Rijksweg 19: politieke touwtrekkerij 'Midden Del11laiad onderschat' Rioolwater wordt schoon Bestrijding van stikstofoxyde Auto dieven gepakt Provinciale raad tegen bouwplan Schiedam-Noord ner Gruyters zwicht voor kritiek: *'t Lichaam Agressie laait op WETHOUDERS PER TOr.RBEURT NAAR SCEIED AM-ZUID Tweede Kamer schrikt van Westerterps dreigende vuist VERMANING DRIELEDIG IS SU1 li in UITBREIDEN PROBLEMEN GEEN OFFER REGIONAAL AUTOBEDRIJF ERTAN Installatie in 1979 klaar Wethouder trekt verlof van bedrijfsleider in SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag 21 oktober 1976ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no. 25686 _s PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 266091 - redactie 262566 - klachtendtenst K4144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Twee autodie ven zijn door de Vlaar- dingse politie aangehouden. Het zijn de 22-jarige P. A. G. v. G. uit Den Haag en de 23-jarige A. de J. uit Maassluis. Het tweetal pleegde de diefstallen in de periode van 15 september tot 15 oktober van dit jaar. Het duo ontvreemdde een Re- r" na uit personenwagen ter •'-waarde van 28.000 gulden 'uit een garagebedrijf aan de Marconistraat te Vlaar dingen» een Fiat 128, een Toyota en een Zastava uit een garagebedrijf aan de 5e Industriestraat te Vlaardin gen, een Austin Allegro, een Austin Maxi uit een garage jn 's-Gravenzande en een MG in Den Haag. Voorts maakte het dievent- weetal zich schuldig aan een diefstal van sieraden en girobetaalkaarten in een woning te Oostvoome. De waarde van deze buit be droeg 2.200 gulden. Uit een garagebedrijf in Gouda werd voor 3.600 gulden aan autoradio's en geld buit ge maakt. De beide mannen zijn inmid dels voor de officier van justitie geleid. Delft/Den Haag Rijksweg 19 dreigt de inzet te worden van een politieke touw trekkerij. Een dreigende vuist van minister Westerterp (verkeer en waterstaat) aan het begin van deze week deed de meningen van de leden der Tweede Kamer voor de derde keer in enkele weken omslaan als een blad aan een boom. Thans houden de voor- en tegenstanders van de weg die de Benelux- tunnel met Rijswijk via Delft-West dwars door Midden-Delfland, moet verbinden, el kaar in evenwicht Nauwelijks een maand geleden leek de aan leg van rijksweg 19 een onafwendbaar project. Tot de motie van het PvdA-kamer- lid A. JT. Voortman werd ingediend. Behal ve de PvdA werd deze motie ondertekend door ARP, PPR, KVP, DS'70, D'66, CHU, PSP en VVD. Deze partijen gaven door hun ondertekening te kennen dat de aanleg van de weg moest worden opgeschort omdat deze schade zou toebrengen aan het land schap van Midden Delfland en bovendien de reconstructie van dit gebied in de weg zou staan. Toen was daar plotseling de vermanende- vinger van Westerterp. Hij sloeg de kamer leden om de oren met de argumenten dat er al 45 miljoen in de rijksweg was geïn vesteerd en dat niet aanleggen zou beteke nen dat er pressie wordt uitgeoefend op de realisering van rijksweg 3 (Rotterdam- Amsterdam). Het was niet vergeefs. De VVD schaarde zich vervolgens weer una niem achter de weg en een gedeelte van het CDA volgde dit voorbeeld. Met als gevolg dat het met rijksweg 19 weer alle kanten op kan. Tijdens de voortzetting van de debatten gisteren in de Tweede Kamer over de reconstructiewet Midden Delfland werd onder meer over de rijksweg gespro ken. De bewindslieden (minister Gruyters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, staatssecretaris Meijer van erm en minister Van der Stee van landbouw en visserij) noemden de functie van rijksweg 19 in hun antwoorden opkamervragen, drieledig. Een schakel inde verbinding Amsterdam-Den Haag-Rotterdam-Noord-Brabant en België (nationaal gezien), een belangrijke verbin ding tussen de Haagse en Rotterdamse agglomeratie (regionaal) en een ontsluiting voor het gebied waarin de weg is gelegen (lokaal). Zij menen ook dat de rijksweg 13 (Den Haag-Rotterdam) te zwaar is belast en vrezen dat dit zonder rijksweg 19 slechts zal toenemen. „Uit oogpunt van verkeers veiligheid is vergroting van de wegcapaci teit tussen Den Haag en Rotterdam gewen st", aldus Gruyters. Hij voegt er echter aan toe dat verbreding van de rijksweg 13 „zeer grote bezwaren" zijn verbonden: bebou wing in het Rotterdamse översehie zal moeten worden gesloopt, het recreatiege