W ooii wagenkamp toch laar de bebouwde kom Actieplan VOP paniekvoetbal Kinderen hele dag op school laad heft commissie oud-wethouder op KRUWAL: „HET HOEFT NEET MEER" Woningbouw in kantoor sociale dienst Goudriaan wil snel plan Hl Aannemer licht Belgen voor half miljoen op Cöllé drijft wig tussen bewoners Streekbus duurder Oprichting van CDA Motorrijder verongelukt in Maasland HAAST MAKEN MET GEZONDHEIDSDIENST L. Costerstraat krijgt drempels Oppositie een stem minder SCHIEDAMSCHE COURANT i pinsdag 26 oktober 1976 Broersvest 3 - telefoon administratie 26809! - redactie 262566 klachtcndienst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no. 25689- 4 pagina's- SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Op verzoek van de Belgische poli tie is de 28-jarige Schiedamse aannemer G. M. F. J, G. aange houden. De man, die inmiddels op het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat is verhoord, wordt er van verdacht dat hij enkele Belgische be drijven voor ruim een half miljoen heeft op gelicht. In maart en april van dit jaar zou hij een verffabriek in Vil voorde voor 300.000 hebben getild. Een importeur van graaf machines en Overijs sel zou hij 170.000 gul den lichter hebben ge maakt. De aannemer, die vier dagen op het Schiedamse politiebu reau heeft vastgeze ten, bekende ook dat hij een collega in Schaerbeek voor 35.000 gulden beeft af gezet Schiedam Het woonwa- plaats voor de hele wa genkamp kan etappege- genbevolkïng. wijs toch verhuizen naar de bebouwde kom De gemeente ie bereid om binnen van Schiedam, en wel enkele maanden het terrein langs de buitenhaven, waar vroeger het Nieuwsticht stond, geschikt te maken om plaats te bieden aan ruim twintig woon wagens. Over minimaal vijf Wethouder ColIé legt woonwagenbewoners uit, hoe het met het kamp nu verder kan. De streekbus wordt met ingang van 1 november duurder. Het ministerie van economische za ken heeft Westnederland toe- cmïng verleend de tarieven gemiddeld 8 1/2 te ver en. Het be tref i hier de ta rieven die sinds 1 december 1075 (lokaal) en 1 jatuari 1976 (interlokaal) van kracht zijn. Hét kaartassortiment blijft on gewijzigd. vlakbij het stadscen trum. Wethouder voor sociale zaken en volks gezondheid Eet Collè deed gisterochtend dat voorstel, maar heeft daarmee de kampbewo ners diep geschokt. Van avond vindt in het kamp aan de Schiekade een uitgebreide hearing Volgens de kampbewonerscom- missie, die gisteren met ColIé sprak in bijzijn van raadsleden Jo Ouwens (PvdA) en Els Heli wig (CDA) en sociaal-cultureel v/erker Hans de Bruijn encoor- dinator Leo Herwig van de Katholieke stichting voor So ciaal-Culturele Arbeid, heeft j' Collé met het on vernachte voorstel toegegeven fouten töj hebben gemaakt. trum2 De commissie zegt: „Over korte tijd kunnen twintig wagens verhuizen, maar de rest moet wachten op die andere plek. Straks krijg je dus twee kampen, maar nu js al spuke van tweekamp. Iedereen wil im mers zo snel mogelijk weg, maar een klein aantal kan. Col Ié wil ons dat toch niet onder ling laten uitboksen?" jaar zou de rest van het huidige „Altijd voerde jij aan, dat in de kamp kunnen verhuizen naar een nabijgelegen plek, beneden de Maasdijk. Daar staat nog de Eendrachtbuurt, maar over een jaar zwaait daar de slopersha mer. Rotterdam De ertsknikkerfabriek die Kruwai in Europoort had willen bouwen, komt er niet Het bedrijf heeft besloten niet bij de Kroon in beroep te gaan tegen het (eind septem ber genomen) besluit van Gedeputeerde Staten om Kruwal op grond van de Wet Luchtverontreiniging geen bouwvergun ning te verlenen. Een Kruwal-woordvoer der: „Dejzaak loopt nu al twee tot drie jaar en bij een beroepsprocedure zou daar nog eens twee jaar kunnen bijkomen. Dat duurt te lang". Ook een toezegging van het rijk „in het kader van het algemeen belang" haalt niets meer uit In mei van dit jaar besloten GS reeds in beginsel de ertsknikkerfa briek niet toe te laten. Dit is mede gebeurd na het afwijzende advies van het openbaar lichaam Rijnmond, dat eveneens negatief adviseerde t.a.v. het verlenen van een vergunning volgens de Wet Selectieve In vesteringsregeling. Niettemin verleenden de ministers Lubbers en Gruijters (ruimte lijke ordening) die vergunning