Ex-echtgenote van de weg gereden Gegadigde voor horeca Achterhuis Vanavond valt de beslissing Zeven maanden celstraf geëist Werkgroep woonerven Handelen B en W in strijd met bestemmingsplan? Bij geven van Gemeente eist hogere particulieren kwaliteit koophuizen "College licht vaardig" Domme ganzen wmmssmmsmsÊÊKm Volvocar- fiiiaal in Schiedam blijft open éÊmmsÉM niiiiilH Sêêü iliÉÉ!Kpi garanties aan i t Onderzoek naar baarmoederhals kanker Bromfiets en helmen gestolen Alcoholcontrole SCHIEDAMSCHE COURANT Vrijdag 26 november 1976- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtend lenst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 101ste jaargang no. 25712-10PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL 0 Voor het vervallen achterstuk van het historische Prove niershuis heeft zich in het stadskantoor een Schiedammer gemeld, die in dat deel van het monument een uitgebreide horecazaak wil beginnen. Geheim wordt gehouden wie deze ondernemer is. Over subsidiëring in de restauratie moet eerst worden onderhandeld met Monumentenzorg. In het Achterhuis komt dan, zo wil het plan, ruime eetgelegenheid, een bar en zelfs zou sprake zijn van een kleine dansvloer. Enige maanden geleden meldde onze krant reeds, dat wethouder voor cultuur Herman Post hoorn wel oren had naar een dergelijk initiatief voor het jarenlang verwaarloosde monument. Hij rekende toen al op gegadigden. Probleem vormde alleen het feit, dat het proveniershuis geen achteruitgang heeft, maar ook dat zal een kwestie van overleg met Monumentenzorg zijn. j? v.rr Rotterdam Na 28 jaar huwelijk is het voor de 53-jarige Vlaardin- ger F. van M. afgelopen. Erg lang was hij heel gelukkig met zijn vrouw, maar de laatste jaren liep het helemaal fout. De ruzies volgden elkaar in hoog tempo op en ook de oudere zoons begonnen zich ermee te bemoeien. Uiteindelijk besloot mevrouw Van M. te scheiden. Haar man kon dat niet verkroppen en wil de telkens opnieuw met haar praten om te proberen weer tot elkaar te komen. Toen hij zag, dat die pogingen zonder succes bleven, raakte hij over zijn toe ren. Op 18 augustus zet hij zijn vrouw, die inmiddels apart is gaan wo nen, eerst een mes en later een Botterdam Het verkoopfi liaal van Volvocar in Schie dam (DAF Schiedam Perso nenauto BV aan de Nieuwe Mathenesserstraat) blijft geopend; het beheer zal voortaan geschieden samen met de zelfstandige Volvo- dealer Weber. De 23 perso neelsleden zullen in dienst blijven van Volvocar. Eenzelfde regeling is getroffen voor een verkoopfiliaal in Eindhoven. Aanvankelijk, was Volvocar. van plan de filialen over te doen aan plaatselijke zelf standige dealers. Voor het personeel betekende dat een overgang van de cao-groot metaal naar de cao-kleinme- taal, die geldt voor garage bedrijven. De vakbonden weigerden dit plan te be spreken- De vakbonden vinden het nieuwe plan „bespreek baar", Voordat echter een definitief standpunt zal wor den bepaald, zal eerst met de achterban worden over legd. Half december volgt daar een vergadering over. Uit de klantenkring van het Schiedamse filiaal zijn nogal wat negatieve reakties op het plan gekomen. Voer het personeel dat in dienst wil treden van Weber zal een fïancïële overgangs regeling worden getroffen. "Degenen die niet bij Weber willen weken, kunnen reke nen op een werkkring elders -binnen het Volvocar-con- eem. Er zullen in geen geval ontslagen vallen. Schiedam De dienst gemeente werken onderzoekt, welke reeds gereconstrueerde straten kunnen worden aangepast tot woonerf. De Nicolaas Beets- straat, J A. Alberdingk Thijm- straat, Philips van Bourgondie- straat, Jacob van Lennepstraat 01 de Tollensstraat zullen ko oiend voorjaar worden veran derd in woonerf. De bewoners van deze no^ te reconstrueren straten in Schie- dam-West zullen hierover