bied De Delftse Hout zal sterk worden aangetast en de hinder voor de bebouwing bij het Delftse deel van de weg zal toene men. „Kortom", Iaat Gruyters weten, „een verslechtering van het woon- en leefmilieu van de desbetreffende woongebieden in Delft en Overschie". De voorbereiding van het wegvak Delft-Rijs- wijk is op papier in een vergevorderd stadium. Om tegemoet te komen aan de bezwaren van het Delfts gemeentebestuur tegen een afzonderlijke openstelling van het wegvak Vlaardingen-Delft, is besloten de uitvoering zó te plannen dat de hele weg tussen Vlaardingen en Rijswijk in één keer wordt opengesteld. Delft vreesde een te zware belasting van de provinciale weg 15. Resultaat is dat onder meer nog niet is gestart met de verharding van dat deel van rijksweg 19 tussen Vlaardingen en Delft. Over de eerder genoemde motie van het kamerlid Voortman is nog niet gestemd. De regering meende dat dit beter kan gebeuren tijdens de begrotingsbehandelin gen van het Rijkswegenfonds in de Vaste Kamercommissie voor Verkeer en Water staat of in de Tweede Kamer (respectieve lijk 18 en 26 tot en met 28 oktober). Schiedam De Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening probeert bouw van vijfduizendwoningen in Schiedam-Noord te voorkomen. Het principebesluit daar over van de Schiedamse gemeenteraad d.d. 27 september wordt door de PRRO betreurd. Een schriftelijk advies van de provinciale raad aan Gedeputeerde Staten van Zuid Holland luidt om bet principebesluit af te keuren. Schiedam moet eerst mogelijkheden voor woningbouw binnen de bebouwde kom benutten, vindt de PRRO. Geeft de resterende woningbehoefte dan nog aanleiding tot verdere stadsuitbreiding, dan mag pas sprake zijn van nieuwe stedelijk uitbouw waarvan de omvang moet worden beperkt, maakt secretaris H. M. Zaalberg namens de PRRO duidelijk in het schrijven aan GS. Eerder stelden drie leden van privindale staten schriftelijke vragen aan GS, omdat zij twijfelen aan gronden waarop het Schiedamse raadsbesluit is genomen. Ook de PRRO gelooft, dat fouten zijn gemaakt .Mogelijk is het besluit formeel juist en past het in het kader van streekplan Rijnmond, maar meer zorgvuldige afweging ten aanzien van andere regionale belangen in het aangrenzende polderland schap Midden-Delfland is wenselijk", meent het adviesorgaan. Zaalberg maakt duidelijk, dat in het bewuste gebied volgens streek plan Rijnmond stedelijke bebouwing moet komen, wat naast woningbouw ook inhoudt bouw voor handel en industrie, maar ook recreatievoorzieningen. „Het opgespoten terrein is honderd twintig hectare groot Als daarop vijfduizend woningen moeten komen, valt te verwachten dat het hele gebied door woningbouw in beslag wordt genomen. De leefbaarheid eist evenwel recreatieve voorzieningen, bijvoorbeeld sportvelden, die dan nog noordelijker moeten worden getroffen. Dat betekent nog meer aantasting van Midden-Delfland, op een punt waar dat landschap al het smalst is, namelijk tussen Schiedam en Delft Dat schaadt de werkelijk regionale functie van deze bufferzone", is de strekking van het advies aan GS Toen-onze krant gisteravond Schiedams wethouder voor stadsont wikkeling ir. Chris Zijdeveld daarvan op de hoogte stelde, was diens eerste reactie: „Wij zullen wel zien. Ik heb zelden een zo weinig gefundeerd advies gezien, ik vindt het keihard onzinnig en bovendien komt het rijkelijk laat Als dit advies wordt aangeno men, getuigt dat van onbehoorlijk bestuur van de provincie, want dan zou daarmee aan streekplan Rijnmond een waarde van nul komma nul worden toegekend". Waterweggebied Het tweede pakket maatregelen ter bestrijding van de luchtverontreiniging in het Rijnmond gebied is zeer summier. Dit zegt de Vereniging tegen Milieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied over een concept voor een tweede programma van maatregelen ter bestrijding van de luchtverontreiniging in het Rijn mondgebied. Dit concept is onlangs door minister Irene Vorrink vrijgegeven. De vereniging vindt namelijk dat er in het concept geen concrete plannen staan om het gehalte aan stikstofoxyde, dat via de schoorsteen naar buiten komt, terug te dringen. Volgens de milieugroep kan dat door zoge naamde getrapte verbranding betrekkelijk eenvoudig worden gereduceerd. Wanneer de minister wel maatre gelen had aangekondigd, dan