Late reactie op vergeeld papier KREUGER VVV wil deelraad buitenspel zetten «en de zee was niet meer' Lokatiesubsidie voor Maaslandse Stationsstraat ilm Weissen Rössl in Stadsgehoorzaal Vrolijk is geen Sint i WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 Ondernemers zijn het wel eens met Schaefer Econoom bestolen Lunchconcert Boom komt er weer aan Ruim twee mille voor De Reddingboot Voorlichting over politieapparaat in maatschappij „Geen stimulans voor toeristische exploitatie van De Hoek In het Visserijmuseum Vrije vestiging tandartsen li fjg// VOOR GROOT EN KLEIN ^MOET U VOOR MODEGESCHENKEN^- BIJ 3 Scbied&m Uit de auto van de 49-jarige J. C. B. is een bedrag van honderd gulden gestolen. Het geld van de Schiedamse econoom zat in een blauw zak je. Om dat te pakken te krijgen sloeg men aan de Louis Raemaekers- straat een tochtraampje in van de auto die daar stond gepar keerd. Vlaardingen In de Grote Kerk van Vlaai-dingen wordt mor genmiddag weer een lunchcon cert gegeven door Aad Zouten dijk, de grote organist van de kerk. Op het programma staan; werken van Bach, Couperin en Reger; tevens speelt Zoutendijk een eigen improvisatie. Het concert duurt van kwart vóór tot kwart over een. Schiedam Op de Koemarkt wordt begin volgende week weer een grote kerstboom ge plaatst Net als vorige jaren wordt de in Zweden gekapte boom aangeboden door Sand- vik Nederland BV. De feestverlichting van de boom zal donderdagavond 9 decem ber worden ontstoken. Dat zal om zeven uur gebeuren door burgemeester Lems en direc teur Nellen van Sandvïk Neder land BV. Een en ander zal mu zikaal worden omlijst door de harmonievereniging Harpe Da vids. Vlaardingen De geldinzame lingsactie aan de christelijke scholengemeenschap Westland Zuid ten behoeve van de stich ting De Reddingboot is bijzon der succesvol verlopen. Het streefbedrag, te weten 2000 gul den is zelfs ruimschoots over schreden. De actie heeft in to taal 2263,25 opgeleverd. Van dit geld, dat door leerlingen werd bijeengebracht door het verkopen van „Koek en zopie" in de pauzes, wordt morgen een groots sinterklaasfeest gevierd. Met bussen worden de kinderen en enkele moeders uit de Rot terdamse wijk Crooswijk opge haald, waarna in de gymnas tiekzaal spelletjes worden ge daan en er zal een poppenkast voorstelling worden gegeven. Natuurlijk zal ook Sint Nico- taas de kinderen met een be zoek vereren. Dankzij de inzet van de scholieren behoeft hij niet met lege handen te komen! Schiedam De plaats van het politieapparaat in de samenle ving is de kern van een project, dat de gemeente voor de schooljeugd heeft opgezet Een aantal basisscholen heeft de af gelopen maand al proefge draaid. Aan de hand van bezoe ken aan het politiemuseum, op de zolder van het hoofdbureau in de Lange Nieuwstraat, is een hegm gemaakt met een uitleg over het functioneren van de politie. Op de betrokken scho len werden al de nodige inlei dingen gegeven Het project kwam tot stand in samenspraak tussen politie, on derwij sconsulent Lex Tigges en Jaap de Nie, pedagoog-didacti cus bij de stichting onderwijs begeleidingsdienst, die even eens in de Lange Nieuwstraat is gevestigd. In januari kan het project officieel van start gaan. Tigges en De Nie hopen, dat half december alle meespelende factoren op een rij zijn gezet. Volgens politiecommissaris Cees van der Haagen draagt de voorlichting over het politiewe zen bij tot meer maatschappe- lijke bewustwording. Eigenlijk prikken die onderne mers in de achilleshiel van het hele bestemmingsplan. Deze opvatting houdt wethouder voor stadsontwikkeling Ir. Chris Zijdeveld erop na. „Ik heb nimmer onder stoelen of banken gestoken, dat Ik met die brief van Schaefer over de binnenstad volstrekt geen moeite had. De ondernemers kennelijk evenmin. Hun bena dering vind ik heel sportief. Zo zie