Wintertcn en Boris Wi. cholson, hebben al eerder een Vlaardingen Burgemeester V/. Kieboom was vrijdag 1 oktober 40 jaar lid van het ItW. Tij dens een bijzondere feestelijke vergadering zal hem en andere jubilarissen op vrijdag 3 de cember in Vlaardingen de gou den NW-speld worden uitge reikt. In opdracht van de AVRO maakt een film ploeg zaterdag opna men aan boord van de lemaire, het oplei dingsschip van het Zee- kadetkorps Maassluis. Het schip ligt afge meerd aan de Stadhuis kade. De opnamen zul len worden gebruikt voor de bijna gereedge komen verfilming van Jan den Hartog's be roemd geworden boek Hollands Glorie. Vol gens regisseur Walter van de Kamp gaat het om zogenaamde onder geschikte scènes. Voor de opnamen in Maas sluis worden geen ac teurs ingezet. Hollands Glorie zal in het seizoen 19771978 door de AVRO-tv op het scherm worden ge bracht. De hoofdroi ver tolkt door Hugo Met sers, Jan Blaaser speelt de rol van Bout en Rudie Falkenhagen is bootsman Janus. Ver der spelen mee: Josine van Dalsum, Jan Teu- iings en Coen Flink. Maassluis De raad van Maassluis heeft gisteravond ruim 8,5 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de bouw van een scholencomplex in de Steendijkpolder. In het complex zijn twee peuterspeelzalen opgeno men. Alleen het CDA had moeite met het beschik baarstellen van een krediet van ruim 670.000 gulden voor de peuterspeelzalen. Bij de stemming over dit aparte voorstel was echter alleen D. Pons (CDA) tegen. Schiedam Vergaderen van avond de samenwerkende mï- 1 iehwerkgroepen Midden-Delf land bij Vlaardings bouwkun dige Arie van der Mark thuis, gisteravond is in Schiedam* Stedelijk Museum de tentoon stelling Mid den-Delfland open gesteld. Eerder was die exposi tie in Maasland en vorige week in Vlaardingen te zien. Deze informatieve tentoonstelling wil een begin zijn van een door de- provincie gestarte deelne mingsprocedure, waarbij be trokkenen inspraak kunnen krijgen over een wetsontwerp voor het recreatiegebied Mid den-Delfland, dat wordt be dreigd door woningbouw en wegenaanleg. Vrijdagavond na half acht vindt die tentoonstel ling een climax in een discus sieavond m hetzelfde Schie- damse museum, gevestigd aan de Hoogstraat Slechts twintig personen woon den gisteravond de openstelling bij: boeren uit het polderland schap zelf en omwonenden van dat gebied onder wie Bert Haan, in Schiedam lid van de Stuwgroep Midden-Delfland, „Ach, twintig, eigenlijk valt het nog mee op zo'n regenachtige avond," zei Haan. „Het gegeven ligt er nu eenmaal: velen inte resseren zich niet ervoor als een snelweg door een stiltege- bied als Midden-Delfland wordt aangelegd. Onze stuwgroep kreeg pas succes nadat de kan sen voor rijksweg 19 groter werden. Toen schrokken ze in de wijken Groenoord en Holy. Ze zeiden: wat, wordt het hier net zo erg als in Overschie, zo'n autoweg vlak langs je huis? Pas na dat besef kwamen meer be zwaren los en pleiten meer mensen voor handhaven van Midden-Delfland als rustoord." soortgelijk project in Gronin gen gedaan. Zij werken met het motto Stel je het paradijs voor... en maak het dan. Deze slogan (Imagine paradise„.then make it) zal op een poster de werklozen moeten opwekken aan het project deel te nemen. Er wordt gewerkt in het thee huis van het voormalige Volks gebouw aan de Schiedamse- weg. Deze week wordt alleen nog maar gesproken met men sen die aan het project willen deelnemen. Het Hgt in de be doeling om elke werkdag van 's ochtends tien tot 's middags vier uur te werken. De deelne mers kunnen allerlei zaken meenemen, waarvan zij denken dat dit bij het project van nut kan zijn. Ine Hurks (3D is de nieuwe coör dinatrice van centrum De Kreek in Schiedam. Deze week is zij in het wijkcentrum aan de Lange Haven begonnen als op volgster van Gerard Vos, die in juni vertrok naar Gverijsel. De afgelopen tweeëneenhalf jaar heeft Ine sociaal-cultureel werk gedaan in het clubhuis Gou da—West. Daarvoor was zij on dermeer