Ouders pleiten voor school in Vlaardingen if Vrolijk op werkbezoek Woonerven in Nieuwelaan Ondernemers vinger m binnenstadspap „Krijgen zal ik 'm" Slaan esi schieten Onroerend goedbelasting tien procent omhoog Voor moeilijk lerende kinderen van 20.000 verdwenen Bewoners - vereniging buiten spel gezet Ruim vijf miljoen voor zuivering water Telexist beschoten BEWONERS TEVREDEN Postzegel- verzameling Gemeentebestuur lang besluiteloos Maasland sluitende begroting Beschoten Marokkaan verdenkt landgenoot: SCHIETPARTIJ SCHIEDAMSCHE COURANT Oinsdag 30 november 1976" ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no. 25714 -S PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachlendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Twee onbekend gebleven individuen hebben de 32-jarige Rotterdammer M. D. in het gezicht gestompt, omdat deze weigerde zijn auto elders te parkeren. Bovendien schoot één van hen drie maal met een alarmpistool in de lucht. Deze schietpartij speelde zich af in de Brede Marktsteeg, op zaterdagavond rond half'eif. De politie zoekt getuigen. De Rotterdammer had in de steeg, vlakbij het water van de Schie, zijn auto neergezet. Toen hij uitstapte, stopte achter hem een andere auto. Twee mannen kwamen naar buiten en hielden hem aan. Zij sommeerden hem de parkeerplaats vrij te maken, zodat zij een plekje hadden. Na de geweldpleging stapten zij weer in hun auto, waarop zij snel wegreden. Vlaardingen/Schiedam De ouders van leerlingen van de openbare Vlaardingse Dr. Albert Schweitzer- school school voor moeilijk lerende kinderen hebben gepleit voor een openbare school voor voortgezet bui tengewoon onderwijs (VBO) in Vlaar dingen. Tijdens de commissievergade ring voor onderwijs vertelden de ou ders in het slop te zijn geraakt. Zij verweten de gemeente Vlaardingen een lakse houding, waar onderwijs wordt gegeven aan kinderen van der tien tot achttien jaar. Momenteel onderzoekt een speciale commissie de mogelijkheden voor het vormen van één VBO-school voor Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. De school zou dan voor de zogenaam de symbiose-vorm kiezen. Deze vorm' biedt het moeilijk lerende kind de mogelijkheid ook op de huishoud school en op de lagere technische school een aantal lessen te kunnen volgen. De commissie moet in januari met een advies komen, waaruit blijkt op welke plaats en in welke gemeente de VBO-school moet komen. Per 1 augustus startte in Schiedam het VBO met een afdeling in de Pro fessor R. Casimirschool aan de Burge meester Honnerlage Gretelaan in Schiedam. Zo'n twintig leerlingen krijgen daar nu les. Per week volgen zij enige lessen in de huishoudschool H&rgahof en de lagere technische school aan de No lenslaan. De ouders van de kinderen van dè Dr. Albert Schweitzerschool zijn echter totaal niet te spreken over de kwali teit van het onderwijs dat op de Schiedam3e VBO-school wordt gege ven. „Dat wantrouwen is een betreurens waardige zaak", zegt Schiedams ge meentelijk consulent voor het onder wijs de heer A. J. Tigges. Hij ver volgt: „De Schiedamse afdeling func tioneert inderdaad nog niet optimaal. Het is nu eenmaal een zeer moeilijke kwestie. De kinderen zijn op elke (gewone) school afgewezen. Voor deze kinderen is men druk bezig een indi vidueel werkplan op te stellen. Dat neemt enorm veel tijd in beslag". De heer Tigges meent dat het wantrou wen van de Vlaardingse ouders niet gebaseerd is op werkelijke kennis van zaken. „Zij vinden het natuurlijk ook vervelend dat de school in Schiedam is gevestigd, en niet in Vlaardingen. Maar in Vlaardingen is nauwelijsk ruimte beschikbaar en dat is ook een probleem". Of er nu een speciale school voor moeilijk lerende kinderen in