wel. Rotter dam besloot vorig jaar december na lang beraad een positief advies uit te brengen inzake de SIR-vergunning. De ertsknikkerfabriek van Kruwal (het eer ste bedrijf dat sinds 1972 op grond van de luchtverontreimgings-wetgeving wordt afgewezen) zou een uiteindelijke investe ring vergen van 300 miljoen gulden; er zou werk zijn voor ongeveer 200 mensen. Schiedam Het kantoor van Dit plan maakte Reinier Scheeres bebouwde kom voor ons geen' plaats was", zeggen de commis-j sieleden. „Daarom werd met! grote moeite een reconstructie-! plan gemaakt. Dat bleek echter te dour en dan blijkt ineens, dat wij toch naar de stad kun nen. Daarnaast komt dat gege ven hoogst onverwachts. Wij moeten ons nader erover bera den". De verhuizing is financieel haal baar. In de grond van het Nieuwsticht is eenvoudiger dan bij het terrein langs de Schieka de riolering aan te leggen. Ook aanpassingen van gas- en elek- triciteitsleidingen zijn goed koop. Het reconstructieplan, dat bestond voor het huidige kamp, werd juist door alle grondwerkzaamheden onaan vaardbaar duur. Grootste probleem is evenwel ge worden: welke bewoners gaan als eersten naar het stadseen- Vlaardingen Wethouder van stadsontwikkeling Bas Goudriaan wil een plan voor de Oostwijk ontwik kelen. Hij wil hiermee niet wachten tot de modellen van het structuurplan door de raad zijn behandeld. Een voorloper van de stuurgroep zal voor de vol gende vergadering van de stuurgroep stadsvernieu wing een aantal zaken op papier zetten. Dit is gisteren door de stuurgroep stadsvernieuwing be sloten. sociale dienst aan de Niéuw- straat wordt in de toekomst waarschijnlijk bestemd voor woningbouw. Dat gebeurt na dat de gemeentelijke dienst over anderhalf jaar naar de nieuwbouw aan de 's-Grave- landseweg is verhuisd. VIaardingen In navolging van de hoofdbesturen van de KVP, de AR en de CHU zal nu ook in Vlaardingen het CDA (chris ten Democratisch Appel) wordt opgericht Hiertoe is op donderdag 28 oktober om 8 uur een vergadering belegd in ge bouw Triangel aan de Fransen straat Speciale gast op die avond is mevrouw Til Garde- niers, lid van de Tweede Ka mer voor de KVP. Zij zal spre ken over het onderwerp „Waar groeien wij naar toe". Op de vergadering zal de oprichtings akte worden ondertekend. ',Aan de totstandkoming van het Vlaardingse CDAis CDA is jaar - gewerkt Officieel heet het dat .de ARP, de KVP en de CHU ®en federatieve CD A-afdeling gaat .vormen. De goedkeuring ervan is reeds verleend door de afzonderlijke ledenvergaderin gen van de drie partijen. Schiedam De actie van Corri- na Bosveld en Hilde van der Kuil uit Schiedam-Oost heeft succes gehad. Over vijl of zes weken krijgt de Laurens Cos terstraat verkeersdrempels. Om dat gedaan te krijgen hebben de twee huisvrouwen onder, tneer tweehonderd handteke ningen verzameld en die op 30 augustus aan burgemeester Ane Lems overhandigd, "«drempels zijn gistermiddag op net stadskantoor toegezegd. De ze week zullen de twee actie voerders nog een schriftelijke bevestiging ontvangen. „Prach tig- He had nooit gedacht, dat het zo gauw zou gaan", zo rea geerde Hilde gistermiddag. gisteravond bekend- De wet houder van financiën liet dat uit z'n mond vallen, net voor de gemeenteraad in het stadskan toor akkoord ging met de aan koop van een gedeelte van de nieuwbouw, die op dit moment nabij het Proveniershuis wordt neergezet door het aannemings bedrijf Muys en De Winter (MUWI). Voor de aankoop en inrichting reserveerden de raadsleden gisteravond een be drag van bijna zestien miljoen. „Het gebouw, dat straks daardoor aan de Nieuwstraat leeg komt te staan, zullen we proberen af te stoten. De plannen, die we ieens naar voren zijn gebracht om deze te bestemmen voor woningbouw, zullen we zeker stimuleren", aldus de wethou der. Maasland Een twintig jarige motorrijder uit Nootdorp, C. H. J. V.