Een automoi reur moet ook weten hoe een auto in elkaar zit Posthoorn pakt Achterhuis aan WINKELEN SCHIEDAM^ 'ÉS MUZIEK EN THEATER IN DE HOEKSTEE Negentig jaar Lief en Vree -l! jliienten .'Niet bereikbaar Lunch concert Gouden echtpaar Het versierd ier Coördinatrices van Stichting Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg: Baas gezocht >ujiiva-OAG g OKTOBER 1976 3 «Vlaardingen - Bij alle Vlaar- i dingse huisartsen kunnen mor- rcn van 13.30 tot 14 uur weer zuigelingen en kleuters gratis worden ingeënt tegen difterie, kinkhoest, tetanus en polio- 3 myelitis (DKTP-prik). 'Aanballen die een half jaar gete- derr-driemaa! werden mgeeni jnoet een vierde injectie worden u gegeven om de verkregen im- fliunitejt voor een aantal jaren te bestendigen. «Ouders die hun kinderen in 19' volledig heten inenten tegen difterie,'.tetanus en pohomyeli- us worden er aan herinnerd, dat dit- jaar een hertnenting moet plaatsvinden. Hierdoor wordt de immuniteit verlengd. Oproepkaarten zijn reeds ver zonden. "Op donderdag 2 december wordt op het inentingsspreekuur ook gelegenheid gegeven voor kos teloze inenting tegen mazelen voor kinderen die in 1975 zijn geboren. Voor deze injectie moet men zich een dag tevoren aanmelden bij de inentingsad ministratie, Mozartlaan 9, tele foon 353500 (Vlaardingen), «Vlaardingen Ton van Duinho- ven en Ina van Paassen zijn a vrijdagavond te zien in het to- neelstuk van Simon Gray niet Bereikbaar (Otherwise Enga- ged). HeL door Londense to- neelrecensenten geroemde en tot het beste van het vorig t seizoen aangewezen stuk wordt vrijdagavond vanaf kwart over acht vertoond in de Stadsge hoorzaal. 'Ton van Duinhoven speelt (uite- 1 raard) de hooffdrol. Hij is Si- mon Hench. Een uiterst vrien- dehjk man, die niet achter 2ijn masker van vriendelijkheid vandaan kan kruipen en daar- door niet bereikbaar is. De an- dere rollen worden vertolkt door, zoals gezegd, Ina van Faassen en Ton Kuyl, Carol van Herwijnen, Linda van VLAARDINGEN - Lauren ce Grottendieck en Brigitte Cloots, beiden coördinatrice van de Stichting Ambulante Geestel i jke G ezondheïdszorg Waterweg Noord, werken met emoties. Die emoties zijn afkomstig van hun clienten, mensen die in geestelijke nood verkeren. Op het Emmaplein 25 in Vlaardingen kan men desge wenst aankloppen om pro blemen te bepraten. Ge tracht wordt op deze ma nier de cliënt uit zijn of haar moeilijkheden te hel pen. Een garantie hiervoor kan natuurlijk niet gegeven worden. Dat is per geval verschillend. Wat voor gevallen krijgen jul lie te behandelen? Brigitte Cloots antwoord: „Laat ik voorop stellen dat het ge bruik van het woord „geval len" hier niet op z'n plaats is We behandelen geen ge- vallen. Clienten komen hier, op eigen initiatief, naar toe Zij vertellen wat hun dwars zit. En wij proberen koste loos om met de betrokke- ne(n) (n) te onderzoeken waar de schoen wringt, wat het werkelijke probleem is en wat "de oorzaak ervan is. Met praten schiet je wellicht iets op, maar het garandeert natuurlijk niks, Maar ja, het is onze taak om de mensen te helpen. Als een oplossing voor het probleem wordt ge vonden, is dat meegenomen. Maar om even terug te ko men. op de vraag: met wat voor problemen onze clien ten komen. Dat kan van al les zijn. Problemen waarom men zich tot ons bureau wendt, komen vaak naar vo ren in de vorm van relatie problemen, in veel gevallen huwelijksmoeilijkheden. Ook personen met een iden titeitscrisis, crises als bij voorbeeld ontslag, overlij den van familielid of vnend, psychosomatische stoornis sen en innterlijke conflicten kunnen tot de cliënten gere kend worden". Laurence Grottendieck noemt een op het eerste gezicht eenvoudig voorbeeld. „Pa en ma hebben ruzie. Elke avond als pa thuiskomt van zijn werk dan scheldt ie Jan tje de huid