Rommelig Wantrouwen en te weinig collectanten Veel lezers vinden de weg naar bibliotheek Boersma onthult „pijpenknijter" Gesleepte auto aangereden NOS filmt in Schiedam Jongen in haven geduwd Mr. Vrolijk op bezoek Paarden op hol Plakkers gepakt Stank: 88 klachten Acht ton verlies over 1975 Schiedam uitzondering in Water weggebied VVV zit met heer in maag ERG GEK GELUIDEN Bij opening sociale - werkplaats Het leren AUTOBEDRIJFERTAN SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag 4 november 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -101ste jaargang no. 25696—4 PAGINA'S. Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendlenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL ffelcenlang zijn de kabouters van de scoutinggroep Aiard van Heemstede druk in de weer ge weest om spulletjes te verzame len en op te knappen voor hun Italiaanse rommelmarkt Giste- ren was het dan eindelijk zo ver dat zij hun zelf meegebrachte boeken, glazen, ledikantjes, keti Üngn, auto's kijkdozen, ledi kantjes, ontbijtkoeken enz. van prijsjes konden voorzien en aan de man/vrouw mochten bren-~ gen. Hat gebeurde in het groepshuis aan de Vlaardingse Prinses Beatrix]aan. De spullen gingen grif van de hand. Reeds ver voor de aanvang stonden de kinderen al in de rij om voor een habbekrats iets van hun fa gading te kunnen kopen. He opbrengst - verwacht wordt ruim tweehonderd gulden -> komt ten goede aan het nieuwe groepshuis. Voor de benaming Italiaanse rommelmarkt is ge kozen omdat de kabouters be zig zijn met een reis om de wereld in spelvorm. Italië was net aan de beurt en daar zijn tenslotte veel rommelmarkten, vandaar. MniiiBiïiiHiiiHHiHiiHHiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimniUHiiniHiiimiHiiiiiniiiiiiiwiiiiiHriii iiumiiiHHiiiiiiiiiiiiiJiiiiiuiiniif iiiitiuiiiiiiimi nn iifimiiif m urn iiiiiiiiinninviKiiianiiiifu i ibiim mi mi i hui m mi iiiiiiiiuiiuiiiif itiniiii mitrii tiiuiiint imi iiiniiiiMiiitiHij n Rotterdam In de nacht van dinsdag op woensdag zijn bij de meldkamer van Rijnmond 88 klachten over stank binnengekomen. Het merendeel van de zneldin- gen was afkomstig uit Schiedam en Vlaardingen. In het algemeen werd de stank getypeerd als ver- li rande-mbberlucht, zware- olielucht en kattepislacht. Rijnmond heeft een onder zoek ingesteld naar de oor zaak van de stankgolf, vooralsnog zonder resul taat. Er bestonden vermoe dens dat de Shell-raffina- derij de bron zouden vor men, maar een onderzoek door een functionaris van de meld- en regelkamer heeft uitgewezen dat daar niets ongewoons wu ge beurd. Vlaardingen De gemeentebi bliotheek heeft over het boek jaar 1975 een verlies geleden van 846.129 gulden. De totale uitgaven bedroegen bijna an derhalf miljoen gulden, terwijl de inkomsten 611.552 gulden bedroegen. Dit staat in het zo juist uitgekomen jaarverslag. In een toelichting op het jaarver slag staat dat de bibliotheek vorig jaar een enorme groei van het lezertal heeft moeten opvangen als gevolg van de drastische verlaging van het in schrijfgeld van 7,50 naar 2,~ - voor volwassenen en een af schaffing daarvan voor de Een ontstellend gebrek aan collectanten èn wantrou wen bij veel Inwoners lijken de oorzaken van het bijzonder slechte resultaat van de actie Vluchteling 1976 in Schiedam. Met maar tien collectanten meer haalde bijvoorbeeld Vlaardingen meer dan drie keer zoveel geld op, terwijl de bijna 30.060 koppige Maassluis? bevolking meer afstond dan de 76.000 Schiedammers. Voor het gebied Nieuwe Waterwe g—Noord sloeg Maasland een record. Hoek van Holland verbeterde zichzelf door duizenden guldens meer te schenken dan „gebruikelijk" heet bij collec tes. Gemeente Opbrengst Aantal Gemiddelde per collectanten inwoner 0,27 0,87 "1,00 1,57 1,40 Schiedam 21.000 350 Vlaardingen 67.500 360 Maassluis 28.600 250 Maasland 8.630 41 Hoek van Holland 11.270 50 Maasland Onderaan de afrit van rijksweg 20 richting Maasland en Maassluis, is gisteravond de 38-jarige auto mobilist A. v.d. W. uit Vlaar- - dingen