"Ik moet er niet aan denken., maar ik kan niet anders. 95 Acht maanden na gasontploffing I DINSDAG 16 NOVEMBER 1976 Inbreker pikt konijnen in Gestolen auto's Winkel diefstallen Vandalisme Valpartijen Nut van het recht BEWUSTELOOS „hel" GROTE ZAKEN Bewoners in december weer in eigen buis BESLISSING Verkeer maakt meer brokken Automobilist rijdt door Ruiten in bij dief Commissaris houdt lezing PSP wil geen omroep stichting Optreden van Ted de Braak Bram en Freek in Stadsgehoorzaal Schiedam Bij een inbraak op de Sehiedamseweg, nabij de Poldervaart, zijn achttien konij nen gestolen. De dieren werden uit de schuur gehaald van de 48-jarige Schiedammer J. L. de W. Het afgesloten schuurtje kwam men binnen door aan de zijkant een ruit te vernielen, waarna naar binnen kon wor den geklommen. De eigenaar schat de waarde van de ont vreemde konijnen op 270 gul den. De ruit kost een tientje. In de Nieuwe Damlaan is een werphengsel met molen en 5teèkhengel gestolen uit de kel der van R. J- K. (28), agent bij de Rotterdamse gemeentepoli tie. Hij heeft aangifte gedaan bij zijn Schiedamse collega's. Vermoedelijk kwam de dader de kelder binnen dankzij een valse sleutel. Een groot aantal schriften en boe* ken werd door de lokalen van de Dr. J. Th- de Visserschool gesmeten. Vermoedelijk vrij jeugdige inbrekers namen uit deze school in de Westfranke- landsestraat dertig gulden mee. Zij waren over een schutting het schoolplein opgegaan en hadden aan de achterkant een deur uit de grendels geduwd Vlaardingen De Belgische poli tie heeft zondagavond in de ge meente Wagtebeke de groene EMW-personenauto gevonden die eerder op de dag uit de Vlaardingse Comelis Houtman straat werd gestolen. De auto werd zwaar beschadigd in een water teruggevonden. De Vla ar- dïngse politie en Belgische poli tie stellen een onderzoek in naar de eventuele dader(s). In de nacht van donderdag op vrijdag werd in de Speelman- straat een metalic-bronskleuri- ge Opel Commodore ter waar de van 14.000 gestolen. Het kenteken is 83—GE64. Vlaardingen Tegen de 55-jarige Vlaardingse C.W.H. - v. H. is proces-verbaal opgemaakt voor het plegen van winkeldiefstal. Bij V D, nam zij vrijdag goederen weg ter waarde van 38,75. De 74-jarige Vlaar dingse I. B.-I. kreeg eveneens een proces-verbaaL Zij nam vrijdag bij C A een truitje weg ter waarde van 50,-. De 56-jarige Vlaardigse M. de S.- v.B. werd eveneens bij V D betrapt bij het plegen van dief stal. Zij stal een boek. Het bleek dat zij een dergelijke s» overtreding-al eerder had ge pleegd. Tegen haar werd ook proces-verbaal opgemaakt Schiedam De feestverlichting in het stadshart, vorig jaar door winkeliersvereniging City-Cen trum cadeau gedaan aan de stad Schiedam, kost de gemeen te alleen maar geld. Stuk voor stuk sneuvelen de oranje knot wilgen ten gevolge van onver minderd enthousiasme bij ste nen smijtende vandalen. Dit weekeinde sloegen de vernis Iers toe op de Rottend am sedijk en in de Hoogstraat Maanda gochtend heeft gemeentewer ken de kapotte lichtbollen ver vangen. Schiedam Na een botsing op het Willem Landréplein is dit weekeinde de 47-jarige Schie damse A. H. van B. met een heupfractuur in het Nolet-Zie- kenbuis opgenomen. De vrouw was met haar fiets geschept door een auto, die enigszins on voorzichtig een garage werd uitgereden. De bestuurder van deze auto was de 55-jarige G. van S. De vrouw had overigens te weinig rechts gehouden. Bij een andere botsing raakte het 15-jarige meisje L. M. de B, uit Schiedam