vol, omdat Jan tje, toevallig, met zijn elle- boogjes op tafel leunt onder het eten. Een simpel pro bleem. Maar toch kan zoiets de emoties hoog doen op laaien als het niet wordt uit gesproken. Pa kan bijvoor beeld al slecht gehumeurd thuiskomen omdat hij op zijn werk overhoop ligt met zijn chef. Die op zijn beurt ook weer mogelijke redenen kan hebben om zich op zijn mindere af te reageren. Aan de andere kant kan ook Jan- tje's stemming erdoor beïn vloed worden. Hij kan op school misschien niet meer zo goed meekomen. En dan kan hij op zijn heurt ook weer met een slecht humeur naar huis komen. Ma zit nu met twee chagrijnen, die haar leven zuur maken. Of tewel: de poppen zijn aan het dansen. Als iemand met zo'n probleem („het is maar een voorbeeld, hoor") komt, dan proberen wij erover te praten. We laten een dient nooit in de steek. Of men komt nogmaals langs of er wordt telefonisch contact opgenomen". Dringen jullie nooit je eigen mening aan anderen op m bepaalde situaties? „Nee, want we weten vaak pas na derhand hoe de vork in de steel zit. Trouwens je zou eventueel wel een mening kunnen opdringen, maar het is nog maar de vraag of die wel op z'n plaats is in zo'n geval. Als je spruitjes lekker vindt, ga je anderen toch ook je wil niet opleggen op dat zij eveneens spruitjes zullen eten". Als je de hele dag geconfron teerd wordt met mensen die het niet meer 2ien zitten, of mensen die in ieder geval met een probleem zitten, dan houdt dat je uiteraard enorm bezig. Kunnen jullie je buiten je werk distantië ren van hetgeen je op je werk meemaakt? Laurence Grottendieck hier over: „Tja, dat is natuurlijk een moeilijke kwestie, want ergens blijft de gedachte toch in je achterhoofd spe len. Maar je kan er gewoon niet aan blijven denken, je moet een middenweg vin den. We zitten wei met één voordeel: we hoeven de pro- Het pand van geestelijke gezondheidszorg aan het Emmaplein blemcn met zelf op te lossen, dat moeten de betrokkenen zelf doen". Onder de Stichting Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg Waterweg Noordvallen twee aparte bureau's. Het eerste is het Medisch Opvoedkun dig Bureau (MOB), het twee de is het Bureau voor Le vens- en Gezinsvragen (LGV). Het MOB wordt ge subsidieerd door de Zieken fondsraad, het LGV krijgt subsidie van CRM en van de gemeente. Omgerekend zijn er tn totaal twaalf full time-krachten aanwezig. „Da's niet veel", vertelt Laurence Grotten dieck. „Maar je moet roeien met de riemen die je hebt. zo luidt het spreekwoord". Het is niet te hopen dat er nu plotsklaps een groot aan tal mensen eens bij ons langs te komen", zegt Brigit te Cloots op een enigszins verontruste toon. „Daarvoor hebben wij te weinig perso neel. Dat hangt uiteraard sa men met het feit dat het ministerie slechts een be perkte subsidie beschikbaar stelt. Méér subsidie krijgen weecht niet Daar lijkt ge woonweg niets aan te doen" Een manier om dit probleem op te vangen is ondertussen gevonden door het preven tief te werk gaan Onder het motto: „Voorkomen is beter dan genezen", heeft men in middels contacten gelegd by scholen, huisartsen en kleu terdagverblijven. ,.Op deze manier kunnen we eerder met problemen worden ge confronteerd Dat bespaart ons een hoop tijd'' AUTOMONTEUR Mensen die op een bui eau voor levens- en gezinsvragen of een medisch opvoedkun dig bureau willen gaan wer ken. moeten terdege zijn op geleid. Brigitte Cloots en Laurence Grottendieck hier over tenslotte „Je moet eerst je eigen problemen doorwerken voordat je je met die van een ander gaat bemoeien Een eenvoudige vergelijking gaat op bij een aankomend automonteur Als iemand automonteur wil worden, zal hij eerst moeten weten hoe een auto in elkaar zit Pas dan kan hu aan de gang". i Dyck, Hans Veerman en Peter t Romer. Karl Guttman heeft