zou er geëxperimenteerd kun nen worden; gedacht wordt aan het terugdringen van het stik- stofoxYde-aehalte dat uit de schoorsteen van bijvoorbeeld de elektriciteitscentrale aan de Waalhaven komt De aan deze experunenten verbonden (hoge) kosten zouden dan moeten wor den bestreden met subsidies uit het Fonds Luchtverontreini ging. De vereniging hoopt dat de saneringscommissie Rijn mond na bespreking van het concept-programma de minis ter 2al adviseren toch een begin te maken met het terugdringen van de stikstofoxyde-uitworp door dit op te nemen in haar programma. Den Haag Minister Gruyters van volkshuisvesting is gezwicht voor de aanhoudende stroom van kritiek op de trage voortgang van de reconstruc tieplannen voor Midden Delfland. „Ik ben bij nader inzien tot de conclusie gekomen dat we dit wetsontwerp een te lage prioriteit hebben toegekend", gaf hij gisteren toe tijdens de voort zetting van het debat in de Tweede Kamer over het regeringsvoorstel voor Midden Delfland. Den Haag Schertsende woorden gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de reconstructiewet Midden Delfland en de moties die over de aanleg van de omstreden rijksweg 19 was ingediend. Voortman (PvdA) vond dat het zandlichaam van de rijksweg best een recreatieve functie kon krijgen. Van der Stee reageerde daarop onmiddellijk: „Zeker als renbaan". En Gruyters maakte de shew com pleet: „Het laatste lichaam om recreatief mee te zijn lijkt me een zandlichaam". Hij beloofde het tempo op te voeren en de mogelijkheid te creëren een aantal onderde len van Midden Delfland met voorrang te behandelen. PvdA-vertegenwoordiger in de kamer Vöortman diende giste ren een amendement in om Midden Delfland uit te brei den met de Broekpolder bij Vlaardingen, Kerkpolder in Schipluiden Delft en het ge bied van de Lickebaert bij Vlaardingen. Gruyters verzet te zich hier heftig tegen. Over het amendement is nog niet gestemd. Voortman hoopt te bereiken dat met de uitbrei ding van Midden Delfland de stedelijke bebouwing wordt geweerd. Gruyters daarente gen is van mening dat er al „voldoende waarborgen" zijn en, aldus de minister, „boven dien is hier en daar nog wo ningbouw noodzakelijk. In zijn amendement zegt Voort man: „In het bijzonder wordt de gemeente Delft voor on overkomelijke financiering sproblemen geplaatst met het oog op Midden Delfland, als Kerkpolder niet (dpnieuw) aan het gebied wordt toege voegd". Als het amendement van Voortman tenslotte schip breuk zou lijden, kan dit bete kenen dat Delft zich, finan cieel, uit Midden Delfland te rugtrekt Kerkpolder als onderdeel van Midden Delfland betekent na melijk dat er veel meer subsi die van overheidswege Delfts kas binnenstroomt Als Gruy ters zijn zin krijgt, moet Delft het met Schipluiden opknap pen. Op basis van een verhou ding in de richting van 90—10 procent en veel minder subsi die. Van de overblijvende kos ten voor midden Delfland zou Delft 17,5 procent voor haar rekening nemen. Rotterdam was twintig procent toebedeeld. De stad is echter niet meer bereid dit offer te brengen. Het is ook niet voor niets dat de regering de ka merleden laat weten dat „na der kan worden bekeken of het, eventueel voorlopig, enigszins in omvang terug brengen van de in het mini mum-programma voorgeno men recreatieve werken mede een oplossing voor de finan ciële problemen kan bieden". Met Den Haag wordt op het ogenblik onderhandeld over medewerking van die stad. De Broekpolder bij Vlaardingen moet, volgens Voortman, aan Midden Delfland worden toe gevoegd omdat de woning bouw in dat gebied intussen als .minder gewenst" door de betrokken gemeentebesturen en het provinciaal bestuur wordt aangemerkt. Ook noemt hij de mogelijkheid om aan de Broekpolder zo doende een regionaal recrea tieve functie te geven. Iets dat elders in de omgeving niet mogelijk was. En tenslotte zou hiermee een „optimaal over gangsgebied tussen stad en bufferzone tot stand worden gebracht, Wat de Lickebaert betreft, voert Voortman onder meer aan dat de-Iandbouw ter plaatse beter zal worden ge waarborgd. Minister Van der Stee (land bouw en visserij) verzekerde de kamer dat de belangen van de boeren en tuinders, die de dupe worden van het verlies van hun landbouwgronden, voldoende in het oog worden gehouden. Voor hen komt er een financiële regeling. advertentie