Vertrek Geest Line kost gemeente geld veel Zeventien mille voor onderwijsbegeleiding SG in zee met Rooie Vrouwen Mertens „schuift" arbeids bureau open «Weg- wijzer Wethouder verwacht rotte eieren 1976" Na 22 jaar weg uit Maassluis Twee maanden wegens dienstweigering Mavo voor volwassenen Woonwagenschap jakkoord met ver warmingaanleg Populaire begroting Waardevol held de bijzor van het kabinet SCHIEAMSCHE COURANT Dinsdag 7 december 1976ONAFHANKELIJK DAGBLAD 101ste jaargang no, 2o< 19-4PAGINA'S. Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 252566 - kiachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Alvorens het nieuwe gebouw te openen vervoegde staatssecretaris Mertens zich bij De staatssecretaris schuift de Gemeentelijke Arbeidsbeurs opzij om plaats te maken demonstrerende werklozen. v°or het nieuwe, moderne arbeidsbureau. Directeur Harberts van het GAB en de directeur-generaal voor de arbeidsvoorzieningen kijken toe. Maassluis Geest North Sea Line BV, het container service bedrijf aan de Burgemeester de Jonghkade in Maassluis, gaat verhuizen. Het bedrijf gaat ge bruik maken van het containerterrein Unitcentre aan de Waalhaven. Al het personeel, op 11 mensen uit de buitendienst na, verhuizen met het bedrijf mee. De elf die worden ontslagen hebben vervangende werkzaamheden aangeboden gekregen. Voor de ge meente Maassluis betekent het vertrek van Geest Line een inkomstenderving van zo'n anderhalve ton aan havengelden en dergelijke. Wethouder van financiën en eco nomische aangelegenheden van Maassluis, Izaac van der Knaap, zegt bet in hoge mate te betreuren dat het bedrijf verdwijnt „Het is verschrikke lijk jammer", aldus Van der Knaap. „Wij hebben jarenlang een prettige samenwerking met elkaar gehad. Nu zijn de problemen niet meer op te los sen. Het bedrijf moet uitbrei den en ik kan de ruimte daar niet voor bieden. Het liefst had ik aan de haven een terrein gehad, al bad ik het zelf moe ten maken. En je kan zo'n con tainerterrein ook niet midden in het land aanleggen. Dat vindt de douane niet goed. Wat ik er over vergaderd heb... Ik kan geen hectaren maken". Schiedam „Als ik dat doe, krijg ik rotte tomaten en eieren naar mijn hoofd gesmeten". Zo reageert wethouder Chris Zij develd op de vraag waarom hij de bewonersvereniging Schie- dam-Centrum geen informatie avond over de binnenstad geeft. Iets waar deze vereniging al diverse malen schriftelijk met klem om heeft gevraagd. Voor de binnenstad hangt vol gens de wethouder van stads ontwikkeling vrijwel alles af van de uitspraak die de Kroon* zal doen over het bezwaar schrift dat destijds tegen het bestemmingsplan is ingediend. Die uitspraak verwacht hij pas in de eerste helft van het vol gende jaar. „Wat kan ik nu melden?" aldus Zijdeveld, „ik weet 't net zo min als een ander, Zo'n informatie avond zou dus binnen tien mi nuten afgelopen zijn. De men sen zouden zich dan vast be hoorlijk bekocht voelen." Het bedrijf vestigde zich 22 jaar geleden in Maassluis. Een tuin dersfamilie uit 's-Gravenzande die-zich ging bezighouden met het transporteren van bloem bollen, groente en fruit naar familieleden in Engeland, die de zaken daar verkochten. Het - Noordhoek, schippmg rnana- bedrijf groeide. Het ging met (Wr ,de. Geest L'ne. 13 bl« Waterweggebied Staatssecretaris P. J. J. Mertens van sociale zaken heeft gistermiddag het nieuwe (tijdelijke) gebouw van het Gewestelijk Arbeids Bu reau aan de Valeriusstraat in Schiedam officieel geopend. Hij deed dit door het wegschuiven van een kartonnen gevel, voorstellende de Gemeentelijke Ar beidsbeurs anno 1902, die voor de ingang van het nieuwe gebouw geplaatst stond. De ceremonie werd op de achtergrond gadegeslagen door