ingereden op de auto van de 29-jarige A. J. H. uit Maassluis die die door de va der van H, naar huis werd gesleept Eerder op de avond had de onfortuinlijke Maassluizenaar een defekt aan zijn auto ge degen, Zijn vader was hem toen met de sleepkabel te hulp gekomen. Tot aan de «rit ging alles goed. Bij de Korte Buurt aangeland waar net tweetal linksaf sloeg, hwam vanonder het viadukt Ponter de heer v.d. W. aange reden. Hij kon de getrokken auto niet ontwijken en knalde pf tegen op. De sleepkabel wak de Maassluizenaar kwam ongeveer 18 meter ver der in de berm terecht en de heer v.d. W. kwam aan de overkant van de weg tegen Pon ANWB-paaltje tot stil stand. Beide auto's werden to taal vernield. A. -I. H. werd roet een dubbele beenbreuk in fTO ziekenhuis opgenomen: de n«r v,d. W. had geen ernstig jftsej. Zijn medeinzittende "pp een hoofdwond op. Al een maand rit de VW in het Prove niershuis opgescheept met een grijze beer. Dit stuk speelgoed wacht op zijn kjasie, dat maar niet komt .opdagen. Meneer Beer was de hoofd prijs van de loterij, die za- g,25 september werd gehouden tijdens de wel- in de binnen- •JM. De opbrengst was SSL d®J actie Schiedam «tipt Udine, organisator was stichting Lentefeest -Lot nummer 232 won. De fcar meldde zich nog ritet bij de VVV. In onze krant van maandag al sprak Schiedams burgemeester drs. Arie Lems zijn teleurstel ling uit. Een maand geleden had hij nog gehoopt op 150.000 gulden van rijn burgerij. Zijn kabinetschef Piet Drenth zei gistermiddag: „Het doel sprak kennelijk niet aan, althans in Schiedam. Als je soms de reac ties hoorde.... Bovendien was het vrijdagavond slecht weer, toen de actie werd gehouden. Een dertigtal collectanten liet het afweten." Hij zei verder dat een groot na deel was, dat het ophalen in Schiedam met collectebussen gepaard ging. „Dat maakte ve len argwanend. Het week af van wat steeds in de televisies potjes naar voren was geko men, namelijk dat met envelop pen zou worden gewerkt In Schiedam is dat echter onmoge lijk geweest, omdat versprei ding van die enveloppen - wat een week eerder moest ge beuren onoverkomelijke pro blemen opleverde," aldus Drenth. Volgens hem heeft het organise rend comité in Schiedam ge sproken over verspreiding via advertentiebladen. „Maar ten eerste moet je daarvoor betalen en in de tweede plaats bestond volgens het comité in dat geval een te grote kans, dat de enve loppen gelijk met die bladen op het oud papier zouden worden gesmeten," zei Drenth. Inmiddels hebben inwoners van vooral Schiedam, maar ook Vlaardingen en Maassluis ons meegedeeld, dat gisteravond nog steeds geen collectanten waren geweest Mevrouw A. J. A Janse uit de Borodinlaan 36 in Schiedam reageerde'. „Ik heb door de hele stad een stuk of vijf familieleden opgebeld. Maar die hebben ook geen col lectant gezien. Noem maar op, dat was zo in de Rembrandt- laan, op de Rotterdamsedijk en bij mijn nichtje in de Marconi straat Ik vind dat erg gek." Vier telefoontjes achtereen lever den ons hetzelfde resultaat op. Zowel de dames J. van der Most (Rembrandtlaan 105) en H. Klop (Burgemeester Van Haardenlaan 875) zeiden geen collectant te hebben gezien. Me vrouw G. Onverwagt uit de Tal- malaan 33 zei: „Ik ben altijd thuis 's avonds, want ik kan moeilijk lopen. Maar de bel is niet gegaan hoor, meneer!" Bij de vijfde poging in Schiedam zei eindelijk J. A. Wijzenbroek, bewoner van het Bachplein 232,1 dat bij hem wel was gecollec teerd. Zo reageerde men over het algemeen ook in Maasland, waar bijna negen mille werd opgehaald (zie onze krant van gisteren). Dat betekent gemid deld 1,57 per inwoner, het hoogste in de regio. Willem— Jan Paardekoper uit In de Ba lije 1 zei daareven „Ek heb van niemand gehoord, dat er geen collectant aan de deur kwam." In Hoek van Holland werd meer dan elfduizend gulden bijeen gebracht voor de twintigdui zend vluchtelingen in Azië, zes duizend in Afrika, vijfentwin tighonderd in Latijns-Amerika Amerika en vijftienhonderd van elders, voor wie de lande lijke actie op touw was gezet. Echter kwamen uit de laag bouw in de Maassluise Dijkpol- der weer negatieve geluiden over de wijze waarop de actie is gevoerd. Daarom probeerden wij inwoners uit die plaats. Mevrouw P. W. J, de Koe uit de Van Eedenstraat 5 was op de avond van de actie met thuis, maar wel had zij gehoord dat in haar huurt, het centrum, col lectanten waren geweest. In de Richard Hollaan m de compo nisten wijk woont mevrouw J. L. 