je maar, bevind ik mij tóch in goed gezelschap. En daaraan twijfelde ik soms wel". Schiedams achillespees is groot, erg groot en heel kwetsbaar. Zo groot, dat van alleen een hiel niet eens nog sprake is. Het binnenstadsplan, ontwikkeld door Cor Bolmers die jaren te rug op Zijdevelds stoel zat dat plan, dat gaat mank op een aantal factoren Het Koninklijk Verbond van Ondernemers somde de punten op. Gisteren berichtte onze krant uit een brief, die Hagenaar J. Blom stuurde naar B en W van Schie dam. Hij schreef namens de Schiedamse afdeling van de landelijke ondememersbond. Blom is voor die dub consulent met als specialiteit ruimtelijke ordening. Waarom schreef hij zo laat? want immers, de brief is een reactie op een onderwijl vergeeld pa pier van Jan Schaefer, staatsse cretaris met dezelfde „hobby". Dat papier zond het ministerie ultimo december vorig jaar de deur uit. Een speelgoedverkoper legt uit Meneer P. C. Prins uit de Hoog straat in Schiedams winkelcen trum in de praktijk secretaris voor de plaatselijke onderne mers, kan de veranderingen wel billijken, die Schaefer aan gebracht wilde zien in het be stemmingsplan binnenstad. „Maar ook daarmee gebeurde niets. De binnenstad verpau pert, de mensen die vroeger hierachter in de sloppen woon den zijn weg, dus moet de mid denstander het uitsluitend heb ben van de omloop, althans in de Hoogstraat- Maar dan moet die straat wel aantrekkelijk worden .aangekleed. Dat kost geld, en daar heb je het: de ondernemers verkeren in onze kerheid, al jarenlang, zij weten niet of zij moeten verkassen, of zij kunnen verbouwen of uit breiden, noem maar op, dat zijn allemaal vraagstukken door vaagheden in een bestemmings plan waarmee niks wordt ge daan." De ondernemers zeggen zinnige dingen, vindt Zijdeveld. „Zij willen een onderzoek naar de wenselijke verhouding tussen woningen en winkels, en dat los van verkoopvloeroppervlakte in het Singelkwartier, op de Rot- tArdamsedijk en in de Gerrit Verboon- en de Oranjestraat Cok vinden zij een warenhuis verderop in de Hoogstraat een door Kor Kegel noodzaak om de omloop van publiek in en rond het winkel centrum te stimuleren. Bij de Passage mag dat van hen niet, omdat dat averechts werkt en daardoor een deel van de halve maan van de binnenstad min der van belang wordt. Verder willen zij diep doordringende bevoorradingsstraten tot in het zuid-westen van dat gebied, dat onbereikbaar wordt omdat Schaefer verlenging van de Passage afwees. Is dat een vol doende samenvatting? Nou, dan zeg ik dat die brief van de ondernemers getuigt van goed meedenken. Bovendien is de toon, waarop de brief is gesteld, bijzonder prettig". Kortom, de wethouder was blij met Sehaefers bevindingen, is blij met de inbreng van de on dernemers en zou trouwens over het algemeen blij zijn met politieke veranderingen in het binnenstadsplan, dat al zo goed als in onbruik ligt sinds de vorige raad het plan goedkeur de, om half één in de vroege zaterdagochtend van 30 maart 1974. Luttele maanden later koos Schiedam veel andersden kende raadsleden. Nieuwe be windsman Zijdeveld haalde zelfs prof. W. J. Slagter erbij om juridische gaten te zoeken in een contract over uitvoering van het bestemmingsplan. Hij wilde namelijk ontkomen aan projectontwikkelaar Empeo, dochtermaatschappij van' bouwgigant Bredero, die het contract uiteraard waterdicht noemde. Prins: „In die tijd zei Zijdeveld nog, dat hij desnoods zijn hele ambtstermijn op zijn achterste poten zou gaan staan. Met an dere woorden, er zou niks ge beuren met het plan, alleen om van Empeo af te komen. Zie eens, hoe dat plan eruit ziet is vers twee, maar wij onderne mers waren van mening dat iets moest gebeuren. Hoe? dat is onze zorg niet. Als een klant terugkomt met een stuk speel goed dat niet deugt, moet ik dat oplossen. Hoe ik dat doe, daar