Statenleden bezorgd Midden-Delfland Actie groepen Discussie VRIJDAG 8 OKTOBER 1976 5 Rijksweg 19 Defensiedijk Rondom polderlandschap Midden-Delfland staan flats. De stedendie deze blokken hebben neergezet, kennen vele actiegroepen die zich inzetten voor be houd van dat rustieke oord. Vooral Delft is als mm of meer centraal punt actief Met name in Schiedam brak de strijd pas goed los sinds het conflict Zijdeve'- d/Dielemans. De eerste is wethouder en de tweede heeft alle actiegroepen ach ter zich geschaard. De Samenwerkende Milieu werkgroepen Midden-Delf land zijn: 1. Commissie Natuur en Milieu DelftBizetstraat 23, Delft. Tel. 015-561141. 2. Milieugroep Maasland, Kerkplein 4, Maasland. Tel. 01899-13747. 3. Planwwkel Delft, Lange Geer 66, Delft Tel 015- 141941. 4. Politieke Groep Mrdden- Delfland, Zjoekowlaan 47, Delft Tel. 015-5S6032. 5. Stuwgroep Midden-Delf land Schiedam, Schiet- baanstraat 14, Schiedam (telefonisch via 010-706648). S. Vereniging Milieudefen sie Kerngroep Delft, Vïs- straat 18d, Delft 7. Werkgroep Delfland Vlaardingen/Schipluiden, Trekkade 20, Viaardingen. Tel 010-742598. 8. Werkgroep Midden-Del f- iasid Delft, Oostemde 189, Delft Tel. 015-124552. 9. Werkgroep R 4-19 Rijs wijk, Tubastngel 86. Rijs wijk. W.Werkgroep Zuidbuurt Maassluis, Zuidbuurt 29, Maassluis. Tel. 01899-14396 Deze milieuwerkgroepen werken samen met de stichtingen Het Zuidhol- lands Landschap en Cen trum Milieubeheer Zuid- Holland, de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland (bezit ter van De Vlietlanden m het poldergebied), het Cen trum Technische Milieu kunde van de Technische Hogeschool Delft, de vak groep Landscha psk unde van de Technische Hoge school Delft, de vakgroep Landschapskunde en Eco logie van de TH en de vak groep Civiele Planologie van die hogeschool, de werkgroep Oud-Schiplui den, de Historische Werk groep Maasland en Werk groep Oud-De Lier. In het Stedelijk Museum in Schiedam (Hoogstraat 112) begint om half acht van- avond een discussie over Midden-Delfland. Daar naast kan men informatie krijgen over dit landelijke gebied en over de bedrei gingen ervan, zoals rijks weg 19, defensiedijken, wo ningbouw in Schiedam- Noord en de Broekpolder in Viaardingen, gemotori seerd vaartuigenverkeer op de vlieten en vaarten, op- spui tingen van havensiib, enzovoorts De gespreksavo'nd is onder deel van de tentoonsteUing Midden-Delfland, die in het museum tot en met zondag wordt gehouden en eerder al in Maasland en Viaardin gen was te bezichtigen. De expositie wordt gezien als de officiële start van de inspraakprocedure, die op verzoek van Gedeputeerde Staten werd georganiseerd door de Provinciale Raad voor Ruimtelijke Ordening (de PRRO) in samenwerk ing met Werkgroep Mid den-Delfland Delft en de Planwinkel Delft Door die procedure krijgt de bevolking in en om Mid den-Delfland gelegenheid om wensen, knelpunten en ideeën naar voren te bren gen over de reconstructie van het gebied. Dat is voor al mogelijk in de werkgroe pen, die in de tweede fase van het project aan de slag gaan. Tijdens deze discus siefase zullen instellingen, organisaties en gemeenten met behulp van vragenlijst en worden verzocht wensen en ideeën naar voren te brengen. Maandag verhuist de ten- toonsteiing naar de Markt in Delft, waar deze exposi tie vanaf dinsdag te zien is. Daarna gaat hij nog naar Schipluiden. Twijfels in Provinciale Staten, Aanleiding; het besluit van maandag 27 •september van de Schiedamse gemeenteraad om in wijken Woudhoek en Spaland ten minste vijfduizend woningen neer te zetten. Drie statenleden hebben het college van Gedeputeerde Staten schriftelijke vragen gesteld, waarin zij twijfelen aan een argument van Ben W van Schiedam dat tot het raadsbesluit leidde. Het drietal vreest voor Midden-Delfland. Het argument was, dat hel raadsvoorstel overeenkomstig de uitdrukkelijke wens geschiedde van minister van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting drs. Hans Gruijters <D'66), die ook steun verwacht van andere leden van kabinet-Den Uyl in de stelling, dat het tal van vijfduizend uitgangspunt dient te zijn. „Heeft het college van GS redenen aan te nemen, dat door Kor Kegel dit argument op waarheid berust?" is één