Golfbaan naar Broekpolder Broekpolder toch niet gevaarloos Politiebureau wordt dubbel zo groot Hond op balkon beschoten Lange files door „open" rijbanen Alweer Turk slachtoffer Vluchtroute sluit aan op rijksweg 20 Scholen zijn gasgevaarlijk ZeiïLr* pasina 3 to ïn belang van behoud Staelduynse bos Harwichweg afgesloten Nieuwe kazerne voor brandweer Meer stoplichten Nieuwe Damlaan? Marco Bakker vindt geld dirigent terug Duizenden liters bloed Bomen verhuisd SCHIEDAMSCHE COURANT Dinsdag 16 november 1976ONAFHANKELIJK DAGBLAD 101ste jaargang no. 2S704 -4 PAGINA'S- Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Verkeer zowel in GrDenoord als in het centrum ondervindt in grote mate ver traging van opbrekingen op twee belangrijke verkeersaders jn de stad. Automobilisten vooral zien zich genoodzaakt S omwegen te maken om in de binnenstad te komen en mijden daarom zoveel mogelijk de ver- g keersknoop Koemarkt, waar politie handenvol werk heeft om het afsluiten van de Rotter- jjf damsedijk op te vangen. Verkeersopstoppingen ontstaan ook op de Laan van Bol'es en in straten die daarop uitkomen, tot in Vlaardingen-Holy toe. Met name in de spitsuren zijn de files in het stadshart en in noord zeer lang en is de ver keerssituatie chaotisch te noe men. Kans van der Vlist, verkeersdes- kundige van de gemeente Schiedam, wijst in Groenoord op vervangende mogelijkheden als de route Mozartlaan/Chur- chillweg, waarvan ook na de reconstructie van de Laan van Bol'es meer gebruik moet wor den gemaakt Verkeer uit Holy kan volgens hem het best pro beren de rijksweg te pakken. Vorige week wees de gemeente al op vervangende routes voor de Rotterdamsedijk, waar even eens een rijbaan is opgebroken. Toch blijkt de Koemarkt Schie dams drukste punt Klachten zijn binnengekomen over een kennelijke verandering in de werking van allé stoplichten, omdat de duur van het rode licht voor sommige richtingen is verlengd. Vooral in noord is dat het geval. Het traject Oranjestraat/Gerrit Verboonstraat komt uit op 9e Koemarkt. Overdag viel gisteren de verkeersdrukte mee. maar tijdens de spits was sprake van files tot vele honderden meters vóór dit traject. Schiedam Openlijke ge weldpleging jegens een Turk Is. de reden, waarom de Schiedamse politie een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld in de omgeving Lange Haven/Hoogstraat Tot vanochtend duurde het onderzoek voort. De politie zoekt getuigen. De Turk om wie het gaat Is fabrieksarbeider B.C. Die fietste zondagavond over de Lange Haven en werd plots, ter hoogte van restaurant De Kleine Visser, door drie jongelieden in de leeftijd van twintig tot vijfentwin tig jaar in elkaar geslagen en de haven ingemept, met fiets en al. Hij kon niet zwemmen, maar werd even later met behulp van een stok door twee Schiedam mers de kade opgeholpen. In jongerencafé De Quibus, grenzend aan De Kleine Visser, kon de man uitbla zen, tot hij door de politie naar huis werd vervoerd. Volgens de politie is duidelijk sprake van openlijke ge weldpleging. In hoeverre verband bestaat tussen de zaak van de Turk, die vori ge week door een misver stand werd aangeschoten bij de Lido-bar, en dit inci dent is moeilijk te zeggen. Vermoed wordt, dat de con flicten een bijzonder onge wenste nawee vormen van de rassenrellen in Schiedam van enkele maanden gele den. Westwijk Vlaardingen Er zijn wéér gaslekkages in Vlaardingen. Deze keer in scholen. Naar aanleiding van het constate ren van gaslucht heeft het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Schoolon derwijs een onderzoek laten instellen. In januari reeds werd begonnen met dit on derzoek. Een en ander heeft toe geleid dat alle Sim- pi ex-schol en van deze schoolvereniging