voor de regie van het stuk gete- kend. i -Niet Bereikbaar geniet grote be*j langstelling. Het grootste deel' van de plaatsen is dan ook al verkocht. Wil men het stuk zien, dan kan men zich dagelijks van tien tot één en van zeven tot negen uur wenden tot de kassa van Stadsgehoorzaal. Vlaardingen -—Ad Zoutendijk, organist van Grote Kerk te Vlaardingen, geeft morgen van 12.45 tot 13.15 uur weer zijn wekelijkse lunchconcert. Op het programma staan werken van: Dietrich Buxtehude, Jö- hann S Bach, Abraham v.d. Kerckhoven en Louis Mar- chand. Maassluis Het echtpaar Ko- ning-Kuster zijn morgen vijftig jaar getrouwd. Vooruitlopend op deze heuglijke dag heeft me vrouw C. van Dijke-Van Dijk, echtgenote van de burgemees ter, mede namens het gemeen tebestuur, het Maassluise Gou den echtpaar vanmorgen geluk gewenst en de gebruikelijke at tenties overhandigd. Henderikus Koning, die bij de Koninklijke Marine luitenant ter zee Vakdiensten is geweest, werd op 2 juli 1903 te Grams- bergen geboren. Pieternelle Wil- helmina Kuster werd op 23 no vember 1905 te Amsterdam ge boren Het echtpaar heeft in Oost- en West-Indie gewoond en zich in 1968 in Maassluis geves tigd Schiedam Het figurentheater van Jos Spanbroek is zaterdag 9 oktober weer in De Teerstoof. Voor de jeugd ouder dan vier jaar brengt hij 's-middags om half drie het programma „Het versierdier". Kaartjes zijn voor een rijksdaal der per stuk verkrijgbaar bij de VVV en vrijdagavond en zater dag van 13.00 uur af bij de kassa van het theater aan de Nieuwstraat 12. Het Proveniershuis (foto: Theo Böhmers). Schiedam Na jarenlang verval van kGt Achterhuis grijpt de gemeente in. Als cultuurwet houder Herman Posthoorn zijn plannetje mag uitvoeren, komt binnen afzienbare tijd een bi stro of café-restaurant in het staartstuk van het Proveniers huis, dat onder de naam Ach terhuis een droeve klank in Schiedam kreeg. Een school voorbeeld van een besmet woord. Het idee is niet geheel ontsproten uit het brein van Posthoorn. Een bestemming voor het totale Proveniershuis werd voorname lijk uitgedacht door de commis si e Lindenhof/Proveniershuis, die zich op woensdagmiddag 1 september ophief. Die ad hoe commissie, waarin ambtenaren en raadsleden zitting hadden, is één jaar aan het werk geweest om bestemmingen te zoeken voor de twee historische gebou wen: voormalig weeshuis De Lmdenhof op de Lange Achter weg 14 en het Proveniershuis, ingang Overschieseplein, eens een onderkomen voor leprozen, In mei vorig jaar werd die com missie ingesteld. Redenen daar voor waren de ontstellende ver paupering van het Achterhuis en de snelle achteruitgang van het weeshuis, dat leegstond sinds stichting De Lindenhof naar de Lange Haven verhuisde en voor de jongens, die de stichting begeleidde, elders in De Duitse Herder is eigenlijk altijd één van de populairste hondcrasscn geweest. Vele Herders hebben al de hoofdrol gespeeld in diverse films Het komt misschien door zijn mooie kop, die veel weg heeft van de voorvader van de hond, de wolf. De oude Duitse Herdershond werd geken merkt door een zelfverzekerd heid, gepaard aan paraatheid, opmerkzaamheid en trouw aan zijn baas. In de „modepe riode" heeft het karakter ern stig geleden, doordat bij de beoordeling bij tentoonstellin gen onvoldoende aandacht werd geschonken aan de aard van het dier, maar des te meer aan het uiterlijk. De Herder van deze week is een erg aan hankelijk vrouwtje, dat het erg zou vinden wanneer haar baasje haar in de steek zou laten. Toen de foto genomen moest worden, wilde ze ook alleen maar je hand likken en pootjes geven om haar aan hankelijkheid te tonen. Einde lijk lukte het toch een foto te nemen. Wanneer je tegen haar praat, spitst zij de oren en luistert vol aandacht en pro beert te begrijpen wat haar verteld wordt. Wij