't Hart Zij zei: „Bij ons kwam iemand, stipt op tijd, twee minuten voor zeven. Een jonge man met een grote bus. Maar wij hadden al gegireerd." Ten slotte dr. L. van Os uit de Frederik Hendrikstraat 7, nabij station Maassluis: „Ja, me vrouw Smit, de vrouw van één van onze wethouders, die heeft hier de hele straat gedaan. De omgeving is haast uitgekamd." Een kort onderzoek in Vlaardin gen leverde op: in wijk Holy kwam bij mevrouw L. de Haas uit de Spechtlaan 694 en bij de heer P. A. F. Lansbergen uit de Lepelaarsingel 340 geen collec tant aan de deur, maar wel bij de heer K, de Jong uit de Heili- gerleelaan 5. Mevrouw J. Kreeft uit de Parkweg 56 in Vlaardin- gen-Oost gaf eveneens een bij drage aan een passerende col lectant. - Eerblndruk.van de bectrijfs hal van het nieuwe B.G.S.W.- gebouw. Het graf van Piet Paaltjes, volgende maand op de televisie. ADVERTENTIE voor betrouwbare occasions v. Deventerstiaat 17 Schiedam Tel. 010-731144 ;- Koopavond geopend Schiedam De NOS heeft deze week televisieopnames gemaakt in Schiedam. Het resultaat zal zondag 19 december worden uitgezonden, wanneer een afle vering van de rubriek Beeld spraak geheel gewijd zal zijn aan Francois Haverschmidti Deze Schiedamse dichter-predi- kant leefde van 1835 tot 1894. Onder de schuilnaam Piet Paal tjes schreef hij ondermeer Snikken en Grimlachjes. Auteur Rob Nieuwenhuis, van wie in 1964 het boek „De domi nee en zijn worgengel" ver scheen, zal voor Beeldspraak één en ander over Haversch- irudt vertellen Vemamelijk zat de literaire betekenis van zijn werken worden besproken. Te vens zal aandacht worden ge schonken aan de psychologi sche achtergrond van zijn wrange humor. Het interview met Nieuwenhuis op Nederland 2 zal worden af gewisseld met opnames van plaatsen waar de predikant heeft geleefd en gewerkt Deze flitsen beginnen in Friesland. Men eindigt op de Algemene Begraafplaats aan de Vlaardin- gerdijk. Daar kgt de grafsteen van Haverschmidt, jaren gele den overgebracht van de reeds opgeruimde begraafplaats aan' het Emmaplein. Verder zijn door de NOS onder meer opnames gemaakt bij het vroegere lokaal Paulus aan de Korte Haven, het pand Lange Haven 134 waar hij jaren heeft gewoond, bij drukkerij Roe- la nds waar destijds rijn boeken zijn gedrukt m de Grote Kerk waar Haverschmidt heeft ge predikt en tenslotte op het ge meente-archief dat veel stukken over het bewaart. Maassluis Minister Boersma zal volgende week woensdag een „pijpenknijter" onthullen bij de officiële opening van het nieuwe gebouw van het Bedrijf voor Gemeentelijke Sociale Werkvoorziening aan de Indus trieweg 24 te Maassluis. Dit werd gisteren bekendgemaakt tijdens de bezichtiging van het nieuwe gebouw. De zogenaam de pijpenknijter is een kunst werk van de heer C. H. Kas sei?, die werkzaam is bij het B.G.S.W. Het bestaat uit aan elkaar gelaste buizen en stelt een man voor met een lengte van ongeveer één meter zestig. Al enige tijd is de bedrijfshal van het nieuwe onderkomen, waar meubelen worden vervaardigd, in gebruik. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de af werking van het kantoorgedeei- te. Op de vraag of de 140 W.S.W.-ers het niet vervelend vonden het oude pand aan de Troelstralaan te verlaten, antwoordde wet houder mevrouw G. van Eck- Grootveld: „In januari "75 werd een begin gemaakt met het ma ken van plannen voor de nieuwbouw. Er werd een werk groep opgericht, waarin het personeel ook zeggenschap had. Stap voor stap zijn de meuw- bouwplannen doorgepraat. De meeste werknemers zijn tevre den met de nieuwe behuizing". Directeur L. Lu cardie merkte op dat men in het algemeen snel geneigd is om iemand, die in een sociale werkplaats werkt, te onderschatten, ,Dat gebeurt ten onrechte", meende Lucar- die, „de W.S.W.