Begroting sluit op bijna 103 miljoen Nieuwe vondsten aan rijks- weg 19 stoppen9 Turk steekt schoonmoeder JUBILEUM EXPOSITIE Heineken naar Zoeten eer iT ik neem de proef J Dankzij tariefs verhogingen Geldelijke steun woning verbetering Gemeente archief weer open TWEEDE KAMER NEGEERT GRUUTERS EN WESTERTERP: Sociale werkplaats: handtekeningenactie De Kuvper wint kort geding Parkeren op zondag mag Mireille in Stadsge hoorzaal KRAP Uitvloeisel van afketsen fusie met Bols Vrijdag 22 oktober 1976_ SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD - „lOlste jaargang no, 25687 jS PAGINA'S- Broers vest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL ■Maassluis Burgemeester en wethouders hebben de leden van de Maassluise raad vandaag een sluitènde- 4 ontwerp-begroting kunnen aanbiedenInkomsten en uitgaven zijn. voor het komend jaar begroot op 102.927.109,gulden. Dat betekent een stijging van 17,15 procent ten opzichte van de begroting voor 1976. De begroting voor dit jaar was bijna 88 miljoen Er is een post „onvoorzien" van ruim 228.000 gulden. Het feit dat een sluitende - begroting is aangeboden is een gevolg van het verho gen van de tarieven van het gemeentelijk waterbedrijf. Bovendien is het college er van uitgegaan dat de raad zich met andere tariefsver hogingen akkoord zal ver klaren. Zoals bekend speelt hierbij nog een rijksrege ling een rol. Voor 1977 mo gen de tarieven slechts met zeven procent verhoogd worden. Maassluis wil voor vrij veel tarieven een ont heffing van die zeven pro centsregeling aanvragen. Aan gemeentelijke heffingen komt 9,4 procent binnen. Win sten van bedrijven en diensten verzorgen 1,16 procent van het inkomen van Maassluis. Huren, erfpachten en dergelijken le vert 1,3 procent van het totaal aan inkomsten op. In de begroting is een totaal van 918.775,69 gulden aan contribu ties opgenomen. De begrotin gen voor het gasbedrijf, het electriciteitsbedrijf en het wa terbedrijf geven een batig saldo van 95.000 gulden te zien. Hier van is 70.000 gulden afkomstig uit het gasbedrijf en 25.000 gul den uit het electriciteitsbedrijf. Het waterleidingbedrijf speelt percles quitte. In het uitgavenpatroon voor 1977, zoals dat in de bijlagen van de aanbiedingsnota is weergege- ven, zijn slechts kleine ver schuivingen opgetreden ten op- zichte van dit jaar. Volkshuis vesting s2okt het grootste deel van de uitgaven op, namelijk 32,43 procent. Dat is bijna één procent meer dan voor dit jaar begroot was. De uitgaven voor onderwijs, cultuur en recreatie blijven iets achter bij die-van dit jaar. Zij beslaan echter nog altijd 22,1 proeent van het to taal aan uitgaven. Ook de uitga ven voor volksgezondheid openbare veiligheid en alge- meen beheer blijven achter bij dié van dit jaar. Procentueel bedragen dié uitgaven 1,78 rwas 1,87), 7,56 (7,58) en 11,28 (12,02) - van het totaal. De uitgaven voor sociale zorg en maatschap pelijk werk nemen procentueel -riets toe> van 8,67 naar 8,89 pro cent Ten aanzien van de inkomsten moest een tegenvaller verwerkt worden. De uitkering uit het gemeentefonds voor de ge meentes is namelijk met 12,5 procent, verlaagd. Derhalve zijn de'inkomsten uit het gemeente- t fonds 75.000 gulden minder dan „,voor dit jaar. De uitkering uit dat fonds betekent overigens nog altijd 30,94 procent van het totaal aan inkomsten. Uitkerin- j&tn uit het rijk vormen 29,56 procent van het totaal inkomen. Vlaardingen eigenaars en/of bewoners die voor tenminste 10.000 gulden aan hun woning hebben verbeterd, kunnen een tegemoetkoming krijgen van 3.000 gulden in de verhuis— en/of herinrichtingskostenDe ze regeling is alleen van kracht (als de