weten met zo erg veel van haar, want ook zij is weer een zwerver die door iemand naar het Dieren- tehuis werd gebracht Het zal ongetwijfeldwel lukken om voor zo'n bef dier een geschik te baas en bazin te vinden. Tommy, het hondje van vorige week, is ook weer aan een nieuwe bazin geholpen, even als de hamster die een tijdje in het asiel onderdak heeft gekregen. Er zitten m het dierentehuis verder nog twee gecastreerde katers, een kater Van een half jaar en twee poezen waarvan één van 1 1(2 jaar en eéri van 2 jaar. Verder zitten er nog een boxer van ai 8 1/2 jaar. eenbastaard- je van ongeveer 9 jaar en twee dwergpinchers van 6 jaar. Deze week wordt trouwens de lijstcollecte gehouden ten bate van de Dierenbescherming. ADVERTENTIE signalement: Ras: Duitse Herder Geslacht: vrouwelijk Bewaring: kort Kleur: zwart/geel Leeftijd: ongeveer 1 1/2 jaar Schiedam woningen werden ge vonden. In september '75, ruim vier maanden na de instelling, vergaderde de commissie voor het eerst. In de loop van het seizoen kwam men nog vijf a zes keer bijeen. Terloops werd ook aandacht ge schonken aan andere monu menten als het Zakkendragers huisje, dat filmer Jan Schaper van de gemeente huurt op voor waarde dat het pand als soort ontmoetingscentrum wordt geëxploiteerd (hetgeen overi gens niet meer gebeurt, waar door de bewonersvereniging Oude Sluis niet het geringste bezwaar zou hebben als Scha per zou vertrekken; dat vindt trouwens ook een achtergrond in de inzichten van cineasten Jan Schaper en Hans de Ridder met betrekking tot de toekomst van het buurtje Oude Sluis'- Dam, waaraan cle bewoners zich ergerden op woensdag avond 26 mei tijdens een infor matieavond in het huisje, die de gemeente had belegd maar dat terzijde). Uiteindelijk bracht de commissie adviezen uit in een vijftal brie ven aan B en W. Bekend werd dat het Stedelijk Museum mo gelijkheden moet krijgen zich uit te breiden naar een deel van het achterliggende jongensin ternaat dat De Lindenhof was, terwijl in een andere vleugel een- en tweekamerwoningen zijn gepland alsmede vergader ruimte voor de Historische Ver eniging Schiedam. Het Proveniershuis telt reeds wo ninkjes in de zijkanten, al moe ten die officieel eigenlijk ate liers worden genoemd, want in feite staat de gemeente ooglui kend toe dat kunstenaars zich aldaar huisvesten. Deze „kra kers" huren de in totaal 28 hofjeswoningen voor luttele tientjes per maand. Die kleine behuizing zou Posthoorn graag veranderen: door de woninkjes samen te trekken. Met het mi nisterie van volkshuisvesting heeft hij contact gehad. Het plan kwam sympathiek over, ook bij Monumentenzorg met welke rijksdienst, gevestigd in het vroegere Hernhuttershuis in Zeist, nog gepraat moet worden over mogelijkheden voor hore-[ cabazen in het Achterhuis. Si tuering is volgens Posthoorn geen probleem. „Ongetwijfeld zijn particulieren enthousiast te maken voor die ruimte", meent hij. „Het ligt in het centrum, het is te belopen vanaf bus-, tram- en treinhalte en een gigantische parkeerruimte ligt voor de deur". door Kor Kegel Hoeweldie deur, die vormt een probleem waarover Schie dam met Monumentenzorg wil praten. Het Proveniershuis, van 1756 tot 1759 gebouwd als poortgebouw in de Lodewijk XV-stijl, kent alleen ingangen op de binnenplaats, die via de poort is te bereiken. Wel be vindt zich vooraan aan de bui tenkant een deur, maar die geeft toegang tot hel kantoor van de VVV en de Schiedamse Gemeenschap Daarmee houdt het op Posthoorn „Je kunt het straks de bewoners van die nieuwe hol- jeswoningen niet aandoen om alle bezoekers van het horeca bedrijf via de binnenplaats te- laten lopen Dat is namelijk vervelend. Daarom zou aan de buitenkant van het Achterhuis een toegangsdeur moeten ko men, bij de Emmastraat Maar dat kan zomaar met, want het