-er heeft wel be perkingen, maar het ontbreekt hem of haar met aan vakken nis. Onze meubelen gaan voor veertig procent naar Duitsland. Met andere woorden, wij leve ren kwaliteitsprodukten". Wethouder Van Eek zei ten slotte, dat het B.G.S.W. door het leven wil gaan als een doodgewoon bedrijf. „Aan de binnenkant zijn natuurlijk de nodige voor zieningen getroffen voor de ge- handicapte werknemer. Maar van buitenaf gezien is het een gewoon bedrijf inclusief een lichtreclame op het dak", aldus mevrouw Van Eek. „Want we zijn er trots op." jeugd. Maar liefst 24.814 stadge noten 31 procent van de Vlaardingse bevolking heb ben als gevolg van deze minste- riële maatregel de bibliotheek weten te vinden. Het uitleencij fer bedroeg 7685 grammofoon platen, boeken en foto's. De gevolgen voor het goed func tioneren van de bibliotheek wa ren echter groot Er was onvol doende accommodatie, tekort aan personeel, en niet te verge ten een tekort aan boeken. Dit laatste had weer een extra slij tage van de boeken tot gevolg. Ook de dienstverlening had on der deze omstandigheden te lij den. Dankzij extra kredieten van het gemeentebestuur kon de gemeentebibliotheek althans voor het oog haar uitieenfunc- tie waar maken. De accommodatie van de centrale bibliotheek blijft echter een moeilijke kwestie. Het bestuur van de bibliotheek riet uit naar een duidelijke standpuntbepa ling omtrent een betere huisves ting, waarin centrale voorzie ningen, zoals de discotheek, de wisselbibliotheek en de school bibliotheek kunnen worden on dergebracht. Met ongeduld wacht de biblio theekleiding op de uitkomsten van een proefproject in Rotter dam met een nieuw computer systeem. Hierbij gaat het om een vereenvoudiging van de verwerking van verschillende gegevens over titels, voorraad beheer? ing <q uitleenstand. Hoek van Holland De II-jari ge Roy Stigter Dit Hoek, van Holland is door een tot nu toe Onbekende jongen van onge veer zestien jaar oud in de Berghaven geduwd. De jon gen hield, vanwege zijn uit stekende zwem capaciteiten, aan het gebeuren niet meer dan een nat pak over. Roy Stigter liep langs de haven, toen de andere jongen hem plotseling een duw gaf. Di rect na het voorval ging de andere jongen er op een bromfiets vandoor. Maassluis Commissaris van de koningin m Zuid-Holland, mr Maarten Vrolijk, brengt op maandag 29 november een werkbezoek aan Maassluis. Vrolijk wordt al om half tien 's ochtends verwacht Het ts de bedoeling dat hij om zeven uur weer vertrekt. Het programma voor het bezoek van de commissaris staat nog met vast. Schiedam TVee op hol geslagen paarden zijn giste rochtend rond half twaalf tot grote schrik van enkele automobilisten de Benefux- tunnel ingerend. Toen zij door de tunnelpolitie, de Schiedamse politie en rijks waterstaat tot stilstand werden gebracht, hadden nj al een stuk van rijksweg 19 afgelegd. Eén paard was afkomstig van een wei na bij de VÏaa rdingerdijk, het andere van het terrein bij de Vijf Sluizen waar ie mand de kettingen van het hek had doorgezaagd. Ongevallen deden zich niet voor. Schiedams hoofdin specteur D. P. van der Veen sprak van een echte wild-west Overigens merk te hij op, dat de beide paar den toch geen gulden bij zich hadden om door de tol aan de andere kant van de Nieuwe Waterweg te ko men. Vlaardingen Wegens het plak ken van affiches voor films van Rood Vlaardingen zijn de 24-ja- rige G. A. van G. rijn 19-jarige echtgenote en de 58-jange M.H. dinsdagnacht door de politie' opgepakt cn naar het bureau overgebracht. Tegen de drie. Vlaardmgers is proces verbaal opgemaakt Een tachtigtal aanplakbiljetten, een emmer lijm cn een plakbor- stel werden inbeslaggenomen. Voor hun verboden plakactivi- teiten hadden zij gekozen voor het centrum van Vlaardingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1