( is op de Oostgaag in Maasland, op de weg richting Schipluiden, dodelijk verongelukt Vanmorgen rond zeven uur werd het stoffelijk overschot door een voorbijganger gevonden in de sloot aan de lin kerkant van de weg. Het was nog niet be kend, hoe en wannéér het ongeluk heeft plaatsgehad. V. is, zo wordt veronder. steid, met zijn motor even voorbij de Kwa- kelweg, tegen een boom gebotst en daarna in het water terecht gekomen. Op deze plaats botste de20-jarige Nootdorper met zijn motor tegen de boom. Dat moet tussen gister avond en vanmorgen gebeurd zijn. De politie tast ook nog in het duis ter over de vraag of de man is verdronken dan wel op een andere ma nier verongelukt De wethouder vond bij het ontvouwen van zijn voor nemen de directeur van ge meentewerken, ir, J. G. Gerritze, recht tegenover zich. Gerritse is namelijk van mening dat geen plan nen ontwikkeld mogen worden voor de raad zich heeftuitgesproken over het structuurplan. „Het is nog met 2eker of voor een ringweg of voor een ont- sluitingsweg zal worden gekozen", aldus Gerritze. Goudriaan zag niet zo veel moeilijkheden. Ook niet bij de Deltadijk. „De mensen kunnen kiezen of ze een vierbaans weg voor de deur willen of niet; ik ben fali- kant tegen een ringweg. We kunnen best van een model uitgaan", meende Goudriaan. Dat bij het vaststellen van een ander model de ontwikkelde plannen dan de prullenbak in moeten, onderschreef de wethouder. Gerritze wees op de moge lijkheid van een ontslui- tingsweg langs de Delta- dijk. Dit zal het zogenaam de Spoorsingeltracé wor den. „Dan gaan er nog eens 24 meter van de bouwgrond af', merkte Goudriaan op. „U wint dan ook weer 25 meter door het verdwijnen van de Van Leyden Gaelstraat", stelde Gerritze daar tegenover. De groep die nu iets op pa pier gaat zetten bestaat uit Goudriaan, Gerritze, Veld hoven (hoofd van de afde ling stadsontwikkeling), een vertegenwoordiger van de woningbouwverenigin gen en secretaris Terpstra. Reeds de volgende verga dering van de stuurgroep stadsvernieuwing zal de nieuwe groep met ideeën op papier komen. De vol gende vergadering is op 22 november. Vlaardingen „De haast met het actieplan voor de Vette- noordsepolder is paniek voetbal". Dit zei projectcoördina tor Abel de Jong gisteren tijdens een vergadering van de stuurgroep stadsvernieuwing. Door de haast zouden met open ogen fouten gemaakt worden en dat alleen om „de heilige koe" van 4 november te halen. De Jong doelde hiermee op de behandeling van het concept actieplan in de speciale raadsvergadering op die datum. Vlaardingen De werkgroep Tijd voor School wil dat schoolkinderen in staat gesteld moeten worden om de gehele dag op school te kunnen blijven. Dit betekent dat de kinderen niet meer tussen-de-middag naar huis gaan, Daarnaast wil de werkgroep, dat scholen voor het kleuter en basisonderwijs per regio tegelijk opengaan en sluiten. Daaraan wordt tevens als eis ver bonden, dat alle scholen tegelij kertijd vakantie krijgen. Ook wil de werkgroep af van de vrije uren en dagen binnen de officiële schooltijden. Gezien het feit, dat de groep geen lunchpauzes meer wil moet op elke schooi een overblijfmoge lijkheid worden gerealiseerd. De Vlaardingse werkgroep, die dertien medewerksters telt, heeft een enquête gehouden on der 62 ouders die hun kinderen hebben aangemeld voor de kleuter- en basisscholen in Ho- ly-Noord. Uit deze enquête kwam naar voren, dat de ou ders in het algemeen positief tegenover een experiment met aaneengesloten schooltijden stonden. Van de 62 verklaarden 50 ouders zich voor het plan. Daadwerkelijke steun in de vórm van eens per week kinde ren in de gaten houden bij het overblijven kan verwacht worden van 39 ouders. Henny Goedknegt zegt namens de werkgroep: „De schooltijden zijn honderd jaar geleden vast gesteld. In die tijd is er„veel veranderd. Het verkeer is nu levensgevaarlijk voor kinderen. Door het invoeren van een con- tinurooster op kleuter- en basis scholen kan dit gevaar voor een groot gedeelte worden opgevan gen". Schiedam Met de minieme meerderheid van 18 stemmen voor en 17 stemmen tegen heeft de gemeenteraad gister avond besloten om de raads commissie voor communicatie- wijk- en jeugdzaken op te heffen. PvdA-fractievooreitter Sinds het aftreden van Hans van dr. Joop de Jong vond dat het der Wilk (PPR) als wethouder waarmee wij evenmin gelukkig zijn. Elke wethouder werkt nu eenmaal het best met een eigen commissie. Als hij in twee commissies zit, moet hij belan gen afwegen en kiezen". beste noodverband: betreur het. Eigenlijk is onze fractie tegen, maar wij zijn gedwon gen door omstandigheden, op