vol gende week worden ingelicht Dat gebeurt door middel van stencils, die zijn opgesteld door -.de gemeente en bewonersver- eniging Schiedam-West en die huis-aan-huis worden ver- spreid. "Iet de buurtbewoners willen de ambtenaren en de vereniging esn werkgroep vormen, die de aanpak van de straten moeten' voorbereiden. In januari wil men voor de buurt een infor- ttatie-avond houden. "ij de woonerven zullen - zoals wettelijk verplicht - speciale verkeersborden komen. Over deze borden zei wethouder Uhns Zijdeveld van stadsont- wikkeling onlangs: „Met plaat- smg moeten we eigenlijk erg voorzichtig zijn, Hoe minder hoe liever, want er zijn al zo veel borden waar men op moet letten. Het liefst zou ik bij het begin van de stad een bordje. Plaatsen dat met een woonerf binnenkomt, maar dat kan na tuurlijk niet," Blij;ft Bovenberg of gaat hij? schroevedraaier „om haar te in timideren", op de keel. De vol gende dag. ziet hij haar in een auto bij één van de zoons zitten. Een andere zoon rijdt er achter aan en F. meldt zich met zijn wagen als derde. Op de afrit van Rijksweg 20 naar Rotter dam-West stuurt hij naast de eerste auto en klapt er tegen de zijkant tegenaan. Volgens officier van justitie, mr. E. R. G. Feber, wilde Van M. de andere wagen van de weg rijden. Van M. heeft dat tegen de politie ook gezegd, maar deelt nu mee, dat hij „de macht over het stuur verloor tijdens het opendraaien van het por tierraampje. Ik wilde de auto 1 laten stoppen om te kunnen praten". De botsing, die ontstond toen de auto's met een snelheid van zo'n negentig kilometer per uur reden, had alleen maar blik schade tot gevolg. Even verde rop moet Van M. een koevoet pakken om zijn woedende zoons van zich af te houden. Volgens psychiaters en de raads vrouwe van Van M. zijn vooral de zoons de oorzaak van alle kwaad. „Zij hebben een wig gedreven tussen hun ouders. Hun vader raakte steeds ver der in het nauw. Hij kwam in een agressieperiode waarin hij duidelijk verminderd toereke ningsvatbaar was", stelde psy chiater G. C. van Dorp. Mr. Feber sluit de invloed van dezoons niet uit. „Ieder contact van de verdachte met zijn fami lie liep op problemen uit Men zat samen in een knoop. Wel licht is het toeval, dat de ver dachte als eerste met agressieve handelingen kwam". De officier vond een straf, die ongeveer overeenkwam met de nu in ar rest doorgebrachte tijd de meest juiste. Hij eiste daarom zeven maanden celstraf, waar van drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. De uitspraak is op 9 de cember. Vlaardingen Blijft hij zitten? Gaat hij weg? Vanavond krijgt Vlaardingen antwoord op de vraag of het zittende programcollege met of zonder Boven berg verder gaat. Die beslissing valt tijdens de ledenvergaderingvan de PPR in Triangel. Er komt dan een eind aan de onzekerheid over de toè- komst van de PPR-wethouder. EenH onzekerheid die vorige week woens-" dag ontstond, toen Willem Kwakkel- stein in zijn algemene beschouwing j|| over de begroting voor '77 aankondig- de dat de PPR zich-öpnieuw" moést bezinnen op de plaats van de wethou der binnen dit college. De fractie-voorzitter van de PPR, Kwakkelstein, zei tijdens die algemene beschouwingen het volgende over deze zaak: „De PPR zal zich noodgedwon gen op haar positie binnen het college moeten beraden. Hoe een een ander uitvalt zal bin nenkort door de ledenvergade ring worden bepaald, Ik zal daarop niet vooruitlopen en hoop dat ook anderen dat niet zullen doen". Kwakkelstein voegde hier onmiddellijk aan toe zich bewust te zijn van het feit de zaak er niet eenvoudi ger op gemaakt te hebben. De reden voor de plotselinge on rust is het aanvaarden door de raad van het actieplan stads vernieuwing- Vettenoordsepol- der. Dit actieplan doe t de PPR op twee uitgangspunten geweld aan. Kwakkelstein