gewond. Zij had op het kruispunt Churehillweg/- Laan van Bol'es geen voorrang verleend aan een auto, die werd bestuurd door de Vlaardingse mevrouw E. C, de R. Het meisje viel van haar fiets, liep een gescheurde mondhoek en schaafwonden op, kneusde een onderbeen en brak twee tan den. Ter verpleging werd ook zij naar het Nolet gebracht. Na een val op de Sehiedamseweg is vrijdag al de 19-jarige Schie damse J.M.G. naar het Gemeen te-Ziekenhuis vervoerd. Het meisje was bewusteloos van haar bromfiets gevallen en heeft daarbij een hersenschud ding opgelopen. De val is een gevolg van een ongeluk, dat haar in april in Rotterdam overkwam. Sinds dat voorval raakt zij regelmatig buiten be wustzijn. Vlaardingen In de vergader ruimte Holy Kerkcentrum aan de Reigerlaan 47 te Vlaardin gen houdt Mr. Klomp morgen avond om 20.15 uur een lezing,, Het onderwerp van de lezing zal zijn: Het nut van het recht in de maatschappij, avond is georganiseerd door de afdeling Holy van de Neder landse Christelijke Vrouwen bond. De toegang is gratis. door Jaap Hazejager Mevrouw A. A. Lansber gen wil er niet meer van weten. De spookbeelden van de grote ontploffing en de daarop volgende brand achtervolgen haar nog dagelijks. Ruim ze ven weken heeft zij, evenals de heer P. Dijk stra, in het Rotterdamse Zuiderziekenhuis gele gen met zeer ernstige brandwonden. Gelukkig gaat het haar nu wat beter. „Redelijk goed", zegt zij zelf. Haar werk kan zij weer doen, maar het moet allemaal erg voorzichtig gebeuren. De huid is nog erg dun. Met spanning echter leeft zij naar het ogen blik toe dat zij weer naar haar huis aan de Joh. van Bijnenstraat kan terugkeren. De streefdatum is 1 decem ber. Maar praten neen, dat is er niet bij. „Meneer, dat kan ik niet Ik moet er niet aan denken, maar ik kan niet anders. Ik sta te trillen op mijn bene- n..." Wie let er nog op zo'n uitspraak? En toch is het nog maar acht maanden geleden dat in de zeer vroege ochtenduren het was rond de klok van tweeën een enorme knal een deel van Vlaardingen met een schok rechtovereind in bed deed rit ten. Verstijfd van schrik, wach tend op wat er verder ging gebeuren. Gelukkig geen nieu we klap, maar inmiddels was wel een blok huizen aan de Van Bijnenstraat voor een groot deel verwoest: huizenhoge vlammen, duizenden ruiten van de in de directe omgeving staande flatgebouwen aan scherven, muren ontzet, aan splinters geslagen meubilair, huilende kinderen, in nachtkle ding rondrennende moeders en vaders, gillende sirenes van brandweer, politie en ambulan ces. Kortom: grote paniek. Het mag terecht een groot wonder heten, zo zei ons onlangs een van de slachtoffers dat er geen doden waren te betreuren. Wat herinneren wij er vandaag de dag nog van? De tijd gaat snel en gelukkig is de wederopbouw toen de aannemingsmaat- schappijen eenmaal met hun werkzaamheden waren begon nen ook snel verlopen. Nog even, en niemand riet meer iets terug van de sporen die de ontploffing in de vroege ochten duren van 4 maart heeft achter gelaten. Is dat wel zo 9 Een beeld van de rava- ontploffing in de nacht maart. Tot na de bouwvakvakantie vormden de zwartgeblakerde skeletten van de uitgebrande woningen een trieste herinne ring aan deze ontploffing. Een explosie die werd veroorzaakt door een wat de heer Visser van het GEWB noemt: spontane breuk in het flexibele kunststof verbindingsstuk tussen de gas leidingen binnen en buiten het huis. Iedereen sliep op dat mo ment in het pand nummer 24- Het huis stroomt vol