werklozen die demonstreerden tegen mogelijke bezuinigingen op gemeenschapsvoorzieningen. Tevoren had de staatssecretaris, die een zieke minister Boersma verving, een lange rede gehou den over de werkgelegenheïd- sproblematiek in deze regio. Hij legde daarbij vooral het accent op de toekomst De heer Mertens bevestigde dog eens dat in dit gebied een stijgend werkeloosheidspercentage valt te constateren, maar dat dit toch nog gunstig afsteekt tegen de rest van Nederland. stelde nadrukkelijk dat de van werkgeïegen- aandacht heeft eg e no ver milieugroepen had hij de waarschuwing dat „toch wel waakzaamheid met de milieu doelstellingen moet worden be tracht" Met in achtneming van de door de regering gestelde doelstellingen zal de werkgele genheid in de scheepsbouw moeten worden bevorderd. „Want", zo vond de bewinds man, „de scheepsbouw moet voor Nederland gehandhaafd blijven." De heer Mertens onderschreef nog eens de veranderde taak van een arbeidsbureau. Met na me de bijscholing van vaklie den is een interessante bijdrage ter bestrijding van de werkloos heid op langere termijn. Ook ir. B. Wilton, die als vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel het woord voerde, onderstreep te dit nog eens. „Ik ben er van overtuigd dat ook aan deze pe riode van werkloosheid een einde zal komen. Het bedrijfsle ven heeft daarna behoefte aan vooral geschoolde krachten." In zijn welkomsttoespraak zei di recteur H. J. Harberts dat zijn personeel in Vlaardingen te lang heeft moeten werken in een volkomen ongeschikte ruimte, waar zich de werk zaamheden als gevolg van de stijgende werkloosheid opsta pelden. Hoe verheugd hij ook was met zijn nieuwe gebouw, toch zag hij dit als „een adem pauze op weg naar de definitie ve behuizing." De heer Har berts hoopte dat hij nog gerui me tijd kon meewerken aan de voorbereidingen hiertoe. Het is namelijk de bedoeling dat over vijf jaar het definitieve GAB- gebouw gereed moet zijn, enke le tientallen meters van de plek waar het thans staat De toespraken werden bijge woond door tal van autoritei ten. onder wie de directeur-ge neraal voor de arbeidsvoorzie ning mr. W. A. Renardel de Lavalette en door afgevaardig den van gemeentebesturen, be drijfsleven en vakorganisaties. Vlaardingen was „zwaar" verte genwoordigd door burgemees ter W. A. Kieboom, wethouder T. Kloots en zijn collega van sociale zaken J. Vermeule-van Dijk. Burgemeester A. Lems van Schiedam hoopte echter dat het Vlaardingse gemeente bestuur niet rancuneus is nu het Gewestelijk Arbeidsbureau, na 74 jaar is teruggekeerd naar Schiedam, wi! beginnen, kan Maassluis geen faciliteiten bieden. eigen schepen en een eigen wa genpark opereren. Het contai ner transport heeft in de afgelo pen jaren een steeds belangrij ker plaats in het bedrijf ingeno men, In het begin werd gewerkt met 12-voets containers, later met 24-voets. Voor de 40-voets containers waar men nu mee dat hij al zijn mensen mee naar Rotterdam kan nemen. Het ver voer zal door het bedrijf gere geld worden, want de meeste werknemers van de Geest Line wonen in Maassluis of'in het Westland. „Voor die elf mensen van de buitendienst hebben we gelukkig een oplossing kunnen vinden", zegt Noordhoek. „Zij kunnen bij Unitcentre aan de Heiplaatweg in dienst treden. Zij zullen daar misschien wat minder met containers en wat meer met stukgoed te maken krijgen". Noordhoek vertelde verder dat het bedrijf geen eigen schepen genpark, maar dagelijks zijn zo'n dertig of veertig wagens van derden voor Geest Line in bedrijf. Dit jaar heeft het be drijf een aantal agenten, waar onder het in Vlaardingen geves tigde Seatrans, afgestoten. Dit jaar behandelt het bedrijf onge veer 22.000 