Vlaar dingen komt, hangt voorlopig nog af van het advies van de commissie, die de zaak in Onderzoek heeft. Commissaris der koningin ,in Zuid-Holland mr. Maarten Vrolijk heeft gisteren een werkbezoek aan Maassluis gebracht. Hoewel het guur erï somber weer was ken merkte het bezoek zich ech ter door een 'warme' en vriendelijke sfeer. Bezoeken werden gebracht aan onder meer Dirkzwager bv, konin klijke scheepsagenturen, een schip van het loodswezen, de Grote Kerk, het museum en het Bedrijf voor Gemeentelij ke Sociale Werkvoorziening. Op de Fomalhaut, een van de looüsschepen, lieten de gas ten zich uitvoerig informeren over het wel en wee van deze voor de scheepvaart zo be langrijke rijksdienst. Natuur lijk moesten zij ook even een Mik werpen op het radar scherm. Voor het bezoek aan de BGSW werd geruime tijd ling voigde de commissaris soneel met wie ook een Zie verder pagina 3. uitgetrokken. Met belangstel- de verrichtingen van het per- praatje werd gemaakt. i- ji i ,.,u nnn 7io i/orHor naninO 3 - Vlaardingen De bewoners van' ".de Niewelaan zijn dolblij. Hun straat krijgt woonerven en het -Pand nummer 9 krijgt een op- Hoek van Holland Een inwo- •- her van Hoek van Holland, de teer P. van de K„ heeft bij Qe politie aangifte gedaan van vermissing van zijn com- plete postzegelverzameling. Deze had een waarde van 20.000. De collectie postzegels moet zijn verdwenen tussen half mei en half oktober. In. die periode beeft een verbouwing en ver huizing plaatsgevonden, waar- oor de man de verdwijning van zijn verzameling niet eer- der heeft bemerkt. knapbeurt. r Als de raad ak- - koord gaat met het plan van wethouder Bas Goudriaan, dan zal de Nieuwelaan binnen een half jaar zijn opgeknapt. Over de aanlegkosten van de woonerven verkeert men nog in het ongewisse. Men rekent er ieder geval op een bedrag van zo'n zestigduizend gulden- In het pand nummer 9, dat mo menteel leeg staat, wordt het achterstallig onderhoud ver richt. Gisterochtend zagen de bewoners tot hun verbazing, dat er een bord was geplaatst van de aannemer, die het huis onder handen gaat nemen. De bewoners zijn zeer tevreden over de huidige gang van za ken. Zij zijn namelijk al maan denlang bezig met het voeren van een actie voor verbetering van hun straat. Bewoonster Cocky van Dijk maakt echter toch een kritische kanttekening: „We wisten dat de gemeente al die tijd de zaak „in behandeling" had, maar we hoorden niets. En nu hoor je opeens dat je volledig je zin krijgt Dat pleit niet bepaald voor openheid." Schiedam De ondernemers uit de trekken, binnenstad schuiven het gemeentebe- „Al is de positie van die stad moeilijk stuur jarenlange besluiteloosheid in de schoenen. Een werkgroep wordt ge vormd om een bijdrage te leveren in het binnenstadsbeleid. Namens de -Schiedamse-afdeling heeft consulent- ruimtelijke ordening J. Blom van het landelijk Koninklijk Verbond van On dernemers (KVO) een aantal voorstel len gedaan om meer consumenten naar Schiedams winkelcentrum te met Rotterdams centrum en Vlaar- dings Liesveld aan weerszijden", maakt Blom duidelijk. Zijn brief aan het college van B en W geldt als late reactie op een brief, die staatssecreta ris van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening Jan Schaefer op 31 decem ber vorig jaar naar dat college stuur de. Maasland Weliswaar ten koste van diverse belastingverhogingen heeft de gemeente Maasland voor 1977 een sluitende begroting. Wat betreft de riool- en reinigingsrechten is dat een aanpassing van de koopkracht van de gulden als gevolg van het inflatieproces. De verhoging van de onroerend goedbelasting stijgt daarentegen met tien procent. Een tweede werkelijke verhoging is die van de hondenbelasting. De gewone