De knotwilg, gezichtsbepaler van polderlandschap Vrijwilli ers PvdA vóór kabinet met CDA Onderhoud betekent behoud ByiB „Werkweg" Medt recreatie mogelijkheden Liefde voor het dier in tekening en plastiek stel dat er geen krant was Sint bezoekt Schiedam- Noord Gasflessen ontvreemd VRIJDAG 26 NOVEMBER 1976 Broedplaats voor vele vogels Wederom inbraak bij SG De knotwilg:. Wie kent 'm nou niet? Hij is toch niet weg te denken uit het typisch Hollandse polder landschap? Het gaat ech ter niet zo goed met die oer-Hollandse knotwilg". Het aantal loopt de laat ste jaren nogal drastisch terug. Er moet iets ge beuren want anders ver dwijnen ze met de tijd allemaal. Vorig jaar omstreeks de ze tijd stond de knotwilg in het middelpunt van de belangstelling. Men ging met de zaag en de bijl de barricade op om de wilg te behouden. Het gaat echt niet zo best met deze boom. En daarom ook nu weer aandacht voor deze boom met zijn opvallen de pruik. In verschillende streken worden de takken van de knotwilg nog regelmatig afgehakt Dit omdat het een gewoonte is, omdat men het leuk vindt staan. Of ze worden gesnoeid omdat ze een taak als windvanger hebben, of voor de productie van hel zogenaamde rijshout Dit hout wordt gebruikt voor de aanleg en het in standhouden van dijken en kribben. „Gebruikt werd" is misschien meer op z'n plaats want bij wa door TON CORBEAU terbouwkundige werken wordt steeds meer ge bruik gemaakt van ande re materialen- Er zit dus vrijwel geen brood meer in het regel matig kappen van de wil- getakken. Het gevolg is dat de takken niet meer gekapt worden. Ze wor den met de jaren steeds zwaarder, de vaak holle stammen kunnen ze niet meer dragen en de stam men scheuren in. Het om vallen van de boom is een volgende fase en wat overblijft is een zielig hoopje wegkwijnend wilg. Weg boom. Watermerkziekte Den hebben we bij de knotwilgen ook nog het probleem van de water merkziekte. Deze ziekte, die de vernietiging van al heel wat wilgen op zijn geweten heeft, wordt ver oorzaakt door de bacterie Salix alba en doet vooral bij verwaarloosde bomen van zich spreken. Door verwaarlozing en door die watermerkziekte zijn de afgelopen jaren al heel wat bomen uit ons pol derlandschap verdwenen. Ook m deze streek. Jammer. Niet alleen voor het gezicht maar ook voor verschillende vogels. De knotwilgen, vooral de ou dere, vormen een aan trekkelijke nestgelegen heid voor talrijke vogels. De torenvalk bijvoor beeld maakt veel van de knotwilg gebruik om er zijn jongen groot te bren gen. Het zelfde geldt voor de uilen. Met name het steenuiltje is verzot op die holle boom. Ook de wilde eend (een vogel waar je het niet direct van zou verwachten) broedt graag in zö'n wilg met zo'n holle- stam. De achteruitgang van de knotwilg betekent dus ook dat heel wat vo gels met minder nestgele genheden komen te zitten. Met name vorige winter is al heel wat geboomte van de wilgepruik ontdaan. Ook in deze regio heeft men de handen uit de mouwen gestoken. Dat gebeurde door gemeente werklieden en door jonge ren van natuurveren! gin gen. Maar ook particulie ren die wilgen op hun grond hadden staan, gre pen naar de zaag om een verloren uurtje aan het „wilgen-redden" te slaan. Toch zijn er ook ip^deze regio nog plaatsen waar de knotwilg (maar ook de knotpopulier, -es en -els) niet die aandacht krijgt die hij verdient Gevolg: ingescheurde en omgeval len bomen vanwege hun loodzware pruik; bomen die de geest hebben gege- Eind november Er is echter nog heel wat te redden. Eind november kan het afzagen van de takken beginnen en dat tot ongeveer maart Bij dit karwei moet eerst de onderkant van de tak worden ingezaagd om in scheuren te voorkomen. Volgens