geldelijke steun is toege wezen op grond van de .Be schikking geldelijke steun ver betering woningen en woon- buurten" of „Beschikking gel delijke steun rehabilitatie". Als voorwaarde geldt dat het ver- o® een rijksbijdrage na 1 —juk 1975 is gedaan. Vlaardingen - B en W wijlen het parkeerverbod voor de oosteüj- van de Hoflaan tussen de Hofsingel en de Emmastraat op zondagen opheffen. Hier door wordt het voor de kerk gangers van de Remonstrantse Gemeente weer mogelijk dicb- bij het kerkgebouw te par keren." Vlaardingen Het ligt in de bedoeling het Vlaardingse Ge meente-archief weer open te stellen. Door personeelsgebrek zitten de archiefstukken achter slot en grendeL' Het gemeente archief aan het Plein Emaus 5 zal dan worden versterkt met 'anderhalve' kracht van het Vlaardingse Toeleveringsbe drijf. Burgemeester Wim Kieboom ver klaarde dit tijdens de vergade ring van de commissie algeme ne zaken op een vraag van mevrouw M. L. Hoogendïjk (WD). Het was haar opgeval len dat voor de post archief een bedrag is begroot van bijna vijf ton. Ongeveer één en kwart ton meer dan verleden jaar. Voor deze stijging zijn vooral de personeelskosten verantwoor delijk. "Deze slokken nu al 80.060 gulden, meer op", aldus Kieboom. De uitbreiding van het personeel is nodig voor een betere technische en admini stratieve verzorging van het ge meente-archief. "Het belang rijkste is, dat het archief toe gankelijk is voor het publiek. Schiedam Op de Dam in de Schïe- damse binnenstad is gisteren vijf tiende eeuws aardewerk gevonden De scherven, die waarschijnlijk van een oude kruik zijn, kwamen naar boven in de kelder van de familie Brongers. Sinds gisteren graven daar weer archeologen van de Rotterdamse oudheidkundige dienst. Enige tijd geleden groeven zij in de kelder reeds middeleeuwse muren op. De funda menten behoorden aan twee huizen; één uit het eind van de dertiende eeuw en één uit de veertiende eeuw. De bewoner stuitte deze - maand nog op een vloer van middeleeuwse stenen, zogenaamde kloostermoppen. Ar cheoloog C. Hoek bevestigde gisteren het vermoeden dat onder deze vloer een nog oudere vloer ligt. Het is nog niet bekend, hoé oud de fundamen ten zijn, die gistermiddag werden geyonden in het achterste gedeelte van de kelder. Waarschijnlijk dateert een deel uit de veer tiende eeuw. De oudheidkundigen stuitten ook op resten van een slootje, dat nog ouder is en dat destijds achter de bebouwing op de Dam heeft gelopen. De belangstelling bij de Vlaar- dingers. neemt namelijk enorm toe. Het organiseren van een goed. archief is gewoonweg een stukje cultureel werk", aldus de burgemeester. t Den Haag De aanleg van rijksweg 19 moet, worden opgeschort De weg mag midden Delfland geen scha- Met de toebrengen. De Tweede Kamer heeft gistermiddag deze uitspraak gedaan door, een motie van Voortman (Pvd aan te nemen. deze uitspraak heeft de dA (zonder Roels), ARP (zonder Schakel en Van Dam), PPR, DS*70, D'66, PSP, Groensmit en Luckers (beiden KVP), Leijen- horst (CHtl) en de onafhanke lijke Huijsen. De WD-fractie stemde tegen evenals de boe renpartij, de SGP, GPV en CPN. Schiedam De rust in bedrijfsgemeenschap Schiemond is snel weergekeerd na het overleg, dat wethouder voor sociale zaken Eef Collé en bedrijfsleider Wally van der Veen gisteren hebben gepleegd met vertegenwoordigers van het pererjneel van de sociale werkplaats. Werd gisterochtend nog naar vo ren gebracht dat het personeel de vroegere bedrijfsleider Mooy terug wil (wethouder Collé zou hebben erkend, dat de huidige leiding grove communicatiefou ten heeft gemaakt), aan het eind van de dag was men meer te spreken over de houding