containers. meer bezit. Wekelijks varen Noordhoek is blij met de verhui- twee charterschepen naar Ips- zing. „De mogelijkheden om uit wich en drie rijnaken naar Em- te breiden zijn daar te over", merich. Het bedrijf heeft een Van der Knaap denkt er anders uit twaalf wagens bestaand wa- over. „Ik moet proberen een gat Gebrek aan dit soort ter reinen is de oorzaak van de verhuizing van Geest Line naar Rotterdam. van anderhalve ton in de begro ting Op te vullen. Bovendien zal ik mijn uiterste best moeten doen om een nieuw bedrijf te interesseren voor vestiging in Maassluis. We kunnen die ka-' des niet ongebruikt laten lig gen". Zie ook pagina 3. Maasland De begroting van de Onderwijsbege leidingsdienst Westland, waarvan ook Maasland- deel uitmaakt, is voor het komende schooljaar sluitend. Met een globale verdeelsleutel van ƒ3,15 per Westlander moet Maasland met bijna 5500 inwoners ruim zeventienduizend gulden betalen. lijk gebaseerd op het aantal inwoners per ge meente. Van de te besteden 535.000 gulden wordt de helft door het rijk gedragen. De andere helft moet' bijeen worden gebracht door de Westlandse gemeenten. Ondanks een fikse stijging van het Maasland is de kleinste deelnemende gemeente, begrote bedrag (voor dit jaar- is dit 368.000 gulden) blijven de Westlandse gemeenten toch de andere kleine plaatsen betaalt De Lier hetzelfde bedrag betalen. Hun aandeel is name- zevenentwintigduizend gulden, Schipluiden bijna vijfentwintigduizend, terwij! Monster zevenen vijftigduizend gulden op tafel moet leggen. Uit de begrotingscijfers blijkt verder dat voor alge meen beheer tweeëntwintigduizend gulden is begroot, voor personeelskosten vijfenveertigdui zend gulden en voor bureau- en documentatie- werkzaamheden een bijna gelijk bedrag. Rotterdam De Rotterdamse politierechter mr. X. C, van Panthaleon baron van Eek heeft gisteren de 19-jarige Hen ry W. uit Vlaardingen bij ver stek veroodeeld tot een gevan genisstraf van twee maanden. W. had tot drie maal toe geen gevolg gegeven aan een oproep voor de keuring voor militaire dienst. Volgens de officier van justitie mr. J. G. F. A. Hage is Henry W. een jongen de overal lak aan heeft: „Hij interresseert zich nergens voor. Ook zijn niet verschijnen op de rechtszitting is hier een voorbeeld van. Hij is in ieder geval geen overtuigd dienstweigeraar". Henrv W. had in eerste instantie geweigerd om naar de keuring te komen, omdat hij in de ziek tewet liep. Later had hij gezegd, dat hij wel gekeurd wilde wor den, maar absoluut niet in mili taire dienst wilde. Nieuw ge maakte afpsraken voor een keuring was hij echter niet na gekomen. Schiedam Het woonwagen- Se hied am Op verzoek van enkele Rooie Vrouwen, die een mavo voor volwassenen in Schiedam een noodzaak vinden, heeft stich- l,n® Schiedamse Gemeenschap de ambtelijke aanpak van dat op zicb Benomen. Begin januari hoopt SG-directeur Kuud PiHard op antwoord van de Rotterdamse Avondscholenge- nieenschap Mercurius, aan welke Instantie is gevraagd een depen- oance in Schiedam op te richten, Pillard wil nog voor het eind van dit jaar over de kwestie spreken met onderwijswethouder Herman Posthoorn. De Rooie Vrouwen hebben ook in werkgroep Vrouwen Oïiente- in de Samenleving (VOS) aanvankelijk een moe dermavo aangekaart. Omdat die naam tot verwarring leidde, Was later sprake van ochtend- Jdavo. Cantactvrouwe Janny Pillard: „Gekozen is voor Mercu- Ouborg. oud-wethouder voor nus, omdat in een rijksrapport onderwijs Tra us Verwei j en Pv- deze is genoemd als een organi- d A-raadslid Jo Ou wens hebben met de SG gepraat, omdat deze stichting in zijn doelstellingen ondermeer vorming en ontwik keling heeft staan. Het initiatief ging uit van de SG. satië, die