Actie Walter dreigt te mislukken situatie in metaalsector verslechtert Raad akkoord met Overheid-Burgerif nota Krakers moeten uit dijk woning met alternatieven woonwagenkamp Schiedammer vindt middeleeuwse vloer Reuzen - meloen Werkloos - heid nam iets af In»! Van der Wilk in seniorenconvent Meer discussiestuk dan beleidslijn AUTOBEDRIJF ERTAN Gusto- directeur stapt op na onenigheid Zijdeveld ziet 't in Scbiedam- Noord wel zitten Meer parkeer ruimte bij Van 't Hoffplein Herverdeling stemdistricten SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag 14 oktober 1976 ONAFHANKELIJK DAGBLAD .101ste jaargang no. 256814 PAGINA'S Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 141144 SCHIEDAM EN KETHEL oiiitiiigiiiiiiitiB'i'iiiiiiit''ia''ii'''i'iiiiit'u'i'iiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiniiiiiitiiiiiiiiiniiiiiiniiiiii]iiiiiiiiiiiliiii[iiiiiimiiiiil|iiiiiinftlmll[iiiiniMiiiiiiiillniiiiii;iiiiil|liiimiiiu»aiimilwm»iilf)itiillil. de kinderen van de Pax Chris- tibasisschool in Vlaardingen keken wel even vreemd op toen meester Mineur een enor me vrucht de klas binnenzeul- de. De vrucht mag best een wondertje van de natuur ge- noemd worden, want meloe nen met een omtrek van maar liefst één meter veertig en een gewicht van 20 kilo kom je niet dagelijks in de groen te- winkel tegen. KwekerTheo Mineur had er dan ook de zware sjouw graag voor over om zijn leerlingen de reuzen- meloen te tonen. Toch heeft ook hij verbaasd gekeken toen één van de ge zaaide meloenzaadjes in zijn volkstuintje zo uit zijn krach ten groeide, te meer daar'an dere zaadjes uit het zelfde pakje het niet verder brachten dan zes kilo. -j iiiiiiiiitiiiitin!iiiiiiii!iiitiiii!iitiiiiiiiiiiiHiiniiri!timii!iiiiiiinfiii«iHiiiiifitiiiijtsitii!ii!iijiiiii!iiiiiiiiiiiiniininii!iHiiiiiimHiHinimiiiHiiiuimttiiitiii!iniiiiiiiiiiimuititiiiimtiniiiiiiiiiimmiiiiiiin!inmiir Vlaardingen Mevrouw G. van Hoeven-Huyssteden de Wit uit Rotterdam zit in de put Haar actie om 25.000 gulden bijeen te krijgen voor de in Polen gevangen gehouden VJaardingse stu dent Walter de Ling stag neert. En juist gisteren nog ontving de moeder van Walter een in het Duits ge stelde brief van de Poolse autoriteiten om zo spoedig mogelijk het geld, dat als borgsom moet dienen, over te maken. „Maar die vijfen twintigduizend gulden zijn er bij lange na niet", zo zegt de Rotterdamse. „We hebben slechts vierduizend gulden binnen1'. Via de afdeling voorlich- ting van de gemeente Rot terdam vernam zij dat B en W niets voor Walter kunnen doen. Wel adviseerde het college aan mevrouw Van Hoeven contact op te ne men met de Rotterdamse ombudsman M. J. Hoek- van Dijke. Deze is echter nog op vakantie. „Goed be doeld, hoor", zo zegt de ac tievoerster, „maar we heb ben geen tijd." Een spontaan idee had overigens de eigenaar van een patathal in de Roden rijsestraat in Rotterdam. Deze heeft een grote bus op zijn toonbank gezet met daarop de tekst „Voor Walter". De Stichting Sociaal Cultu reel Werk Vlaardingen-Ho- ly heeft inmiddels stencils laten drukken met daarop een oproep mee te doen aan de actie. Deze brieven zijn verzonden naar onder meer de Sociale Academie in Rotterdam (de school waarop Walter zit), de voet balvereniging De Zwalu wen en de plaatselijke ker ken. Wie geld wil storten ten bate van Walter de Ling kan dat doen aan: ABN Rotterdam, Postrekening 709, tn.v. J. P. van Hoeven, rekeningnummer 503429945. Op de over- schrijvingskaart moet ver meld staan: Actie Walter de Ling. Waterweggebed Waterweggebied Hoewel de werkloos heid in het gebied Nieuwe Watérweg Noord met 46 is gedaald is de werkgelegenheidssituatie van de slagader van onze nationale economie allerminst rooskleurig. Met name in de metaalsector vallen harde klappen, een gevolg van de slechte situatie in de scheepsbouw. Ih totaal stonden in september 3326 werkzoekenden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Schiedam