vrijdag 8 oktober, en enkele wethouders en burgemeester drs. Ar ie Lems verdeelde de taken onderling. Zij wilden die taken ook overhevelen naar hun eigen commissies, maar daartoe was een wijziging van de algemene commissieverorde- ning nodig. zat de commissie, kortweg RCWJ geheten zonder voorat- ter. Een boedelscheiding vond Gisteravond gaven PvdA en CPN plaats, meldde onze krant reeds daaraan hun goedkeuring. Te- Vlaardingen Indien het niet mogelijk is spoedig te komen tot een samenwerkingsvorm tussen de gemeentelijke ge zondheidsdiensten van Vlaar dingen, Maassluis en Schie dam, of alleen Vlaardingen en Schiedam, dan zal Vlaardingen genoodzaakt zijn te wachten op de regionale dis trie tsgezond- heidsdienst van Rijnmond. Wethouder mevrouw J. Vermeu- Ie- van Dijk van onder meer sociale zaken en volksgezond heid zei dit gisterochtend op een vergadering over de ge meentebegroting 1977. Zij be vestigde dat een en ander in houdt dat dan ook de directeur van de GG en GD de arts E. H.-E. Wolfs, zijn tijd met langer meer in dienst kan stellen van een andere gemeente, in casu Zoals bekend doet Maassluis niet Schiedam, meer mee aan het overleg. Via De wethouder legde er echter de politieke kanalen echter en nadruk op dat zij het liefst zelfs burgmeestersoverleg zijn gedrieën, of desnoods alleen onlangs de drie gemeentesecre- met Schiedam verder wil wer ken aan het tot stand brengen van een gemeenschappelijke re geling. Zij vindt het bijzonder jammer dat door allerlei ver wikkelingen de streefdatum van 1 januari 1977 lang niet meer kan worden gehaald. tarissen met elkaar in overleg getreden. Op basis van het laat ste rapport van de directeur van de GG en GD onderzoeken zij of alsnog een mogelijkheid gevonden kan worden om tot een gezamenlijke GG en GD te komen. De problemen zijn In dertijd gerezen, omdat Maas sluis niet van zins is hetzelfde aandeel in de kosten te betalen als Vlaardingen en Schiedam. Dit op grond van het feit dal Maassluis veel kleiner is. gen was de oppositie: CDA, WD en Van der Wilk. Hij zei over het voorstel van B. en W.: „Dat is een ontzettend onzorg vuldig geformuleerd stuk, onsa menhangend. Aan deze com missie is in 1974 prioriteit gege ven. Na de wijziging in het college (de stoel van Van der Wük is zoals bekend niet opge vuld, red.) wil dat niet zeggen, dat het desbetreffende werk - geen prioriteit meer verdient" De ex-wethouder had eleganter gevonden, dat B. en W. zich ondergeschikt maakten en des noods een raadslid zouden be noemen tot commissievoorzit ter. WD-fractieleider Gerard Verhulsdonk had liever gezien, dat de commissie werd gehand haafd met eventueel twee wet houders als voorzitters. Evenals CDA-woord voerder Siem Rosman vreesde hij, dat ophef fen van de commissie en herin- deling van de andere commis sies alleen maar het vle werk zullen stagneren. De fractieleid- ster van het CDA, Rietje Taver ne, vond het jammer dat B. en W. met hun voorstel „alle des kundigheid in de RCWJ zouden verspelen". De Jong kwam tot zijn uit spraak bij de behandeling van een brief van de stuur groep aan het college van burgemeester en wethou ders. Die brief was verzon den voor hij in de stuur groep was goedgekeurd. De brief bevatte de mening van de groep over het actieplan voor de VOP. Aanbevelin gen van De Jong, die door de stuurgroep overgenomen waren, zijn niet in die brief opgenomen. Wethouder IJsbrand van der Velden begreep de kritiek op de procedure wel. Hij weet dit aan resultaatvoet bal. Een aanvullende brief kon de tekortkoming onge daan maken. De Jong merkte nog op dat hij graag gezien had dat er geen spra ke was geweest van twee elkaar bestrijdende teams met twee doelen. De Jong betreurde het dat het verslag van de vorige verga dering niet klaar was. Aan de hand daarvan had hij zijn kritiek kunnen staven. Samen met secretaris Terp stra gaat hij nu een aanvul lende brief opstellen. Dit al les moet in zo'n grote haast, dat voor een extra vergade ring van de stuurgroep geen tijd meer is. Zoals bekend is De Jong tegen het actie plan. Hij heeft ook om uit stel van de behandeling door de raad gevraagd. Iets wat niet door de stuurgroep is onderschreven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1