dienst van de gemeen- 67.000 dekkingsmiddelen moes- tebegroting voor 1977 vertoon- ,en worden gevonden, de aanvankelijk een batig saldo Om dit te bereiken stellen B en van 18,000 gulden. Voor nieuer w aan de gemeenteraad voor investeringen in 1977 is 85.000 - - - - gulden gemoeid zodat er nog Schiedam Een Marokkaan is waarschijnlijk verantwoordelijk voor de schietpartij die vrij dagmorgen plaatsvond in de Galileïstraat. De politie houdt rekening met de mogelijkheid, dat de aanleiding een onenigheid is geweest over een vrouw. Het is ook niet uitgesloten, dat het gaat om ruzie over een wapenhandel. Reden om aan activiteiten van de Amicales, een soort politieke politie, te denken is er niet. „Ik heb de tijd. Al moet ik twee jaar wachten, maar krijgen zal ik de schutter", aldus de Marokkaanse vorkheftruckchauffeur Mahmat Tokul, op wie in Schiedam-Oost werd gescho ten, „nu weet ik nog niet wie het is, maar zodra ik het weet en ik mijn kans schoon zie zal ik hem een behoorlijke afstraifer geven. Ik kan flink slaan. Waarschijnlijk heb ik zelf meer kans hem te vinden, omdat ik allerlei contacten heb. De Amicales zullen het niet zijn geweest, want ik ben niet politiek actief". De Schiedamse recherche zoekt nog getuigen van het voorval, dat vrijdagmorgen om kwart voor zeven plaatsvond. Nu weet men bijna alleen dat er waarschijnlijk vanuit eed crème kleurige Opel driemaal is geschoten. Schiedam De 38-jarige Schie dammer M.T. is vrijdagochtend beschoten door een nog*onbe kend gebleven persoon. T. werd niet geraakt door een van Uit onze krant van gisteren De kogels waren bestemd voor Mahmat Tokul, die op dat moment voor zijn woning in zijn Ford Capri wilde stappen om naar zijn werk op de Verenigde Glasfabrieken aan de Buiten haven weg te gaan. De vorkheftruckchauffeur die over anderhalve week achtendertig jaar wordt werd niet getroffen. Wel zijn auto. De schutter verdween met hoge snelheid. Nie mand 2ag kans om het kenteken van de wagen te noteren. Tevergeefs heeft de Marokkaan de omgeving nog afgezocht de rioolrechten te verhogen van ƒ40,- tot ƒ42.80. In 1973 is dit recht voor het laatst verhoogd. Na de verhoging met zeven pro cent worden de kosten voor zeventig procent gedekt. De meeropbrengst van de verho ging bedraagt 3100 gulden. De reinigingsrechten worden als gevolg van de vermindering van de koopkracht van de gul den eveneens met zeven pro cent verhoogd. Het ophalen, af voeren en verwerken van het huisvuil wordt per gezinshuis houding verhoogd van 60,- tot 64.20, Het bedrijfsvuil wordt verhoogd van ƒ120,- tot 128.40. Het ophalen van grof vuil gaat ƒ1.40 per vierkante meter meer kosten. De verhoging van de onroerend goedbelasting met tien procent brengt het meeste geld in kas. De meeropbrengst bedraagt 52.250,-, verreweg hét grootste aandeel in het dekkingstekort van de67 mille. Voorgesteld wordt de verhoging van de o.b.g. voor zestig procent voor rekening van de gebruikers te laten koomen. Dat komt neer op gemiddeld ƒ239,- per wo ning, hoger dan het gemiddelde in Nederland, maar daar staat tegenover dat de samenstelling van het Maaslandse woningbe stand ook van het landelijke gemiddelde afwijkt. Procentueel stijgt de hondenbe lasting het sterktst. B en V/ willen deze belasting brengen van 40,- op 50,- per hond per jaar. De verwachte meerop brengst bedraagt 2300 gulden. Bovendien willen B en W de controle op deze belasting ver beteren. De nog ontbrekende 3000 gulden om de begroting sluitend te krijgen willen B en W onderbrengen onder de post onvoorziene uitgaven, Die brief, handelend over bestem mingsplan binnenstad, ging ge-1 paard met een pre-advies van de rijksplanologische dienst (RPD). Het KVO kan zich in grote lijnen