gas, een elektische installatie slaat aan, en de explosie was een feit „Het klinkt misschien een bee tje ongeloofwaardig", zo zegt ons de heer Dijkstra, die samen met mevrouw Lansbergen het bewuste pand bewoont, „maar geen van beiden heeft iets ge hoord. Dat betekent dat wij reeds vóór de ontploffing bui ten bewustzijn moeten rijn ge weest. Op het moment dat wij naar bed gingen omstreeks middernacht was er nog niets aan de hand. We hadden nog wat nagekaart over een voetbalwedstrijd die op de tv was uitgezonden en we waren zeker niet slaperig. Vandaar dat het voor ons duidelijk is dat de breuk in het verbindingsstuk pas moet zijn ontstaan nadat wij reeds in bed lagen en in slaap waren gevallen". De heer Dijkstra is bereid om thans, bijna negen maanden na de ramp iets te zeggen over de doorstane angsten, het verblijf in het ziekenhuis en de finan ciële gevolgen. Naast hem zit mevrouw Lansbergen, die zoals zij zelf wenst niets meer over het gebeurde wil zeggen. „Zij heeft een enorme geestelijke klap gehad", zo verklaart Dijk stra nader, „maar ze wil wel bij het gesprek rijn". Hij laat een gedeelte van zijn arm zien: de sporen van de brand, die na de ontploffing- volgde rijn nog goed te rien: witte, kale plek ken. .Knappe koppen daar", zo verklaart hij (doelende op de doktoren in het Zuiderzieken huis, red). Ze hebben mevrouw Lansbergen en mij enkele ma len moeten opereren trans plantaties en als het goed is zie je er over een aantal jaren niets meer van,., lichamelijk althans. Geestelijk gezien weet ik het nog niet zo net. We slik ken allebei". Na even nadenken vervolgt hij met: „Het moet een gigantisch lek zijn geweest, anders kon ons huis niet binnen een paar uur van boven tot beneden rijn volgestroomd met gas. Als ge volg van gebrek aan zuurstof waren wij bewusteloos en heb ben we niets gehoord van de knak Dankzij die knal echter sprongen de ramen en muren, en kregen wij weer zuurstof. Neg juist op tijd, want we hadden nog maar vier tot vijf seconden om uit de hel samen naar beneden te springen, lo pen op glasschervenen nog geen kapotte voeten overhou den. Maar wel deerlijk verbrand. We werden direct overgebracht naar Holy die ons meteen door stuurde naar Rotterdam. Later zeiden de dokters tegen ons dat wij blij mochten rijn dat wij op het moment van de brand geen nylon nachtkleding droegen an ders waren wij levend verbran- dOok de heer en mevrouw Den Breems, de buren van de heer Dijkstra en mevrouw Lansbergen, hebben een soort gelijke nachtmerrie in de letter lijke zin meegemaakt Alleen, rij kwamen er op het oog althans zonder lichamelijke „kleerscheuren" van af. „In nachtkleding en op blote voeten vluchten mijn vrouw en ik het brandende huis uit," zo vertelt de heer Den Breems ons. „Wij waren verschrikkelijk blij dat we het er levend van afhadden gebracht, maar onze tweede zorg was onze hond. Wij dach ten dat die was omgekomen in de vlammen, of was bedolven onder neervallend puin. Verder ging het ons verschrikkelijk aan het hart dat onze verzame ling films was verwoest. Je moet weten dat wij nogal wat over de wereld hebben gezwor ven vanwege mijn werk. En wat doe je dan: je maakt films. Niet alleen familiefilms, maar ook opnamen over leven en ge woonten in de landen waar wij gewerkt hebben. Allemaal weg." Inmiddels is het hondje van de familie Den Breems weer terug, „Iemand had gezien", zo vertelt mevrouw Den Breems, „dat een vrachtwagenchauffeur zich over het dier dat in paniek de straat was opgevlucht, had