van de vragen van het drietal: de PPR-leden drs. Kees Tilanus uit Woerden en Gidi van Dongen uit Gouda en PSP-lid Lieke Blaauw uit Schiedam. Van GS willen zij voorts weten, of dat college zich bij het beoordelen van het toekomstige bestemmingsplan voelt gebonden aan het besluit van de Schiedamse raad. De ontwikkeling van de twee genoemde wijken had beter kunnen worden afgewogen, vinden de drie statenleden die daarin de mening delen van zestien van de vijfendertig raadsleden uit Schiedam: de elfkoppige CDA-fractie, afgetreden wethouder Hans van der Wilk (PPR) en de dissidenten van de PvdA: Jaap de Visser, Yvonne Siljee, Geert van der Linden en Nikolaj Dielemans. De laatste is stedebouwkundige en tevens de grootste opponent van wethouder voor stadsontwikkeling ir Chris Zijdeveld. Deze bewindsman heeft haast willen maken: als dit jaa nog de eerste paal voor het 5000-complex wordt geslagen, is de door Gruijters beloofde subsidie groter. Mevrouw Blaauw, wier echtgenoot Riso actief lid is van de Schiedamse Stuwgroep Midden-Delfland, en haar collega's Tilanus en Van Dongen zijn van oordeel dat het raadsbesluit voorbarig is genomen. Volgens hen had zulks moeten gebeuren in het kader van. normale procedures van de ruimtelijke ordening, met voldoende aandacht voor structuur- en bestemmingsplannen, waardoor inspraak van de bevolking was gegarandeerd. Nagelaten is, menen de drie, om de wens van vijfduizend woningen af te wegen tegen de ontwikkeling van een verantwoord leefklimaat binnen de betreffende wijken en met betrekking tot aspecten van natuur- en landschapsbehoud. En met die opmerking, zijn we aangekomen bij Midden-Delfland. Vanuit Delft opereert een kerngroep van vereniging Milieudefensie. Die schreef op 22 oktober 1974 en op 11 februari en 11 juni 1975 brieven aan drs. Tjerk Westerterp, minister van verkeer en waterstaat De drie geschriften handelden over een overheidsplan om de verbinding van Hoogvliet - via de Beneiuxtunnel - met Viaardingen en Schiedam door te trekken tot Rijswijk, waar nabij vliegveld Ypenburg aansluiting zou worden gevonden op rijksweg 4 naar Amsterdam. Die nieuwe weg was gepland langs Schiedam-Groenoord en Viaardingen-Holy en langs de dorpjes Negenhuizen. Schipluiden, 't Woudt en Den Hoorn, ten westen van Delft - met andere woorden, dwars door Midden-Delfland. Op 6 februari van dit jaar kwam het antwoord van de minister. „Eén van de uitgangspunten in mijn beleid is het streven naar nog een plan, dat niet af is. Namelijk om - ondermeer langs de Vlaardingse Vaart - defensiedijken aan te leggen, ook wel genoemd reserve - of compartimenteringsdij ken Het doel is tweeledig. Zo'n dijk wordt door voorstanders uitgelegd als strategisch middel in tijd van oorlog. Daarom de naam: defensiediik. Het andere nut heet te zijn, dat bij eventuele dijk- of duindoorbraak andere barrières dieper in het land mogelijke overstroming van een groot gebied tegenhouden. Ook daarbij wordt wel gedacht aan oorlogsgevaar; een simpele bom kan die dijkbreuk uiteraard veroorzaken. Vandaar de naam: reservedijk. Compartimentering betekent niets anders dan het door middel van een stelsel van dijken in hokjes verdelen van het land. Het plan bestaat, dus bestaan volgens een kosmische wet ook tegenstanders van dat plan. Zij vinden het effect ervan verre van waarachtig. Gezocht zelfs. Zij worden door „de andere kant" ook wel idealistisch genoemd. Opvallend is, dat met name PPR en PSP bezwaren koesteren tegen die dijken. Juist vanuit die partijen komt veel sympathie voor de milieuwerkgroepen, die zich op Midden-Delfland richten. Een niet gering bezwaar tegen defensiedijken in deze streek is vervolgens het gegeven, dat zo'n kilometerslange verhoging van de grond het landschappelijk karakter van Midden-Delfland zou verstoren. Actiegroepen geven op zwartwit-foto's van de polder de geprojecteerde dijk somtijds aan met een felrode streep. Als schrikbeeld. Bijvoorbeeld is dat het geval op de tentoonstelling Midden-Delfland, die op touw is gezet door de Planwinkel Delft, reeds in Maasland en Viaardingen te zien was en op het een grofmazig autosnelwegennet, waarbij de voorkeur wordt gegeven aan verbreding van bestaande wegen boven aanleg van