de Stichting Na tuur en Milieu (De Knot wilg, reeks Natuur, en Mi lieu nr. 5) kan men de takken het best ietwat schuin afzagen. Dit om te voorkomen dat de bomen snel inrottea Wanneer de takken door het achterstallig onder houd dikker zijn dan een centimeter of 25 dan kan men er van uitgaan dat de boom op die plaatsen moeilijk jong lot maakt Het beste kan men in der gelijke gevallen één of twee decimeter op de knoest laten staan. Het dode en kwijnende hout dat van de wilgen afkomt moet verbrand worden. Het dikke, levende hout komt eventueel in aan merking voor de verkoop. Als bij de verwaarloosde wilgen de dikke takken zijn afgezaagd <of bij goed onderhouden bomen de takken na vier jaar zijn afgehakt) zullen de knoesten het volgend voorjaar opnieuw uitlo pen. De jonge loten ko men dan wel dicht op el kaar te staan, zodat de verdere uitgroei belem merd kan worden. Daar om moeten de bomen twee jaar later worden „gestikt". Dit betekent dat de pruik zover wordt uitgedund dat de tenen elkaar niet langer in de weg staan. Gewoonlijk laat men acht tot twaalf tenen op een stam staan. Dit wordt dan om de drie of vier jaar herhaald en het resultaat is knotwil gen die blaken van ge zondheid. Stevige bomen die niet alleen een lust voor het oog zijn, maar mens en dier beschermen tegen overmatige regen, wind en zonneschijn. Evenals vorig jaar kan nu weer een wezenlijke bij drage worden geleverd aan het behoud van de knotbomen. Doe het nu. Ook in deze regio. s&n-'. r. TM FAffiXMtóBSSBSmySfi&rbi: rx S* Schiedam/Vlaardingen/Maassluis De werk groepen die zich in deze regio inspannen voor het redden van knotwilgen schreeuwen om vrijwilligers. Dit seizoen willen de onderaf delingen van de werkgroep Midden Delfland zich voornamelijk richten op de Zuidbuurt in Vlaardingen. Honderde bomen moeten daar met behulp van bijl en zaag worden behandeld. Morgen gaat men reeds aan de slag. Het is de bedoeling dat met het werk wordt doorge gaan tot ongeveer maart In een wisseldlenst van drie groepen zal er op de zaterdagen van 's morgens half tien tot 's middags drie uur worden gewerkt. Vorig jaar heeft men met behulp van bon- derddertlg Schiedamse en Vlaardingse vrij willigers zevenhonderd bomen behandeld. voornamelijk langs de Trekkade in Vlaardin gen. Vijftig van deze mensen, in de leeftijd van veertien tot tachtig jaar, hebben zich al bereid verklaard om dit seizoen weer de handen uit de mouwen te willen steken. Vrijwilligers die dat op vijf zaterdagen, in de periode van eind november tot begin maart, ook willen kunnen zich nog aanmel den. Vlaardingers kunnen dat bij: A. van der' Mark, Nachtegaallaan 3, telefoon 347159 en H. Buters, Rozen laan 65 telefoon 344441 in Vlaardingen. Schiedammers bij: Henk Neuwenhuis, Schie 114, telefoon 730179 in Schiedam. Maassluizers bij: de zelfstandige groep van F. Abbas, Potgieterstraat 2. telefoon 01899- 19681 in Maassluis. iiiuiumiiuuEKiiioufiiiiminHsiBiisiiuiimniiiniiiiuii iiiiiiiuiiiHiii iiiniuiiiiimi iiiiintHiii ifiiiitm^ „De Werkweg" Maassluis/Maasland De discus sie binnen de Partij van de Arbeid over de zogenaamde concept-resolutie is ook in de afdeling Maassluis/Maasland op gang gekomen-Het vraagstuk daarbij is de samenwerking met het CDA in een nieuw ka binet Zoals bekend vindt eind januari een landelijk congres plaats van zowel PvdA en PPR over de nieuwe regeringssa menwerking. De door de partij besturen, inmiddels enigszins berucht geworden genomen concept-resolutie, zal dan een belangrijk onderwerp van be spreking zijn. In deze voorgestelde resolutie wordt onder andere gesteld dat de PvdA/PPR alleen dan met het CDA in een nieuw kabinet willen plaatsnemen, als de pro gressieven