ingeschreven. Bij de mannen nam de werkloosheid af met 69; bij de vrouwen was er echter een stijging te zien met 23. „Globaal gesproken kan men stellen dat in de "metaal het aanbod tweemaal zo groot is als de vraag". Gematigd optimistisch gestemd is de heer Harberts over de bouw. echter van mening dat er wei nig tekenen zijn dat de werkge legenheid zich binnenkort gun stiger zal ontwikkelen: „De sterke economische positie die het gebied Nieuwe Waterweg Noord als deel van Rijnmond tot voort kort (landelijk gezien) innam, is aanzienlijk verslech terd; misschien zelfs wel blij vend verslechterd. De jeugdwerkloosheid onder de mannen daalde met 57 tot 433; bij de vrouwelijke jeugdwerklo zen was er een daling met 36 tot 329; Deze cijfers zijn te dan ken aan vermindering van het aantal ingeschreven schoolver laters. Van hen hebben er of ."jwerk gekregen, of zijn weer maar school gegaan. In een toelichting op de werkloos heidscijfers zei directeur drs. H. J. Harberts van het GAB dat hij zich ernstig zorgen maakt over de situatie in de metaal. Schiedam Alle factievoorzittes uit de Schiedam se gemeente raad zien gaarne de PPR-een- mansfractie Hans van der Wilk naast zich vertegenwoordigd in het seniorenconvent, zoals met name CDA-fractïeleidster Rie tje Taverne de raadscommisse voor algemene en bestuurlijke zaken noemt. In die commissie ABZ zitten alle fractievoorzit ters, sommigen met aanhang, maar alleen Van der Wilk is nog niet officieel benoemd, se dert zijn aftreden als wethou- „Gunstige berichten uit de me taal' zijn bij ons helaas uiterst Gezien zijn algemene informaties zeldzaam geworden", zo zei hij. is de directeur van het GAB Tussen september 1975 en sep tember van dit jaar is het aan tal arbeidsplaatsen in dit ge bied met 600 toegenomen tot 2200. Ook de toekomst In de Thans staan veel ingenieurs, con- bouw ziet hij nog met enig opti- structeurs, machinebankerkers misme tegemoet pijpen- en verwarmingsmon teurs, lassers en elektromon- teurs bij het GAB ingesehre- Schiedammer Brongers bij de pas blootgelegde midde leeuwse vloer in zijn kelder aan de Dam. der voor communicatie-, wijk en jeugdzaken. Als binnenkort de bijbehorende raadscommissie, in de ambte narij aangeduid als RCWJ, mocht worden ontbonden (het geen vooral PvdA en CPN wil- fn' T^far de PPR niet terwijl ae WD het nog niet weet), dan voor elke commissie door de Partijen worden bekeken hoe de samenstelling moet worden. Se samenstelling in enkele gevallen verandert, staat vast. uommisseleden van de RCWJ moeten, als die commisse wordt opgeheven, worden onderge- Mach, bij andere commissies, van der Wilk, die als fsactielei- «er met automatisch lid kan worden van ASZ, kan dan wor- benoemd tot lid van die -rj advertentie. l voor botrouwpmro occasions*'/ W. Deventer&traat 17 •A Schiedam f Tel. 26.53.25 1 Koopavond geopend ï.v Leo en Lies Koetssnruyter. Vlaardingen Leo en Lies Koetsenruyter moeten morgen de gekraakte dijkwoning aan de Vlaardingse Vaart verlaten. Burge meester Kieboom heeft aan het pas getrouwde echtpaar een brief gestuurd, waarin staat dat zij het pand moeten ontruüpen. Vorige week wqrd het pand aan de Trekkade nummer 8 door het Vlaardingse echtpaar gekraakt. Al geruime tijd geleden was het tweetal beloofd dat het de eerste gegadigde zou zijn voor het huisje. Maar steeds stuurde de gemeente hen met een kluitje in het riet. Wethouder Rien Bovenberg heeft intussen de toezegging gedaan dat Leo en Lies Koetsenruyter een bovenhuis in de van der Duyn van Maasdamlaan kunnen krijgen. „Maar we blijven natuurlijk veel liever hier zitten", 2egt Leo Koetsenruyter. „Tenslotte hebben we er twee jaar lang op gelet, dat de dijkwoning niet werd gesloopt door de jeugd. Het hoeft toch geen tweede Ijsselhoeve te wor den". Vlaardingen De nota Overheid- Burgerij, die onlangs versche nen is, zal meer als discussies tuk dienen dan als beleidsuit gangspunt Dit werd gister- avond duidelijk