mee heeft die klant niks te ma ken, als het probleem maar wordt verholpen." „Zijdeveld moet zorgen," vindt Prins, „dat zo snel mogelijk wo ningen in de binnenstad komen, dat kwantiteit en kwaliteit van winkels wordt verbeterd en dat las- en laadverkeer in de Hoog straat wordt beperkt. Van Ge meentewege moet worden gesti muleerd, dat de Hoogstraat een aantrekkelijke winkelstraat wordt, en dat kan met die oude winkeltjes bij uitstek. Kijk, vroeger was er concurrentie tussen die twee maar nu kan zelfs een samenspel mogelijk zijn tussen klein-bedrijven en een warenhuis vlakbij de Lange Achterweg, want die hebben el kaar nodig om mensen te lok ken. Nou, V en D heeft de intentie nog hier te komen. Al die 2aken moet Zijdeveld oplos sen. Daarvoor is hij beleids- man. Maar niks gebeurde, dus staken de ondernemers de kop pen bij elkaar. Gevolg is de brief. Hopen maar, dat snel een reactie komt." Op de Schiedamseweg zit Chris met zijn handen in het gips. Hij legt de laatste hand aan de inrichting van zijn nieuwe huis. In de afgelopen maanden werd hij overigens toch al optimisti scher. Zijn overleg met Empeo gaat volgens hem de goeie kant op. Hoe dan? vragen de onder nemers die zelf ook denken aan inrichting van hun bedrijven op een voor de consument nog aantrekkelijker manier.. Die vraag liet Zijdeveld tot nu toe onbeantwoord. Hoek van Holland Het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Hoek van Holland wil de invloed van de deeigemeenteraad beperken tot het eigenlijk woongebied van Hoek van Hol land. Het recreatieve deel ten noorden, ten westen en ten zuiden van de Hoekse Bosjes dient volledig onder beheer van de dienst voor Sport en Recreatie te worden gebracht Volgens een brief van het VW-bestuur aan de wethouder van Sport en Re creatie in Rotterdam kan de toeristische ontwikke ling bij de Hoekse inwoners weinig enthousiasme verwekken. Zijdeveld wordt steeds optimistischer. De ondernemers zeggen nu ook al zinnige dingen. Integendeel", aldus de WV, „toeneming van hel toeris tisch verkeer leidt tot aantas ting van het woongerief. Te gen dit ongenef bieden de aanwijsbare economische voordelen weinig compensa tie. Als gevolg van het boven staande moeten wij dan ook Vlaardingen Het Visserij- museum aan de Westhaven- kade in Vlaardingen heeft de film en de zee was niet meer" aangekocht De film werd in 1955 gemaakt door Bert Haanstra. Gedu rende de gehele december maand wordt de kleurenfilm als „film van de maand" aan de bezoekers van het mu seum getoond. Maasland De winkels met bovenwoningen In het be stemmingsplan Stationsstraa- t/Langetaam zijn naar ver wachting in mei 1977 gereed. De bouw vordert gestaag en de raad verleende inmiddels een krediet voor de aanleg van een aantal parkeerplaat sen en het „aankleden" van bet bij de winkels aan te leggen dorpserf. De vorig jaar danig onder het mes ge nomen tachtigjarige paarde- kastanje gaat daarin een cen- tnunfunklie vervullen. Boven de winkels komen tien premie-verhuurwoningen. In de bij de begroting horende aanbiedingsnota schrijven burgemeester en wethouders, dat deze woningen door het college worden toegewezen. „Waarbij het voor de hand ligt, dat aan bedrijfsleiders en dergelijke voorrang wordt verleend", aldus het college. Burgemeester en wethouders schrijven ook, dat de plannen voor de rest van het plan Stationsstraat/Langetaan in ontwikkeling rijn. „Er mag van worden uitgegaan dat voor dit resterende gedeelte een Lokatiesubsidie zal wor den verkregen", aldus het col lege. De plannen zijn tot dusver erg summier, want er wordt nog niet in een bepaalde richting gedacht. Hoewel het er naar uitziet dat woningbouw de juiste oplossing voor het stuk je kaalslag zal zijn. Het plan vah winkels is daar al van de baan, temeer daar de in aan bouw zijnde wankels nog lang niet zijn