werkzaam in een cen trum voor werkende jongeren in Utrecht. Momenteel woont zij nog m het ZuidhoUandse plaatsje Snelle- rewaard, dat nabij Oudewater ligt. Zodra zij geschikte woon ruimte heeft gevonden, wil Ine wel in Schiedam gaan wonen. Die stad ksnt zij nu nog nauwe lijks. Het beschikbaars tell en vin een krediet van bijna 7,9 miljoen gulden voor het scholencom plex leverde weinig problemen op. Van alle fracties kwamen positieve geleiden over dit complex. Met name het feit dat in het complex openbaar, pro testants-christelijk en rooms- katholiek kleuter* en lageron- derwijs een plaats vindt, oogst te veel lof. Alleen de nestor van de raad, G. Niestadt (VVD), zei geschokt te zijn door de hoge exploitatiekosten. „Ik heb altijd gedacht, dat het rijk dat betaalde", aldus Nies tadt. De peuterspeelzalen vonden de leden van de CDA-fractie te duur. Niet zozeer de stichtings- kosten, maar wel, zo benadruk te fractievoorzitter De Geus en kele malen, de jaarlijkse kos ten. Hij had veel kritiek op het aanbieden van dit soort voor stellen. Naar de mening van De Geus deed hel college wel va ker voorstellen zonder daarvan de gevolgen te hebben overzien. Ook tegen het idee achter de peuterspeelzalen had hij bezwa ren, De Geus die peuterspeelza len voor een belangrijk deel als bewaarplaatsen van peuters be schouwt, zei dat het allemaal veel goedkoper zou kunnen door het inzetten van vrijwilli gers. Hij dacht daarbij voorna melijk aan de moeders zelf. „Dat doet men in Amerika al jaren", aldus de CDA-voorman. Fractiegenoot Pons meende dat drie en een halve ton bespaard zouden kunnen worden door de peuterspeelzalen in twee huizen onder te brengen. De wethou der van volksgezondheid, me vrouw Van Eck-Grootveld, had naar deze mogelijkheid geïnfor meerd. Het bleek echter onmo gelijk te zijn. Zij vertelde even eens dat het peuterspeelzaal- werk in het begin van het ont staan door moeders verricht werd. Dit is volgens de wethou der geen succes gebleken. „Bo vendien", zo stelde zij, „zijn er erg veel werkloze kleuterleid-1 sters en daar moet ook eens I aan gedacht worden". J Met het aannemen van hel voor stel zal Maassluis straks acht peuterspeelzalen bezitten. Me- i vrouw Van Eek deelde mee dat 1 er voorlopig geen geld meer zal j worden uitgegeven voor dit soort projecten, Hoek van Holland - Tijdens de laatste gehouden Hoekse deel raadsvergadering heeft de CDA-fractie een motie inge diend met het doel industrieves tiging in de Hoek af te remmen en over te brengen naar het daarvoor bestemde gebied aan de Prins Hendrikweg, Met na me het aannemersbedrijf Kleij- wegt zag het CDA gaarne naar dat gebied gaaa. Hst bord dat voor deze charmante VW-informatri- ces staat zegt al genoeg: var» vandaag af kan men voor allerlei gemeentelijke informaties ook bij hen terecht. Voor dit doel is de voormalige directeurska mer van het VVV-kantoor veranderd in een klein gemeentelijk voorlichtingsbureau. Wie wat wil weten over inspraakgroepen, raads- of/en commissie verga deringen. huursubsidies, of misschien wel hondenbe lasting.... de WV-informatrices hebben als het enigs zins kan een pasklaar antwoord. Behalve de specifiek gemeentelijke voorlichting kan men ook terecht voor folders en brochures die door de verschillende ministeries zijn uitgegeven en waarvoor vrij grote belangstelling bestaat. Voor de VV-informatrices betekent dit nieuwe werk een uitbreiding van hun taak, want het gewone VVV-werk gaat normaal door. Het kantoortje geves tigd in de Visbank is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9 tot 18.00 uur. - 'M Oil nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd m combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur mi] du nieuwsblad 14 dagen gratis op proa! Ice In combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres Woonpi Te» Deze bon <n open envelop zonder postzegel sturen naar Antwoordnummer 834, Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1