een dependance kani oprichten. In eerste instantie j gaat het om het begrip. Een. latere zorg is, of die mavo 's! ochtends of *s avonds moet j gaan draaien. Overdag ligt na-1 tuurlijk voor de hand." Schiedam kan officieel geen moe- der- of ochtendmavo (als het beestje maar een naam heeft) krijgen, omdat de gemeente geen andere opleidingsvorm voor volwassenen kent. Pillard: „Wij hebben de dames gezegd, dat de situatie eerst zuiver vak matig moet worden bekeken Onze medewerker Henk Tiggei- hoven heeft dat in handen." schap regio Westland is gister middag akkoord gegaan met het voorstel om verwarming aan te laten brengen in de berghokken van het woonwa gencentrum aan de Scbiekade. De kosten voor deze voorzie ning bedragen 7100 gulden. Voor dergelijke voorzieningen hoeft het dagelijks bestuur van het schap voortaan niet meer eerst goedkeuring aan het alge meen bestuur te vragen. Gister middag heeft het algemeen be stuur ermee ingestemd dat voor voorzieningen die op korte ter mijn moeten worden aange bracht het dagelijks bestuur geld mag uitgeven tot een be drag van maximaal 25 mille. Dit echter alleen na overleg met de technische commissie. Gemeente Schiedam op weg naar 1977, Deze naam kreeg de populaire gemeentebegroting die de gemeente vandaag en morgen huis aan huis ronddeelt in da stad. Ditmaal een vouw blad met verhelderende illustra ties van striptekenaar Harr Wieg man die zijn Proosje van Schie dam, vorig jaar symbolisch fi guurtje voor Schiedams jubi leum. deze keer de begroting liet narekenen. Van Wiegman was ook de lay-out. Van Berk BV drukte het geheel. Mochten Schiedammers geen folder ont vangen door een foutje in de bezorging, dan bestaat één weg: gemeentevooriichter Dolf Busch- kens zit op de achtste etage van het stadskantoor en heeft vouw bladen in voorraad. Vlaardingen In de Lijnbaan hallen aan de Zomerstraat wordt van 13 tot en met 17 december de beroepenmanifes- tatie „Weg-wijzer 1976" gehou den. Op 13 december zal mr. A. van 't Laar, gecommitteerde voor Onderwijs van het Openbaar Lichaam Rijnmond de manifes tatie in Vlaardingen openen. Tijdens deze manifestatie kunnen ouders en leerlingen van het MAVO uit Zuid-Holland zich oriënteren op studie- en. be roepsmogelijkheden na het ma vo. Een veertigtal instellingen zal leerlingen en ouders in woor den en daad trachten wegwijs te maken in het doolhof van studie- en beroepenland. Dit ge beurt op neutrale wijze. Zo zal bijvoorbeeld de bank, die de stand van het bankwezen be mant, niet rijn eigen bedrijf vertegenwoordigen, maar de bedrijfstak. De organisatie berust bij de Stichting Contactcentrum Be drijfsleven Onderwijs (CBO) commissie Rotterdam en de mavo-districten Rotterdam en Waterweggebied van de Neder landse Vereniging van School- dekanen (NVS). Vooral na het in werking treden van de Mammoetwet was een tijdige en doelgerichte voorlich ting van groot belang, vooral in verband met het kiezen van een vakkenpakket De manifestatie is zes jaar geleden voor het eerst opgezet In de2e zes jaar is gebleken, dat de behoefte aan een dergelijke voorlichting geweldig groot is. Bij inteke ning hebben zich ongeveer 10.000 jongelui aangemeld. Daamaast worden nog vele ou ders en andere belangstellen den verwacht. Schiedam Een schilderij en drie Perzische tapijten vormen de waardevolle buit van inbre kers, die op het Rubensplein een woning binnendrongen, via een raam aan de achterzijde. Kasten en laden werden door zocht De braak schade be draagt honderdvijftig gulden. Hoe groot de waarde is van de gestolen spullen, kon de politie niet schatten: de bewoners wa ren afwezig, een ander heeft de inbraak ontdekt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1