in fases fcW onderzocht. Hierbij werd geconstateerd dat in dm:rse scholen gaslekkages Naar aanleiding hiervan wor den thans ook alle openbare £leU op easlucht onder went door het gemeentelij- «e energie- en waterleiding bedrijfAan de hand van de resultaten van dit onder zoek zullen de nodige maat regelen worden getroffen. >oor een uitvoerig achter- Grondverhaal over de gas ontploffing in maart verwij- rampenweg Vlaardingen Het politiebu- reau van de Vlaardingse ge- l meentepolitie aan de Delftse Veerweg zal worden vergroot, De ingang zal worden ver- plaatst naar de Delftse Veer- weg en zal op straatniveau komen te liggen. Volgend jaar zal met de bouw worden be- gonnen. De hele onderneming gaat vijf miljoen gulden kos- jj ten. De inrichting van de ver- schillende ruimtes is daarbij inbegrepen. Het aanzien van het politiebu- j reau zal nauwelijks verande- ren. De vergroting van het ge- I bouw wordt voornamelijk in de hoogte gezocht Boven het aangrenzende gymnastieklo- kaal komt een nieuwe vleugel en aan de achterkant zal wat worden bijgebouwd. De huidi- ge kantine zal als instructielo- kaal worden ingericht. Met de verbouwing zal een verdubbe- j ling van de beschikbare ruim- i te worden verkregen. De ver- j bouwing wordt ingevoerd door hetzelfde architectenbureau I dat het gebouw ontwierp. Als de verbouwing gereed is, wordt de vestiging aan de Broekweg, de afdeling gevon- den voorwerpen zit daar onder meer, overgebracht naar het nieuwe gebouw. Ook de Mobi- le Eenheid komt binnenshuis. De portocabine zal van de bin-1 nenplaats verdwijnen. Het ver- nieuwde politiebureau zal plaatsbieden aan zo'n 1701 man. Vlaardingen Teiuij de raad anders beslist zal in het noordelijk deel van de Broekpolder een golfbaan worden aangelegd. B en W willen het plan afkom stig van Gedeputeerde Staten, steunen omdat hier het belang van hat behoud van het westelijk deel van het Staelduynse bos een grote rol speelt. Vol gens het provinciaal bestuur is de Broekpolder de enige plaats in Zuid-Holland waar nog ruimte is voor het aanleggen van een golfbaan. De golfbaan, die een oppervlakte krijgt van maar liefst 60 hecta re, komt aan het noordelijk deel van de polder te liggen, waardoor de banen een onder deel vormen van het gebied Midden-Delfland. In de ont- werp-reconstructiewet Midden- Delfland heeft dit gebied een recreatieve bestemming. De golfbaan ligt op grond van Vlaardingen en Maasland. Het gemeentebestuur van Maasland heeft zich inmiddels in principe bereid verklaard de nodige me dewerking te verlenen. Het Vlaardingse gedeelte van de Broekpolder wordt begrensd door de Vlaardingse Vaart, de grens met Maasland en de ge projecteerde noord-westwijk. Volgens het Vlaardingse college is de plaats van de toekomstige ^golfbaan niet in strijd met het bestemmingsplan. Voorts wordt het desbetreffende gebied in het streekplan Rijnmond aan gewezen voor recreatie van re gionale betekenis. Ben Wheb ben echter vooral bezwaren te gen de grote oppervlakte van het terrein voor slechts een be perkte groep mensen. Zij delen de raad echter mee dat GS bereid zijn mee te werken aan een goede ontsluiting van de Broekpolder. Gedeputeerde Staten zijn het er mee eens dat voor een goede aansluiting tus sen Broekpolder en Holy-Noord een brug gewenst is. Zij zullen een deel van de kosten voor de bouw van zo'n brug dragen. Oorspronkelijk wilde de stich ting Golfcourse Rijnmond een golfbaan aanleggen in het Staelduynse bos. Hiertegen rees indertijd verzet De Pro vincie is toen met de genoemde stichting in onderhandeling ge treden, waarbij toen onder meer is afgesproken dat er vóór 25 januari 1977 een nieu we plaats moest zijn aangewe- Vlaardingen De Westwijk van Vlaardingen