verhuurd. Maaslandse middenstand heeft geen interesse in de dure huurwinkeïs, dat is na een voorlichtingsbijeenkomst ge bleken. De termijn van voor rang bij het betrekken van een winkeleenheid is inmid dels ook verstreken, zodat de beleggingsmaatschappij nu andere gegadigden probeert aan te trekken. Eén Maaslandse middenstander wil er tot nu toe in, zij het min of meer gedwongen. Deze su permarkt betrekt overigens verreweg het grootste deel van het winkeloppervlak, liefst vijfhonderd van de acht honderd vierkante meter. Zodra de plannen voor het tweede deel van. het gebied een vastere vorm hebben aan genomen, komen b. en w. met een nieuwe exploitatiebegro ting. Dan ook kan de procedu re voor de vaststelling van het bestemmingsplan verder wor den afgewerkt. De voorstellingen worden ge geven op iedere zondag-, woensdag- en zaterdagmid dag. Tijdens de kerstvacan- tie wordt de film ook op de overige dagen van de week vertoond. De film behandelt de inpoldering van de Zuid erzee en de ingrijpende ge volgen die dit heeft gehad voor de bevolking van de kustplaatsen en de eilanden. Van oudsher werd him leven bepaald door de zee en de bedrijvigheid die daarmee samenhing. De Zuiderzeewerken brachten daarin een grondige veran dering. De beslotenheid van de gemeenten werd opgehe ven. Zeden en gewoonten werden blootgelegd aan in vloeden van buiten. Haan stra heeft met zijn film voor komen dat het beeld met de vernadering van het land schap ook voorgoed in de vergetelheid zou raken. Hierbij richtte hij zijn came ra vooral op de mensen, hun bedrijf en de uitingen van hun volkskarakter. Het Vlaardingse museum is overigens wel eerste Kerst dag en Nieuwjaarsdag geslo ten. -• Het laatste zinkstuk wordt geplaatsten de zee was niet meer". verwachten, dat van de deei gemeenteraad, de vertegen woordigende instantie van de Hoekse bevolking, geen stimu lans zal uitgaan om de toeris tische exploitatie van Hoek van Holland tot volledige ont plooiing te brengen", zo stelt het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer. Scheiding Vlaardingen De operette lm Weissen Röss'l van Ralph Be- natzky wordt donderdagavond 9 december door Havenstad Operette opgevoerd in de* Stadsgehoorzaal in Vlaardin gen. In het Rotterdamse Luxor- theater zorgde de operette voor uitverkochte zalen. i Aan het progamma is met veel. enthousiasme gewerkt door dej tachtig medewerkenden. Hie-; ronder bevinden zich het Groot, Operette Orkest van dirigent,' Jaap Boer en het Coppelia Bal let onder leiding van choreogra- fe Maria Ttmmers. Het uitvoe rend gezelschap, Havenstad Operette, heeft tot nu toe alleen in Rotterdam opgetreden. Men heeft echter het voornemen om ieder jaar in Vlaardingen met een andere operette terug te komen. De toegangsprijzen bedragen 12.50 en 15 gulden. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Balletschool Coppelia aan de Kraanvogel laan 2 in Vlaardingen en aan de kassa van de stadsgehoor zaal Het optreden begint om kwart over acht 'savonds S i Een sc§ne uit de operette iasfe-U lm Weissen Röss'l. Maassluis De PvdA in Maas sluis wil tandartsen verplich ten om gedurende een nog na der te bepalen periode prat ijk uit te oefenen in een tandheel kundig noodgebïed. De fractie in de gemeenteraad heeft daar toe een motie ingediend tijdens de raadsvergadering bij het be zoek van de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. Maarten Vrolijk. De motie werd ingediend door Anton Wustrow, Hij zei zeer verheugd te zijn dat het tand artsenprobleem in Maassluis nu was opgelost, maar dat er meer gebieden in Nederland zijn waar een noodsituatie heerst. De motie zou bij de regering moeten aandringen op het instellen va* een vesti gingsplicht voor afgestudeerde tandheelkundigen. Na een korte schorsing bleek evenwel dat het college in meerderheid niets voor