voor betrouwbare occasions - v. Deventerstraat 17 Schiedam/V'. Tel; 010-731144. Koopavond geopend De in aanbouw zijnde rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Kulkweg in Hoek van Holland. Schiedam De eerste ziek meldingen zijn bij bedrijfs- gcmeenschap Schiemond binnengekomen. Ruim een dozijn werknemers meldde zich in de loop van gisteren en vanochtend af en komt pas terug, als de werksfeer minder benauwend is. Een man werd gistermiddag overspannen door de be drijfsarts afgevoerd- In de sociale werkplaats is de spanning te snijden. Wethouder voor sociale zaken en volksgezondheid Eef Collé (CPN) is ach persoonlijk met de zaak gaan bemoeien. Va nochtend zou overleg plaats hebben met vertegenwoordi gers van het personeel van het algemeen documentatiecentrum (ADC) van Schiemond, aan de Vijgensteeg. Daarvoor is het verlof van bedrijfsleider „Wal- Iy" van der Veen ingetrokken. Mocht het overleg op niets uitlo pen, dan dreigen alsnog wilde stakingen. Verschillende SW- S'ers, die bij andere gemeente lijke diensten met name de sociale dienst zijn aange steld, verklaarden zich al soli dair met de personeelsleden van het ACD. Men wacht af hoe vakbond ABVA zal reage ren. Van der Veen deed gistermiddag laat een beroep op personeels- vertegenwoordigers (onder wie Arie Royers, Ferry van de Locht en „Tim" Timmermans) om het personeel te sussen. Royers: „Dat proberen wij al lang. Maar door de houding van de bedrijfsleiding laait de agressie op. Van der Veen wil ons nu de verantwoording in de schoenen schuiven voor deze ontploffing, die echter een reac tie is op zijn eigen houding". Schiedam De bewoners vereniging Schiedam-Zuid gaat alle wet houders bij toerbeurt uitnodigen voor informatie-avonden in het verenigingslokaal aan de Zwartewaalsestraat Het is de bedoeling dat eens in fde aanleS vaJ Jet Y>etae] de twee maanden een dergelij ke bijeenkomst met één van de wethouders wordt gehouden. De eerste die wordt uitgenodigd is wethouder Reinier Scheeres van economische en financiële zaken. Hem zal worden ge vraagd op de jaarvergadering van maandag 22 november uit leg te geven over kabeltelevisie. dat vorige maand door de raad is goedgekeurd zitten volgens de hewonersvereniging toch nog wel wat haken en ogen. Zo vindt men het ondermeer vreemd dat de Gorzen, die in het verleden hebben aange drongen snel met de aanleg te beginnen, straks als laatste wijk aan de beurt zijn. Hoek van Holland Het rioleringswater dat in 1979 in de Nieuwe Waterweg wordt geloosd, zal meer dan vijftig procent schoner zijn dan dat op het ogenblik het geval is. In dat jaar komt namelijk, volgens de plannen, een nieuwe rioolwatenzuiverings- installatie in Hoek van Holland klaar. Het „Rioolwaterzuiveringsbe- drijf Nieuwe Waterweg" dat door de gemeente Rotterdam, Naaldwijk en 's-Gravenzande wordt gebouwd, zal het riool water op biologische wijze voor 85 tot 90 procent zuive ren van afvalstoffen. De tota le kosten van het project wor den geschat op ruim zeventien miljoen gulden, waarvan 51% uit rijkssubsidie wordt be taald. De zuiveringsinstallatie krijgt een capaciteit die het rioolwa ter van tachtigduizend men sen kan schoonmaken. Naast de aflevering van veel scho ner water valt er nog een milieubewust aspect aan de nieuwe rioolwaterzuiverings installatie te ontdekken: zij verbruikt weinig energie, Ir. A. van Deurzen vertelt hier over; „Hel idee voor deze in stallatie is in de energiecrisis tijd ontstaan. Vandaar dat er gezocht werd naar een moge lijkheid om de installatie wei nig energie te laten verbrui ken. Op een bepaald punt van het zuiveringsprocédé komt er gas vrij. Dat gas gebruiken we nu om electriciteit op te wekken. De te bouwen instal latie heeft één nadeel: zij is gevoelig voor gechloreerde koolwaterstoffen zoals die voorkomen in bespuitingsmid- delen. Zware metalen, ver werkt in andere stoffen, val len hier ook onder. Als een dergelijke gifstroom de instal latie binnenspeelt, kan dat een vertraging van drie maan den opleveren. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder exlra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij dit nituwiblad 14 dagen grati* «p proef to» in combinatie met; Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar Antwoordnummer BS4, Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1