krijgt een vluchtweg die direct aansluit op rijksweg 20. Burgemeester Wim Kieboom heeft dit. gisteren be kend gemaakt. De vluchtweg zal vanaf de Dirk de Derdelaan naar de rijksweg leiden. Het verzoek een vluchtweg voor de Westwijk aan te leggen is al drie jaar oud. Een actiegroep uit de wijk heeft er destijds sterk op aangedrongen. Van ge meentewege is daarop gerea geerd met een brief aan Rijks waterstaat waarin toestemming voor de aanleg van de weg gevraagd werd. Deze brief is onbeantwoord gebleven. Kie boom heeft de zaken na zijn installatie als burgemeester van Vlaardingen fors aangepakt Kieboom heeft een aantal functio narissen van Rijkswaterstaat voor een gesprek uitgenodigd. Dit gesprek heeft tot de gewen ste aansluiting op de rijksweg geleid. De weg zal echter slechts bij een ramp gebruikt mogen worden. Normaal zal hij echter voor het verkeer zijn afgesloten door middel van spe ciale hekken. De sleutel voor het verwijderen van die hekken zal hoogst waarschijnlijk op de •meldkamer van de politie te recht komen. Kieboom heeft in zijn gesprek met Rijkswaterstaat een aantal redenen aangevoerd voor het aanleggen van de rampenweg. Naar zijn mening zou bij een of andere ramp een grote ver keerschaos ontstaan op de Ma- rathonweg met name bij de kruising met de Mambdaan. „Bij een calamiteit is daar ze ker sprake van twee, tegenge stelde verkeersstromen. Het is natuurlijk onzin om te denken dat bij het uitbreken van pa niek twee agenten daar rustig het verkeer kunnen gaan staan regelen", aldus Kieboom. Naar zijn zeggen kon Rijkswaterstaat hiervoor begrip opbrengen. Met de toezegging dat de aanslui ting op de rijksweg er komen mag, wijkt Rijkswaterstaat af van het gevoerde beleid. Men heeft zich namelijk altijd nega tief uitgelaten over extra aan sluitingen op rijkswegen. De vluchtweg is een welkome ver betering van het bestaande rampenplan. Kieboom deelde nog mee dat binnenkort een nieuwe rampenfolder zal uitko- men. Het overleg met Rijnmond over een regionaal rampenplan zou volgens de burgervader in een vergevorderd stadium ver keren. Vlaardingen In gewassen uit de Broekpolder in Vlaardingen, die voor menselijke consumptie bestemd zijn, worden verhoogde ge haltes aan zware metalen gevonden. Dit heeft het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne bekend gemaakt. De hoeveelheid zware metalen, die in de gewassen zijn aangetroffen, zijn echter niet zo hoog dat normale distributie ervan bezwaar oplevert. Het ministerie ontraadt het aanleggen van volkstuinen. Een gezin zou namelijk voor een belangrijk deel met gewassen van die volkstuin gevoed kunnen worden. Ook het voortdurend eten van voedsel uit de Broekpolder acht het ministerie niet wenselijk. Gewassen voor veevoeding zijn gevaarlijker. In het hijzonder bevat kool grote hoeveelheden zware metalen. Dieren die daarmee gevoerd worden, lopen het risico dat zich in bepaalde organen enkele metalen ophopen. Bij slachting van deze dieren worden de bedoelde organen dan afgekeurd. De melk van de dieren kan gewoon gedronken worden. Hoek van Holland Met ingang van morgen zal de Harwichweg ïn Hoek van Holland wegens asfalte- ringswerkzaamheden tot eind volgende week voor alle verkeer worden afge sloten. Voor de bewoners van plan „Noord" wordt in de Prins der Nederlanden straat een uitrit zolang mo gelijk vrijgehouden voor de richting Den Haag/Rotter dam. Het verkeer in de richting van het dorp kan gebruik maken van de President Jan Leisstraat en Van Spil bergenstraat. Nadrukkelijk wordt erop gewezen, dat de omleidingn wat extra druk te met zich meebrengen in de doorgaans rustige stra ten. Aangeraden wordt dan ook uiterst voorzichtig te rijden zolang de werkzaam heden duren. Vlaardingen