ont fermd. De man uit Katwijk kon gelukkig worden achter haald". Een dergelijk angstig avontuur beleefde ook Moortje, de poes van mevrouw Lansbergen en de heer Dijkstra, In panische angst is het dier onder het huis gekropen en is daar vijf dagen gebleven. Verstoken van rijn dagelijkse schoteltje, melk en brokjes vlees. „Hij was wél ver magerd", zo zegt de heer Dijk stra, „en zijn vacht en snorha ren waren verschroeid, maar hij is door derden in ieder geval levend teruggevonden. Thans gaat het weer prima met Moor". Het betreffen slechts enkele, kleine zaken die de buiten staander doorgaans niet te ho ren krijgt. Voor de betrokke nen zelf echter wegen ook deze probleempjes zwaar. Hoe staat het echter met de grote zaken: financiën, smartegeld, geeste lijke klappen en vooral: wat heeft men ervan geleerd? Unaniem rijn degenen die wij gesproken hebben van mening dat de gemeente zich heeft „uit gesloofd", vooral in de eerste dagen na de ontploffing. Er werd gezorgd voor tijdelijke huisvesting. Natuurlijk, deze is niet altijd conform de wens, maar daar hadden de getroffen gezinnen wel begrip voor. Je had in ieder geval een eigen dak boven het hoofd. De heer Den Breems: „Mijn huis was voor driekwart total-loss. De bovenverdieping was voor een deel weggeslagen, maar we hadden direct een tijdelijke wo ning aan de Wiardi Beekman- singel. Jammer is dat pas na de bouwvakvakantie kon worden begonnen met de wederopbouw van ons huis". En na enig na denken: „Wij dachten dat wij goed waren verzekerd. Toen wij dit huis indertijd kochten hebben wij ons eerst uitvoerig laten informeren over de verze keringen en dergelijken door een tussenpersoon. Maar na de ramp bleek echter dat wij on- derverzekerd waren. Ten gevol ge hiervan moesten wij een tweede hypothecaire geldlening sluiten. Wij hebben echter res pect voor onze verzekerings maatschappij. In zoverre dat mogelijk was heeft rij ons di rect geholpen". Of er hulp te verwachten is van de gemeente Vlaardingen weet de heer Den Breems nog niet Hij weet dat de gemeente for meel gezien niet aansprakelijk is gesteld, maar, zo zegt Den Breems: „Er wordt gepraat Ik vertrouw en hoop vurig op een goede afloop. Meer wil ik hier liever niet over zeggen. Ik zou het namelijk betreuren dat door verkeerd overgekomen of geuite uitspraken onze positie wordt verzwakt Dat kunnen wij nu niet hebben". Ook de heer C. Langendoen, di recteur van Pontier en Karre- man, die de verzekeringsbelan gen van de heer Dijkstra en mevrouw Lansbergen behar tigt, wil niet veel kwijt over de financiële afwikkeling van de zaak. Wel zegt hij dat 17 november een beslissing kan worden verwacht. „Dan gaan wij en onze tegenspelers weer om de tafel zitten. Op die ver gadering hopen Wij de zaken rond te krijgen". Na enig aandringen laat de heer Langendcen blijken dat er „eni ge reden tot optimisme" is. Er moet in ieder geval overeen stemming worden bereikt over een aantal zaken. Hij doelt op o.m. smartegeld. Wethouder IJsbrand van der Vel den van economische aangele genheden bevestigd dat op grond van het onderzoek dat door het Nederlands Gasïnsti- iuut is verricht de gemeente niet aansprakelijk is gesteld, „Dat is op zich nadelig voor de mensen", zo deelt hij ons mee. „Het had makkelijker voor hen geweest als de gemeente de schuld aan de ontploffing in de schoenen was geschoven". Hij voegt er nog aan toe dat de bewoners uit het getroffen stadsdeel een dezer dagen een brief kunnen verwachten, waarin het standpunt