die Van der Veen had betracht in een 's middags gehouden ge sprek met vier afgevaardigden van het algemeen documenta tiecentrum (ADC), het deel van Schiemond dat in de Vijgen- steeg is gevestigd. Een handtekeningenaktie had op dat moment plaatsgevonden, nadat het gerucht was gelan ceerd dat Mooy bereid was door de bedrijfsleiding genaak te fouten terug te draaien. Dat kwam positief over. Het perso neel ziet Mooy als iemand, met wie zes jaar lang goed overleg mogelijk was en die zakelijke aanpak en mensen wist te com bineren. Hoofdbestuurslid Kramer van vakbond ABVA heeft dinsda gochtend een onderhoud met de bedrijfsleiding en de verant woordelijke wethouder. Tweede Kamer de meningen van de ministers Gruijters en Westerterp aan haar-laars ge lapt Gruijters (Volkhuisvesting en Ruimtelijke Ordening) wilde rijksweg 19 pas later behande- len. Westerterp (Verkeer en Wa- OPUjSSING terstaat) raadde de Kamer kort geleden aan de motie niet te De motie, ingediend tijdens de ondersteunen omdat,, er al 45 debatten overjie^herinrichting f geïnvesteerd rijksweg 3 (E Vlaardingen In de Stadsge hoorzaal aan de Sehiedamse- weg in Vlaardingen wordt za terdagavond om kwart over acht het blijspel Mireille opge voerd- Het uitvoerende gezel schap is de Vlaardingsetoneel- groep De Fakkel. Mireille is een blijspel van Frahs Hydra, de regie is in handen van Hans Oosterman. Echtelijke ruzies worden ondanks alles omgezet in luchtig toneelstuk. De toegangskaarten zijn te koop voor vijf gulden. Houders van een cultureel jongeren paspoort of een Pas-65 betalen drie gul den mits zij hun kaartje op de' dag van de voorstelling aan de zaal kopen. miljoen in is geïnvesteerd en de vraag naar rijksweg 3 {Rotter dam-Amsterdam) slechts zou toenemen. Het aannemen van de motie betekent overigens niet dat rijksweg 19 definitief van de baan is. De regering kan de motie naast zich neerleggen. Het voorstel haalde een krappe meerderheid. Voor stemden Pv- van Midden Delfland „in het groene hart van Zuid-Holland" heeft als voornaamste doel een oplossing te zoeken voor de te verwachten verkeersontwikke- lingen, waarbij Midden Delf land zo weinig mogelijk wordt geschaad. Rijksweg 19 zou, zoals bekend, Midden Delfland doorsnijden om Rijswijk met de Beneluxtunnel te verbinden via Delft-West en het verkeers plein Ypenburg. Vlaardingen De twintigjarige Turk M. H. is aangehouden na dat hij zijn schoonmoeder met een mes in haar hoofd gesto ken had. De vrouw is naar het Holy-ziekenhuis vervoerd. Zij is ter observatie op genomen. Haar verwonding bleek niet ernstig te zijn. De Turk stak op zijn schoonmoe der in tijdens een familietwist H. was in verband met de moeilijk heden speciaal uit Amsterdam geko men. De ruzie ontstond in de vooravond rond zeven uur. De po litie-is door om wonenden ge waar ehuwd. H. heeft zich niet te gen zijn arrestatie verzet. Zijn schoonmoeder N. H. (48) een Turk se, blijkt ook nog een hersenschud ding aan de steekpartij te hebben overge houden. Schiedam In een kort geding, aangespannen door de Schie- damse distilleerderij Johan de Kuyper, heeft de president van de rechtbank in Den Haag mr. J. H. Blaauw bepaald, dat de Grolsche bierbrouwerijen en Lucas Bols de naam Peter Ctiy- per niet meer als merk of han delsnaam mogen voeren. Aanleiding voor het kort geding was, dat een dochteronderne ming van Lucas Bols, Amager BV, twee taverhes in Den Haag en Haarlem had geopend onder de naam Peter Cuyper. Amager BV had deze naam in licentie van de Grolsche bierbrouwerij en gekregen. Grolsch maakt zelf ook aanspraak op de naam Peter Cuyper omdat deze de stichter van het bedrijf is. De bierbrouwerij