de mo tie voelde. De PvdA-wetbou- ders Han Hummel en en Koos Smit stemden wel voor de mo tie. Ook de WD, het CDA en WMTJO stelden zich niet achter de motie op. Men voelde er niets voor om verplichtingen op te leggen. Peltenburg (WMUO) zei onder meer dat al- gestudeerde tandartsen de so ciale verantwoordelijkheid om zich in een noodgebied te vesti gen zeil zouden moeten ont wikkelen. Om een werkelijke scheiding te krijgen tussen woon- en bad plaats stelt het WV-bestuur ook voor de camping te ver plaatsen van de Rijpstraat naar de Rechtestraat bij het strand, een streven dat overi gens ook hoog in het "a and el van de deeigemeenteraad staat In de brief aan wethouder Joh. de Jong doet het VW-bestuur nog een aantal andere voor stellen ter verbetering van dag- en verbbjfstoerisme. De vereniging voor vreemdelin genverkeer maakt daarbij on derscheid in diverse toeristen- categoriën, namehjk regio naal, nationaal, internationaal en zuiver lokaal Maassluis Ondanks de vraag van Wil van Dinter (CDA) of de commissaris van de konin gin niet als Sinterklaas wilde optreden, moest mr. Maarten Vrolijk haar teleurstellen. Wil van Dinter wilde dat Vrolijk zou bewerkstelligen dat de ge plande scholengemeenschap Westland-Zuid niet in Vlaar- dingen-West moest komen, maar in Maassluis. De commis saris moest bovendien zorgen voor de bouw van Havo-vleu gels aan de Koningin Juliana scholengemeenschap en de Eg- mond Mavo. Van Dinter pleitte ook nog voor het inrichten van een afdeling installatie tech niek aan de Cal and Lts. I Peltenburg wil ook meer onder- wijsfaciliteiten in Maassluis. Hij vertelde dat het „toch te gek" is, dat dagelijks zo'n vijf honderd Maassluise kinderen naar Vlaardingen, Rotterdam, Schiedam en Delft moeten rei zen om onderwijs te kunnen genieten. Weergevoelig Het regionale toerisme vraagt volgens het VW-bestuur in toenemende mate verzorging, die slechts bij voldoende be- drijfsdrukte op rendabele wijze is te bieden. Vrolijk wilde niet en kon niet voor Sinterklaas spelen. „Bo vendien speelt de provincie Op onderwijsgebied een onderge schikte rol", aldus Vrolijk. Met andere woorden, men was bij hem aan het verkeerde adres. Wel gaf Vrolijk een advies. „U gaat nu wel naar minister en staatssecretaris, maar waarom ook niet eens aangeklopt bij de vaste Tweede Kamercommisie voor onderwijszaken. Ik weet uit ervaring dat men vanuit die commisie soms komt aan dragen met belangrijke zaken, die goed zijn doorgesproken en behandeld. Ik hen hier toch in een gemeente waar men de weg wel weet", besloot hij min of meer met een verwijt aan Koos Smit, wethouder van on derwijs, makend. Daarom zal men moeten komen tot minder weergevoelige at- tractlepunten en daarbij denkt men aan de vestiging van Euro ram a en zoutwater- golfslagbad. Verbetering van de verkeersmogelijkheden per auto en per trein zijn bij het wensenpakket inbegrepen. Nationaal gezien zou het wen senpakket moeten worden uit gebreid met de bouw van kam peerbungalows m het ter- rem tussen Hoekse Bosjes en Boulevard dat nu nog in bezit is van defensie. Kleine hotels en pensions en wat rustig amusement zou op nationaal niveau wenselijk zijn. Hotel Internationaal bezien 20a een hotel „van enige allure" kun nen worden gerealiseerd, zo meent het WV-bestuur. Hoek van Holland zou boven dien een goede uitgangs plaats zijn voor toeristisch bezoek aan Rotterdam, Den Haag en Delft. Lokaal bezien behoeft Hoek van Holland voor de eigen inwo ners aan de zeekant geen spe ciale voorzieningen, zo stelt het VW-bestuur. Het is op vallend dat vrijwel alle wen sen die door de WV naar voren worden gebracht ook zijn opgenomen in de nota's aan de diverse deelraadscom missies. ADVERTENTIE De Herenmodezaak van Schiedam: Broersvest 6 Schiedam - Tel. 26.82.06 J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3