van de gemeente kenbaar wordt ge maakt Wat er precies in die brief staat kon hij op het mo ment dat wij hem daarover informeerden nog niet meede len. Ook de afdeling financiën waagde zich niet aan een uit spraak. irDe verzekeringsmaat schappij moet het concept van de brief eerst goedkeuren", zo zei men. Over steun aan de betrokkenen zelf zei de heer Van der Velden: „In eerste instantie hebben wij hun toegezegd dat wij in princi pe bereid waren op een of an dere manier financiële steun te geven. Gedacht werd aan een renteloze lening via de Volks kredietbank. Wij hebben daar niets meer over gehoord zodat wij er van 2ijn uitgegaan dat alles via de eigen verzekerings maatschappijen is afgewik keld." Een opmerking die wat vreemd aandoet als wij later vernemen dat er toch wel scha declaims zijn ingediend. Een andere belangrijke vraag rest: wat heeft men er uit ge leerd? Mevrouw Den Breems bezig met het schoonmaken van de keukenkastjes in haar „nieuwe" huis. De heer Den Breems: Ik heb de indruk dat men erg geschrok ken is. Er zijn nieuwe verbin dingsstukken tussen de binnen- en buitengasleidingen aange bracht En verder is mijn keu ken bijzonder goed geventi leerd. Zo zijn bijzonder veel ventilatiegaatjes in de keuken muur aangebracht" Geksche rend voegt hij er aan toe: „Het lijkt wel een fabriek". Mevrouw Lansbergen en de heer Dijkstra echter wxllen niets meer weten van gas. „Ik ben daar in één keer van genezen", verklaart Dijkstra. „De gaslei ding is uit de tuin gehaald en in plaats daarvan heb ik nu oliestook. Toen die oude leiding bij mij werd opgegraven heb ben ze zo staat in een rap port van het Gasinstituut maar liefst drie lekkages gevon den. Dat ding lag er reeds veer tien jaar en is sinds die tijd nooit meer gecontroleerd." De heer Visser van het Gemeente lijke Energie en Waterleiding bedrijf bevestigt dat er nieuwe verbindingsstukken zijn aange bracht tussen de gasleidingen binnen cn buiten de woningen, „Wij hebben daartoe gebruik gemaakt van rubber", zo ver klaart hij. „Dat is nog flexibeler dan het vorige verbindings stuk". Het hoofd van de afdeling aan sluiting van het GEWB zegt voorts dat het probleem rond de verbindingsstukken tussen gasleidingen in studie is bij een landelijke werkgroep. Na de ramp neemt het GEWB steek proeven in Vlaardingen. Als blijkt dat de grond te veel ver zakt is, want daar schuilt name lijk het probleem, dan wordt een nieuw, rubber verbindings stuk tussen de leidingen ge- plaatst. Op de vraag of de gas druk op die verbindingsstukken groot is antwoordt hij dat deze slechts 250 millimeter is. In de loop der tijd zijn ook de tussen stukken van gasleidingen in de len van de Babborspolder ten oosten van de Van Hogendorp- iaan gecontroleerd en zonodig vernieuwd. Om nu direct alle oude verbin dingsstukken tussen de gasbui zen in Vlaardingen te vernieu wen lijkt volgens het GEWB met nodig. Als de conclusie van de werkgroep van het Gasinsti tuut echter tot de slotsom komt dat alle oude verbindingsstuk ken gevaar opleveren moeten ze natuurlijk wel worden veran derd. Tot zo ver de reactie van het GEWB. Zolang er geen uitsluit sel is gebeurt er eigenlijk zeer weinig. Toch wel vreemd eigen lijk. Men mag niet vergeten dat de gasontploffing in Vlaardin gen-West met op zichzelf stond. Thans zijn weer gaslekkages m scholen geconstateerd. Voorts 2ijn er meer ontploffingen ge weest, waaraan hetzelfde euvel ten grondslag ligt. Ridderkerk ligt wellicht nog vers in het geheugen. Na acht maanden