Proveniershuis is een be schermd gebouw. Monumenten zorg zal eisen stellen, aU> toe stemming wordt gegeven een toegang te maken" De wethouder heeft voorts het plan opgevat om via een kanaal de bijzondere gebouwen van Schiedam te beheren en uit te geven Een gemeentelijke afde ling zou het werk m de beklem mings- en aankoopsfeer moeten coördineren. Dat is ook een ge dachte geweest van de commis sie Lmdenhof,'Proveniershuis Tot dusver hepen, die zaken via verschillende diensten m het stadskantoor Hoek van Holland Met een concert, uitgevoerd door leerlingen van het Rotterdams Conservatorium start vanavond het derde seizoen van „In de Wijk gespeeld" in Hoek van Holland. Het culturele circuit van de Rotterdamse Kunststichting brengt dit seizoen nog drie evenementen naar de Hoek. Alle programma's vinden plaats tonum De fluitisten Edo Sant in De Hoekstee aan de Merca- torweg 50. De t legangspnjs voor de voorstellingen van het wijkcircuit bedraagt twee gul den vijftig. Leerlingen van het voortgezet onderwijs kunnen man en Tony Kiesouw en har piste Sa ski a Apon openen de avond met delen uit PEnfance du Christ van Hector Berlioz Diverse andere werken comple teren het eerste programma voor alle vier avonden een ge- Andere programma's van In de combineerde kaart kopen voor vijf gulden. Op het programma van morgen staan vier werken, alle gecom poneerd door Franse componis ten: het wordt uitgevoerd door instrumentale ensembles, die zijn samengesteld uit leerlingen van het Rotterdams Conserva- Wijk gespeeld zijn- zaterdag 23 oktober 's avonds kwart over acht, De Nieuwe Toneelgroep, woensdag 17 november *s avonds kwart over acht, Teres je Rieu, harp en Raymond Del- noye, fluit, donderdag 9 decem ber (weer) 's avonds kwart over acht, cabaret Don Qui shocking Vlaardingen Het Christelijk Jongeren Verbond (CJY) Lief de en Vrede bestaat maandag 15 november op de kop af 90 jaar. Voor het bestuur reden te over om rond deze bijzondere mijlpaal in het christelijk jon gerenwerk een feestprograra- ma op te stellen. Een program ma dat wordt gekenmerkt door enkele hoogtepunten. Aller eerst betreft dat de grote re ceptie op zaterdag 13 novem ber in gebouw Triangel waar iedereen welkom is. Andere hoogtepunten zijn de damsi- multaan met wereldkampioen Harm Wieren» en een schaak- simultaan met de als vijfde geplaatste Cor van Wijgerden. Meer hierover op onze sportpa gina, De festiviteiten vangen reeds aan op zaterdag 16 oktober. Die dag wordt er een autopuzzeltocht voor een project in Ethiopië gehouden. Vrijdag 29 oktober om 8 uur voert de CJV spel- groep Argus in gebouw Trian gel het blijspel De kinderen van Eduard op. De toegang is vrij. Een dag later, zaterdag 30 okto ber, zullen De Pijpers en De Jonge Pijpers een tocht maken door verschillende wijken van Vlaardingen. 's Avonds om lö 30 uur is er m de grote zaal van Triangel een optreden van de groep Tenderfoot. Op de eerste verdieping worden korte films vertoond, terwijl op de tweede verdieping het duo Onix voor het voetlicht treedt. Ook voor de kinderen is veel georganiseerd Zo n» er een te ken- of schilderwedstrijd Vóór 27 oktober moeten de werk stukken worden ingeleverd bij de leiding, of m gebouw Obadja aan de Beukelszoonstraat, Aan de wedstrijd, die tot onderwerp „De activiteiten van de CJV" heeft, mogen kinderen meedoen van acht tot twaalf jaar. Het maximum formaat bedraagt 50 x 60 centimeter. Voor de kinde ren van de clubs wordt ook een groot feest gegeven, en wel op zaterdag G november onder meer in de Lijnbaanhallen. Te vens zal dan bekend worden gemaakt wie do mooiste teke ning of schilderij heeft ge maakt, 's Avonds wordt voor de ouderen een filmvoorstelling gegeven. Welke film vertoond wordt is nog niet bekend

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3