nieuwe wegen," schreef de minister weliswaar maar „inverband met de aanliggende bebouwing in Rotterdam en Delft is verbreding van rijksweg 13 van Rotterdam naar Den Haag niet mogelijk, zodat aanleg van rijksweg 19 noodzakelijk is om dat zwaar belaste traject te ontlasten". Westerterp voegde daaraan toe dat, als rijksweg 13 zelfs zou kunnen worden verbreed, dan toch een minder gunstige verkeersdeling s zou ontstaan-voor de Ruit om Rotterdam en het Hoefijzer van Den Haag. Hij vindt het voordeel van rijksweg 19, dat door een aantrekkelijker Beneiuxtunnel de zwaar belaste Van Brienenoordbrug in Rotterdam minder verkeer zou krijgen te verwerken. Langzaam maar zeker kwamen de laatste jaren werkgroepen naar voren, die de minister fel bekritiseerden. Volgens hen werd vergeten het aspect van toenemende behoefte aan recreatie buiten de stad. En waar kan dat in dit deel van de Randstad beter dan in het polderlandschap van Midden Delfland? (Nota bene{ het strand telt niet mee, want de werkgroepen schuwen massarecreatie. Integendeel, zij zien Midden-Delfland liefst autovrij en willen de landwegen aldaar voornamelijk geschikt maken voor fietsers en wandelaars.) Bij het gros van de omwonenden van de polder ontstond dat besef ogenblik in Schiedams Stedelijk Museum te zien is. Havensiib Wat een verwoesting betekende voor het unieke polderlandschap was opspuiting van havensiib in vooral de Broekpolder in Viaardingen en langs de Woudweg in Schiedam. Daardoor werd bruikbaar land vernietigd. Land, dat werd gekenmerkt door een rijke flora, karakteristieke bebouwing (oude dijkhuizen en boerderijen met erfbeplanting) en vele soorten vogels (weidevogels in het reservaat Holierhoeksepolder ten oosten van de Vlaardingse Vaart en eenden - zoals de smient - tussen de Mandjeskade en de Groeneweg en langs de Zweth). Een conclusie van dr W. van Driel van het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid was pijnlijk. In een verslag aan ing. J. Molenaar van gemeentewerken Viaardingen maakte hij op 15 juni melding van een groot gehalte aan metalen (vooral giftig cadmium) in de grond van de Broekpolder. Dat betekende opschudding. Het nuttigen van groenten en aardappeltjes, die op die plaats waren gegroeid, werd afgeraden en het verder aanlegger» van volkstuintjes kon men wel vergeten. De grote kansbestaat voorts, dat over onbepaalde tijd een aanzienlijk deel van de opspuitingen overbodig blijkt. Nog een klein facetje, hinderlijk voor liefhebbers van een rustig landschap maar in elk geval te verhelpen, is de herrie afkomstig van motorvaartuigen. Hoogheemraadschap Delfland voert het vergunningenbeleid en kwam reeds tot de conclusie, dat de vlieten inmiddels overbevolkt v/orden door varende recreanten. Bovendien komt het .wild' aanmeren steeds vaker voor en is sprake van afkalving van de oevers. pas werkelijk, toen de kansen voor rijksweg 19 groter werden en zij inzagen dat een deel van die weg vlak langs rijen flats in Groenoord en Holy zou lopen. Hoe legde Bert Haan, bestuurslid van Stuwgroep Midden-Delfland Schiedam, dat uit? Hij vertelde deze week: „Toen schrokken ze. Ze zeiden: wat, wordt het hier net zo erg als in Overschie, zo'n autoweg vlak langs je huis? Nee, dat willen we niet!" Motieven om tegen aanleg van rijksweg 19 te pleiten drongen op den duur door tot in de Tweede Kamer. Die besloot op woensdag 22 september om nog niet in te stemmen met aanleg. Bij behandeling van het wetsontwerp voor reconstructie van Midden-Delfland wezen de vier progressieve partijen en de CPN de weg volledig van de hand, terwijl de confessionelen aandrongen op een nieuwe studie die over een jaar moet zijn afgerond. Uiteindelijk ondertekenden PPR, D'66, DS'70, WD en de christendemocratische fracties de motie-Voortman (PvdA), waarin wordt gesteld dat de werkzzamheden aan de weg moeten worden opgeschort en dat eerst andere mogelijkheden worden onderzocht Men is ervan uitgegaan, dat Midden-Delfland sinds 1968 een zogenaamde bufferzone is, die beschermd dient te worden. Toch worden de recreanten bedreigd. Door ook nog andere gevaren. Naast meer bebouwing in Schiedam-Noord en aanleg van rijksweg 19 bestaat

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5