tot een jaar echter vervaagt alles snel. Behalve natuurlijk bij de genen die iets dergelijks aan den lijve hebben ondervonde- n.. Schiedam Uit het oktober-over- richt van de politie blijkt, dat in de vorige maand 31 ongeluk ken meer plaatsvonden dan in dezelfde periods vorig jaar, na melijk 168. Doden vielen daar bij niet, maar acht personen werden zwaar gewond tegen zes in oktober 1975. Tweeën twintig personen werden licht gewond. Verder werden twintig auto's zwaar beschadigd, 143 liepen geringe schade op. De belangrijkste oorzaak was zoals gebruikelijk het niet ver lenen van voorrang (in dertig gevallen). Te dicht volgen was in negentien gevallen de oor zaak, onoplettendheid zeventien keer. Onvoorzichtig achteruit rijden had dertien maal een aanrijding tot gevolg, slippen vier maal. Twee aanrijdingen vonden plaats op zebra's, waar bij twee personen licht werden gewond. Schiedam De politie is nog op zoek naar de automobilist, die in de nacht van zaterdag op 2ondag met zijn wagen schade aanrichtte aan een geparkeerde auto en aan een gevel in de binnenstad. Hij verdween na dat hij, eerst op het Broeisveld de wagen had geramd van Kof fiepot-eigenaar Piet van Slob be en, daarna op de Hoog straat, was aangereden tegen de pui van slagerij J. Slieker. Schiedam De politie heeft twee cafébezoekers verbahseerd, die elkaar dit weekend in de haren wilden vliegen. De één had in café De Boemerang in de Lan ge Kerkstraat de portemonnee van de ander gestolen, waarop de laatste de achtervolging in- 'zelte om de ruiten van de wa ning van de dief in te gooien. Vlaardingen Commissaris van Politie B. van Toledo houdt morgen om 20 uur in de verga derzaal Oosterkerk aan de Sehiedamseweg te Vlaardingen een lezing over de politie m het algemeen. Na de lering kan ie dereen zich opgeven voor een rondleiding in het politiebu reau. Deze rondleiding vindt plaats volgende week donder dag. Schiedam De PSP kiest donderdagavond tijdens de ledenvergadering een nieu we voorzitter van de plaatse lijke afdeling. Omdat het ve le werk haar te veel tijd kostte, is namelijk Jetske van de Burger afgetreden. De openbare vergadering begint om acht uur ten huize van secretaris Eiso Blaauw, Schietbaanstraat 2 in wijk Bijdorp. Op de agenda staat ook de organisatievorm voor de lo kale omroep Schiedam, waarvoor de Schiedamse Gemeenschap eind 1974 een werkgroep instelde. In die werkgroep is onlangs het voorstel gedaan om van de lokale omroep een stichting te maken, mocht die omroep er ooit komen. Over de orga nisatie en andere voorberei dingen praat de werkgroep nog driftig, maar de PSP voor welke partij Blaauw in de werkgroep rit) is tegen een stichtingsvorm, om rede nen van democratie en fi nancieel toezicht Daarover moeten de leden zich don derdag nadrukkelijk uitspre ken. Vlaardingen Ted de Braak treedt donderdag om 20.15 uur op in de Stadsgehoorzaal aan de Sehiedamseweg te Vlaardin gen. Hij zal een programma ten tonele brengen met de alom bekende T. V.-spelletjes voor en door het publiek. Tevens zal goochelaar Stefani zijn kunsten vertonen. Kaarten voor de avond zijn dage lijks verkrijgbaar aan de kassa van de Stadsgehoorzaal. Vlaardingen Neerlands Hoop Interieur is vanavond en mor genavond te zien in de Stadsge hoorzaal aan de Sehiedamse weg te Vlaardingen. De voor stelling van vanavond is uitver kocht, voor morgenavond zijn nog kaarten verkrijgbaar aan de kassa van de Stadsgehoor- zaal. I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3