na de verkiezingen de grootste combinatie vormen en dus een meerderheid in het kabinet hebben. Al snel bleek dat de PvdA-leden in Maassluis en Maasland, evenals in tal van andere plaat sen, weinig waardering voor dit standpunt konden opbrengen. S' Men vreesde dat door een der gelijke opstelling een voortzet ting van het huidige kabinet Den Uyi onmogelijk gemaakt zou worden. Veel kritiek werd geuit op het partijbestuur, dat voor de concept-resolutie ver antwoordelijk is. De afdeling sprak haar afkeuring uit over de wijze waarop deze zaak is gepresenteerd. Sommige pro gressieve ministers moesten nu uit de krant vernemen wat aan hun partij zou worden voorge steld. Zeer sterk werd vanuit de verga dering benadrukt, dat de Partij van de Arbeid zich m de eerste plaats verantwoordelijk moet blijven voelen voor de sociaal zwakkeren in de samenleving. Op grond daarvan willen de socialisten uit Maassluis/Maas land dat de partij bereid is in elk kabinet met het CDA sa men te werken. De enige voor waarde daarbij zou moeten zijn dat de PvdA een redelijke en verantwoordelijke inbreng in dat kabinet moet kunnen leve ren. Tijdens de vergadering kwam ook het bond gen oot- schap met de PPR ter sprake. Een te sterke invloed van de PPR op de besluitvorming over deze resolutie werd van de hand gewezen. Wel hoopte men op voortzetting van de samen werking met de PPR, ook m een nieuw kabinet. Een even tueel te starre houding van de PPR zou een nieuwe regerings deelname van de PvdA niet mo gen blokkeren. Premier Den Uyl weet zich verze kerd van de steun van de afde ling Maassluis/Maasland om ook in een nieuw kabinet op te treden als minister-president. Die wens werd allerwege uitge sproken. Hoek van Holland Nu de werkzaamheden rond de Noorderpler voltooid zijn heeft Hoek van Holland een prachti ge nieuwe wandelboulevard gekregen die ongeveer ander halve kilometer in zee steekt Bovendien heeft Rijkswaterstaat tussen de Badweg en de pier een geasfalteerde weg aange legd die diende voor aan- en afvoer van materialen. De weg heeft nu als zodanig zijn func tie verloren. De commissie voor Sport, Cultuur en Recrea tie van de Hoekse deelgemeen- teriad zal nu een advies moe ten uitbrengen over een nadere bestemming van de werkweg die voorlopig door Rijkswater staat is afgeslotea Er zijn diverse mogelijkheden om deze weg te gebruiken. Een er van is om op de We'g eenrich tingsverkeer in te stellen met aan de zuidzijde parkeèrmoge- lijkheid die een prachtig uit zicht biedt op de scheepvaart van de Nieuwe Waterweg. Er is echter ook een combinatie denkbaar met het strandplan. In dat geval zou de weg voor rijdend verkeer kunnen worden afgesloten en dienst kunnen doen als verlengstuk van de pier met wandelboulevard. Een combinatie van beide mogelijk heden zou ook overwogen kun nen worden. Ten slotte mag men ook de moge lijkheid niet uitsluiten dat de permanente tentoonstelling Eu-; rorama in de toekomst wordt gevestigd op het werkterrein tussen de werkweg en de Noorderpier. Die tentoonstel ling zou het gehele duingebied een beter aanzien kunnen ge ven. Tijdens de commissievergadering van maandag 29 november zul len over deze zaak adviezen worden uitgebracht De commissie zal zich dan tevens; buigen over de problemen en de mogelijkheden die de even tuele uitbreiding van de kam peerterreinen met zich -mee brengt Gemeente museum Maas sluis, Zuiddijk 16. Plastieken en tekeningen van Theresïa van der Pant. Dinsdag t.m. zondag 14-17 uur; dinsdag avond 19-21 uur. Tot en met 4 december. Tekening van Theresia v.d. Pant Maassluis Niet alleen liefhebbers van kunst maar ook dieren vrienden kunnen hun hart ophalen in het Gemeentemuseum aan de Zuiddijk 