verenigen met de I RPD-standpunten. De ondeme- mers vinden de oorspronkelijke j plannen, die de vorige gemeen- teraad op de valreep goedkeur- j de, ook zeer ambitieus en voor I Schiedam te grootschalig. Zij wagen een onafhankelijk en deskundig onderzoek naar de grootte van het aanwezige win keloppervlak, omdat Schaefer van heel andere cijfers is uitge gaan dan projectontwikkelaar Empeo, die in de lente van vo- Schiedam De bewonersvereni- ging Schïedam-Oost voelt zich door de gemeente buiten spel gezet Aan de fracties van de politieke partijen en het college van burgemeester en wethou ders heeft men hierover giste ren een verontwaardigde brief geschreven. Voorzitter Lex van den Heuvel vindt het ondermeer hoogst op merkelijk dat de gemeente on langs een enquête heeft gehou den voor de herbestrating van de Oosterstraat, zonder dat de vereniging daarin ts gekend, rig jaar de eerste lueuwbouwm Het verenigingsbestuur heeft ook het stadshart verrichtte, die - - contractueel veel meer vernieu wing voor rekening mag nemen en die al jaren daarover over legt met wethouder voor stads ontwikkeling ir. Chris Zijde veld. Belangrijke punten in het binnenstadsplan moeten wor den veranderd, anders geeft Schaefer geen subsidie. De ondernemers richten ach slechts op de halve maan, die de binnenstad vormt, en laten de winkeliers van het Singel kwartier, de Rotterdamsedijk en de Oranjegalerij links liggen omdat die niet bij het zoge naamde kernwinkelapparaat horen. De omloop rond die hal ve maan kan volgens het KVO worden bevorderd door de komst van een warenhuis in de Hoogstraat, bij de afrol van de Lange Achterweg, Een dergelijk zwaartepunt in de winkelvoorzieningen mag in geen geval komen bij de Passa ge, schrijft Blom, want dat zou funest zijn voor het noordelijk deel van de Hoogstraat- Behal ve het feit dat Schiedam een. grote klantentrekker erbij moet hebben, zo vindt het KVÖ, dient ook de kwantiteit en kwa liteit van de overige detailhan del te worden verbeterd. niet de geringste informatie ge kregen over de verdere aanpak- van de Laurens Costerstraat In een brief aan het college van B en W had men. daar vriende lijk om gevraagd. Een andere klacht betreft het uit blijven van informatie over het tijdstip waarop het kruispunt Rotterdamsedijk/Nieuw Mathe- nesserstraat zou worden verbe terd. In Oost vindt men het verder ondermeer nog duister dat plannen uitblijven over de her inrichting van de Van Leeu wenhoekstraat. Eind dit jaar zou deze straat worden aange pakt. Een gemeente-ambtenaar heeft dat in maart, tijdens een ledenvergadering toegezegd. Tot op de dag van vandaag heeft men daar nooit meer iets van gehoord. Vlaardingen Een perso neelslid van Seatrans Tran sportbedrijf aan de Indus trieweg is afgelopen week met vermoedelijk een vuur- buks beschoten. De aanslag bleef zonder ern stige gevolgen. De kogel sloeg vijftig centimeter bo ven het hoofd van de man die aan de telexmachine zat in de muur. De dader is tot op heden niet achter haald. Vlaardingen In de zo pas vast gestelde begroting van het Hoogheemraadschap Delfland is een bedrag van ruim vijf miljoen uitgetrokken voor de bouw vau een rioolzuiverings- ïnstallatie in Vlaardingen. Het komend jaar zal met de bouw van de installatie waarschijn lijk worden begonnen. In de begroting staat ook, dat de lasten voor agrariërs in de pol dergebieden het komende jaar aanzienlijk lager zullen zijn. Deze lasten varieerden van vijf tig tot 230 gulden per hectare. Het bestrijdingsplan tegen de ver ontreiniging van oppervlakte water is in september vastge steld en zal aan gedeputeerde staten van Zuid-Holland ter goedkeuring worden aangebo den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1