tijdens de der de avond dat de Vlaardingse raad bijeen kwam om de om vangrijke agenda af te werken. De VVD bleek de enige partij die de nota vrijwel zonder kritiek met gejuich ontving. Ook del andere fracties waren verheugd' met het verschijnen van het stuk, maar zij plaatsten toch een groot aantal vraagtekens bij de waarde van de nota. Het college had na een aantal bes handelingen van de nota in ver schillende commissies het stuk ai als vertrekpunt bestempeld. WD-er Floor Quast sprak de mening uit dat de nota bedoeld is om een aantal gedragslijnen aan te geven. Hij was van me ning dat de nota niet als een spoorboekje kon worden ge hanteerd. De progressieven in de raad, Pv- dA en PPR, drongen bij monde van Hans Versluys en Willem Kwakkelstein aan op bijstellen van de nota. Met name het on derdeel inspraak, eindigend in een zestal vuistregels, was naar hun mening onvoldoende uitge werkt. Dit te meer omdat over het begrip inspraak geen uit spraak wordt gedaan, zo merk te Versluys op. Jelle Wijnstok (PCG) vond de no ta niet ver genoeg -gaan. Hij vroeg zich af waarom niet een hoeveelheid vuistregels als ver ordening was aangeboden. Dat zou meer zekerheid geven. Ver der vond hij de nota onvolledig door het ontbreken van analy ses. „Er zijn veel algemene din gen aangegeven", aldus Wijn stok, „naar onze smaak te veel algemeenheden en vaak niet be- trokken op de Vlaardingse si tuatie". Wijnstok wilde de nota daarom als discussiestuk beoor delen en dus voor kennisgeving aannemen. Dit werd door de SGF/GPV-fractie ook inder daad gedaan. Zij stemde tegen de aanbevelingen. In de beantwoording door het college verwees wethouder Rien Bovenberg voornamelijk naar volgend jaar. Dan zou al les wel bijgesteld worden en konden alle belanghebbenden op de nota inspreken. Het was voornamelijk aan een lang en vlammend betoog van burge meester Wun Kieboom te dan ken dat de raad zich vervolgens probleemloos achter de aanbe velingen in de nota schaarde. Schiedam Opnieuw zijn aan de Dam in de binnenstad archeo logische vondsten gedaan. In het huis van de familie Bron gers, waar in juni eeuwenoude fundamenten en aardewerk- scherven werden gevonden, zijn nu een middeleeuwse vloer en resten van een ongeveer even oude boot gevonden. De vondsten kwamen aan het licht bij het uitbreken van de keldervloer. Zestig centimeter onder de marmeren vloer stuit te de heer Brongers onlangs op een plaveisel van broze midde leeuwse bakstenen met een lengte van ruim dertig en een breedte van vijftien, centimeter. Deze zogenaamde kloostermop pen-vloer is bewaard gebleven over een oppervlakte van drie bij vijf meter. Een gedeelte is in de achttiende eeuw uitgebro ken voor de aanleg van een diepe waterput, die is opge bouwd uit gele steentjes met een lengte van zeventien centi meter, zogenaamde ijsselsteen- tjes. Binnenkort zal de middeleeuwse muur worden gesloopt Op die plaats moeten leidingen komen voor een nieuwe badkamer. Al leen de hele kloostermoppen, zullen worden bewaard. Wel overweegt de bewoner van het fraaie pand het plan om een 1 versiering van aardewerkrepen, die in het oude loopvlak is aan gebracht in z'n geheel eruit te lichten. „Het liefst zou ik de hele vloer bewaren, maar dat is helaas onmogelijk," meent de heer Brongers. Bij het aiopen zal waarschijnlijk een nog oudere kloostermop- penvloer te voorschijn komen. Twintig centimeter onder de rand van de nu gevonden vloer is daar al een gedeelte van te zier». Het geheel ligt in het mid den van de grote kelder. In het achterste gedeelte zijn in jurti reeds' brede middeleeuwse fun damenten gevonden. Archeologen van de Rotterdamse Oudheidkundige dienst stuitten teen in het voorste gedeelte op sporen van de brand, die in 1428 een groot gedeelte van Schiedam verwoestte. Verder kwamen een kreekje, een steeg je en veel oude aardewerk- scherven aan het licht. Tot grote verrassing van de heer Brongers zijn ongeveer een me ter