16. Daar exposeert deze maand tot en met 4 december Theresia van der Pant plastieken en tekening, die haast allemaal geïnspireerd zijn op en door baar grote liefde voor dieren. iiniRiit&itiiuiiiiiiinmisiiiuHiiiuiiiifiiiiJuiittuiüuiiiiiunmiaimitiitiiaiiiuuiitiiiiniiifiHii imuiiiitijjuiiiiiitiuuiiiu danwistUniet wat er aan amusement in de stad te beleven viel imiiuiiiiuiiiiiiiniiiiiiiimiiiiiiiimiiuiiuiiiiiitiDiiinumnniiitiiiimiMimiimgiii Dat Theresia van der Pant in Maassluis exposeert is een eer voor het Gemeente Museum. Deze kunstenaresse, die in Am sterdam als docente optreedt, geeft eens per jaar een solo-ten- toonstelling. Vorig jaar gebeur de dat in het Singer-Museum in Laren en dit jaar mag Maas sluis van haar werk genieten. Het is inderdaad een genot het werk van Theresia van der Pant te bekijken. Haar tekenin gen - veelal in gekleurd, gewas sen, rood en groen krijt - tonen in hun beweeglijkheid zonder meer het fijne gevoel van de kunstenaresse om het karakte ristieke van de dieren te ont dekken. Met grote liefde en in teresse beschouwt zij haar ei gen papegaai niet alleen, maar ook kamelen, olifanten, uilen, paarden en slangen. Bovendien heeft zij een sterke neiging om het beweeg en de beweeglijk heid van wind, luchten en vleu gels te bestuderen en in haar schetsmatige tekenkunst vast te leggen. Veel van wat zij aan het papier toevertrouwt werkt Door JAN ZWART Theresia ook uit in haar plastie ken. Deze zijn in brons, steen, albast en terracotta uitgevoerd en wel in een bijzonder voorna me karakteristiek. Elk dier heeft z'n eigen allure, zoals haar plastieken van olifant, pin guïn, rob, giraf, oersterke bi son, slang en poesje overtui gend laten zien. Nu eens is het de slanke deftigheid van een giraffe en amazone, die raak; wordt getroffen, dan weer is: het de ingehouden kracht van de bison die treffend overkomt Ook het portret van Strawïnsky, de beroemde componist en diri gent, is bijzonder karaktervol getroffen. De prachtige albas tenslang en ook de fraai door-, gewerkte legpenningen geven, er een duidelijk bewijs van dat deze kunstenaresse heel veel in hoofd en handen heeft. riojnttfirtiiiimiHiiHii iijtiiirtiiHuifJiiiiiiimuiiiiiJiiiiiiuiiHirurmiiniJiiiimiiiiiiiiiiitiiiiiiirtiiiiiiiriujiiuiiiiitiiiuiiniimui Schiedam Sint Nlcolaas komt zaterdag 4 december in Schie dam-Noord. 's Morgens om elf uur vertrekt hij bij boerderij Land vreugd. Vervolgens gaat de stoet over de Sweelmcksingel, Valerius* straat. Laan van Eoi'es, Prin ses Beatriliaan, Schiedamse- weg, Dr. Sauerstraat, Molenna gel, Kerklaan, Noordeinde, VI aard in gse weg, Bacbpkin, Mozartlaan, Brederoweg, Van Dalsumlaan, Heyermansplein, Brederoweg, Borodinlaan, Pe ter van Anrooylaan, Laan van Bol'es» Diepenbrockstraat en weer Sweelincksingel. Schiedam Voor de tweede maal binnen een week is bij de Schiedamse Gemeenschap in gebroken. Uit het kantoor aan de Overschieseslraat wordt niets vermist. De inbrekers, die weer via een afdakje binnenkwamen, richt ten wel voor tweehonderd gul den schade aaa Met een bree kijzer werden ondermeer deu ren opengebroken. Bij een bedrijf aan de Stricklede- weg is een Mercedes 240 Diesel ter waarde van 22 mille gesto- len. De gele wagen, eigendom van eenRotterdams transpon- bedrijf, heeft het kenteken DG-27. Het voertuig stond op de binnenplaats van een auto dealer, waar men kon komen na verbreking van een hang slot Schiedam Van een bouwter rein aan de Schiekade zijn acht propaangasflessen gestolen. De flessen verdwenen bij eer» in braak in een keet van Adriaan Volker uit Rotterdam. Uit een tweede keet, die ook we™ opengebroken, werd niets mee genomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4