noemt deze punten ook tijdens de begro tingsbehandeling en eveneens staan deze punten op de uitno diging aan de leden voor het bijwonen van de ledenvergade ring Kwakkelstein zeg: „Op twee hoogtepunten van ons be leid wordt afgeweken van ge maakte afspraken; ten eerste zo min mogelijk slopen, zo veel mogelijk renoveren van wonin- i gen en ten tweede de bevolking dient invloed te hebben op be slissingen die him eigen woon-i en leefsituatie betreffen". Op die uitnodiging voor de PPR- leden zegt Kwakkelstein ver der: „De PPR neemt deel aan een progressief programcollege, wat betekent dat het coïlegebe- leid ook het beleid van de PPR is. Wij kunnen daarop aange sproken worden en dat moet ook kunnen". Kwakkelstein blijft dan met twee vragen zit ten die op de ledenvergadering beantwoord moeten worden. Maassluis Handelen burgemeester en wethouders in de Steendijk- polder in Maassluis in strijd met het bestemmingsplan? Omdat bevestigd te krijgen, heeft Jaap van de Griend (PPR/PSP) acht vragen aan het college gesteld. Naar de mening van Van de Griend wordt in de Steendijkpolder-Zuid artikel 6 van het bestemmingsplan Steendijkpolder O overtreden. Wethouder Bovenberg „Moeten wij, tegen wil en dank, dit beleid steunen om wille van invloed?" en „Kunnen wij dit beleid niet meer steunen, omdat wij daar eenvoudigweg geen verantwoording voor kunnen dragen?" Uit betrouwbare bronnen is in middels vernomen dat veel PPR-leden niet langer verant woordelijkheid voor het colle- gebeleid willen dragen. Met an dere woorden, zij wensen het aftreden van Bovenberg. Rien Bovenberg zelf echter wil liever blijven zitten. Hij was overigens tegen het actieplan, maar noemde het niet onaanvaard baar. Schiedam - De kwaliteit van koopwoningen gaat voor de gemeente een grotere rol spelen bij het geven van garanties aan degenen, die in Schiedam een huis wil len kopen. Tot nog toe gol den drie criteria vóór de gemeente particulieren voorschoot bij aankoop van woningen, maar in enkele gevallen heeft dat ertoe ge leid dat men zich roekeloos in het avontuur stortte, door het idee "de gemeente dekt het toch wel". Volgens burgemeester drs Arïe Lems maken veel make laars daarvan misbruik. De gemeente bekijkt om die re den voortaan nauwkeuriger de toestand, waarin koopwoningen verkeren waarvoor een garan tie in het vooruitzicht wordt gesteld. "Om te voorkomen dat tien jaar na de aankoop de particulier komt te staan voor hoge onderhoudskosten. Daar door valt hij diep in de schul-, den en dit betaalt de gemeente' niet En loopt het in de toe- komst fout, dan gaat de hypo theekbank wel even execute ren," aldus Lems. Het gaat vaak om automatisme van de koper, die zich te weinig realiseert hoe hoog eigenlijk de koopprijs wel is. "De makelaar wijst namelijk vaak op de mo gelijkheid, dat de gemeente een garantie geeft. Heeft de koper die nodig, dan krijgt door die regeling de makelaar het geld toch wel binnen, en dat verhaal wordt ook opgehangen bij de, eigenaar van wie de woning wordt gekocht Maar door on verwacht onderhoud kan de ko per in moeilijkheden komen," is de gedachtengang in het college van B en W geweest Naast kwaliteit blijven de koop som en het gedrag van de on derhandeling als criteria gel den. 0 Dom vogelvolk. Welke gans haalt S het nou In zijn mal- B le hoofd om hartje herfst aan de wa- E terkant te gaan j' h staan om daar een 3 beetje uit te waaien? Even uit- E j§ blazen na een lange ff i ganzemars. Het ge- E vogel te kwam tot stilstand in, boe s toepasselijk, de vo- geibuurt van ff H V!aardingen*Holy: E de Zwaluwenlaan. E Ter hoogte van h nummer 63. Kent u §j bet nog? Dat oude spelletje ganze- bord? Dat eindigde §j ook met vakje 63. E E Zo zie je maar; 1 niets is nieuw in de s e ganse wereld. i ^UiuiJUUiiiiiiiiiiiiiHUiiitiiuiiuuiiiniiiiiiiuj^ In