Op de plaats van de brandweerkazerne aan de Hoflaan zal een nieuw gebouw verrijzen voor de Vlaardingse blussers. Binnenkort zal voor de nieuwe kazerne een schets ontwerp worden gemaakt. In het nog geldendeinvestering- sprogramma is voor de nieuw bouw vijf miljoen uitgetrokken, Het nieuwe gebouw is berekend: op een regionale functie. Op het; ogenblik voldoen de ruimtes voor administratie en personeel niet Bovendien is de uitgang! van de garage te laag. Dit laat-1 ste betekent dat Vlaardingen brandweerwagens koopt die dertig centimeter lager zijn dan het standaardmodel. Dit is een- aanzienlijke kostenverhogende factor bij de aanschaf van deze wagens. De huidige kazerne is van 1952. trappen verbouwing geen beletsel vormen het politiebu- treden. Vlaardingen Een herdershond is zaterdagnacht beschoten. De bewoners van een pand aan de Lissabonweg hadden in ver band met visite hun herders hond op het balkon gelaten. Na het vertrek van de gasten be- merkten zij dat op hun trouwe viervoeter met een luchtbuks was geschoten. De ruit van de balkondeur was eveneens aan diggelen geschoten. Voor de hond moest de hulp van een dierenarts worden ingeroepen. Schiedam De gemeente onder zoekt momenteel of er op de Nieuwe Damlaan meer stop lichten moeten worden ge- plaats. Vorige week zijn daarvoor tellin gen verricht op het kruispunt met de Monseigneur Nolen- slaan- De resultaten van dit on derzoek worden nog uitgewerkt door de bedrijfsgemeenschap Schiemond aan de Vijgensteeg- Binnenkort wil de dienst gemeen tewerken ook bij het kruispunt met de Vlaardingerdijk tellin gen laten verrichten. Naar aan leiding van beide onderzoeken zal volgend jaar een advies aan het college van burgemeester en wethouders worden gegeven. Schiedam Koordirigent Aad van der Hoeven dankt het behoud van zijn porte monnee met 250 gulden aan de bekende zanger Marco Bakker. Zaterdagavond miste Van der Hoeven na het concert van het Toon kunstkoor zijn portemon nee, die was ontvreemd uit zijn koffertje in de consis toriekamer van de Grote Kerk. Die kamer was niet afgesloten. Bakker vond la ter de nog volle portemon nee terug in de kerk. Maassluis Sinds de oprich ting van de bloedtransfusie dienst in 1948 in Maassluis hebben een onbekend aantal donors 12,500 flessen met een halve liter afgestaan. Net zo min als het aantal donors bekend is, ontbreken ook gegevens over wat met het bloed gedaan is. Burgeneester J. van der Brink van Maasland heeft in het nieuwe Rode Kruisgebouw aan de Veerstraat in Maas- sluis in verband met de bloeddonaties een aantal on derscheidingen uitgereikt Twee dames en vier heren kregen een eremedaille van het Rode Kruis voor het meer dan veertig maal af staan van een halve liter bloed. De gelukkigen zijn mevrouw A, Hoekveen, mevrouw Storm-Berkhout en de heren A. C. van der Hoeven, P. Boon, P. van der Linden, K. van de Heuvel. Zij zijn over igens niet allemaal in Maas sluis woonachtig. Van der Hoeven en mevrouw Hoek veen komen uit Maasland, Boon uit Hoek van Holland en Van der Linden uit Vlaardingen. Schiedam Bij de Buitensluis ïn Schiedam-Zuid is gisteren een begin gemaakt met de verhui zing van vier platanen en een populier. De bomen aan de Hoofdstraat en de Buitenhaven weg moeten wijken voor de aanleg van de nieuwe sluis. Twee platanen gaan deze week naar een plaats bij de nieuwe flat op de hoek van de Laan van Spieringshoek en de Van der Brugghenlaan. De andere twee gaan naar de Zijlstraat en de Breedstraat die onlangs zijn gereconstrueerd- De populier krijgt van de ge meentelijke plantsoenendienst een plaats aan de Buitenhaven weg om een opengevallen plaats in een bomenrij op te vullen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1