onder de fundamenten van de huidige voorgevel ook resten van een middeleeuwse scheeps wand gevonden. De drie plan ken, die over elkaar ofwel „ovemaads" aan elkaar beves-* tigd waren, dateren volgens oudheidkundige C. Hoek uit het eind van de dertiende of het begin van de veertiende eeuw. Waarschijnlijk zijn zij op deze plaats, één van de oudste plek jes van Schiedam, gebruikt als huiswand of plankier. „Dat is heel normaal. Dat gebeur de wel meer," aldus Hoek, „vroeger was men. wat zuiniger en gebruikte bepaald materiaal meer dan één keer." Schiedam Onenigheid over modernisering heeft ertoe ge luid dat dr. ir. L. A van Gunste- ren afscheid heeft genomen als algemeen-directeur van IHC- Gusto in Schiedam. Ir. J. Sjou- ke zal hem op de werf aan de Maasdijk opvolgen. Samen met de heer J. D. Bax maakte deze reeds deel uit van de directie- Directeur Van Gunsteren ver schilde sterk van mening met de directie van het moederbe drijf IHC-Holland in Rotterdam over het investeringsbeleid. Hij wilde meer investeringen in de werf die volgens hem sterk is verouderd. Op eigen verzoek is de heer Van Gunsteren ontslag verleend. Schiedam Aan de bewoners van het woonwagenkamp gaat wethouder Eef Collé begin vol gende week twee alternatieven voorleggen voor de recon structie van het kamp. Op aandrang van de PvdA-er Ruurd van der Veer zullen daarbij twee leden van de raadscommissie voor sociale zaken aanwezig zijn, namelijk Jo Ou wens (PvdA) en Els Heli- wig (CDA). Over de twee alternatieven doet Collé nog geheimzinnig. Tijdens de openbare vergade ring van de commissie voor sociale zaken en volksgezond heid wilde hij ze gisteravond nog niet zeggen. Noch aan de leden van deze commissie, noch aan de twaalf bewoners van het woonwagencentrum aan de Schiekade die op deze bijeenkomst aanwezig waren en die nadrukkelijk vroegen om/nu al met de plannen op tafel te komen. Bij sommige bewoners wekte dat de indruk dat de alternatieven in het ge heel nog niet rond zijn. Wel stelde Eef Collé dat wet houder Chris Zijdeveld van stadsontwikkeling zeer zeker bereid is om bij de ontwikke ling van Schiedam-Noord re kening te houden met huisves ting van woonwagenbewoners. „De keerzijde van deze me daille is echter dat we van het woonwagenschap en het mi nisterie in ieder geval vijftig standplaatsen moeten handha ven en die zelfs binnen tien jaar moeten uitbreiden tot vij fenzeventig", aldus de commu nistische wethouder. „Daar komt ook nog bij dat wanneer de woonwagenbewoners in huizen gaan wonen van het rijk geen subsidie meer is te verwachten. De bewoners moeten dan de volledige huur betalen. Indien ze dat niet kunnen zal de gemeente moe ten inspringen". Iets dat door Van der Veer in twijfel werd getrokken omdat volgens hem de regering juist pleit voor integratie van de woonwagenbewoners. Schiedam Bij de reconstructie van het Van 't Hoffplein zullen meer parkeerplaatsen worden aangelegd. De werkzaamheden die een dezer dagen beginnen zullen dertien weken in beslag nemen. De buurtbewoners zijn hier pas over ingelicht door een stencil dat huis-aan-huis is verspreid. Op dit formulier valt tevens te lezen dat er bij het plein in Schiedam-Oost een viertal ver keersdrempels zullenworden aangelegd. De heuvels die op het plein komen zullen iets wor den verlaagd omdat is gebleken dat kleine kinderen anders moeilijk het speelterrein opkun nen. Nieuw is ook de plaatsing van twee lichtmasten. Maassluis Het Maassluise colle ge van burgemeester en wet houders heeft in verband met- de toename van het aantal kies gerechtigden besloten tot her- verdeling van de stemdistricten. Het aantal van deze districten is gebracht van 20 op 22. Door her geringe aantal kiezers op het Hoofd (zo'n 430) is het stemdis- trict in die wijk vervallen. Aan de Haydnlaan.-'de Vincent van Goghlaan en in de Steendijk- polder worden nieuwe stembu- reau's gevestigd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1