dat artikel 6 staat dat niet meer dan zestig procent van de gronden mag en niet minder dan veertig procent zal worden gereserveerd voor wwondoe- leinden en niet minder dan veertig procent van de overige gronden mag en niet meer dan zestig procent zal worden gere serveerd voor groenvoorzienin gen. Van de Griend stelt dat in een aanvulling op de toelichting bij het bestemmingsplan het aantal woningen is opgevoerd. Die aanvulling is niet in de gemeen teraad aan de orde geweest Daarom wil Van de Griend ant woorden van B en W op de volgende vragen; Milieuactiecentrum: Vlaardingen - Het Milieu-actie centrum Nederland (MAN) vindt dat het Vlaardings colle ge van burgemeester en wet houders zeer lichtvaardig met zijn verantwoordelijkheden omspringt. Het MAN spreekt zijn oordeel uit in een brief aan college en raad, waarin het reageert op een antwoordbrief van de raad op het schrijven van het MAN over de gevaar lijke situatie in de Broekpol der. "Uit uw antwoord blijkt u", aldus het MAN in zijn brief, "nog steeds weinig verantwoordelijk heidsgevoel voor de volksge zondheid te hebben". Het MAN doelt daarmee op het feit dat grond in de Broekpolder nog steeds wordt verpacht aan een landbouwer. De gemeentelijke verwijzing naar de Keurings dienst van Waren legt het MAN naast zich neer. Het is van me ning dat het hier een politieke zaak betreft en dat het college daarom verantwoordelijk Het actiecentrum handhaaft daarom zijn eisen. Die eisen, stopzetten van de verkoop van Broekpoldergewassen en scha deloosstelling van de landbou wer, worden nu ook nog gedeel telijk ondersteund door de ver-i eniging Voorkomen Is Beter (VIB). Deze vereniging is vol gens het MAN van mening dat gewassen uit de Broekpolder zondermeer niet gegeten mogen worden. Als het college de eisen van het MAN niet inwilligt, zo eindigt de brief, zullen het MAN en de VIB gezamenlijk verdere stap pen ondernemen. O Wat is de motivering van het college om de aanvulling op de toelichting niet in de raad te bepreken? 0 Heeft het college de bedoeling met het volgen van de huidige procedure te zijner tijd het be stemmingsplan te wijzigen, zon der dat dit in de motivatie naar voren is gebracht? 0 Is de verwijzing door het colle ge naar bepaalde artikelen te recht? Is het door mij gesignaleerde in derdaad in strijd met het gestel de in artikel 6? 0 Bent u van plan dit alsnog te wijzigen? 0 Was het betreffende bouwplan reeds in voorbereiding voordat het bestemmingsplan in de ge meenteraad werd vastgesteld? 0 Zijn er garanties dat dit voor komen kan worden in het nog niet uitgewerkte noordelijke deel van het bestemmingsplan? 0 Is het college het met mij eens dat de raad een plan is voorge legd waarin meer groen is voor zien dan wat in werkelijkheid haalbaar was? Burgemeester en wethouders hebben inmiddels laten weten de gestelde vragen zo spoedig mogelijk te zullen beantwoor den. Hoek van Holland Begin vol gend jaar zal Hoek van Hol land als één der eerste wijken in de regio Botterdam aan de beurt zijn voor het onderzoek naar baarmoederhalskanker. Alle vrouwen tussen 35 en 54 jaar kunnen zich aan dit onder zoek onderwerpen. In een speciaal daarvoor inge richte wagen zullen de onder zoeken plaats vinden die in Rot terdam verder worden uitge werkt De resultaten van het onderzoek zullen zonodig via de huisartsen worden bekend ge maakt Vlaardingen Uit een kelderbox van een woning aan de Van der Palmstraat werd afgelopen weekend een bromfiets van het merk Zündapp gestolen. Voorts werden twee bromfietshelmen ontvreemd. De waarde van de bromfiets bedraagt 1800,-. De breekschade bedraagt 25,-. Vla ardingen/Schied am De Vlaardingse politie heeft dins dagavond en -nacht in regio naal verband een alcoholcon trole gehouden, ic

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1