gebruikt deze naam dan ook in haar reclame campagnes. Op het verbod staat een dwangsom van 25.000, voor iedere dag, dat in strijd met dit bevel wordt ge handeld. Maassluis Het stadhuis van Maassluis aan de Hoogstraat bestaat op 1 november driehonderd jaar. Ter gelegenheid van dat feit, wordt in het daarop volgend weekeinde ïn dit stadhuis een kleine expositie gehouden. Deze tentoonstelling is gericht op de totstand koming en de geschiedenis van het gebouw en het stadsbestuur. Het te exposeren materiaal, dat zowel uit het gemeentearchief als uit het gemeentemuseum afkomstig zal zijn, wordt op panelen en in vitrines gepresenteerd. De expositie wordt vrijdagavond 5 november officieel geopend. Op zaterdag 6 en zondag 7 november krijgt het publiek de gelegenheid om de jubileumtentoonstelling te bezichtigen. Amsterdam/Schiedam Binnen drie jaar zullen de vestigingen van Hoppe, Meder» Hulstkamp en Coe- bergfi uit Rotterdam en Schiedam moeten verhuizen naar Zoetermeer. De Gedistilleerd Groep Nederland BV, onderdeel van het Heineken-concem, wil daar op het industriegebied Zoeterhage ongeveer acht hectare grond kopen voor de bouw van een grote distilleerderij, graanalcoholtabriek en kantoor. De vestigingskosten van deze nieuwe industrie bedra gen ongeveer vijftig miljoen gulden. In het bedrijf komen zo'n driehonderd personeelsleden te werken, voor de helft vrouwen. Thans heeft de gedistilleerd groep van Heineken 269 werknemers in dienst. De verhuizing naar Zoetermeer is onder meer nodig om de pro- duktie van de sterke drank te kunnen opvoeren. In de vesti gingen in Schiedam (aan de Van Cleeffstraat) en Rotterdam (aan de Calandstraat en Maas kade) rit men nu aan de gren zen van haar kunnen. Drs. G. van Schaik, topbestuur der van het Heineken-concem: ,3e .bedrijven in Schiedam en Rotterdam rijn sterk verouderd en uit hun jasje gegroeid. Voor de toekomst moet het „gedistil- //Dit niei Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. i om-v Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Woonpl.; Tel.: Deze bon in open envelop, zoneter postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 834, Rotterdam. Leerd-project" worden veilig ge- steld". Voordat Zoetermeer als vesti gingsplaats werd uitgekozen heeft Heineken ook het oog ge had op de Maasvlakte, Gouda en Alphen aan den Rijn. Onder Door Hendri Beltman meer gezien de gunstige ligging (ook voor de werknemers) kwam Zoetermeer als meest ge schikte plaats uit de bus. Ook de aanwerigheid van voldoende water speelde een belangrijke rol. Het vertrek van Heineken naar Zoetermeer kan worden gezien als een regelrecht uitvloeisel van het niet doorgaan van de fusie met Bols, eerder dit jaar. Heineken bleef daardoor, wat betreft de produktie van graanalcohol, afhankelijk van derden (graanalcohol is de voornaamste grondstof bij de bereiding van jenevers). Aan die kwetsbare situatie wilde Heineken een einde maken. Twee maal al had het concern een bod gedaan op Gist Broca des in Delft, waar ook graanal cohol wordt gemaakt. Twee maat zei Gist Brocades „nee". Bij het zoeken naar een andere vestigingsplaats heeft de dran kengigant duidelijk haast ge maakt Pas in het begin van dit jaar werden onderhandelingen met de gemeente Zoetermeer geopend. De verhuizing van de Gedistil leerd Groep Nederland BV naar Zoetermeer zal geen ont slagen tot gevolg hebben. „In tegendeel", aldus een woord voerder van het bedrijf. Er zul len echter geen nieuwe activi teiten worden ontplooid in de vestigingen in Rotterdam en Schiedam. De vakbonden zijn van de plannen op de hoogte gebracht

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1